cargo

Symbol nízkonákladových aerolinek v problémech. Číňany vlastněné letiště Hahn je v insolvenci

Boeing 737-800 společnosti Ryanair na letišti Hahn. Foto: Flughafen Frankfurt - HahnBoeing 737-800 společnosti Ryanair na letišti Hahn. Foto: Flughafen Frankfurt - Hahn

Letišti dlouhodobě ubývají cestující, Ryanair velkou část provozu přesunul na hlavní letiště ve Frankfurtu.

Krize v letectví dostala do existenčních problémů i první evropské letiště, které ročně odbavilo nejméně milion cestujících. Letiště Frankfurt-Hahn ve spolkové zemi Porýní-Falc dnes vstoupilo kvůli existenčním problémům do insolvence. Provoz zde zatím pokračuje.

O vstupu do insolvence informoval jako první Wirtschaftswoche. Někdejší vojenskou základnu USA využívají aktuálně jen Ryanair a Wizz Air, slouží také pro nákladní leteckou dopravu. Majoritním vlastníkem ve firmě provozující letiště od roku 2017 je čínská skupina HNA, necelou pětinu vlastní spolková země Hesensko (i když leží na území spolkové země Porýní–Falc).

Letiště odbavilo v roce 2019 1,5 milionu cestujících, za loňský rok údaje nezveřejnilo. Podle počtu cestujících je desátým největším letiště v Německu. Dlouhodobě se potýkalo s úbytkem cestujících především kvůli postupnému odchodu Ryanairu, který část flotily přesunul na hlavní frankfurtské letiště. Z Hahnu krátce Ryanair nabízel v minulosti i spojení do Prahy.

Letiště Hahn se stalo symbolem nízkonákladového létání i zavádějící reklamy. Evropská nízkonákladová jednička, Ryanair, zde otevřela svoji druhou evropskou základnu v roce 2002. Lety na Hahn označoval jako spojení do Frankfurtu. Letiště nemá s Frankfurtem a zejména jeho hlavním letištěm nic společného. Je od něj vzdáleno 130 kilometrů.

Tagy Hahn HHN Letiště Frankfurt - Hahn seznam
19 komentářů