Tři měsíce přes Řepy. Na Ruzyni začala uzavírka hlavní drahy

Přistání na Letišti Praha. Foto: Letiště PrahaPřistání na Letišti Praha. Foto: Letiště Praha

Letadla budou přistávat většinou přes Prahu, startují ve směru na Kladno.

Letadla na Letišti Václava Havla budou od dnešního dne až do 1. července pro vzlety a přistání používat vedlejší dráhu 12/30. Důvodem je pravidelná údržba a odložené opravy hlavní dráhy 06/24.

Přesun znamená zvýšení hluku pro obyvatele některých částí Prahy a Kladenska. Směr provozu na vedlejší ranveji bude závislý na aktuálních meteorologických podmínkách, především větru. Preferovaný směr podle letiště je přistání od Prahy a vzlet na Kladno. Přiblížení na dráhu vede většinou přes Braník, Barrandov, Jinonice či Řepy. Vzlety pak probíhají přes Kladno. Kromě hluku je naopak pro řadu fanoušků letecké dopravy změna dráhy vítaná pro pozorování letadel. Na vedlejší dráhu se přesune i webová kamera, díky které lze on-line sledovat provoz na letišti.

Kromě pravidelné údržby, jako je třeba odgumování nebo výsprava povrchu, dojde i na rekonstrukci pojezdové dráhy B vedoucí na ranvej.

Vedlejší dráha bude v provozu ve své plné délce 3 250 metrů. „Jsme si vědomi toho, že využívání vedlejší dráhy nevhodně zvýší provoz letadel nad hustě osídlenými oblastmi, ale jediným systémovým řešením do budoucna je realizace projektu paralelní dráhy,“ uvedl šéf letiště Jiří Pos.

Tagy 06/24 12/30 letiště praha prg
31 komentářů