Letecké společnosti Letectví

Írán definitivně uzavřel vyšetřování sestřelení ukrajinského letadla. Lidská chyba, konstatoval úřad

Zbytky Boeingu 737-800 Ukraine International po nehodě v Íránu. Foto: JACDEC
Zbytky Boeingu 737-800 Ukraine International po nehodě v Íránu. Foto: JACDEC
Ukrajina trvá na potrestání viníků letecké katastrofy.

Íránský úřad civilního letectví definitivně uzavřel vyšetřování letecké nehody Boeingu 737-800 Ukraine Internatinal Airlines (UIA), při které zemřelo 176 lidí. Hlavní příčinou nehody byla lidská chyba, která vedla k sestřelení letadla a následnému pádu stroje krátce po vzletu.

Úřad zveřejnil závěrečnou zprávu na svých stránkách, stažení je ale velmi pomalé. Kopii a analýzu celé zprávy zveřejnil odborný letecký server Aviation Herald.

K nehodě došlo loni 8. ledna. Ve stejný den, kdy íránské revoluční gardy ostřelovaly dvě základny USA v Iráku. Šlo o odvetu za zabití íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Íránci očekávali odvetu. Letadlo zasáhly během několika vteřiny dvě rakety země – vzduch. „Letadlo startovalo z letiště v těsné blízkosti vojenské základny. Lidská chyba bohužel vedla k této tragické události,“ uvádí se ve zprávě.

Mezi oběťmi leteckého neštěstí bylo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, deset Švédů a dále Afghánci, Němci a Britové.

Íránská vláda loni v prosinci slíbila vyplatit rodinám obětí 150 tisíc dolarů za každou oběť. Ukrajinská vláda chce jednat o vyšších kompenzacích, žádá potrestání viníků.

Írán nejprve sestřelení odmítal, nakonec se uvolil vydat do zahraničí černé skříňky. Záznamy odhalily, že došlo k zásahu dvěma raketami. „Hlasy pilotů z kokpitu 19 vteřin poté, co první raketa zasáhla letadlo, naznačují, že pasažéři ještě byli naživu… Pětadvacet vteřin (po prvním zásahu) letadlo zasáhla druhá raketa,“ uvedl šéf íránské organizace pro civilní letectvo.

Boeing 737-800 ukrajinských aerolinek byl sestřelen 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště. Zemřelo všech 176 lidí na palubě. Írán o tři dny později přiznal, že letadlo sestřelil omylem, protože ho považoval za nepřátelskou střelu. Většinu pasažérů tvořili Íránci a Kanaďané, mnozí z nich měli dvojí občanství.

Odebírat
Upozornit na
guest
29 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
medvěd

Já myslel, že když je konflikt, tak letecká doprava má utrum. Civilní letadlo mělo být na zemi. Bohužel ho pustili do vzduchu. Dle mne buďme rádi, že Iránci udělali ústupek (přiznali sestřelení civilního letadla ) než aby se tam mydlili s amíkama a vznikla 3. světová válka !

Karel_x

Také jsem uvažoval nad tím, jestli tato tragická chyba nakonec nezaskočila a nezaměstnala obě strany tak, že zapomněli na další válčení. Neznám pochopitelně odpověď, ale mohlo to přispět.

Jiří Kocurek

Tím to nebude. Tam se to řeže od té doby, co zemřel jakýsi prorok před 1600 roky. A neshodnou se, které učení je to pravné. Jinak pro ně je přiznání chyby ztráta cti vůči okolí, nejhoší možná potupa.
PS: Ten útok na Solejmáního byla odveta za vystřílení ambasády.

Jiří Kocurek

Takže je válka v Iráku, ale v Íránu se nemá lítat. A když bude válka v Čečně, tak se nebude lítat c Česku.

O.K.

Což je úplně to samé, protože Česko s Čečnou sousedí, že?

Samo

A akým spôsobom by ľudia do/z Iránu cestovali ak by civilné lietadlá „boli na zemi“?

Ono je to možno pre našinca ťažko predstaviteľné, ale vojna neznamená že život sa úplne zastaví. Nejaká forma dopravy vždy nutná bude, pretože za každých okolností niekto cestovať potrebuje.

Napr. aj AUA majú (resp. pred pandémiou) mali linky do destinácií ako napr. Irak. Jednoducho ten dopyt existuje.

Karel_x

Oceňuji, že to autor článku popsal situaci v širším kontextu. Bylo to na hraně války, všichni očekávali, že každou chvíli začne peklo. V takové chvíli se chyby dělají často. Stačí vzpomenout třeba sestřelení A300 IranAir655. Ale dějí se i jindy, třeba Tu-154 SiberiaAirlines 1812, pokud už mluvíme o Ukrajině. Ve všech třech případech měli aktéři problém se k tomu přihlásit a omluvit se.

Martin Csabo

nebo třeba MH17 v roce 2014

ABC

Kdo zmáčkl to červený tlačítko?!

Lukáš F.

Podle Íránců to byl voják, který obsluhoval protiletadlovou baterii. Měl střílet pouze s rozkazem shora, ale rozhodl se to vzít do vlastních rukou – buď tak, a nebo to potřebovali na někoho hodit.

Tomas

😀 ABC parafrázoval jednu scénu z filmu „Kameňák“.

ABC

vtip je to asi starší ale Kameňák ho zpopularizoval 🙂

Kamui

No, prostě udělali chybu, původně chtěli sestřelit americké letadlo, ale nějak se netrefili.

Y.K.

Průšvih jako vrata. Malinko světlý bod na tom je, že íránské revoluční gardy chybu přiznaly a země reflektovala incident, takže se snad něco takového už nebude opakovat. Ne u každého sestřelu civilního letadla jsou armády tak pokorné a schopny sebereflexe. 🙁

Honza D.

Přiznali se, jenže až po třech dnech lží a vykrucování, když už jinak nemohli. O sebereflexi se nedá mluvit ani omylem.
Ještě jeden postřeh – opravdu je v závěrečné vyšetřování zprávě použit slovní obrat „Lidská chyba bohužel vedla…“? V zemi šíitského islámu???

ABC

No a co by tam mělo být, allahužel? V angličtině je tam samozřejmě unfortunately. České bohužel je bohužel takový překladatelský oříšek 🙂

Luke

„Naneštěstí“?

Y.K.

V zemi šíitského islámu co? Děláte ze všech mohamedánů teroristy?
Normální pitomý válečný konflikt tam je. USA prováděly (úspěšné) dronové útoky, za to Írán zase ostřeloval americké základny. A téhle eskalované náladě v noci operujících dronů se jim podařilo sundat 737.

O.K.

Tam jde asi spíš o to slovo BOHUžel. Ale „Alláh“ je taky Bůh. Takže proč ne?

Y.K.

Že by tak doslova? 🙂
Navíc ano, souhlas, Alláh je stejně obecné označení pro nejvyšší bytost, tak jako Bůh v Češtině.

Michal

Jestli jsou mé vědomosti správné, tak bůh v islámu je ten samý bůh jako v křesťanství.

ABC

No s tím „taky“ bych to u nich raději neriskoval. Neznáte šahádu?

Jaaa

Alláh je arabsky totéž, co Bůh v češtině.

Jinak palec jsem dal nahoru spíš za to, že chybu podle zprávy udělal člověk, když podle muslimské víry je to přece boží úmysl.

David

„Írán nejprve sestřelení odmítal, nakonec se uvolil vydat do zahraničí černé skříňky. Ta odhalila, že došlo k zásahu dvěma raketami.“
To je dost zavádějící věta nemyslíte? Jak píšete dále „Írán“ se po třech dnech od sestřelení přiznal. Tedy nikoli že až zahraniční experti odhalili, že bylo letadlo sestřeleno.

Lukáš F.

Kdyby někoho zajímaly další informace, na YouTube je hezké video (podle předběžné zprávy): https://www.youtube.com/watch?v=GEtlaYyN3qA

Jenda

Pro mě absolutně nepochopitelné, že tehdy nebyl zastaven komerční provoz. Celá země na nohou, očekávala odvetu. Na letišti Imama Khomeiniho je přitom mezi třetí a šestou ráno úplně největší provoz, ten let do Kyjeva nebyl nějaký izolovaný případ, jen pár minut před ním letěli Katarci do Dauhá, Pegasus do Istanbulu a o něco dřív myslím Austrian, Turkish a Lufthansa. O kousek dál je letiště Mehrabad, kde je brzy ráno provoz ještě větší a letadla odtamtud startují prakticky totožným směrem. Na Youtube je mimochodem k dispozici záznam konverzace mezi mezi pilotem Iran Aseman Airlines a řídícím letového provozu, kdy se pilot… Číst vice »

Samo

Keby ste v Teheráne zastavovali prevádzku vždy keď je v oblasti vojenský konflikt tak by sa tam nelietalo vôbec a to tak celkom nejde.

Jaaa

Ale notak. Jindy se v letectví kvůli bezpečnosti dodržuje každej prd, ale v období bezprostředně hrozícího útoku to najednou nejde…

Samo

Bezprostredne hroziaci útok tam je mesiace. Opakujem, keby bolo po vašom, zostal by Teherán úplne odrezaný od sveta.