egoe-plus
Infrastruktura Stavebnictví Železnice

Sudop Praha dostal pokutu 9,3 milionu za kartel při přípravě vysokorychlostních tratí

Sídlo společnosti Sudop Praha v Olšanské ulici na Žižkově. Autor: Ivan Krejčí – vlastní zdroj, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27603566
Sídlo společnosti Sudop Praha v Olšanské ulici na Žižkově. Autor: Ivan Krejčí – vlastní zdroj, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27603566
Sudop Praha se ke spáchání nezákonného jednání přiznal, za což mu byla pokuta snížena o pětinu.

Projektantská společnost Sudop Praha dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu ve výši 9,3 milionu korun za kartelovou dohodu s Výzkumným ústavem železničním (VUZ). Nedovolená dohoda se týkala přípravy vysokorychlostních tratí, konkrétně zakázky Správy železnic s názvem Technickoprovozní studie – Technická řešení VRT. Pokuta je pravomocná. VUZ (dceřiná společnost Českých drah) vyklouzl bez trestu díky leniency programu (příslib shovívavosti za spolupráci), v jehož rámci poskytl antimonopolnímu úřadu potřebné informace.

„Projekty vysokorychlostních železničních tratí jsou stěžejní pro modernizaci české dopravní infrastruktury a nemůžeme dopustit, aby se státu prodražovaly kvůli koluzivnímu jednání projektantů. Tuto oblast budeme nadále pozorně monitorovat,“ řekl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Protisoutěžního jednání se uvedené společnosti dopustily podle Mlsny tím, že od listopadu 2014 do května 2015 mezi sebou koordinovaly nabídky do výběrového řízení na výše zmíněnou veřejnou zakázku. Sladěné nabídky následně podaly, a to s cílem, aby uvedenou zakázku vyhrálo sdružení „Společnost SP + ACRI + MTP Technická řešení VRT“, jehož vedoucím členem byla právě společnost Sudop Praha. „Popsaným jednáním narušily tyto podniky hospodářskou soutěž v uvedeném výběrovém řízení, čímž porušily zákon o ochraně hospodářské soutěže,“ píše ÚOHS.

Sudop Praha využil podle ÚOHS tzv. procedury narovnání, v jejímž rámci se přiznal ke spáchání nezákonného jednání, za což mu byla pokuta snížena o 20 procent. Proti rozhodnutí následně nepodal rozklad.

Zakázku přitom antimonopolní úřad už jednou na popud organizace CEDOP řešil, ovšem bez výsledku. Úřad (tehdy pod vedením Petra Rafaje) nevydal předběžné opatření, takže mohla být uzavřena smlouva. Následně zastavil řízení pro bezpředmětnost. Nyní se k případu vrátil na popud VUZ.

Jde o stejnou zakázku, kvůli které proběhla v roce 2016 na Správě železnic a v některých firmách velká policejní razie a kterou následně řešil pražský městský soud. Ještě šlo o projekční zakázku na revitalizaci trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov.

Nepravomocné verdikty vydal soud loni v prosinci. Sudop Praha jako právnická osoba odešel od soudu bez trestu, fyzické osoby si odnesly podmínky. Petr Lapáček, který byl v roce 2015 obchodním ředitelem a místopředsedou představenstva Sudopu Praha, dostal trest 18 měsíců s tříletým odkladem, tři roky nesmí působit ve statutárních orgánech žádné firmy. Zaměstnankyně Sudopu Praha Helena Mazancová dostala půlroční podmínku. Někdejší šéf Výzkumného ústavu železničního Antonín Blažek odešel s trestem 9 měsíců, jeho bývalý kolega Petr Kaván a Lukáš Hruboň z projekční společnosti Valbek odešli se stejným trestem. Největší trest dostal Pavel Suk ze Správy železnic, který odešel od soudu s podmíněným dvouletým trest za „zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky“.

35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Echt Rum (ten s plachetnicí)

Ježkovi voči kucí. Toliko nenávisti v diskuzi. Jedna věc je, co dělá určitá část vedení té společnosti a druhá věc je házet s nimi do pytle všechny zbývající zaměstnance/potažmo celý obor (projekce). To je jak obecné odsuzovaní/dehonestace celého aparátu ČD nebo SŽ, projektantů, úředníků, zhotovitelů apod. Nedivím se, že ty diskuze tu pak vypadají, jak vypadají. Ta vzájemná řevnivost různých drážních subjektů, respektive některých jejich zaměstnanců, je až udivující. Pamatujte, dneska jsou na pranýři oni, zítra to můžete být Vy i s Vaším chlebodárcem.

Xaver

Sudop by bylo nejlepší zrušit.

Jaaa

Ti lidi by se natáhli jinam.

X 1

Dobrý den. Někteří z Vás by velmi rádi věděli, jak se k dané situaci staví náš oblíbený Luděk S. Bohužel Luděk je v karanténě. Tuto tráví v naprosté izolaci na své chatě. Pro pořádek. Haciendu má na Seychelách a společnost mu dělá jen jeho oblíbený pes a 30 slečen. Ano, není to nic extra a oproti sídlu v Praze se musel velmi usromnit. Je jen obyčejný státní úředník a nemůže si moc vyskakovat. Proto mu prosím přejme brzké uzdravení a nabrání síly k práci. Zejména k následnému uvedení věcí do správných kolejí. Dnes se zhostím funkce Luďkova Tiskového Tlučhuby. Pokuta… Číst vice »

Facepalm

To je hrozný, to jim zase nezbyde na aktualizace a furt budou muset používat ten CAD ze třiadevadesátýho.

GPGP

Doufám že se to ještě vrátí k soudu, dát firmě s obratem 3.5 mld. tak nízkou pokutu je výsměch…

Bubu

Všechno co dělá sudop Praha je domluvené

Martin

vsechno co se tyka dopravnich staveb v CR je domluveme, vsichni jsou kamaradi nebo vyvrhelove…

pkajetan

ops.. takový drobeček… no co, jedeme dál!

PvvS

No nic, lehce dražej další zakázku ..

Josef Král

Chudák ten Blažek, to je, jak vím, slušný člověk.

Viktor

Odsouzený slušný člověk?

Oldřich Sládek

Budete se divit. Ano, je.

X 1

No, ve své podstatě je i Babiš prima kluk.
🙂 🙂 🙂

Viktor

Slušný člověk nepletichaří pane Sládku.

Jan

Tvářit se může slušně, může být i slušný s většinou lidí, ale když u něj zvítězí touha po penězích, tak jde veškerá slušnost stranou.

XXXD

Už tomu jen chybí velkohubé prohlášení SUDOPU.

Kalanis

Čeká se na Luďka?

Josef Král

jakého Luďka?

Martin Chovanec

Sosnu.

Jiří Kocurek

Ten je přece na Ministerstvu dopravy, ne?

Jan Schmidt

no a? je snad jedno kde sedíš, ale za koho kopeš, ne?

Jaaa

No dyť. Ten má ale pod palcem všechny modernizace a novostavby.

Jiří Šrámek

A ještě se drze přiznává.

SaulGoodman

To je běžný mechanismus, zná ho i evropské právo na ochranu hospodářské soutěže. Výrazně to zvyšuje šanci, že někdo na ten kartel upozorní a bude ochoten dodat důkazy.

Jackub

Tresty velmi mírné, až formální. A hlavně – firma nepotrestána vůbec. To by tak bylo, aby nemohla dál podnikat!

Jaaa

Přesně tak, z celé řady rozsudků je evidentní, že jednání SUDOPu bylo systematické. Firma by automaticky měla ztrácet dobrou pověst.

A doufám, že obvinění mají povinnost škodu uhradit.

medical_examiner

To by si SprŽel musela hledat nového dodavatele, a pak by se mohlo zjistit, že je všechno předražené…

Radek

Bohužel zákony o zodpovědnosti firem byly změkčeny, dneska stačí doložit že firma má etický kodex…

Jiří Kocurek

Firma dostala 9,3 mega pokuty. Mimochodem zlikvidovaná firma pokuty neplatí.

mgr.pavel

Z 3.5 mld ročního obratu jde o plivanec v moři.

Zlikvidovaná firma má přece pořád majetek. Z něj je možné pokutu uhradit také..

BND 30

Zlikvidována firma nemá už vůbec nic. Ani majetek.

Facepalm

SUDOP měl hlavně zákaz dostat už dávno za ty zhůvěřilosti, kterejma už po několik generací przní českou železnici.

BND 30

Zatloukat, zatloukat, zatloukat…oni se to děje naučí a nenaučí a nenaučí 🙄