Autobusy Doprava ve městě Infrastruktura

V Brně začala modernizace autobusového nádraží Zvonařka

Vizualizace budoucí podoby autobusového nádraží Zvonařka. Foto: Chybík + Krištof
Vizualizace budoucí podoby autobusového nádraží Zvonařka. Foto: Chybík + Krištof

Na autobusovém nádraží v Brně na Zvonařce začala dlouho odkládaná modernizace. Do konce příštího roku se má ponurý a tmavý prostor proměnit ve světlé a příjemné místo pro čekání na autobus. V první etapě začali pracovníci očišťovat a natírat železnou konstrukci, která drží nad odjezdovou plochou parkoviště pro autobusy. Stavební práce by měly začít ideálně v lednu, řekl dnes novinářům předseda představenstva ČSAD Brno-město holding Antonín Grund.

Stavba bude stát přes 100 milionů korun, ze 70 procent na ni přispěje dotacemi Evropské unie. Už díky dnes zahájeným pracím by se mělo nádraží výrazně prosvětlit. Po očištění bude totiž konstrukce natřená světlou barvou. „Ve druhé etapě se vymění osvětlení. Světel bude násobně více a nebudou svítit jen na plochu, ale i na konstrukci, od které se bude světlo odrážet. Díky moderním technologiím bude energetická náročnost stejná jako dnes,“ řekl autor architektonického návrhu Ondřej Chybík.

Druhá etapa by měla začít v lednu, minulý týden investor otevřel obálky. „Víc to zatím nebudeme komentovat, dokud nepodepíšeme smlouvu,“ řekl Grund. První etapa se musela odkládat právě kvůli tomu, že bylo nutné výběrové řízení opakovat. „Příští rok to bude fofr, abychom to kvůli dotacím do konce roku stihli, ale měli bychom to zvládnout,“ řekl Grund.

Příští rok se bude stavět nová odbavovací hala místo stánků, které dnes lemují Opuštěnou ulici. „Zmizí i zeď za stánky a před halou vznikne volný prostor. Takže z dnešní dopravní stoky se stane skutečná ulice a od Vaňkovky bude nový hlavní příchod k nádraží,“ popsal Chybík. Navíc se změní přístup na nástupiště. Dnes se musí chodit po obvodu nádraží, protože kolem dlouhých refýží je zábradlí. „Nově vznikne přístup k nástupištím středem nádraží. Díky modernímu informačnímu a orientačnímu systému tak člověk, který projde halou, bude okamžitě vědět, kudy ke svému autobusu,“ řekl Chybík.

Během oprav bude uzavřené vždy jedno z devíti dlouhých nástupišť, provoz tedy nebude nijak omezen, jen někteří cestující najdou zastávku na jiném nástupišti.

Současná odbavovací hala se bude také rekonstruovat a vznikne zde zázemí pro řidiče, navíc u ní bude zastávka na přeložené tramvajové trati. „A u odbavovací haly vznikne autobusová zastávka, takže tu bude i uzel MHD,“ řekl Grund. Od svého vybudování na konci 70. let totiž není autobusové nádraží pohodlně přístupné linkami MHD.

Nádražím ve všední den projede 820 spojů regionálních, vnitrostátních i mezinárodních, cestujících se zde za den vystřídá 17 až 18 tisíc lidí.

K modernizovanému autobusovému nádraží se již letos v prosinci přidá i vlakové nádraží, které bylo poslední desetiletí silně zanedbávané. Železničáři v posledních letech zrekonstruovali nástupiště a od letošního léta se postupně rekonstruuje i nádražní budova včetně odjezdové haly.

Vizualizace budoucí podoby autobusového nádraží Zvonařka. Foto: Chybík + Krištof
Vizualizace budoucí podoby autobusového nádraží Zvonařka. Foto: Chybík + Krištof

ČTK

37 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
liposh

Trochu se bojím, že ta barva konstrukce bude po opravě bílá…a za 2 měsíce zažloutlá. Doufám ale třeba, že by to mohla být nějaká světlemodrá, nebo světle šedá. Na té ten bordel, co se tam bude usazovat , nepůjde vidět 🙂

jirka

Kdyby nebyl 1945 tak existuji 2 x dalnice do Wien (jedna z Centra, druha v trase I-43), nadrazi vlakove davno stoji jinde, Brno ma mestky okruh. Ale byl 1945. Podotykam my v Praze to mame jeste horsi.

dada

Cesi a ostatni Slovanske kmeny jako podradna rasa jiz zanikli a my potomci Nemcu bychom meli v nasi panEvropske Risi zaslouzeny klid… Tak nejak jste to myslel?

dada

oprava: kmeny zanikly…

jirka

cesi nejsou slovani..

Dalibor

A to jsou mi novinky…

jirka

no uvidime. Cesi chteli rekonstruovat Smichov 2012-2014 je 2019 a furt nic. Je spina, socky, Zelezny travery s nejakym quasi umenim… a ty lidi do toho

Lucien

Hovno modernizace, nedá se jezdit člověk si pak musí hlídat dopravu, jezdit dřív, můžu o sobě tvrdit, že nejsem konzervativní ale co funguje dobře, proč měnit? Takhle jsou jen zbytečné komplikace, a hlavně pro nás co nejsme z Brna a dojíždíme třeba do práce.

Dalibor

Nechápu obsah vašeho sdělení….

jirka

dyt je to hnus.. problem cechu je jejich vrozeny nevkus a lenost

Nekdo

uz se nebudeme muset prodirat pres zakladnu vietcongu? no tak to jsou ale skvele zpravy!

XspyCZ

Nezlobte se na mne , ale celé Dolní nádraží i s přilehlou Zvonařkou je dobré jako vtip dlouhodobě . Ve vizualizaci vidím jen zářivky a bílo kolem betonového hnusu s kterým nikdo nehne . Ještě že budou dotace na to bílení .
Brno nemá stanici pro sysly v polích jako je tomu v Praze Letňanech , Brno má Zvonařkou a Dolní hrůzu kolem kterých vybuduje veškerou infrastrukturu na brownfieldu kus od centra a proti vůli vlastních občanů ….

Jaaa

Škoda. Tohle se mělo zachovat jako skanzen. 😀

Yngrid

Zdravím. Zrušte tam levný jidlo, čili vietnamce, pizzu a hned se tam nebudou poflakovat divný individua a možná tam i nebude nablito. Pokud se nezvedne celková úroveň, tak rekonstrukce nemá smysl.

Železničář z venkova

Jo a namísto levného a rychlého jídla, tam udělejte milion první hipsterskou cool kavárnu , předraženou restauraci a/nebo foodcourt Fast good řetězců, kde za jednu oschlou bagetu v ceně 20 korun dáte stovku…

dada

nicmene mit tam levnou nalevnu pro divny individua neni uplne dobry reseni.

Jakub k

Běžte si koupit do Tesca rohlík, do toho si strčte gothaj a táhněte zpět na venkov lol …

Železničář z venkova

Brno už venkov je 😅.

Jiří Kocurek

To mi připomíná Židenické nádraží, kde není nic z výše uvedeného. „Divný individua“ jsou v okolí taky.

Petr

Židenické nádraží jsem pravidelně používal před 30lety jako malý kluk, coby výchozí vlaková stanice pro výlety z rodiči a už tenkrát vypadalo hodně sešle. No po oněch 30 letech se změnilo akorát to že přidělali informační cedule o odjezdech vlaků a nedávno nové dveře u průchodu jinak nic.

Jan

Představte si ten šok. Ve Vídni nastoupíte na hbf do railjetu, dáte si jídlo a za necelý dvě hodiny jste v Brně a vystoupíte v Židenicích. Říkáte se jestli jste náhodou kromě 150 km neskočili taky v čase zpět tak o 50 let. A ono ne. To jen nádraží Brno-Židenice.

Železničář z venkova

Mohli jsme mít krásné, nové a funkční nádraží , moderní terminál pro 2@. století
Ale my řekli ne, když h***o, tak pro všechny…

Dalibor

hele ono stolení má už taky emajl!!!

Železničář z venkova

Ty divný individua vůbec nesouvisí se stánkem s levným jídlem jako třeba pizza do ruky nebo hotdog.
Ale s tím, že i odpad má dneska lidský právo a policajt se toho toho málem nesmí ani dotknout.
Když by to párkrát přetáhli pendrekem a vykázali z města , a když ne, tak ti přidáme, byl by problem do mesice vyřešen.
Jenže holt máme tu pravdu, lásku a demokrrrrracii…

ICE_Laco

Nejaké vizualizácie v štýle pred a po by neboli?

Jan Sůra

Byly, doplněno

ICE_Laco

Ďakujem

Karel

A bude tam i po obílení konstrukce pořád ta buranská ochranka?

Jiří Kocurek

Je staré, hnusné, jsou tam podivná individua, zato nejsou moderní záchody. V blízkosti se nedá nakoupit ani zaparkovat, není tam ani restaurace, jen pochybné okénko a vietnamské stánky.

Hádanka: Jedná se o Horní, Dolní, U Grandu nebo o Zvonařku?

Železničář z venkova

Nedá se nakoupit ani zaparkovat??
Ten velkej třípatrovej barák přes silnici je teda co, koncertní sál?

Jiří Kocurek

Kde, prosím, přes ulici? https://mapy.cz/s/fovetobeja
PS: Na té trávě by to šlo, udělat tam koncert. Ale sálem bych to nenazval.

Luděk

Neztratil ste se náhodou? Článek je o UAN Zvonařka tak nevím proč sem dáváte fotku dolního nádraží. Vedle Zvonařky je Vaňkovka kde máte vše co požadujete.

Jaaa

Všechny odpovědi jsou správně? 🙂

dada

zvonarka to nebude, parkovani tam je dost, jidla a obchodu taky dost… asi pan popisuje Doli nadrazi.

Jiří Kocurek

Přesně, je to Dolní nádraží.

Tam, kde je „super“ místo na „skvělé nové nádraží, jehož stavba nevyžaduje výluky“. Alespoň tak to prezentovaly letáky Magistrátu.

Jiří Kocurek

A jinak tu hádanku jsem uvedl „argumenty“, které jsou důvodem k tomu, aby Brno mělo nové a hezké nádraží (bohužel problematické ohledně funčknosti a napojení na MHD)

A.R.

Omlouvám se za dotaz zcela mimo téma, ale server „pracezdopravy.cz“ už nefunguje?