Autobusy Informační technologie Železnice

ÚOHS snížil firmě Chaps pokutu za zneužití monopolu proti Seznamu na polovinu

IDOS, vyhledávání vlaků, foto: Zdopravy.cz
IDOS, vyhledávání vlaků, foto: Zdopravy.cz

Společnost Chaps zneužila svého dominantního postavení na trhu, když odmítala zpřístupnit aktualizované jízdní řády firmě Seznam.cz. Prvostupňový výrok Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v reakci na odvolání Chapsu potvrdil nově jako druhá instance i předseda úřadu Petr Rafaj.

Pokutu pro někdejšího monopolistu nicméně snížil na 1,1 milionu, což je polovina původně vyměřené sankce. Na rozdíl od prvostupňového rozhodnutí Rafaj konstatoval, že Chaps porušil pouze národní právo a nikoliv unijní. „Tím došlo i ke zkrácení trvání deliktu … a k přiměřenému zkrácení uložené sankce,“ píše se v prohlášení úřadu. Zatímco v prvoinstančním rozhodnutí mluvil úřad o zneužívání monopolu v letech 2008 až 2015, nově se píše o období až od prosince 2010. Úřad nicméně potvrdil, že jednání Chapsu přineslo Seznamu i spotřebitelům újmu.

Monopol Chapsu fakticky skončil v září 2015, kdy začala platit vyhláška ministerstva dopravy, která data od dopravců poskytuje komukoliv, kdo o ně požádá. Seznamu se ale už dříve podařilo najít způsob, jak strojově přečíst data, která Chaps jako monopolní správce údajů dával k dispozici alespoň v podobě excelových tabulek. Chaps loni na podzim koupila za 400 milionů od rodiny Chlebničanových dceřiná společnost Českých drah ČD – Informační systémy (ČDIS). Chaps je znám hlavně díky svému portálu www.idos.cz.