Dopravci Lidé Železnice

Velké změny v dozorčí radě Českých drah. Její předseda Moos rezignuje, skončil zástupce ANO

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy
Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy

Předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos skončí k 30. dubnu po necelém roce ve své funkci a z dozorčí rady zcela odejde. Stát tak bude muset hledat nejen nového předsedu, ale i nového člena dozorčí rady. Řídící výbor včera současně odvolal z pozice člena dozorčí rady Jana Štrofa, nahradila ho Tatiana Molková z Univerzity Pardubice

Moosovu očekávanou rezignaci potvrdil předseda řídícího výboru Českých drah Tomáš Čoček, oficiální dopis s rezignací ještě od Moose nepřišel.

Moos nechtěl informaci komentovat. „V tuto chvíli bych nechtěl tuto zprávu potvrdit ani vyvrátit. Nejprve chci tuto informaci sdělit a vysvětlit členům dozorčí rady na zasedání příští týden,“ řekl Moos. S největší pravděpodobností odchází Moos kvůli zdravotním důvodům.

Petr Moos. Foto: Krajská nemocnice v Liberci

Někdejší ministr dopravy v úřednické vládě přišel do dozorčí rady Českých drah v červenci loňského roku na žádost ministra dopravy Dana Ťoka. Loni v létě došlo k výrazné změně v dozorčí radě, kdy zmizela většina členů spojená s politickými stranami. Změny v dozorčí radě vedly nakonec i ke zcela novému představenstvu firmy.

Poslední ze dvou politicky nominovaných v dozorčí radě včera skončil. Řídící výbor odvolal z postu člena Jana Štrofa, člena hnutí ANO. Nahradila ho Tatiana Molková, která je prorektorkou Univerzity Pardubice. „Usoudili jsme, že pro dozorčí radu bude platnějším členem než pan Štrof,“ řekl Čoček.

O očekávaném konci Štrofa v dozorčí radě Českých drah informoval deník Zdopravy.cz minulý týden.

Štrof se do funkce dostal jen díky průkazce člena hnutí ANO 2011. Pracoval například jako tajemník předsedy Sněmovny Radka Vondráčka. Druhým politickým nominantem zůstává Vojtěch Kocourek za ČSSD. Zatímco Kocourek má bohaté zkušenosti v dopravě, pro Štrofa šlo do loňska o neznámý obor. Tatiana Molková  je profesorkou na Dopravní fakultě Univerzity Pardubice, konkrétně na katedře technologie a řízení dopravy. Současně je i prorektorkou Univerzity Pardubice pro vzdělávání.

Dozorčí rada je klíčovým orgánem Českých drah, rozhoduje například o představenstvu firmy.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jan

Moc dlouho nevydržel. Jediný výsledek těchto rošád zatím vidím, že vyměnili docela schopného manažera ředitele. Tedy docela záporný.

Tronda

Co konkrétně tak skvělého udělal odvolaný „docela schopný manažer ředitel“? Myslíte, že už jednou z našich daní oddlužené ČD zase extrémně zadlužil, že se to po něm muselo sanovat? Nebo, že je na soutěže připravil tak, že prakticky všechny rozstřely projeli?

Jouda

Já tedy nechci být urejpanej, já opravdu nechci být urejpanej, ale rejpnout si musím. Pan Moos jistě je a hlavně byl velký odborník. Ale tito lidé v tomto věku už dávno v podobných funkcí nemají co dělat. Ten by měl sázet ředkvičky, vozit vnoučata vláčkem, když už tedy…. Prostě lidé v tomto věku na těchto pozicích už logicky nemají tah na branku, nejsou progresivní, inovativní…. Většinu ze svého zvoleného období prosedí v čekárnách u lékařů, promarodí, prostůňou a efekt pro společnost mizivý. A hlavně jim chybí vlastní soudnost, když berou v tomto věku tyhle funkce. Ukázkovým příkladem může být senátor… Číst vice »

Jirka

Moose jsem viděl naposledy asi pred peti lety. Soudnost mu nechyběla, ani rozum a úsudek. Ale tipuji ze zjistil, ze tomu nemůže dávat to co myslel.

železničář v důchodu

Já jsem nikdy nepochopil, proč se do toho „na stará kolena“ vůbec pustil: pouze si tím docela nepochopitelně pokazil reputaci na vlastně celý závěr života, protože svojí účastí „posvětil“ kroky, které (jak se dalo tušit) k lepšímu nevedou – a vlastně tím i posílil prostředí pro vznik názorů, jaké tady vyslovil „Jouda“.

Marian

Největším uměním, je umění včas odejít. Možná to udělal Ťok. Možná …

Ketchup1970

Verdi napsal svá nejlepší díla po 80.roce života….. a spousta jiných tvůrců a vědců..

Jirka

Skoro bych odhadl, že jde o zdravotní a věkové důvody. Rozhodně bych pana profesora nepodezříval z nějaké politické zakázky na personální čistky, jak se tady někdo pokouší podsouvat.

Tronda

Tak ono je to jen takové kejhání zhrzených šotoušků, kterým patrně ze všeho nejvíc vadí, že to předsednictví nenabídli jim.

Ondra

To místo bral dobrovolně, přes svůj věk a stav. No, jedině dobře, že zmizí! Svými vyjádřeními nebyl sympatický už od jeho úvodního projevu.

Rossec

Dobrá zpráva bude, až bude rezignovat sám velký stb vůdce ano.

Martin1

Komedie v podání Ano a jejich lidí pokračuje. Jak dlouho ještě?

Panelák

Doslova: Mouřenín vykonal svou práci, mouřenín může jít.

Ondra

Jaké jsou výsledky ročního pobytu pana Moose v dozorční radě ČD ?

fensterglaser

Totální obměna dozorčí rady a představenstva. Mouřenín splnil úkol a může jít…