Infrastruktura Stavebnictví Železnice Zprávy

Už ne Sever/Jih. Nástupiště nádraží rozdělí na zóny podle abecedy

V Německu lidé přesně vědí, kde čekat. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
V Německu lidé přesně vědí, kde čekat. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Správa železniční dopravní cesty připravuje zásadní změnu ve značení nástupišť a orientačním systému pro cestující. V první řadě se bude týkat pražského hlavního nádraží. Místo současného rozdělení peronů na severní (S) a jižní (J) část chtějí železničáři zavést systém více zón, které budou označeny písmeny podle abecedy.

Strojvedoucí pak budou zastavovat v přesně vymezeném sektoru, který se cestujícím zobrazí v informačních systémech a na tabulích. „Cílem je zlepšit orientaci cestujících na nástupištích a zároveň zrušit různé jiné druhy v současnosti užívaných označování. Výsledkem bude nové sektorové značení. Nabídneme sektory seřazené od hlavního přístupu do prostor stanice, značení bude lehce pochopitelné a cestující by se neměl ztrácet,“ uvedla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Nový standard by měl na pražské hlavní nádraží přijít zároveň se zprovozněním nových průchodů na Žižkov. S jejich výstavbou počítá správa železnic v roce 2019, Státní fond dopravní infrastruktury je přitom má v seznamu staveb určených k zahájení už příští rok. Podle Šubové ale nelze rozkopat „hlavák“ dokud trvá výluka na Negrelliho viaduktu. Každopádně na propojení Žižkova s odbavovacími halami nádraží má fond vyčleněno více než 600 milionů korun.

Nový orientační systém by se postupně měl stát běžným na všech velkých nádražích. Nepůjde ale o jemné členění známé například z Německa, kde cestující najde v přesně vymezeném místě přímo svůj vagon.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Japonsko, od jizdenky pres znaceni vite presne kde stat,… Vyrazne to zrychli nastup a vystup a necourate se z jedne strany nastupiste na druhy a ani po vlaku, pac nastoupite nejblize svemu mistu ve vlaku.
Co je tak tezkeho na tom tohle zavest i u nas?
Stacilo by respektovat sektory na nadrazi, ktere mj. jsou (nebo byly) i na tom hl. nadrazi v Praze – pismene oznaceni je nad nastupistem, myslim A-H? To se zrusilo?

DanM

Na ostravském hlavním nádraží mají tuhle novinku už od cca května – viz. https://twitter.com/mipol/status/866679387994935296

Dan Žatecky

Naprostá ptákovina. Cestující neřeší řazení vlaku a až na nástupišti hledají svoje místo. Nějaké přeznačení nástupiště nic nevyřeší a ještě bude větší bordel a zpoždění.

Josef Petrák

Kdyby toto byla pravda, tak by projekt Řazení na ŽelPage neměl takovou oblibu. 🙂
Oni ti Němci mají to řazení vlaku a umístění v sektorech dokonce i na tabulích na nástupišti, aby se člověk správně postavil – min. pokud hledá první třídu.

Pavel

V Rakousku je to take tak jak pise p. Petrak a je to dobra vec.