Velké změny v dozorčí radě Českých drah. Její předseda Moos rezignuje, skončil zástupce ANO

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhyVectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy

Předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos skončí k 30. dubnu po necelém roce ve své funkci a z dozorčí

Předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos skončí k 30. dubnu po necelém roce ve své funkci a z dozorčí rady zcela odejde. Stát tak bude muset hledat nejen nového předsedu, ale i nového člena dozorčí rady. Řídící výbor včera současně odvolal z pozice člena dozorčí rady Jana Štrofa, nahradila ho Tatiana Molková z Univerzity Pardubice

Moosovu očekávanou rezignaci potvrdil předseda řídícího výboru Českých drah Tomáš Čoček, oficiální dopis s rezignací ještě od Moose nepřišel.

Moos nechtěl informaci komentovat. „V tuto chvíli bych nechtěl tuto zprávu potvrdit ani vyvrátit. Nejprve chci tuto informaci sdělit a vysvětlit členům dozorčí rady na zasedání příští týden,“ řekl Moos. S největší pravděpodobností odchází Moos kvůli zdravotním důvodům.

Petr Moos. Foto: Krajská nemocnice v Liberci

Někdejší ministr dopravy v úřednické vládě přišel do dozorčí rady Českých drah v červenci loňského roku na žádost ministra dopravy Dana Ťoka. Loni v létě došlo k výrazné změně v dozorčí radě, kdy zmizela většina členů spojená s politickými stranami. Změny v dozorčí radě vedly nakonec i ke zcela novému představenstvu firmy.

Poslední ze dvou politicky nominovaných v dozorčí radě včera skončil. Řídící výbor odvolal z postu člena Jana Štrofa, člena hnutí ANO. Nahradila ho Tatiana Molková, která je prorektorkou Univerzity Pardubice. „Usoudili jsme, že pro dozorčí radu bude platnějším členem než pan Štrof,“ řekl Čoček.

O očekávaném konci Štrofa v dozorčí radě Českých drah informoval deník Zdopravy.cz minulý týden.

Štrof se do funkce dostal jen díky průkazce člena hnutí ANO 2011. Pracoval například jako tajemník předsedy Sněmovny Radka Vondráčka. Druhým politickým nominantem zůstává Vojtěch Kocourek za ČSSD. Zatímco Kocourek má bohaté zkušenosti v dopravě, pro Štrofa šlo do loňska o neznámý obor. Tatiana Molková  je profesorkou na Dopravní fakultě Univerzity Pardubice, konkrétně na katedře technologie a řízení dopravy. Současně je i prorektorkou Univerzity Pardubice pro vzdělávání.

Dozorčí rada je klíčovým orgánem Českých drah, rozhoduje například o představenstvu firmy.

Tagy České dráhy dozorčí rada Českých drah Jan Štrof Petr Moos Tatiana Molková Top
15 komentářů