cargo

Stávku kvůli režijkám podpořily všechny železniční odbory, chtějí obecné řešení pro kraje

Elektrická jednotka 560 v Brně. Foto: České dráhyElektrická jednotka 560 v Brně. Foto: České dráhy

Chystanou stávku na jihomoravské železnici podpořily na jednání tento týden všechny drážní odborové centrály. Připojily se tak k Odborovému sdružení

Zpět na článek
874 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Axel

Ach jo, kdy už dojde „že se vyhazují i jejich peníze oknem, těm lidem, kteří obhajují o 50% dražší dopravu vlakem i na tratích, kde vlak používá minimum lidí (doprava vlakem moc nedává smysl)… a že tedy je velmi pravděpodobné, že takoví zarytí cestující vlakem dosud jezdí hlavně proto, že dosud jezdí (skoro) zdarma, protože dosud jim jejich zaměstnavatel mohl (ze svého) rozdávat libovolné množstí jízdenek zdarma…. Teďka by za jízdenky měl ČD začít platit, a to se firmě ČD moc nechce, proč asi…

Pandrhola

Někde dole jsem si všimnul, že máte poněkud zvláštní názor na zaměstnance dojíždějící 100+ km. Nějak tomu nerozumím, protože třeba IN100 se při pravidelném dojíždění bez jiné slevy vyplatí už od cca 35 km. Ale nevadí, vezmeme vzdálenost 100 km, např. Pardubice – Praha, kde jezdí asi nejvíc lidí s IN100. Ano, v Praze budou mít třeba o 10.000,- měsíčně vyšší plat a tak se jim 1.666,- měsíčně za IN100 vyplatí, ale ta částka za dojíždění není podstatná především z jiného důvodu… za dojíždění se totiž platí především časem a zde to jsou minimálně 2h cesty, reálně tak 3h denně,… Číst vice »

axel

Nerozumím otázce… a souvislost s tématem diskuze… kdy stávkující brání tomu, aby se omezilo „převážení vzduchu“ a to leckdy převážení vzduchu tím nejdražším dopravním prostředkem (srovnávám auto fungující na principu spolujízdy, mikrobus, bus a regionální vlak tvořený jedním vagonem)

Pandrhola

No, to byla v podstatě odpověď na tento text: „Druhým cílem je, aby se cestující začali chovat normálně (tj. jestli někdo jezdí 100+ do práce jenom z důvodu že neplatí náklady na dojíždění, tak ať začne tyto náklady platit – buď ze své kapsy nebo přímo z kapsy svého zaměstnavatele – někomu se vyplatí dojíždět takovou vzdálenost i se započtením nákladů na dojíždění ,někdo si najde práci blíž, tak aby tolik neprojezdil).“ Cestující se totiž normálně skutečně chovají. Někdo dojíždí, protože se mu to vyplatí, někdo proto, že tak funguje jeho zaměstnavatel jako např. jakýkoliv dopravce a někdo dojíždí, protože… Číst vice »

Axel

Aha, ono totiž dojíždět denně do práce vzdálené cca 100 kilometrů je hodně nákladné. Protože pokud někdo takto dojíždí dosud tak záleží jestli si na dojíždění vydělá tím že dělá nadprůměrně placenou práci, anebo jestli dosud dojížděl proto, že na jeho dojíždění se složili ostatní daňoví poplatníci ze svých daních… Protože když někdo zaplatí 1500 Kč a denně najede 100 km a 100 km z5, tak aktuální roční náklady v jihomoravské regionální vlakové dopravě jsou zhruba 100 tisíc ročně (strašně záleží jestli vlaky „vozí vzduch“ anebo jestli vytížené aspoň na 60%)… a cílem je zredukovat nevyužívanou kapacitu dotované veřejné železniční… Číst vice »

Axel

Jestli my cestující chceme zachovat zhruba stejný počet spojů veřejné regionální dopravy i za pár let, tak nezbývá než začít uplatňovat zdravý (selský) rozum… a skončit s tím, že někdo je uražený, když má začít platit za spotřebované služby-regionální dopravu (platit myslí buď přímo ze své kapsy nebo platit z kapsy zaměstnavatele), protože co je (skoro) zadarmo, toho si zákazníci (příliš) neváží.

Jaaa

Nesmysl. Proti Jančurovnému jsou toto vysloveně drobné.

Axel

nevím co je jančurovné… ale jestli Vám dává smysl aby na lince Čejč-Hodonín ty 3 cestující (možná všichni 3 jsou platící jízdné ze své kapsy nebo skrz cesťák u svého zaměstnavatele) vezl vagon typu 810 za zhruba 1100 Kč který má zastávky mimo centra dědin, tak už nevím … kdyby to byly Vaše peníze, předpokládám těžce vydělané, tak byste si velmi rozmýšlel jestli nedává smysl radši ušetřit a třebas se zeptat místních, jestli chtějí zachovat bus nebo vlak, že nemá smysl dotovat duplicitní dopravu.

Jaaa

Nj., je to jednoduché, a píšu to tady pokaždé. Dokud si sorta pánů Axelů, Alexů a dalších teoretických libertariánů nedovede uvědomit, že za kvalitní službu je potřeba kvalitně zaplatit, tak se nemůže divit, že tenhle stát nefunguje.

Režijka je hodně muziky za málo peněz, ekonomicky je pro stát velice výhodná. A o přežitek se v žádném případě nejedná, mají ji v nějaké formě všechny státní dráhy a většina soukromých drah v západní Evropě (včetně superliberalizované Británie a ATOC).

Nepotřebuju dělat pro lidi, kteří si mé práce neváží. To se týká především výše jmenovaných.

Axel

Vážený pane,…. Vaše peníze to nejsou. Moje jsou. Jestli se Vám líbí vyhazovat peníze oknem (protože „co je (skoro) zadarmo, toho si zákazníci moc neváží), tak klidně můžete – viz příklad: Hm… vy říkáte, že je levné vozit 3 lidi ve vlaku? Za jeden km a vlakovou sedačku si ČD řekla o 1,2 (za bus v náhradní autobusové dopravě si ČD řekli o 0,8 Kč). Tj. za 18 km jízdy vagonu typu 810 Čejč-Hodonín si ČD řekli cca 1100 Kč… a kdo asi tak v tom vagonu tak asi jezdí? Když po stejné trase jezdí bus, který zastavuje přímo v… Číst vice »

Axel

A Vaší poslední větě… jestli jsem pochopil správně, tak svých zaměstnanců si neváží jejich zaměstnavatel. Možná je vztek zaměstnanců (kvůli tomu jak se k nim chová jejich zaměstnavatel) oprávněný, možná ne, nevím. Ovšem nechápu proč zaměstnanci (firmy ČD) svůj vztek obracejí vůči nevinným, tj. vůči odběratelům svého zaměstnavatele. To je kocourkov

A už vůbec nechápu proč se zaměstnanci začali bouřit až po 1,5 roce od toho kdy zaměstnavatel (firma ČD) definitivně změnil svůj postoj k zaměstnancům (=firma ČD nezajistila paušální jízdenky pro své zaměstnance viz smlouva vyjednávaná od 2017, zveřejněná v létě 2018)

Jaaa

Vážený pane, moje peníze jsou to naprosto stejně, jako vaše. Odvádím službu a za tu dostanu peníze.

Trať Čejč-Hodonín nemá s tématem nic společného.

Pokud nejste schopen pochopit, co je to benefit, těžko se s vámi dál bavit.

Axel

Jak to že, nemá Čejč-Hodonín nic společného s paušáními jízdenkami… Myslíte že zhruba ti 3 cestující, kteří tím jezdí, tak tím jezdí radši než busem ,když zastávky vlaku jsou vesměs v polích mimo centrum dědin? A bus jezdí do centra dědin a přidat zastávka je relativně snadné… Proto říkám, nechť železničářům (ať už pracují v ČD nebo v SŽDC nebo…) přidá na mzdě jejich zaměstnavatel… a oni sami se rozhodnou za jaký typ dopravy utratí své peníze – jestli za vlak (dálkový vlak patrně vesměs dává smysl) nebo za bus nebo za spolujízdní automobilovou dopravu nebo… Samozřejmě je hratelná možnost,… Číst vice »

xyz

„za kvalitní službu je potřeba kvalitně zaplatit“
Kvalita toho zaplacení je na vzájemném jednání odborů (= zástupujících zaměstnance) se ZAMĚSTNAVATELEM.

„Režijka je hodně muziky za málo peněz“
= čili neměl by být problém, aby ČD těch 1500 Kč/ks/rok za toho „hodně muziky“ Jihomoravskému kraji zaplatily (resp. odečetly z částky, kterou od JMK tak jako tak dostanou proplacenu).

Axel

Pro xyz… ono hlavně není otázkou pro veřejnost, aby se zajímala o interní spory v ČD mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem. Ovšem toto asi nepochopí ti, kdo píšou „uražené“ řeči, když zapomínají, že veřejnost vyjádřila svůj názor, když železniční dopravě platí za ujetou vzdálenost o 50% vyšší dotaci než kolik platí autobusové dopravě (=firma ČD inkasuje 1,2 Kč na jednu vagonovou sedačku a ujetý km, zatímco u náhradní autobusové dopravy ČD dostane 80 haléřů na jednu autobusou sedačku a ujetý km).

Pandrhola

Jo, ale ten cenový rozdíl je kupodivu v pořádku. Na cenu má vliv více faktorů a zde bude konkrétní rozdíl v tom, že vlak platí za každý kilometr použití dopravní cesty, tedy i když jede jen natankovat naftu. A tato platba se pochopitelně přenáší do ceny, takže je viditelná na první pohled. Autobus ve stejném případě neplatí nic, výstavba a údržba silnic, nebo městských ulic je hrazena jiným způsobem a z jiných rozpočtů, takže se v této ceně přímo neukáže. Druhý faktor je ten, že drážní vozidlo je dražší na pořízení, ale za to je zase bezpečnější a přináší vyšší… Číst vice »

Axel

Já rozumím některým důvodům proč je provoz vlaku dražší než busu… ale „obsah peněženky“ mi nenaroste tím, že se rozhodnu pro dražší řešení… přece každý normální kupuje to, na co mu peněženka stačí. Příklad: z hlediska užitné hodnoty na příkladu železniční linky Čejč-Hodonín, tak jaký je důvod dotovat provoz vlaku (a údržbu kolejí atd.), když – tímto vlakem jezdí pár cestujících (viděno na vlastní oči kolik lidí vystupuje z vagonu v Hodoníně), – železniční zastávky leží v polích za jednotlivými dědinami, zatímco bus projíždí centry jednotlivých dědin a ještě k tomu je provoz vlaku dražší než provoz busu Druhý faktor… Číst vice »

Axel

Ještě k tomu „komfortu“ vlak vs. bus vs. automobilová spolujízda… jak kdy: Na trati Moravský Písek-Hodonín-Břeclav určitě máte pravdu, že výrazně pohodlnější je vlak (pokud cíl cestování leží někde poblíž železniční trati nebo pokud se člověk do cíle dostane snadno po přesednutí z dálkového vlaku do regionálního busu). Ovšem na trati Moravský Písek-Brno ovšem já těch údajných výhod vlaku moc nevidím. Např. při cestě z Bučovic do Brna je výrazně lepší jezdit busem či autem. Ještě markantnějším příkladem je Moravský Písek-Bzenec, kde vlak (mj. i kvůli strašně nízkému počtu cestujících) nedává vůbec smysl ve srovnání s např. mikrobusem.

Jaaa

To, že stávkovat lze jen proti zaměstnavateli, je ale jenom vaše teze a jen vy libovolně ji tak stavíte. S realitou to nemá nic společného. Já sám svobodně rozhodnu, proti komu chci případně stávkovat, nebudete mi to přikazovat ani vy, ani nikdo jiný. Vy si rozhodujte o svých stávkách, ano? Už chápete?

Čili ne, vaše rovnítko neplatí. Pokud chce JMK víc než 100 Kč, je to zlodějina, ostatně kolega níže to velmi pěkně rozvedl.

Axel

Vždyť stávkujte proti zákazníkům svého zaměstnavatele… Jediným vítězem takové stávky budou konkurenti Vašeho zaměstnavatele… ať už z oboru (RGJ, Arriva,…) nebo z jiných forem dopravy (busy,automobilová individuální nebo spolujízdní doprava)… Je to stejně uhozené jako si zapalovačem postvítit do kanystru, kolik v něm zbývá benzínu. A spolehněte se, že železnice jako celek přišla o kus dobrého jména a dobré pověsti, neboť té prachsprosté a podrazácké stávce nikdo normální nerozumí…. takže zapomeňte, že se bude opakovat historie, kdy ekonomové už dávno chtěli zrušit dotace na lokálku Čejč-Hodonín, ale tehdy ještě veřejnost se postavila, aby zůstaly zachovány dotace pro lokálku. Dneska už… Číst vice »

MartinS.

Nejde o to, jestli nějaká obdoba režijky (zaměstnaneckého jízdného) existuje v v Evropě. Ať existuje. Ale je její cena také srovnatelná s tou Evropou? Režijka stojí cca 6 % obdobné jízdenky pro běžného cestujícího, ale umožňuje toho víc (např. cesty po Slovensku). Je to hodně nebo málo? Ostatně i ten JMK má v tarifu zákaznické jízdné. Za 480 Kč/rok. Pokud je v JMK cca 10-12 % výkonů na české železnici, měla by cena celostátní režijky být kolem 4000 – 4800 Kč. V JMK navíc ČD vydělávají pouze to, co si vysoutěžily. Riziko tržeb nese kraj. Tudíž logicky nechce propad těch… Číst vice »

Axel

Pro MartinS… nejde o to, že jestli ČD nebo SŽDC „vydělá“ tolik aby mohl nakupovat za tržní ceny jízdenky pro své zaměstnance… do určité míry mají tyto firmy totiž skoro-monopol… Jde o to zjistit kolik platících cestujících potřebuje dotovanou dopravu a zejména s jakou kapacitou. Příklad železniční linky Čejč-Hodonín, v naprosté pohodě nahraditelné jinými formami dopravy, je očividnou ukázkou „vyhazování peněz z okna“… já osobně tipuji, že touto linkou z těch pár cestujících tvoří podstatnou část cestující s „režijkou“, protože pro místní je mnohem jednodušší sednout na bus projíždějící centry dědin od Čejč do HOdonína, zatímco vlak zastavuje až za… Číst vice »

Jaaa

Pomíjíte jednu zásadní skutečnost: Těch 480/rok je za celou síť, včetně autobusů (a netuším, jestli i MHD v Brně). Kolik z toho připadá v JMK na vlaky?

Tento benefit svým zaměstnancům poskytuje stát. Zákonem. Vykonavatelem jsou ČD.

xyz

„Tento benefit svým zaměstnancům poskytuje stát.“
Pracovníci ČD ale nejsou zaměstnanci státu. Jsou zaměstnanci Českých drah, a. s. (obchodní společnosti).
Pracovníci SŽ(DC) jsou zaměstnanci Správy železnic, státní organizace. Nikoliv státu.

Axel

Moc nechápu to s tím státem. Ale souhlasím, že je fajn vyjít z obvyklé ceny jízdné a zkusit dojednat 30, možná 40, možná 50-ní% slevu formou skupinového nákupu. To určitě by pro Vás mohl se pokusit udělat Váš zaměstnavatel… a jestli Vám doplatí i ten zbytek nebo Vám zvýší mzdu…. to je už je mezi Vámi… nechápu proč zaměstnanci ČD nic nedojednali se svým zaměstnavatelem už v 2017, kdy se o smlouvě mezi ČD a JMK vyjednávalo (text smlouvy byl veřejný) popř. proč jste nestávkovali proti Vašemu zaměstnavateli, tj. firmě ČD nejpozději v létě 2018? Přece podepsaná smlouvy byla v… Číst vice »

Pandrhola

No, ze základní ceny pro jednotlivého zákazníka vyjít můžete, jen se pak nedivte, když se nedopočítáte. To opravdu nefunguje jako slevy v supermarketu na nějakých 30-50%, ale blíží se to nákladovým cenám. A jelikož nejde o zboží, ale služby, bývá ten rozdíl dost zásadní. Např. u O2
Předplacená karta s internetem – volání do všech sítí a na pevné linky: 4,90 Kč/min.
Paušál pro většího zákazníka přepočtený na 20 dní a 8,5h pracovní dobu 0,037 Kč/min s tím, že jde volat samozřejmě i o víkendech a mimo prac. dobu a to by pak přepočet vyšel ještě 3x nižší.

Pandrhola

Pro MartinS. To vysvětlení k Tarifu MD dává smysl a bod f) se ve změně č. 16 skutečně neobjevil. Ok, beru, ale pak nechápu postup MD, protože bylo jasné, že k tomuto problému může dojít… a zde také došlo. ČD chtěly vyřešit znevýhodnění v soutěžích kvůli povinnosti uznávat cca 100.000 režijek, protože většina jich není ČD, ale nepředpokládám, že tím bylo myšleno zrušení tohoto uznávání, protože jak na ČD, tak na MD muselo být jasné, že bude problém s odbory. Řešení by spíš mělo vypadat jako u komerčních vlaků, kdy režijky zůstanou platné a bude stanoven příplatek. ČD si vyřeší… Číst vice »

Axel

Pro Pandrhola – 1.určitě správné otázky z pohledu firmy ČD… proč tyto otázky nepoložily/nevyřešily při vyjednávání o smlouvě s Jihomoravským krajem v 2017? Nikdo firmu nenutil uzavřít smlouvu za těchto podmínek. Nikdo nenutil Jihomoravský kraj, aby uzavřel smlouvu s degradovaným dodavatel firmou ČD podobný objem dopravy, pokud by věděl, že firma ČD prodraží své dodávky služeb tím, že nedodá nasmlouvanou kapacitu vagonů, ale dodá kapacitu sníženou o zhruba takový počet lidí, kteří chtějí jezdit za (skoro) zdarma. Tj. namísto některých vlaků (některých lokálek) by už nyní jezdily busy nebo automobilová spolujízda 2. Proč tyto otázky nepoložily svému zaměstnavateli odboráři v… Číst vice »

Pandrhola

V bodech 1. a 3. zmiňujete kapacitu vozů. Ono je to tak, že kraj požaduje nějakou minimální kapacitu, ale dopravce obvykle nemá vozy přesně o této kapacitě, protože i výrobce vyrábí vozy o nějaké kapacitě, která není na míru nejaké trasy, ale je to nějaký standard. Takže dopravce vždy dodá kapacitu o nějakém nejbližším vyšším objemu, aby splnil zadání. Takže matematicky je tam dostatečná rezerva vždy.
K bodu 2. Nevím, já vážně nejsem v odborech. Toto téma sleduji jen proto, že jde o neobvyklý a celkem komplikovaný, tedy i docela zajímavý případ. 😉

Axel

Mluvím o tom, že pokud by Jihomoravskému kraji dopředu nebyla známa celková částka za služby subdodavatele (od Českých drah), tak nelze uzavřít smlouvu, protože není známa kupní cena (ani částkou a ani rozpočtem) … zejména u lokálek by patrně došlo ke snížení (či úplnému ukončení) dotování železniční regionální dopravy ve prospěch jiné – navýšení počtu dotovaných busových spojů a – automobily (ve smyslu parkoviště u dálkových vlaků). Ano, zajímavé to je, co měli/mají dělat zaměstnanci, když se dostanou do situace kdy jejich zaměstnavatel ČD jim cosi slíbil, ale současně uzavřel smlouvu s odběratelem, a na tuto smlouvu již zaměstnavatel ČD… Číst vice »

Pandrhola

Ono to vypadá, že jim bylo slíbeno, že dohoda o uznávání zam. jízdného bude nejpozději do 1.1.2020. Před tímto datem se tedy o stávce možná mohlo mluvit pro případ nedohody, ale stále nebyl důvod stávku skutečně vyhlašovat. A co si budeme povídat, řeší se to už několik měsíců, přitom kdyby měli shodu od začátku, pak mohla být dohoda uzavřena tak do týdne, takže to mohli stihnout s velkou rezervou.

axel

Kdo slíbil komu a co konkrétně údajně slíbil? A naprosto souhlasím, v období 2017/2018 mohlo být vyjednávání v pohodě… kdyby ČD řekli že chtějí o tolik vyšší částku, tak aby si teoreticky kterýkoliv jejich zaměstnanec (např. z Chebska) mohl libovolně jezdit regionální dopravou Jihomoravského kraje, tak JIhomoravský kraj by patrně a) souhlasil s nabídkou ČD na zásadních linkách (jako S2 nebo S3), b) zredukoval poptávku po dopravních službách firmy ČD na lokálkách (na některých by patrně JMK úplně ztratil zájem nakupovat dopravní služby od ČD, neboť to nedává ekonomický smysl). c) otázkou by bylo kolik dopravních služeb by JMK poptával… Číst vice »

Pandrhola

Nejspíš kraj spolu s ČD a to odborům, protože platnost režijek v JMK měla být zajištěna právě od 1.1.2020. Kdyby to byl příslib jen od ČD, tak tam bude platnost od 15.12.2019, což je u ČD standardní datum ke změně platnosti tarifů při změně GVD. Zatím co datum 1.1.2020 je právě začátek platnosti tarifu JMK, takže tam může být přímá souvislost. Ale jinak je to asi jedno, protože i kdyby se začalo v roce 2017, tak tímto tempem jak se to řeší, se stejně asi dohadují dodnes. A pokud by k dohodě nedošlo, tak by ta stávka byla možná o… Číst vice »

Axel

Prosím o zdroj Vašeho tvrzení, že Jihomoravský kraj (jako odběratel firmy ČD) cosi slíbil od 1.1:2020… Ve smlouvě mezi ČD a Jihomoravským krajem vyjednávané od 2017 (uzavřené v létě 2018) jsem nenašel nic o čem píšete… jestli jste Vaše tvrzení o závazku Jihomoravského kraje vyčetl z uvedené smlouvy, tak kde přesně se to ve smlouvě píše? A dovolím si nesouhlasit, že jednání mezi ČD a Jihomoravským krajem zahájené ve 2017 by se dodnes protahovalo kvůli případným závazkům firmy ČD ke svým zaměstnancům atd…. Je to jednoduché, firma ČD by navýšila požadovanou cenu za sedačku a km (=z 1,2 Kč za… Číst vice »

Pandrhola

Ale ne, špatně to chápete, možná to blbě píšu. Ve smlouvě to není, tipuju to čistě na ústní příslib toho, že o tom budou jednat a následně udělají dohodu od 1.1.2020. U jednání jsem pochopitelně nebyl, ale jak jinak by se asi došlo k tomuto datu ? U ČD se změny tohoto druhu dělají zásadně ke grafikonu v půlce prosince, zde by to tedy vycházelo k 15.12.2019. Zatím co kraj má všechny změny k 1. lednu. Takže o tom museli jednat už dřív, než se ta cenová nabídka dostala do médií.

xyz

„Současné řešení může snadno vést do slepé uličky, protože nic nebrání objednateli říct si o libovolnou kompenzaci a pak k dohodě nedojde.“
Přičemž objednatel si o „libovolnou“ kompenzaci reálně neřekl; navíc odbory nepřicházejí s návrhem přiměřené kompenzace, nýbrž zastropováním ve velmi nízké výši „procent ze zvýhodněné ceny, za kterou ji ČD poskytují držitelům“ (reálně pro JMK kompenzace cca 100 Kč/ks/rok).

Pandrhola

Zde si sice objednatel neřekl o „libovolnou“ kompenzaci, ale jinde se to stát může, protože absence nějakého pravidla toto prostě umožňuje. Jinak od počátku tvrdím, že celý problém se točí pouze kolem té kompenzace a to platí i pro tento případ. Navážu na komentář kdesi dole, ať to nemusíme hledat… Nebudu počítat tedy všech cca 100.000 režijek, ale pouze za zaměstnance ČD. Ten počet nebyl odhad, ale zaokrouhlení veřejně dostupné informace, kdy na podzim 2019 bylo zaměstnanců ČD něco přes 14.600, ale to se stejně každý měsíc mění. Vzhledem k tomu, že nejvíc zaměstnanců (jak v provozu, tak vedení) bude… Číst vice »

Axel

Pro Pandrhola… v čem vidíte riziko? Ceny jízdného v IDS JMK se mezi 2017 a 2020 nějak prudce nezvedly. Tj. firma ČD když vyjednávala o smlouvě s Jihomoravským krajem v 2017/2018, tak zhruba věděla o jakých částkách jízdného je řeč, chce-li pro někoho (např. pro zaměstnance firmy ČD) nakoupit od Jihomoravského kraje nějaké paušální či jednotlivé jízdenky.

Pandrhola

Omlouvám se, ale tentokrát nerozumím otázce.

Axel

Reagoval jsem na Vaši první větu: Zde si sice objednatel neřekl o „libovolnou“ kompenzaci, ale jinde se to stát může, protože absence nějakého pravidla toto prostě umožňuje…. tj. kde vidíte riziko pro dodavatele pro regionální veřejnou dopravu podobně jako v JMK (dopravcem se stal přímo Jihomoravský kraj), který by chtěl svým zaměstnancům poskytovat přepravu zdarma jako součást mzdy?… Přece ČD věděli jaká je zhruba jízdného v jihomoravské regionální dopravě pro jednoho cestujícího, akorát ČD nevěděli jakou množstevní slevu z jízdného dostanou od Jihomoravského kraje (a tuto otázku si ČD měli vydiskutovat s Jihomoravským krajem, pokud ČD chtěla kupovat nějaké jízdenky… Číst vice »

Pandrhola

Aha, myslel jsem to tak, že by mělo fungovat nějaké logické pravidlo, které by platilo pro všechny kraje podle stejného klíče. Nestávalo by se, že někde se dohodnou v pohodě a jinde to přestřelí, takže se jednání budou zcela zbytečně natahovat. Odpadnul by tento chaos. A když si kraj postaví hlavu, je zde i riziko nedohody, což pak přinese akorát problémy. Zde tedy nešlo o „libovolnou“ kompenzaci, ale zjevně stanovenou dle klíče určeného původně pro autobusy a HMD. Což je 480,- Kč a ta je nyní uvedena v Tarifu JMK, ale dříve tam také nebyla. Nicméně částka 1500.- Kč naní… Číst vice »

Axel

A jaké „pravidlo“ dodržuje firma ČD při sestavování nabídky služeb pro jednotlivé kraje? Příklad ze Zlínského kraj: Firma ČD nabízela služby na východě a jihu Zlínského kraje (za 219 Kč patrně za 1 km, nevím)), které byly o 1/3 dražší než vítězná nabídka Arrivy. Zatímco na jinou část linek ve ZLK, konkrétně Vizovice-Zlín-Otrokovice nabízela firma ČD své služby o 10% levněji než Arriva (za 127 Kč patrně za km, nevím)…. Prostě všem chybí informace, které nyní drží ČD resp. nevíme jak se zachovají lidé kteří dosud jezdili za skoro zdarma, až začnou za dopravu platit „trochu-obvyklou“ cenu (kterou jim třebas… Číst vice »

Pandrhola

ČD budou dodržovat jednoduché pravidlo, kde cena bude založená především na nákladech zjištěných z reálného provozu na dané trati. Ona každá trať je jiná, vyžaduje jiná vozidla s jinou kapacitou a provozním nákladem, takže nemohou být ceny nikdy úplně stejné a někde může být odchylka i dost vysoká. Arriva může klidně nabídnout nižší cenu, ale je otázka jak dalece se trefí, protože to bude založené spíše na jejich odhadu. Rozdíl může udělat to, že má k dispozici novější a provozně levnější vozidla z Německa, která u DB vyřazují a oni mají přednostní odběr, ale také to může být v tom,… Číst vice »

Axel

Přesně tak – ukončit „informační monopol“ ČD je jedním ze dvou hlavních cílů…. stačí si přečíst vyjádření hejtmana plzeňského kraje, který selským rozumem zpochybňuje pravdivost oficiálních informací Českých drah (tj. hejtman zpochybňuje výši dotací které firma ČD požaduje – v plzeňském kraji ČD byl/je plnohodnotým dopravcem, tj. jde o jinou situaci než na jižní Moravě) Druhým cílem je, aby se cestující začali chovat normálně (tj. jestli někdo jezdí 100+ do práce jenom z důvodu že neplatí náklady na dojíždění, tak ať začne tyto náklady platit – buď ze své kapsy nebo přímo z kapsy svého zaměstnavatele – někomu se vyplatí… Číst vice »

Otmar

Řešení pana Pandrholy by mohlo být fér pokud by byl požadavek kraje přiměřený. Kdo stanoví přiměřenost je otázkou. Zároveň by došlo ke zvýšení nákladů všech železničních společností i samotného MD které by musely někde najít peníze na zaplacení. V takovém případě by muselo dojít navýšení dotací ze státního rozpočtu zejména pro Správu železnic nebo ke zvýšení poplatku za použití dopravní cesty. Ve výsledku by kraj dostal své peníze a tratil by státní rozpočet nebo všichni dopravci kteří platili vyšší poplatky za použití dopravní cesty. Což by samozřejmě následně přenesli na cestující. Otázkou je zda není současný stav lepší než ten… Číst vice »

Axel

A co ostatní cestující… kde je přiměřenost cen veřejné regionální dopravy k jejich peněženkám? Věřte nebo ne, ale dát tisíc, dva měsíčně za dojíždění (pro výdělečně činné) není sranda. Primárně ale jde o jinou věc… aby jezdila co nejvíc zaplněná regionální veřejná doprava… aby se nedotovalo „vození“ prázdného vzduchu… Při částce kterou ČD dostává za sedačku a km (1,2) vychází že 3 platící cestující, kteří jedou 18 km z Čejč do Hodonín ve vagonu typ 810 stojí z našich daní zhruba 1050 Kč celkem, na jednoho cestujícího to dělá 350 Kč, tj. v uvedeném příkladu jsme se my všichni složili… Číst vice »

Jaaa

Jj, a v Americe bijou černochy.

My se všichni skládáme na to, že vůbec nějaká dráha jezdí. Prostě platíte, tečka. Váš argument by bylo možné splnit pouze tehdy, pokud by došlo ke zrušení želenic, potažmo zrušení státu. To je ale kravina.

Režijky zlevňují provoz dráhy. 😛

Axel

Vtip je v tom, že někde je železnice málo využitá v poměru k nákladům na provoz železnice (ukázkou je Čejč-Hodonín)… Tj. já jsem pro, aby donátoři rozdělující naše daně, tak aby přestali vyhazovat peníze z okna za nákup služeb se špatným poměrem cena/užitná hodnota… V případě linky Čejč-Hodonín je naprosto zbytečné jak dotace na provoz vagonů, tak udržování provozuschopnosti kolejí – oboje zrušit, protože těch pár cestujících v pohodě odveze autobus, který těmito dědinami jezdí taky (a projíždí centrem dědin na rozdíl od železničních zastávek za dědinami)… P.S. Mě osobně je úplně jedno, jestli zaměstnavatel zaplatí svým zaměstnancům dopravu z/do… Číst vice »

Jaaa

Jistě, SŽDC zdraží, část nákladů přejde na silnici, a to je přesně to, co tento stát chce. 😀

Axel

Ne, stát chce dotace dávat tam kde mají největší smysl… jestli Vám přijde smysluplné udržovat 18-km koleje na lince Čejč-Hodonín, kde v jednom vagonu jezdí pár cestujících (zhruba 3), tak nevím. Připomínám, že nevím o žádné nákladní dopravě na těchto kolejích a železniční zastávky osobní dopravy leží vesměs v poli mimo centra těch dědin… zatímco bus zastavuje v centru dědin a je relativně snadné přidat zastávku busu, pokud je poptávka.

xyz

„Řešení pana Pandrholy by mohlo být fér pokud by byl požadavek kraje přiměřený.“
Je přiměřený částce „běžná cena celosíťové jízdenky ČD děleno veškeré výkony ČD krát výkony ČD objednávané JMK“.

MartinS.

Tarif MD umožňuje podle § 5, odst. 3 vybírat příplatek za použití všech vlaků vyjmutých písmeny a) – e) v § 2, odst. 3. Takže přístup ke komerčním vlakům a objednávaným vlakům, kde objednávka vzešla z nabídkového řízení může být stejný. Liší se jen v tom, že takto vybrané peníze si ČD u komerčních vlaků a u objednávek v režimu netto ponechají, ale u objednávek v režimu brutto je odvedou objednateli. Pokud jde o výši kompenzace, ta vychází z Tarifu IDS JMK, kde se v čl. VII, odst. 5. stanovuje nárok na zaměstnanecké jízdné a v příloze 17. se stanoví,… Číst vice »

Pandrhola

Díky, teď už chápu jak JMK stanovil tu cenu, jenže z toho plyne, že nediskriminační řešení neexistuje. Uvedu hned 2 příklady: 1) Vezměme dva zaměstnance ČD ze stejné obce jedoucí Os vlakem. Jeden pracuje přímo v JMK, druhý ve vedlejším kraji. Oba tedy mají stejného zaměstnavatele, ale první zaplatí 480,- , zatímco druhý 1500,- 2) Opět dva zaměstnanci ČD, ale oba bydlí v jiném kraji. Pojedou se navzájem navštívit. Ten první z JMK nezaplatí v jiném kraji nic navíc, ale ten druhý při návštěvě do JMK zaplatí buď plné jízdné, nebo 1500,- Pokud tedy JMK nechce způsobit diskriminaci ostatních dopravců,… Číst vice »

Pandrhola

Pro režijky je stanovena takto relativně nízká cena z dobrého důvodu. Režijka se využívá i služebně, bývá to mnohem častěji, než soukromě a nikomu by se asi nelíbilo platit horentní sumu za něco, co pro sebe zase až tak moc nevyužije, protože už dnešní částka je pro dost lidí opravdu na hraně. Samozřejmě jsou i cestovatelské výjimky, ale vetšina je ráda, že po práci dorazí domů a soukromě si vyrazí jen občas. Je to tedy stanoveno tak, aby si to většina zaměstnanců byla ještě ochotna pořídit, jinak řečeno, výhodné pro obě strany.

Axel

Prosím Vás, když jsou podmínky zaměstnaneckého jízdného údajně výhodné pro obě strany (pro ČD i pro zaměstnance ČD), tak proč zaměstnanci ČD chtějí stávkovat proti odběratelům svého zaměstnavatele tj. nechtějí stávkovat proti svému zaměstnavateli? Vy chápete ten logický protimluv stávkujících?

Pandrhola

Jenže zaměstnavatel jim ty režijky poskytovat chce, proto s krajem stále jedná, ale není schopen za ně platit nepřiměřenou kompenzaci., takže jediné, co v současné době blokuje režijky je nedohoda mezi ČD a JMK.

Axel

Copak něco brání, aby ČD proplácela ty paušální jízdenky nakoupené od Jihomoravského kraje? Na dohodu o množstevní slevě z cen jízdného musí být dva… a logické bylo, aby ČD si množstevní slevu pro jízdenky nakupované od Jihomoravského kraje dohodli souběžně s vyjednáváním o smlouvě v letech 2017/2018… Množstevní slevu 1500 Kč kterou dostali je naprosto krajní možnost (z mého pohledu je to nesmyslně obrovská množstevní sleva) a nechápu co dalšího by firma ČD ještě chtěla? Jestli někdo neprojezdí těch 1500 Kč, tak přece nic nebrání, aby si zaměstnanci pracující na železnici, si kupovali jednotlivé jízdenky, které jim firma ČD proplatí… Číst vice »

Pandrhola

Výpočet ceny a proč je nesmyslně přestřelená jsem již uvedl. Těch 1.500,- možná projezdí někdo, kdo bydlí v JMK a pracuje ve vedlejším kraji, ale to budou jednotlivé případy, které jsem do výpočtu zahrnul a pokud se to přepočte na průměr pro celou republiku, tak to stejně nehraje v tom počtu žádnou roli. Tedy kraj požaduje platbu za něco, co se reálně nikdy neuskuteční a tato roční platba by při těch pár cestách z ostatních částí republiky vystačila na cca 130 let. Teoreticky by sice bylo možné proplácet jednotlivé jízdenky, ale byla by to nesystémová cesta, která je na papírování… Číst vice »

axel

A brání něco aby se změnil režim zdanění proplácení jízdenek po vzoru Německa a Rakouska? Pro požadavek na tuto změnu bych na 100% souhlasil se stávkou proti Ministerstvu financí, protože Ministerstvo financí diskriminuje některé a zvýhodňuje jiné zaměstnance kterým proplácí cestovné jejich zaměstnavatel

P.S. To s tím papírováním myslíte jak? Znáte paušalizaci cestovních náhrad dle Zákoníku práce, že?

Pandrhola

Co tomu brání se ptejte politiků. Na tohle neznají odpověď úředníci na MF, natož abych ji znal já.

Axel

V daních bych logiku nehledal… pouze bych viděl jedinou zásadu – odstranit diskriminaci – tj. jestliže v jedné formě proplácení cest z/do práce je daňové osvobození a ve druhé formě je plné zdanění (jako kdyby si člověk kupoval např. dovolenou), tak by mělo dojít k nápravě.

PvvS

K vypovězení není důvod. Buď se o smlouvě bude jednat před uzavřením a dohodnou se podmínky, za kterých bude smlouva uzavřena. Nebo se uzavře bez jednání a bud v nich bude kompenzace uvedena, nebo nebudou uznávány režijky. Ale stále je to o tom kdo a jak tu smlouvu podepíše. Aktuáně by asi bylo nejčistší řešení, smést kompletně režijky ze stolu a neuznávat vůbec. Za to že kraj nabídl nějaký úlevy, tak se pouze dočkal vyhrožování stávkou od odborů. A ty moc dobře ví, že na režijky právní nárok není. Jinak by tu dávno bylo soudní rozhodnutí o neplatnosti, nebo o… Číst vice »

Axel

Pro Pvvs… to nevím jestli zaměstnanci firmy ČD mají právní nárok na paušální jízdenky (ve vlacích ČD a ve vlacích Jihomoravského kraje)… Nicméně to je záležitost uvnitř firmy (mezi zaměstnanci a jejich zaměstnavatelem)… Je možné že zaměstnavatel přidá zaměstnancům na peněžní nebo na nepeněžní mzdě… Ale taky je možné že zaměstnavatel (firma ČD) bude dražší než konkurence (Arriva byla o1/3 levnější než ČD na Zlínsku, RGJ na R8 byl levnější než ČD) Z pohledu cestujícího: kdyby zaměstnanci ČD nebo SŽDC stávkovali proti svému zaměstnavateli kvůli tzv. režijkách v době když se o smlouvě vyjednávalo tj. 2017/2018, tak bych to chápal…… Číst vice »

Pandrhola

„smést kompletně režijky ze stolu a neuznávat vůbec“ To by znamenalo 100% jistotu stávky „za jiné hospodářské a sociální zájmy“, protože je zjevné, že proti roku 2019 o něco přijdou a jak už tu někdo poznamenal, tak jiní zaměstnanci v dopravě své režijky mají, např v DPMB. Navíc pokud by to dopadlo takto, byl by to neřijatelný precedens pro jednání v jiných místech republiky, takže zde odbory ustoupit skutečně nemohou. K vypovězení smlouvy možná není důvod, ale k čemu pak taková smlouva bude, když se nakonec přestane jezdit ? Z hodinové stávky si nikdo nic nedělá, to je zbytečná klauniáda,… Číst vice »

Axel

Také nemyslím, že by mělo dojít ke zrušení zavedené formy, kdy část mzdy dostávají zaměstnanci nepeněžně (ve formě proplacených cest)… mluvím o firmě podnikající v oblasti osobní dopravy… např. u průmyslové fabriky by záleželo případ od případu jestli dává smysl část zaměstnanců odměňovat nepěněžně formou např. proplácení jízdenek nebo placení busové dopravy z/do práce (mluvím o firemních autobusech fungující mimo síť veřejné dotované dopravy)… A mělo by skončit zdaňování mzdy použité na nezbytné dojíždění zaměstnanců za obživou (do práce)… po vzoru Rakouska a Německa. Akorát toto mělo být diskutováno (a třebas formou stávky) uvnitř firmy ČD už před lety… Přece… Číst vice »

Pandrhola

Nikomu se nelíbí, že stát přistupuje k nákladům na dojíždění zaměstnanců do práce jako k nákladům na cestu za zábavou. Tato částka měla být dávno nákladovou položkou zaměstnance, ale ono je to obráceně… nejdřív se z vydělaných peněz musí zaplatit daň + odvody a pak ještě DPH z jízdenky, aby se člověk vůbec dostal do práce.
Jenže za tohle nemohou ČD, ani JMK, tohle je potřeba řešit jinde.

axel

Přesně tak, a železničáři (jejichž dřívější benefit měl výhodný daňový režim), tak měli už někdy ve 2013 nebo ve 2014 stávkovat, aby došlo ke změně, a aby zůstal stejný (nebo) podobný daňový režim…. Když stát některým proplácí cestovné a druhým občanům brutálně zdaňuje cestovné (tj. abych dojel do práce, tak si stát z tohona daních vezme půlku částky)… tak přece změna je logická… nedává smysl zachovat stará pravidla které cestovné zdaňovat a které ne, protože nemají žádný pozitivní efekt.

Pandrhola

Za tohle ale nemohou stávkovat jen železničáři. Vy pak budete první, kdo bude křičet, že stávkují za něco, co se jich až tak netýká a berou si za rukojmí nevinné. Tady je řada především na ostatních.
Jinak diskusi pod tímto článkem opouštím, už sem stejně skoro nikdo nechodí, takže se třeba zase potkáme pod nějakým novým článkem. 😉

Axel

promiňte, ale železničáři nyní stávkují za svoje mzdové požadavky proti cestujícím. To je nesmyslná stávka neboť cestující a jednomu z krajů nemají žádnou šanci splnit mzdový požadavek stávkujících, neboť nejsou zaměstavatelem těchto stávkujících. Tj. ani jihomoravský kraj a ani cestující nic nemůžou změnit z toho co by chtěli stávkující

Zatímco demonstrovat jako daňový poplatník proti diskriminačnímu zdanění z dílny Ministerstva financí a celostátních politiků je fér, neboť Ministerstvo financí může navrhovat změnu a požádat politiky, aby změnu přijali jako součást právního řádu

Pivot

No argumentuje se, že se musí připlácet 500kc za JMK, ale zase ten, co chce jen JMK má možnost si koupit pouze tuhle režijku místo té ,,celostátní,, , která už stojí 1000kc. Já bych asi stavkoval proto, aby byla možnost si koupit ,,krajskou,, režijku za 500 ve všech krajích:)

Leinad

Jenže modrogumákům nejde o výhody. Jde jim o protest proti objednavateli, ať si objedná co chce.

Otmar

Takto to nefunguje. Máte špatné informace.

MartinS.

Možná by se to dalo s JMK dojednat, kdyby byl zájem?

Axel

Určitě jednat s JMK… Akorát jednání měla primárně probíhat během vyjednávání o smlouvě mezi ČD a JMK v 2017. Nejpozději po podpisu smlouvy ve 2018 (a klidně kvůli tomu stávkovat proti svému zaměstnavateli)… Ze smlouvy je vcelku jasné, že skončil původní režim že Os/Sp v JMK jsou „podnikáním“ v železniční dopravě firmy ČD a od 2020 budou vlaky „dopravním podnikáním“ Jihomoravského kraje … tj. pro nás cestující je chování stávkující naprostý, opakuji NAPROSTÝ PODRAZ.

Otmar

Stávka není pro nikoho příjemná záležitost. Bohužel se obávám že pokud se jednalo 4 měsíce a ta jednání k ničemu nevedla pak nemají ti zaměstnanci jinou možnost než prostřednictvím odborové organizace se bránit i za cenu stávky která je vždy poslední možností. Jak se říká když se kácí les tak padají třísky. Stávka bez následků jaksi neexistuje.

Axel

Tak si pročtěte zdejší diskuze, jak někteří téměř „slintají blahem“… mmch. nevěřím, že jsou z ČD nebo z SŽDC všichni ti co tak nejvíc prudí daňové poplatníky/cestující. Osobně bych si tipnul, že minimálně některé z nich platí RGJ nebo nějaká jiná firma podnikající v osobní dopravě, která si přeje, aby se ČD co nejvíce znemožnily a co nejvíc naštvaly

MartinS.

Ta jednání vedla k tomu, že JMK chce od ČD za každého zaměstnance stejnou částku jakou má v Tarifu IDS JMK pro všechny ostatní zaměstnance dopravních společností. Je celkem pochopitelné, že JMK nemůže jednomu z dopravců tu částku libovolně snížit, protože by diskriminoval jiné zaměstnance. Takže železniční odbory musí jednat jedině s ČD, jakým způsobem to vyřešit a kdo a v jaké výši to bude financovat? Ale to se mělo opravdu dít před rokem, kdy na to bylo dost času a ne teď, kdy je „čtvrt hodiny po poledni…“

Pandrhola

Mělo se to řešit dřív, ale řeší se to už několik měsíců a nikde není jistota, že i kdyby se to řešilo o rok dříve, tak že by dnes už bylo vyřešeno.

Jaaa

Pokud za těch 480 dostanu i autobusy, tak asi nemám problém. Ty ale nedostanu, že?

MartinS.

Ne, nedostanete, ale zaměstnanec jiného dopravce v JMK je také nedostane. Autobusy stojí další 480 Kč/rok.

xyz

Sám JMK nemá problém s tím, aby konkrétní osoba měla jen tu režijku platnou pro spoje ČD objednávanou Jihomoravským krajem.

Pokud s tím někdo problém má (a brání možnosti mít pouze tuto režijní jízdenku a nikoliv souběžně s tím celostátní režijku), pak to jsou jedině ČD, a. s.

MartinS.

Asi nejen ČD, on to totiž v této podobě asi neumožňuje Tarif MD, který to bere tak, že režijka je celosíťová a zbytek jsou jen příplatky. Ale Tarif MD je jen vyhláškou ministra, to se dá změnit přes noc.

Pandrhola

Ano, to co nabízí kraj, nebo tedy nabídnul dříve, protože nevím zda se to někam v jednání mezitím neposunulo, tak není onen příplatek, ale samostatná papírová průkazka, tedy druhý doklad, který si nyní asi pořizují zaměstnanci jako dočasné řešení.

MartinS.

Tu „papírovou průkazku“ asi JMK teď nabízí zaměstnacům ČD, protože jí má v tarifu a tím pádem na ní mají nárok. Asi je jen věcí jednání, jestli by mohla být nahrána elektronicky na režijce? A jestli by jí z režijky dokázali načíst ve vlacích Regiojetu, které jsou integrovány v IDS JMK a kde by tedy měla tahle průkazka platit také?

Pandrhola

Technicky převodu do elektronické podoby asi nic nebrání, ale spíš předpokládám, že se nakonec dohodnou na klasickém příplatku k režijce, což by byla jednodušší cesta.

Axel

No, pokud se domuví na paušálu, tj. nebudou evidovány jednotlivé jízdy, tak Jihomoravský kraj přijde o to základní – tj. zjistit jaká je poptávka po veřejné regionální dopravě od platících zákazníků… a to s cílem zredukovat přebytečnou kapacitu (=nemá smysl převážet v 50-ti místném vagonu 3 cestující jako mezi Moravským Pískem a Bzencem nebo mezi Čejč-Hodonínem …. taxi nebo automobilová spolujízda nebo mikrobus vyjde řádově levněji).

Pandrhola

To nemá s jízdným pro zaměstnance nic společného, protože to nezjisí ani u jiných síťových jízdenek. Tohle se v praxi řeší sčítáním cestujících.

Luke

Jsou to komedianti. Roky dopředu to odboráři vědí, ale řeší to jako vždy na poslední chvíli.

xyz

Reálně asi většina odborových členů nebude nespokojena se stávající situací, když stávkovat bude jen cca 10 (možná i méně) % z nich – jen ti, kteří mají působiště v Jihomoravském kraji; jak vyplývá z odborářského prohlášení, že stávka zasáhne jen JMK.

Otmar

Vy tady předjímáte kdo bude stávkovat a jak bide stávka vypadat. Jste tedy odborář nebo odkud čerpáte tyto zaručené informace?

xyz

Čerpám přímo z odborářských prohlášení o namíření stávky proti vlakům objednávaným Jihomoravským krajem.

Ostatně, z logiky věci – pokud zastaví práci např. pracovník SŽDC v Karlovarském kraji (za účelem protestu proti tomu, že by ČD měly směrem k Jihomoravskému kraji proplácet platnost jeho režijní jízdenky), nijak tím nebude poškozen Jihomoravský kraj.

Otmar

Já bych si počkal na to až jak to opravdu bude😊

xyz

Pokud to bude jinak než jak jsem psal, pak to bude mj. znamenat, že odborářská prohlášení jsou zmatečná, resp. navzájem si protiřečící.

Ostatně, nebylo by tomu tak poprvé.

Otmar

Třeba je to cíl. Nevím. Bude to stejné jako kdyby trenér soupeře prozradil předem taktiku mám za to. Takže bych opravdu počkal co se stane.

xyz

„Bude to stejné jako kdyby trenér soupeře prozradil předem taktiku mám za to.“
= pracovníci ČD, SŽDC atd. ani nejsou schopni předem deklarovat vůči jiným zákazníkům (krajům – objednatelům), že jejich zájmy poškozeny nebudou; přičemž jde o zákazníky, kteří s ČD sjednali takové kontrakty, že v jimi objednávaných vlacích ČD režijní jízdenky platí.

Přesto v takovém případě (pokud by zastavili práci i pracovníci ČD/SŽDC mimo JMK) budou zájmy těchto objednatelů svévolně poškozeny mj. ze strany pracovníků dopravce.

Otmar

Pokud vím tak železničáři jednali déle než čtyři měsíce s ČD i JMK. Protože ale jednání nikam nevedla vyhlásili stávkovou pohotovost. Jestli bude či nebude stávka to se uvidí. Ještě stále tam je časový prostor kdy lze stávku odvrátit.

xyz

„Pokud vím tak železničáři jednali déle než čtyři měsíce s ČD i JMK.“
I s JMK = zaměstnanci ČD/SŽDC jednají se subjektem, který objednává služby od jejich zaměstnavatele (v případě pracovníků ČD), resp. který s jejich zaměstnavatelem nemá žádný smluvní vztah (v případě pracovníků SŽDC).

P. S. Zajímavý příměr pojmem „soupeři“ v situaci, kdy těmi „soupeři“ mohou být ostatní kraje (tzn. ty, v nichž režijky ČD platí ve vlacích ČD bez omezení), které budou rovněž poškozeny, pokud k zastavení práce dojde i mimo JMK.

Axel

Odboráři se měli soustředit na jednání s ČD… A začít vyjednávat dřív než byla smlouva v létě 2018 podepsána (viz zástupci zaměstnanců v dozorčí radě ČD)….

Vůbec nechápu tu natvrdlost že zaměstnanci do svého sporu se zaměstnavatelem furt zatahují nevinné (nás cestující a Jihomoravský kraj).

xyz

Odboráři teď (neměla by se tato skutečnost upozaďovat) dokonce proaktivně navrhují, jakou částku smí a jakou naopak „nesmí“ konkrétní objednatel po ČD požadovat coby kompenzaci za platnost každé jednotlivé režijní jízdenky v jím objednávaných vlacích, přičemž coby základ této kompenzace je uváděna nikoliv tržní cena jízdenky, nýbrž velmi zvýhodněná cena, za kterou ji ČD poskytují (nejen) svým zaměstnancům.

Axel

ať odboráři navrhují svému zaměstnavateli třebas termíny zatmění slunce… Odboráři nemají právo kvůli svým mzdovým požadavkům slovně či jinak „útočit“ na jiné. Mají jednat se svým zaměstnavatelem, neboť jen a pouze jejich zaměstnavatel má (teoretickou popř. reálnou) možnost splnit mzdové požadavky svých zaměstnanců

Pečlivý pozorovatel

Bože ta závist je hrozná vlastnost. Pane XYZ vy jste již viděl někdy že by odboráři stávkovali aniž by předtím přišli s nějakým návrhem? Co je na tom špatného? I vy patříte zřejmě mezi ty kteří ale totálně nepochopili o co vlastně jde. Nemám rezijku ale i průměrné inteligentnímu člověku to přeci musí být jasné. A mimochodem stávku vyhlásilo OSŽ kde je většina členů u SŽ takže jsou to vlastně státní zaměstnanci a proto je od nich vporadku že požadují dohodu dvou státních institucí MD a JMK.

Axel

Pro „Pečlivého pozorovatel“ … Promiňte, ale také patříte k těm nechápavým šéfodborářům, které nezajímají fakta…. Vyjednávání o mzdě mezi zaměstnanci SŽDC a jejich zaměstnavatelem vůbec nemá žádnou souvislost s Jihomoravským krajem a ani s námi cestujícími.
Je logické, že SŽDC zdraží všem uživatelům železnice, aby mělo na navýšení mzdy pro své zaměstnance (tj. víc zaplatí např. železniční nákladní dopravci)… druhou možností jsou úspory ve smyslu zrušit neefektivní podnikání jako např. některé lokálky… např. zrušit lokálku Čejč-Hodonín….

Pečlivý pozorovatel

Reagoval jsem na pana XYZ ale když už jste napsal. Nejsem šefoborař a tady vůbec nejde o spor o mzdy. Jestli někdo něco nepochopil asi to budete vy.

Axel

Co jiného je paušální jízdenka pro zaměstnance koupená zaměstnavatelem než nepeněžní mzda?

Otmar

Vtip je v tom pane Axel a zase je to vaše neznalost: správa železnic nemá pravomoc sama od sebe zvýšit poplatek za použití dopravní cesty. O tom rozhoduje správní rada delegovaná vládou ČR. Takže politici. Nikoli Správa železnic.

Axel

No za tento cíl by dávalo smysl stávkovat, ne? Tlačit na Vašeho zaměstnavatele, aby buď zvýšil příjmy (zdražil) nebo šetřil (přestal udržovat neživotaschopné aktivity). Nebo kombinace.

xyz

„A mimochodem stávku vyhlásilo OSŽ kde je většina členů u SŽ“
… a (dle tohoto článku) se k ní přihlásily i všechny další odborové centrály, čímž tento váš zmiňovaný (pseudo?)argument definitivně padl.

„SŽ takže jsou to vlastně státní zaměstnanci“
Nikoliv, jsou to zaměstnanci Správy železnic, státní organizace. Tedy organizace, vůči které nyní nijak nevystupují (ani MD, ani JMK, není jejich zaměstnavatelem).

Axel

Ale vždyť to je úplně jedno jestli jde o zaměstnance SŽDC nebo např. Ministerstva dopravy … v každém případě je jejich mzda (např. proplacení nákladů na cestování) otázkou mezi zaměstnancem a jeho zaměstnavatelem.

Pečlivý pozorovatel

Pane Axeli a XYZ evidentně jste to nepochopil ani jeden o co vlastně odborářům jde. Asi nemá cenu se vám to snažit vysvětlit. Přitom si stačí pozorně přečíst celý článek. Ale vy si prostě stále dokola budete mlít tu svoji rádoby pravdu asi aby jste sami sebe přesvědčili že ji skutečně máte. Tak si to klidně myslete. Já vám ji brát nebudu. Ono je to vlastně úplně jedno co si vy dva myslíte a co já aby vám to nebylo líto tak také 😀.

xyz

Mimochodem, tímto jejich vyjádřením (o tom, že dle jejich „návrhu“ by kraje mohly požadovat kompenzaci za platnost režijek při bruttosmlouvách počítanou z velmi nízkého základu odpovídajícího nikoliv tržní ceně, ale zvýhodněné ceně, za kterou ČD tuto jízdenku poskytují držitelům) padá i zdejší argumentace některých osob ve smyslu „jediné, co by nám stačilo, by bylo kdyby JMK chtěl těch 1500 Kč od ČD ne za každou existující režijku**, ale jen u těch držitelů, kteří projeví zájem o platnost té jízdenky pro Os/Sp vlaky v JMK“.

** Přičemž zdroje se rozcházejí v tom, zda tak JMK nyní skutečně chce či nikoliv.

Axel

Pro Pečlivý pozorovatel… o co jde železničním odborářům, když slovně „útočí“ ohledně mzdových požadavků svých členů vůči nevinným (vůči cestujícím a Jihomoravskému kraji)?

Ani já jako cestující a ani Jihomoravský kraj totiž nemáme ani teoretickou šanci splnit jakkékoliv mzdové nároky zaměstnanců firmy ČD nebo SŽDC.

Axel

Myslím, že prvním logickým krokem železničářských odborářů by bylo vyměnit vedení odborů, které zaspalo (mělo to řešit napřímo už ve 2017, nejpozději ve 2018)… a nynějšími nesmyslnými slovními útoky odborářů na nevinné, tak celou situaci zhoršuje.

Jaaa

To je vtipné, že kázat o tom, co by kdo jiný měl dělat, jste tu vy; když sám se proti podobnému jednání jiných ohrazujete. 😀

Axel

Proti čemu se ohrazuji? Ničit plnění smlouvy (dodávky služeb od ČD), když detaily smlouvy byly známy více než 1,5 roku začátkem dodávek služeb předem je hovadství…. V létě 2018 by stávka dávala smysl, protože ještě šlo něco vyjednat.

Stávka po zahájení plnění smlouvy a ještě k tomu stávka kvůli mzdovým požadavkům zaměstnanaců dodavatele s cílem přesvědčit zákazníky (tj. nejde o cíl přesvědčit zaměstnavatele)… taková stávka je úplně naprosto nesmyslná a nemůže to dobře dopadnout. Ani krátkodobě a ani dlouhodobě.

Otmar

A víte proč ty benefity učitelé či železničáři mají? Protože dokáží společně bojovat za společnou věc. Spojili se v odborech. A teď se chytněte za nos co jste udělali vy pro to abyste taky vybojovali nějaký ten benefit pro sebe? Nebo tady budete jen planě plkat, plakat a závidět, že vy nic nemáte?

xyz

„A víte proč ty benefity učitelé či železničáři mají? Protože dokáží společně bojovat za společnou věc. Spojili se v odborech.“
– Reálně nejde o zaměstnanecký benefit, protože (jak zde napsali i jiní + jak vyplývá z toho, že poplatek za benefit mají ČD přikázán od MD) není poskytován zaměstnavatelem.

– Reálně ty odbory zase tak spojené nejsou, když existuje přinejmenším 11 (!) odborových organizací na železnici.

– Chybně předjímáte, že neželezniční diskutující zde nemají žádné pracovní benefity.

Otmar

Aha. Mám za to že se v nadpisu píše že stávku podpořily všechny. Tak asi blbě čtu.

xyz

V této věci čtete správně.

Chybně jste však v předchozím příspěvku uvedl, že se železničáři „spojili v odborech“. Kdyby byli skutečně spojení a jednotní, pak by nebyli roztříštěni do (přinejmenším) 11 (!) odborových organizací.

Otmar

Pokud se jedná o dohromady více než 35.000 zaměstnanců správy železnic a ČD tak 11 odborových organizací je ještě málo. Existují organizace o několika členech v naší zemi a co?

xyz

„11 odborových organizací je ještě málo.“
I těch 11 svědčí o značné rozdrobenosti a nejednotnosti.

Pokud by byli skutečně jednotní (čímž reaguji na váš výrok o jejich jednotě), postačila by teoreticky jen 1, resp. z hlediska profesního rozdělení cca 3 organizace.

Otmar

Je vidět že jste na železnici nikdy nepracoval proto nemůžete rozumět tomu že existuje více odborových organizací. Což je pochopitelné. Přesto se teď spojily. To v tuto chvíli myslím je fakt.

Axel

Jo, už ve 2017, nejpozději ve 2018 jste měli vyjednávat se svými zaměstnavateli, aby s Jihomoravským krajem vyjednával o množstevní slevě pro Vaši dopravu ve veřejné regionální hromadné dopravě Jihomoravského kraje… Když si vezmu že ve 2016 kupoval Jihomoravský kraj od firmy ČD několik In-Business se slevou cca 50%, tak určitě by byl ve 2018 šance vyjednat množstevní slevu, když by Jihomoravský kraj ušetřil na prodeji jízdenek (tj. administrativu jízdenek by svým zaměstnancům zajišťovaly jejich zaměstnavatelé). Podobně jako to je třebas ve velkých firmách s cenou za mobil… telefonní firma vystaví jednu fakturu, nemusí platit spoustu lidí na „obsloužení“ spousty… Číst vice »

Axel

zdroj info o cena za několik IN business pro Jihomoravský kraj https://smlouvy.gov.cz/smlouva/soubor/274553/000223-%C4%8Cesk%C3%A9%20dr%C3%A1hy.pdf

Otmar

Přesně tak. Spojili se každý v těch svých odborech. Ve firmě kde existuje více než 150 profesí si ani neumím představit že by jedna organizace dokázala hájit účelně všechny profese. Abyste mohl zastupovat a účinně hájit zaměstnance tak musíte o té práci něco vědět. Takže mi ta jak říkáte vy roztříštěnost přijde logická.

xyz

Navíc, JMK nikomu žádné benefity nebere, tzn. předkládáte falešné dilema). Nakonec připustil jejich platnost pro všechny, ovšem za podmínky patřičné kompenzace ze strany ČD (s výslovným upozorněním, že zaměstnancům nemusí být strhávána ani koruna navíc nad rámec dosavadního stavu). Ty však na to nepřistoupily. Namísto logického obracení se na ČD (= v části případů zaměstnavatele jednotlivých držitelů zaměstnaneckých jízdenek) se však odborové organizace primárně obracejí na Jihomoravský kraj + samy proaktivně navrhují určovat, kolik Kč by směl a kolik by již naopak nesměl každý jednotlivý kraj chtít po ČD, a. s. coby kompenzaci za platnost každé konkrétní režijní jízdenky kteréhokoliv… Číst vice »

Otmar

Já stále hledám a nenacházím nic kde by kterákoli odborová organizace psala že chce stávkovat proti JM kraji. Oni chtějí stávkovat za zachování jejich benefitu. Chápu že když někomu odňali výhodu kterou měl 150 let tak se logicky bude bránit. Co je na tom divného?

xyz

„Chápu že když někomu odňali výhodu kterou měl 150 let tak se logicky bude bránit.“
Jediným odnímajícím by byly v této věci ČD odmítající proplatit Jihomoravskému kraji příslušnou částku.

„nenacházím nic kde by kterákoli odborová organizace psala že chce stávkovat proti JM kraji“
Viz namíření stávky výlučně proti vlakům objednávaným Jihomoravským krajem (lze dohledat články na stránkách OSŽ).

xyz

** Drobná technická poznámka – lidský život není tak dlouhý, aby konkrétní osoba mohla být držitelem nějaké výhody po 150 let (srov. s tvrzením „Chápu že když někomu odňali výhodu kterou měl 150 let“).

Axel

Ale v tomhle má šéfodborář Otmar pravdu… že když se někdo rozhodoval kam po základní škole, tak důvodně předpokládal, že práce u železnice mj. přinese možnost (velmi) levné dopravy vlakem pro něj i pro jeho rodinu… Tj. je fér, že zejména zaměstnanci kterým chybí pár roků do starobní penze, tak se důvodně dožadují podobných podmínek za kterých se kdysi dali na některé ze železničářských povolání… Akorát ti naštvaní železničáři dělají hloupost, že furt hledají chybu, tam kde není… takže nemají ani teoretickou šanci, že dosáhnou úspěchu… A hlavně – ti zaměstnanci kteří jsou v železničářských odborech si můžou poplakat, protože… Číst vice »

xyz

„že když se někdo rozhodoval kam po základní škole, tak důvodně předpokládal, že práce u železnice mj. přinese možnost (velmi) levné dopravy vlakem pro něj i pro jeho rodinu…“ Několik obecných námitek: – Jakýkoliv trh se vyvíjí a nezůstává v takové podobě, v jaké byl ve chvíli, kdy dotyčnému bylo cca 15 let. Přísně vzato, v té době před X lety (či X desítkami let!) bylo i jiné mzdové ohodnocení, pracovní podmínky (obvykle horší než dnes; v případě mzdového ohodnocení i po očištění od inflace) a samozřejmě je nesmysl argumentovat, že „zaměstnanci si nezaslouží mít víc než kolik by měli… Číst vice »

Axel

Pouze jsem popsal zkušenosti mých příbuzných, kteří (po část života) se živili prací na dráze/u dráhy… tj. že na železnici nebylo vítané „kreativní“ myšlení ve smyslu vymýšlení nových nápadů. Na železnici bylo vítaná schopnost improvizace, ale na prvním místě byl polo-vojenský režim… což bylo výhodou např. v zimě, kdy se určitě nikomu z vyhřáté postele ve 3 ráno do -deseti a sněhové vánice, tak aby cestující o hodinu později mohli sednout do vlaku který vyjede dle jízdního řádu…. Přijde mi fér požadavek zaměstnanců, aby zaměstnavatel podnikající v oblasti osobní dopravy zajistil zaměstnancům levnější cestování… jestli je fér jezdit za 5… Číst vice »

Axel

Tak co si „berou do huby“ někoho jiného než svého zaměstnavatele… Zaměstnavatel má být cílem stávky (je-li stávka nezbytná), neboť jen zaměstnavatel má nějakou (teoretickou) šanci splnit požadavky stávkujících zaměstnanců…. Jenže o stávku proti ČD či SŽDC nemají železničářští odboráři zájem. Proč?

Axel

Pro železničářského šéfodboráře pana Otmara – klidně „bojujte“. Dle libosti. Kdyby vedení odborů „nespalo“ a vyjednávalo se svým zaměstnavatelem už od 2017, nejpozději od 2018, tak patrně by něčeho dosáhlo. Touhle zpackanou stávkou a) přišly ČD o kus dobrého jména, které pracně získali (navzdory leckdy otřesným vlakům jako např. vagon typu 854). O větší kus ještě přijdou b) „nabijí“ železniční konkurenci, která se asi jen „chechtá“, že se lidi víc trápí že vlaky z ničeho nic vůbec nepojedou (takže lidi zapomenou na ty trampoty, kterými v prosinci „bavila“ Arriva s těmi brčálově zelenými vagony) c) část cestujících přejde do aut… Číst vice »

Otmar

Nejsem šéfodborář😁 Máte špatný odhad pane Axel

Axel

hm… vycházel jsem, pane Otmar z toho že prokazujete stejnou „odolnost“ vůči faktům jako železniční šéfodboráři

Otmar

Při hodinové mzdě učitele 250 Kč/hod je to za čtyři týdny dovolené navíc oproti ZP částka 40.000 Kč. To je mnohem více než například roční IN100. Přeji jim to.

xyz

Při poslaneckém platu je to navýšení o 10 % vcelku malé, hlavně když uvážím, že poslanců je jen 200 a senátorů jen 81. Navíc zejména poslanci mají důležitou funkci – schvalují zákony, jde o veřejné funkce a hlavně – musejí pracovat tak, aby v příštích volbách byli zvoleni.

Přeji jim to navýšení peněz (je dobře, že se dokázali takto ozvat za své benefity) a nijak jim jejich práci nezávidím.

Otmar

Přesně. Ani já bych tady nepsal o chudácích poslancích kdyby někdo jiný nezáviděl režijky.

Otmar

Plat poslance je saturován ze státního rozpočtu stejně tak jako peníze které dostává kraj na zajištění dopravní obslužnosti. Takže myslím že každý volič do toho hovořit a komentovat to.

xyz

„Plat poslance je saturován ze státního rozpočtu stejně tak jako peníze které dostává kraj na zajištění dopravní obslužnosti“
… a JMK s těmi penězi v tomto aspektu zachází velmi šetrně, když stanovil, že výhradně platným tarifem v jím objednávaných vlacích bude tarif IDS JMK (který je zúčtováván „na společné hromádce“; není příjmem do rukou dopravce) s tím, že jakýkoliv jiný tarif podléhá schválení + podmínkám stanoveným ze strany JMK.

Otmar

Takový učitel má 8 týdnů dovolené. To se také saturuje z našich daní. Já jim to nicméně přeji. Stejně tak jako každému kdo si nějakou tu výhodu vybojoval😊

xyz

8 týdnů dovolené pro učitele nevyplývá z toho, že by si to „vybojovali“ u krajského úřadu, který by zřizoval jejich střední školu :-), ale přirozeně vyplývá z výukového, resp. prázdninového schématu.

(Pomíjím, že těch týdnů dovolené je více než 8, protože 8 týdnů připadá pouze na letní prázdniny, ale těch prázdnin je během roku více.)

videosen

Z žádného sachématu nic nevyplývá, náhradní práce by se našla a ty snahy tady už byly. Zkuste si práci učitele s běžnou dovolenou.

xyz

„náhradní práce by se našla“
Práce není samoúčelný akt. Učitelé mají určitou kvalifikaci ke svému druhu práce, zato ji naopak nemají k mnoha jiným druhům práce.

Buď ona „náhradní práce“ potřeba je (a tím pádem ji tak jako tak provádějí jiní pracovníci, kteří zase jsou zaměstnanci jiných firem či jde o živnostníky), anebo poteba není (a tím pádem by šlo o samoúčelné zaměstnávání, beztak na druh práce, vůči které ti učitelé nejsou kvalifikovaní).

“ ty snahy tady už byly“
Poprosím o odkaz na alespoň jeden článek o takovéto „snaze“. Děkuji.

Otmar

To je skvělé jak pan xyz všemu rozumí. Já bych si práci učitele komentovat nedovolil. Nejsem z oboru. Vážím si jejich práce. Nezávidím.

Robil

Závist je strašná věc

Otmar

Poslanci, senátoři a ústavní činitelé obecně si zvýšili v tichosti mzdy o 10%. A tady se dělá humbuk kvůli drobkům na stole nějaké režijce. Hoďte mezi plebs kost a oni už se o ni porvou.

xyz

– Neučinili tak v tichosti, ale v rámci dohledatelného jednání.

– Humbuk kvůli režijce dělají sami odboráři.

– Při vynásobení počtem železničářů vs. počtem ústavních činitelů je v absolutní hodnotě o dost vyšší ta železničářská finanční zátěž.

– Lze namítnout, že komu vadí 10% navýšení platů (ne mezd!) ústavním činitelům, tak jde o pouhou závist, přičemž dotyčnému nic nebrání se takovým činitelem stát (stačí např. kandidovat a pak ve volbách uspět, tak jako se to povedlo právě i těm poslancům a senátorům).

Otmar

Železničáři by jistě nedělali humbuk kdyby vše zůstalo tak jak bylo a je běžné již 150 let nejen zde ale i v celé Evropě. V tuto chvíli totiž náš železničář může jet 3x za rok na FIP jízdenku téměř zdarma do Rakouska, neomezeně na Slovensku ale v JM kraji nikoliv. Někdo chce být papežštější než papež.

xyz

„Železničáři by jistě nedělali humbuk kdyby vše zůstalo tak jak bylo“ JMK to tak navrhuje také. ČD však na to nepřistoupily. Přesto železničáři nadávají na JMK. „V tuto chvíli totiž náš železničář může jet 3x za rok na FIP jízdenku téměř zdarma do Rakouska, neomezeně na Slovensku ale v JM kraji nikoliv.“ Nemáte docela pravdu. Železničář z Arrivy či z Regiojetu nikoliv. A také nemáte pravdu s tím JMkrajem – i tak tam železničář ČD či SŽDC může jet „neomezeně“ v rychlících či expresních spojích. Stejně tak platí, že např. v takovém Ústeckém či Zlínském kraji už onen železničář tak… Číst vice »

Otmar

Zavádíte debatu na téma soukromí dopravci. Tady řešíme režijky ve vlacích národního dopravce.

Axel

Pro šéfodboráře Otmara… jsme ve vlákně o stávce v Jihomoravském kraji… A Vám něco brání, abyste jezdili skoro zadarma ve spojích typu R/EC/IC/Railjetech v Jihomoravském kraji? Pokud „národním dorpavcem“ míníte firmu ČD, tak ta firma žádné jiné vlaky v Jihomoravském kraji…. teda ještě tu turistickou atrakci mezi Břeclaví a Lednicí.

xyz

„teda ještě tu turistickou atrakci mezi Břeclaví a Lednicí.“
Kde ale režijky neplatí, dle bodu „a“ příslušného tarifního ustanovení (ve kterém bod „e“ ustanovuje, že režijky nemusejí platit ve spojích vzešlých z nabídkového řízení) uvádí, že platnost režijních jízdenek se tímto ustanovením nevztahuje na zvláštní a nostalgické vlaky ČD.

xyz

Reaguji na vaše tvrzení „V tuto chvíli totiž náš železničář může jet 3x za rok na FIP jízdenku téměř zdarma do Rakouska, neomezeně na Slovensku ale v JM kraji nikoliv.“

Slovo „železničář“ jste uvedl chybně (nemáte pravdu v případě železničářů Arrivy, železničářů Regiojetu, železničářů GWTR, železničářů LeoExpresu, železničářů české divize Die Länderbahn atd.).

Stejně tak mimochodem nemáte co do režijní jízdenky pravdu v případě železničářů ČD-Cargo (coby dceřiné společnosti ČD, a. s.), jejichž působnost v této firmě je kratší než cca 13 let.

MartinS.

Vše může zůstat při starém, jak je to běžné již 150 let v Evropě. Jen se odbory musí dohodnout se svým zaměstnavatelem, aby přijal nabídku objednatele, který nabízí uznávání režijek za určitou kompenzaci, ze strany dopravce. A tuto kompenzaci může zaměstnavatel přenést zcela nebo z části na zaměstnance. Ono totiž není v celé Evropě běžné, že zvýhodněné celosíťové zaměstnanecké jízdné dosahuje pouze 5 % ceny, za kterou obdobné jízdné nabízí zaměstnavatel svým zákazníkům.

Axel

Pro Martin S…. ono nezáleží jestli firma ČD poskytuje svým zaměstnancům slevu 10% nebo 95% nebo 100%… protože jde pouze o jinou formu vyplacení mzdy… tj. je klidně možné že zaměstnanci firmy ČD budou ve vlacích dopravce České dráhy jezdit úplně zdarma, ale výměnou za to patrně budou mít nižší mzdy…. Ale nám cestujícím nic není do toho kolik a jakou formou (peněžní nebo nepeněžní jako např. 100% sleva) platí mzdu svým zaměstnancům firma ČD… Celé nedorozumění je v tom, že zaměstnanci se domáhají, aby je platil kdosi třetí, tj. zaměstnanci ČD se nedomáhají své (nepeněžní) mzdy po svém zaměstnavateli… Číst vice »

Pandrhola

Ale no tak, zase to překrucujete. Odboráři se domáhají zachování platnosti všech řežijek v JMK. Jde tedy o zaměstnance více firem a ne jen ČD. Ta má být sice zachována, ale k tomu je potřeba dohoda mezi ČD a JMK. Jenže té dohodě brání nereálně navržená výše kompenzace ze strany JMK, protože chtít odhadem 150 mega ročně za to, že tam tito zaměstnanci projezdí možná pár set tisíc, je prostě úlet.

xyz

„Jenže té dohodě brání nereálně navržená výše kompenzace ze strany JMK“ To, že je nereálná, je váš subjektivní názor. „protože chtít odhadem 150 mega ročně za to“ Sám výše uvádíte, že držitelů režijek ČD je (dle vašeho odhadu) 15 000. Nutno ještě odečíst ty, kteří pracují v rámci objednávky JMK; výsledná cena nemůže z pohledu ČD převýšit 75 mil. Kč ročně (podotýkám, že reálně nejde o platbu, ale snížení úhrady ze strany JMK směrem k dopravci; navíc tato částka platí jen ve variantě, pokud JMK skutečně chce proplatit všechny režijky bez možnosti „ať si každý její držitel vybere levnější verzi… Číst vice »

Axel

Pro Pandrhola… Nechápete to základní – JMK se s ČD už dohodnul. V létě 2018 (po více než půl-ročním vyjednávání)…. Správně by měl JMK poslat ČD do háje s požadavkem na jakési speciální jízdenky. Správně by JMK měl firmě ČD pouze nabídnout množstevní slevu (jaká to je nevím, ale sleva 95% je naprosto nereálná). Anebo by JMK mohl oželet, že firma ČD možná přitáhne zákazníky do veřejné hromadné dopravy, kteří by bez množstevní slevy nepoužili regionální veřejnou hromadnou dopravu Jihomoravského kraje. Stávka kvůli mzdovým požadavkům má smysl, POUZE, jestliže je součástí vyjednávání se zaměstnavatelem. Tahle stávka kvůli mzdovým požadavkům namířená… Číst vice »

Otmar

Plat poslance je saturován ze státního rozpočtu proto každý volič má právo toto komentovat. Nezávidím nikomu a nenarážím na jejich výhody ale jen do chvíle než někdo jiný začne argumentovat proti těm mým. To se pak budu logicky bránit. Vy byste to takto nedělal pane xyz? Nechal byste si dobrovolně sebrat nějakou výhodu?

xyz

„Nezávidím nikomu a nenarážím na jejich výhody“
Z vašich slovních spojení „hoďte plebsu kost“ či „v tichosti odhlasovali“ vyplývá spíše něco jiného.

“ jen do chvíle než někdo jiný začne argumentovat proti těm mým. To se pak budu logicky bránit.“
Logické je se bránit u ZAMĚSTNAVATELE (s čímž osobně nemám problém). Nikoliv však u objednatele/odběratele služeb mého zaměstnavatele (JMK ve vztahu k ČD) či u úplně cizího subjektu (JMK vůči SŽDC).

Hen ten oný

Evropa chce mít za tři roky společnou jízdenku, čtu v Železničáři. Jedinou jízdenku (např.) z Berlína přes Prahu do Mladé Boleslavi a tam ještě na místní MHD. A podívjete se co jste mezitím natropili vy tady v tom Bŕně. To jste se vyznamenali, jen co je pravda.

Axel

Tak to je masochismus z Berlína do Mladé Boleslavi zajížďkou přes jižní Moravu…. a jelikož píšete o jízdenkách ve vlacích Jihomoravského kraje, tak patrně předpokládáte, že bude nějaký dobrák, který tu štreku pojede v Os nebo v Sp.

Hen ten oný

O to zde vůbec neběží.

Axel

Aha, takže když mám jednu, opakuji JEDNU jízdenku v JMK na kterou jedu libovolným regionálním busem, vlakem nebo brněnským MHD … tak to nevidíte? Nebo co jste tím chtěl říct? Že píšete polopravdy?

xyz

Perličkou je, že od „jedné jízdenky i pro více dopravců“ se odklonily právě samy ČD – a to od 1. 5. 2017, kdy přestaly vydávat jízdenky platné pro ostatní dopravce (kdy mezi ČD a dalšími dopravci docházelo k internímu zúčtování). Už to je samo o sobě příznačné – ani v rámci ČD to přestalo být možné (v relativně malém prostoru – pouze české území + pouze vlaky + při pouze malém počtu „neČD“ dopravců), ale EU „plánuje“ jednotnou celounijní jízdenku; další perličkou je, že o tom informoval (viz první příspěvek v tomto vláknu) magazín vydávaný právě oněmi ČD, které na… Číst vice »

Hen ten oný

Myslím to tak, že přijedu-li do vašeho kraje odjinud, vystoupím z rychlíku a chci někam pokračovat osobákem, musím se starat kde si vlastně budu pořizovat jízdenku (bude-li kde), jestli nastupuji správnými dveřmi, jestli mířím správným směrek k průvodčímu a tomu podobně. Dříve jsem si koupil jednodenní krajovou (nebo i celostátní) jízdenku a o nic jsem se nestaral. Chápete? Teď abych se ještě stara lo to, jak mám ve vlaku po jihomoravsku pozdravit.

xyz

„Myslím to tak, že přijedu-li do vašeho kraje odjinud, vystoupím z rychlíku a chci někam pokračovat osobákem, musím se starat kde si vlastně budu pořizovat jízdenku“
Nemáte pravdu. Pro mezikrajské cesty nadále platí tarif ČD, tzn. pojedete na jednu jízdenku z výchozí až do cílové stanice.

Celostátní jízdenky ČD platí v Os/Sp vlacích JMK také.

„Krajovou“ jízdenku (pro celou síť IDS JMK) má JMK také; platí nejen na vlaky, ale i na všechna MHD a linkové autobusy v rámci IDS JMK (hle, jednotná jízdenka).

Axel

pro xyz … je to trochu komplikovanější než píšete např. Náměšť n.O. (Vysočina) nebo Staré Město u UH (Zlínský kraj) platí jízdenky IDS JMK. Ale do Jihlavy nebo do Zlína už jízdenky IDS JMK neplatí

xyz

Spojení např. z Náměště n/O. (či ze Starého Města u UH) do Brna (či do jiného místa v rámci JMK) je spojením sice vnitroIDSkovým, ale zároveň mezikrajským; a (vlastní zkušenost) tedy nadále s možností jízdy dle tarifu ČD (rozhodující ve výhradnosti vydávání jízdenek dle tarifu IDS JMK je „vnitrokrajskost“, ne „vnitroIDSkovost“, čímž mimochodem dochází k vyvrácení argumentů v této věci, které zde v dřívějších diskusích na toto téma uváděla osoba s přezdívkou Manitou).

Hen ten oný

Cestující by neměl být zatěžován různými krajskými tarify, říká docent z Univerzity Pardubice

Doporučoval bych model Švýcarska, kde je sice více dopravců a více integrovaných systémů, ale cestující tím není nijak postižen. On si koupí jízdenku z bodu A do bodu B a už neřeší, se kterým jede dopravcem nebo v jakém se zrovna nachází integrovaném systému. To už je úloha těch, kteří si přerozdělují tržby. Tedy ani v České republice bychom neměli dělat z cestujícího einsteina tarifních systémů v různých krajích, vůbec by tím neměl být zatěžován.

Axel

Souhlas. Tj. jednotliví donátoři veřejné dopravy se měli dávno domluvit. Jednoznačně.

Škoda, že nelze použít dosavadní model, kdy rozdělování tržeb (s ohledem na výši dotací) dělali dodavatelé služeb (tj. ČD, Leo, RGJ, …). Protože jak zmínil např. plzeňský hejtman na příkladu ČD, tak velmi pravděpodobně firma ČD švindluje

Hen ten oný

Ale určitě se musí zohlednit i to, že bohužel (ať chceme, nebo ne) nejsou stávající kraje přirozenými celky. Vznikly sloučením několika okresů vzniklých v roce 1960, což znamená, že tyto kraje jsou umělé jednotky. A nemusí respektovat přirozenou dopravní spádovost. Co se týká té další části otázky: určitě nějaké řešení bude muset přijít.

Axel

Taky souhlas, že má smysl řešit mezikrajskou hromadnou dopravu… Ale na příkladu mezikrajské vlakové dopravy mezi Zlínským a Jihomoravským krajem, kde vidíte nějakou velkou nepohodu pro cestující? Veselí n. Moravou/Kunovice funguje. Staré Město/Moravský Písek funguje. Kroměříž-Ivanovice/Vyškov (přes Kojetín) funguje.

Axel

Pokud na některých zastávkách nefungují pokladny, tak Vám jízdenku Jihomoravského kraje prodá v Os/Sp průvodčí. Pokud nastupujete bez jízdenky, tak Vám se zdá normální že nehledáte průvodčího, abyste jízdenku si koupil? Já nebydlím přímo v Jihomoravském kraji a na cestách veřejnou dopravou s sebou vozím Univerální jízdenku IDS JMK (myslím, že ať pojedu kamkoliv po jihomoravském kraji, tak mi bude stačit). Ohledně celostátní jízdenky platné v Os/Sp Jihomoravského kraje … jo taky mi vadí změna. Ale stačí si přečíst vyjádření např. plzeňského hejtmana který popisuje důvody proč ztratil důvěru že ČD férově rozdělovalo tržby (tj. že patrně nelze objektivně zkontrolovat… Číst vice »

Hen ten oný

Bylo by záhodno odebrat krajům pravomoc objednávat vlaky nebo by měl stát zřídit nadregionálního integrátora a clearingové centrum tržeb.

xyz

„Bylo by záhodno odebrat krajům pravomoc objednávat vlaky“
= zhoršení mj. pro JMK (dost možná by stát „pohledem z Prahy“ neobjednal výkony jako např. 15min. interval páteřních linek).

„nebo by měl stát zřídit nadregionálního integrátora a clearingové centrum tržeb.“
Centrum tržeb bude zřízeno při zavedení SJT.

xyz

„Evropa chce mít“ = samo o sobě neurčité. Všechny země EU chtějí mít? Nebo jen některé? „Evropa chtěla mít“ již řadu dalších věcí a (logicky, s ohledem, že každý si přeje něco jiného) nedopadlo to. „Jedinou jízdenku (např.) z Berlína přes Prahu do Mladé Boleslavi a tam ještě na místní MHD.“ = Nutnost mezistátního zúčtování tak, aby na tom žádný ze zúčastěných subjektů netratil (a nejen dopravci, ale ani místní samosprávy, včetně např. Statutárního města Mladá Boleslav). „A podívjete se co jste mezitím natropili vy tady v tom Bŕně.“ Natropili jeden z nejkvalitnějších integrovaných systémů v rámci ČD, díky kterému… Číst vice »

xyz

*** samozřejmě v rámci ČR, ne ČD. 🙂

Hen ten oný

A je to! Mat a Pat blednou závistí.

Hen ten oný

Situace se v České republice po 15. prosinci 2019 výrazným způsobem zkomplikovala. Jsou pochopitelné obavy cestujících z určité nepřehlednosti a bohužel už jsou i první náznaky úbytku cestujících. Cestující tyto změny považují za nepohodlné a nejsou ochotní věnovat tolik času jejich studování. Bohužel se to projevuje odlivem cestujícím z veřejné dopravy.

Axel

Na jedné straně souhlas, že měl existovat na pár kliků web kde by bylo přehledněno popsáno co kde platí. Na druhé straně – pro pravidelně cestující veřejnou dopravou ty změny nejsou moc komplikované… tj. současné změny spíše brání, aby lidi přesedli z auto do regionální dopravy. Ovšem na příkladu změny Bojkovice-STaré Město doufám, že Arriva brzo vychytá chyby a že do vlaků se začnou vracet lidé, které vyhnal dřívější dopravce… zkuste si zaparkovat u přestupního uzlu na dálkovou dopravu ve Starém Městě – aut tam bývalo zaparkovaných mraky, že přestávalo stačit i druhé posilové parkoviště.

Axel

Tak jsem si pročetl dokument „č.j. 14/2017-410-TAR/21“ Tarif jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti České dráhy, zaměstnanců státní organizace Správa železniční dopravní cesty, zaměstnanců Ministerstva dopravy a Drážního úřadu, podílejících se na zabezpečování a provozování drážní dopravy. Jestli tento dokument je tím důvodem proč já mám být poškozen stávkou zaměstnaců firmy ČD, tak můj názor jako cestujícího: a) Dokument se odkazuje na zákon 77/2002, který se týká „a) způsob zřízení a činnost akciové společnosti České dráhy“. S ohledem na to, že platí tarif IDS JMK https://www.idsjmk.cz/cenik/Tarif.pdf , tak dle bodu 10.1 Smlouvy mezi JMK a ČD je zřejmé,… Číst vice »

-TR-

To jsem zvědav, co vysoudíte 😀 Tipuji, že způsobená škoda bude nižší než náklady na celé soudní řízení.

Axel

Při úspěchu u soudu mi náklady na řízení proplatí Jihomoravský kraj … který předpokládám bude regresně nárokovat po ČD, které předpokládám bude náhradu škody z nezákonné stávky nárokovat po vinících…Ale to už bude otázka uvnitř ČD … do které mi nic není.

Tronda

Tak to je jisté, že JMK bude vymáhat náhradu škody po ČD jako svém smluvním partnerovi. Jak si to ČD vyřídí se svými stávkujícími už bude na představenstvu, které se samozřejmě musí chovat s péčí řádného hospodáře také. Nejpravděpodobnější je, že se hned z kraje obrátí na soud, aby předběžným opatřením stávku zakázal, což je jejich plné právo a dá se říct, že jedinná efektivní možnost jak se neodepsat před svými zákazníky, kteří budou v dalších letech rozhodovat zda jim přidělí / nepřidělí další zakázky.

Otmar

😂😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣

Pandrhola

Konečně se dostáváme o něco dál. Vtip je v tom, že pro dopravce může platit více tarifů, tedy jak zmiňovaný Tarif IDS JMK, tak Tarif MD a také připravovaný SJT. Takže pro odmítnutí tarifu IDS JMK dle bodu 10.4. zde není důvod. Samozřejmě domáhat se náhrady škody po Jihomoravském kraji asi je možné, pokud takovou škodu dokážete prokázat. Jak bude postupovat kraj je nyní obtížné předjímat, nicméně případná škoda nepůjde za žádným stávkujícím zaměstnancem.. Zda je stávka nezákonná by totiž rozhodoval soud, ale toto mají odbory dobře zmáknuté, protože nejen zaměstnanci ČD umí číst. „Právo na stávku za jiné hospodářské… Číst vice »

Axel

I soudci jsou jenom lidi… když vidíme ty poplety, co chtějí stávkovat proti cestujícím, když na řešení svých požadavků vůči zaměstnavateli měli odboráři víc než 2 roky které proflákali… no a ve kterém to městě sídlí Nejvyšší soud?

Otmar

Tady se obávám že může nakonec platit JM kraj tučnou pokutu za to že odmítá uznávat výše zmíněný tarif MD.

xyz

Tarif MD umožňuje neuznávat režijní jízdenky v soutěžených výkonech.

V jakém právním aktu je stanoveno rozmezí pokuty, kterou může MD udělit konkrétnímu kraji za to, že si tento kraj svobodně stanovil, že v jím objednávaných, vysoutěžených vlakových spojích budou platit jen jízdenky + za takových podmínek, které si stanoví sám kraj coby nositel rizika tržeb?

Axel

Pro pana Otmara – jako další zdejšího železničářského šéfodboráře… jaké konkrétní ustanovení kterého zákona údajně porušuje Jihomoravský kraj? Váš patrně odborářský kolega ve zdejší diskuzi na tuto jednoduchou otázku ?nechtěl/nedokázal? odpovědět, i když otázka padla asi 10x

MartinS.

MD samo uznalo, že pro JMK platí výjimka dle písmene e), paragrafu 2, odst. 3 Tarifu MD.

Axel

A týká se Jihomoravského kraje vůbec dokument „Tarif MD“? (…tj. dokument který se odvolává na zákon řešící činnost firmy ČD, nikoliv činnost Jihomoravského kraje, který je samosprávou, … tj. Ministerstvo dopravy nemá jakkémukoliv kraji co poroučet na co utratí peníze pokud je utratí hospodárně)

Tonda Sehnal

Největší vtip je v tom – a to si mnozí odboráři neuvědomují (byť jsem také odborově organizovaný) – že do stávky půjdou jen a pouze zaměstnanci Českých drah. Upřímně pochybuji, že členové Federace strojvůdců či OSŽ, kteří jsou zaměstnání u RJ, Arrivy, Trilexu aj. půjdou do stávky z jakési solidarity se svým odborovým sdružením, které podporuje výhodu jen a pouze u jednoho dopravce v republice. Celá akce může dopadnout tak, že se ČD naprosto proti své vůli a bez jakéhokoliv zavinění ocitnou na černé listině objednavatelů a vzhledem k této zkušenosti si jejich služby příště těžko někdo objedná. A vzhledem… Číst vice »

Otmar

Zapomněl jste na zaměstnance Správy železnic. Když budou stávkovat oni tak nepojede vůbec nikdo

Axel

No jasně. Chtějí-li stávkovat, aby jejich zaměstnavatel jim zvýšil mzdy (např. o nepeněžní část mzdy formou roční jízdenky ve vlacích Jihomoravského kraje), tak proč ne? Je to normální… Jinou otázkou je jestli tím „nevyženou“ z kolejí na silnice část dopravy, zejména té nákladní..

xyz

Ti ale také (dle odborářských vyjádření) budou stávkovat jen v Jihomoravském kraji. Takže většiny území se to nedotkne; z vlaků osobní dopravy se to reálně dotkne jen dálkových vlaků ČD + Regiojetu (protože Os/Sp vlaky ČD v JMK nepojedou, protože budou stávkovat jejich strojvedoucí/průvodčí, tzn. ti, u kterých je situace vyřešena zaměstnaneckou JMK-jízdenkou s kompenzací 480 Kč/ks/rok od zaměstnavatele směrem k objednateli).

Chytrý za 2

Jinde je hovořeno o jakési solidaritě zaměstnancl železnic. Hovno! A ne solidarita.

R2R2

Solidarita se da vyjadrit ruzne, treba si nalepi cernou pasku pres rezijku, nemusi rovnou stavkovat. Navic zamestnanci jinych dopravcu a v jinych krajich by svou stavkou nepusobili problemy hlavnimu pachateli prikori, ktere je jim cineno, tedy Jihomoravskemu kraji.

Leinad

JMK působí nějaké příkoří? Narozdíl od Plzeňského kraje, JMK uznává IN100.

Axel

Pro Leinad… to s tím příkořím (=že zákazník se nechce okrást zaměstnanci svého dodavatele)

… to je jak ve vtipu, když Dežo (jméno si libovolně změnte) vyhraje nový mercedes… sedne a jede na první jízdu…no ale přihodí se defekt pneu… tak Dežo zastaví, z kufru tahá hever a náhradní pneu, když tu zepředu se ozve zvuk rozbitého okna… dežo se vykloní a uvidí jak nějaký týpek cosi štrachá na palubce. Dežo volá: „co je“…. A Fero (jméno si libovolně změňte) se vykloní zpátky z okna auta a říká Dežovi: to je fér – ty bereš gumy, já rádio.

R2R2

Z pohledu zamestnancu CD a Spravy zelenic se jedna o prikori, asi jsem to mel dat do uvozovek. Takhle jsem mozna obema stranami sporu spatne chapan.

Nebudu uvádět

Režikáři všech zemí spojte se 😀

videosen

Já bych řekl, že se tady spojili především ti, kterým leží režijka v žaludku.
Jinak režijkáři jsou už spojeni desítky let, tomu mezinárodnímu spojení se říká FIP.

Chytrý za 2

platí o homosexuálech

Axel

Po pročtení téhle diskuze shrnu své dojmy… celý názor stávkujících, že mají jakési právo a že toto jakési právo jim „sebral“ Jihomoravský kraj, tak to celé je omyl. Možná pochybyly České dráhy, když uzavírali v 2017/2018 smlouvu. Možná postupovali správně. Nevím. V každém případě je nemorální a nespravedlivé, že stávkující chtějí nesplnitelné. Nesplnitelné nikoliv ve smyslu nějakého nereálného zvýšení mzdy (to já nejsem schopen posoudit). Nesplnitelné, že nikdo jiný než zaměstnavatel nemůže splnit požadavky stávkujících. Ale z nějakého záhadného důvodou jsou železničáři „naddržení“ stávkovat proti nevinným, ale vůbec neuvažují o normální stávce tj. nechtějí stávkovat proti svému zaměstnavateli. Dosud jsem… Číst vice »

Kopr51

Pěkné slohové cvičení.

Pandrhola

Jo, sice úplně mimo, ale jinak pěkné. Doufal jsem, že z těch mnoha odpovědí pochopí, kde se plete a jak vznikl problém, ale je to asi marné.

Axel

Pro Pandrhola… když mi nevěříte, že odboráři (nebo ČD, nevím) vytvořili nepochopitelný zmatek, tak si zkuste sám kolik lidí (mimo železničářskou branži) chápe kvůli čemu je stávka.

Zajímavé, že subdodavatelé pro veřejnou regionální dopravu na jižní Moravě z řad autobusových firem nebo RGJ nevytváří takové nepochopitelné zmatky

Pandrhola

To bude tím, že já zmatek vidím jinde, ale to nevadí, protože diskuse nemusí automaticky znamenat, že se diskutující ve všem shodnou. 😉

Tonda Sehnal

Já sice modrá guma ale souhlasím a podepisuju v plném rozsahu… (y)
Dnešní krátkozrakost nás může v budoucnu hodně bolet.

Pandrhola

To by pochopitelně bolelo, protože by pak místo celorepublikové režijky byla nějaká krajská a ve finále dražší, než ta současná. Proto je jasné, že odbory nemají kam ustoupit… Hned by jim někdo vyčítal proč se neozvaly v roce 2020.

Chytrý za 2

Stejně už teď se na režijku dostanete tak akorát do Prčic. Ale ze Sedlčan tam pojedete autobusem Arriva za plnou taxu.

Cyklista

Proc prosim porad chcete rezijku, za kteeou stejne musite platit? Proc nechcete radeji standardni benefit, ktery mate zdarma, stejne jako u jinych dopravcu?

Argumentace FIP a Slivenskem je nesmyslna, oboji se vztahuje na zamestnatele a ne na rezijku.

Axel

Protože v rozhodování stávkujících železničářů nerozhoduje mozek, ale ješitnost (=“jsem nádražák, kdo je víc“).

videosen

O existenci provozu na tratích pochopitelně nerozhodne jedna stávka za mnoho let (ani nevíme, jestli nějaká bude).
O existenci tratí rozhodne její potřebnost, tedy některé mohou opravdu zaniknout, jiné se mohou postavit. To vidím jako správnou cestu.
Bohužel o existenci tratí ještě rozhoduje dopravní politika a ta naše na mnoha místech vede k zanedbání infrasruktury a k podpořesilnic.

Axel

Pro videosen… tak ohledně lokálky Čejč-Hodonín je už dávno jasno… Akorát veřejnost se ozvala, takže lokálka unikla ukončení provozu… Což se stávkou změnilo. Možná podobně dopadne provoz z Veselí n. Moravou směr Vrbovce/Myjava… ovšem možná na této železnici jezdí nějaké nákladní vlaky (do Kordárny ve Velké n.Veličkou).

xyz

„tak ohledně lokálky Čejč-Hodonín je už dávno jasno… Akorát veřejnost se ozvala, takže lokálka unikla ukončení provozu…“
V tomto úseku ale neměl být ukončen provoz. Mělo dojít k zastavení osobní dopravy v pracovních dnech.

Alex

TL;DR: vůbec nerozumíme problematice smluvních vztahů, ale režijky prostě chceme! 😀

Hen ten oný

Tak vysvětlujte.

Axel

Proč není nikde popsáno co konkrétně dělaly odboráři od 2017/2018 ? O smlouvě mezi ČD a JMK se vyjednávalo od 2017 (zástupci odborářů jsou v dozorčí radě ČD). Smlouva podepsána v létě 2018… a stačí jen číst (např. body 10.1 a body 10.4 smlouvy viz níže odkaz na Registr smluv) aby bylo jasno. Tj. během vyjednávání o smlouvě měli být odboráři aktivní. Loňská nebo letošní aktivita odborářů je z velké části platná „jak mrtvému zimník“

https://smlouvy.gov.cz/smlouva/soubor/8283095/smlouva%20o%20ve%C5%99ejn%C3%BDch%20slu%C5%BEb%C3%A1ch%20s%20%C4%8CD.pdf

Sinda

To je jednoduché. Spali v práci a ještě za to pobírali plat 😀 Ale o tom se musí taktně mlčet! Železniční odboráři přece chyby nedělají.

Pandrhola

Proč stále hledáte chybu tam, kde nikdy nevznikla ?
Činnost odborů je známa, viz memorandum z roku 2017.
https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Ministerstvo-dopravy-a-zeleznicni-odborari-se-doho
Na základě toho došlo k přislíbeným změnám Tarifu MD schválených ministrem dopravy dne 4. 12. 2017 pod č.j.: 14/2017-410-TAR/21 a účinných od 1. ledna 2018.
Tarif MD však nerozlišuje brutto a netto smlouvy, to si musí objednatel řešit sám.
Smlouva podepsána v létě 2018… to souhlasí, ale o kompenzaci tam není ani čárka. Až někdy v roce 2019 si najednou kraj vzpomene na kompenzaci, protože má brutto smlouvu, kterou přitom sám chtěl…

xyz

„Až někdy v roce 2019 si najednou kraj vzpomene na kompenzaci, protože má brutto smlouvu, kterou přitom sám chtěl…“
Z opačného úhlu pohledu – až v roce 2019 si najednou druhá strana vzpomněla, že by přece jen chtěla platnost i jiných než IDSkových („krajských“) jízdenek.

Pandrhola

Druhá strana si vzpomínat nemusela, protože platnost je dána Tarifem MD od 1. ledna 2018 a platí stále. Nyní je platnost pouze pozastavena z důvodu jednání s JMK.

xyz

„platnost je dána Tarifem MD od 1. ledna 2018 a platí stále“
Předně připomenu, že vyhláška MD uvádí mj. i možnost vyloučit platnost tohoto typu jízdenek z výkonů, které byly předmětem nabídkového řízení (což Os/Sp vlaky v JMK splňují).

A dále se zeptám – na základě kterého právního předpisu je „tarifem MD“ vázán jiný subjekt (mj. Jihomoravský kraj) než právě MD?

Pandrhola

Jak už jsem psal, je potřeba to číst pozorně… A platí to pro všechny kraje. Nicméně odboráři si ještě na MD ověřovali, zda to skutečně platí i pro JMK a dle vyjádření MD to platí…
http://www.osz.org/index.php/zpravodajstvi-on-line-osz/36-zol-informace/5160-aktualni-informace-z-jednani-o-rezijnich-vyhodach-22-10-2019
Jinak tohle je poslední, co pro někoho něco dohledávám, protože jsou to informace veřejně přístupné. V odborech nejsem a vysvětlovat něco někomu neustále dokola mi přijde zbytečné, když si to může dohledat každý sám. 😉

Axel

Je úplně primitivní… jednal A s B (Ministerstvo dopravy s odboráři). Dohodli se, že A pošle dopis pro C (Jihomoravský kraj)… Z čeho vyplývá, že C musí poslouchat A? Z jakého ustanovení kterého zákona to vyplývá…

xyz

“ Z čeho vyplývá, že C musí poslouchat A? Z jakého ustanovení kterého zákona to vyplývá…“
Připojuji se k témuž dotazu + taktéž se ptám, jaké sankce tedy JMkraji hrozí v případě nedodržení (pozn. pokud už od 1. 1. 2020 dochází k situaci, kdy většina držitelů režijních jízdenek nemůže jezdit Os/Sp vlaky ČD v JMK na svoji režijní jízdenku, tak k tomu nedodržování vlastně již dochází).

Plus opět dodávám, že toto tvrzení by bylo v rozporu s jiným aktem ministerstva dopravy, a to vyhláškou, v níž je uvedeno, že výkony vzešlé z nabídkového řízení nepodléhají povinnosti platnosti režijních jízdenek.

Pandrhola

V původní verzi to tak skutečně bylo, vyhláška a ani Tarif MD to neumožňoval, ale po jednání s odbory došlo ke změně a platná je samozřejmě poslední verze.

Axel

Zákonodárná pravomoc v ČR:
nejprve Poslanecká sněmovna, ve druhém kroku Senát, v posledním kroku Prezident.

Ministerstvo dopravy nemá pravomoc vydávat zákony… Ministerstvo dopravy má možnost vydávat podzákonné právní normy (např. vyhlášky), za předpokladu, že nějakým zákonem dostalo Ministerstvo dopravy pravomoc v mezích konrétního zákona vydávat vyhlášky….

Vaše úvaha kulhá zhruba tak jako kdyby např. Česká školní inspekce mohla povolovat jestli vznikne nějaká nová univerzita… i kdyby školní inspekce chtěla, tak je to úplně jedno.

Pandrhola

Pro Axel… tady se nejedná o zákonnou pravomoc. Nicméně nejjednodušší bude, když se obrátíte na MD s dotazem, zda jejich tarif na vlaky ČD objednané JMK platí.

Axel

jestliže Ministerstvo dopravy cosi sepsalo a nemělo zákonnou pravomoc používat tento dokument k přikazování někomu nezúčastněnému (=Jihomoravskému kraji), tak každý ví že vůbec nic neřeší ohledně vlaků Jihomoravského kraje.

PzD

pro Pandrhola … seznamte se s platným zněním Tarifu MD … ustanovení z přelomu 2017/2018 je stále platné …

Pandrhola

Však o platném znění Tarifu MD zde stále mluvíme.

PzD

a podle platného znění režijky v soutěžených vlacích automaticky neplatí

Pandrhola

Platí za stejných podmínek jako na komerční vlaky.
Viz § 2 odst. 3, který je potřeba dočíst do konce. Za textem „na základě nabídkového řízení,“ je totiž čárka.

MartinS.

Ta čárka se ovšem vztahuje k prvnímu odstavci a pokračuje tak souvětí, které v prvním odstavci končí slovy „…. České dráhy a.s.,“ ***** TARIF jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti České dráhy, zaměstnanců státní organizace Správa železniční dopravní cesty, zaměstnanců Ministerstva dopravy a Drážního úřadu, podílejících se na zabezpečování a provozování drážní dopravy. 16. změna tohoto tarifu ze dne 23. října 2019 zní: § 2 odst. 3 Platná železniční průkazka opravňuje oprávněného držitele, v rozsahu podle přiznané 2. nebo 1. vozové třídy, k přepravě ve všech vlacích osobní dopravy (včetně náhradní autobusové dopravy), kdy jsou dopravcem nebo provozovatelem… Číst vice »

Pandrhola

Však na tu čárku upozurňuju z důvodu, že tu někteří končí „na základě nabídkového řízení“, tedy před čárkou a zbytek je nezajímá. 😉

Pandrhola

Vysvětlení níže, ale klidně si to na ministerstvu ověřte. Já už nic dohledávat a ověřovat nehodlám, protože to je stále dokola…

Tronda

A proč tedy nehodíte odkaz na platné znění vyhlášky? Do svého plátku si může každý psát co chce. Já jen, že v platném znění vyhlášky jsem četl něco jiného.

Pandrhola

Tento text lze najít i jinde. Já tomu nemám důvod nevěřit, protože to by už dávno někdo na MD rozporoval. Ale pokud tomu nevěříte, tak zašlete dotaz na MD, zda zvěřejněný text platí.

Tronda

Spíš se bojíte, že pravda vyjde najevo. Já zase nemám důvod nevěřit krajskému úřadu JMK, který je pro mě relevantnější než tvrzení nějaké zájmové organizace mimo státní správu.
Mě především vůbec netrápí, jestli text zveřejněný v nějakém soukromém časopise nějakého spolku je nebo není pravdivý, protože vím, že platí text, který je ve vyhlášce. Vy se tu neustále oháníte článkem v obzoru, tak taky musíte být připraven informace v něm dokázat ve vyhlášce.

Pandrhola

Ale tak klidně dejte odkaz na onu vyhlášku, pokud je novější, než znění Tarifu MD, které by příslušné pasáže negovalo, tak se rád podívám. Já už dávno napsal, že to dohledávat nehodlám, protože to zjevně postrádá smysl.

xyz

http://www.uzz.cz/files/0grb7_Tarif.pdf paragraf 2, odst. 3, bod e.

Pandrhola

Ano, to je text na který zde několikrát odkazuji a o kterém se zmiňují i odbory. A na základě kterého MD posílalo kraji dopis, viz zmínka na webu OSŽ. Jen je potřeba ten odstavec 3 dočíst celý, protože za bodem e) je čárka a text uvedeného odstavce dále pokračuje. Čímž se dostaneme k části, která je platná i pro vlaky pod písmenem d), tedy tzv. komerční vlaky. Viz. „Vlaky ve smyslu § 2 odst. 3 písm. d) a e) Tarifu uvedou ČD, a.s. v prolongačním rozkazu…“ V prolongačním rozkazu se pak stanovuje… cena a podmínky použití časového příplatku k průkazce… Číst vice »

PzD

ale ano, to je v pořádku … ČD nechť režijkářům stanoví příplatek pro vlaky objednávané krajem, klidně 5,-Kč/rok nebo 690,-Kč jako pro komerční vlaky … jen za ně pak holt musí kraji zaplatit … a to je právě to obchodní riziko ČD zmíněné ve stejném ustanovení § 5 odst. 3. Tarifu MD, které jste ale ze své citace, pravděpodobně ve spěchu, vypustil …

Pandrhola

Pro PzD… vida, máme shodu. Rozpor zde byl o platnosti režijek, proto jsem uvedl jen část toho textu, který byl pro samotnou platnost relevantní. Kdo chtěl, našel si celý text z uvedeného zdroje (Viz § 5 odst. 3. Tarifu MD).

Celý problém se skutečně netočí kolem platnosti režijek, ale kolem výše oné kompenzace, díky které se situace vyhrotila.
Ale už opravdu končím, mám ještě jiné plány.

xyz

„V prolongačním rozkazu se pak stanovuje… cena a podmínky použití časového příplatku k průkazce pro použití přepravních služeb ve myslu § 2 odst. 3 písm. a) až e) Tarifu.“ Jinými slovy – ČD dosud nebyly schopny do prolongačního rozkazu uvést onen seznam Os/Sp vlaků v rámci JMK, které tedy jsou z této platnosti (na základě požadavku JMK) vyloučeny. Onen prolongační rozkaz je – dle výše citovaného znění – výhradně v gesci ČD. Nejde o rozkaz tvořený ministerstvem dopravy. Ministerstvo „pouze“ stanovilo onen tarif, v němž výslovně je uvedeno, že režijní jízdenky nemusejí platit mj. ve vlakových spojích, které byly předmětem… Číst vice »

Pandrhola

Dokud nebude dohoda, tak nelze zadat do prolongačního rozkazu částku, natož seznam vlaků.

MartinS.

Špatně to interpretujete. Režijky v JMK na základě § 2, odst. 3) písm. e) neplatí, to je v tom odkazu uvedeneno. Odbory se ptaly, zda JMK může stanovit, cenu časového příplatku pro držitele režijek? MD odpovídá, že ne, objednavatel cenu časového příplatku stanovit nemůže, to mohou jen ČD. Stále přitom ale platí, že v JMK režijky neplatí. JMK chce za každou uznávanou režijku od ČD jím stanovenou částku, nechce jí po zaměstnancích, chce jí od dopravce. A je jen na ČD, zda takovou částku bude celou nebo částečně vyžadovat po držitelích režijek a stanoví jí jako cenu časového příplatku nebo… Číst vice »

Axel

Pro Martin S… a týká se vůbec Jihomoravského kraje (tj. vlaků, busů veřejné regionální dopravy Jihomoravského kraje) jakýsi dokument z dohod mezi Ministerstvem dopravy, Českými drahami a/nebo železničářskými odboráři? Pokud já četl dokumenty tak se odvolávají na zákony, které se týkají činnosti firmy ČD, tj. netýkají se činnosti Jihomoravského kraje…. tj. už od 2017 měly jednat odboráři s firmou ČD, když firma ČD vyjednávala od 2017 o své degradaci z plnohodnotného dopravce na úroveň subdodavatele pro Jihomoravský kraj. Nejpozději v létě 2018 se měli odboráři „probudit ze zimního spánku“ a začít vyjednávat s firmou ČD… teďka už je pozdě… A… Číst vice »

MartinS.

Ne, vyhláška MD se JMK přímo netýká. JMK se řídí platnou smlouvou s ČD, která říká, že v JMK plati tarif objednatele, případně tarif dopravce, pokud ho objednatel schválí. Aby nedošlo k rozporu s Tarifem MD pro přepravu zaměstnanců s touto skutecností, je v tom tarifu písmeno e)(par. 2, odst 3), které výkony vzešlé z nabídkového řízení z tohoto tarifu vylučuje. A aby se dopravce mohl dohodnout s objednatelem na uznávání režijek takto vyloučených za úplatu, je v par. 5, odst 3. Tarifu dána možnost, že kompenzaci uhrazenou objednateli vybere dopravce zcela nebo z části od zaměstnanců. Tarif MD jen… Číst vice »

Axel

A z čeho vyplývá že dokument Ministerstva dopravy se vztahuje na kohokoliv jiného než na Ministerstvo dopravy (tj. má Ministerstvo dopravy tzv. „zákonné zmocnění“ že může diktovat jiným kteří se neúčastnili této dohody tzv. Memoranda)? Lidově řečeno – ve kterém zákoně je napsáno, že dohoda mezi odboráři a MD je závazná pro nezúčastněné na dohodě (tj. chápu správně, že chcete aplikovat mnichovský princip: „o mě, beze mě“)? Tj. měl byste si nejdřív zjistit jaké pravidla musí dodržovat Jihomoravský kraj a teprve pokud dokážete, že nezávislý Jihomoravský kraj musí dodržovat i jakési dokumenty (např. z MD) nad rámec příslušných zákonů, tak… Číst vice »

Pandrhola

Dohoda mezi odboráři a MD je závazná pro MD, ale na základě této dohody vydalo MD dokument, který je pak závazný pro všechny. Co je na tom k nepochopení ? Jinak tento „mnichovský princip“ jak říkáte platí, pro všechny zákony a vyhlášky v našem státě. Nebo se snad chodíte vyjadřovat ke každému zákonu, či městské vyhlášce ? Ano, tento dokument (Tarif MD) je závazný i pro JMK. Na tuto skutečnost byl kraj ministerstvem naposledy upozorněn někdy koncem října 2019. PS: vím o tom, že původní Memorandum mělo tuto platnost, ale změny, které následně MD udělalo platí i dnes. To je… Číst vice »

Axel

Z čeho vyplývá, že Ministerstvo dopravy má pravomoc, aby ti kteří se neúčastili dohody MD (s odboráři), tak aby ti nezúčastnění (jihomoravský kraj) museli respektovat dohodu u které nebyli… holt „o mě beze mě“ beze zbytku platí.

Pandrhola

To vyplývá z fungovíní státu, tedy z posloupnosti státní správy, samosprávy, krajů, měst a obcí.

Axel

Aha, už je jasné proč nedává smysl co píšete. Nechápete rozdíl mezi výkonem státní správy (rozhodování úřadu např. v oblasti stavění konkrétních staveb jako např. dálnic – část rozhodování dělá městský úřad, část ministerstvo) a samosprávy (typicky rozhodování o tom jestli obec/město daruje hasičům na nové auto nebo na opravu hasičské zbrojnice, anebo jestli obec/město nedá hasičům nic, protože obec/město se rozhodlo upřednostnit opravu sloupů veřejného osvětlení) … neslyšel jsem, že by do rozhodování samosprávy se montovalo nějaké ministerstvo … ve smyslu že ministerstvo přikazuje, aby obec dávala peníze hasičům a nedávala na veřejné osvětlení nebo naopak … Právěže, je… Číst vice »

xyz

„neslyšel jsem, že by do rozhodování samosprávy se montovalo nějaké ministerstvo … ve smyslu že ministerstvo přikazuje, aby obec dávala peníze hasičům a nedávala na veřejné osvětlení nebo naopak“
Tady je to ještě zajímavější – dle názorů uvedených v této diskusi, přikazuje MD krajům, aby povinně uznávaly režijní jízdenky ČD všem jejich držitelům (tzn. i těm zcela mimo ČD), zato v případě kteréhokoliv jiného dopravce nic takového nepřikazuje.

Pandrhola

A co takhle na MD napsat dotaz zda Tarif MD platí i pro vlaky ČD objednané v JMK ? Nemusíte psát oba, klidně se domluvte a jeden jim napište. Místo té nekonečné diskuse zde…

xyz

„A co takhle na MD napsat dotaz zda Tarif MD platí i pro vlaky ČD objednané v JMK?“
Důkazní břemeno je na vaší straně. Vy tvrdíte, že JMK ty režijní jízdenky všem jejich držitelům uznávat MUSÍ.

(Já tvrdím, že na základě příslušné vyhlášky + s ohledem na to, že tamní výkony vzešly z nabídkového řízení, tak činit NEMUSÍ, resp. pokud tak dobrovolně učiní, tak jen za podmínek, které si on sám stanoví.)

Pandrhola

No, tak ani v tomhle se neshodneme, protože já v podstatě tvrdím, že platí to, co uvedly odbory, tedy důkazní břemeno nese ten, kdo to rozporuje, protože já k tomu důvod nemám.

PvvS

Odbory toho nakecají, aby nepřišly o koryta.. Pokud by JMK postupoval protiprávně, tak už by to dávno leželo u soudu a minimálně ministerstvo by se ozvalo. A ono nic..

Pandrhola

Jenže tady není rozpor o něco protiprávního, takže nemá co ležet u soudu. Tady „jen“ nedošlo na dohodu o výši kompenzace, tím se platnost režijek musela odložit, protože ČD neví jak stanovit příplatek a v tom je jádro pudla. Nic víc.

MartinS.

Dá se vám odpovědět jednoduše. Tarif MD pro vlaky ČD objednané v JMK neplatí. JMK vysoutěžil dopravce ČD v nabídkovém řízení a proto tento případ spadá pod § 2 odst. 3, písmeno e) Tarifu MD. Původně chtělo MD dodat do Tarifu i písmeno f), které by platnost režijek vyloučilo i u objednávek zadaných přímým zadáním. V tomto smyslu dokonce MD odpovědělo začátkem října 2019 deníku zdopravy.cz – viz https://zdopravy.cz/zruseni-povinnosti-uznavat-rezijky-v-krajich-je-kvuli-rovnosti-dopravcu-vysvetluje-ministerstvo-35242/ Potom ale na základě protestů odborářů MD cuklo a v 16. změně Tarifu ze dne 23. 10. 2019 písmeno f) vynechalo. Tím se zbavilo krajů, které mají smlouvy s ČD na… Číst vice »

Axel

Pro Pandrhola… navrhujete: „A co takhle na MD napsat dotaz zda Tarif MD platí i pro vlaky ČD objednané v JMK ?“… Je to jednoduché: a) Existuje smlouva mezi Jihomoravským krajem a jeho subdodavatelem (firmou České dráhy), zveřejněná v registru smluv. b) Nevím o tom, že by účinnost smlouvy byla soudem pozastavena, formou předběžného opatření soudu (tj. např. že by firma ČD zažalovala Jihomoravský kraj u soudu a současně by ČD požádalo soud o vydání předběžného opatření). c) proběhne stávka zaměstnanců firmy ČD, kteří se domáhají po Jihomoravském kraji čehosi, co já osobně (jako cestující) chápu, že smlouva neumožňuje, aby… Číst vice »

Pandrhola

Však smlouva je platná a není důvod ji pozastavovat. Tarif MD byl platný před vydáním smlouvy a zjevně platí i pro vlaky objednané JMK, takže není důvod ani toto rozporovat a platnost režijek měla být dle plánu od 1.1.2020. Kraj se o kompenzaci přihlásil až po uzavření smlouvy (ve smlouvě kompenzace uvedena není), což je sice také v pořádku, protože toto lze vyřešit dohodou ve smyslu dodatku ke smlouvě, ale na takovou dohodu již musí být dva. A protože se to zadrhlo, poškozuje tímto zaměstnance (nejen ČD). Kdyby si toto kraj uvědomil před podpisem smlouvy, mohlo být dávno vyřešeno a… Číst vice »

xyz

„Kraj se o kompenzaci přihlásil až po uzavření smlouvy (ve smlouvě kompenzace uvedena není)“
Pohled z opačné strany: ČD se k možnosti platnosti jiných než IDSkových jízdenek (kde ve smlouvě je výslovně stanoveno, že platí jen integrované jízdenky, pokud objednatel nestanoví po dohodě něco jiného) přihlásily až po uzavření smlouvy = na případnou další dohodu musejí být dva.

MartinS.

Kraj do smlouvy jasně napsal a ČD to podepsaly, že na území JMK platí tarif objednatele a jiné tarify jen po schválení objednatelem. Pokud JMK nesouhlasí s uznávaním Tarifu MD pro zaměstnance ČD a SŽDC, má na to i podle tohoto Tarifu právo. Ale JMK nad rámec toho říká, budu uznávat zaměstnanecké jízdné dopravce, ale chci za to kompenzaci. Je jen na dopravci, zda na tuto nabídku přistoupí nebo ne. Pokud ano, tak může zvažovat, jestli náklady na tuto kompenzaci přenese na zaměstnance či nikoliv. Pokud na nabídku nepřistoupí, režijky neplatí. Ale není to tak, že by JMK chtěl něco… Číst vice »

Axel

No, ale odboráři ve 2017 fakt nic nedělali… protože se spletli, když neoslovily ty pravé (=odboráři měli oslovit svého zaměstnavatele)

Pandrhola

Zaměstnavatele oslovit právě nemohli, protože ten pravidla neurčuje. Pro ČD je to stejně závazné jako pro JMK.

xyz

“ vím o tom, že původní Memorandum mělo tuto platnost, ale změny, které následně MD udělalo platí i dnes. To je to podstatné.“
V takovém případě předpokládám, že ČD (myslím vedení firmy, nikoliv odbory) podnikly právní kroky směrem k JMK vůči vymáhání tohoto pravidla, je to tak?

Kdy přesně tak eventuálně učinily? Děkuji za odpověď.

Pandrhola

Tyto kroky nejsou potřeba, protože Tarif MD platí a kraj platnost režijek nyní ani nerozporuje. Jednání se vedou pouze o výši té kompenzace, protože někdo na kraji asi zaspal a kompenzaci nezakotvil ve smlouvě v roce 2018. Poprvé se o kompenzaci začalo mluvit až v roce 2019 a není to uzavřené dodnes. Ale schválně se podívejte do smlouvy, Axel sem na ni dával odkaz a uvidíte, že tam o této kompenzaci není ani zmínka, alespoň já ji tedy nenašel.

Axel

bod 10.1 Smlouvy to říká naprosto jasně.

Pandrhola

Bod 10.1. je irelevantní, pokud dopravce musí dodržet jiné právní normy viz bod 10.4, proto tam tento bod je.
A stále čekám na to, zda uvedete jediný bod smlouvy na základě kterého kraj tu kompenzaci řešil již v roce 2018, protože to by muselo být ve smlouvě výslovně uvedeno.

Axel

Opakovaně jsem se Vás jakou konkrétní právní normu porušuje Jihomoravský kraj. Nikdy jste mi neodpověděl.

Prosím tedy naposled – pod jakým číslem ve Sbírce zákonů vyšla právní norma, kterou dle Vašeho názoru porušuje Jihomoravský kraj?

Plus prosím i konkrétní ustanovení té právní normy, které jsou porušovány Jihomoravským krajem.

Pandrhola

Odpověděl, ale už asi konečně chápu proč to nechcete vnímat. Tyto platné právní předpisy totiž nemusí být uvedeny ve Sbírce zákonů, ale vydávají je sama ministerstva, viz třeba Cenový výměr vydávaný MF, který je zrovna v bodu 10.4 zmiňovaný.

Axel

Znovu zopakuji – z čeho vyplývá, že jakýsi dokument mezi A a B (ministerstvo dopravy a odboráři) má nějakou závaznost pro C (pro Jihomoravský kraj)? Z jakého zákona vyplývá že Ministerstvo dopravy může poroučet Jihomoravskému kraji za jaké ceny budou jezdit vlaky/busy/… Jihomoravského kraje….Prosím konkrétní zákon včetně konkrétního ustanovení. K Vašemu pokusu o argumentaci, že např. Cenový věstník je závazný pro všechny a nemusí být zveřejněn ve Sbírce zákonů… ano, protože závaznost cenových rozhodnutí vydávaných v Cenovém věstníku je pro všechny… viz § 1 a násl. zákona 526/1990. A na to se Vás, železničního šéfodboráře ptám už asi po desáté:… Číst vice »

PvvS

Normu nenapíše, protože neví. Kraj nerozporuje platnost režijek, protože je uznávat nemusí. Pouze nabízí možnost levnějšího jízdného.

MartinS.

Článek 10.4 smlouvy se týká výměru Ministerstva financí, nikoliv vyhlášky Ministerstva dopravy, kterou se vydává Tarif jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců.
Pro případ režijek se spíše využije článek 10.6 smlouvy nebo částku, kterou chce vybírat od dopravce za zaměstnanecké jízdné zahrne JMK do svého tarifu, který musí dopravce dodržovat na základě článku 10.1 smlouvy

Axel

To nevím jestli bod 10.6.umožňuje převzít režim současných paušálních zaměstnaneckých jízdenek zaměstnanců firmy ČD, SŽDC a úřadů…. Ale velmi pravděpodobně se nikdo nebrání, aby v nějaké podobné podobě zavedl obdobu ve veřejné regionální dopravě Jihomoravského kraje… akorát o tomto měli železničářští odboráři vyjednávat už od roku 2017 nebo od roku 2018…. Nechápu, že ty lajdácké železničářské šéfodboráře dosud nevyměnili…. Holt železničářští odboráři možná dopadnou podobně jako sportovaci sdružení v ČSTV, kteří jako majoritní vlastníci Sazky (=miliarda dividend ročně) to dopracovali, že už neviděli ani korunu… mj. protože se nechávali zastupovat takovými lidmi jako pan Kořan, který z pozice šéfa dozorčí… Číst vice »

MartinS.

Ten dokument, resp. Tarif, je vyhláška Ministerstva dopravy, která k něčemu zavazuje České dráhy, a.s., nezavazuje ale k ničemu objednatele dopravy, protože ministerská vyhláška opravdu není opatření, které by k něčemu zavazovalo objednatele.
Navíc je ten Tarif vydán podle § 33 zákona 77/2002 Sb. v platném znění o akciové společnosti České dráhy, státní organizaci Správa železniční dopravní cesty atd. a ten předmětný paragraf se nazývá: „Vztah ministerstva k akciové společnosti České dráhy a ke státní organizaci Správa železnic“. Není to paragraf o vztahu Českých drah a objednatele.

MartinS.

Ten odkaz je pěkný, ale píše se v něm, že „K udržení sociálního smíru na železnici přispěje dohoda o nastavení režijního jízdného pro roky 2018 a 2019.“
Jenže on je rok 2020.

Pandrhola

Však ano, ale vysvětlení je uvedeno hned o příspěvek výše.

Roman G.

Dobrý den všem! Jen by mně zajímalo, zda bude stávkovat MD, DÚ, DI,SŽDC (pardon SŽ), CDC…Ti mají režíjky, nebo ne? Pokud ano, tak chráň nás ruka páně. Žádné kontroly, vyšetřování nehod atd., nebudou jezdit žádné vlaky,, i ty o které vůbec nejde.A to budou stávkovat i ti mamlasové, kteří ty smlouvy mají na starosti? Už mi to připadá jako “ zloděj křičí, chyťte zloděje!!!“. A kolik to bude stát nás, daňové poplatníky, když JMK bude žádat kompenzace za vlaky, které nepojedou. Státní moloch hold si dělá co chce, ztráta neztráta, však se zalepí ze státního.

Otmar

Právo na stávku je zakotveno v Listině základních práv a svobod. Ta je nadřazena ústavě ČR🤷‍♂️

Chytrý za 2

Ale nezapomeňte, jste na jižní Moravě, v Bŕně.

Flinta

Listina není Ústavě nadřazena, je to zákon stejné právní síly.

Axel

Pro Flinta… v tomto případě je to asi jedno, neboť chyba je už v základu – to co spustí železničářští odboráři (stávkovat nikoliv proti zaměstnavateli, ale proti nevinným cestujícím) není stávka, ale je to realizace práva shromažďovacího… tj. demonstrace… Zásadním rozdílem mezi demonstrací a stávkou je, že demonstruje se za své a ve svém volném čase a v zásadě demonstrací nikoho nepoškodím/neomezím (vyjma toho, že např. když jdu přes náměstí kde je demonstrace, tak si holt demonstranty musím obejít).

Tadeáš

Kdyby jste u některé z těch organizací pracoval a měl neomezené cestování pro sebe i celou rodinu, předpokládám, že by jste také mluvil a konal jinak…

Roman G.

A právě proto tam nepracuji. Nejsem vyžírka. Zaměstnancům ČD a ČDC to přeji, zaslouží su to. I jejich rodinní příslušnícI, ale ten zbytek….no nevím. Takové zákony se u nás hold dělají. Už jsem to tady psal mnohokrát. A odbory by měly vyhrožovat stávkamit pro jiné důležitější věci. Jen pro příklad, pracovní doba a rozvrh směn.A právo na stávku, ano, není problém, ale za smysluplné věci. V poslední době mi připadá, že odbory na železnici neumí nic jiného, než argumentovat režíjkami.

Roman G.

Jo, a díky za mínusy.

Chytrý za 2

———————————————————————————————————————————————————————————————–

???

Bohužel o Vašich benefitech se nepíše a tak v klidu nadáváte jiným do vyžírek.

Flinta

Naše benefity přiznávají a platí naši zaměstnavatelé a ne zákazníci našich zaměstnavatelů, to je velký rozdíl.

Cyklista

Ano argumentuji rezijkami, protoze ty jsou zalezitosti MD a ne CD a spol, tedy krikem a bojem za rezijky nemusi bojovat s CD a maji zajisteny bohate odmeny od sveho chlebodarce..

Pokud by byly odbory co za to, uz davno by na drahach byly poradne platy a rozumne benefity

Petr

ČdC již režijky nemá(pouze ji mají ti zaměstnanci co přešli z Čd či Sždc) .Ovšem mají in 100 což je jim taky k ničemu protože v kraji neplatí tak jako cestujícím .

babilon

In100 ve vlacích IDS JMK platí.

Axel

A to je divné. Nechápu proč zdejší „zavilí“ zastánci stávky proti nevinným cestujícím, dosud tuhle zvlášnost nediskutovali. Protože postoji Jihomoravského kraje u zaměstnanckých paušálních jízdenek chápu, ale nechápu rozdílný postoj kraje u obdobné situace (IN100).

babilon

Z jízd za tarif ČD dostává kraj poměrnou část z ceny jízdenky. No a na výši obdobného poplatku za režijky se kraj a ČD nedohodli.

Axel

To nechápu… přece nejen Jihomoravský kraj, ale taky Plzeňský kraj nevěří, že rozdělování tržeb dělala ČD férově viz z rozhovoru s hejtmanem Plzeňského kraje (kde už se jim povedlo odhalit švindlování s nadměrným nárokováním dotací u jednoho (autobusového) dopravce): Mluvíte o nepřehledném účtování slev v dopravě. Jak se to projevuje? S dopravci jsme měli domluveny výše kompenzačních plateb od kraje při existenci slev pro seniory 50% Nyní jim stát kompenzuje 75%. Jestli dobře počítám, od nás nyní dostávají úhradu za padesátiprocentní slevy a od státu za slevy 75 %. Senioři ale nejezdí za slevu 125%, nikdo jim nedoplácí 25% za… Číst vice »

babilon

Je rozdíl, když ČD může fixlovat u části tržeb nebo u celé tržby. Navíc je to podle mě jenom dočasně do zavedení SJT – pak nebudou platit jízdenky ČD ve vlacích IDS JMK vůbec a možná začnou platit jízdenky SJT i ve vnitrokrajských relacích.

Axel

A to, že „máte právo“ jste si domluvil s tím, kdo Vám platí náklady na čerpání „máte právo na neomezené cestování pro sebe i celou rodinu“? Nevím o tom, že by ve vlacích/busech dopravce Jihomoravský kraj někdo tvrdil, že se domluvil s Jihomoravským krajem… A to je možná oč tu běží – všichni mají plnou pusu že se domluvili ale s tím kdo to platí se nedomluvili… „o mě beze mě“ by se mi taky nelíbilo.

Chytrý za 2

Kdo režijku má, nebude kvůli ní stávkovat. Tím by si rozhodně neposloužil.

Otmar

Odpověď pro Chytrý za 2: Kdo bude stávkovat o tom si rozhodne každý sám za sebe. V každém případě ten kdo režijku má a teď máte na mysli vlakvedoucí z JM kteří zaplatili 490 Kč , může stávkovat také. I když jeho se to v tuto chvíli netýká. Tomu se pane říká solidarita a kolegialita. Dnes ty pomůžeš kolegovi a příště on tobě. To druhé co navrhuješ tomu se říká egoismus.

Axel

Pro Otmar – jestli ono spíše nejde o to si prvně vyřešit tu základní otázku – proč stávkovat proti nevinným cestujícím? A proč odbory neplánují normální stávku – tj. proti svému zaměstnavateli?

Otmar

Když se stávkuje ve Francii za odmítnutí zákona o pozdějším odchodu do důchodu je to stávka proti zaměstnavateli? Pane Axeli stávek může být několik druhů. Nemusí být vždy nutně proti zaměstnavateli ale například za splnění oprávněných požadavků zaměstnanců atd atd. Důvodů může být hodně a zákon je nijak nespecikuje.

Axel

To shromáždění lidí – je za své a ve svém volném čase (na veřejném prostranstvím, tj. na místě kde vyjadřováním svého názoru nikomu nepřekážím/neubližuji) ? Nebo je to v pracovní době a schválně tím blokuji svého zaměstnavatele? Podle toho poznáte jestli jde o demonstraci (v rámci práva shromažďovacího) nebo jestli jde o stávku.

Otmar

Stávka je když se zastaví práce pane Axeli. Kapišto?

xyz

Přičemž např. neJMK zaměstnanci ČD práci nezastaví (stávka se má týkat pouze JMK). 🙂

xyz

„Když se stávkuje ve Francii za odmítnutí zákona o pozdějším odchodu do důchodu“
Pro upřesnění – za odmítnutí zákona o standardním odchodu do důchodu namísto velmi předčasného odchodu.

Chytrý za 2

Kdo režijku má, tak ji má. A kdo ji nemá, my mu ji dávat nebudem.

Otmar

Pro Chytrý za 2: Co tě nepálí nehas. Hodně štěstí s tímto přístupem v životě přeji.

xyz

„systémové řešení. „A to na tom principu, aby v případě brutto smluv mezi krajem a ČD byla výše případné kompenzace od ČD pro daný kraj za užívání vlaků objednávaných tímto krajem držiteli režijek vypočtena jako podíl z celkové částky vybrané za roční prolongaci režijních výhod všech držitelů režijek odpovídající podílu dotčených vlaků na celkovém objemu vlaků zajišťovaných ČD,“ doplnily odbory.“
= odbory výslovně požadují, aby kompenzace ČD směrem ke konkrétnímu kraji byla vypočítávána z velmi nízké ceny, kterou od jednotlivých držitelů jízdenek požadují ČD; a nikoliv od reálné ceny.

xyz

… a konkrétní příklad: při např. 1200 Kč/režijka/kus co