Tečka za výrobou A380. Emirates převzaly poslední vyrobené největší osobní letadlo na světě

Poslední A380 před odletem z Hamburku. Foto: AirbusPoslední A380 před odletem z Hamburku. Foto: Airbus

První letadla skončila již ve šrotu, Emirates očekávají, že s nimi budou létat ještě 20 let.

Výroba letadel Airbus A380 je definitivně u konce. Emirates jako největší zákazník dnes převzaly v Hamburku poslední letoun a odletěly s ním do Dubaje. Skončila tak éra, která se do historie Airbusu nezapíše úplně zlatým písmem. Airbus dodal zákazníkům celkem 251 letounů tohoto typu, 123 z nich převzaly Emirates. První stroje už skončily ve šrotu. Výroba skončila podstatně dříve, než Airbus plánoval.

Posledním strojem je letadlo registrace A6-EVS, let do Dubaje můžete sledovat na Flightradar24.com. Trasa vedla i přes Česko.

A380 létají od roku 2007. Emirates poslední modely přebírají ve verzi se čtyřmi cestovními třídami, nově je na palubě premium economy. Odhadují, že létat s tímto typem budou ještě dvacet let.

Airbus původně počítal s výrobou podstatně déle, aerolinky ale o letoun ztratily zájem. Montáž posledního kusu byla dokončena loni v září. Airbus předělává linku na výrobu A380 na produkci menších A320neo. O konci výroby se rozhodlo ještě před pandemií koronaviru, která u řady dopravců urychlila rozhodnutí o vyřazení letadel. V posledních týdnech ho ale někteří provozovatelé opět vrací na nebe.

Proč letadlo končí? Důvody jsme detailně rozebírali zde.

Tagy A380 Airbus Airbus A380 emirates
7 komentářů