egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Kanadský premiér Trudeau: ukrajinské letadlo sestřelil Írán, zřejmě omylem

Zbytky Boeingu 737-800 Ukraine International po nehodě v Íránu. Foto: JACDEC
Zbytky Boeingu 737-800 Ukraine International po nehodě v Íránu. Foto: JACDEC

(průběžně aktualizujeme)Ukrajinské letadlo, které se zřítilo ve středu po startu v Teheránu, Írán sestřelil. S odvoláním na informace tajných služeb to dnes řekl kanadský premiér Justin Trudeau. Podle jeho informací letadlo zasáhla íránská raketa. Trudeau ale zároveň dodal, že to mohlo být neúmyslné.

Letadlo spadlo několik minut po startu ve středu ráno. Na palubě bylo 176 lidí a všichni zahynuli. Mezi oběťmi je 63 Kanaďanů.

Trudeau vyzval k vyšetření incidentu a neodpověděl na otázku, do jaké míry jsou za pád letadla odpovědné USA. Právě kvůli jejich pátečnímu útoku na íránského generála Kásema Solejmáního Íránci ve středu v noci zaútočili na základny v Iráku a předpokládá se, že v té době byla v pohotovosti íránská protivzdušná obrana. Trudeau řekl, že je předčasné někoho za pád letadla vinit nebo dělat závěry.

Deník New York Times zveřejnil nové video, které ukazuje sestřelení letadla.

Írán odmítl teorie o raketovém zásahu letadla jako nemožné. Povede sice vyšetřování, ale přizval k němu i státy, z nichž pocházejí oběti včetně Ukrajiny. Dal také najevo, že pokud jeho experti nebudou schopni získat informace z poškozených datových skříněk letadla, dá je k dispozici cizím odborníkům.

Trudeau k tomu řekl, že Írán chce, aby takzvané černé skříňky zůstaly v Íránu a že k vyšetřování pustí odborníky z Ukrajiny. Teherán podle něj umožní pracovníkům kanadského konzulátu pomoci rodinám obětí.

Kanadský premiér oznámil zprávu jen několik hodin poté, co s podobnou verzí přišel americký prezident Donald Trump. Pentagon zároveň odmítl komentovat zprávy o možném sestřelení letadla. Šéf íránské organizace pro civilní letectví (CAO) považuje za nemožné, aby letadlo zasáhla raketa. Agentura AP s odvoláním na dva americké oficiální zdroje předtím napsala, že „je velmi pravděpodobné“, že letadlo zasáhla střela íránské protivzdušné obrany.

Boeing 737 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil ve středu krátce po startu z teheránského letiště, neštěstí nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě. Několik hodin předtím íránská armáda zaútočila raketami na základny v Iráku v odvetné akci za zabití generála Kásema Solejmáního. Tento odvetný útok mířil na americké vojáky.

Trump dnes v Bílém domě řekl, že má „pocit, že se letadlu, jež spadlo v Íránu, stalo něco hrozného“. „Někdo tam mohl udělat chybu,“ řekl prezident před novináři. „Někdo říká, že šlo o technický problém, já osobně si myslím, že to nepřipadá v úvahu,“ dodal.

Příčina nehody se teprve objasňuje, ale už se objevily hypotézy o možném sestřelení, srážce s bezpilotním letadlem i teroristickém útoku.

Americký časopis Newsweek napsal s odvoláním na zdroje v Pentagonu a tajných službách, že letadlo zasáhla raketa protivzdušné obrany. Podle zdrojů z Pentagonu mohlo jít o nešťastnou náhodu.

Agentura Reuters ale napsala, že ministerstvo obrany USA odmítlo zprávy o možném sestřelení letadla komentovat.

Zpravodajka stanice CNN Barbara Starrová, která informuje z ministerstva obrany, řekla, že v USA panuje názor, že Írán letadlo sestřelil omylem. Íránská armáda si podle ní mohla myslet, že čelí útoku. Jedna z možností je, že „jednotka íránské raketové obrany něco viděla na svém radaru a domnívala se, že jde do útok, takže vystřelila,“ sdělila Starrová.

Alí Ábedzádeh, který řídí íránskou organizaci pro civilní letectví, ale zprávy tohoto druhu označil za „nelogické povídačky“. „Z vědeckého hlediska je nemožné, aby ukrajinské letadlo zasáhla raketa,“ citovala ho íránská agentura ISNA. „Když letadlo zasáhne raketa nebo střela, bude padat volným pádem. Jak by bylo možné, aby se pilot po zásahu letadla raketou nebo střelou snažil vrátit zpět na letiště?“ řekl Ábedzádeh na dotaz CNN. Prohlásil, že letadlo po startu letělo pět minut a že se pilot po tu dobu snažil vrátit na letiště, ale nepodařilo se mu to.

Podle Newsweeku stroj zasáhla raketa Tor-M1 ruské výroby. Předpokládá se, že v době, kdy letadlo spadlo, tedy po íránském raketovém útoku na základny v Iráku, byl aktivován íránský systém protivzdušné obrany. Rusko tyto rakety v minulosti Íránu dodalo.

Íránské úřady zveřejnily předběžnou zprávu o nehodě, ta ale nepřináší mnoho nových informací, v podstatě jen shrnuje dosavadní poznatky.

Aerolinky ruší lety do Íránu i za letu

Vyhrocená situace v Íránu a nové informace o možných důvodech tragické nehody letadla Boeing 737-800 vedou letecké společnosti k nezvyklému kroku. Už dva evropští dopravci během letu změnili své plány a letadlo mířící do Teheránu vrací zpět.

Lufthansa svůj let z Frankfurtu do Teheránu otočila nad Bukureští a vrátila se zpět. Austrian Airlines létají do Teheránu přes Sofii, v Bulharsku ale posádka dostala příkaz vrátit se zpět do Vídně a úsek Sofie – Teherán zrušit. Austrian zrušení letu vysvětlují změnou bezpečnostní situace.

Trasy letů mění kvůli situaci v Perském zálivu také Smartwings. „V reakci na nejnovější vývoj situace na Středním a Blízkém východě budou lety společnosti Smartwings z Prahy a Bratislavy do Salalah v Ománu vedeny po jiných letových trasách mimo íránský a irácký vzdušný prostor,“ sdělila ČTK mluvčí firmy Vladimíra Dufková.

ČTK + Zdopravy.cz

120 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kanafasik

tak a je to oficiálně venku. Tak se tady hlavně zastávejte dál Íránu, protože oni jsou ti hodní.

súdružka Kolesárová

Vi nekdo jaka byla casova souslednost vypaleni raket na amer.zakladny a okamziku startu sestreleneho letadla (tedy pokud tedy k sestrelu doslo – zatim nevime)? Protoze pokud letadlo odstartovalo za vice nez 1 minutu po vypaleni prvnich raket, tak Íranci nemeli to letadlo do vzduchu z teheranskeho letiste vubec poustet a meli kompletne uzavrit letecky prostor nad jimi prave vytvorenou valecnou zonou.

Jiří Kocurek

Zastřelení neozbrojeného civilisty ze zálohy vojákem je buď vražda nebo válečný zločin. Sestřelení civilního letadla rovněž platí za válečný zločin, potopení trajektu plného lidí rovněž. A nebo vraždu, nejedná−li se o válečný konflikt. A je úplně jedno, proti komu vedou válku, když při tom sestřelí civilní letadlo, navíc letadlo třetí strany.
Asi by nebylo vpořádku vyznamenat policajta, který zastřelil únosnce a všechny jeho rukojmí taky – prá je nemohl poznat, měli pytel na hlavě.

Dalibor

to máte pravdu, nicméně tyto situace se mockrát už staly a mockrát stanou. Někdy je to omyl, jindy to mohl být úmysl… jak říká klasik z černých Baronů…“lidí je jak sraček“. Většina těchto činu se stejně nijak neřeší, někdy se udělá odškodnní a vše vyšumí.

Xaver

Opravdu mě nepřestává fascinovat, jak ti, co bytostně nenávidí USA, se jsou schopní zastávat i tak zjevně prohnilých a despotických režimů, jako je ten v Iránu prostě jen proto, že je úhlavním nepřítelem USA.
Aneb to je tak, když nenávist zaslepuje a zahaluje zdravý rozum.

Myslivec

Despotický či nie, otázkou je, kto má na svedomí viac nešťastia na tomto svete.

Bus

To žádnou otázkou není, ví se to přesně. Nejvíc neštěstí bolševici, v těsném závěsu nacisti a fašisti. A světe div se, obě ideologie porazili zejména USA.

Cestující

Minimálně tu nacistickou do roku 1941 dost výrazně finančně podporovali. To je holý fakt.

Y.K.

Ne to je tvrzení. Ale fakta můžete doložit, tomu se nebráním.

Cestující

Mohu. Čísla:

Německo obdrželo velké množství vojenských patentů od americké firmy Pratt & Whitney „,“ Douglas „,“ Curtiss-Wright „a amerických technologií pro stavbu “ Junkers-87 „. V roce 1941, kdy 2.světová válka již zuřila, americké investice v ekonomice Německa činily 475 milionů dolarů. „Standard oil“ investoval – 120 milionů, „General Motors“ – 35.milonů, ITT – 30 milionů, a „Ford“ – 17,5 milionu dolarů.

Y.K.

To by mě zajímaly konkrétně ty pantenty použité specificky pro 87, který byl mimochodem zalétán 1936, tedy ještě řadu let před válkou. Tyhle letouny nemám v malíčku, ale tuším to mělo motory Junkers Jumo a Daimler-Benz, německou výzbroj, tak fakt nevím.

Ten zbytek co citujete, nemám čas to ověřovat, ale nějak tady nevidím „finacování nacistů“ (politická věc), ale běžící obchodování firem (obchod) do vyhlášení války. V té době byly USA neutrální (formálně), do války vstoupili až v prosinci 1941.

Jiří Kocurek

Kdožeto poslal hokejovou reprezentaci do uranových dolů, aby nezdrhli? Nepřátelé USA, tak je to vpořádku. Chorý mozek (tedy mozek psychopata) si jistě dokáže zdůvodnit i vraždu Milady Horákové, protože se ji zastal občan USA a tím pádem je to pro psychopata důkazem viny.

AAA

rozkaz zněl jasně …. chces snad říct soudruhu? … no jo, dvě dávky!

liberal shark

Pokud bylo letadlo sestřeleno PVO, najdou se na plášti malé otvory po střepinách bojové hlavice a možná i stopy výbušnin. Americký (?) ELINT prý zachytil signály naváděcího radaru systému TOR. Pak bude ve věci jasno.

Cestující

Zajímavé je, že na rozdíl od Ukrajiny se všechny špionážní družice „dívaly jinam“. 😆

Arimatejsky

Družice zaznamenaly 3 záblesky, tak co tu rozvíjíte za konspirační kraviny, cestující?

Cestující

A dál? 😀
Kde je foto použitého bojového prostředku? Propadl se do země?

Dáda

A necháme to vyšetřovatelům, nebo povedeme vlastní nezávisle vyšetřování z tepla ČR kanců a domovů?

Cestující

Dáda – Místní investigativní diskutéři už mají jasno. Akorát chybí ten důkaz a jejich racionální úvaha.

Arimatejsky

Jistě cestující, všem chybí důkazy a racionální úvaha, jen vy máte jasno. Když vám někdo vyvrátí jednu kravinu, přijdete s dalším smajlikem a nesmyslem. Už vás nebudu krmit, váš status je jasný.

Cestující

Jasno tu máte vy. Já zvažuji všechny možnosti.

Xaver

Nelžete si (a nám) do kapsy. Z vašich komentářů jasně vyplývá, že možnost sestřelení vehementně zpochybňujete. .

Cestující

Samozřejmě. Ale to neznamená, že není možná.
Jestliže jste četl včerejší debatu, tak více lidí, včetně mě, považuje zásah velkou bojovou hlavicí za nesmysl, protože by letoun poslal k zemi okamžitě.
Navíc zdroj o sestřelení je pochybný.

bohyn

Svojí racionální úvahu a důkazy už jsi předved 2 dny zpátky s hořícím motorem. Výsledek je ten, že na motorech nejsou známky požáru a na pravém křídle také ne.

Cestující

Bohyn – Zajímavé, že po tom pádu a ohni se to ihned ví. 🙂
Výsledek je hlavně ten, že skutečně došlo k pádu, když „točil“ zpět na letiště, což jsem psal.

bohyn

Už tak moc „hned po pádu“ není. Čas na zběžné omrknutí motorů už jistě měli.
Do krve ses hádal, že na tom mizerným videu vidíš hořící motor.

Cestující

Zeptám se tedy jinak. Co na tom letadle hořelo vně, když ne motor a ani palivo, zbytek je nehořlavý.
Osobně jsem o motoru přesvědčen, ovšem ty další detailní informace, co rozhodně nehořelo jsou kde.
Předem děkuji za přímý odkaz.

Y.K.

Dural rozhodně hořlavý je. Unikající palivo také může hořet po proděravění křídla.

Cestující

Výše je uvedeno, že křídlo a ani motor nehořel (tomu nevěřím).
Ale dejme tomu. Ovšem zapálit kov není úplně jednoduché a přímo PVO prakticky nemožné.

Y.K.

Víte že existují hořlavé kovy? Letadlo není z oceli.

AAA

vlastní nezávisle vyšetřování z tepla ČR kanců a domovů

no co jinýho dělá slavnej Bellingcat … teda až na to ČR

Martin V.

To teplo kanců se vám povedlo. 🙂

liberal shark

Co by to foto jako mělo dokázat ? Samozřejmě, že tam ta postavení PVO jsou, ale to není důkaz, že došlo k sestřelu.

Cestující

Trajektorie a přímo vozidlo, ze kterého bylo vypáleno.
Když bylo údajně zachyceno to, či ono, nepochybně i pozice PVO byla šmírována.
O výkřicích USA se nemá smysl se bavit, viz chemické zbraně Iráku, které se nikdy nenašly a nakonec se to ukázalo, jako omyl. Ale, jako záminka to stačilo.

Cestující

Myslíte těch 5000ks dělostřelecké munice? Byl jste na vojně? To je úplně zanedbatelná hodnota, kterou klidně v tom bordelu mohli opomenout, že vůbec existuje.

Xaver

OMG. Aneb jak ze sebe dělat blbce.

Cestující

Zatím svou úvahou a zjevnou neznalostí vojenské techniky ze sebe děláte vy.

Xaver

Tak zatím se tu dopouštíte nesmyslných až směšných úvah jen vy;)

Jiří Kocurek

Tomahawk je docela stará raketa, a jelikož je americký, ta zákonitě musela být zastaralá už v době vzniku. To je vtip. Co ale vtip není, že je to raketa ŘÍZENÁ. Může tedy měnit trajektorii. Předpokládat, že soudobé prostředky PVO nepoužívají řízené rakety je přinejmenším hloupé. To k tomu požadavku, že musí být zanamenána přesná pozice odpalovacího prostředku a kam v tu chvíli mířil.

Cestující

Řídí ji radar, který je součástí kompletu a je společný pro více baterií.

DVA ZÁBĚRY A KAŽDÝ JINÝ

To první video bylo zveřejněno okamžitě a zachycuje hořící letadlo a jeho pád.
Najednou se po několika dnech objevuje další video někoho, kdo stál už předem připravený, aby zachytil letící svítící bod a následně nějaký slabý třesk a pak nic a tma, žádná ohnivá koule.
Prostě si ty záběry navzájem protiřečí.

Dáda

2 záběry? Je jich zveřejněno již povícero.

Dáda

Usa a Arabáči se dráždí vavzájem, střílej si po generálech a letadlech, civilní oběti zřetelně nikoho příliš moc nezajímají (kromě příbuznejch a známejch obětí) takových případů už bylo. Rusové, Američani, a mnozí další… Buďmě rádi, že vrchol vzrušení v ČR je zpoždění Arrivy a boj o režijky na Jižní Moravě.

jozka

S timhle sice Arabaci nemaj nic spolecnyho, ale jinak dobry.

Petr

S Arabáči jsou USA spojenci, máte to nějaké popletené.

Dáda

Arabáči jsou zjednodušené slovo, které jsem použil. Míním tím obecně větzšinu obyvatelstva v daném regionu, jednotlivé skupiny mi tam dost „kulturně“ splývají – podobný vzhled, podobný divný písmo, podobný náboženství.

Beobachter

Tak zrovna mezi Araby a Peršany (Iránci) je kulturně i jazykově i historicky a kupodivu i nábožensky (von není Islám jako Islám) dost podstatný rozdíl a upřímně se navzájem nenávidí.

Dáda

V tom je ten problém, furt někdo někoho nenávidí a často ani neví proč (případně zástupnáý argumenty – víra). Lidi by se měli spíš návidět… Jenže to asi nejde.

Y.K.

Tak to vysvětlujte v diskusi na internetu, kde to vypadá na vypuknuté třetí světové.

X 1

Šíté a Sunité se navzájem nemusí. Ale o přímou krvelačnost se určitě nejedná. Stačí se podívat na vzájemnou obchodní bilanci. A je to oblast od oblasti. Na pevninské Evropě mohou mít katolíci i protestanti kostely vedle sebe, zatímco v Irsku nebo v Kanadě se jedná o regulérní odpor.

Dalibor

Někteří veřící jsou opravdu extrémisti. Nevím, ale páchat násilí ve jménu víry, to je mi hodně proti srsti.

Daniel Novák

V diskusi na Parlamentních listech to je vzhledem k rozhledu a vzdělání ctěného čtenářstva jedno, tady ale ne.

Dáda

Občas mám pocit že tam jsou všichni proti všem, případně všichni spojenci každýho a to hlavně prodle toho, co se „rewntuje“ na trhu s ropou.

liberal shark

Celý blízký východ se posledních 100 let nezabývá ničím jiným, než že manipuluje USA, Rusko, Británii a Francii, aby zaútočily na jejich muslimské sousedy a bratry a vyřídili za ně jejich spory. A svorně pak proklínají Ameriku a „západní křižáky“ za vměšování :-).

Martin

Syrie je velky dukaz toho, jak slozite jsou vztahy mezi jednotlivymi skupinami,…

Bubulak

Podle mě to USA z hlediska principu naopak udělaly dobře. Odprásknout nějakého hlavouna je mnohem lepší, než nechat trpět tisíce obyčejných lidí, kteří na politiku své vlády zpravidla nemají žádný vliv. Za sestřelení toho letadla může jen a pouze Irán. Buďto má v armádě blbce anebo to udělal úmyslně (což ale za příliš pravděpodobné nepovažuji).

Jiří Kocurek

Ovšem pro toho, do nenávidí USA je to jasné. Podobně se, bohužel, najdou taková, kteří tvrdí, že za vystřílení Lidic a Ležáků může Kubiš, protože zastřelil Heydricha. Je to k nevíře, ale takové choré mozky opravdu existují.

JK

Omlouvám se, ale zeptat se musím.😉
Kde máme dnes pana jen taka a jeho teorie o výbuchu motoru, který je schopen způsobit leteckou nehodu takových rozměrů?
A dále mi chybí pár skvělých argumentů na vyvrácení nových informací.😊

kakov

tady jeden nový argument máte přímo v článku, tak doufám, že jej sám nebudete vyvracet: „Trudeau řekl, že je předčasné někoho za pád letadla vinit nebo dělat závěry.“

Dáda

No to sice jo, ale předčasné závěry a obviňování je v poslední době docela populární a náklad a sledovanost zvyšující „katalyzátor“ médií.

Iceman

Jentak je asi na údržbě, i automat se musí občas servisovat 😀

Koloušek

A tihle chtějí vlastnit atomovou bombu…

Beobachter

Takovéhle šlamastyky se mezi stávají i mezi majiteli jaderných zbraní. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Let_Iran_Air_655

Iran Air 655

Doporučuji si Wikipedii přečíst.
Tehdejší arogantní postoj USA „my nic a Íráncům se nikdy nebudeme omlouvat“ jen ukazuje náturu američanů.
Inu škoda, že to bylo ukrajinské a ne americké letadlo…

Lukáš F.

no, náturu… ukazuje to náturu George H. W. Bushe, negeneralizoval bych to na celý národ.

Jiří Kocurek

A protože sjou všichni američani stejní a v názorech jednotín, tak postoje G.W. Bushe vyznává i Al Jourgensen z kapely Ministry. (ironie)

mgr.pavel

Tak MH17 sestřelili Rusové s dost velkým jaderným arzenálem, že.

a kde je pravda

… a nebo Ukrajinci? Jste vševěd nebo jen plácáte?

bohyn

A co ten tweet, kde se povstalci chlubili sestřelením vojenského dopravního letadla?

cejchan

a co očití svědkové pohybu stíhaček v oblasti, co neexistence satelitních snímků minimálně kondenzační stopy buku (přes okamžité tvrzení US ministra, že vše mají), co záhadné zmizení obviněného ukrajinského pilota a pracovnice ŘLP, nepochopitelné odklonění letu do nejhorší oblasti bojů ?

bohyn

– Pamatuju, že existenci stíhačky potvrzoval jakýsi satelitní snímek, jen tam photoshopem omylem dali 767 místo 777
– Neexistence kondenzační stopy prd znamená. Když nejsou vhodné podmínky, žádná se nevytvoří
– Na trase žádný odklon nebyl a stejná trasa se na této lince používala i předtím
– Zmizel neexistující pilot a neexistující dispečerka. Wow!

Jiří Kocurek

No a na satelitním snímu z oběžní dráhy bylo to letadlo stejně dlouhé jako letiště. Aby taková geometrie vznikal, muselo by to letadlo být 20x blíž kameře než letiště. Oběžná dráha v 11 kilometrech je … ale určiě je to možné a parlament už se postará aby zákon podobnosti torjůhelníků v letectví přestal platit.

PS: V geodezii platný zůstane, jelikož nějak se plocha pozemku spočítat musí a z toho pak vycházejí daně.

Jiří Kocurek

Ani jistě, očití svědkové viděli Hrábě, čili SU 25. A potom už je třeba ingorovat fakta, že SU25 nemá přetalkovou kabinu a tudíž pilot nemůže nastoupat na letovou haldinu v 10.000 metrech. Kanon má sice dostřel kolem tří kilometrů, ale ne do vejšky!

Bubulak

Ukrajinci, ale separatisti. A z Ruska půjčeným Bukem.

bohyn

Kdo by je s tím naučil zacházet? Daleko pravděpodobnější je, že šlo o rekreační vozidlo ruských dovolenkářů.

Xaver

A co mezinárodní vyšetřovací komise, která dospěla k závěru, že byl sestřelen povstalci?
Ale to se nehodí do krámu, takže dál stupidně a trapně jedeme ruskou propagandu, že 😉

Y.K.

Nepřestává mě udivovat jakou má účinnost i přes zjevné faktické chyby a nedostatek ověřitelných důkazů.

Dáda

Jesli se pamatuju, je už několik civilních letadel sestřalerných buď omylem, nebo úmyslně… pokud se nepletu tak už jich bude minimálně 4

Dáda

Atomovku už má pomalu každej, dnes… „autorita“ atomový zbraně už není taková jaká byla v 50. a 60. létech.

J.K.

Je to tragédie…. Nicméně v obecné rovině je zajímavá ta poměrně široká kampaň aby si ze začátku nikdo nemyslel že to byl sestřel. Takhle éra nepadají při poruchách, posádka se neozve, letadlo hoří jako kráva, v Íránu co zrovna začal střílet rakety na Irák – ale nemáme dělat ukvapené závěry. V troskách díry jako při tom sestřelu nad Ukrajinou, ale co když je to hlína nebo kamení. Prezident Kanady, co toho asi od tajných služeb ví víc než mi všichni, prohlásí že šlo o sestřel – furt bude někdo kydat co že si to dovoluje. No naštěstí se našlo video… Číst vice »

René Krejcárek

Tragédie to není, zabití Sulejmaniho na přímý rozkaz Donalda Trumpa je nanejvýš osvobozující, Sulejmani byl terorista, ohrožoval americké zájmy na Středním Východě. Sulejmani byl rovněž hrozbou pro Saudskou Arabii. Teď už jen doufat, aby NATO podpořilo plány Trumpa na vojenskou invazi do Iránu.

J.K.

Ano, další praxe informační ofenzívy je potom mlha, ideálně nadhodit nějakou smyšlenou blbost ( invaze) aby se o ní potom strhla diskuze a původní téma odeznělo… S tím MH sestřelen to bylo víceméně pěkně zdokumentované.

tayk66

Záznamy z CCTV kamery, video zatím nepotrvzeného sestřelení a videa ze záchranných akcích
https://t.me/s/ps752
Čest pozůstalým.

Martin V.

Ať už to bylo v tomto případě jakkoli, stejně mám pocit, že vojáci omylem sestřelují civilní letadla až příliš často. Jen namátkou Iran Air 665 sestřelený křižníkem USS Vincennes https://cs.wikipedia.org/wiki/Let_Iran_Air_655 nebo Siberia Airlines 1812 sestřelený pro změnu ukrajinským námořnictvem a nedávno se opět diskutoval přes 50 let starý případ, kdy patrně Francouzi sestřelili svoji vlastní Caravellu (Air France 1611) a dodnes se k tomu nepřiznali.

R2R2

Ze se neco deje prilis casto dokladate tim, ze vytahnete 20, 30 a 50 let stare priklady? Pokud se nemylim, tak v poslednich 10 letech doslo k jednomu sestrelu (ke dvema, pokud bychom pocitali i tento). Nechci podobne tragedie nijak bagatelizovat, ale myslim, ze o prilis casto mame kazdy trochu jinou predstavu.

Martin V.

Máte pravdu, že v posledních deseti letech se počet výrazně snížil, ale celý seznam čítá více než 30 sestřelených civilních letadel počínaje 30. lety 20. století s tím, že maximum nastalo až v 80. letech (10 případů). Příčiny (či jejich kombinace) jsou různé, ale i tak mi to připadá hodně. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_airliner_shootdown_incidents

R2R2

Uznavam, ze 10 pripadu v 80. letech neni malo, ale je to uz v podstate historie a v poslednich letech je situace nastesti vyrazne lepsi.

Josef

Jeste jste tam nezminil ty letadla sestrelena Sovetskym svazem (KAL007 nebo KAL902), zrejme aby to vyznelo, ze za vsechno muze jenom zapad.

Dáda

Těch incidentů bylo moc. Nejen USA a Rusové…

Jiří Kocurek

A když k tomu přidáme státem organizované výbuchy na palubě, tak se na seznam dostane i Lybie. Velký odběratel Semtexu.

Martin V.

Jistě, dvakrát Korejci – a do stejné kategorie by se dal ještě zařadit El Al 402 sestřelený v roce 1955 nad Bulharskem. Společným znakem je navigační chyba posádky, za kterou byli bohužel nemilosrdně sestřeleni… To jsou ale trochu jiné případy. Mě se vybavily zrovna ty uvedené, protože současný (pravděpodobný) viník Írán byl v jiném případě obětí a Ukrajina byla zase před lety tou střílející stranou. A pak se taky může stát, že si vojáci omylem sestřelí vlastní letadlo a snaží se to zakamuflovat. Tragédie to je vždy, ale jak napsal R2R2, aspoň se v posledních letech nedějí tak často jako… Číst vice »

bohyn

Střílela sovětská armáda nikoliv ukrajinská

R2R2

Predpokladam, ze Martin V. narazi na sestreleni letu Siberia Airlines 1812 v roce 2001, to na sovetskou armadu nesvedete. https://cs.wikipedia.org/wiki/Let_Siberia_Airlines_1812

bohyn

tak beru zpět

bohyn

My máme také svůj zářez JAT 367

Bubulak

Nebo Itavia 870, kde se dodneška neví, kdo to vlastně sestřelil.

Jarda V.

To že DT provokuje a kydá hnůj je vcelku očekávané ale že kanadský premiér přijde s takovým prohlášením už je závazné obvineni… Nechme vyšetřovatele pracovat pokud možno „bez nátlaku“ a obviňování ač to na půdě Íránu půjde velmi těžko. Mě by zajimala spousta odpovědi na otázky které zatím nikdo nevyslovil … Co bylo předmětem údržby dva dny před neštěstím , jak dlouho letadlo v Teheránu pobývalo, držel se pilot v předepsaném koridoru a byl start „obvyklém standartu“ nedělal pilot nějaký prapodivny manévr který by mohl vyvolat reakci vedoucí k aktivaci provzdušnění obrany…

Tony

USA se drží prozatím vzadu i vzhledem k tomu jak se normálně prezentuje Donald Trump na sociálních sítích. Je možné, že to např. USA věděli již několik hodin po incidentu, ale nebudou ukazovat karty co všechno ví a prostě čekají. Írán prozatím vypadá, že jedná solidně i když možná tuší, že z toho bude megaprůser. Letadlo přistálo v Teheránu 00:57 a plánovaný odlet měl být 5:15, ale odlet nastal až 6:12 (podle historie nikdy tak pozdě nestartoval, nejblíže 5:53). Podle dat z odpovídače letěl úplně normálně. Věci jako dual engine failure zrovna u CFM56? No nevím. Na to kde se… Číst vice »

bohyn

Jaké štěstí, že si někdo v brzkou ranní hodinu odskočil ven na cigáro a z nudy natáčel letadlo. Kdyby natáčel nějakou kravinu a tohle se odehrálo někde na pozadí, tak OK. Pochopil bych i kdyby si natáčel tu raketu, kterou ale moc dopředu vidět nemohl a slyšet vůbec. Třeba ale měl jenom kliku.

Janina

Ona to tak brzká hodina nebyla, čtvrt na sedm ráno místního času. Teherán bez předměstí má přes 8 milionů lidí. Šance, že to někdo natočí na mobil, byla dost vysoká. S postupem času se zřejmě vynoří videí víc. Chytrej telefon má dneska většina mladší populace i v zemích jako je Írán.

bohyn

Paramd, kde mělo k sestřelu dojít, má podle Wikipedie 80 tisíc obyvatel. Pak je ještě pár shluků baráků na druhé straně kopců vzdálených 6+ km ze kterých to asi také mohlo být vidět. Podívejte se na mapu kde je Teherán a kde to letadlo přestalo odpovídat.

Petr

je poměrně velká šance že je obyvatelstvo ve střehu na odpal raket směrem irák, myslim si že taková podívaná se ani tam nevidí každou chvíli. Navíc samotný odpal musí být slyšet si myslím. Ale to už spekuluju. Základna se SAM je odtud kousek… Já osobně si myslim že o sestřelu není pochyb, pravěpodobně omylem, teď jde o to čí omyl to byl, pustili letadlo dřív než měli? nebo nevypnuli včas protivzdušnou obranu? V tomhle směru by mne zajímala letová hladina v níž jejich systém detekuje letadlo… Jestli to nemohlo být opravdu tak že po vystoupání do hladiny kde je chytil… Číst vice »

bohyn

Protiletadlové střely létají nadzvukovou rychlostí (Tor konkrétně 2.8 Mach), slyšet tedy nebyla (přiletěla cca od severozápadu nebo západu viz mapka níže). Pozice natočeného sestřelu a místo vypnutí odpovídače se liší o více než 3 km. http://avherald.com/img/uia_b738_ur-psr_tehran_200108_11.jpg
Já nechci tvrdit, že to letadlo nebylo sestřeleno, jen se mi zdá to video jako podvod.

Tony

LH600, které dnes mělo letět do Tehránu, to otočilo a už letí zpět. https://www.flightradar24.com/DLH600/2377a7a5

Tony

Napadá mě, že ta informace o tom co se asi stalo se dostala ke zpravodajským službám a ty doporučily to letadlo prostě otočit.

Petr

Je toho víc. Letadlo Austrian cestou z Vídně divertovalo do Sofie a po hodině odletělo zpátky do Vídně. Turecký Pegasus na neurčito zrušil všechny lety do Teheránu.

Joe

Austrian nikam nedivertoval. Mezipřistání v SOF bylo planované, aby se vyměnily posádky a nemuselo se v Teheránu nocovat. Vzhledem k bezpečnostní situaci byl let do IKA zrušen a ledadlo se vrátilo zpět do VIE.

Bubulak

Zajímavé ale je, že nad Iránem i Irákem stále panuje poměrně čilý civilní provoz, byť jde spíše o regionální dopravce, Quatar, FlyDubai…

Petr

Děkuji za upřesnění, to jsem nevěděl. Normálně to Austrian létá na jeden zátah.

SaulGoodman

Pan odborník Alí by asi byl překvapen, že nejen z vědeckého, ale dokonce i praktického hlediska je možné s raketou zasaženým letadlem nejen o návrat na letiště usilovat, ale dokonce ho bez zranění zvládnout. Viz let DHL z roku 2003 (OO-DLL).

Spolu s odmítáním vydat černé skřínky a údajným nálezem části rakety 9M331 to začíná vypadat jako celkem jasný příběh. Jen nechápu, jak si někdo může v blízkosti civilního letiště splést B737 s útočícím vojenským letadlem.

Myslivec

Zase si treba uvedomiť, že medzi raketou 9M36 z MANPADS, ktorá zasiahla OO-DLL a raketou 9M331 je obrovský rozdiel. Ak by sa jednalo o zásah systémom Tor, tak by lietadlo velkosti B737 malo minimálnu šancu pokračovať v lete a pokúšať sa vrátiť na letisko.

liberal shark

Raketa systému TOR je určena k boji s malými, agresivně manévrujícími cíly. Má malou 15kg bojovou hlavici. Takže je klidně možné, že velké dopravní letadlo i po zásahu ještě chvíli poletí. Navíc se nejedná o přímý zásah, ale působení oblaku střepin, stejně jako u letadla na Donbasu. Jo to taková S-200 Vega má hlavici 217 kg, to by bylo jiné kafe.

liberal shark

cíli – omluva

Myslivec

Šanca na prežitie zásahu Tor-om je určite väčšia ako plnohodnotnou SAM. Ale používať prípad DHL z 2003 ako jednoznačný dôkaz, že lietadlo môže zvládnuť zásah raketou je dosť odvážne. Hmotnosť hlavice rakety 9M36 je len niečo cez 1 kg čo je oproti Tor-u velký rozdiel.

Darkfold

No docela dobře. US NAVY v tom má praxi

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Let_Iran_Air_655

Petr

NYtimes maji udajne hi-res video sestreleni ktery koluje na twitteru, bellingcat z nej urcili lokaci odkud se natacelo atd… vse zatim pasuje…

Placebo

Až na to údajně dobrý. A dál.