Tunel u Konopiště: Silničáři se vydali cestou společného povolení, stavět se má od roku 2025

Budoucí podoba obchvatu Benešova, vizualizace. Pramen: ŘSDBudoucí podoba obchvatu Benešova, vizualizace. Pramen: ŘSD

Cílem je především rozšíření silnice na uspořádání 2+1, její zanoření pod okolní terén a částečné zakrytí.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkouší znovu posunout přípravu proměny silnice I/3 u Benešova, jejíž součástí bude i nový tunel u zámeckého parku Konopiště. V posledních dvou letech udělala příprava krok zpět, když krajský úřad odmítl žádost o územní rozhodnutí. Jeho verdikt loni na podzim potvrdilo i ministerstvo dopravy, které přitom na adresu ŘSD nešetřilo kritikou.

Silničáři se proto nyní vydávají mírně odlišnou cestou, když chtějí požádat o společné povolení, tedy spojit územní a stavební řízení. Aktuálně zadali zpracování dokumentace pro společné povolení, zakázku získalo sdružení firem Satra, Afry CZ, 4roads a Pontex. Satra zastupovala ŘSD i v předchozím územním řízení, které skončilo nezdarem. Podle ŘSD to ale nebylo vinou firmy.

„ŘSD se rozhodlo jít cestou společného povolení z důvodu urychlení přípravy stavby a rovněž s ohledem na avizovanou účinnost novely Stavebního zákona od 1. července,“ uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. ŘSD podle ní předpokládá, že žádost o společné povolení podá na Krajský úřad Středočeského kraje do listopadu. Stavbu pak plánuje zahájit nejpozději v roce 2025.

Cílem je především rozšíření silnice na uspořádání 2+1, její zanoření pod okolní terén a částečné zakrytí. Délka tunelu kolem parku u zámku Konopiště bude 160 metrů. S tímto plánem přišlo ŘSD už na jaře 2016, kdy mluvilo o nákladech za celý obchvat ve výši 700 milionů korun. Podle tehdejšího prohlášení se měl tunel stavět už od roku 2019. Aktuálně leták ke stavbě uvádí náklady 937 milionů. Stavět se má dva roky.

ŘSD u Benešova v uplynulých dvou letech postavilo dvě okružní křižovatky, zmíněná přestavba se týká úseku mezi nimi.

Tagy Benešov I/3 obchvat Benešova ŘSD
47 komentářů