umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví Letiště

Třetí linka z Prahy do USA. Na Ruzyni začaly létat United Airlines

Boeing 767-300 společnosti United Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha
Boeing 767-300 společnosti United Airlines v Praze. Foto: Letiště Praha

Praha má od dnešního dne další přímé spojení s USA. Na Ruzyni dnes přistál první let společnosti United z Newarku, letiště v New Jersey na jižním okraji New Yorku. Podobně jako ostatní dvě linky do USA je spojení zatím jen sezónní.

United Airlines, které jsou podle počtu cestujících čtvrtou největší aerolinkou na světě, na linku nasazují Boeing 767-300 ve verzi pro 214 cestujících. (30 sedadel ve třídě United Polaris Business, která lze sklopit do zcela vodorovné polohy, 49 míst v cestovní třídě United Economy Plus a 135 míst v cestovní třídě United Economy). Na první let nasadily United do Prahy 28 let staré letadlo. Po 7 hodinách a 34 minutách letu přistálo letadlo v 8:20 na Ruzyni.

Nová linka je zatím plánována do 4. října, pak bude provoz přerušen. Podle odhadů letiště by mohlo linku využít v obou směrech přibližně 43 tisíc cestujících za rok.

Nové přímé letecké spojení United Airlines mezi Prahou a letištěm Newark v New Yorku je již devátou dálkovou linkou, která byla za posledních pět let otevřena z Letiště Václava Havla Praha. Linka posílí přepravní kapacity zejména do oblasti východního pobřeží USA, kde dlouhodobě sledujeme vysokou poptávku a umožní tak další nárůst počtu odbavených cestujících na dálkových linkách. Ten už v loňském roce meziročně vzrostl o 24 %,“ řekl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Linka do Newarku byla v případě United překvapením, dlouhodobě se mluví hlavně o lince stejné společnosti do Chicaga, kde mají United i hlavní sídlo. United letos rozšířily nabídku destinací v Evropě ještě o Neapol a Amsterdam.

Kromě United létají už od května do Prahy Delta Air Lines z letiště JFK v New Yorku. Kratší cesta na Manhattan je ale z Newarku. Do Filadelfie druhý rok létají American Airlines. Kromě přímého spojení s Newarkem znamená nová linka možnost přestupu do dalších destinací United, nejen v USA, ale i Mexiku, Kanadě či Karibiku.

Letový řád
UA188 Newark (EWR) 18:05 odlet → Praha (PRG) 8:25 (+1) přílet
UA187 Prague (PRG) 10:10 odlet → Newark (EWR) 13:30 přílet

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Nicky

No tak hlavně že to létá alespoň sezónně, i když nabídky z Německa a Rakouska jsou cenově úplně jiný level.

Rossec

Na této lince se s United Airlines domluvil Zeman, nebo Babiš?

Nicky

V tomhle má prsty George Soros

Picasso

Dobrý den pane Sůra,
máte nějaké nové informace o „největší a nejlepší“ české letecké společnosti v segmentu longhaul opatrování ?

Picasso

to je jedno jakou. S přískoky, bez přískoků, s malým nebo velkým, s prodektum nebo bez produktu. Prostě nějakou.

Butrusik

Co jste si dal k obědu?🙈

Jan Kolacek

Vzhledem k uzemneni MAXu byl projekt EWR odlozen na neurcito

FlyingJ

letiště Newark neleží v New Yorku, ani na okraji, nýbrž v Newarku, NJ 🙂 ale chápu že je potřeba cestujícím říct že letiště obsluhuje New York

...

To jste patrně nikdy nezažil kolonu před Lincoln Tunnel.

mikiqex

Asi tak. Záleží na úhlu pohledu, třeba Luton či Stansted se také píše „Londýn“ a leží od centra města dvojnásobek vzdálenosti, co Newark od NYC. Podobně je na tom i Milano-Bergamo a Brusel-Charleroi (taktéž vzdálené 40-50 km od centra). Na druhou stranu, přeci jen je to jiný stát, byť stejná země…

Jakub

A jak to, že je Newark v NJ, vylučuje to, že leží i na jižním okraji New Yorku?

FlyingJ

Jakub: jenže ono neleží na jižním okraji New Yorku, stát NY končí Hudsonem. Je to jako říkat že basilejské letiště leží ve Švýcarsku – neleží.

Jen tak

resis kraviny.

pro cely svet je to new york, letiste se jmenuje new york newark liberty intl airport.

jen jeden zapsklej pindal se doma nudi.

FlyingJ

jo je to detail. ale je to tak. a kdyz chces urazet tak si to prvni zjisti, to letiste se New York Newark fakt nejmenuje.

Tom

To letiště se fakt New York Newark Liberty International Airport fakt jmenuje, stačí se podívat např. na FR24….Tak nás tady nelakuj, ju.

FlyingJ

Tak se Tome koukni ještě jednou kamkoli jinam, třeba na stránky letiště. Na FR24 se tak jmenuje ze stejnýho důvodu jako tady United uvádí že startuje linku do Newarku/New Yorku – aby ho našli lidi co hledají letiště obsluhující New York. Název letiště je Newark Liberty International.