Letecké společnosti Letectví

Velké jubileum Airbusu. Desetitisící A320 ukazuje jeho rostoucí náskok před Boeingem

A321neo v barvách Middle East Airlines. Foto: Airbus
A321neo v barvách Middle East Airlines. Foto: Airbus
Airbus v září dodal zákazníkům nejvíce letadel od vypuknutí koronavirové pandemie.

V době, která letectví nepřeje, si Airbus dopřál alespoň jednu malou oslavu. Airbus A321neo s registrací T7-ME3 se stal včera desetitisícím letounem řady A320family, který evropský výrobce letadel dodal zákazníkovi.

Zákazníkem jubilejního letadla se sériovým číslem MSN100 se staly libanonské aerolinky Middle East Airlines. Airbus se k této hranici dostal 33 let po prvním vzletu A320. Jeho americkému konkurentovi to trvalo s modelem Boeing 737 podstatně déle: desetitisící kus předali v Seattlu v roce 2018, první let absolvoval 737 v roce 1967.

Pro Midle East Airlines jde o třetí A321neo. Airbus má pro libanonského dopravce zjevně slabost: stejné aerolinky přebíraly i pětitisící A320. K předání došlo v roce 2012, což jen dokazuje, v jak velkých objemech výroba tohoto modelu v posledních letech probíhala.

A321neo v barvách Middle East Airlines. Foto: Airbus
A321neo v barvách Middle East Airlines. Foto: Airbus

Airbus už loni pokořil Boeing v počtu objednávek na A320, americký výrobce začal ztrácet navíc zakázky kvůli uzemnění letadel Boeing 737 MAX.

Evropský výrobce včera oznámil další výsledky za září, které ukazují postupné zotavení z velké krize v počtu dodaných letadel. Za září dodal 57 letadel, což je letos od března nejvyšší počet. Za celý rok dodal Airbus zatím 341 letadel, o 40 % méně než za stejné období loňského roku. Boeing dosud data za září nezveřejnil.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Barča

Tento týden neslaví pouze Airbus, ale i český letecký průmysl. Po dlouhé řadě let má Česká republika dalšího výrobce certifikované letecké techniky. Je jím firma BRM AERO z Kunovic (www.bristell.com) se svým dvoumístným letounem Bristell B23 s MTOW 750 kg. EASA mu vystavila typové osvědčení právě tento týden. Tato firma je rodinným podnikem, významným zaměstnavatelem na Uherskohradišťsku a není v ní žádný zahraniční kapitál. Takže lze říci, že toto je opravdu česká firma.