Středočeský kraj chystá chytré zastávky, většinu nákladů zaplatí evropská dotace

Nový odjezdový panel v Klánovicích. Foto: RopidNový odjezdový panel v Klánovicích. Foto: Ropid

Výměna by měla vyjít na bezmála 143 milionů korun.

Cestující se na všech klíčových zastávkách, nádražích a terminálech v metropolitní oblasti Středočeského kraje v průběhu následujících pěti let dočkají informačních panelů, které budou poskytovat informace ohledně odjezdů anebo aktuálního zpoždění.

Radní již schválili záměr projektu Chytré zastávky – Modernizace zastávkového informačního systému na území Středočeského kraje. „Uvedený projekt by měl přispět ke zvýšení informovanosti cestujících a atraktivitě veřejné dopravy v rámci Pražské integrované dopravy (PID). Zobrazovat se budou informace tak, aby cestující získal před nástupem do vlaku či autobusu veškeré potřebné informace. Tedy, kdy jede další navazující spoj, jaké je aktuální zpoždění a další potřebné informace,“ řekl Petr Borecký, náměstek hejtmanky pro oblast veřejné dopravy.

Chytré označníky by měly být instalovány zejména v uzlových stanicích a zastávkách v celé metropolitní oblasti. Ty chce kraj vytipovat po konzultacích s obcemi a stávajícími dopravci. „Kraj předpokládá výměnu zhruba 1000 původních označníků za označníky chytré,“ konstatuje Petr Borecký.

Majitelem současných označníků je od 1. 9. 2021 Středočeský kraj, přičemž ve správě je má Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK). Instalované novinky budou využívat LED technologii s automatickou regulací svitu zajišťující dobrou čitelnost i na přímém slunci.

Výměna by měla vyjít na bezmála 143 milionů korun, přičemž 100 milionů korun by měla dodat Evropská unie prostřednictvím programu IROP. Další peníze budou čerpány ze státního rozpočtu (21, 4 mil. Kč) a zdrojů kraje (dalších 21, 4 mil. Kč). Náklady na běžný provoz po dokončení projektu se předpokládají v maximální výši 9 500 000 Kč/rok. Síť nových označníků začne kraj budovat příští rok, hotovo by mělo být v roce 2027.

Tagy chytré zastávky IDSK Integrovaná doprava Středočeského kraje Středočeský kraj¨
73 komentářů