Trafikant z ANO má skončit v dozorčí radě Českých drah, vystřídá ho profesorka

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhyVectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy

Z dozorčí rady Českých drah má příští týden zmizet poslední člen, který se do této funkce dostal jen díky své

Z dozorčí rady Českých drah má příští týden zmizet poslední člen, který se do této funkce dostal jen díky své stranické příslušnosti. Řídící výbor bude rozhodovat o odvolání Jana Štrofa. Namísto něj má přijít Tatiana Molková z Univerzity Pardubice.

Vyplývá to informací, které získal deník Zdopravy.cz a potvrdili mu je dva členové řídícího výboru. Kvůli personální změně má řídící výbor příští týden mimořádně zasednout.

Štrof byl zvolen do dozorčí rady loni v létě, jeho jmenování už tehdy bylo poněkud záhadou. Stalo se tak v době, kdy ministr dopravy Dan Ťok mluvil o odpolitizování dozorčí rady, ke kterému skutečně u většiny členů dozorčí rady došlo: politické nominanty nahradili profesoři a docenti z vysokých škol. Štrof byl výjimkou, do funkce se dostal jen díky průkazce člena hnutí ANO 2011. Pracoval například jako tajemník předsedy Sněmovny Radka Vondráčka. Druhým politickým nominantem zůstává Vojtěch Kocourek za ČSSD. Zatímco Kocourek má bohaté zkušenosti v dopravě, pro Štrofa šlo do loňska o neznámý obor.

Pan Štrof odborník na dopravu a České dráhy určitě není, je to omyl hnutí ANO. Zatímco ostatní noví členové dozorčí rady jsou jistě profesionálové, on ne. Čekal jsem ale, kdy zase jako špunt někde vyplave na hladinu. Má unikátní schopnost se prosadit,“ řekl loni na adresu Štrofa bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek v Hospodářských novinách.  Štrofa zná z pražského magistrátu. „Když byl šéfem finančního výboru, měl jsem s ním paradoxně větší problém než s předchozím, který tam byl za ODS. Ten byl kompetentnější,“ tvrdí Paroubek.

Tatiana Molková  je profesorkou na Dopravní fakultě Univerzity Pardubice, konkrétně na katedře technologie a řízení dopravy. Současně je i prorektorkou Univerzity Pardubice pro vzdělávání.

Dozorčí rada je klíčovým orgánem Českých drah, rozhoduje například o představenstvu firmy.

Tagy České dráhy dozorčí rada Českých drah Jan Štrof řídící výbor Českých drah Tatiana Molková
17 komentářů