egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Írán přiznal sestřelení ukrajinského letadla

Zbytky Boeingu 737-800 Ukraine International po nehodě v Íránu. Foto: JACDEC
Zbytky Boeingu 737-800 Ukraine International po nehodě v Íránu. Foto: JACDEC

Írán dnes přiznal, že jeho armáda ve středu neúmyslně sestřelila ukrajinské dopravní letadlo se 176 lidmi na palubě. Důvodem byla lidská chyba, uvedla íránská státní televize s odvoláním na prohlášení íránské armády. Íránské úřady se za incident omluvily a zdůraznily, že ti, kdo jsou za něj zodpovědní, budou pohnáni ke spravedlnosti.

Podle komuniké íránských ozbrojených sil ukrajinské letadlo prolétávalo v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním íránským revolučním gardám, a bylo omylem považováno za nepřátelský cíl. Íránská armáda v prohlášení vyjádřila soustrast rodinám obětí a slíbila, že zdokonalí své systémy, aby do budoucna takovýmto chybám předešla.

Boeing 737 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil ve středu krátce po startu z teheránského letiště, žádný z cestujících ani členů posádky pád stroje nepřežil. Ihned se objevily spekulace, že letadlo mohla zasáhnout íránská protivzdušná obrana, protože jen několik hodin předtím armáda vypálila 16 raket na dvě základny v Iráku, kde jsou umístěni i Američané. Šlo o odvetu za americký likvidační útok na íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Předpokládá se, že v té době proto byla v pohotovosti íránská protivzdušná obrana.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavíd Zaríf dnes na twitteru napsal, že pád ukrajinského letadla způsobila lidská chyba, k níž došlo „v době krize způsobené americkým nezodpovědným chováním“.

Írán doposud sestřelení ukrajinského letadla popíral. O tom, že ukrajinský letoun, možná omylem, sestřelili Íránci, hovořil přitom již ve čtvrtek s odvoláním na informace tajných služeb kanadský premiér Justin Trudeau, jehož země v troskách letadla přišla podle aktualizované bilance o 57 občanů. O této možné příčině katastrofy boeingu se ještě dříve zmínila americká média a prezident Donald Trump neurčitě řekl, že pád letadla mohl způsobit něčí omyl. O variantě sestřelení se zmínil také britský premiér Boris Johnson a šéf australské vlády Scott Morrison.

ČTK

120 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

Počítačová simulace havárie Boeingu 737-800 na letu UIA. Takto to pravděpodobně mohlo vypadat nebo vypadalo.

https://t.co/1KzDGjMrBQ?amp=1

R 666

Tak Írán je vyspělejší než Rusko. To se k sestřelení MH17 nepřiznalo a neomluvilo se za aktivity svých vojáků na dovolené dosud.

avijan

Vy jste členem vyšetřovací komise?

cejchan

Zas už ten zaseklej kolovrátek, stokrát opakovaná neprokázaná informace se stává nezpochybnitelnou pravdou…

Y.K.

Ta informace prokázaná je a je oficiální (vyšetřovací zprávy jsou veřejně na internetu). To že Rusko nehodlá akceptovat nálezy vyšetřovací komise a soudů je věc jiná, nicméně nepředložilo žádné další důkazy, které by svědčily v jeho prospěch.

cejchan

Bez nezpochybnitelných důkazů nemůže být nic – „prokázané“
„oficiální“ – je k incidentu spousta zpráv mj. i ta „ruská“, která přinesla řadu obdobných (jen opačných) nepřímých důkazů o průběhu incidentu než ta od „ukrajinské“ komise, která přece nezpochybnitelně zohledňovala jen indicie, které bylo možné vyložit proti DNR.

Mimochodem – „nezpochybnitelné a oficiální“ byly i zprávy o chemických zbraních v Iráku.

Martin V.

Jak vlastně fungují tyhle prostředky PVO? Spoléhají jen na svoje vlastní radary, nebo jsou integrované v nějaké síti? Překvapuje mě, že neměli k dispozici údaje z ADS-B https://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_dependent_surveillance_%E2%80%93_broadcast jehož přijímač je krabička, kterou si dnes může koupit každý, a jsou na nich založeny všechny služby typu Flightradar24. Přeci v blízkosti největšiho civilního letiště v zemi musí očekávat, že většina provozu jsou civilní letadla a případný narušitel bude někde mezi nimi. A nebo je Tomahawk tak rafinovaný, že v případě zaměření začne vysílat ADS-B signál civilního letadla, aby zabránil sestřelení?

Rajče

Ono je to celé složitá problematika. Ale jedna z variant je, že Iránci používali tzv. white list, který pracuje s kódy letadel, a pokud není na white listu, tak se automaticky odpaluje raketa PVO na daný cíl. Ukrajinci měli hodinu sekeru, možná už jim přidělený kód propadl, nebo ho špatně nastavili …

Jan

I kdyby se Tomahawk nebo cokoli jiného maskovalo za 737 tak lze přece jasně vypočíst že letová křvka tomu neodpovídá. Velké dopravní letadlo pomalu stoupající od nedalekého, domácího letiště je ůplně něco jiného než při zemi letící raketa s rychlostí kolem 800km/h.

Eduard

Upřímná soustrast pro všechny pozůstalé. Snad z toho Irán vyvodí patřičné závěry. Lidé by neměli kvůli politice trpět a už vůbec ne umírat.

Dalibor

Lidé trpí a umírají hlavně kvůli politice. Všechny války, embarga, atp byly vžd kvůli politice.

Xaver

Vždy ne, taky kvůli náboženství. Jedině, že byste bral náboženství jako podkategorii politiky 😉

Dalibor

A co je náboženství? Proč vzniklala a byla rozvíjena různá náboženství? Proč vrcholoví představitelé náboženských skupin byli v úzkém kontaktu s vrcholovými představiteli „světské“ moci? Způsob kontroly a ovládání věřících = politika…

Xaver

Tak kdepak je pan diskutér „Cestující“, který se tu ještě včera snažil vehementně vyvracet , že by mohlo být letadlo sestřeleno a do ostatních se navážel?
Doufám, že nyní přinejmenším zpytuje svědomí 😉

Dalibor

možná někam odcestoval… třeba do Íránu, nebo tam někam, sbírat důkazy ve prospěch svých tvrzení

medvěd

Pravdu se asi nedozvíme……

A) V době konfliktu by letadla neměla volně lítat kdekoliv.
B) Pokud letí mimo koridor společnost musí vědět, že ledadlo půjde k zemi a že to odnese.

Pzag

Jaký konflikt? Ona je nějaká válka? Jaký koridor? Ty už nějaký pátek neexistují. Byl přímo na odletu.

Jen tak

koridory existuji naprosto bezne, ty experte :))

jen teda nazev koridor je takovy… sileny cechismus 😉

pzag

Koridory už téměř nikde neexistují. Aktuálně, podle íránského AIPu, mají normální enroute chart vyžadující RNAV5 a mají samozřejmě normální tratě a prostorovou navigaci.

Jen tak

a to je co …. no, to je presne to, co si vetsina lidi predstavi pod pojmem koridor.

zemi s free airspace je minimum.

pzag

Ne, to právě není koridor. To je trať. A to neznamená „open sky“. Ale létá se v tom úplně jinak.

Jen tak

mimochodem, doporucuji se podivat na leteckou mapu iranu 🙂

Xaver

Pravdu jsme se právě dozvěděli. To, že ji mají určití jedinci potřebu neustále vyvracet a zpochybňovat, aby tak docílili svých zvrácených cílů, je věc jiná 😉

medvěd

Pravdu vám nikdo neřekne…… https://pravyprostor.cz/iran-priznal-ze-neumyslne-sestrelil-ukrajinske-letadlo/ Podle prohlášení, ze kterého citovaly státní média, bylo ukrajinské letadlo omylem považováno za “nepřátelský cíl” poté, co změnilo směr k “citlivému vojenskému středisku” íránských revolučních gard. Podle příslušného prohlášení byla v té době Íránská armáda “ve stavu V prohlášení se dále uvádí, že sestřelení letadla způsobila “lidská chyba”. Teherán se za tragédii omluvil s tím, že své systémy zmodernizuje, aby se takovým “chybám” v budoucnu zabránilo. Uvedl také, že osoby odpovědné za tragédii budou stíhány. https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/iran-boeing-ktery-nedoletel-do-cile.A200110_143444_p_veda_wag#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=pes&utm_content=main Kdyby se nakonec přeci jen ukázalo, že je to pravda, znamenalo by to, že se historie tragicky opakuje, protože… Číst vice »

Dalibor

de iure nikoliv.

Jen tak

Takový práce.. a přitom taková blbost.

Xaver

Když vidím ty linky, co sem dáváte, tak mi je naprosto jasné, odkud čerpáte informace a jaký je váš světonázor 😉
JInak četba vašeho komentáře byly 2 minuty ztraceného života.
Nevím, co furt řešíte, Irán sestřelil letadlo vlastní chybou. Tečka. To je celá pravda jestli se snažíte tam vidět nějaké hlubší konspirace, nebo nevím co, tak je to jen vaše zbytečná snaha vidět něco víc, co tam není.

Marian Kechlibar

Ten druhý link je odkaz na můj článek, ve kterém vyjadřuji názor, že Írán sestřelil letadlo vlastní chybou 🙂

Daniel Novák

Citujete zvědavec.org a čekáte že vás ostatní budou brát vážně?

Tom

Pane Suro, nechcete zablokovat placene kremlotroly aspon na svem webu?

Human Error

Rovněž USA dělají chyby. V roce 1988 sestřelily let Iran Air 655 . Tehdy zemřelo 290 lidí.

Xaver

A už je to tady: V USA zase bijí černochy!
Tak doufám, že tu v rámci objektivity zmíníte případy všech sestřelených letadel všemi státy na světě 😉

Dalibor

těch sestřelenejch letadel už bylo… moc.

Austrian jsou na nic

Íránci chtěli zavřít plůplav a byl tam spor Írán Air 655 nekomunikovali

liberal shark

Ty případy nejsou tak úplně srovnatelné.

Mard

Tak kde jsou omluvy těch chytráků, kteří před pár dny dokazovali že letadlo nemohla sestřelit raketa, protože by hned spadlo na zem a nehořelo by?!?

Ludvík

V Bílém domě sedí Trump, který je mírotvůrce (v americké politice se používá výraz holubice). Ale vlivná část amerických politiků jsou agresivní válečníci (výraz jestřábi). Aby prezident nebyl odsouzen jako vlastizrádce musí občas udělat bububu, čímž uklidní část agresivních politiků a veřejnosti. Takže sejme nějakého íránského generála. Írán, aby neztratil tvář, musí přistoupit k odvetě. Odveta vypadá tak, že předem ohlásí raketový útok, tak aby se Američané stihli včas schovat a uklidit. Jinak je Írán rád, že v Bílém domě nesedí Clintonová, která by byla schopná skutečnou válku s Íránem vyvolat. Celé divadlo probíhá jak má, jenže se stane něco… Číst vice »

Jen tak

kde se da koupit matros, po kterym clovek vygeneruje takovy blaboly?

Nekdo

Trolle, co z toho neni pravda?

Jen tak

mirotvurce trump … tim to zacalo 😀

Bivoj

Nemá doma Doník hlavně problém s impeachmentem?

Jen tak

nema. impeachment ma u pozadi.

je to bohuzel jen saskarna demokratu bez sance na uspech.

sledovatel webu

Možná se to bude zdát nepatřičné, ale při vší úctě k obětem té tragédie si nemohu odpustit kritiku titulku této zprávy: to Írán to své přiznání skutečně udělal OMYLEM, jak to z titulku (jednoznačně) vyplývá?
Kdy už se autoři zdejších textů konečně naučí psát i jejich tituly tak, aby byly logické a nezavádějící a nevypadaly jako z „Blesku“ a podobných médií?

Filias

Ve všech zprávách se mluví o „by human error“. Zde si můžete přečíst originální text. https://tinyurl.com/sset5rb

bohyn

Řeč je o titulku na tomto webu, ne o titulcích na všech webech

David S.

Vy jste to nepochopil 🙂
Z titulku jakoby vyplývá, že se Írán přiznal omylem…

Petr

No tak z mého pohledu je to sice chyba armády, ale hlavním viníkem je v tomhle případě místní řízení letového provozu. Jak můžete nechat motat se ve vzduchu civilní letadla, když v danou chvíli je to tak 50/50, jestli začne válka?? A očekával bych tedy i od aerolinek, že za těchhle okolností zruší lety samy.

bohyn

Pochybuju, že řízení letového provozu poslouchá ve volné chvíli zprávy BBC, aby vědělo co se děje a vyhodnocuje podle toho provoz na letišti. Tohle varování mělo jít od armády.

Petr

Na to nemuseli sledovat BBC. Všechna íránská média tou dobou už 2 hodiny hlásila, že íránská armáda střílí rakety na všechny americké základny v regionu (výmysl) a že na Teherán letí americké stíhačky (další výmysl). To vím od přátel z Íránu, kteří mi tu noc psali, že začíná válka. Těžko si lze představit, že by se stejné informace nedonesly k ŘLP.

bohyn

Fak si myslíte, že dispečer poslouchá rádio a může si jen tak regulovat provoz na letišti?

Petr

Proč by to měl dělat dispečer na základě zpráv z rádia? Celý Írán byl tou dobou na nohou a bezpečnostní situace byla diplomaticky řečeno přinejmenším vypjatá, každou minutou se očekával americký útok. To opravdu ŘLP nemá žádnou odpovědnou osobu, která by v takovéhle situaci mohla zastavit provoz?

pozorovatel

Dispečeři „na sále“ ve směně rozhlas jistě neposlouchají, ale nevěřím, že by tam nebyl nějaký vedoucí směny, který řídí jen jejich práci a neorganizuje přímo letový provoz – a k tomu už informace z médií pronikat aktuálně určitě mohou.

Jen tak

tim, kdo uzavira vzdusny prostor, fakt neni rlp.

František

rádi se dozvíme kdo ho uzavírá, třeba u nás a kdo to vyhlašuje..

Nekdo

V teto situaci si umim predstavit piloty jakehokoliv neiranskeho letadla jak za kazdou cenu odletaji, jen aby byli pryc ze zacinajici valky. Taky mozna lidska chyba. Stejne jako vystresovany osmnactilety klucik, co se uz nekolik noci nevyspal a zrovna musi sedet na PVO…

Tony

Letecké katastrofy jsou většinou kombinací několika chyb ať už na straně techniky nebo člověka. A těch chyb bylo i v tomto případě několik. Nevím jak třeba fungují na směny, ale co když dochází ke střídání směny na PVO v 8-12 hodinových směnách a na PVO třeba mají rozpis letů a přibližné časy (v tomto případě letělo letadlo o hodinu později), PVO nemusela vůbec tušit, že letiště jede v normálním provozu. Každý včetně mě očekával odpověď USA na bombardování základen a nestalo se nic a z ničeho se objevilo na radaru letadlo, které by tam být nemělo. Ukazovat na jednoznačného viníka… Číst vice »

Martin V.

A PVO nemá přijímač ADS-B? Vždyť až do zásahu odpovídač normálně fungoval a poskytoval údaje o letu komukoli, kdo byl v doslechu, včetně zdrojů aplikace Flightradar24.

Samo

A co malo ATC robit? Zavriet letisko? Situacia moze trvat tyzdne az mesiace – to akoze by si len tak odstrihol Iran (jednu z najvyznamnejsich krajin regionu) od sveta? Co ti ludia co potrebuju cestovat?

Na vyhodnocovanie bezpecnosti letov v tej-ktorej oblasti su primarne aerolinky a ich bezpecnostne oddelenia + statni regulatori v krajine registracie lietadla. Ak sa tito cez vsetky dostupne informacie rozhodnu letiet, ATC je od toho aby im poskytlo sluzby.

Na rozdiel od predstavy mnohych laikov, ATC nie je kral, ale sluzba poskytovana lietadlam.

Tango73

Hele uz je zpatky…spravenej a s vymazanou pameti..😉🤣

libcha

Ještě se však nabízí varianta, že svým rychlým „přiznáním“ k sice průseru, ale tak nějak přijatelnému, zastírají jinou, ještě citlivější pravdu. Má někdo nějaké nápady?

mgr.pavel

Pardon, ale toto není konspirační web.

Hezky česky

Jaké to překvapení. 😀 Na druhou stranu se k tomu postavili čelem a nevymýšleli jako někdo..

Filias

Už to bylo zcela neudržitelné. Jsou ty videa i záznamy ze satelitů. Jakmile by se udělala chemická analýza na prvním kusu letadla, zjistily by se výbušniny.

bohyn

Některé ty kusy musely být děravé jak cedník. U těch to utajit nejde. Na nějakém webu jsem narazil na informaci, že nechtěli ukázat zahraničním inspektorům kokpit, může to být z tohoto důvodu. Těch „pár“ direk co se objevilo na fotkách na webu nebylo moc průkazných.

V. K.

Ona i Ruská situace je neudržitelná. To jim ale nijak nebrání v tom vydávat několik protichůdných konspiračních teorií najednou.

Xaver

No, čelem… ještě včera říkali, že nic nesestřelili a že je to psychologická válka. Spíš jim pod váhou důkazů už nic nezbylo, aby nebyli za úplné trapáky.

mgr.pavel

Kdo by to byl řekl, že Írán bude mít víc slušnosti než Rusko. A to je ve větší defenzivě, tedy menší nátuře se přiznat k chybě.

pozorovatel

Ono to asi má hlavní důvod ve faktu, že by je dnes už družicová sledování dění na Zemi dokázala „utlouci“ nezvratnými argumenty, takže kdyby to (raději hned) nepřiznali sami, byli by na tom ve výsledku mnohem hůř: takhle tu chybu odnese jen těch pár nešťastníků, kteří ji skutečně způsobili, ale „pověst“ státu i jeho představitelů utrpí mnohem méně, než kdyby se z toho snažili vykrucovat déle – navíc původní příčinu (= rozpoutání toho tragicky končícího „kolotoče“) mohou mnohem snáze přičítat Trumpovi.

Aleš

Rusko si nesestrelilo letadlo plne vlastnich lidi, Iranci ano. Pokud by tomu tak nebylo, nikdy by se nepriznali.

Dalibor

sestřelili si vlastní letadlo i Rusové.

Aleš

Predpokladam ze byla rec o MH17, coz je ted s tema Ukrajincema nesrovnatelne. Iranci by byt to jakekoliv jine letadlo, taky s zadnymi iranci na palube, nepriznali. Tim si muzete byt jisti.

Ondra

Ale jdi ty brebpto s tvýma „kdyby“..

Pražák

Aspoň mají odvahu říct byli jsme to my, byla to chyba a mrzí nás to. Předpokládám, že pozůstalým vyplatí nějaké odškodné (jasně, život to nikomu nevrátí). Stejně se zachovala Ukrajina když se v roce 2001 raketa z PL systému S 200 během cvičení ukrajinské PVO vymkla kontrole a zasáhla ruský Tu 154. Také se přiznali, omluvili a zaplatili odškodné. Kdežto Rusové lžou, jak je v Rusku staletími prověřenou tradicí, o malajském Boeingu 777, který jejich „dovolenkáři“ sestřelili nad okupovaným Donbasem dodnes.

Daniel Novák

Rusáci lžou už nějak z principu.

Dalibor

Kdyby jen Rusáci..

Dalibor

To je diagnóza.. zaslepenost mocných. Takže další potvrzený zářez na seznamu sestřelených civilních letadel.

MrMarkus

Statisticky byla souvislost s vojenskými akcemi prakticky jistá od samého začátku. To jen některá média včetně České televize se asi ve svém svatém tažení proti Trumpovi snažila tuto nehodu s raketovými útoky nespojovat, narážím na poněkud nevyvážené zpravodajství, co si sami platíme koncesionářskými poplatky. Ale politiku tu řešit nechci, spíše absolutně nechápu, proč Irán nezastavil se zahájením raketových útoků okamžitě nezastavil civilní provoz. To je tam takový chaos?

Jen tak

co to zvanis?

MrMarkus

Pravda bolí? Nebo co jsem napsal špatně? Není snad pravda, že Česká televize v prvních hodinách svého zpravodajství zcela oddělovala informování o raketových útocích a o pádu ukrajinského letadla? Není pravda, že scénář horlivého příslušníka protiletadlové obrany hnaný strachem z americké odvety byl velmi očekávatelný? Není tedy pravda, že okamžité zastavení leteckého provozu mělo nejpozději v okamžiku raketových útoků nastat?

Jen tak

to placani o ceske televizi a trumpovi. vzdyt zvanis nesmysly.

kde na ty blaboly chodis? je to tvl presne naopak – to, ze to ceska televize od zacatku nespojovala s americkymi utoky, je znak objektivni zurnalistiky

MrMarkus

Víš co se mi stalo? Ráno jsem zapnul telku zrovna ve chvíli kdy tam mluvili o tom pádu letadla. Říkal jsem si, no pěkný, navíc zase relativně nový Boeing, už mi to v hlavě šrotovalo … a pak jsem si za dalších pár minut na Internetu přečetl, že pár hodin předtím měli vojenskou akci. To čemu říkáš objektivní žurnalistika mě osobně naprosto zmátlo a musel jsem si to poskládat sám. I svým průměrným intelektem jsem k tomu aktivnímu příslušníkovi protiletadlové obrany došel okamžitě, i vzhledem ke zkušenosti z Ukrajiny o pár let dříve. Prostě mi přijde, že někdo v ČT… Číst vice »

Jen tak

ty jsi uplne mimo.

proc by to meli spojovat? tom by se z toho stali neduveryhodnym mediem.

a to, ze ty jsi momentalne pomalejsi je tvuj problem. ne ct.

Filias

Na internetu si můžeš přečíst,´ že země je placatá a po očkování dostaneš ebolu. Ověřování informací chvíli trvá a po každé takové události se vyrojí spousta nesmyslů a desinformací.

Y.K.

Objektivní znamená, že se používají jen ověřené informace. To co jste si spojil vy byl jen odhad a něco takového do zpravodajství nepatří. Může se o tom udělat diskusní vstup, kde se na větší ploše zváží všechny možnosti, ale musíte zase mít někoho, kdo veřejně vydá svůj obličej spekulování na TV obrazovce. Nemůžete plácat věci co vás jen tak napadnou, dokud je nějak věrohodně nepodložíte.

Jen tak

ad zastavovani provozu… to by se v soucasnosti neletalo nad polovinou asie. neletalo by se v koreji, neletalo by se v japonsku, neletalo by se v indii , pakistanu, afganistanu, egypte, izraeli, libanonu …

Jan Sůra

CT ani jiná média nejsou vyšetřovateli ani soudci. Přinášely různé možné verze, co za pádem mohlo být. Od toho jsou média.

Daniel Novák

Jestli České televizi spílá z jedné strany Zeman s komouši a z druhé Klaus ml. s Pitomiem, je to asi nejlepší důkaz že něco dělá dobře.
Vždy můžete přeladit na Tv Barrandov…

J.K.

No chaos tam mají, to se řešilo pořád že okolo Chomejního je to stát ve státě… Ještě včera tam od nich nějaký bubák šaškoval že je technicky nemožné že to bylo sestřelené, a dneska to přiznají.

Podle mě to urychlí aby si tam sami uvnitř udělali pořádek a jasno v tom kdo vládne.

Tohle neutají před vlastní veřejností, takže podpora nějakých bojůvek proti USA, když to dopadá takhle, asi moc nebude…

bohyn

Nemyslím, že tenhle přešlap odradí moc íránců. Parlament nedávno odhlasoval zákon, že každý americký voják je terorista, takže asi tak.

Jan Sůra

Koncesionářské poplatky platit nemusíte, stačí nevlastnit televizní přijímač. Vřele doporučuji.

MrMarkus

Trolling

Nekdo

Mam namet pro adminy, slo by prosim si nastavit, koho chci a koho nechci cist? Nebo skutecne musime tyhle placene ruske trolly trpet i zde?

Jan Sůra

Z jakého zdroje máte informaci, že je placený? Víte, kolik lidí ze sebe dělá hlupáka zcela zdarma?

Tony

Bohužel, obrovská chyba PVO. Pokud jsou ty informace pravdivé, tak ten systém je někdy dřívějšího data výroby a operátoři nevidí odpovídače, takže vzhledem k tomu, že několik hodin předtím došlo k odstřelování amerických pozic v Iráku a čekala se odpověď. Tak ten tlak tam byl obrovský a do toho startovalo letadlo, které už tou dobou mělo být normálně pryč. Jen doufám, že ti lidé na palubě to měli za sebou okamžitě protože padat v té ohnivé kouli muselo být strašné.

bohyn

Podle všeho má ten Íránský Tor pouze identifikaci „friend or foe“, takže nerozliší civilní letadlo od nepřátelského, zřejmě ani velikostně, charakteristikou letu atd. Jsem trochu skeptický k tomu, jak tento systém upraví tak, aby se to již neopakovalo. K té první části poslední věty jsem bohužel skeptický.

Tony

Už když USA sundalo Sulejmaního měla ICAO doporučit nelétat do Iráku/Iránu popřípadě se těmto prostorům vyhnout a Iránu doporučit, aby během své ,,odvety“ zastavilo provoz z důvodu omylu a sestřelení civilního letadla. Prostě pokud bude místo na zemi, kde se může nacházet nějaký PVO systém staršího data, tak musí být prázdno ve vzduchu.

bohyn

US svým aerolinkám zakázalo vstup do tohoto prostoru po Íránském útoku. Což bylo nejdříve (reálně nevím) cca 5 hodin před startem UIA. Asi to měli vydat dříve a snad se tohle bude vyšetřovat i dále. Uzavřený prostor tam měl být určitě.

pako

Vždyť taky ambasády říkaly lidem, aby z Íránu odjeli pryč, třeba Kanada. Proto bylo taky na palubě Kanaďanů asi 60

Daniel Novák

ICAO je organizace OSN, což vysvětluje mnohé.

Karel

Možná by stačilo doplnit výzbroj o smartphone s aplikací flightradar24. Technologicky by je to posunulo o 30 let vpřed.

Mard

🙂

Dalibor

Jestli se nepletu, tak tato střely vybuchují v blízkosti cíle a ničí jej střepinami., Takže mnozí lidé „výbuch“ přežili a umírali postupně na různé zranění, uhoření, udušení…Letadlo ještě chvíli „drželo pohromadě“ a letělo.

Pražák

To záleží na typu zapalovače, tedy zda je tzv. kontaktní (hlavice exploduje v okamžiku kontaktu s pevnou překážkou), nebo přibližovací (hlavice exploduje v okamžiku kdy se na x metrů přiblíží k pevnému objektu, cíl je pak nucen hlavně střepinovým efektem). Ale tady pravděpodobně šlo o tu druhou variantu.

Rosťa

Tak si mají nainstalovat app flight radar. Je k stáhnutí zdarma a nepotřebuji odpovíače.

pozorovatel

A poznají z toho naprosto spolehlivě, že to letadlo není ve skutečnosti nějaké jiné než civilní, za které je nějakou „kamufláží“ vydáváno?

Marian Kechlibar

To „naprosto spolehlivě“ nepoznáte ani z radaru, v případě pochybností nezbývá než vizuální kontakt.

Ale to je extrémně výjimečný jev, ani velmoci to nedělají.

Lumir

Flight radar funguje na odpovídačích. Bez odpovídačů by ti byl Flight radar k velkýmu …

Marek

Sestřelit civilní stroj na odletové trase z mezinárodního letiště. To se nedá pochopit. To se nedá omluvit. Těch 176 lidi svými životy vykoupili úplně zbytečnou krizi na středním východě.

bohyn

Jsem překvapen, jak rychle se mlha nad touto událostí rozestoupila. Možná je to v naději, že se v tom nikdo moc dál šťourat nebude. Ještě v tom chybí nějaké kompenzace.

Jen tak

ona je preci jen doba, kdy technologie umoznuji takoveto veci nejen odhalit, ale odhalit je velmi rychle

byt osmdesata leta, tak se pravdu mozna nedovime nikdy.

bohyn

MH-17 rusové mlží doteď a tehdy je argumenty utloukli. To byl asi první velký fail ruské desinformační techniky, ikdyž pár jedinců, Cestovatelů, se to drží dodnes.

Tony

Jenže Rusko se může schovat za ,,separatisty“ na východě Ukrajiny. Bohužel, pokud se hraje o sféry vlivu rádoby velmocí tak je jedno jestli to letadlo bude vojenské nebo civilní.

Dalibor

Rusové jsou na mlžení a překrucování specialisti. Obsazení Polska ve spolupráci s Hitlerem se nemluví, velký vlastenecká vákla začala až když je jejich, do té doby spojenec, Hitler napadl taky. Obsazení ČSSR pořád berouo jako pomoc, ivnazi do Maďarsky v 56 taky. Rus nikdy neřekne pravdu, vždy bude tvrdit jen „svou pravdu“ a nutit okolí, aby ji akceptovalo.

Tony

Velcí hráči na geopolitické mapě nebudou hrát čistě. A je jedno jestli to bude USA, Rusko nebo třeba Čína.

Dalibor

Čína na tohle má taky vystudovanou specializaci, možná ještě výkonnější než Rusové.

Lumir

Určitě to bylo omylem, byla vypjatá situace a smůla. Kdybych měl shrnout kdo za to může tak určitě Irán a nepřímo i Američané.

Mard

Určitě to byl Trump, co za to může, nalejme si čistého vína, nemusíme chodit okolo horké kaše.

Xaver

Ne, ve skutečnosti za to můžou Adam a Eva, že se začali množit a díky nim vzniklo tohle poametný lidstvo 😉
A nebo vlastně za to může Bůh, že je vůbec stvořil. A je to!

Jen tak

magori. 🙁