Autobusy Doprava ve městě

V Trutnově je dočasně MHD zdarma, místo elektrobusů se jezdí na plyn

Nová vozidla trutnovské MHD. Pramen: Arriva
Nová vozidla trutnovské MHD. Pramen: Arriva

Rozjezd elektrobusů v Trutnově neproběhl úplně podle představ dopravce ani radnice. Společnost Arriva Východní Čechy musela dočasně vyřadit z provozu dva autobusy na baterie kvůli problémům s dobíjením. Kvůli tomu je MHD dočasně zdarma.

Jeden ze čtyř elektrobusů měl technické problémy, další se nestíhaly o přestávkách dostatečně nabít, kvůli problémům s rychlonabíjecí stanicí. V provozu tak zůstaly dva elektrobusy a další dva jsme museli nahradit záložními autobusy na zemní plyn,“ řekl mluvčí Arrivy Martin Farář. Náhradní autobusy ale zatím neměly nový odbavovací systém pro trutnovskou MHD, proto se nakonec dopravce dohodl s radnicí na dočasném bezplatném provozu. Výpadek tržeb bude hradit Arriva.

Podle Faráře se už podařilo dodavatelům závadu odstranit a od pondělí by mělo dojít plně k obnovení provozu.

Trutnovská MHD prošla v únoru velkou proměnou. Dopravce Arriva Východní Čechy vyřadil kompletně všechny autobusy na naftu a nahradil je čtyřmi elektrobusy Škoda 26BB a třemi autobusy SOR NBG 18 na zemní plyn (CNG).
Dodávka elektrobusů přitom nabrala zpoždění, podle původních informací  se měly objevit v trutnovských ulicích už v říjnu.

Šest linek trutnovské MHD zajišťuje deset vozidel včetně záloh, tři stávající autobusy jezdí na CNG. Dobíjení elektrobusů zajišťuje jedna rychlodobíjecí stanice dodaná společností ČEZ ESCO a čtveřice normálních dobíjecích stanic Škoda. Energie na provoz dobíjecího areálu pro elektrobusy je zajištěna napojením na Elektrárnu Poříčí ze Skupiny ČEZ.

Město uzavřelo s Arrivou novou desetiletou smlouvu loni v pololetí s tím, že dojde k obnově vozového parku. Na MHD bude radnice doplácet 13 milionů korun ročně, na investici ve výši 83 milionů do vozidel Arrivě přispějí z 85 procent evropské fondy.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jerry

A vůbec se neřeší co s těmi baterie až skončí životnost autobusu..

Dash9

Tak pokud je přínosem elektromobility to, že za každý elektrobus budeme muset mít pro jistotu aspoň jeden konvenční náhradní pro případy kdyby to náhodou nefungovalo, tak to je dobrá zpráva pro výrobce autobusů, zdvojnásobí se odbyt…

Michal

„Nová energetika“ je bohužel další disciplina jak se přisávat na státní cecíky. Autobus jako náhrada 20 aut je sám o sobě ekologický i kdyby to bylo RTO, oni tam navíc měli vozidla na CNG.
Nerozumím tomu, proč se tady muselo nahradit velmi rozumné řešení za technologicky několikanásobně dražší a ještě v tomto „ekologickém“ řešení zmiňovat předpotopní elektrárnu v Poříčí, která sedí v údolí a spaluje uhlí příšerné kvality…
Státní ekologická politika v praxi…

Marek Janík

Pokud bychom se chtěli bavit o ekologičnosti, vyhrává s náskokem CNG. Zatím máme převažující podíl vyrobené elektřiny pořád z uhlí, takže místo v Trutnově, vyletí ty srágory do luftu v Poříčí.

Ondra

Vyletí škodliviny sice jinde, ale mimo obydlenou oblast a lépe se rozptýlí. Takže ne v ulicích lidem přímo pod nos, to je ten zásadní přínos elektromobilů.

Dash9

Poříčí je místní část Trutnova, čili v tomto případě nevyletí z výfuku na ulici, ale z komína nad ulicí…

Ondra

Elektrárna leží mimo obydlenou oblast, busy a auta jezdí přímo v centru města. Už je to snad pochopitelné.

Dash9

Nejbližší obytné domy jsou cca 300m od komína, tomu já neříkám neobydlená oblast.

Michal

Navíc elektrárna leží v údolí, kde jsou často mlhy a dost mizerné rozptylové podmínky., které určitě ovlivňují i Trutnov. Mít ve městě uhelku a jezdit elektrobusem je prostě trochu nevybalancovaný, ale chápu, že město tu elektrárnu samo nezavře…

Ondra

Elektrobusy pozdě a navíc s problémy. Proč vůbec dělali takovou hurá akci a nenasazovali elektrobusy postupně?! Teď mají hlavně ostudu a nikoli „naprostý unikát v rámci celé České republiky, co se ekologizace a modernizace městské hromadné dopravy týče“.