umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Cestovní ruch Doprava ve městě Taxi Zprávy

Ťok: Taxikáře nehážu do jednoho pytle, nemám se za co omlouvat

Škoda Octavia na zemní plyn v barvách taxislužby Green Prague. Foto: Green Prague
Škoda Octavia na zemní plyn v barvách taxislužby Green Prague. Foto: Green Prague

Ministr dopravy Dan Ťok se nebude taxikářům omlouvat za své výroky, že si za neutěšenou situaci ve svém oboru mohou sami. „Nemám se za co omlouvat, vždy jsem tvrdil, že obraz celého oboru kazí nepoctiví taxikáři, kteří se nechovají způsobně. Nikdy jsem neházel všechny taxikáře do jednoho pytle,“ řekl Ťok deníku Zdopravy.cz.

K omluvě ho tento týden vyzvala společnost Liftago, která zprostředkovává taxislužbu skrze vlastní aplikaci. „Vaše vyjádření považujeme za políček do naší tváře i tváře dalších podnikatelů v taxislužbě, kteří podnikají poctivě,“ napsal ministrovi zakladatel firmy Ondřej Krátký.

Ťok to považuje za nedorozumění. „Právě Liftago je pro mě příkladem firmy, která podniká nově s využitím technologií a zároveň bez porušování zákonů,“ dodal ministr. Liftago na rozdíl od Uberu a Taxify využívá jen licencované řidiče.  „Tyto dvě společnosti jsme přestali zvát k jednání o budoucí legislativě a vyzvali jsme je, aby dodržovaly platné zákony. Pokud by zákony dodržovaly, o nějakých legislativních změnách by nemusela být vůbec řeč,“ napsal dnes Ťok Krátkému v otevřeném dopise.

Krátký ale zároveň obvinil ministerstvo dopravy, že je za krizi v obor spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu odpovědné. Situaci vyhrotily nedávné protesty „tradičních“ taxikářů, kteří se vymezují právě proti aplikacím, především Uberu. Ministerstvo dopravy proto slíbilo urychleně novelizovat zákon o silniční dopravě, který by zavedl zodpovědnost zprostředkovatelů (dispečinků i aplikací) za „jejich“ řidiče. Ti budou muset být vedeni jako provozovatelé taxislužby a budou muset mít živnostenské oprávnění, zaevidované vozidlo a na vozidle nalepenou identifikační nálepku. Skončí tak zaměstnávání amatérů.

Jenže rychlá novela se zasekla už na jednání zástupců parlamentních stran minulý týden. „Zástupci politických stran a hnutí chtějí místo rychlé novely zákona širší změny, které budou kromě postihů řešit také alternativní služby, jako je Uber. Začátkem března budeme mít další jednání, kde probereme už znění poslaneckého návrhu novely zákona, pod který se podepíšou zástupci jednotlivých klubů,“ prohlásil Ťok. Projednání novely a její schválení v parlamentu zabere podle něj maximálně rok. Kvůli urychlení novela půjde jako poslanecký návrh, nikoliv jako vládní návrh.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
babilon

Aby bylo jasno, o jaký výrok jde:
„Jestliže tady někdo svými kroky prostředí dostal do stavu, že si vyrobil svoji vlastní konkurenci, a teď chce, abychom to za pár měsíců vyřešili, je to složité.“

Stan

Souhlasím, že nelze házet všechny taxíkáře do jednoho pytle, jsou potřeba dva. Pro jednu skupinu obr-žok a pro druhou bude stačit malý sáček.

Filip Chocholatý

Zajímalo by mě, proč je u článku použit obrázek taxi služby, kterou dříve provozoval Jančura a prodal. S článkem přeci vulbec nesouvisí. Daleko vhodnější by byla fotka ukazující na protesty taxikářů nebo fotka některé z alternativních taxislužeb.

petr.r

Jo a taxikářský tvrdý jádro zruší tenhle server, vždyt policie snima nic nedělá.

Partneři

Škoda transportation
podcast