Ústecký kraj připomene výročí Kozí dráhy. Historickými autobusy

Stanice Telnice na Kozí dráze. Foto: Rolf-Dresden / Wikimedia CommonsStanice Telnice na Kozí dráze. Foto: Rolf-Dresden / Wikimedia Commons

Kvůli opravě trati proběhne výstava drážní techniky, místo historických vlaků pojedou autobusy.

Nádraží Telnice bude v sobotu svědkem oslav 150. výročí od zahájení provozu na trati z Děčína do Oldřichova. Narozeniny takzvané Kozí dráhy ale nepřipomene zatím žádný vlak: trať aktuálně prochází opravou, která má umožnit po letech její sjízdnost.

Ústecký kraj v tiskové zprávě oznámil, že akci pořádá společně s Destinační agenturou Krušné hory a Správou železnic. Ta ještě nedávno navrhovala kraji, že pomůže s proměnou trati na cyklostezku.

Návštěvníky čeká výstava drážních pracovních strojů a také dobové i současné fotografie a mapové podklady Kozí dráhy.

„Na místě bude mimo jiné infostánek s turistickou nabídkou v Ústeckém kraji ve spojení s výhodami veřejné dopravy aneb na jednu jízdenku levně po celém kraji. Kozí dráhu totiž vnímáme jako ideální železniční koridor pro návštěvníky Českého Švýcarska, kteří se z Děčína dostanou do Telnice v Krušných horách a naopak,“ uvedl k akci náměstek hejtmana Ústeckého kraje a radní pro cestovní ruch Jiří Řehák. V telnickém kině proběhne od 14 hodin také promítání í filmu Záhada lokálek.

Na akci bude posílena doprava historickými autobusy v hodinovém intervalu od 10:00 do 16:00 hodin na autobusové lince 451 v úseku Ústí – Telnice a zavedena v hodinových intervalech kyvadlová doprava v úseku Libouchec – Telnice jako přípoj na linku 432 z Děčína.

Kraj přestal objednávat vlaky na této trati v roce 2007. V roce 2015 skončil i turistický provoz v úseku z Děčína do Telnice. Po mnoha dohadech nakonec Správa železnic přistoupila k prvním větším opravám trati, za 37,5 milionu korun je od září provádí společnost Viamont Servis. Kraj příští rok na jaře vrátí na trať pravidelný provoz. Víkendovou turistickou linku z Děčína do Telnice bude zajišťovat společnost KŽC Doprava. Na trati mají jezdit čtyři páry vlaků každý víkendový den a o svátcích. Za provoz vlaků zaplatí kraj 2,1 milionu korun.

Tagy Děčín - Oldřichov u Duchcova Kozí dráha Ústecký kraj
29 komentářů