LOT 3a leaderboard

Velké přemalování autobusů. Olomoucký kraj chce po dopravcích jen bílé vozy

KIDSOK loni zahájil provoz autobusu pro Olomoucký kraj a jeho příspěvkové organizace. Foto: KIDSOKKIDSOK loni zahájil provoz autobusu pro Olomoucký kraj a jeho příspěvkové organizace. Foto: KIDSOK

Od 1. ledna by měli cestující na linkách objednávaných Olomouckým krajem potkávat jen bílé autobusy. Důvodem je požadavek kraje na

Od 1. ledna by měli cestující na linkách objednávaných Olomouckým krajem potkávat jen bílé autobusy. Důvodem je požadavek kraje na barevné sjednocení. Pro dopravce to znamená náklady navíc: nalakování na bílo vyjde na zhruba 80 tisíc korun za autobus.

Olomoucký kraj je po Ústeckém dalším, který chce sjednotit vzhled autobusů. Zatímco Ústecký kraj vsadil na zelenou barvu, v Olomouci požadují bílou.

„Bílá základní barva byla zvolena nejen s ohledem na snazší údržbu a  servis, tmavá vozidla totiž nárokují častější očistu, ale především z důvodu kontrolních záležitostí s důrazem na jednotnost systému IDSOK,“ řekl Jaroslav Tomík, ředitel Koordianátora Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK).

Podle něj každý cestující i kontroloři lehce poznají na dohlednou vzdálenost, že jde o vozidlo v objednávce Olomouckého kraje. „Navíc bylo záměrem v případě potřeby využít vnější prostor vozidla pro propagační ukázky nebo akce především měst, obcí, spolků a dopravce tak libovolně nenakládal s plochou jako s komerčním prostorem,“ dodal Tomík.

Odmítá přitom názor, že by například kvůli bílé barvě musely autobusy jezdit častěji do myčky. „Naše zkušenosti z praxe jsou opačné. Bílá barva stejně jako například stříbrná jsou nejlépe udržovatelné barvy. Co se týče oprav, rovněž bílá základní je standardní barva bez příplatků,“ dodal Tomík.

Olomoucký kraj během letošního roku přesoutěžil všechny smlouvy na provoz regionálních autobusů, větší oblasti získala společnost Arriva.

Tagy KIDSOK Olomoucký kraj
8 komentářů