Tramvajová trať Libuš – Nové Dvory hladce prošla posouzením vlivů na okolí
Stavba tramvajové trati Sídliště Modřany - Libuš (březen 2023). Autor: DPP/Daniel Šabík
Z předložené dokumentace vyplývá, že se dvoukilometrová trať začne stavět nejdříve v roce 2025, stavba potrvá 20 měsíců.
Velmi rozumne, je to praktuicky hned co me napadlo, proc se nenaplanovala takto trat od zacatku. muze tak zcela nahradit bus 215 a zaroven prelozit 197 o ulici dal do Libuse.
Jedine co zamrzi je, ze neni uvazovano jeste dalsi prodlouzeni a propojeni s Budejovickou a take na Sidl. Lhotka ci Sidl. Novodvorska….
Už v roce 1998 tehdejší DP – Elektrické dráhy navrhovaly do realizace tramvajovou trať sídliště Modřany – sídliště Libuš – Nové Dvory. V roce 2008 se počítalo se zprovozněním v roce 2014. Není pravda, že to tak nebylo původně plánováno, ale začali se v tom hrabat politici.
Puvodne byla planovane prodlouzeni jen v podobe soucasneho rozestaveneho useku. To prodlouzeni na Tempo do blokove smycky nebylo uvazovano, to je relativne nova zmena. A pamatuji si to, protoze jsem na to prave upozornoval i formou pripominky k UP. Jenze ja mel na mysli plne dvoukolejnou blokovou smycku s pokracovanim az k Thomayerove nemocnici a pak pres Kacerov na Budejovickou. A druhou vetev tram. trati jsem pripominkoval misto odbocky metra D, tedy v trase Sofijske nam.-Labe-Sidl.Lhotka-Thomayerova nem… Trate by tak obslouzila defakto cele sidliste Nove Dvory, Modrany a Lhotka s napojenim na metro D,C a mistni dulezita centra jako polikliniky,… Číst vice »
Asi bylo potřeba si to rozdělit na cíle dosažitelné během 1 volebního období…
Tramvajová trať je super, ale je škoda že po výstavbě dojde k zhoršení podmínek pro chodce, zmizí zeleň, oddělenou cyklostezku tam nevidím vůbec a všem je to opět úplně jedno.
O tom že to evidentně kreslil pouze dopravní inženýr a urbanistu nepustili ani na stejné patro ani nemluvím. Na co sakra potřebuje jedna zastávka uprostřed vilové čtvrti 3 nástupiště vedle sebe?
A taky další kolizní křížení trati- proč se neodbočí do smyčky vpravo? Vzniká tak potenciální místo nehody tramvají, o potřebě jedné kolejové křižovatky navíc nemluvě.
Protože by pak byla 3 odbočení doleva, čemuž je lepší se vyhnout.
Nepřehlednost?
Vnímá se tato trať jako etapa k dalšímu prodloužení (např. Sídliště Novodvorská – Braník)? Připadá mi, že sama o sobě toho moc nepřinese (Nové dvory nejsou pro Modřany zrovna oblíbený cíl cesty). A prioritizaci této stavby vnímám jako „je to průchodné přes MČ/občany, tak to stavíme“.
Jde hlavně o tu smyčku, aby nemusela být trvale nasazována oboustranná vozidla. Také jde o pojistku při případné etapizaci stavby metra D (ID.1 má končit právě na Nových Dvorech), nebo zdržení stavby stanice Libuš.
Žádná oboustranná vozidla nebylo potřeba nasadit. Standartní smyčka na konci úseku realizovaného letos bude zbourána a nahrazena smyčkou kolem bloku. Jinak etapizace linky D dává určitou logiku. Také to, že okolí Nových Dvorů má větší šanci se stát přirozeným lokálním centrem než okolí stanice Libuš.
Máte staré informace. Ta dočasná smyčka byla naivně připravená, reálně by vyšly náklady na dvojnásobek protože se jaksi zapomnělo na to co je v zemi pod tím 🙂 Úvrať tam bude muset být, takže oboustranná vozidla a spousta radosti pro jejich řidiče. Kdysi to bylo až po Nové Dvory zamýšleno hned, teď už můžeme jen poděkovat politikům, co chtěli asi ušetřit a způsobili „dočasný nekomfort“.
To není úplně přesné.
Největší „problém“ s dočasnou smyčkou je v tom, že se podařilo rychleji (trochu nečekaně) pohnout s metrem D, na jejím místě bude stavba stanice metra a ona smyčka by tam byla dost krátce za nemalých nákladů, aby se pak stejně musela dělat úvrať.
Jakože dostat se z Modřan k novému centru u metra není kůl?
Nebo též z nových domů na periferii do centra Modřan, kde jsou služby podobně, jako na druhé straně při Novodvorské.
– „je to průchodné, tak to stavíme“
– „Je to průchodné, ale nestavíme to, protože čekáme na neprůchodné stavby jinde.“
– „Pokud odvolání nestáhnete, tak někde jinde přeřušíme bezproblémovou přípravu“
To poslední by byl povodňový průtok na turbínu špičkovací vodní elektrárny, která díky tomu může jet nonstop v základním režimu
Ano, sama o sobě toho skutečně moc nepřinese, její pravý význam přijde až po dokončení výstavby metra D.
V tuhle chvíli se Modřany na Nové Dvory neženou, proč by také. Když bude na Nových Dvorech metro, dá se předpokládat, že pro cestu do centra to bude rychlejší/pohodlnější/využívanější než tramvají přes Podolí.
Chápu, ale k tomu slouží stanice metra Libuš, ne?
Do zprovoznění metra D na Nových Dvorech tento úsek pro Modřany asi opravdu moc zajímavý nebude.
Zkuste ovšem vaši poznámku otočit – tato trať umožní přímé spojení tisícům lidí do polikliniky v Modřanech a také do nové radnice P12, kam se přesouvá veškerá agenda MČ. Dále po zprovoznění Dvoreckého mostu budou moci titíž lidé + všichni od Modřan po Bráník dojet přímo na Smíchov a přesednout např. na metro B, nebo vlak.
Za mě je to opravdu užitečná stavba.
To bude u zastávky Chýnovská jezdit kruhovým objezdem v protisměru? Příp. jak tam bude řešena přednost?
To urcite kruhac zmizi a misto nej tam bude daleko lepsi svetelna krizovatka.
Vím, že většina tramvají bude vypravená na linku 17 z Kobylis, ale pro zbytek ten nájezd, z nejbližší vozovny na Pankráci, je celkem brutální:
https://mapy.cz/s/jegelejepu
18 km je celkem dost. Chtělo by si to spočítat, jestli vůbec a v jakém časovém horizontu se vyplatí stavět novou vozovnu.
Z toho od Podolské Vodárny po trase 17. Bez polomanipuláků by v díře mezi denním a nočním provozem musel projet nějaký bagr typu 21.
IPR pročítá s novou deponií pro tramvaje v oblasti Braníku. Nakonec už ani nevadí záplavová oblast. Asi bude menší, přesto význam velký (i třeba pro nájezdy na Barrandov). Časový horizont výstavby zatím nekonkretizovaný.
To je krása, jak v té Praze jde všechno hladce. Těším se na článek „Železniční trať Bubny-Veleslavín hladce prošla posouzením vlivu na okolí“.
Myslíte, že stát se zadluží desítkami miliard na dvoukolejný tunel, o kterém mluvíte? Fakt?
V době, kdy Česká Pošta propustí tisíce odborníků vzhledem k digitalizaci jsou nepotřební? V době, kdy Česká pošta po stovkách ruší pobočky (z poboček České pošty se stane Pošta Partner na obecním úřadu nebo v místních potravinách či na místní benzince)?
To už spíše je pravděpodobnější, že bude elektrifikována trať na letiště Václav Havla z pražského Smíchova https://zdopravy.cz/sz-dokumentaci-k-trati-na-letiste-z-jence-nekoupi-zvazuje-elektrizaci-semmeringu-82366/
Nechceš už konečně skočit z mostu?
Vy víte, kde vzít ty potřebné desítky miliard na trať, o které mluvil předřečník? Jestli ano, tak buďte prosím konkrétní. Díky
Zvláště, když jakás-takás alternativa existuje patrně za řádově nižší peníze? Ať už ve formě elektrifikace současné tratě a/nebo přes Smíchov (pražský Semmering).
Jak vidno níže, totálně rozvrátil celou diskuzi.
Nepodsouvejte. O žádném tunelu nemluvím, pouze o doplnění druhé koleje a elektrizace, což je technicky řešitelné i na povrchu.
Šéf SŽDC ve zdejším podcastu minulý měsíc mluvil o tunelové trati, jde-li o trať přes Prahu 6, o které jste mluvil. Viz cca v 13:00 minutě podcastu
https://zdopravy.cz/podcast-pojdme-se-vic-zabyvat-elektrifikaci-rika-sef-spravy-zeleznic-jiri-svoboda-143495/
Mohu prosím vidět odkaz na SKUTEČNĚ prosazovanou variantu SŽDC, o které mluvíte? Díky. Myslím, že Vámi zmiňovanou variantu SŽDC reálně prosazuje = tj. povolení, financování, realizace atd.
Technicky ano, ale je to neprojednatelné.
Technicky ano… ale předtím jste psal něco o tom že to prošlo posouzením vlivu na okolí. A to neprojde zcela určitě.
Bohužel. Buď bude muset stačit jedna kolej (dobré je, že ve zbylých úsecích nebude již potřeba čekat na křižování se zpožděnými vlaky) anebo druhou zakopat pod stopu té první do hloubky podcházející i kolizní silnice – čímž by mohl při polovičním intervalu zůstat na povrchu zhruba stejný počet vlaků jako dnes, nově méně hlučný a s méně zplodinami.
Nebo postavit v polovině dvojkolejnou vložku a kvalifikovat ji jako „výhybnu“, aby to místním pošukům nebylo tak nápadné.
Psal jsem, že bych si PŘÁL, aby to taktéž hladce prošlo a mohl si pak přečíst článek zmíněného názvu. Mám pocit, že v té Praze 6 je to nějaké duševně zatuhlé. Byť je fakt, že i u nás na Moravě se našel expert, který navrhoval, aby rychlíky Brno-České Budějovice jezdily po cyklostezce.
Namísto desítek miliard na tunelovou dvoukolejku, o které sníte, bych si RADĚJI PŘÁL: a) aby SŽDC za peníze nás českých daňových poplatníků elektrifikovala na německém území trať do Marktredwitz (pod podmínkou, že zbývající kousek do Hofu zbudují Němci, kteří to mají v plánu, ale později). Bavíme se o 200 až 400 milionech a čeští dopravci by získali částečnou alternativu za trasu přes Děčín. b) Přál bych si, aby byla objížďka pro nákladní vlaky, aby při cestě západ-východ nemusely zajíždět do Prahy a tam čekat (v Libni) než se uvolní koleje. Těch 25 kilometrů prosté elektrifikace Všetaty-Neratovice-Kralupy by stálo kolik 300-400… Číst vice »
Trať přes Střešovice je částí příměstské trati do Kladna, která má šanci být nejvytíženější tratí u Prahy a tím i v celé ČR. Což znamená, že dopravce bude platit velké částky za použití kolejí, takže bude o důvod míň tu trať vypínat, vašimi slovy řečeno. Kvalitní příměstská doprava u Prahy je minimálně stejně důležitá, jako nákladní doprava. Elektrifikace do Hofu sice v plánu je, ale pořád by to znamenalo úvrať v Marktredwitzu, přímo do Norimberka jsou problémy s tunely, takže jediný použitelný směr by byl do Mnichova. Prostá elektrifikace z Kralup do Všetat by sice tolik možná stála, ale směr… Číst vice »
Včerejší Lidovky psaly, že zbytek tratě směr Kladno/Letiště spolkne cca 50 miliard Kč. Předpokládám, že mínili tunelovou dvoukolejku.
Vzhledem k tomu, že SŽDC je státní podnik, tedy podniká, tedy funguje za účelem dosažení zisku, tak je otázkou, zda-li není výhodnější elektrifikovat stávající trať (jednokolejnou) přes Dejvice a přes Smíchov.
O PROSTÉ elektrifikaci obou tratí mluví SŽDC (viz zdejší podcast s panem Bc. Svobodou minulý měsíc)
https://zdopravy.cz/sz-dokumentaci-k-trati-na-letiste-z-jence-nekoupi-zvazuje-elektrizaci-semmeringu-82366/
Elektrifikace obou současných tratí směr Kladno by mohlo být řešení levnější třebas o 95%.
To by tedy nemohlo, zdvoukolejnění z Hostivice do Kladna je potřeba tak jako tak, to je společný úsek jak pro smíchovský, tak pro dejvický směr (když už se bavíme o tom, že by se směr od Kladna mohl v Praze dělit). Tunel bude sice drahý, ale oproti objemu prací v dalších částech to zas tolik dělat nebude. Nicméně jednokolejka přes Dejvice by asi 15 min. interval (delší nemá cenu v Praze uažovat) pobrala, ale už ne vlaky od letiště k tomu. Mimochodem, o efektivitě trati od Kladna nemám pochyby, ale o efektivitě odbočky z letiště ano, tolik cestujících zase Ruzyně… Číst vice »
Dělejte už něco s tou vaší neschopností číst. Doporučuji rekonstrukci na povrchu, tunel považuji za drahý nesmysl.
Ano, také považuji tunelovou dvoukolejku za nesmysl.
Ale dívám se na to realisticky. Proto tvrdím, že maximum možného bude elektrifikace současných tratí přes Dejvice a přes Smíchov.
Plus novostavba kousku tratě ze současné tratě až přímo na letiště.
Čili Vy klidně sněte dál o dvoukolejné trati. Nicméně pokud jde o výhybnu, tak v tom s Vámi souhlasím, bylo by fajn kdyby se to povedlo.
Tak se nejdřív podívejte, kde by ta výhybna byla – v tom nejkritičtějším úseku.
Spousta úkonů které dříve pošta dělala monopolně už nejsou potřeba vůbec (vyplácení peněz) nebo jen minimálně (listovní zásilky) a balíkové zásilky jsou vysoce konkurenční prostředí, kde se do nedávná jednoznačně bez debaty jevily jako výrazně spolehlivější zahraniční spolecnisti – i včetně takové tragédie jako je PPL nebo nic moc DPD..Další zásadní problém je že Pošta to provádí za velmi směšné ceny oproti konkurenci – kdy před cca 8 lety se u „žluto-červené“ společnost listovní zásilka po Evropě posílala za přibližně 1200 Kč – a v 99, 999% došla včas podle toho objednavky… Pak se Česka Postaa všichni okolo diví že… Číst vice »
Právě v TV – sekera České Pošty 1,5 miliardy Kč, zavření 300 poboček…
Jó 300 poboček…ono jich na konci bude nejméně 1000…
To ano.
Česká pošta bude muset v současné době učinit hlubokou analýzu svého budoucího vývoje. Až totiž odejdou do důchodu „Husákovy děti“, ovládající e-maily apod., tak už si budou dopisy posílat jen vězni, skauti nebo některé instituce.
Jsem zvědav, zda bude na Prahu 6 a SŽ, potažmo ministerstvo dopravy, vyvíjen politický tlak, aby se trať postavila co nejdříve, když budou rozpracovány krajní úseky. Nebo zda to opravdu skončí dvojkolejkami na koncích tratě a uprostřed se bude vesele jezdit jako před 100 lety…
Kdo by „vyvíjel politický tlak“ kvůli této trati? Voliči?
Vždyť velmi pravděpodobně se PRUDCE zvednou daně, aby bylo na státní útraty. Uvidíme, jestli to bude jak ve Francii, kde se daňová sazba (silniční daň) dostala do názvu zboží viz Citroën 2CV nebo Renault 4CV. Uvidíme, jestli dědická daň bude tak obrovská, že někteří budou odmítat dědictví neboť nezískají hypotéku, aby zaplatili dědickou daň.
Takže neumím si představit, že soudný politik uspěje u voličů v příštích pár letech, aby se ještě víc zvýšili daně, neboť se „musí“ utratit prý minimálně 50 miliard do tratě na letiště
https://www.lidovky.cz/domov/praha-ruzyne-letiste-vaclava-havla-kladno-trat-zeleznice-projekt.A230314_111713_ln_domov_atv
No jo, a pak že se v ČR nebudují nové regionální tratě.
Divím se, že zdejší diskuze není zaplavena „pochvalným mručením“ šotoušů, že svět je zase v pořádku, neboť „matce dráze se už nebližuje“
-:)
P.S. Viz přehled nových regionálních kolejových tratí, které jsou v plánu v Praze a okolí. Sice přehled není úplně nejaktuálnější
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_tramvajov%C3%BDch_trat%C3%AD_v_Praze#Aktu%C3%A1ln%C3%AD_z%C3%A1m%C4%9Bry
Někomu, kdo nepozná rozdíl mezi tramvajovou tratí a regionální tratí je marný cokoliv vysvětlovat.
Kuňká to jako žábá, skáče to jako žába… že by to byla žába?
Tj.
a) velmi drahá investičně i provozně infrastruktura = koleje
b) nízký valivý odpor kolejové dopravy (kov-kov) oproti silniční (guma-asfaltový beton)
c) silniční šla cestou celoevropské unifikace regionálních busů už v 60.tých letech, zatímco u regionálních vlaků šla unifikace výrazně ztuha
https://de.wikipedia.org/wiki/Standard-Bus
Olcity jsme měly dva. Už jsou dávno ve šrotu…
A nebyly to Oltcity?
Tak ono je připomínka, jak to dopadne, když „krásné sny“ narazí na ekonomickou realitu. Zkrachovalá firma Citroën se v 60. tých letech vykašlala na své zákazníky a pustila se do aut (SM, GS, Maserati, CX), které byly dražší než kupní síla svých zákazníků (viz srandování autíčka Citroën 2CV, Dyane, Ami, Mehari, Acadie, H). No podobný byl i Citroën Axel = Oltcit. Výrobně tak drahý, že peněženka zákazníků nestačila. Tož nový vlastníci fy Citroën, tj. fa Peugeot, radši darovala Axel do rumunského Oltcitu (neboť v Rumunsku byly výrazně nižší mzdy). A francouzský Citroën místo Axelů vyráběl primitivnější LN/Visa = variantu Peugeot… Číst vice »
Daleko zásadnější otázka je jiná:
Je Olcit náš nejoblíbenější místní multinick-všeználek, nebo ne?
https://en.wiktionary.org/wiki/play_the_ball_and_not_the_man
Ne, tramvajová trať opravdu nemá s regionálními železničními tratěmi společného téměř vůbec nic, snad jen dvě kolejnice a rozchod, ale nic víc. Tramvaj rozhodně není vlak, ta má mnohem blíže k městskému autobusu, než k vlaku.
V tom případě takový berlínský nebo hamburgský S-Bahn nesmí existovat, dle Vašich názorů, že?
Co to melete za nesmysly, já jsem snad něco takového řekl, nebo snad jen naznačil?? Já jsem jen reagoval na váš nesmyslný příspěvek o tom, že se staví nové regionální tratě – to teda opravdu nestaví, staví se TRAMVAJOVÁ trať, což je vážně něco úplně jiného.
Jak jste si z takového příspěvku mohl odvodit cokoli o berlínském nebo hamburském S-bahnu, to mi hlava nebere, s tím to vůbec, ale absolutně vůbec nesouvisí.
Aha, Vy nevíte jaký charakte má berlínský nebo hamburgský S-Bahn.
Račte si povšimnost, že nepíšu o jiných S-Bahnech.
Ne, nevím to. A je mi to jedno. Podstatné je, že vaše reakce na můj příspěvek byla úplně mimo a nijak nesouvisela s tím, co jsem psal a že mi podsouváte něco, co jsem ani nenaznačil, natož řekl.
Jo, jo, to vypadá na diskutéra na úrovni…. cituji: „A je mi to jedno“
Hlavně že vaše diskuze na úrovni je 😀 . Myslím že mínusy u vašich příspěvků ve srovnání s počtem plusů hovoří za vše.
Uvedl jsem konkrétní příklad, který popírá Vaše úvahy.
Zopakuji: Dle Vašeho tvrzení tedy nesmí existovat hamburgský nebo berlínský S-Bahn, že? To se nesmí dovolit takové novoty, ne?
Protože pak modrá armáda má velké dilema, jestli v tom vlaku smí platit režijka, když to provozuje německá „matka dráha“ DB, ale dle páně Jelena to není vlak
-:)
Proč by nesměl existovat? V Německu mají jinou legislativu.
Jinak S-bahn by byl asi podle naší legislativy železniční dráha speciální, takže žádná tramvaj.
Který S-Bahn? Není S-Bahn jako S-Bahn.
Německý.
U nás S-bahn, tak jak se třeba v berlínském systému dopravy chápe,
není.
Který německý S-Bahn? Není S-Bahn jako S-Bahn.
Berlínský.
Díky.
Takže dle Vašeho názoru berlínské vlaky S-Bahnu nejezdí po tramvajové, nýbrž po železniční speciální trati.
Díky za názor. V tom případě si dovolím podotknout, že tramvaje z pražského Barrandova nejezdí po tramvajové trati, nýbrž po „železniční speciální“, když budu vycházet z Vašeho tvrzení.
Aspoň takto mi to kdysi znalejší vysvětlovali, že trať na Barrandov byla chystána pro parametry po vzoru berlínského S-Bahnu, coby pokračování kontaktů ve smyslu tehdejší spolupráce předchůdci pozdějšího Adtranzu DB 481
V Berlíně S-bahn nejezdí po tramvajových tratích, to tam mají vlastní tramvajovou síť. Tvrdím, že podle naší (ČR) legislativy berlínský S-bahn velmi pravděpodobně spadal a fungoval jako dráha speciální, protože se technicky a provozně podobá metru.
Tramvaje v Praze jezdí po tramvajové dráze (tratích).
To že vám někdo tvrdil, že tramvajový most na Barrandov byl připravován na S-bahn je totální blbost, když v Praze tento typ železnice vůbec není. Řekl bych, že si z vás dělali srandu.
V ČR je jediná speciální dráha pražské metro.
Opravdu má blíž k autobusu? Jsou místa, kde tramvaje jezdí po želzničních kolejích.
Ano, vlakotramvaj už je ale něco trochu jiného. Tramvaj, která jede ulicemi města, i třeba na samostatném tělese uprostřed čtyřproudé komunikace, se zastávkami každých pár stovek metrů a s vozidly, která jsou uvnitř uspořádána podobně jako v autobuse, má skutečně blíž k autobusu než k vlaku. I pokud jde o cestovní rychlost, která u tramvají bývá dokonce nižší, než u autobusů.
Pokud tramvaj jede po samostatném tělese (jako třeba většina TT na periferiích Brna nebo v Praze trať do Modřan a Libuše nebo na Barrandov), tak je samozřejmě rychlejší, i tak ale má k vlaku dost daleko.
Já bych se taky přikláněl k vlaku, ale právě jen kvůli „snad jen dvě kolejnice a rozchod“ a dalších drobností.
Ano, dvě kolejnice a rozchod a pár drobností je to jediné, co má tramvaj společného s vlakem. Jinak co do pohodlí, rychlosti a vlastností má mnohem blíže k vozidlu MHD, tedy autobusu nebo trolejbusu/elektrobusu. Viz např. tramvajové spojení Modřice – Brno hl.n., tam je krásně vidět, že tramvaj (i když je v tomto případě v části trasy zcela oddělelna od silničního provozu) a vlak jsou něco úplně jiného. A určitě by se našlo v Česku plno jiných podobných případů.
A proč tady nemluvíte o tom, jak pražský magistrát vypne dotace do MHD? Ta si na sebe taky nevydělá.
To ať říkají pražští voliči. Já volím v jiném kraji. Totiž z pražských městských daní není vyplácen důchod mých rodičů a ani platy učitelů v mém kraji. Čili ať se v Praze zadlužují dle libosti a ať utrácejí za to chtějí. Jejich volba. Ať o místních záležitostech se rozhoduje v místě. U železnice to tak není, neboť miliarda na málovyužitou trať Lovosice-Louny šla ze SPOLEČNÉHO rozpočtu. Podobným nesmyslem jsou plány na investice do zombie tratě do Bechyně. A podobných nesmyslů ze SPOLEČNÉHO rozpočtu je fůra. Viz miliardy do nesmyslně předdimenzovaného nádražáckého paláce v Pardubicích (hotel, školící centrum, kino, sauna, minipivovar,… Číst vice »
Tak zas váš kraj dostal ze společného zaplacenou jinou miliardu na jinou trať.
Kritizovat nehospodárnosti je jistě správné, ale brát to šmahem a prskat nad každou utracenou korunou nejde.
V Pardubicích šlo o to, že pozůstalí po architektovi jsou de facto dědici jeho autorských práv a oni nedovolí jakékoliv změny. Navíc je ta nádražní budova památkou. Hotel, kino, sauna, kadeřnictví, školicí (ne školící) středisko i pivovar se můžou pronajmout a SŽ z toho bude mít příjem (jasně, vím, že je nebezpečí, že to bude šméčko pro nějaké kamarády).
Kdo platí. Ten poroučí. Viz rozdělení u silnic: – státní (ŘSD = dálnice a jedničky) – krajské (dvojky, trojky) – městské (místní silnice) – privátní, např. ve firemních areálech. Už dneska jsou kolejové tratě rozděleny na: – státní (SŽDC), zhruba 2/3 ze 14 tisíc km kolejových tratí – městské tratě (zhruba 0,5 tis. km) – privátní (zhruba 4 tisíce km tratí) Už zbývá jen regionální tratě převést na kraje a města. Jak prosté, že? P.S. Ad nádražácký palác v Pardubicích. Když SŽDC nemá peníze ani na strašně důležitou objížďku Prahy přes Neratovice pro nákladní dopravu, tak je nesmysl investovat do… Číst vice »
Jasně, my nepotřebujeme udržovat památky, my potřebujeme natáhnout tranzit na tratě, kde už tak je problém s kapacitou. Jako jo, mohly by jít domy z jiné kapsy (i když, tady by se to mělo tak jako tak zaplatit) a síť být vylepšena i pro vnitřní a cílovou dopravu. Pořád ale nevím, proč bych měl jásat nad rušením místních železnic jen proto, že se v Praze po letech rozběhla stavba tratí pro tramvaje, jakkoli si mohou být blízké. Mimochodem, i tam jdou peníze ze společného – dotace, rozdělení daní… Ani vy pak patrně necestujete pouze po území svého kraje. Smiřte se… Číst vice »
Pouze tvrdím, ať o místních záležitostech, ať se rozhoduje v místě samém.
Tzn. o trati do Bechyně, ať si rozhodují dotčené obce plus Jihočeský kraj.
Podobně i trať Veselí nad Lužnicí – České Velenice… nechápu proč od stolu z Prahy někdo chce utratit cca 10 miliard do této zombie tratě (těch 10 miliard není aktuální odhad, ale je z roku 2021, nebo ještě starší).
U silnic funguje rozdělení na
– státní
– krajské
– městské
– privátní.
Tož podobně to zavést také u kolejové dopravy
Chudáčku… Ono už to tak dávno je. Privátní jsou vlečky a některý místní tratě, městský jsou metro a tram. Zbytek jsou státní. Kraje si některý tratě mohou koupit, ale nemá to pro ně význam.
Považujete za prozíravé chovat se podle nádražáckého: „DĚLALO SE TO TAK DYCKY“?
Ono kdysi dávno nebyla „matka dráha“. Nýbrž formani.
Kupovidu např. plzeňská škodovka tak rychle vyrostla za Rakouska-Uherska, protože jedna plzeňská rodina rozprodala své velké formanství. Protože pochopili že dráze na dálkových trasách nemůžou konkurovat.
A peníze za prodané formanství investovali do rozvoje Škodovky.
Tak začněte přesvědčovat politiky, aby se některé tratě přesunuly od státu na kraje.
Význam to mít nebude žádný, kraje to (podle mě) chtít nebudou, a ekonomicky by musely být kraje podpořeny stejně ze státního rozpočtu, takže podle vás na dluh.
Vy mi připomínáte skotské nebo slovenské nacionalisty a jejich oblíbené téma „Praha/Londýn nás připravují o peníze“.
Tak vyhlašte s tím svým krajem nezávislost a udělejte si nějaké podbrdské nebo valašské království. Jenom bacha, aby se vám potom takovým způsobem nepohádaly okresy a nevyhlásily svoji vlastní samostatnost … a tak dále až na úroveň jednotlivých Lhot, asi jako Svatá říše římská kolem roku 1000.
Takže když se dovolám, aby konečně byly krajské koleje, podobně jako existují krajské silnice, tak to je nacionalismus ???
Spíše zdravý rozum.
Protože o místních záležitostech, se nejlépe rozhoduje v místě samém.
A kvality SŽDC jako celostátního správce státních kolejí jsou známé = 60 miliard ročně nestačí. A to při menším pasažerském přepravním výkonu kolejové dopravy… ve srovnání s městskými kolejemi, kde tratě i jejich provoz stály 20 miliard
… Zdůrazňuji, že městské kolejové tratě měly vyšší přepravní pasažerských výkon v osobokilometrech než SŽDC.
Jaké nové regionální dráhy (tratě) se staví?
Naposledy se postavila dráhy (trať) na letiště Mošnov, a před tím dlouho dlouho nic, jinak se spíš ruší a mění na dráhy místní.
P.S.: Máte v odkazu chybu, píšete o „nových regionálních kolejových tratí“ (Co to vlastně je?), ale odkaz je na tramvajové dráhy v Praze a okolí.
Viz tento článek
Tam se o žádných regionálních drahách (tratích) nepíše. Viz rovnou nadpis.
Jakto že ne?
Je to trať? Je
Má koleje? Má
Je pro dálkovou dopravu? Ne.
Protože není dráha jako dráha.
A už vůbec není trať jako trať, což byste jako z Moravy měl vědět.
Je, ale není to regionální dráha.
No a? Na pile mají taky koleje a trať to není.
Je to pro dálkovou dopravu, pro někoho je dálka jít z Nových Dvorů do Modřan.
Teď jste to do toho zamotal.
Skoro jako když bylo zadání rébusu:
přijet – nepřijet,
ani v noci – ani ve dne,
být ustrojená – neustrojená
Tož přijela za rozednění na koloběžce oblečená v rybářské síti
Do čeho, Do vašeho neurčitého tvrzení?
Tak zkuste ten „rébus“ rozluštit. Normálně odpovídám na vámi položené otázky. Jestli tomu nerozumíte, tak vlastně nerozumíte ani železnici.
P.S.: V článku není ani jedno slovo se základem „region“ a z toho vyplývající regionální dráha (trať). Víte na co vůbec reagujete, jestli reagujete na článek?
Ještě že Axel nezjistil že i trolejbusy jsou drážní vozidla 🙂 .
A co takové gumokolové vlaky na pneu i na kolejích, že? VAL 208 či Lohr.