Stávku kvůli režijkám podpořily všechny železniční odbory, chtějí obecné řešení pro kraje

Elektrická jednotka 560 v Brně. Foto: České dráhyElektrická jednotka 560 v Brně. Foto: České dráhy

Chystanou stávku na jihomoravské železnici podpořily na jednání tento týden všechny drážní odborové centrály. Připojily se tak k Odborovému sdružení

874 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Axel

Ach jo, kdy už dojde „že se vyhazují i jejich peníze oknem, těm lidem, kteří obhajují o 50% dražší dopravu vlakem i na tratích, kde vlak používá minimum lidí (doprava vlakem moc nedává smysl)… a že tedy je velmi pravděpodobné, že takoví zarytí cestující vlakem dosud jezdí hlavně proto, že dosud jezdí (skoro) zdarma, protože dosud jim jejich zaměstnavatel mohl (ze svého) rozdávat libovolné množstí jízdenek zdarma…. Teďka by za jízdenky měl ČD začít platit, a to se firmě ČD moc nechce, proč asi…

Pandrhola

Někde dole jsem si všimnul, že máte poněkud zvláštní názor na zaměstnance dojíždějící 100+ km. Nějak tomu nerozumím, protože třeba IN100 se při pravidelném dojíždění bez jiné slevy vyplatí už od cca 35 km. Ale nevadí, vezmeme vzdálenost 100 km, např. Pardubice – Praha, kde jezdí asi nejvíc lidí s IN100. Ano, v Praze budou mít třeba o 10.000,- měsíčně vyšší plat a tak se jim 1.666,- měsíčně za IN100 vyplatí, ale ta částka za dojíždění není podstatná především z jiného důvodu… za dojíždění se totiž platí především časem a zde to jsou minimálně 2h cesty, reálně tak 3h denně,… Číst vice »

axel

Nerozumím otázce… a souvislost s tématem diskuze… kdy stávkující brání tomu, aby se omezilo „převážení vzduchu“ a to leckdy převážení vzduchu tím nejdražším dopravním prostředkem (srovnávám auto fungující na principu spolujízdy, mikrobus, bus a regionální vlak tvořený jedním vagonem)

Pandrhola

No, to byla v podstatě odpověď na tento text: „Druhým cílem je, aby se cestující začali chovat normálně (tj. jestli někdo jezdí 100+ do práce jenom z důvodu že neplatí náklady na dojíždění, tak ať začne tyto náklady platit – buď ze své kapsy nebo přímo z kapsy svého zaměstnavatele – někomu se vyplatí dojíždět takovou vzdálenost i se započtením nákladů na dojíždění ,někdo si najde práci blíž, tak aby tolik neprojezdil).“ Cestující se totiž normálně skutečně chovají. Někdo dojíždí, protože se mu to vyplatí, někdo proto, že tak funguje jeho zaměstnavatel jako např. jakýkoliv dopravce a někdo dojíždí, protože… Číst vice »

Axel

Aha, ono totiž dojíždět denně do práce vzdálené cca 100 kilometrů je hodně nákladné. Protože pokud někdo takto dojíždí dosud tak záleží jestli si na dojíždění vydělá tím že dělá nadprůměrně placenou práci, anebo jestli dosud dojížděl proto, že na jeho dojíždění se složili ostatní daňoví poplatníci ze svých daních… Protože když někdo zaplatí 1500 Kč a denně najede 100 km a 100 km z5, tak aktuální roční náklady v jihomoravské regionální vlakové dopravě jsou zhruba 100 tisíc ročně (strašně záleží jestli vlaky „vozí vzduch“ anebo jestli vytížené aspoň na 60%)… a cílem je zredukovat nevyužívanou kapacitu dotované veřejné železniční… Číst vice »

Axel

Jestli my cestující chceme zachovat zhruba stejný počet spojů veřejné regionální dopravy i za pár let, tak nezbývá než začít uplatňovat zdravý (selský) rozum… a skončit s tím, že někdo je uražený, když má začít platit za spotřebované služby-regionální dopravu (platit myslí buď přímo ze své kapsy nebo platit z kapsy zaměstnavatele), protože co je (skoro) zadarmo, toho si zákazníci (příliš) neváží.

Jaaa

Nesmysl. Proti Jančurovnému jsou toto vysloveně drobné.

Axel

nevím co je jančurovné… ale jestli Vám dává smysl aby na lince Čejč-Hodonín ty 3 cestující (možná všichni 3 jsou platící jízdné ze své kapsy nebo skrz cesťák u svého zaměstnavatele) vezl vagon typu 810 za zhruba 1100 Kč který má zastávky mimo centra dědin, tak už nevím … kdyby to byly Vaše peníze, předpokládám těžce vydělané, tak byste si velmi rozmýšlel jestli nedává smysl radši ušetřit a třebas se zeptat místních, jestli chtějí zachovat bus nebo vlak, že nemá smysl dotovat duplicitní dopravu.

Jaaa

Nj., je to jednoduché, a píšu to tady pokaždé. Dokud si sorta pánů Axelů, Alexů a dalších teoretických libertariánů nedovede uvědomit, že za kvalitní službu je potřeba kvalitně zaplatit, tak se nemůže divit, že tenhle stát nefunguje.

Režijka je hodně muziky za málo peněz, ekonomicky je pro stát velice výhodná. A o přežitek se v žádném případě nejedná, mají ji v nějaké formě všechny státní dráhy a většina soukromých drah v západní Evropě (včetně superliberalizované Británie a ATOC).

Nepotřebuju dělat pro lidi, kteří si mé práce neváží. To se týká především výše jmenovaných.

Axel

Vážený pane,…. Vaše peníze to nejsou. Moje jsou. Jestli se Vám líbí vyhazovat peníze oknem (protože „co je (skoro) zadarmo, toho si zákazníci moc neváží), tak klidně můžete – viz příklad: Hm… vy říkáte, že je levné vozit 3 lidi ve vlaku? Za jeden km a vlakovou sedačku si ČD řekla o 1,2 (za bus v náhradní autobusové dopravě si ČD řekli o 0,8 Kč). Tj. za 18 km jízdy vagonu typu 810 Čejč-Hodonín si ČD řekli cca 1100 Kč… a kdo asi tak v tom vagonu tak asi jezdí? Když po stejné trase jezdí bus, který zastavuje přímo v… Číst vice »

Axel

A Vaší poslední větě… jestli jsem pochopil správně, tak svých zaměstnanců si neváží jejich zaměstnavatel. Možná je vztek zaměstnanců (kvůli tomu jak se k nim chová jejich zaměstnavatel) oprávněný, možná ne, nevím. Ovšem nechápu proč zaměstnanci (firmy ČD) svůj vztek obracejí vůči nevinným, tj. vůči odběratelům svého zaměstnavatele. To je kocourkov

A už vůbec nechápu proč se zaměstnanci začali bouřit až po 1,5 roce od toho kdy zaměstnavatel (firma ČD) definitivně změnil svůj postoj k zaměstnancům (=firma ČD nezajistila paušální jízdenky pro své zaměstnance viz smlouva vyjednávaná od 2017, zveřejněná v létě 2018)

Jaaa

Vážený pane, moje peníze jsou to naprosto stejně, jako vaše. Odvádím službu a za tu dostanu peníze.

Trať Čejč-Hodonín nemá s tématem nic společného.

Pokud nejste schopen pochopit, co je to benefit, těžko se s vámi dál bavit.

Axel

Jak to že, nemá Čejč-Hodonín nic společného s paušáními jízdenkami… Myslíte že zhruba ti 3 cestující, kteří tím jezdí, tak tím jezdí radši než busem ,když zastávky vlaku jsou vesměs v polích mimo centrum dědin? A bus jezdí do centra dědin a přidat zastávka je relativně snadné… Proto říkám, nechť železničářům (ať už pracují v ČD nebo v SŽDC nebo…) přidá na mzdě jejich zaměstnavatel… a oni sami se rozhodnou za jaký typ dopravy utratí své peníze – jestli za vlak (dálkový vlak patrně vesměs dává smysl) nebo za bus nebo za spolujízdní automobilovou dopravu nebo… Samozřejmě je hratelná možnost,… Číst vice »

xyz

„za kvalitní službu je potřeba kvalitně zaplatit“
Kvalita toho zaplacení je na vzájemném jednání odborů (= zástupujících zaměstnance) se ZAMĚSTNAVATELEM.

„Režijka je hodně muziky za málo peněz“
= čili neměl by být problém, aby ČD těch 1500 Kč/ks/rok za toho „hodně muziky“ Jihomoravskému kraji zaplatily (resp. odečetly z částky, kterou od JMK tak jako tak dostanou proplacenu).

Axel

Pro xyz… ono hlavně není otázkou pro veřejnost, aby se zajímala o interní spory v ČD mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem. Ovšem toto asi nepochopí ti, kdo píšou „uražené“ řeči, když zapomínají, že veřejnost vyjádřila svůj názor, když železniční dopravě platí za ujetou vzdálenost o 50% vyšší dotaci než kolik platí autobusové dopravě (=firma ČD inkasuje 1,2 Kč na jednu vagonovou sedačku a ujetý km, zatímco u náhradní autobusové dopravy ČD dostane 80 haléřů na jednu autobusou sedačku a ujetý km).

Pandrhola

Jo, ale ten cenový rozdíl je kupodivu v pořádku. Na cenu má vliv více faktorů a zde bude konkrétní rozdíl v tom, že vlak platí za každý kilometr použití dopravní cesty, tedy i když jede jen natankovat naftu. A tato platba se pochopitelně přenáší do ceny, takže je viditelná na první pohled. Autobus ve stejném případě neplatí nic, výstavba a údržba silnic, nebo městských ulic je hrazena jiným způsobem a z jiných rozpočtů, takže se v této ceně přímo neukáže. Druhý faktor je ten, že drážní vozidlo je dražší na pořízení, ale za to je zase bezpečnější a přináší vyšší… Číst vice »

Axel

Já rozumím některým důvodům proč je provoz vlaku dražší než busu… ale „obsah peněženky“ mi nenaroste tím, že se rozhodnu pro dražší řešení… přece každý normální kupuje to, na co mu peněženka stačí. Příklad: z hlediska užitné hodnoty na příkladu železniční linky Čejč-Hodonín, tak jaký je důvod dotovat provoz vlaku (a údržbu kolejí atd.), když – tímto vlakem jezdí pár cestujících (viděno na vlastní oči kolik lidí vystupuje z vagonu v Hodoníně), – železniční zastávky leží v polích za jednotlivými dědinami, zatímco bus projíždí centry jednotlivých dědin a ještě k tomu je provoz vlaku dražší než provoz busu Druhý faktor… Číst vice »

Axel

Ještě k tomu „komfortu“ vlak vs. bus vs. automobilová spolujízda… jak kdy: Na trati Moravský Písek-Hodonín-Břeclav určitě máte pravdu, že výrazně pohodlnější je vlak (pokud cíl cestování leží někde poblíž železniční trati nebo pokud se člověk do cíle dostane snadno po přesednutí z dálkového vlaku do regionálního busu). Ovšem na trati Moravský Písek-Brno ovšem já těch údajných výhod vlaku moc nevidím. Např. při cestě z Bučovic do Brna je výrazně lepší jezdit busem či autem. Ještě markantnějším příkladem je Moravský Písek-Bzenec, kde vlak (mj. i kvůli strašně nízkému počtu cestujících) nedává vůbec smysl ve srovnání s např. mikrobusem.

Jaaa

To, že stávkovat lze jen proti zaměstnavateli, je ale jenom vaše teze a jen vy libovolně ji tak stavíte. S realitou to nemá nic společného. Já sám svobodně rozhodnu, proti komu chci případně stávkovat, nebudete mi to přikazovat ani vy, ani nikdo jiný. Vy si rozhodujte o svých stávkách, ano? Už chápete?

Čili ne, vaše rovnítko neplatí. Pokud chce JMK víc než 100 Kč, je to zlodějina, ostatně kolega níže to velmi pěkně rozvedl.

Axel

Vždyť stávkujte proti zákazníkům svého zaměstnavatele… Jediným vítězem takové stávky budou konkurenti Vašeho zaměstnavatele… ať už z oboru (RGJ, Arriva,…) nebo z jiných forem dopravy (busy,automobilová individuální nebo spolujízdní doprava)… Je to stejně uhozené jako si zapalovačem postvítit do kanystru, kolik v něm zbývá benzínu. A spolehněte se, že železnice jako celek přišla o kus dobrého jména a dobré pověsti, neboť té prachsprosté a podrazácké stávce nikdo normální nerozumí…. takže zapomeňte, že se bude opakovat historie, kdy ekonomové už dávno chtěli zrušit dotace na lokálku Čejč-Hodonín, ale tehdy ještě veřejnost se postavila, aby zůstaly zachovány dotace pro lokálku. Dneska už… Číst vice »

MartinS.

Nejde o to, jestli nějaká obdoba režijky (zaměstnaneckého jízdného) existuje v v Evropě. Ať existuje. Ale je její cena také srovnatelná s tou Evropou? Režijka stojí cca 6 % obdobné jízdenky pro běžného cestujícího, ale umožňuje toho víc (např. cesty po Slovensku). Je to hodně nebo málo? Ostatně i ten JMK má v tarifu zákaznické jízdné. Za 480 Kč/rok. Pokud je v JMK cca 10-12 % výkonů na české železnici, měla by cena celostátní režijky být kolem 4000 – 4800 Kč. V JMK navíc ČD vydělávají pouze to, co si vysoutěžily. Riziko tržeb nese kraj. Tudíž logicky nechce propad těch… Číst vice »

Axel

Pro MartinS… nejde o to, že jestli ČD nebo SŽDC „vydělá“ tolik aby mohl nakupovat za tržní ceny jízdenky pro své zaměstnance… do určité míry mají tyto firmy totiž skoro-monopol… Jde o to zjistit kolik platících cestujících potřebuje dotovanou dopravu a zejména s jakou kapacitou. Příklad železniční linky Čejč-Hodonín, v naprosté pohodě nahraditelné jinými formami dopravy, je očividnou ukázkou „vyhazování peněz z okna“… já osobně tipuji, že touto linkou z těch pár cestujících tvoří podstatnou část cestující s „režijkou“, protože pro místní je mnohem jednodušší sednout na bus projíždějící centry dědin od Čejč do HOdonína, zatímco vlak zastavuje až za… Číst vice »

Jaaa

Pomíjíte jednu zásadní skutečnost: Těch 480/rok je za celou síť, včetně autobusů (a netuším, jestli i MHD v Brně). Kolik z toho připadá v JMK na vlaky?

Tento benefit svým zaměstnancům poskytuje stát. Zákonem. Vykonavatelem jsou ČD.

xyz

„Tento benefit svým zaměstnancům poskytuje stát.“
Pracovníci ČD ale nejsou zaměstnanci státu. Jsou zaměstnanci Českých drah, a. s. (obchodní společnosti).
Pracovníci SŽ(DC) jsou zaměstnanci Správy železnic, státní organizace. Nikoliv státu.

Axel

Moc nechápu to s tím státem. Ale souhlasím, že je fajn vyjít z obvyklé ceny jízdné a zkusit dojednat 30, možná 40, možná 50-ní% slevu formou skupinového nákupu. To určitě by pro Vás mohl se pokusit udělat Váš zaměstnavatel… a jestli Vám doplatí i ten zbytek nebo Vám zvýší mzdu…. to je už je mezi Vámi… nechápu proč zaměstnanci ČD nic nedojednali se svým zaměstnavatelem už v 2017, kdy se o smlouvě mezi ČD a JMK vyjednávalo (text smlouvy byl veřejný) popř. proč jste nestávkovali proti Vašemu zaměstnavateli, tj. firmě ČD nejpozději v létě 2018? Přece podepsaná smlouvy byla v… Číst vice »

Pandrhola

No, ze základní ceny pro jednotlivého zákazníka vyjít můžete, jen se pak nedivte, když se nedopočítáte. To opravdu nefunguje jako slevy v supermarketu na nějakých 30-50%, ale blíží se to nákladovým cenám. A jelikož nejde o zboží, ale služby, bývá ten rozdíl dost zásadní. Např. u O2
Předplacená karta s internetem – volání do všech sítí a na pevné linky: 4,90 Kč/min.
Paušál pro většího zákazníka přepočtený na 20 dní a 8,5h pracovní dobu 0,037 Kč/min s tím, že jde volat samozřejmě i o víkendech a mimo prac. dobu a to by pak přepočet vyšel ještě 3x nižší.

Pandrhola

Pro MartinS. To vysvětlení k Tarifu MD dává smysl a bod f) se ve změně č. 16 skutečně neobjevil. Ok, beru, ale pak nechápu postup MD, protože bylo jasné, že k tomuto problému může dojít… a zde také došlo. ČD chtěly vyřešit znevýhodnění v soutěžích kvůli povinnosti uznávat cca 100.000 režijek, protože většina jich není ČD, ale nepředpokládám, že tím bylo myšleno zrušení tohoto uznávání, protože jak na ČD, tak na MD muselo být jasné, že bude problém s odbory. Řešení by spíš mělo vypadat jako u komerčních vlaků, kdy režijky zůstanou platné a bude stanoven příplatek. ČD si vyřeší… Číst vice »

Axel

Pro Pandrhola – 1.určitě správné otázky z pohledu firmy ČD… proč tyto otázky nepoložily/nevyřešily při vyjednávání o smlouvě s Jihomoravským krajem v 2017? Nikdo firmu nenutil uzavřít smlouvu za těchto podmínek. Nikdo nenutil Jihomoravský kraj, aby uzavřel smlouvu s degradovaným dodavatel firmou ČD podobný objem dopravy, pokud by věděl, že firma ČD prodraží své dodávky služeb tím, že nedodá nasmlouvanou kapacitu vagonů, ale dodá kapacitu sníženou o zhruba takový počet lidí, kteří chtějí jezdit za (skoro) zdarma. Tj. namísto některých vlaků (některých lokálek) by už nyní jezdily busy nebo automobilová spolujízda 2. Proč tyto otázky nepoložily svému zaměstnavateli odboráři v… Číst vice »

Pandrhola

V bodech 1. a 3. zmiňujete kapacitu vozů. Ono je to tak, že kraj požaduje nějakou minimální kapacitu, ale dopravce obvykle nemá vozy přesně o této kapacitě, protože i výrobce vyrábí vozy o nějaké kapacitě, která není na míru nejaké trasy, ale je to nějaký standard. Takže dopravce vždy dodá kapacitu o nějakém nejbližším vyšším objemu, aby splnil zadání. Takže matematicky je tam dostatečná rezerva vždy.
K bodu 2. Nevím, já vážně nejsem v odborech. Toto téma sleduji jen proto, že jde o neobvyklý a celkem komplikovaný, tedy i docela zajímavý případ. 😉

Axel

Mluvím o tom, že pokud by Jihomoravskému kraji dopředu nebyla známa celková částka za služby subdodavatele (od Českých drah), tak nelze uzavřít smlouvu, protože není známa kupní cena (ani částkou a ani rozpočtem) … zejména u lokálek by patrně došlo ke snížení (či úplnému ukončení) dotování železniční regionální dopravy ve prospěch jiné – navýšení počtu dotovaných busových spojů a – automobily (ve smyslu parkoviště u dálkových vlaků). Ano, zajímavé to je, co měli/mají dělat zaměstnanci, když se dostanou do situace kdy jejich zaměstnavatel ČD jim cosi slíbil, ale současně uzavřel smlouvu s odběratelem, a na tuto smlouvu již zaměstnavatel ČD… Číst vice »

Pandrhola

Ono to vypadá, že jim bylo slíbeno, že dohoda o uznávání zam. jízdného bude nejpozději do 1.1.2020. Před tímto datem se tedy o stávce možná mohlo mluvit pro případ nedohody, ale stále nebyl důvod stávku skutečně vyhlašovat. A co si budeme povídat, řeší se to už několik měsíců, přitom kdyby měli shodu od začátku, pak mohla být dohoda uzavřena tak do týdne, takže to mohli stihnout s velkou rezervou.

axel

Kdo slíbil komu a co konkrétně údajně slíbil? A naprosto souhlasím, v období 2017/2018 mohlo být vyjednávání v pohodě… kdyby ČD řekli že chtějí o tolik vyšší částku, tak aby si teoreticky kterýkoliv jejich zaměstnanec (např. z Chebska) mohl libovolně jezdit regionální dopravou Jihomoravského kraje, tak JIhomoravský kraj by patrně a) souhlasil s nabídkou ČD na zásadních linkách (jako S2 nebo S3), b) zredukoval poptávku po dopravních službách firmy ČD na lokálkách (na některých by patrně JMK úplně ztratil zájem nakupovat dopravní služby od ČD, neboť to nedává ekonomický smysl). c) otázkou by bylo kolik dopravních služeb by JMK poptával… Číst vice »

Pandrhola

Nejspíš kraj spolu s ČD a to odborům, protože platnost režijek v JMK měla být zajištěna právě od 1.1.2020. Kdyby to byl příslib jen od ČD, tak tam bude platnost od 15.12.2019, což je u ČD standardní datum ke změně platnosti tarifů při změně GVD. Zatím co datum 1.1.2020 je právě začátek platnosti tarifu JMK, takže tam může být přímá souvislost. Ale jinak je to asi jedno, protože i kdyby se začalo v roce 2017, tak tímto tempem jak se to řeší, se stejně asi dohadují dodnes. A pokud by k dohodě nedošlo, tak by ta stávka byla možná o… Číst vice »

Axel

Prosím o zdroj Vašeho tvrzení, že Jihomoravský kraj (jako odběratel firmy ČD) cosi slíbil od 1.1:2020… Ve smlouvě mezi ČD a Jihomoravským krajem vyjednávané od 2017 (uzavřené v létě 2018) jsem nenašel nic o čem píšete… jestli jste Vaše tvrzení o závazku Jihomoravského kraje vyčetl z uvedené smlouvy, tak kde přesně se to ve smlouvě píše? A dovolím si nesouhlasit, že jednání mezi ČD a Jihomoravským krajem zahájené ve 2017 by se dodnes protahovalo kvůli případným závazkům firmy ČD ke svým zaměstnancům atd…. Je to jednoduché, firma ČD by navýšila požadovanou cenu za sedačku a km (=z 1,2 Kč za… Číst vice »

Pandrhola

Ale ne, špatně to chápete, možná to blbě píšu. Ve smlouvě to není, tipuju to čistě na ústní příslib toho, že o tom budou jednat a následně udělají dohodu od 1.1.2020. U jednání jsem pochopitelně nebyl, ale jak jinak by se asi došlo k tomuto datu ? U ČD se změny tohoto druhu dělají zásadně ke grafikonu v půlce prosince, zde by to tedy vycházelo k 15.12.2019. Zatím co kraj má všechny změny k 1. lednu. Takže o tom museli jednat už dřív, než se ta cenová nabídka dostala do médií.

xyz

„Současné řešení může snadno vést do slepé uličky, protože nic nebrání objednateli říct si o libovolnou kompenzaci a pak k dohodě nedojde.“
Přičemž objednatel si o „libovolnou“ kompenzaci reálně neřekl; navíc odbory nepřicházejí s návrhem přiměřené kompenzace, nýbrž zastropováním ve velmi nízké výši „procent ze zvýhodněné ceny, za kterou ji ČD poskytují držitelům“ (reálně pro JMK kompenzace cca 100 Kč/ks/rok).

Pandrhola

Zde si sice objednatel neřekl o „libovolnou“ kompenzaci, ale jinde se to stát může, protože absence nějakého pravidla toto prostě umožňuje. Jinak od počátku tvrdím, že celý problém se točí pouze kolem té kompenzace a to platí i pro tento případ. Navážu na komentář kdesi dole, ať to nemusíme hledat… Nebudu počítat tedy všech cca 100.000 režijek, ale pouze za zaměstnance ČD. Ten počet nebyl odhad, ale zaokrouhlení veřejně dostupné informace, kdy na podzim 2019 bylo zaměstnanců ČD něco přes 14.600, ale to se stejně každý měsíc mění. Vzhledem k tomu, že nejvíc zaměstnanců (jak v provozu, tak vedení) bude… Číst vice »

Axel

Pro Pandrhola… v čem vidíte riziko? Ceny jízdného v IDS JMK se mezi 2017 a 2020 nějak prudce nezvedly. Tj. firma ČD když vyjednávala o smlouvě s Jihomoravským krajem v 2017/2018, tak zhruba věděla o jakých částkách jízdného je řeč, chce-li pro někoho (např. pro zaměstnance firmy ČD) nakoupit od Jihomoravského kraje nějaké paušální či jednotlivé jízdenky.

Pandrhola

Omlouvám se, ale tentokrát nerozumím otázce.

Axel

Reagoval jsem na Vaši první větu: Zde si sice objednatel neřekl o „libovolnou“ kompenzaci, ale jinde se to stát může, protože absence nějakého pravidla toto prostě umožňuje…. tj. kde vidíte riziko pro dodavatele pro regionální veřejnou dopravu podobně jako v JMK (dopravcem se stal přímo Jihomoravský kraj), který by chtěl svým zaměstnancům poskytovat přepravu zdarma jako součást mzdy?… Přece ČD věděli jaká je zhruba jízdného v jihomoravské regionální dopravě pro jednoho cestujícího, akorát ČD nevěděli jakou množstevní slevu z jízdného dostanou od Jihomoravského kraje (a tuto otázku si ČD měli vydiskutovat s Jihomoravským krajem, pokud ČD chtěla kupovat nějaké jízdenky… Číst vice »

Pandrhola

Aha, myslel jsem to tak, že by mělo fungovat nějaké logické pravidlo, které by platilo pro všechny kraje podle stejného klíče. Nestávalo by se, že někde se dohodnou v pohodě a jinde to přestřelí, takže se jednání budou zcela zbytečně natahovat. Odpadnul by tento chaos. A když si kraj postaví hlavu, je zde i riziko nedohody, což pak přinese akorát problémy. Zde tedy nešlo o „libovolnou“ kompenzaci, ale zjevně stanovenou dle klíče určeného původně pro autobusy a HMD. Což je 480,- Kč a ta je nyní uvedena v Tarifu JMK, ale dříve tam také nebyla. Nicméně částka 1500.- Kč naní… Číst vice »

Axel

A jaké „pravidlo“ dodržuje firma ČD při sestavování nabídky služeb pro jednotlivé kraje? Příklad ze Zlínského kraj: Firma ČD nabízela služby na východě a jihu Zlínského kraje (za 219 Kč patrně za 1 km, nevím)), které byly o 1/3 dražší než vítězná nabídka Arrivy. Zatímco na jinou část linek ve ZLK, konkrétně Vizovice-Zlín-Otrokovice nabízela firma ČD své služby o 10% levněji než Arriva (za 127 Kč patrně za km, nevím)…. Prostě všem chybí informace, které nyní drží ČD resp. nevíme jak se zachovají lidé kteří dosud jezdili za skoro zdarma, až začnou za dopravu platit „trochu-obvyklou“ cenu (kterou jim třebas… Číst vice »

Pandrhola

ČD budou dodržovat jednoduché pravidlo, kde cena bude založená především na nákladech zjištěných z reálného provozu na dané trati. Ona každá trať je jiná, vyžaduje jiná vozidla s jinou kapacitou a provozním nákladem, takže nemohou být ceny nikdy úplně stejné a někde může být odchylka i dost vysoká. Arriva může klidně nabídnout nižší cenu, ale je otázka jak dalece se trefí, protože to bude založené spíše na jejich odhadu. Rozdíl může udělat to, že má k dispozici novější a provozně levnější vozidla z Německa, která u DB vyřazují a oni mají přednostní odběr, ale také to může být v tom,… Číst vice »

Axel

Přesně tak – ukončit „informační monopol“ ČD je jedním ze dvou hlavních cílů…. stačí si přečíst vyjádření hejtmana plzeňského kraje, který selským rozumem zpochybňuje pravdivost oficiálních informací Českých drah (tj. hejtman zpochybňuje výši dotací které firma ČD požaduje – v plzeňském kraji ČD byl/je plnohodnotým dopravcem, tj. jde o jinou situaci než na jižní Moravě) Druhým cílem je, aby se cestující začali chovat normálně (tj. jestli někdo jezdí 100+ do práce jenom z důvodu že neplatí náklady na dojíždění, tak ať začne tyto náklady platit – buď ze své kapsy nebo přímo z kapsy svého zaměstnavatele – někomu se vyplatí… Číst vice »

Otmar

Řešení pana Pandrholy by mohlo být fér pokud by byl požadavek kraje přiměřený. Kdo stanoví přiměřenost je otázkou. Zároveň by došlo ke zvýšení nákladů všech železničních společností i samotného MD které by musely někde najít peníze na zaplacení. V takovém případě by muselo dojít navýšení dotací ze státního rozpočtu zejména pro Správu železnic nebo ke zvýšení poplatku za použití dopravní cesty. Ve výsledku by kraj dostal své peníze a tratil by státní rozpočet nebo všichni dopravci kteří platili vyšší poplatky za použití dopravní cesty. Což by samozřejmě následně přenesli na cestující. Otázkou je zda není současný stav lepší než ten… Číst vice »

Axel

A co ostatní cestující… kde je přiměřenost cen veřejné regionální dopravy k jejich peněženkám? Věřte nebo ne, ale dát tisíc, dva měsíčně za dojíždění (pro výdělečně činné) není sranda. Primárně ale jde o jinou věc… aby jezdila co nejvíc zaplněná regionální veřejná doprava… aby se nedotovalo „vození“ prázdného vzduchu… Při částce kterou ČD dostává za sedačku a km (1,2) vychází že 3 platící cestující, kteří jedou 18 km z Čejč do Hodonín ve vagonu typ 810 stojí z našich daní zhruba 1050 Kč celkem, na jednoho cestujícího to dělá 350 Kč, tj. v uvedeném příkladu jsme se my všichni složili… Číst vice »

Jaaa

Jj, a v Americe bijou černochy.

My se všichni skládáme na to, že vůbec nějaká dráha jezdí. Prostě platíte, tečka. Váš argument by bylo možné splnit pouze tehdy, pokud by došlo ke zrušení želenic, potažmo zrušení státu. To je ale kravina.

Režijky zlevňují provoz dráhy. 😛

Axel

Vtip je v tom, že někde je železnice málo využitá v poměru k nákladům na provoz železnice (ukázkou je Čejč-Hodonín)… Tj. já jsem pro, aby donátoři rozdělující naše daně, tak aby přestali vyhazovat peníze z okna za nákup služeb se špatným poměrem cena/užitná hodnota… V případě linky Čejč-Hodonín je naprosto zbytečné jak dotace na provoz vagonů, tak udržování provozuschopnosti kolejí – oboje zrušit, protože těch pár cestujících v pohodě odveze autobus, který těmito dědinami jezdí taky (a projíždí centrem dědin na rozdíl od železničních zastávek za dědinami)… P.S. Mě osobně je úplně jedno, jestli zaměstnavatel zaplatí svým zaměstnancům dopravu z/do… Číst vice »

Jaaa

Jistě, SŽDC zdraží, část nákladů přejde na silnici, a to je přesně to, co tento stát chce. 😀

Axel

Ne, stát chce dotace dávat tam kde mají největší smysl… jestli Vám přijde smysluplné udržovat 18-km koleje na lince Čejč-Hodonín, kde v jednom vagonu jezdí pár cestujících (zhruba 3), tak nevím. Připomínám, že nevím o žádné nákladní dopravě na těchto kolejích a železniční zastávky osobní dopravy leží vesměs v poli mimo centra těch dědin… zatímco bus zastavuje v centru dědin a je relativně snadné přidat zastávku busu, pokud je poptávka.

xyz

„Řešení pana Pandrholy by mohlo být fér pokud by byl požadavek kraje přiměřený.“
Je přiměřený částce „běžná cena celosíťové jízdenky ČD děleno veškeré výkony ČD krát výkony ČD objednávané JMK“.

MartinS.

Tarif MD umožňuje podle § 5, odst. 3 vybírat příplatek za použití všech vlaků vyjmutých písmeny a) – e) v § 2, odst. 3. Takže přístup ke komerčním vlakům a objednávaným vlakům, kde objednávka vzešla z nabídkového řízení může být stejný. Liší se jen v tom, že takto vybrané peníze si ČD u komerčních vlaků a u objednávek v režimu netto ponechají, ale u objednávek v režimu brutto je odvedou objednateli. Pokud jde o výši kompenzace, ta vychází z Tarifu IDS JMK, kde se v čl. VII, odst. 5. stanovuje nárok na zaměstnanecké jízdné a v příloze 17. se stanoví,… Číst vice »

Pandrhola

Díky, teď už chápu jak JMK stanovil tu cenu, jenže z toho plyne, že nediskriminační řešení neexistuje. Uvedu hned 2 příklady: 1) Vezměme dva zaměstnance ČD ze stejné obce jedoucí Os vlakem. Jeden pracuje přímo v JMK, druhý ve vedlejším kraji. Oba tedy mají stejného zaměstnavatele, ale první zaplatí 480,- , zatímco druhý 1500,- 2) Opět dva zaměstnanci ČD, ale oba bydlí v jiném kraji. Pojedou se navzájem navštívit. Ten první z JMK nezaplatí v jiném kraji nic navíc, ale ten druhý při návštěvě do JMK zaplatí buď plné jízdné, nebo 1500,- Pokud tedy JMK nechce způsobit diskriminaci ostatních dopravců,… Číst vice »

Pandrhola

Pro režijky je stanovena takto relativně nízká cena z dobrého důvodu. Režijka se využívá i služebně, bývá to mnohem častěji, než soukromě a nikomu by se asi nelíbilo platit horentní sumu za něco, co pro sebe zase až tak moc nevyužije, protože už dnešní částka je pro dost lidí opravdu na hraně. Samozřejmě jsou i cestovatelské výjimky, ale vetšina je ráda, že po práci dorazí domů a soukromě si vyrazí jen občas. Je to tedy stanoveno tak, aby si to většina zaměstnanců byla ještě ochotna pořídit, jinak řečeno, výhodné pro obě strany.

Axel

Prosím Vás, když jsou podmínky zaměstnaneckého jízdného údajně výhodné pro obě strany (pro ČD i pro zaměstnance ČD), tak proč zaměstnanci ČD chtějí stávkovat proti odběratelům svého zaměstnavatele tj. nechtějí stávkovat proti svému zaměstnavateli? Vy chápete ten logický protimluv stávkujících?

Pandrhola

Jenže zaměstnavatel jim ty režijky poskytovat chce, proto s krajem stále jedná, ale není schopen za ně platit nepřiměřenou kompenzaci., takže jediné, co v současné době blokuje režijky je nedohoda mezi ČD a JMK.

Axel

Copak něco brání, aby ČD proplácela ty paušální jízdenky nakoupené od Jihomoravského kraje? Na dohodu o množstevní slevě z cen jízdného musí být dva… a logické bylo, aby ČD si množstevní slevu pro jízdenky nakupované od Jihomoravského kraje dohodli souběžně s vyjednáváním o smlouvě v letech 2017/2018… Množstevní slevu 1500 Kč kterou dostali je naprosto krajní možnost (z mého pohledu je to nesmyslně obrovská množstevní sleva) a nechápu co dalšího by firma ČD ještě chtěla? Jestli někdo neprojezdí těch 1500 Kč, tak přece nic nebrání, aby si zaměstnanci pracující na železnici, si kupovali jednotlivé jízdenky, které jim firma ČD proplatí… Číst vice »

Pandrhola

Výpočet ceny a proč je nesmyslně přestřelená jsem již uvedl. Těch 1.500,- možná projezdí někdo, kdo bydlí v JMK a pracuje ve vedlejším kraji, ale to budou jednotlivé případy, které jsem do výpočtu zahrnul a pokud se to přepočte na průměr pro celou republiku, tak to stejně nehraje v tom počtu žádnou roli. Tedy kraj požaduje platbu za něco, co se reálně nikdy neuskuteční a tato roční platba by při těch pár cestách z ostatních částí republiky vystačila na cca 130 let. Teoreticky by sice bylo možné proplácet jednotlivé jízdenky, ale byla by to nesystémová cesta, která je na papírování… Číst vice »

axel

A brání něco aby se změnil režim zdanění proplácení jízdenek po vzoru Německa a Rakouska? Pro požadavek na tuto změnu bych na 100% souhlasil se stávkou proti Ministerstvu financí, protože Ministerstvo financí diskriminuje některé a zvýhodňuje jiné zaměstnance kterým proplácí cestovné jejich zaměstnavatel

P.S. To s tím papírováním myslíte jak? Znáte paušalizaci cestovních náhrad dle Zákoníku práce, že?

Pandrhola

Co tomu brání se ptejte politiků. Na tohle neznají odpověď úředníci na MF, natož abych ji znal já.

Axel

V daních bych logiku nehledal… pouze bych viděl jedinou zásadu – odstranit diskriminaci – tj. jestliže v jedné formě proplácení cest z/do práce je daňové osvobození a ve druhé formě je plné zdanění (jako kdyby si člověk kupoval např. dovolenou), tak by mělo dojít k nápravě.

PvvS

K vypovězení není důvod. Buď se o smlouvě bude jednat před uzavřením a dohodnou se podmínky, za kterých bude smlouva uzavřena. Nebo se uzavře bez jednání a bud v nich bude kompenzace uvedena, nebo nebudou uznávány režijky. Ale stále je to o tom kdo a jak tu smlouvu podepíše. Aktuáně by asi bylo nejčistší řešení, smést kompletně režijky ze stolu a neuznávat vůbec. Za to že kraj nabídl nějaký úlevy, tak se pouze dočkal vyhrožování stávkou od odborů. A ty moc dobře ví, že na režijky právní nárok není. Jinak by tu dávno bylo soudní rozhodnutí o neplatnosti, nebo o… Číst vice »

Axel

Pro Pvvs… to nevím jestli zaměstnanci firmy ČD mají právní nárok na paušální jízdenky (ve vlacích ČD a ve vlacích Jihomoravského kraje)… Nicméně to je záležitost uvnitř firmy (mezi zaměstnanci a jejich zaměstnavatelem)… Je možné že zaměstnavatel přidá zaměstnancům na peněžní nebo na nepeněžní mzdě… Ale taky je možné že zaměstnavatel (firma ČD) bude dražší než konkurence (Arriva byla o1/3 levnější než ČD na Zlínsku, RGJ na R8 byl levnější než ČD) Z pohledu cestujícího: kdyby zaměstnanci ČD nebo SŽDC stávkovali proti svému zaměstnavateli kvůli tzv. režijkách v době když se o smlouvě vyjednávalo tj. 2017/2018, tak bych to chápal…… Číst vice »

Pandrhola

„smést kompletně režijky ze stolu a neuznávat vůbec“ To by znamenalo 100% jistotu stávky „za jiné hospodářské a sociální zájmy“, protože je zjevné, že proti roku 2019 o něco přijdou a jak už tu někdo poznamenal, tak jiní zaměstnanci v dopravě své režijky mají, např v DPMB. Navíc pokud by to dopadlo takto, byl by to neřijatelný precedens pro jednání v jiných místech republiky, takže zde odbory ustoupit skutečně nemohou. K vypovězení smlouvy možná není důvod, ale k čemu pak taková smlouva bude, když se nakonec přestane jezdit ? Z hodinové stávky si nikdo nic nedělá, to je zbytečná klauniáda,… Číst vice »

Axel

Také nemyslím, že by mělo dojít ke zrušení zavedené formy, kdy část mzdy dostávají zaměstnanci nepeněžně (ve formě proplacených cest)… mluvím o firmě podnikající v oblasti osobní dopravy… např. u průmyslové fabriky by záleželo případ od případu jestli dává smysl část zaměstnanců odměňovat nepěněžně formou např. proplácení jízdenek nebo placení busové dopravy z/do práce (mluvím o firemních autobusech fungující mimo síť veřejné dotované dopravy)… A mělo by skončit zdaňování mzdy použité na nezbytné dojíždění zaměstnanců za obživou (do práce)… po vzoru Rakouska a Německa. Akorát toto mělo být diskutováno (a třebas formou stávky) uvnitř firmy ČD už před lety… Přece… Číst vice »

Pandrhola

Nikomu se nelíbí, že stát přistupuje k nákladům na dojíždění zaměstnanců do práce jako k nákladům na cestu za zábavou. Tato částka měla být dávno nákladovou položkou zaměstnance, ale ono je to obráceně… nejdřív se z vydělaných peněz musí zaplatit daň + odvody a pak ještě DPH z jízdenky, aby se člověk vůbec dostal do práce.
Jenže za tohle nemohou ČD, ani JMK, tohle je potřeba řešit jinde.

axel

Přesně tak, a železničáři (jejichž dřívější benefit měl výhodný daňový režim), tak měli už někdy ve 2013 nebo ve 2014 stávkovat, aby došlo ke změně, a aby zůstal stejný (nebo) podobný daňový režim…. Když stát některým proplácí cestovné a druhým občanům brutálně zdaňuje cestovné (tj. abych dojel do práce, tak si stát z tohona daních vezme půlku částky)… tak přece změna je logická… nedává smysl zachovat stará pravidla které cestovné zdaňovat a které ne, protože nemají žádný pozitivní efekt.

Pandrhola

Za tohle ale nemohou stávkovat jen železničáři. Vy pak budete první, kdo bude křičet, že stávkují za něco, co se jich až tak netýká a berou si za rukojmí nevinné. Tady je řada především na ostatních.
Jinak diskusi pod tímto článkem opouštím, už sem stejně skoro nikdo nechodí, takže se třeba zase potkáme pod nějakým novým článkem. 😉

Axel

promiňte, ale železničáři nyní stávkují za svoje mzdové požadavky proti cestujícím. To je nesmyslná stávka neboť cestující a jednomu z krajů nemají žádnou šanci splnit mzdový požadavek stávkujících, neboť nejsou zaměstavatelem těchto stávkujících. Tj. ani jihomoravský kraj a ani cestující nic nemůžou změnit z toho co by chtěli stávkující

Zatímco demonstrovat jako daňový poplatník proti diskriminačnímu zdanění z dílny Ministerstva financí a celostátních politiků je fér, neboť Ministerstvo financí může navrhovat změnu a požádat politiky, aby změnu přijali jako součást právního řádu

Pivot

No argumentuje se, že se musí připlácet 500kc za JMK, ale zase ten, co chce jen JMK má možnost si koupit pouze tuhle režijku místo té ,,celostátní,, , která už stojí 1000kc. Já bych asi stavkoval proto, aby byla možnost si koupit ,,krajskou,, režijku za 500 ve všech krajích:)

Leinad

Jenže modrogumákům nejde o výhody. Jde jim o protest proti objednavateli, ať si objedná co chce.

Otmar

Takto to nefunguje. Máte špatné informace.

MartinS.

Možná by se to dalo s JMK dojednat, kdyby byl zájem?

Axel

Určitě jednat s JMK… Akorát jednání měla primárně probíhat během vyjednávání o smlouvě mezi ČD a JMK v 2017. Nejpozději po podpisu smlouvy ve 2018 (a klidně kvůli tomu stávkovat proti svému zaměstnavateli)… Ze smlouvy je vcelku jasné, že skončil původní režim že Os/Sp v JMK jsou „podnikáním“ v železniční dopravě firmy ČD a od 2020 budou vlaky „dopravním podnikáním“ Jihomoravského kraje … tj. pro nás cestující je chování stávkující naprostý, opakuji NAPROSTÝ PODRAZ.

Otmar

Stávka není pro nikoho příjemná záležitost. Bohužel se obávám že pokud se jednalo 4 měsíce a ta jednání k ničemu nevedla pak nemají ti zaměstnanci jinou možnost než prostřednictvím odborové organizace se bránit i za cenu stávky která je vždy poslední možností. Jak se říká když se kácí les tak padají třísky. Stávka bez následků jaksi neexistuje.

Axel

Tak si pročtěte zdejší diskuze, jak někteří téměř „slintají blahem“… mmch. nevěřím, že jsou z ČD nebo z SŽDC všichni ti co tak nejvíc prudí daňové poplatníky/cestující. Osobně bych si tipnul, že minimálně některé z nich platí RGJ nebo nějaká jiná firma podnikající v osobní dopravě, která si přeje, aby se ČD co nejvíce znemožnily a co nejvíc naštvaly

MartinS.

Ta jednání vedla k tomu, že JMK chce od ČD za každého zaměstnance stejnou částku jakou má v Tarifu IDS JMK pro všechny ostatní zaměstnance dopravních společností. Je celkem pochopitelné, že JMK nemůže jednomu z dopravců tu částku libovolně snížit, protože by diskriminoval jiné zaměstnance. Takže železniční odbory musí jednat jedině s ČD, jakým způsobem to vyřešit a kdo a v jaké výši to bude financovat? Ale to se mělo opravdu dít před rokem, kdy na to bylo dost času a ne teď, kdy je „čtvrt hodiny po poledni…“

Pandrhola

Mělo se to řešit dřív, ale řeší se to už několik měsíců a nikde není jistota, že i kdyby se to řešilo o rok dříve, tak že by dnes už bylo vyřešeno.

Jaaa

Pokud za těch 480 dostanu i autobusy, tak asi nemám problém. Ty ale nedostanu, že?

MartinS.

Ne, nedostanete, ale zaměstnanec jiného dopravce v JMK je také nedostane. Autobusy stojí další 480 Kč/rok.

xyz

Sám JMK nemá problém s tím, aby konkrétní osoba měla jen tu režijku platnou pro spoje ČD objednávanou Jihomoravským krajem.

Pokud s tím někdo problém má (a brání možnosti mít pouze tuto režijní jízdenku a nikoliv souběžně s tím celostátní režijku), pak to jsou jedině ČD, a. s.

MartinS.

Asi nejen ČD, on to totiž v této podobě asi neumožňuje Tarif MD, který to bere tak, že režijka je celosíťová a zbytek jsou jen příplatky. Ale Tarif MD je jen vyhláškou ministra, to se dá změnit přes noc.

Pandrhola

Ano, to co nabízí kraj, nebo tedy nabídnul dříve, protože nevím zda se to někam v jednání mezitím neposunulo, tak není onen příplatek, ale samostatná papírová průkazka, tedy druhý doklad, který si nyní asi pořizují zaměstnanci jako dočasné řešení.

MartinS.

Tu „papírovou průkazku“ asi JMK teď nabízí zaměstnacům ČD, protože jí má v tarifu a tím pádem na ní mají nárok. Asi je jen věcí jednání, jestli by mohla být nahrána elektronicky na režijce? A jestli by jí z režijky dokázali načíst ve vlacích Regiojetu, které jsou integrovány v IDS JMK a kde by tedy měla tahle průkazka platit také?

Pandrhola

Technicky převodu do elektronické podoby asi nic nebrání, ale spíš předpokládám, že se nakonec dohodnou na klasickém příplatku k režijce, což by byla jednodušší cesta.

Axel

No, pokud se domuví na paušálu, tj. nebudou evidovány jednotlivé jízdy, tak Jihomoravský kraj přijde o to základní – tj. zjistit jaká je poptávka po veřejné regionální dopravě od platících zákazníků… a to s cílem zredukovat přebytečnou kapacitu (=nemá smysl převážet v 50-ti místném vagonu 3 cestující jako mezi Moravským Pískem a Bzencem nebo mezi Čejč-Hodonínem …. taxi nebo automobilová spolujízda nebo mikrobus vyjde řádově levněji).

Pandrhola

To nemá s jízdným pro zaměstnance nic společného, protože to nezjisí ani u jiných síťových jízdenek. Tohle se v praxi řeší sčítáním cestujících.

Luke

Jsou to komedianti. Roky dopředu to odboráři vědí, ale řeší to jako vždy na poslední chvíli.

xyz

Reálně asi většina odborových členů nebude nespokojena se stávající situací, když stávkovat bude jen cca 10 (možná i méně) % z nich – jen ti, kteří mají působiště v Jihomoravském kraji; jak vyplývá z odborářského prohlášení, že stávka zasáhne jen JMK.

Otmar

Vy tady předjímáte kdo bude stávkovat a jak bide stávka vypadat. Jste tedy odborář nebo odkud čerpáte tyto zaručené informace?

xyz

Čerpám přímo z odborářských prohlášení o namíření stávky proti vlakům objednávaným Jihomoravským krajem.

Ostatně, z logiky věci – pokud zastaví práci např. pracovník SŽDC v Karlovarském kraji (za účelem protestu proti tomu, že by ČD měly směrem k Jihomoravskému kraji proplácet platnost jeho režijní jízdenky), nijak tím nebude poškozen Jihomoravský kraj.

Otmar

Já bych si počkal na to až jak to opravdu bude😊

xyz

Pokud to bude jinak než jak jsem psal, pak to bude mj. znamenat, že odborářská prohlášení jsou zmatečná, resp. navzájem si protiřečící.

Ostatně, nebylo by tomu tak poprvé.

Otmar

Třeba je to cíl. Nevím. Bude to stejné jako kdyby trenér soupeře prozradil předem taktiku mám za to. Takže bych opravdu počkal co se stane.

xyz

„Bude to stejné jako kdyby trenér soupeře prozradil předem taktiku mám za to.“
= pracovníci ČD, SŽDC atd. ani nejsou schopni předem deklarovat vůči jiným zákazníkům (krajům – objednatelům), že jejich zájmy poškozeny nebudou; přičemž jde o zákazníky, kteří s ČD sjednali takové kontrakty, že v jimi objednávaných vlacích ČD režijní jízdenky platí.

Přesto v takovém případě (pokud by zastavili práci i pracovníci ČD/SŽDC mimo JMK) budou zájmy těchto objednatelů svévolně poškozeny mj. ze strany pracovníků dopravce.

Otmar

Pokud vím tak železničáři jednali déle než čtyři měsíce s ČD i JMK. Protože ale jednání nikam nevedla vyhlásili stávkovou pohotovost. Jestli bude či nebude stávka to se uvidí. Ještě stále tam je časový prostor kdy lze stávku odvrátit.

xyz

„Pokud vím tak železničáři jednali déle než čtyři měsíce s ČD i JMK.“
I s JMK = zaměstnanci ČD/SŽDC jednají se subjektem, který objednává služby od jejich zaměstnavatele (v případě pracovníků ČD), resp. který s jejich zaměstnavatelem nemá žádný smluvní vztah (v případě pracovníků SŽDC).

P. S. Zajímavý příměr pojmem „soupeři“ v situaci, kdy těmi „soupeři“ mohou být ostatní kraje (tzn. ty, v nichž režijky ČD platí ve vlacích ČD bez omezení), které budou rovněž poškozeny, pokud k zastavení práce dojde i mimo JMK.

Axel

Odboráři se měli soustředit na jednání s ČD… A začít vyjednávat dřív než byla smlouva v létě 2018 podepsána (viz zástupci zaměstnanců v dozorčí radě ČD)….

Vůbec nechápu tu natvrdlost že zaměstnanci do svého sporu se zaměstnavatelem furt zatahují nevinné (nás cestující a Jihomoravský kraj).

xyz

Odboráři teď (neměla by se tato skutečnost upozaďovat) dokonce proaktivně navrhují, jakou částku smí a jakou naopak „nesmí“ konkrétní objednatel po ČD požadovat coby kompenzaci za platnost každé jednotlivé režijní jízdenky v jím objednávaných vlacích, přičemž coby základ této kompenzace je uváděna nikoliv tržní cena jízdenky, nýbrž velmi zvýhodněná cena, za kterou ji ČD poskytují (nejen) svým zaměstnancům.

Axel

ať odboráři navrhují svému zaměstnavateli třebas termíny zatmění slunce… Odboráři nemají právo kvůli svým mzdovým požadavkům slovně či jinak „útočit“ na jiné. Mají jednat se svým zaměstnavatelem, neboť jen a pouze jejich zaměstnavatel má (teoretickou popř. reálnou) možnost splnit mzdové požadavky svých zaměstnanců

Pečlivý pozorovatel

Bože ta závist je hrozná vlastnost. Pane XYZ vy jste již viděl někdy že by odboráři stávkovali aniž by předtím přišli s nějakým návrhem? Co je na tom špatného? I vy patříte zřejmě mezi ty kteří ale totálně nepochopili o co vlastně jde. Nemám rezijku ale i průměrné inteligentnímu člověku to přeci musí být jasné. A mimochodem stávku vyhlásilo OSŽ kde je většina členů u SŽ takže jsou to vlastně státní zaměstnanci a proto je od nich vporadku že požadují dohodu dvou státních institucí MD a JMK.

Axel

Pro „Pečlivého pozorovatel“ … Promiňte, ale také patříte k těm nechápavým šéfodborářům, které nezajímají fakta…. Vyjednávání o mzdě mezi zaměstnanci SŽDC a jejich zaměstnavatelem vůbec nemá žádnou souvislost s Jihomoravským krajem a ani s námi cestujícími.
Je logické, že SŽDC zdraží všem uživatelům železnice, aby mělo na navýšení mzdy pro své zaměstnance (tj. víc zaplatí např. železniční nákladní dopravci)… druhou možností jsou úspory ve smyslu zrušit neefektivní podnikání jako např. některé lokálky… např. zrušit lokálku Čejč-Hodonín….

Pečlivý pozorovatel

Reagoval jsem na pana XYZ ale když už jste napsal. Nejsem šefoborař a tady vůbec nejde o spor o mzdy. Jestli někdo něco nepochopil asi to budete vy.

Axel

Co jiného je paušální jízdenka pro zaměstnance koupená zaměstnavatelem než nepeněžní mzda?

Otmar

Vtip je v tom pane Axel a zase je to vaše neznalost: správa železnic nemá pravomoc sama od sebe zvýšit poplatek za použití dopravní cesty. O tom rozhoduje správní rada delegovaná vládou ČR. Takže politici. Nikoli Správa železnic.

Axel

No za tento cíl by dávalo smysl stávkovat, ne? Tlačit na Vašeho zaměstnavatele, aby buď zvýšil příjmy (zdražil) nebo šetřil (přestal udržovat neživotaschopné aktivity). Nebo kombinace.

xyz

„A mimochodem stávku vyhlásilo OSŽ kde je většina členů u SŽ“
… a (dle tohoto článku) se k ní přihlásily i všechny další odborové centrály, čímž tento váš zmiňovaný (pseudo?)argument definitivně padl.

„SŽ takže jsou to vlastně státní zaměstnanci“
Nikoliv, jsou to zaměstnanci Správy železnic, státní organizace. Tedy organizace, vůči které nyní nijak nevystupují (ani MD, ani JMK, není jejich zaměstnavatelem).

Axel

Ale vždyť to je úplně jedno jestli jde o zaměstnance SŽDC nebo např. Ministerstva dopravy … v každém případě je jejich mzda (např. proplacení nákladů na cestování) otázkou mezi zaměstnancem a jeho zaměstnavatelem.

Pečlivý pozorovatel

Pane Axeli a XYZ evidentně jste to nepochopil ani jeden o co vlastně odborářům jde. Asi nemá cenu se vám to snažit vysvětlit. Přitom si stačí pozorně přečíst celý článek. Ale vy si prostě stále dokola budete mlít tu svoji rádoby pravdu asi aby jste sami sebe přesvědčili že ji skutečně máte. Tak si to klidně myslete. Já vám ji brát nebudu. Ono je to vlastně úplně jedno co si vy dva myslíte a co já aby vám to nebylo líto tak také 😀.

xyz

Mimochodem, tímto jejich vyjádřením (o tom, že dle jejich „návrhu“ by kraje mohly požadovat kompenzaci za platnost režijek při bruttosmlouvách počítanou z velmi nízkého základu odpovídajícího nikoliv tržní ceně, ale zvýhodněné ceně, za kterou ČD tuto jízdenku poskytují držitelům) padá i zdejší argumentace některých osob ve smyslu „jediné, co by nám stačilo, by bylo kdyby JMK chtěl těch 1500 Kč od ČD ne za každou existující režijku**, ale jen u těch držitelů, kteří projeví zájem o platnost té jízdenky pro Os/Sp vlaky v JMK“.

** Přičemž zdroje se rozcházejí v tom, zda tak JMK nyní skutečně chce či nikoliv.

Axel

Pro Pečlivý pozorovatel… o co jde železničním odborářům, když slovně „útočí“ ohledně mzdových požadavků svých členů vůči nevinným (vůči cestujícím a Jihomoravskému kraji)?

Ani já jako cestující a ani Jihomoravský kraj totiž nemáme ani teoretickou šanci splnit jakkékoliv mzdové nároky zaměstnanců firmy ČD nebo SŽDC.

Axel

Myslím, že prvním logickým krokem železničářských odborářů by bylo vyměnit vedení odborů, které zaspalo (mělo to řešit napřímo už ve 2017, nejpozději ve 2018)… a nynějšími nesmyslnými slovními útoky odborářů na nevinné, tak celou situaci zhoršuje.

Jaaa

To je vtipné, že kázat o tom, co by kdo jiný měl dělat, jste tu vy; když sám se proti podobnému jednání jiných ohrazujete. 😀

Axel

Proti čemu se ohrazuji? Ničit plnění smlouvy (dodávky služeb od ČD), když detaily smlouvy byly známy více než 1,5 roku začátkem dodávek služeb předem je hovadství…. V létě 2018 by stávka dávala smysl, protože ještě šlo něco vyjednat.

Stávka po zahájení plnění smlouvy a ještě k tomu stávka kvůli mzdovým požadavkům zaměstnanaců dodavatele s cílem přesvědčit zákazníky (tj. nejde o cíl přesvědčit zaměstnavatele)… taková stávka je úplně naprosto nesmyslná a nemůže to dobře dopadnout. Ani krátkodobě a ani dlouhodobě.

Otmar

A víte proč ty benefity učitelé či železničáři mají? Protože dokáží společně bojovat za společnou věc. Spojili se v odborech. A teď se chytněte za nos co jste udělali vy pro to abyste taky vybojovali nějaký ten benefit pro sebe? Nebo tady budete jen planě plkat, plakat a závidět, že vy nic nemáte?

xyz

„A víte proč ty benefity učitelé či železničáři mají? Protože dokáží společně bojovat za společnou věc. Spojili se v odborech.“
– Reálně nejde o zaměstnanecký benefit, protože (jak zde napsali i jiní + jak vyplývá z toho, že poplatek za benefit mají ČD přikázán od MD) není poskytován zaměstnavatelem.

– Reálně ty odbory zase tak spojené nejsou, když existuje přinejmenším 11 (!) odborových organizací na železnici.

– Chybně předjímáte, že neželezniční diskutující zde nemají žádné pracovní benefity.

Otmar

Aha. Mám za to že se v nadpisu píše že stávku podpořily všechny. Tak asi blbě čtu.

xyz

V této věci čtete správně.

Chybně jste však v předchozím příspěvku uvedl, že se železničáři „spojili v odborech“. Kdyby byli skutečně spojení a jednotní, pak by nebyli roztříštěni do (přinejmenším) 11 (!) odborových organizací.

Otmar

Pokud se jedná o dohromady více než 35.000 zaměstnanců správy železnic a ČD tak 11 odborových organizací je ještě málo. Existují organizace o několika členech v naší zemi a co?

xyz

„11 odborových organizací je ještě málo.“
I těch 11 svědčí o značné rozdrobenosti a nejednotnosti.

Pokud by byli skutečně jednotní (čímž reaguji na váš výrok o jejich jednotě), postačila by teoreticky jen 1, resp. z hlediska profesního rozdělení cca 3 organizace.

Otmar

Je vidět že jste na železnici nikdy nepracoval proto nemůžete rozumět tomu že existuje více odborových organizací. Což je pochopitelné. Přesto se teď spojily. To v tuto chvíli myslím je fakt.

Axel

Jo, už ve 2017, nejpozději ve 2018 jste měli vyjednávat se svými zaměstnavateli, aby s Jihomoravským krajem vyjednával o množstevní slevě pro Vaši dopravu ve veřejné regionální hromadné dopravě Jihomoravského kraje… Když si vezmu že ve 2016 kupoval Jihomoravský kraj od firmy ČD několik In-Business se slevou cca 50%, tak určitě by byl ve 2018 šance vyjednat množstevní slevu, když by Jihomoravský kraj ušetřil na prodeji jízdenek (tj. administrativu jízdenek by svým zaměstnancům zajišťovaly jejich zaměstnavatelé). Podobně jako to je třebas ve velkých firmách s cenou za mobil… telefonní firma vystaví jednu fakturu, nemusí platit spoustu lidí na „obsloužení“ spousty… Číst vice »

Axel

zdroj info o cena za několik IN business pro Jihomoravský kraj https://smlouvy.gov.cz/smlouva/soubor/274553/000223-%C4%8Cesk%C3%A9%20dr%C3%A1hy.pdf

Otmar

Přesně tak. Spojili se každý v těch svých odborech. Ve firmě kde existuje více než 150 profesí si ani neumím představit že by jedna organizace dokázala hájit účelně všechny profese. Abyste mohl zastupovat a účinně hájit zaměstnance tak musíte o té práci něco vědět. Takže mi ta jak říkáte vy roztříštěnost přijde logická.

xyz

Navíc, JMK nikomu žádné benefity nebere, tzn. předkládáte falešné dilema). Nakonec připustil jejich platnost pro všechny, ovšem za podmínky patřičné kompenzace ze strany ČD (s výslovným upozorněním, že zaměstnancům nemusí být strhávána ani koruna navíc nad rámec dosavadního stavu). Ty však na to nepřistoupily. Namísto logického obracení se na ČD (= v části případů zaměstnavatele jednotlivých držitelů zaměstnaneckých jízdenek) se však odborové organizace primárně obracejí na Jihomoravský kraj + samy proaktivně navrhují určovat, kolik Kč by směl a kolik by již naopak nesměl každý jednotlivý kraj chtít po ČD, a. s. coby kompenzaci za platnost každé konkrétní režijní jízdenky kteréhokoliv… Číst vice »

Otmar

Já stále hledám a nenacházím nic kde by kterákoli odborová organizace psala že chce stávkovat proti JM kraji. Oni chtějí stávkovat za zachování jejich benefitu. Chápu že když někomu odňali výhodu kterou měl 150 let tak se logicky bude bránit. Co je na tom divného?

xyz

„Chápu že když někomu odňali výhodu kterou měl 150 let tak se logicky bude bránit.“
Jediným odnímajícím by byly v této věci ČD odmítající proplatit Jihomoravskému kraji příslušnou částku.

„nenacházím nic kde by kterákoli odborová organizace psala že chce stávkovat proti JM kraji“
Viz namíření stávky výlučně proti vlakům objednávaným Jihomoravským krajem (lze dohledat články na stránkách OSŽ).

xyz

** Drobná technická poznámka – lidský život není tak dlouhý, aby konkrétní osoba mohla být držitelem nějaké výhody po 150 let (srov. s tvrzením „Chápu že když někomu odňali výhodu kterou měl 150 let“).

Axel

Ale v tomhle má šéfodborář Otmar pravdu… že když se někdo rozhodoval kam po základní škole, tak důvodně předpokládal, že práce u železnice mj. přinese možnost (velmi) levné dopravy vlakem pro něj i pro jeho rodinu… Tj. je fér, že zejména zaměstnanci kterým chybí pár roků do starobní penze, tak se důvodně dožadují podobných podmínek za kterých se kdysi dali na některé ze železničářských povolání… Akorát ti naštvaní železničáři dělají hloupost, že furt hledají chybu, tam kde není… takže nemají ani teoretickou šanci, že dosáhnou úspěchu… A hlavně – ti zaměstnanci kteří jsou v železničářských odborech si můžou poplakat, protože… Číst vice »

xyz

„že když se někdo rozhodoval kam po základní škole, tak důvodně předpokládal, že práce u železnice mj. přinese možnost (velmi) levné dopravy vlakem pro něj i pro jeho rodinu…“ Několik obecných námitek: – Jakýkoliv trh se vyvíjí a nezůstává v takové podobě, v jaké byl ve chvíli, kdy dotyčnému bylo cca 15 let. Přísně vzato, v té době před X lety (či X desítkami let!) bylo i jiné mzdové ohodnocení, pracovní podmínky (obvykle horší než dnes; v případě mzdového ohodnocení i po očištění od inflace) a samozřejmě je nesmysl argumentovat, že „zaměstnanci si nezaslouží mít víc než kolik by měli… Číst vice »

Axel

Pouze jsem popsal zkušenosti mých příbuzných, kteří (po část života) se živili prací na dráze/u dráhy… tj. že na železnici nebylo vítané „kreativní“ myšlení ve smyslu vymýšlení nových nápadů. Na železnici bylo vítaná schopnost improvizace, ale na prvním místě byl polo-vojenský režim… což bylo výhodou např. v zimě, kdy se určitě nikomu z vyhřáté postele ve 3 ráno do -deseti a sněhové vánice, tak aby cestující o hodinu později mohli sednout do vlaku který vyjede dle jízdního řádu…. Přijde mi fér požadavek zaměstnanců, aby zaměstnavatel podnikající v oblasti osobní dopravy zajistil zaměstnancům levnější cestování… jestli je fér jezdit za 5… Číst vice »

Axel

Tak co si „berou do huby“ někoho jiného než svého zaměstnavatele… Zaměstnavatel má být cílem stávky (je-li stávka nezbytná), neboť jen zaměstnavatel má nějakou (teoretickou) šanci splnit požadavky stávkujících zaměstnanců…. Jenže o stávku proti ČD či SŽDC nemají železničářští odboráři zájem. Proč?

Axel

Pro železničářského šéfodboráře pana Otmara – klidně „bojujte“. Dle libosti. Kdyby vedení odborů „nespalo“ a vyjednávalo se svým zaměstnavatelem už od 2017, nejpozději od 2018, tak patrně by něčeho dosáhlo. Touhle zpackanou stávkou a) přišly ČD o kus dobrého jména, které pracně získali (navzdory leckdy otřesným vlakům jako např. vagon typu 854). O větší kus ještě přijdou b) „nabijí“ železniční konkurenci, která se asi jen „chechtá“, že se lidi víc trápí že vlaky z ničeho nic vůbec nepojedou (takže lidi zapomenou na ty trampoty, kterými v prosinci „bavila“ Arriva s těmi brčálově zelenými vagony) c) část cestujících přejde do aut… Číst vice »

Otmar

Nejsem šéfodborář😁 Máte špatný odhad pane Axel

Axel

hm… vycházel jsem, pane Otmar z toho že prokazujete stejnou „odolnost“ vůči faktům jako železniční šéfodboráři

Otmar

Při hodinové mzdě učitele 250 Kč/hod je to za čtyři týdny dovolené navíc oproti ZP částka 40.000 Kč. To je mnohem více než například roční IN100. Přeji jim to.

xyz

Při poslaneckém platu je to navýšení o 10 % vcelku malé, hlavně když uvážím, že poslanců je jen 200 a senátorů jen 81. Navíc zejména poslanci mají důležitou funkci – schvalují zákony, jde o veřejné funkce a hlavně – musejí pracovat tak, aby v příštích volbách byli zvoleni.

Přeji jim to navýšení peněz (je dobře, že se dokázali takto ozvat za své benefity) a nijak jim jejich práci nezávidím.

Otmar

Přesně. Ani já bych tady nepsal o chudácích poslancích kdyby někdo jiný nezáviděl režijky.

Otmar

Plat poslance je saturován ze státního rozpočtu stejně tak jako peníze které dostává kraj na zajištění dopravní obslužnosti. Takže myslím že každý volič do toho hovořit a komentovat to.

xyz

„Plat poslance je saturován ze státního rozpočtu stejně tak jako peníze které dostává kraj na zajištění dopravní obslužnosti“
… a JMK s těmi penězi v tomto aspektu zachází velmi šetrně, když stanovil, že výhradně platným tarifem v jím objednávaných vlacích bude tarif IDS JMK (který je zúčtováván „na společné hromádce“; není příjmem do rukou dopravce) s tím, že jakýkoliv jiný tarif podléhá schválení + podmínkám stanoveným ze strany JMK.

Otmar

Takový učitel má 8 týdnů dovolené. To se také saturuje z našich daní. Já jim to nicméně přeji. Stejně tak jako každému kdo si nějakou tu výhodu vybojoval😊

xyz

8 týdnů dovolené pro učitele nevyplývá z toho, že by si to „vybojovali“ u krajského úřadu, který by zřizoval jejich střední školu :-), ale přirozeně vyplývá z výukového, resp. prázdninového schématu.

(Pomíjím, že těch týdnů dovolené je více než 8, protože 8 týdnů připadá pouze na letní prázdniny, ale těch prázdnin je během roku více.)

videosen

Z žádného sachématu nic nevyplývá, náhradní práce by se našla a ty snahy tady už byly. Zkuste si práci učitele s běžnou dovolenou.

xyz

„náhradní práce by se našla“
Práce není samoúčelný akt. Učitelé mají určitou kvalifikaci ke svému druhu práce, zato ji naopak nemají k mnoha jiným druhům práce.

Buď ona „náhradní práce“ potřeba je (a tím pádem ji tak jako tak provádějí jiní pracovníci, kteří zase jsou zaměstnanci jiných firem či jde o živnostníky), anebo poteba není (a tím pádem by šlo o samoúčelné zaměstnávání, beztak na druh práce, vůči které ti učitelé nejsou kvalifikovaní).

“ ty snahy tady už byly“
Poprosím o odkaz na alespoň jeden článek o takovéto „snaze“. Děkuji.

Otmar

To je skvělé jak pan xyz všemu rozumí. Já bych si práci učitele komentovat nedovolil. Nejsem z oboru. Vážím si jejich práce. Nezávidím.

Robil

Závist je strašná věc

Otmar

Poslanci, senátoři a ústavní činitelé obecně si zvýšili v tichosti mzdy o 10%. A tady se dělá humbuk kvůli drobkům na stole nějaké režijce. Hoďte mezi plebs kost a oni už se o ni porvou.

xyz

– Neučinili tak v tichosti, ale v rámci dohledatelného jednání.

– Humbuk kvůli režijce dělají sami odboráři.

– Při vynásobení počtem železničářů vs. počtem ústavních činitelů je v absolutní hodnotě o dost vyšší ta železničářská finanční zátěž.

– Lze namítnout, že komu vadí 10% navýšení platů (ne mezd!) ústavním činitelům, tak jde o pouhou závist, přičemž dotyčnému nic nebrání se takovým činitelem stát (stačí např. kandidovat a pak ve volbách uspět, tak jako se to povedlo právě i těm poslancům a senátorům).

Otmar

Železničáři by jistě nedělali humbuk kdyby vše zůstalo tak jak bylo a je běžné již 150 let nejen zde ale i v celé Evropě. V tuto chvíli totiž náš železničář může jet 3x za rok na FIP jízdenku téměř zdarma do Rakouska, neomezeně na Slovensku ale v JM kraji nikoliv. Někdo chce být papežštější než papež.

xyz

„Železničáři by jistě nedělali humbuk kdyby vše zůstalo tak jak bylo“ JMK to tak navrhuje také. ČD však na to nepřistoupily. Přesto železničáři nadávají na JMK. „V tuto chvíli totiž náš železničář může jet 3x za rok na FIP jízdenku téměř zdarma do Rakouska, neomezeně na Slovensku ale v JM kraji nikoliv.“ Nemáte docela pravdu. Železničář z Arrivy či z Regiojetu nikoliv. A také nemáte pravdu s tím JMkrajem – i tak tam železničář ČD či SŽDC může jet „neomezeně“ v rychlících či expresních spojích. Stejně tak platí, že např. v takovém Ústeckém či Zlínském kraji už onen železničář tak… Číst vice »

Otmar

Zavádíte debatu na téma soukromí dopravci. Tady řešíme režijky ve vlacích národního dopravce.

Axel

Pro šéfodboráře Otmara… jsme ve vlákně o stávce v Jihomoravském kraji… A Vám něco brání, abyste jezdili skoro zadarma ve spojích typu R/EC/IC/Railjetech v Jihomoravském kraji? Pokud „národním dorpavcem“ míníte firmu ČD, tak ta firma žádné jiné vlaky v Jihomoravském kraji…. teda ještě tu turistickou atrakci mezi Břeclaví a Lednicí.

xyz

„teda ještě tu turistickou atrakci mezi Břeclaví a Lednicí.“
Kde ale režijky neplatí, dle bodu „a“ příslušného tarifního ustanovení (ve kterém bod „e“ ustanovuje, že režijky nemusejí platit ve spojích vzešlých z nabídkového řízení) uvádí, že platnost režijních jízdenek se tímto ustanovením nevztahuje na zvláštní a nostalgické vlaky ČD.

xyz

Reaguji na vaše tvrzení „V tuto chvíli totiž náš železničář může jet 3x za rok na FIP jízdenku téměř zdarma do Rakouska, neomezeně na Slovensku ale v JM kraji nikoliv.“

Slovo „železničář“ jste uvedl chybně (nemáte pravdu v případě železničářů Arrivy, železničářů Regiojetu, železničářů GWTR, železničářů LeoExpresu, železničářů české divize Die Länderbahn atd.).

Stejně tak mimochodem nemáte co do režijní jízdenky pravdu v případě železničářů ČD-Cargo (coby dceřiné společnosti ČD, a. s.), jejichž působnost v této firmě je kratší než cca 13 let.

MartinS.

Vše může zůstat při starém, jak je to běžné již 150 let v Evropě. Jen se odbory musí dohodnout se svým zaměstnavatelem, aby přijal nabídku objednatele, který nabízí uznávání režijek za určitou kompenzaci, ze strany dopravce. A tuto kompenzaci může zaměstnavatel přenést zcela nebo z části na zaměstnance. Ono totiž není v celé Evropě běžné, že zvýhodněné celosíťové zaměstnanecké jízdné dosahuje pouze 5 % ceny, za kterou obdobné jízdné nabízí zaměstnavatel svým zákazníkům.

Axel

Pro Martin S…. ono nezáleží jestli firma ČD poskytuje svým zaměstnancům slevu 10% nebo 95% nebo 100%… protože jde pouze o jinou formu vyplacení mzdy… tj. je klidně možné že zaměstnanci firmy ČD budou ve vlacích dopravce České dráhy jezdit úplně zdarma, ale výměnou za to patrně budou mít nižší mzdy…. Ale nám cestujícím nic není do toho kolik a jakou formou (peněžní nebo nepeněžní jako např. 100% sleva) platí mzdu svým zaměstnancům firma ČD… Celé nedorozumění je v tom, že zaměstnanci se domáhají, aby je platil kdosi třetí, tj. zaměstnanci ČD se nedomáhají své (nepeněžní) mzdy po svém zaměstnavateli… Číst vice »

Pandrhola

Ale no tak, zase to překrucujete. Odboráři se domáhají zachování platnosti všech řežijek v JMK. Jde tedy o zaměstnance více firem a ne jen ČD. Ta má být sice zachována, ale k tomu je potřeba dohoda mezi ČD a JMK. Jenže té dohodě brání nereálně navržená výše kompenzace ze strany JMK, protože chtít odhadem 150 mega ročně za to, že tam tito zaměstnanci projezdí možná pár set tisíc, je prostě úlet.

xyz

„Jenže té dohodě brání nereálně navržená výše kompenzace ze strany JMK“ To, že je nereálná, je váš subjektivní názor. „protože chtít odhadem 150 mega ročně za to“ Sám výše uvádíte, že držitelů režijek ČD je (dle vašeho odhadu) 15 000. Nutno ještě odečíst ty, kteří pracují v rámci objednávky JMK; výsledná cena nemůže z pohledu ČD převýšit 75 mil. Kč ročně (podotýkám, že reálně nejde o platbu, ale snížení úhrady ze strany JMK směrem k dopravci; navíc tato částka platí jen ve variantě, pokud JMK skutečně chce proplatit všechny režijky bez možnosti „ať si každý její držitel vybere levnější verzi… Číst vice »

Axel

Pro Pandrhola… Nechápete to základní – JMK se s ČD už dohodnul. V létě 2018 (po více než půl-ročním vyjednávání)…. Správně by měl JMK poslat ČD do háje s požadavkem na jakési speciální jízdenky. Správně by JMK měl firmě ČD pouze nabídnout množstevní slevu (jaká to je nevím, ale sleva 95% je naprosto nereálná). Anebo by JMK mohl oželet, že firma ČD možná přitáhne zákazníky do veřejné hromadné dopravy, kteří by bez množstevní slevy nepoužili regionální veřejnou hromadnou dopravu Jihomoravského kraje. Stávka kvůli mzdovým požadavkům má smysl, POUZE, jestliže je součástí vyjednávání se zaměstnavatelem. Tahle stávka kvůli mzdovým požadavkům namířená… Číst vice »

Otmar

Plat poslance je saturován ze státního rozpočtu proto každý volič má právo toto komentovat. Nezávidím nikomu a nenarážím na jejich výhody ale jen do chvíle než někdo jiný začne argumentovat proti těm mým. To se pak budu logicky bránit. Vy byste to takto nedělal pane xyz? Nechal byste si dobrovolně sebrat nějakou výhodu?

xyz

„Nezávidím nikomu a nenarážím na jejich výhody“
Z vašich slovních spojení „hoďte plebsu kost“ či „v tichosti odhlasovali“ vyplývá spíše něco jiného.

“ jen do chvíle než někdo jiný začne argumentovat proti těm mým. To se pak budu logicky bránit.“
Logické je se bránit u ZAMĚSTNAVATELE (s čímž osobně nemám problém). Nikoliv však u objednatele/odběratele služeb mého zaměstnavatele (JMK ve vztahu k ČD) či u úplně cizího subjektu (JMK vůči SŽDC).

Hen ten oný

Evropa chce mít za tři roky společnou jízdenku, čtu v Železničáři. Jedinou jízdenku (např.) z Berlína přes Prahu do Mladé Boleslavi a tam ještě na místní MHD. A podívjete se co jste mezitím natropili vy tady v tom Bŕně. To jste se vyznamenali, jen co je pravda.

Axel

Tak to je masochismus z Berlína do Mladé Boleslavi zajížďkou přes jižní Moravu…. a jelikož píšete o jízdenkách ve vlacích Jihomoravského kraje, tak patrně předpokládáte, že bude nějaký dobrák, který tu štreku pojede v Os nebo v Sp.

Hen ten oný

O to zde vůbec neběží.

Axel

Aha, takže když mám jednu, opakuji JEDNU jízdenku v JMK na kterou jedu libovolným regionálním busem, vlakem nebo brněnským MHD … tak to nevidíte? Nebo co jste tím chtěl říct? Že píšete polopravdy?

xyz

Perličkou je, že od „jedné jízdenky i pro více dopravců“ se odklonily právě samy ČD – a to od 1. 5. 2017, kdy přestaly vydávat jízdenky platné pro ostatní dopravce (kdy mezi ČD a dalšími dopravci docházelo k internímu zúčtování). Už to je samo o sobě příznačné – ani v rámci ČD to přestalo být možné (v relativně malém prostoru – pouze české území + pouze vlaky + při pouze malém počtu „neČD“ dopravců), ale EU „plánuje“ jednotnou celounijní jízdenku; další perličkou je, že o tom informoval (viz první příspěvek v tomto vláknu) magazín vydávaný právě oněmi ČD, které na… Číst vice »

Hen ten oný

Myslím to tak, že přijedu-li do vašeho kraje odjinud, vystoupím z rychlíku a chci někam pokračovat osobákem, musím se starat kde si vlastně budu pořizovat jízdenku (bude-li kde), jestli nastupuji správnými dveřmi, jestli mířím správným směrek k průvodčímu a tomu podobně. Dříve jsem si koupil jednodenní krajovou (nebo i celostátní) jízdenku a o nic jsem se nestaral. Chápete? Teď abych se ještě stara lo to, jak mám ve vlaku po jihomoravsku pozdravit.

xyz

„Myslím to tak, že přijedu-li do vašeho kraje odjinud, vystoupím z rychlíku a chci někam pokračovat osobákem, musím se starat kde si vlastně budu pořizovat jízdenku“
Nemáte pravdu. Pro mezikrajské cesty nadále platí tarif ČD, tzn. pojedete na jednu jízdenku z výchozí až do cílové stanice.

Celostátní jízdenky ČD platí v Os/Sp vlacích JMK také.

„Krajovou“ jízdenku (pro celou síť IDS JMK) má JMK také; platí nejen na vlaky, ale i na všechna MHD a linkové autobusy v rámci IDS JMK (hle, jednotná jízdenka).

Axel

pro xyz … je to trochu komplikovanější než píšete např. Náměšť n.O. (Vysočina) nebo Staré Město u UH (Zlínský kraj) platí jízdenky IDS JMK. Ale do Jihlavy nebo do Zlína už jízdenky IDS JMK neplatí

xyz

Spojení např. z Náměště n/O. (či ze Starého Města u UH) do Brna (či do jiného místa v rámci JMK) je spojením sice vnitroIDSkovým, ale zároveň mezikrajským; a (vlastní zkušenost) tedy nadále s možností jízdy dle tarifu ČD (rozhodující ve výhradnosti vydávání jízdenek dle tarifu IDS JMK je „vnitrokrajskost“, ne „vnitroIDSkovost“, čímž mimochodem dochází k vyvrácení argumentů v této věci, které zde v dřívějších diskusích na toto téma uváděla osoba s přezdívkou Manitou).

Hen ten oný

Cestující by neměl být zatěžován různými krajskými tarify, říká docent z Univerzity Pardubice

Doporučoval bych model Švýcarska, kde je sice více dopravců a více integrovaných systémů, ale cestující tím není nijak postižen. On si koupí jízdenku z bodu A do bodu B a už neřeší, se kterým jede dopravcem nebo v jakém se zrovna nachází integrovaném systému. To už je úloha těch, kteří si přerozdělují tržby. Tedy ani v České republice bychom neměli dělat z cestujícího einsteina tarifních systémů v různých krajích, vůbec by tím neměl být zatěžován.

Axel

Souhlas. Tj. jednotliví donátoři veřejné dopravy se měli dávno domluvit. Jednoznačně.

Škoda, že nelze použít dosavadní model, kdy rozdělování tržeb (s ohledem na výši dotací) dělali dodavatelé služeb (tj. ČD, Leo, RGJ, …). Protože jak zmínil např. plzeňský hejtman na příkladu ČD, tak velmi pravděpodobně firma ČD švindluje

Hen ten oný

Ale určitě se musí zohlednit i to, že bohužel (ať chceme, nebo ne) nejsou stávající kraje přirozenými celky. Vznikly sloučením několika okresů vzniklých v roce 1960, což znamená, že tyto kraje jsou umělé jednotky. A nemusí respektovat přirozenou dopravní spádovost. Co se týká té další části otázky: určitě nějaké řešení bude muset přijít.

Axel

Taky souhlas, že má smysl řešit mezikrajskou hromadnou dopravu… Ale na příkladu mezikrajské vlakové dopravy mezi Zlínským a Jihomoravským krajem, kde vidíte nějakou velkou nepohodu pro cestující? Veselí n. Moravou/Kunovice funguje. Staré Město/Moravský Písek funguje. Kroměříž-Ivanovice/Vyškov (přes Kojetín) funguje.

Axel

Pokud na některých zastávkách nefungují pokladny, tak Vám jízdenku Jihomoravského kraje prodá v Os/Sp průvodčí. Pokud nastupujete bez jízdenky, tak Vám se zdá normální že nehledáte průvodčího, abyste jízdenku si koupil? Já nebydlím přímo v Jihomoravském kraji a na cestách veřejnou dopravou s sebou vozím Univerální jízdenku IDS JMK (myslím, že ať pojedu kamkoliv po jihomoravském kraji, tak mi bude stačit). Ohledně celostátní jízdenky platné v Os/Sp Jihomoravského kraje … jo taky mi vadí změna. Ale stačí si přečíst vyjádření např. plzeňského hejtmana který popisuje důvody proč ztratil důvěru že ČD férově rozdělovalo tržby (tj. že patrně nelze objektivně zkontrolovat… Číst vice »

Hen ten oný

Bylo by záhodno odebrat krajům pravomoc objednávat vlaky nebo by měl stát zřídit nadregionálního integrátora a clearingové centrum tržeb.

xyz

„Bylo by záhodno odebrat krajům pravomoc objednávat vlaky“
= zhoršení mj. pro JMK (dost možná by stát „pohledem z Prahy“ neobjednal výkony jako např. 15min. interval páteřních linek).

„nebo by měl stát zřídit nadregionálního integrátora a clearingové centrum tržeb.“
Centrum tržeb bude zřízeno při zavedení SJT.

xyz

„Evropa chce mít“ = samo o sobě neurčité. Všechny země EU chtějí mít? Nebo jen některé? „Evropa chtěla mít“ již řadu dalších věcí a (logicky, s ohledem, že každý si přeje něco jiného) nedopadlo to. „Jedinou jízdenku (např.) z Berlína přes Prahu do Mladé Boleslavi a tam ještě na místní MHD.“ = Nutnost mezistátního zúčtování tak, aby na tom žádný ze zúčastěných subjektů netratil (a nejen dopravci, ale ani místní samosprávy, včetně např. Statutárního města Mladá Boleslav). „A podívjete se co jste mezitím natropili vy tady v tom Bŕně.“ Natropili jeden z nejkvalitnějších integrovaných systémů v rámci ČD, díky kterému… Číst vice »

xyz

*** samozřejmě v rámci ČR, ne ČD. 🙂

Hen ten oný

A je to! Mat a Pat blednou závistí.

Hen ten oný

Situace se v České republice po 15. prosinci 2019 výrazným způsobem zkomplikovala. Jsou pochopitelné obavy cestujících z určité nepřehlednosti a bohužel už jsou i první náznaky úbytku cestujících. Cestující tyto změny považují za nepohodlné a nejsou ochotní věnovat tolik času jejich studování. Bohužel se to projevuje odlivem cestujícím z veřejné dopravy.

Axel

Na jedné straně souhlas, že měl existovat na pár kliků web kde by bylo přehledněno popsáno co kde platí. Na druhé straně – pro pravidelně cestující veřejnou dopravou ty změny nejsou moc komplikované… tj. současné změny spíše brání, aby lidi přesedli z auto do regionální dopravy. Ovšem na příkladu změny Bojkovice-STaré Město doufám, že Arriva brzo vychytá chyby a že do vlaků se začnou vracet lidé, které vyhnal dřívější dopravce… zkuste si zaparkovat u přestupního uzlu na dálkovou dopravu ve Starém Městě – aut tam bývalo zaparkovaných mraky, že přestávalo stačit i druhé posilové parkoviště.

Axel

Tak jsem si pročetl dokument „č.j. 14/2017-410-TAR/21“ Tarif jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti České dráhy, zaměstnanců státní organizace Správa železniční dopravní cesty, zaměstnanců Ministerstva dopravy a Drážního úřadu, podílejících se na zabezpečování a provozování drážní dopravy. Jestli tento dokument je tím důvodem proč já mám být poškozen stávkou zaměstnaců firmy ČD, tak můj názor jako cestujícího: a) Dokument se odkazuje na zákon 77/2002, který se týká „a) způsob zřízení a činnost akciové společnosti České dráhy“. S ohledem na to, že platí tarif IDS JMK https://www.idsjmk.cz/cenik/Tarif.pdf , tak dle bodu 10.1 Smlouvy mezi JMK a ČD je zřejmé,… Číst vice »

-TR-

To jsem zvědav, co vysoudíte 😀 Tipuji, že způsobená škoda bude nižší než náklady na celé soudní řízení.

Axel

Při úspěchu u soudu mi náklady na řízení proplatí Jihomoravský kraj … který předpokládám bude regresně nárokovat po ČD, které předpokládám bude náhradu škody z nezákonné stávky nárokovat po vinících…Ale to už bude otázka uvnitř ČD … do které mi nic není.

Tronda

Tak to je jisté, že JMK bude vymáhat náhradu škody po ČD jako svém smluvním partnerovi. Jak si to ČD vyřídí se svými stávkujícími už bude na představenstvu, které se samozřejmě musí chovat s péčí řádného hospodáře také. Nejpravděpodobnější je, že se hned z kraje obrátí na soud, aby předběžným opatřením stávku zakázal, což je jejich plné právo a dá se říct, že jedinná efektivní možnost jak se neodepsat před svými zákazníky, kteří budou v dalších letech rozhodovat zda jim přidělí / nepřidělí další zakázky.

Otmar

😂😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣

Pandrhola

Konečně se dostáváme o něco dál. Vtip je v tom, že pro dopravce může platit více tarifů, tedy jak zmiňovaný Tarif IDS JMK, tak Tarif MD a také připravovaný SJT. Takže pro odmítnutí tarifu IDS JMK dle bodu 10.4. zde není důvod. Samozřejmě domáhat se náhrady škody po Jihomoravském kraji asi je možné, pokud takovou škodu dokážete prokázat. Jak bude postupovat kraj je nyní obtížné předjímat, nicméně případná škoda nepůjde za žádným stávkujícím zaměstnancem.. Zda je stávka nezákonná by totiž rozhodoval soud, ale toto mají odbory dobře zmáknuté, protože nejen zaměstnanci ČD umí číst. „Právo na stávku za jiné hospodářské… Číst vice »

Axel

I soudci jsou jenom lidi… když vidíme ty poplety, co chtějí stávkovat proti cestujícím, když na řešení svých požadavků vůči zaměstnavateli měli odboráři víc než 2 roky které proflákali… no a ve kterém to městě sídlí Nejvyšší soud?

Otmar

Tady se obávám že může nakonec platit JM kraj tučnou pokutu za to že odmítá uznávat výše zmíněný tarif MD.

xyz

Tarif MD umožňuje neuznávat režijní jízdenky v soutěžených výkonech.

V jakém právním aktu je stanoveno rozmezí pokuty, kterou může MD udělit konkrétnímu kraji za to, že si tento kraj svobodně stanovil, že v jím objednávaných, vysoutěžených vlakových spojích budou platit jen jízdenky + za takových podmínek, které si stanoví sám kraj coby nositel rizika tržeb?

Axel

Pro pana Otmara – jako další zdejšího železničářského šéfodboráře… jaké konkrétní ustanovení kterého zákona údajně porušuje Jihomoravský kraj? Váš patrně odborářský kolega ve zdejší diskuzi na tuto jednoduchou otázku ?nechtěl/nedokázal? odpovědět, i když otázka padla asi 10x

MartinS.

MD samo uznalo, že pro JMK platí výjimka dle písmene e), paragrafu 2, odst. 3 Tarifu MD.

Axel

A týká se Jihomoravského kraje vůbec dokument „Tarif MD“? (…tj. dokument který se odvolává na zákon řešící činnost firmy ČD, nikoliv činnost Jihomoravského kraje, který je samosprávou, … tj. Ministerstvo dopravy nemá jakkémukoliv kraji co poroučet na co utratí peníze pokud je utratí hospodárně)

Tonda Sehnal

Největší vtip je v tom – a to si mnozí odboráři neuvědomují (byť jsem také odborově organizovaný) – že do stávky půjdou jen a pouze zaměstnanci Českých drah. Upřímně pochybuji, že členové Federace strojvůdců či OSŽ, kteří jsou zaměstnání u RJ, Arrivy, Trilexu aj. půjdou do stávky z jakési solidarity se svým odborovým sdružením, které podporuje výhodu jen a pouze u jednoho dopravce v republice. Celá akce může dopadnout tak, že se ČD naprosto proti své vůli a bez jakéhokoliv zavinění ocitnou na černé listině objednavatelů a vzhledem k této zkušenosti si jejich služby příště těžko někdo objedná. A vzhledem… Číst vice »

Otmar

Zapomněl jste na zaměstnance Správy železnic. Když budou stávkovat oni tak nepojede vůbec nikdo

Axel

No jasně. Chtějí-li stávkovat, aby jejich zaměstnavatel jim zvýšil mzdy (např. o nepeněžní část mzdy formou roční jízdenky ve vlacích Jihomoravského kraje), tak proč ne? Je to normální… Jinou otázkou je jestli tím „nevyženou“ z kolejí na silnice část dopravy, zejména té nákladní..

xyz

Ti ale také (dle odborářských vyjádření) budou stávkovat jen v Jihomoravském kraji. Takže většiny území se to nedotkne; z vlaků osobní dopravy se to reálně dotkne jen dálkových vlaků ČD + Regiojetu (protože Os/Sp vlaky ČD v JMK nepojedou, protože budou stávkovat jejich strojvedoucí/průvodčí, tzn. ti, u kterých je situace vyřešena zaměstnaneckou JMK-jízdenkou s kompenzací 480 Kč/ks/rok od zaměstnavatele směrem k objednateli).

Chytrý za 2

Jinde je hovořeno o jakési solidaritě zaměstnancl železnic. Hovno! A ne solidarita.

R2R2

Solidarita se da vyjadrit ruzne, treba si nalepi cernou pasku pres rezijku, nemusi rovnou stavkovat. Navic zamestnanci jinych dopravcu a v jinych krajich by svou stavkou nepusobili problemy hlavnimu pachateli prikori, ktere je jim cineno, tedy Jihomoravskemu kraji.

Leinad

JMK působí nějaké příkoří? Narozdíl od Plzeňského kraje, JMK uznává IN100.

Axel

Pro Leinad… to s tím příkořím (=že zákazník se nechce okrást zaměstnanci svého dodavatele)

… to je jak ve vtipu, když Dežo (jméno si libovolně změnte) vyhraje nový mercedes… sedne a jede na první jízdu…no ale přihodí se defekt pneu… tak Dežo zastaví, z kufru tahá hever a náhradní pneu, když tu zepředu se ozve zvuk rozbitého okna… dežo se vykloní a uvidí jak nějaký týpek cosi štrachá na palubce. Dežo volá: „co je“…. A Fero (jméno si libovolně změňte) se vykloní zpátky z okna auta a říká Dežovi: to je fér – ty bereš gumy, já rádio.

R2R2

Z pohledu zamestnancu CD a Spravy zelenic se jedna o prikori, asi jsem to mel dat do uvozovek. Takhle jsem mozna obema stranami sporu spatne chapan.

Nebudu uvádět

Režikáři všech zemí spojte se 😀

videosen

Já bych řekl, že se tady spojili především ti, kterým leží režijka v žaludku.
Jinak režijkáři jsou už spojeni desítky let, tomu mezinárodnímu spojení se říká FIP.

Chytrý za 2

platí o homosexuálech

Axel

Po pročtení téhle diskuze shrnu své dojmy… celý názor stávkujících, že mají jakési právo a že toto jakési právo jim „sebral“ Jihomoravský kraj, tak to celé je omyl. Možná pochybyly České dráhy, když uzavírali v 2017/2018 smlouvu. Možná postupovali správně. Nevím. V každém případě je nemorální a nespravedlivé, že stávkující chtějí nesplnitelné. Nesplnitelné nikoliv ve smyslu nějakého nereálného zvýšení mzdy (to já nejsem schopen posoudit). Nesplnitelné, že nikdo jiný než zaměstnavatel nemůže splnit požadavky stávkujících. Ale z nějakého záhadného důvodou jsou železničáři „naddržení“ stávkovat proti nevinným, ale vůbec neuvažují o normální stávce tj. nechtějí stávkovat proti svému zaměstnavateli. Dosud jsem… Číst vice »

Kopr51

Pěkné slohové cvičení.

Pandrhola

Jo, sice úplně mimo, ale jinak pěkné. Doufal jsem, že z těch mnoha odpovědí pochopí, kde se plete a jak vznikl problém, ale je to asi marné.

Axel

Pro Pandrhola… když mi nevěříte, že odboráři (nebo ČD, nevím) vytvořili nepochopitelný zmatek, tak si zkuste sám kolik lidí (mimo železničářskou branži) chápe kvůli čemu je stávka.

Zajímavé, že subdodavatelé pro veřejnou regionální dopravu na jižní Moravě z řad autobusových firem nebo RGJ nevytváří takové nepochopitelné zmatky

Pandrhola

To bude tím, že já zmatek vidím jinde, ale to nevadí, protože diskuse nemusí automaticky znamenat, že se diskutující ve všem shodnou. 😉

Tonda Sehnal

Já sice modrá guma ale souhlasím a podepisuju v plném rozsahu… (y)
Dnešní krátkozrakost nás může v budoucnu hodně bolet.

Pandrhola

To by pochopitelně bolelo, protože by pak místo celorepublikové režijky byla nějaká krajská a ve finále dražší, než ta současná. Proto je jasné, že odbory nemají kam ustoupit… Hned by jim někdo vyčítal proč se neozvaly v roce 2020.

Chytrý za 2

Stejně už teď se na režijku dostanete tak akorát do Prčic. Ale ze Sedlčan tam pojedete autobusem Arriva za plnou taxu.

Cyklista

Proc prosim porad chcete rezijku, za kteeou stejne musite platit? Proc nechcete radeji standardni benefit, ktery mate zdarma, stejne jako u jinych dopravcu?

Argumentace FIP a Slivenskem je nesmyslna, oboji se vztahuje na zamestnatele a ne na rezijku.

Axel

Protože v rozhodování stávkujících železničářů nerozhoduje mozek, ale ješitnost (=“jsem nádražák, kdo je víc“).

videosen

O existenci provozu na tratích pochopitelně nerozhodne jedna stávka za mnoho let (ani nevíme, jestli nějaká bude).
O existenci tratí rozhodne její potřebnost, tedy některé mohou opravdu zaniknout, jiné se mohou postavit. To vidím jako správnou cestu.
Bohužel o existenci tratí ještě rozhoduje dopravní politika a ta naše na mnoha místech vede k zanedbání infrasruktury a k podpořesilnic.

Axel

Pro videosen… tak ohledně lokálky Čejč-Hodonín je už dávno jasno… Akorát veřejnost se ozvala, takže lokálka unikla ukončení provozu… Což se stávkou změnilo. Možná podobně dopadne provoz z Veselí n. Moravou směr Vrbovce/Myjava… ovšem možná na této železnici jezdí nějaké nákladní vlaky (do Kordárny ve Velké n.Veličkou).

xyz

„tak ohledně lokálky Čejč-Hodonín je už dávno jasno… Akorát veřejnost se ozvala, takže lokálka unikla ukončení provozu…“
V tomto úseku ale neměl být ukončen provoz. Mělo dojít k zastavení osobní dopravy v pracovních dnech.

Alex

TL;DR: vůbec nerozumíme problematice smluvních vztahů, ale režijky prostě chceme! 😀

Hen ten oný

Tak vysvětlujte.

Axel

Proč není nikde popsáno co konkrétně dělaly odboráři od 2017/2018 ? O smlouvě mezi ČD a JMK se vyjednávalo od 2017 (zástupci odborářů jsou v dozorčí radě ČD). Smlouva podepsána v létě 2018… a stačí jen číst (např. body 10.1 a body 10.4 smlouvy viz níže odkaz na Registr smluv) aby bylo jasno. Tj. během vyjednávání o smlouvě měli být odboráři aktivní. Loňská nebo letošní aktivita odborářů je z velké části platná „jak mrtvému zimník“

https://smlouvy.gov.cz/smlouva/soubor/8283095/smlouva%20o%20ve%C5%99ejn%C3%BDch%20slu%C5%BEb%C3%A1ch%20s%20%C4%8CD.pdf

Sinda

To je jednoduché. Spali v práci a ještě za to pobírali plat 😀 Ale o tom se musí taktně mlčet! Železniční odboráři přece chyby nedělají.

Pandrhola

Proč stále hledáte chybu tam, kde nikdy nevznikla ?
Činnost odborů je známa, viz memorandum z roku 2017.
https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Ministerstvo-dopravy-a-zeleznicni-odborari-se-doho
Na základě toho došlo k přislíbeným změnám Tarifu MD schválených ministrem dopravy dne 4. 12. 2017 pod č.j.: 14/2017-410-TAR/21 a účinných od 1. ledna 2018.
Tarif MD však nerozlišuje brutto a netto smlouvy, to si musí objednatel řešit sám.
Smlouva podepsána v létě 2018… to souhlasí, ale o kompenzaci tam není ani čárka. Až někdy v roce 2019 si najednou kraj vzpomene na kompenzaci, protože má brutto smlouvu, kterou přitom sám chtěl…

xyz

„Až někdy v roce 2019 si najednou kraj vzpomene na kompenzaci, protože má brutto smlouvu, kterou přitom sám chtěl…“
Z opačného úhlu pohledu – až v roce 2019 si najednou druhá strana vzpomněla, že by přece jen chtěla platnost i jiných než IDSkových („krajských“) jízdenek.

Pandrhola

Druhá strana si vzpomínat nemusela, protože platnost je dána Tarifem MD od 1. ledna 2018 a platí stále. Nyní je platnost pouze pozastavena z důvodu jednání s JMK.

xyz

„platnost je dána Tarifem MD od 1. ledna 2018 a platí stále“
Předně připomenu, že vyhláška MD uvádí mj. i možnost vyloučit platnost tohoto typu jízdenek z výkonů, které byly předmětem nabídkového řízení (což Os/Sp vlaky v JMK splňují).

A dále se zeptám – na základě kterého právního předpisu je „tarifem MD“ vázán jiný subjekt (mj. Jihomoravský kraj) než právě MD?

Pandrhola

Jak už jsem psal, je potřeba to číst pozorně… A platí to pro všechny kraje. Nicméně odboráři si ještě na MD ověřovali, zda to skutečně platí i pro JMK a dle vyjádření MD to platí…
http://www.osz.org/index.php/zpravodajstvi-on-line-osz/36-zol-informace/5160-aktualni-informace-z-jednani-o-rezijnich-vyhodach-22-10-2019
Jinak tohle je poslední, co pro někoho něco dohledávám, protože jsou to informace veřejně přístupné. V odborech nejsem a vysvětlovat něco někomu neustále dokola mi přijde zbytečné, když si to může dohledat každý sám. 😉

Axel

Je úplně primitivní… jednal A s B (Ministerstvo dopravy s odboráři). Dohodli se, že A pošle dopis pro C (Jihomoravský kraj)… Z čeho vyplývá, že C musí poslouchat A? Z jakého ustanovení kterého zákona to vyplývá…

xyz

“ Z čeho vyplývá, že C musí poslouchat A? Z jakého ustanovení kterého zákona to vyplývá…“
Připojuji se k témuž dotazu + taktéž se ptám, jaké sankce tedy JMkraji hrozí v případě nedodržení (pozn. pokud už od 1. 1. 2020 dochází k situaci, kdy většina držitelů režijních jízdenek nemůže jezdit Os/Sp vlaky ČD v JMK na svoji režijní jízdenku, tak k tomu nedodržování vlastně již dochází).

Plus opět dodávám, že toto tvrzení by bylo v rozporu s jiným aktem ministerstva dopravy, a to vyhláškou, v níž je uvedeno, že výkony vzešlé z nabídkového řízení nepodléhají povinnosti platnosti režijních jízdenek.

Pandrhola

V původní verzi to tak skutečně bylo, vyhláška a ani Tarif MD to neumožňoval, ale po jednání s odbory došlo ke změně a platná je samozřejmě poslední verze.

Axel

Zákonodárná pravomoc v ČR:
nejprve Poslanecká sněmovna, ve druhém kroku Senát, v posledním kroku Prezident.

Ministerstvo dopravy nemá pravomoc vydávat zákony… Ministerstvo dopravy má možnost vydávat podzákonné právní normy (např. vyhlášky), za předpokladu, že nějakým zákonem dostalo Ministerstvo dopravy pravomoc v mezích konrétního zákona vydávat vyhlášky….

Vaše úvaha kulhá zhruba tak jako kdyby např. Česká školní inspekce mohla povolovat jestli vznikne nějaká nová univerzita… i kdyby školní inspekce chtěla, tak je to úplně jedno.

Pandrhola

Pro Axel… tady se nejedná o zákonnou pravomoc. Nicméně nejjednodušší bude, když se obrátíte na MD s dotazem, zda jejich tarif na vlaky ČD objednané JMK platí.

Axel

jestliže Ministerstvo dopravy cosi sepsalo a nemělo zákonnou pravomoc používat tento dokument k přikazování někomu nezúčastněnému (=Jihomoravskému kraji), tak každý ví že vůbec nic neřeší ohledně vlaků Jihomoravského kraje.

PzD

pro Pandrhola … seznamte se s platným zněním Tarifu MD … ustanovení z přelomu 2017/2018 je stále platné …

Pandrhola

Však o platném znění Tarifu MD zde stále mluvíme.

PzD

a podle platného znění režijky v soutěžených vlacích automaticky neplatí

Pandrhola

Platí za stejných podmínek jako na komerční vlaky.
Viz § 2 odst. 3, který je potřeba dočíst do konce. Za textem „na základě nabídkového řízení,“ je totiž čárka.

MartinS.

Ta čárka se ovšem vztahuje k prvnímu odstavci a pokračuje tak souvětí, které v prvním odstavci končí slovy „…. České dráhy a.s.,“ ***** TARIF jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti České dráhy, zaměstnanců státní organizace Správa železniční dopravní cesty, zaměstnanců Ministerstva dopravy a Drážního úřadu, podílejících se na zabezpečování a provozování drážní dopravy. 16. změna tohoto tarifu ze dne 23. října 2019 zní: § 2 odst. 3 Platná železniční průkazka opravňuje oprávněného držitele, v rozsahu podle přiznané 2. nebo 1. vozové třídy, k přepravě ve všech vlacích osobní dopravy (včetně náhradní autobusové dopravy), kdy jsou dopravcem nebo provozovatelem… Číst vice »

Pandrhola

Však na tu čárku upozurňuju z důvodu, že tu někteří končí „na základě nabídkového řízení“, tedy před čárkou a zbytek je nezajímá. 😉

Pandrhola

Vysvětlení níže, ale klidně si to na ministerstvu ověřte. Já už nic dohledávat a ověřovat nehodlám, protože to je stále dokola…

Tronda

A proč tedy nehodíte odkaz na platné znění vyhlášky? Do svého plátku si může každý psát co chce. Já jen, že v platném znění vyhlášky jsem četl něco jiného.

Pandrhola

Tento text lze najít i jinde. Já tomu nemám důvod nevěřit, protože to by už dávno někdo na MD rozporoval. Ale pokud tomu nevěříte, tak zašlete dotaz na MD, zda zvěřejněný text platí.

Tronda

Spíš se bojíte, že pravda vyjde najevo. Já zase nemám důvod nevěřit krajskému úřadu JMK, který je pro mě relevantnější než tvrzení nějaké zájmové organizace mimo státní správu.
Mě především vůbec netrápí, jestli text zveřejněný v nějakém soukromém časopise nějakého spolku je nebo není pravdivý, protože vím, že platí text, který je ve vyhlášce. Vy se tu neustále oháníte článkem v obzoru, tak taky musíte být připraven informace v něm dokázat ve vyhlášce.

Pandrhola

Ale tak klidně dejte odkaz na onu vyhlášku, pokud je novější, než znění Tarifu MD, které by příslušné pasáže negovalo, tak se rád podívám. Já už dávno napsal, že to dohledávat nehodlám, protože to zjevně postrádá smysl.

xyz

http://www.uzz.cz/files/0grb7_Tarif.pdf paragraf 2, odst. 3, bod e.

Pandrhola

Ano, to je text na který zde několikrát odkazuji a o kterém se zmiňují i odbory. A na základě kterého MD posílalo kraji dopis, viz zmínka na webu OSŽ. Jen je potřeba ten odstavec 3 dočíst celý, protože za bodem e) je čárka a text uvedeného odstavce dále pokračuje. Čímž se dostaneme k části, která je platná i pro vlaky pod písmenem d), tedy tzv. komerční vlaky. Viz. „Vlaky ve smyslu § 2 odst. 3 písm. d) a e) Tarifu uvedou ČD, a.s. v prolongačním rozkazu…“ V prolongačním rozkazu se pak stanovuje… cena a podmínky použití časového příplatku k průkazce… Číst vice »

PzD

ale ano, to je v pořádku … ČD nechť režijkářům stanoví příplatek pro vlaky objednávané krajem, klidně 5,-Kč/rok nebo 690,-Kč jako pro komerční vlaky … jen za ně pak holt musí kraji zaplatit … a to je právě to obchodní riziko ČD zmíněné ve stejném ustanovení § 5 odst. 3. Tarifu MD, které jste ale ze své citace, pravděpodobně ve spěchu, vypustil …

Pandrhola

Pro PzD… vida, máme shodu. Rozpor zde byl o platnosti režijek, proto jsem uvedl jen část toho textu, který byl pro samotnou platnost relevantní. Kdo chtěl, našel si celý text z uvedeného zdroje (Viz § 5 odst. 3. Tarifu MD).

Celý problém se skutečně netočí kolem platnosti režijek, ale kolem výše oné kompenzace, díky které se situace vyhrotila.
Ale už opravdu končím, mám ještě jiné plány.

xyz

„V prolongačním rozkazu se pak stanovuje… cena a podmínky použití časového příplatku k průkazce pro použití přepravních služeb ve myslu § 2 odst. 3 písm. a) až e) Tarifu.“ Jinými slovy – ČD dosud nebyly schopny do prolongačního rozkazu uvést onen seznam Os/Sp vlaků v rámci JMK, které tedy jsou z této platnosti (na základě požadavku JMK) vyloučeny. Onen prolongační rozkaz je – dle výše citovaného znění – výhradně v gesci ČD. Nejde o rozkaz tvořený ministerstvem dopravy. Ministerstvo „pouze“ stanovilo onen tarif, v němž výslovně je uvedeno, že režijní jízdenky nemusejí platit mj. ve vlakových spojích, které byly předmětem… Číst vice »

Pandrhola

Dokud nebude dohoda, tak nelze zadat do prolongačního rozkazu částku, natož seznam vlaků.

MartinS.

Špatně to interpretujete. Režijky v JMK na základě § 2, odst. 3) písm. e) neplatí, to je v tom odkazu uvedeneno. Odbory se ptaly, zda JMK může stanovit, cenu časového příplatku pro držitele režijek? MD odpovídá, že ne, objednavatel cenu časového příplatku stanovit nemůže, to mohou jen ČD. Stále přitom ale platí, že v JMK režijky neplatí. JMK chce za každou uznávanou režijku od ČD jím stanovenou částku, nechce jí po zaměstnancích, chce jí od dopravce. A je jen na ČD, zda takovou částku bude celou nebo částečně vyžadovat po držitelích režijek a stanoví jí jako cenu časového příplatku nebo… Číst vice »

Axel

Pro Martin S… a týká se vůbec Jihomoravského kraje (tj. vlaků, busů veřejné regionální dopravy Jihomoravského kraje) jakýsi dokument z dohod mezi Ministerstvem dopravy, Českými drahami a/nebo železničářskými odboráři? Pokud já četl dokumenty tak se odvolávají na zákony, které se týkají činnosti firmy ČD, tj. netýkají se činnosti Jihomoravského kraje…. tj. už od 2017 měly jednat odboráři s firmou ČD, když firma ČD vyjednávala od 2017 o své degradaci z plnohodnotného dopravce na úroveň subdodavatele pro Jihomoravský kraj. Nejpozději v létě 2018 se měli odboráři „probudit ze zimního spánku“ a začít vyjednávat s firmou ČD… teďka už je pozdě… A… Číst vice »

MartinS.

Ne, vyhláška MD se JMK přímo netýká. JMK se řídí platnou smlouvou s ČD, která říká, že v JMK plati tarif objednatele, případně tarif dopravce, pokud ho objednatel schválí. Aby nedošlo k rozporu s Tarifem MD pro přepravu zaměstnanců s touto skutecností, je v tom tarifu písmeno e)(par. 2, odst 3), které výkony vzešlé z nabídkového řízení z tohoto tarifu vylučuje. A aby se dopravce mohl dohodnout s objednatelem na uznávání režijek takto vyloučených za úplatu, je v par. 5, odst 3. Tarifu dána možnost, že kompenzaci uhrazenou objednateli vybere dopravce zcela nebo z části od zaměstnanců. Tarif MD jen… Číst vice »

Axel

A z čeho vyplývá že dokument Ministerstva dopravy se vztahuje na kohokoliv jiného než na Ministerstvo dopravy (tj. má Ministerstvo dopravy tzv. „zákonné zmocnění“ že může diktovat jiným kteří se neúčastnili této dohody tzv. Memoranda)? Lidově řečeno – ve kterém zákoně je napsáno, že dohoda mezi odboráři a MD je závazná pro nezúčastněné na dohodě (tj. chápu správně, že chcete aplikovat mnichovský princip: „o mě, beze mě“)? Tj. měl byste si nejdřív zjistit jaké pravidla musí dodržovat Jihomoravský kraj a teprve pokud dokážete, že nezávislý Jihomoravský kraj musí dodržovat i jakési dokumenty (např. z MD) nad rámec příslušných zákonů, tak… Číst vice »

Pandrhola

Dohoda mezi odboráři a MD je závazná pro MD, ale na základě této dohody vydalo MD dokument, který je pak závazný pro všechny. Co je na tom k nepochopení ? Jinak tento „mnichovský princip“ jak říkáte platí, pro všechny zákony a vyhlášky v našem státě. Nebo se snad chodíte vyjadřovat ke každému zákonu, či městské vyhlášce ? Ano, tento dokument (Tarif MD) je závazný i pro JMK. Na tuto skutečnost byl kraj ministerstvem naposledy upozorněn někdy koncem října 2019. PS: vím o tom, že původní Memorandum mělo tuto platnost, ale změny, které následně MD udělalo platí i dnes. To je… Číst vice »

Axel

Z čeho vyplývá, že Ministerstvo dopravy má pravomoc, aby ti kteří se neúčastili dohody MD (s odboráři), tak aby ti nezúčastnění (jihomoravský kraj) museli respektovat dohodu u které nebyli… holt „o mě beze mě“ beze zbytku platí.

Pandrhola

To vyplývá z fungovíní státu, tedy z posloupnosti státní správy, samosprávy, krajů, měst a obcí.

Axel

Aha, už je jasné proč nedává smysl co píšete. Nechápete rozdíl mezi výkonem státní správy (rozhodování úřadu např. v oblasti stavění konkrétních staveb jako např. dálnic – část rozhodování dělá městský úřad, část ministerstvo) a samosprávy (typicky rozhodování o tom jestli obec/město daruje hasičům na nové auto nebo na opravu hasičské zbrojnice, anebo jestli obec/město nedá hasičům nic, protože obec/město se rozhodlo upřednostnit opravu sloupů veřejného osvětlení) … neslyšel jsem, že by do rozhodování samosprávy se montovalo nějaké ministerstvo … ve smyslu že ministerstvo přikazuje, aby obec dávala peníze hasičům a nedávala na veřejné osvětlení nebo naopak … Právěže, je… Číst vice »

xyz

„neslyšel jsem, že by do rozhodování samosprávy se montovalo nějaké ministerstvo … ve smyslu že ministerstvo přikazuje, aby obec dávala peníze hasičům a nedávala na veřejné osvětlení nebo naopak“
Tady je to ještě zajímavější – dle názorů uvedených v této diskusi, přikazuje MD krajům, aby povinně uznávaly režijní jízdenky ČD všem jejich držitelům (tzn. i těm zcela mimo ČD), zato v případě kteréhokoliv jiného dopravce nic takového nepřikazuje.

Pandrhola

A co takhle na MD napsat dotaz zda Tarif MD platí i pro vlaky ČD objednané v JMK ? Nemusíte psát oba, klidně se domluvte a jeden jim napište. Místo té nekonečné diskuse zde…

xyz

„A co takhle na MD napsat dotaz zda Tarif MD platí i pro vlaky ČD objednané v JMK?“
Důkazní břemeno je na vaší straně. Vy tvrdíte, že JMK ty režijní jízdenky všem jejich držitelům uznávat MUSÍ.

(Já tvrdím, že na základě příslušné vyhlášky + s ohledem na to, že tamní výkony vzešly z nabídkového řízení, tak činit NEMUSÍ, resp. pokud tak dobrovolně učiní, tak jen za podmínek, které si on sám stanoví.)

Pandrhola

No, tak ani v tomhle se neshodneme, protože já v podstatě tvrdím, že platí to, co uvedly odbory, tedy důkazní břemeno nese ten, kdo to rozporuje, protože já k tomu důvod nemám.

PvvS

Odbory toho nakecají, aby nepřišly o koryta.. Pokud by JMK postupoval protiprávně, tak už by to dávno leželo u soudu a minimálně ministerstvo by se ozvalo. A ono nic..

Pandrhola

Jenže tady není rozpor o něco protiprávního, takže nemá co ležet u soudu. Tady „jen“ nedošlo na dohodu o výši kompenzace, tím se platnost režijek musela odložit, protože ČD neví jak stanovit příplatek a v tom je jádro pudla. Nic víc.

MartinS.

Dá se vám odpovědět jednoduše. Tarif MD pro vlaky ČD objednané v JMK neplatí. JMK vysoutěžil dopravce ČD v nabídkovém řízení a proto tento případ spadá pod § 2 odst. 3, písmeno e) Tarifu MD. Původně chtělo MD dodat do Tarifu i písmeno f), které by platnost režijek vyloučilo i u objednávek zadaných přímým zadáním. V tomto smyslu dokonce MD odpovědělo začátkem října 2019 deníku zdopravy.cz – viz https://zdopravy.cz/zruseni-povinnosti-uznavat-rezijky-v-krajich-je-kvuli-rovnosti-dopravcu-vysvetluje-ministerstvo-35242/ Potom ale na základě protestů odborářů MD cuklo a v 16. změně Tarifu ze dne 23. 10. 2019 písmeno f) vynechalo. Tím se zbavilo krajů, které mají smlouvy s ČD na… Číst vice »

Axel

Pro Pandrhola… navrhujete: „A co takhle na MD napsat dotaz zda Tarif MD platí i pro vlaky ČD objednané v JMK ?“… Je to jednoduché: a) Existuje smlouva mezi Jihomoravským krajem a jeho subdodavatelem (firmou České dráhy), zveřejněná v registru smluv. b) Nevím o tom, že by účinnost smlouvy byla soudem pozastavena, formou předběžného opatření soudu (tj. např. že by firma ČD zažalovala Jihomoravský kraj u soudu a současně by ČD požádalo soud o vydání předběžného opatření). c) proběhne stávka zaměstnanců firmy ČD, kteří se domáhají po Jihomoravském kraji čehosi, co já osobně (jako cestující) chápu, že smlouva neumožňuje, aby… Číst vice »

Pandrhola

Však smlouva je platná a není důvod ji pozastavovat. Tarif MD byl platný před vydáním smlouvy a zjevně platí i pro vlaky objednané JMK, takže není důvod ani toto rozporovat a platnost režijek měla být dle plánu od 1.1.2020. Kraj se o kompenzaci přihlásil až po uzavření smlouvy (ve smlouvě kompenzace uvedena není), což je sice také v pořádku, protože toto lze vyřešit dohodou ve smyslu dodatku ke smlouvě, ale na takovou dohodu již musí být dva. A protože se to zadrhlo, poškozuje tímto zaměstnance (nejen ČD). Kdyby si toto kraj uvědomil před podpisem smlouvy, mohlo být dávno vyřešeno a… Číst vice »

xyz

„Kraj se o kompenzaci přihlásil až po uzavření smlouvy (ve smlouvě kompenzace uvedena není)“
Pohled z opačné strany: ČD se k možnosti platnosti jiných než IDSkových jízdenek (kde ve smlouvě je výslovně stanoveno, že platí jen integrované jízdenky, pokud objednatel nestanoví po dohodě něco jiného) přihlásily až po uzavření smlouvy = na případnou další dohodu musejí být dva.

MartinS.

Kraj do smlouvy jasně napsal a ČD to podepsaly, že na území JMK platí tarif objednatele a jiné tarify jen po schválení objednatelem. Pokud JMK nesouhlasí s uznávaním Tarifu MD pro zaměstnance ČD a SŽDC, má na to i podle tohoto Tarifu právo. Ale JMK nad rámec toho říká, budu uznávat zaměstnanecké jízdné dopravce, ale chci za to kompenzaci. Je jen na dopravci, zda na tuto nabídku přistoupí nebo ne. Pokud ano, tak může zvažovat, jestli náklady na tuto kompenzaci přenese na zaměstnance či nikoliv. Pokud na nabídku nepřistoupí, režijky neplatí. Ale není to tak, že by JMK chtěl něco… Číst vice »

Axel

No, ale odboráři ve 2017 fakt nic nedělali… protože se spletli, když neoslovily ty pravé (=odboráři měli oslovit svého zaměstnavatele)

Pandrhola

Zaměstnavatele oslovit právě nemohli, protože ten pravidla neurčuje. Pro ČD je to stejně závazné jako pro JMK.

xyz

“ vím o tom, že původní Memorandum mělo tuto platnost, ale změny, které následně MD udělalo platí i dnes. To je to podstatné.“
V takovém případě předpokládám, že ČD (myslím vedení firmy, nikoliv odbory) podnikly právní kroky směrem k JMK vůči vymáhání tohoto pravidla, je to tak?

Kdy přesně tak eventuálně učinily? Děkuji za odpověď.

Pandrhola

Tyto kroky nejsou potřeba, protože Tarif MD platí a kraj platnost režijek nyní ani nerozporuje. Jednání se vedou pouze o výši té kompenzace, protože někdo na kraji asi zaspal a kompenzaci nezakotvil ve smlouvě v roce 2018. Poprvé se o kompenzaci začalo mluvit až v roce 2019 a není to uzavřené dodnes. Ale schválně se podívejte do smlouvy, Axel sem na ni dával odkaz a uvidíte, že tam o této kompenzaci není ani zmínka, alespoň já ji tedy nenašel.

Axel

bod 10.1 Smlouvy to říká naprosto jasně.

Pandrhola

Bod 10.1. je irelevantní, pokud dopravce musí dodržet jiné právní normy viz bod 10.4, proto tam tento bod je.
A stále čekám na to, zda uvedete jediný bod smlouvy na základě kterého kraj tu kompenzaci řešil již v roce 2018, protože to by muselo být ve smlouvě výslovně uvedeno.

Axel

Opakovaně jsem se Vás jakou konkrétní právní normu porušuje Jihomoravský kraj. Nikdy jste mi neodpověděl.

Prosím tedy naposled – pod jakým číslem ve Sbírce zákonů vyšla právní norma, kterou dle Vašeho názoru porušuje Jihomoravský kraj?

Plus prosím i konkrétní ustanovení té právní normy, které jsou porušovány Jihomoravským krajem.

Pandrhola

Odpověděl, ale už asi konečně chápu proč to nechcete vnímat. Tyto platné právní předpisy totiž nemusí být uvedeny ve Sbírce zákonů, ale vydávají je sama ministerstva, viz třeba Cenový výměr vydávaný MF, který je zrovna v bodu 10.4 zmiňovaný.

Axel

Znovu zopakuji – z čeho vyplývá, že jakýsi dokument mezi A a B (ministerstvo dopravy a odboráři) má nějakou závaznost pro C (pro Jihomoravský kraj)? Z jakého zákona vyplývá že Ministerstvo dopravy může poroučet Jihomoravskému kraji za jaké ceny budou jezdit vlaky/busy/… Jihomoravského kraje….Prosím konkrétní zákon včetně konkrétního ustanovení. K Vašemu pokusu o argumentaci, že např. Cenový věstník je závazný pro všechny a nemusí být zveřejněn ve Sbírce zákonů… ano, protože závaznost cenových rozhodnutí vydávaných v Cenovém věstníku je pro všechny… viz § 1 a násl. zákona 526/1990. A na to se Vás, železničního šéfodboráře ptám už asi po desáté:… Číst vice »

PvvS

Normu nenapíše, protože neví. Kraj nerozporuje platnost režijek, protože je uznávat nemusí. Pouze nabízí možnost levnějšího jízdného.

MartinS.

Článek 10.4 smlouvy se týká výměru Ministerstva financí, nikoliv vyhlášky Ministerstva dopravy, kterou se vydává Tarif jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců.
Pro případ režijek se spíše využije článek 10.6 smlouvy nebo částku, kterou chce vybírat od dopravce za zaměstnanecké jízdné zahrne JMK do svého tarifu, který musí dopravce dodržovat na základě článku 10.1 smlouvy

Axel

To nevím jestli bod 10.6.umožňuje převzít režim současných paušálních zaměstnaneckých jízdenek zaměstnanců firmy ČD, SŽDC a úřadů…. Ale velmi pravděpodobně se nikdo nebrání, aby v nějaké podobné podobě zavedl obdobu ve veřejné regionální dopravě Jihomoravského kraje… akorát o tomto měli železničářští odboráři vyjednávat už od roku 2017 nebo od roku 2018…. Nechápu, že ty lajdácké železničářské šéfodboráře dosud nevyměnili…. Holt železničářští odboráři možná dopadnou podobně jako sportovaci sdružení v ČSTV, kteří jako majoritní vlastníci Sazky (=miliarda dividend ročně) to dopracovali, že už neviděli ani korunu… mj. protože se nechávali zastupovat takovými lidmi jako pan Kořan, který z pozice šéfa dozorčí… Číst vice »

MartinS.

Ten dokument, resp. Tarif, je vyhláška Ministerstva dopravy, která k něčemu zavazuje České dráhy, a.s., nezavazuje ale k ničemu objednatele dopravy, protože ministerská vyhláška opravdu není opatření, které by k něčemu zavazovalo objednatele.
Navíc je ten Tarif vydán podle § 33 zákona 77/2002 Sb. v platném znění o akciové společnosti České dráhy, státní organizaci Správa železniční dopravní cesty atd. a ten předmětný paragraf se nazývá: „Vztah ministerstva k akciové společnosti České dráhy a ke státní organizaci Správa železnic“. Není to paragraf o vztahu Českých drah a objednatele.

MartinS.

Ten odkaz je pěkný, ale píše se v něm, že „K udržení sociálního smíru na železnici přispěje dohoda o nastavení režijního jízdného pro roky 2018 a 2019.“
Jenže on je rok 2020.

Pandrhola

Však ano, ale vysvětlení je uvedeno hned o příspěvek výše.

Roman G.

Dobrý den všem! Jen by mně zajímalo, zda bude stávkovat MD, DÚ, DI,SŽDC (pardon SŽ), CDC…Ti mají režíjky, nebo ne? Pokud ano, tak chráň nás ruka páně. Žádné kontroly, vyšetřování nehod atd., nebudou jezdit žádné vlaky,, i ty o které vůbec nejde.A to budou stávkovat i ti mamlasové, kteří ty smlouvy mají na starosti? Už mi to připadá jako “ zloděj křičí, chyťte zloděje!!!“. A kolik to bude stát nás, daňové poplatníky, když JMK bude žádat kompenzace za vlaky, které nepojedou. Státní moloch hold si dělá co chce, ztráta neztráta, však se zalepí ze státního.

Otmar

Právo na stávku je zakotveno v Listině základních práv a svobod. Ta je nadřazena ústavě ČR🤷‍♂️

Chytrý za 2

Ale nezapomeňte, jste na jižní Moravě, v Bŕně.

Flinta

Listina není Ústavě nadřazena, je to zákon stejné právní síly.

Axel

Pro Flinta… v tomto případě je to asi jedno, neboť chyba je už v základu – to co spustí železničářští odboráři (stávkovat nikoliv proti zaměstnavateli, ale proti nevinným cestujícím) není stávka, ale je to realizace práva shromažďovacího… tj. demonstrace… Zásadním rozdílem mezi demonstrací a stávkou je, že demonstruje se za své a ve svém volném čase a v zásadě demonstrací nikoho nepoškodím/neomezím (vyjma toho, že např. když jdu přes náměstí kde je demonstrace, tak si holt demonstranty musím obejít).

Tadeáš

Kdyby jste u některé z těch organizací pracoval a měl neomezené cestování pro sebe i celou rodinu, předpokládám, že by jste také mluvil a konal jinak…

Roman G.

A právě proto tam nepracuji. Nejsem vyžírka. Zaměstnancům ČD a ČDC to přeji, zaslouží su to. I jejich rodinní příslušnícI, ale ten zbytek….no nevím. Takové zákony se u nás hold dělají. Už jsem to tady psal mnohokrát. A odbory by měly vyhrožovat stávkamit pro jiné důležitější věci. Jen pro příklad, pracovní doba a rozvrh směn.A právo na stávku, ano, není problém, ale za smysluplné věci. V poslední době mi připadá, že odbory na železnici neumí nic jiného, než argumentovat režíjkami.

Roman G.

Jo, a díky za mínusy.

Chytrý za 2

———————————————————————————————————————————————————————————————–

???

Bohužel o Vašich benefitech se nepíše a tak v klidu nadáváte jiným do vyžírek.

Flinta

Naše benefity přiznávají a platí naši zaměstnavatelé a ne zákazníci našich zaměstnavatelů, to je velký rozdíl.

Cyklista

Ano argumentuji rezijkami, protoze ty jsou zalezitosti MD a ne CD a spol, tedy krikem a bojem za rezijky nemusi bojovat s CD a maji zajisteny bohate odmeny od sveho chlebodarce..

Pokud by byly odbory co za to, uz davno by na drahach byly poradne platy a rozumne benefity

Petr

ČdC již režijky nemá(pouze ji mají ti zaměstnanci co přešli z Čd či Sždc) .Ovšem mají in 100 což je jim taky k ničemu protože v kraji neplatí tak jako cestujícím .

babilon

In100 ve vlacích IDS JMK platí.

Axel

A to je divné. Nechápu proč zdejší „zavilí“ zastánci stávky proti nevinným cestujícím, dosud tuhle zvlášnost nediskutovali. Protože postoji Jihomoravského kraje u zaměstnanckých paušálních jízdenek chápu, ale nechápu rozdílný postoj kraje u obdobné situace (IN100).

babilon

Z jízd za tarif ČD dostává kraj poměrnou část z ceny jízdenky. No a na výši obdobného poplatku za režijky se kraj a ČD nedohodli.

Axel

To nechápu… přece nejen Jihomoravský kraj, ale taky Plzeňský kraj nevěří, že rozdělování tržeb dělala ČD férově viz z rozhovoru s hejtmanem Plzeňského kraje (kde už se jim povedlo odhalit švindlování s nadměrným nárokováním dotací u jednoho (autobusového) dopravce): Mluvíte o nepřehledném účtování slev v dopravě. Jak se to projevuje? S dopravci jsme měli domluveny výše kompenzačních plateb od kraje při existenci slev pro seniory 50% Nyní jim stát kompenzuje 75%. Jestli dobře počítám, od nás nyní dostávají úhradu za padesátiprocentní slevy a od státu za slevy 75 %. Senioři ale nejezdí za slevu 125%, nikdo jim nedoplácí 25% za… Číst vice »

babilon

Je rozdíl, když ČD může fixlovat u části tržeb nebo u celé tržby. Navíc je to podle mě jenom dočasně do zavedení SJT – pak nebudou platit jízdenky ČD ve vlacích IDS JMK vůbec a možná začnou platit jízdenky SJT i ve vnitrokrajských relacích.

Axel

A to, že „máte právo“ jste si domluvil s tím, kdo Vám platí náklady na čerpání „máte právo na neomezené cestování pro sebe i celou rodinu“? Nevím o tom, že by ve vlacích/busech dopravce Jihomoravský kraj někdo tvrdil, že se domluvil s Jihomoravským krajem… A to je možná oč tu běží – všichni mají plnou pusu že se domluvili ale s tím kdo to platí se nedomluvili… „o mě beze mě“ by se mi taky nelíbilo.

Chytrý za 2

Kdo režijku má, nebude kvůli ní stávkovat. Tím by si rozhodně neposloužil.

Otmar

Odpověď pro Chytrý za 2: Kdo bude stávkovat o tom si rozhodne každý sám za sebe. V každém případě ten kdo režijku má a teď máte na mysli vlakvedoucí z JM kteří zaplatili 490 Kč , může stávkovat také. I když jeho se to v tuto chvíli netýká. Tomu se pane říká solidarita a kolegialita. Dnes ty pomůžeš kolegovi a příště on tobě. To druhé co navrhuješ tomu se říká egoismus.

Axel

Pro Otmar – jestli ono spíše nejde o to si prvně vyřešit tu základní otázku – proč stávkovat proti nevinným cestujícím? A proč odbory neplánují normální stávku – tj. proti svému zaměstnavateli?

Otmar

Když se stávkuje ve Francii za odmítnutí zákona o pozdějším odchodu do důchodu je to stávka proti zaměstnavateli? Pane Axeli stávek může být několik druhů. Nemusí být vždy nutně proti zaměstnavateli ale například za splnění oprávněných požadavků zaměstnanců atd atd. Důvodů může být hodně a zákon je nijak nespecikuje.

Axel

To shromáždění lidí – je za své a ve svém volném čase (na veřejném prostranstvím, tj. na místě kde vyjadřováním svého názoru nikomu nepřekážím/neubližuji) ? Nebo je to v pracovní době a schválně tím blokuji svého zaměstnavatele? Podle toho poznáte jestli jde o demonstraci (v rámci práva shromažďovacího) nebo jestli jde o stávku.

Otmar

Stávka je když se zastaví práce pane Axeli. Kapišto?

xyz

Přičemž např. neJMK zaměstnanci ČD práci nezastaví (stávka se má týkat pouze JMK). 🙂

xyz

„Když se stávkuje ve Francii za odmítnutí zákona o pozdějším odchodu do důchodu“
Pro upřesnění – za odmítnutí zákona o standardním odchodu do důchodu namísto velmi předčasného odchodu.

Chytrý za 2

Kdo režijku má, tak ji má. A kdo ji nemá, my mu ji dávat nebudem.

Otmar

Pro Chytrý za 2: Co tě nepálí nehas. Hodně štěstí s tímto přístupem v životě přeji.

xyz

„systémové řešení. „A to na tom principu, aby v případě brutto smluv mezi krajem a ČD byla výše případné kompenzace od ČD pro daný kraj za užívání vlaků objednávaných tímto krajem držiteli režijek vypočtena jako podíl z celkové částky vybrané za roční prolongaci režijních výhod všech držitelů režijek odpovídající podílu dotčených vlaků na celkovém objemu vlaků zajišťovaných ČD,“ doplnily odbory.“
= odbory výslovně požadují, aby kompenzace ČD směrem ke konkrétnímu kraji byla vypočítávána z velmi nízké ceny, kterou od jednotlivých držitelů jízdenek požadují ČD; a nikoliv od reálné ceny.

xyz

… a konkrétní příklad: při např. 1200 Kč/režijka/kus coby ceně, kterou držitel režijní jízdenky zaplatí za rok, a při např. 8% podílu JMK vůči veškerým výkonům ČD, musel by JMK akceptovat platbu pouhých 96 Kč/rok za každého jednotlivého držitele této jízdenky, včetně neJMK pracovníků ČD, jakož i veškerých pracovníků SŽDC…

xyz

… a pokud by bylo „shora“ rozhodnuto, že držitelé režijek budou platit nižší částku než dosud, např. jen vyloženě manipulační poplatek 200 Kč/ks/rok, tak JMK při např. 8%podílu na výkonech ČD získá za každou jednotlivou režijní jízdenku jen 16 Kč/rok…

xyz

Přičemž celé toto navrhování ze strany odborů = zaměstnanci ČD/SŽDC atd. rozhodují o tom, za jakých kompenzačních podmínek (zdůrazňuji: podmínek kompenzace ze strany dopravce směrem k objednateli, nikoliv ke strany zaměstnanců) může a za jakých naopak „nesmí“ objednatel požadovat platnost tohoto druhu jízdenek po dopravci.

Pandrhola

Tak tolik bych kraji rozhodně nedal. Pokud by se to rozpočítávalo z této částky, tak cena režijky je 1100 Kč a platí i na Slovensko, takže podíl na výkonech ve vlacích JMK je ještě nižší. Navíc z této ceny se hradí i náklady, takže nějaká část náleží ČD. Pak by podíl pro kraj vycházel na odhadem 4 – 6 Kč za rok, což na druhou stranu v tom počtu průkazek a s přihlédnutím k tomu, že 98% lidí se tam nikdy nepodívá, udělá docela pěknou částku a v podstatě za nic. Je to hodně hrubý odhad, ale určitě je blíže… Číst vice »

Axel

A není jednodušší, aby si Ti kteří chtějí často jezdit ve vlacích Jihomoravského kraje koupili paušální jízdenku za normální cenu (jako každý jiný cestující) a pak jim tuto jízdenku proplatil jejich zaměstnavatel (s tím, že pokud tento zaměstnavatel přivede několik tisíc zákazníků, tak Jihomoravský kraj by poskytnul nějakou zajímavou množstevní slevu – formou cashback)?

Pandrhola

Z pohledu vyúčtování pro kraj možná, ale v principu by to znamenalo zavedení krajské režijky, jenže zaměstnanci mají zájem o udržení principu celorepublikové režijky. Pochopitelně každý do každého kraje nejezdí, ale je to prostě otázka toho principu. Cena totiž logicky vychází stejná.

xyz

„, jenže zaměstnanci mají zájem o udržení principu celorepublikové režijky. Pochopitelně každý do každého kraje nejezdí, ale je to prostě otázka toho principu.“
Což mimochodem ani dnes neplatí, protože pro komerční vlaky ČD (podléhající konkurenci na dálkové trase Praha – Ostrava) tato základní verze režijky neplatí. Tzn. onen „princip“ není dodržen.

Pandrhola

Není tomu tak, ten princip je stále dodržen, protože pro zaměstnance ČD je příplatek na komerční vlaky zdarma jako benefit a pro ostatní platí totéž, pokud si to u svého zaměstnavatele dohodnou.

xyz

Děkuji za upřesnění. Tím pádem mimochodem platí, že již dnes existuje „režijkářská nerovnost“ (pracovníci ČD vs. SŽDC), srov. s argumentací jiných diskutujících ve věci „režijkářské nerovnosti“ pro zaměstnance ČD v JMK vs. ostatní držitele.

Cyklista

Bohuzel to je vec, kterou nemohou rezijkari pochopit. Bojuji za to aby jim rezijku uznaval kraj, kdyz ji neuznavaji ani CD.

Kraj chce pouze to, co delaji i CD .. zaplatit komercni priplatek

Axel

Pokud jde o hájení principu, tak chápal bych stávku proti zaměstnavateli ve 2017 (kdy začaly ČD vyjednávat o smlouvě s JMK), možná bych ještě chápal stávku v létě 2018, kdy smlouva byla podepsána (a následně zveřejněna). Letošní stávka považuji za velmi velkou neslušnost (na co si platíte odborářské šéfy… aby spali a nic nedělali?). A zejména nechápu, že se nikdo neomluví cestujícím že vůbec kohosi napadlo stávkovat proti cestujícím (kteří nemají ani teoretickou možnost splnit požadavky železničářů), namísto toho, aby odboráři stávkovali proti svému zaměstnavateli.

Dominik

Proto cestujícím nikdo nestávkuje, ale bohužel je to doprava, tak se to dotkne i jich.

Pandrhola

Jenže odbory to řešily už v roce 2017 (viz příslušné memorandum) a na základě této dohody došlo k úpravě ministerského tarifu. Že se na to kraj vybodnul a Tarif MD u nich možná nikdo nečetl není vina odborů a ani vina ČD. Pokud se někdo má omlouvat cestujícím, tak je to právě kraj, protože toto si měl řešit už v roce 2018 před podpisem smlouvy a ne až v roce 2019, kdy si tam někdo milostivě vzpomene na nějakou kompenzaci.

xyz

„Jenže odbory to řešily už v roce 2017 (viz příslušné memorandum)“
Zjevně to řešily u špatného „kováře“ (u MD namísto JMK). Navíc tarifní vyhláška MD výslovně zmiňuje, že u výkonů vzešlých z nabídkového řízení, není platnost režijek povinná.

Pandrhola

Právě u správného, protože MD je v této věci nadřízeno všem krajům, tedy i JMK. Takže proč se dohadovat s každým krajem zvlášť, že…

Přečtěte si ten tarif pozorně, ne jen tu jednu větu. Pak totiž zjistíte, že tam platí stejné podmínky jako pro komerční vlaky. A tato právní úprava samozřejmě platí také u vlaků objednávaných Jihomoravským krajem.

Axel

Pro Pandrhola.. myslíš, že akorát manipulujete s ostatními. Opakovaně jsem se Vás ptal odkud (z jakého zákona) vyplývá to co tvrdíte: „MD je v této věci nadřízeno všem krajům, tedy i JMK“…. nikdy jste neodpověděl. Holt to je tak, když si člověk vytvoří názor a k němu si dohledává fakta (a ignoruje fakta která by narušovala jeho názor)

Pandrhola

A já to vnímám přesně obráceně, tedy stále hledáte chybu jen na druhé straně a nechcete si připustit, že toto nejspíš nezvládnul nějaký úředník a tak se kraj snažil chybu dodatečně napravit vyvoláním jednání o kompenzaci, ale bohužel až po uzavření smlouvy. Ochota ČD k tomuto jednání sice není překvapivá (jde o zákazníka), ale nikdo nečekal, že se to až takto zasekne. To je celé.

xyz

“ Pokud by se to rozpočítávalo z této částky, tak cena režijky je 1100 Kč a platí i na Slovensko, takže podíl na výkonech ve vlacích JMK je ještě nižší.“
Vaše vyjádření ale je v rozporu s odborářským prohlášením, které zmiňuje „vlaky zajišťované ČD“, tzn. nikoliv vlaky na Slovensku, viz citace „vybrané za roční prolongaci režijních výhod všech držitelů režijek odpovídající podílu dotčených vlaků na celkovém objemu vlaků zajišťovaných ČD,“

xyz

„98% lidí se tam nikdy nepodívá“
Pokud by toto číslo bylo pravdivé, pak by to znamenalo, že celý nynější humbuk je kvůli DVĚMA PROCENTŮM železničářů z kategorie „jiní než pracovníci ČD v JMK“.

Pandrhola

Je to odhad, ale poměrně střízlivý, protože přesná čísla neznám. Ale ano, celý humbuk je kvůli malému počtu lidí, proto nechápu kraj, že s tím dělá problém a chce kompenzaci za 100% lidí, když každý trochu soudný jedinec ví, že to je absolutní nesmysl.

Chytrý za 2

Stávkování bude kontraproduktivní. Nakonec to dopadne tak, že ČD budou z JM kraje vymeteny.

Petr

To by byla pro cestující jistě skvělá zpráva, kdyby na mimokrajské jízdy museli kupovat dvě jízdenky.

Chytrý za 2

O tom již bylo rozhodnuto.

xyz

Tímto článkem (hovořícím o připojení všech centrál k výzvě) končí argumentace některých uživatelů ve smyslu „ohlásilo to OSŽ = jde primárně o krok zaměstnanců SŽDC“ a stejně tak končí (začala-li vůbec někdy) argumentace „nejde o krok vůči JMK, ale vůči ČD“, protože vyzývány jsou „všechny zainteresované strany“ (= zaměstnanci ČD, SŽDC apod. vyzývají představitele Jihomoravského kraje, tedy subjektu, který u ČD objednal a platí službu; resp. u subjektu, který se SŽDC nemá žádný smluvní vztah).

Pandrhola

Ale o to šlo od začátku, už jsem tu u minulého článku psal, že režijka je sice benefit, ale neposkytují ji ČD, protože ČD těžko mohou poskytovat benefit zaměstnancům jiných firem. ČD jsou zde pouze v roli zástupné, tedy mají na starost evidenci, kontrolu, atd…
Stávka je proti JMK a smluvní vztah mezi ČD a JMK s ní nemá nic společného.

xyz

„režijka je sice benefit, ale neposkytují ji ČD“
Což by byl sám o sobě protimluv.

„neposkytují ji ČD, protože ČD těžko mohou poskytovat benefit zaměstnancům jiných firem“
Ale svým zaměstnancům ano.

„Stávka je proti JMK“
Taky se mi to tak jeví.
Nicméně někteří diskutující zde v minulých článcích na toto téma psali něco jiného.

Pandrhola

Není to protimluv, řežijní výhody upravuje Tarif MD. ČD jsou zde pouze v roli správce.
ČD jako benefit pro své zaměstnance poskytují příplatek na komerční vlaky.
Pokud jsou někteří diskutující zmateni, tak za to já nemohu.

Axel

Abyste tohle mohl tvrdit, tak byste si nejdříve musel vyjasnit jestli Tarif MD je závazný pro někoho jiného pro ČD. Tj. nikdo netvrdí, že nemá být stávka proti ČD… jenže takovou stávku železničáři neplánují… Zato plánují stávku proti nevinným cestujícím.

Pandrhola

Kde jste zase přišel na to, že se plánuje stávka proti cestujícím ? To čtu úplně poprvé.

Pan X

Ještě že jsou odbory. Snad jim to vyjde. Kraje z toho udělaly nehorázný kocourkov.

Axel

Na mě to působí spíše jako odpor proti zavedení pořádku a jasných pravidel… Mluvím o pravidelných cestujících… Protože jestli chápu správně, tak vlastně nikdo neví kolik dopravy si dosud odjezdil za skoro zdarma držitel zaměstnanecké paušální jízdenky… To se pak těžko plánuje kapacita, když není jasný skutečný zájem platících, opakuji PLATÍCÍCH cestujících. Za platící nepovažuji ty, kdo jezdí se slevou 90-95%… protože možná někomu vadí, že by se ukázalo, že namísto Regionovy by stačil autobus. Jako je tomu na trati Čejč-Hodonín.

René Krejcárek

Nechápu proč se odbory jako pozůstatek komunistického ROH v 90.letech nezrušili ? Dnes je vidět, že odbory jsou překážkou ekonomického růstu a dosažení ziskovosti.

René Krejcárek

Stávka odborů je svým způsobem terorizování zaměstnavatele, a ještě horší je když se to děje z politických důvodů například ve Francii k vůli tomu že odborům vadí Macron a jeho nutné reformy tak prostě vlaky nejezdí. Co těm lidem zaměstnancům brání v odchodu za lepší mzdou ? Odbory jsou opravdu brzdou a překážkou ekonomické prosperity. Stávka nikdy nic nevyřešila dobrýho, vždy si bere jako rukojmího zaměstnavatele a cestující a proč by cestujícího mělo zajímat že nějakej strojvedoucí je s něčím nespokojenej, on se potřebuje dopravit z bodu A do bodu B a tím, že mu v tom zaměstnanec brání se… Číst vice »

-TR-

Terorizování zaměstnavatele 😀

Nebýt odborů, zaměstnavatelé by terorizovali zaměstnance. Odbory jsou tady právě od toho, aby tomu bránily a vyjednávaly o lepších pracovních podmínkách.

Konkrétně situace ve Francii ale přijde absurdní i mně. Kdyby před třemi lety měli všichni odboráři rozum, tak nezvolí Macrona za prezidenta, vždyť on pouze realizuje svůj program, který deklaroval. Jenže média vyvolala panický strach z „extrému“ a spustila kampaň proti jeho protikandidátce.

Ale když se jednalo o generální stávku proti vládě KSČ, to vám byla stávka dobrá, co? 😀

xyz

Stávka proti vládě KSČ rozhodně nebyla dílem ROH. A navíc šlo o specifický jev proti vládě, kterou ani nebylo možné změnit ve volbách. Touto stávkou bylo dosaženo svržení vlády KSČ a mj. zavedení svobodných voleb na všech úrovních; následně včetně (později zavedených) úrovních krajských (včetně JMK).

-TR-

Já reaguji na předřečníka, který odsuzuje stávky z politických důvodů. A tou generální stávka v roce 1989 skutečně byla.

xyz

Předřečníkův příspěvek je zasazen do tržního prostředí s pluralitou politických stran, viz mj. i zmínka o „možném odchodu jinam“ + politickém zaměření stávky vůči konkrétní osobě či straně.

Obojí z popisovaného neodpovídá popisu pro vládu jedné strany, centrálně plánovanou ekonomiku (mj. s povinnou zaměstnaností a mj. jen omezenou možností svobodně změnit pracovní místo) a „jednotnou kandidátní listinu“ u tzv. voleb coby jevy typické mj. pro někdejší zdejší komunistický režim.

Chytrý za 2

No ano, ale řízená StB.

Petr

neuznávají se ani in karty cestujících tedy cestující by tohle mohli podpořit,strojvedoucí se musí z místa nástupu dopravit na vlak bez režijky si cestu zaplatí a pak mu bude za měsíc proplaceno jízdné (tzn někteří utratí výplatu jen na ježdění ) .Pokud se mu to nevyplatí tak pujde pracovat jinam v tom máte pravdu ale už teď je jich málo tzn budou se hledat nový pracovníci těším se až z toho uděláme Bulharské dráhy (viz Ariva)aneb my mu nerozumíme ale mi mu věříme…..vězte že za plat na dráze neni již dlouho top.a dá se vydělat snadněji peníz.

Axel

Pro Petr…můžu se zeptat v čem konkrétně se mi jako normálnímu cestujícímu zhoršilo cestování na jižní Moravě? Mám IN25. Napište mi třebas na příkladu Moravský Písek – Břeclav-Brno. Fakt mě to zajímá. P.S. Nevšiml jsem si, že by někdo kritizoval výši mzdy železničářů, aspoň já určitě ne. To co kritizuji, je vyhazování peněz na některé nadbytečné linky (některé lokálky) – kdyby železničáři stávkovali, aby se zrušili duplicitní linky (myslím úplně zrušit) a z uspořených peněz, aby se zbylým železničářům zvýšily mzdy např. o ty paušální jízdenky, tak bych to chápal. A plně podporoval. Jenže těm organizátorům stávky chybí normální rozumné… Číst vice »

-TR-

Nezávislé odbory jsou naprosto běžnou institucí v jakémkoli demokratickém státě. ROH nebylo skutečnou odborovou organizací, bylo totiž plně pod kontrolou KSČ.

Petr

Právo na stávku a sdružovat se v odborech je zakotveno v ústavě+listině základních práv a svobod, stejně tak to mají všechny Demokratické státy. V praxi je vidět čím více na západ tak tím je role odborů silnější, čím více na východ tak tím je role odborů slabší. Takže pro vás by bylo ideální se přestěhovat do Ruska, to je totiž z hlediska zaměstnaneckého práva váš vysněný ideál (akorát vaše teorie o ekonomickém růstu tam moc nefunguje spíše naopak)

Axel

Akorát, že je rozdíl mezi stávkou (proti zaměstnavateli) a právem shromažďovacím na demonstraci (proti čemukoliv a komukoliv). Rozdíl je zásadní – demonstraci se člověk zúčastní ve svém volném čase.

Plus ten základní omyl blízké stávky = že odboráři nechtějí stávkovat proti svému zaměstnavateli, ale proti „nevinným“, kteří nemají ani teoretickou šanci splnit požadavky stávkujících, protože se stávkujícími nemají nic společného.

Pandrhola

Už jsme to spolu myslím řešili někdy na podzim. Toto nemá s právem shromažďovacím nic společného, takže to do toho nemotejte. Právo shromažďovací by bylo uplatněno, pokud by k tomu byly demonstrace jako akce navíc a to nepředpokládám. Právo na stávku je u nás zakotveno v Listině základních práv a svobod. O tom asi není třeba diskutovat. A zde máme následně definici pro stávku, kterou upravuje zákon a pak může být i stávka, kterou zákon nijak nestanovuje, protože absence příslušného zákona právo na stávku dané listinou neomezuje… LZPS je totiž nadřazena zákonům ČR a ne naopak. Takže mohou nastat dva… Číst vice »

Gale

Ano, v zásadě máte pravdu.
Stávka mimo rámec zákona o kolektivním vyjednávání však může – při dodržení péče řádného hospodáře dokonce musí – být předmětem sporu o náhradu způsobené škody.
Takže šetřete, odboroví bafuňáři to za vás platit nebudou.

Pandrhola

Ovšem škodu obvykle platí ten, kdo ji způsobil. V případě stávky se tedy bere ten, kdo ji mohl odvrátit. V kauze leteckých společností jde o dodatek k nařízení EU 261/2004. Ale nevím jak by se postupovalo v případě vlaků, protože zde to jde na vrub JMK a takový precedens jsem zatím nedohledal.

Vladimír Bílý

To není pravda. V celém západním světě mají odbory silnou roli v podstatě jen v Německu a ve Francii, přičemž v Německu se vždycky nějak dohodnou a moc se nestávkuje, zato ve Francii si zastávkují/zademonstrují velmi rádi, ať jde o cokoliv a často v tom odbory ani nehrají roli pokud se jedná např. o protivládní protesty:-)

Pandrhola

Pravda, měly zrušit umírněné „odbory jako pozůstatek komunistického ROH“ a nechat zřídit militantní odbory jako ve Francii. Děkuji, ale blokády, násilí a požáry v ulicích nepotřebuji.

Chytrý za 2

Pěkná pitomost. Gratuluji.

Petr

Váš argument o ekonomickém růstu pokud se zruší odbory je hoden začátku naivních 90 .let v Čr(A víme jak to s platy v Čr je dnes, že? )

René Krejcárek

Dnes máme platy o jakých se nám před 30 lety ani nesnilo.

Vladimír D.

Vážení, níže i výše uvedené diskusní příspěvky jsou zaviněny tím, co všem v dobré víře navařil Krajský úřad Jihomoravského kraje – Odbor dopravy, Žerotínovo náměstí 449/3, 601 82 Brno. Příspěvky (pochvalné i kritické) přijímá na mailové adrese podatelna@kr-jihomoravsky.cz. Vaše názory na téma problematika dopravní obslužnosti Jihomoravského kraje, konkrétně železniční dopravu a vše co s ní souvisí, jistě budou od vás rádi přijmat. Tady jen mlátíte prázdnou slámu

Axel

Tak stávkovat chtějí zaměstnanci firmy ČD (a jejích subdodavatelů)… tj. nechápu jakkoukoliv souvislost s Jihomoravským krajem.

Vladimír D.

Ten tuhletu komplexní chaotiku a všechno co se kolem toho děje nerozvážně nastartoval. Tam pište. Je to v jeho gesci.

Gale

Ve skutečnosti to je vinou pasivity a/nebo nechápavosti zástupců odborů během přípravy smlouvy a dlouhodobé nevůle či neschopnosti ČD reportovat cestující za vlastní jízdné.
JMK v tom nejede.

Hen ten oný

Ano, ale celý ten bordel na dráze nikoliv.

Petr

Souvislost je že tanhle bordel zavinil kraj ….jinde to funguje úplně normálně holt Brno proměnilo vtipy na něj ve skutečnost. 😉

Axel

No tak to pozor, proč srovnáváte nesrovnatelné? Jihomoravský kraj zrušil kastování (=povyšování/degradování) dopravců, protože se sám stal dopravcem a dřívější (či jiné) dopravce si najímá jako subdodavatele. A to s cílem, aby např. pokud je vagon typu 810 málo využit, tak aby byl nahrazen levnějším busem (kde bude nižší kapacita mikro/busu více využita). Takto, pokud vím dosud nefunguje regionální doprava v žádném jiném kraji. Čili na jižní Moravě došlo k radikální změně a odboráři o této změně věděli od podpisu smlouvy v létě 2018 (a velmi pravděpodobně to někteří odboráři věděli už v roce 2017, kdy ČD a Jihomoravský kraj… Číst vice »

-TR-

Už jsem to tady vysvětloval já i spousta ostatních diskutérů, že Jihomoravský kraj dle zákona dopravcem NENÍ. Dle platné legislativy jsou dopravcem ČD.

Může nastat teoretická varianta, kdy vlaky by provozovala společnost zřízená Jihomoravským krajem, jako je tomu např. v Polsku (KD, KŚ, KM, KW, KMŁ). V takovém případě by ale nebyl dopravcem Jihomoravský kraj, ale společnost zřízená Jihomoravským krajem.

Axel

Tak si zkuste přečíst o čem já psal… že všichni kdo dostávají dotace na regionální veřejnou dopravu jsou na stejné startovní čáře. U autobusů už před delší dobou a nyní se na stejnou startovní čáru zařadily České dráhy… Což je správné, protože cestujícímu je více méně jedno jestli jede slušným busem nebo slušným vlakem (uznávám, že u delších tras je výhodou WC ve vlaku), ale kraji není jedno jestli např. na málo využívaný spoj musí platit vlak (s kapacitou třebas 3x větší než má mikrobus), takže na málo využívaných spojích jde o to přestat vyhazovat peníze oknem. Zvláště, když z… Číst vice »

Vladimír Bílý

Co to melete? Jihomoravský kraj jedná s péčí řádného hospodáře. Akorát si nadělal do gatí, že si myslel, že tohle půjde s ČD:-) Resp. nepočítal s tím, že si něco koupí a ten, co mu to prodal, to bude chtít používat taky:-)

Hen ten oný

Prokristapána co to mluvíte?

Pandrhola

Jak koukám, tak celá tato dlouhá debata zcela vynechává původní příčínu problému, která je přitom uvedena přímo v článku pana Šindeláře. „Kraj argumentuje tím, že vlaky objednává v režimu brutto, kdy riziko tržeb jde za krajem. Na režijky by tudíž doplácel.“ Tolik citace. A zde došlo k onomu zásadnímu pochybení na straně kraje a v tom je zakopaný pes. Ona v Tarifu MD sice proběhla změna schválená ministrem dopravy dne 4. 12. 2017. Jenže zde platí stejné pravidlo jako pro komerční vlaky a řežijka za těchto podmínek je platná i na území JMK pro Os a Sp vlaky. Ta legislativní… Číst vice »

Axel

Tak zásadní rozbor, akorát není jasné proč železničáři nechtějí stávkovat s cílem, aby se jejich zaměstnavatel soudil se svým zákazníkem, pokud údajně zákazník firmy ČD cosi porušil. Škoda že jste v tak rozsáhlém textu nenapsal to základní – je podle Vašeho (patrně laického) názoru smlouva JMK053583/18/OD v rozporu s právním řádem ČR (a pokud ano, tak konrétně z čeho = jakého právního předpisu a jakého ustanovení je v rozporu se smlouvu)? Anebo jste to myslel tak, že smlouva v souladu s právním řádem ČR, akorát Vy jste názoru, že Jihomoravský kraj uvedenou smlouvu porušuje, když ve vlacích (a autobusech,…) Jihomoravského… Číst vice »

Pandrhola

Ale já jsem nepsal, že kraj něco porušil. Připálit oběd také neznamená, že jsem něco porušil, prostě jsem jen udělal chybu a vznikla mi škoda. Tarif MD byl platný cca 6 měsíců před podpisem smlouvy a byl tedy znám pro obě strany. To je prostě fakt. Ve smlouvě žádná kompenzace o kterou si kraj řekl v roce 2019, tedy rok po podpisu smlouvy, uvedena není. Dopravce je povinen respektovat Tarif MD, který spadá pod jiné platné právní předpisy a na to smlouva pamatuje bodem 10.4. Smlouva tedy bude v pořádku. Kraj nyní „pouze“ požaduje kompenzace nad rámec této smlouvy, protože… Číst vice »

Axel

Promiňte, zmiňuje bod 10.4 Smlouvy. Ať se bavíme o tom samém – dokument JMK053583/18/OD na straně 22 (z celkových 31 stran) uvádí mj. odkaz na výměr Ministerstva financí, které však žádný nemá souvislost s dokumentem Ministerstva dopravy – pro ty kdo umí a chtějí číst https://www.mfcr.cz/cs/soukromy-sektor/cenova-regulace-a-kontrola/vyvoj-cenove-regulace-v-jednotlivych-odv/osobni-doprava-vnitrostatni-zeleznicni-28756 plus je tam odkaz platné právní předpisy (na to jsem se Vás ptal na účinnost Tarifu MD)… ale to hlavní bod 10.4 zároveň říká co se stane, pokud snad ceny dle názoru Jihomoravského kraje byly v rozporu se smlouvou… bod 10.4 říká, že v takovém případě měla firma ČD právo odmítnout ceny dle názoru… Číst vice »

Pandrhola

Ano, bavíme se o tom samém, jenže v tom bodě je výslovně uvedeno „v rozporu s platnými právními předpisy, a to zejména s výměrem… “ Pokud čtu dobře, je tam uvedeno množné číslo, nejedná se tedy pouze o výměr MF jako jediný právní předpis (to by tam bylo uvedeno místo „zejména“ slovo výlučně). Ten cenový výměr MF, stejně jako Tarif MD, případně další platné právní předpisy vydává MD v PTV (Přepravní a tarifní věstník) a tyto právní předpisy jsou pro dotčené dopravce závazné. Jinak ČD jezdí dle tarifu navrženého pro veřejnost, tam není důvod cokoliv odmítat a ceny navržené pro… Číst vice »

Petr

Ono jde spíše o nehorázný požadavek na výši kompenzace cca požaduje kompenzaci vy výši všech držitelů režijek ,ovšem nikdy se nestane že do kraje přijedou všichni držitelé režijek .Ostatní kraje režijky prostě uznali ten vlak stejně jede a většinou toho max jednoho člověka uveze. Problém je spíše s tím kdo sedí na kraji.

Axel

No a brání něco tomu si koupit normální jízdenku za normální ceny jako každý jiný cestující (=jezdím v JMK často, koupím měsíční/čtvrtletní/roční … jezdím málo koupím si jednotlivé jízdenky)a tuto jízdenku si nechat proplatit svým zaměstnavatelem? A pokud zaměstnavatel nechce proplácet, tak proti zaměstnavateli chystat stávku? Jenže stávka co bude za pár dní, tak nebude proti zaměstnavateli železničářů, ale proti nevinným cestujícím, kteří nemají ani teoretickou možnost splnit požadavky stávkujících.

xyz

„Nicméně ČD ten vstřícný krok udělaly“
JMK učinil vstřícné kroky hned dva:
– 1. platnost režijní jízdenky za 490 Kč pro zaměstnance ČD v JMK + jejich rodinu.
– 2. následně i nabídka akceptace režijních jízdenek pro jejich ostatní držitele za cca 1500 Kč/rok.

Pepa z depa

Chudák xyz to opět nepochopil. Méně kopírování a více čtení.

Chytrý za 2

A přidat v úsudku.

Generální mandatář

Se stávkou lze jednoznačně souhlasit. Je nehoráznost brát železničářům benefit, na který mají nárok co železnice existuje. Zasáhnout by zde mělo hlavně ministerstvo a kraj umravnit. To, co si dovoluje, je přespříliš. Vedení JMK má máslo na hlavě.

Samo

Zamestnanecke benefity poskytuje zamestnavatel. JMK ziadnym sposobom nebrani aby CD, alebo SZDC tento benefit poskytovali aj nadalej. Je ale nezmysel aby ho platil JMK ked nejde o zamestnancov JMK.

Chytrý za 2

Když si kraj uzurpovával veškěré pravomoce v řízení dopravy, měl rovnou deklarovat že zlikviduje šmahem zaměstnanecké výhody.

Tronda

Ale on to „šmahem rovnou deklaroval“ – tím, že uspořádal soutěž podle platného zákona, podle kterého neměl žádnou povinnost na vysoutěžených výkonech uznávat režijky.

Chytrý za 2

A teď to máte….

Axel

Doporučuji si nejprve zjistit fakta a pak vyjadřovat názor. Např. by nebylo od věci si pročíst smlouvu, zejména články body 10.1 a 10.3 měly velmi zajímat ty „spící“ zástupce odborářů v dozorčí radě ČD, když se o smlouvě vyjednávalo v 2017/2018.

René Krejcárek

Se stávkou rozhodně nelze souhlasit. Berou si je jako rukojmí, a vyžadují výkupné. Není to určitá forma terorismu ? Tedy ekonomický terorismus brání zaměstnavateli aby dosazoval ekonomické prosperity a ziskovosti, navíc to kazí dobrou pověst podniku a cestující se cítí býti rukojmím, jeho nezajímají nějaké režijky, on se potřebuje přepravit z bodu A do bodu B. Odbory by v 21.století neměli už existovat. Kdo chce lepší benefity a lepší plat ať jde pracovat někam jinam.

xyz

„Je nehoráznost brát železničářům benefit, na který mají nárok co železnice existuje.“
Však jim je nikdo nebere. JMK s platností režijek v Os/Sp vlacích na jeho území souhlasí. Jen s určitou kompenzací ze strany ČD.

P. S. Onen benefit tak jako tak není přidělován všem – ani sama „matka“ ČD jej již po mnoho let nepřiděluje novým pracovníkům své „dcery“ ČD Cargo.

PvvS

By mě zajímalo, za jak dlouho si prostávkují příplatek na režijky. Když pročítám sazebník pokut mezi ČD a JMK, tak to půjde rychle. Když se vezmou pokuty za neodjeté spoje, pokuty za náhradní dopravu… Myslím, že si vystávkují tak maximálně zmizení pohyblivých částek mzdy na hoodně dlouho. A nejen režijek.

Axel

Hlavně by si měli do vedení odborů zvolit nějaké normální, myslící lidi. Kteří konají (a třebas i svolávají stávku proti svému zaměstnavateli), když jejich zaměstnavatel o smlouvě vyjednává (v 2017/2018).

Tuzemák

Já bych jim asi rovnou sebral licenci (vtip?, nebo ne?!) a to za nevypravené spoje, za zpoždění a zmatky-karma je zdarma :-)) A samozdřejmě vystavit od Jmk tučný účet za neoprávněnou stávku. Stávka je zaměřena proti špatnému subjektu, Jmk není jejich zaměstnavatel ale jen zákazník ne?!
Jéé to bude mínusů už se těším…

Jan Miksa

A podmínky že ve vlacích v JMK platí pouze krajský integrovaný tarif podle tebe nastavil kdo? České dráhy to nebyly a ministerstvo dopravy už do toho bohužel nekecá.

Axel

Na uzavření smlouvy musí být minimálně 2 (hádejte kdopak byla ta druhá smluvní strana, která podepsala smlouvu JMK053583/18/OD, pokud nebude počítat Jihomoravský kraj)…Nápověda: iniciály podpisujících jsou Msc. P.K. a Ing. L.U.

Chytrý za 2

Dáme se poddat.

Axel

Ale no tak. Číst,psát evidentně umíte,tak stačí přestat být líný.

Jan Miksa

Pleteš si České dráhy a SŽDC. Stávka SŽDC by znamenala pro České dráhy komplikaci za kterou nemohou (tedy „nefunkční“ výhybky a semafory) a nebyla by za to pokuta. A taková stávka by se dotkla i ostatních dopravců v kraji a dálkové dopravy, takže ani RegioJet by z Ostravy do Brna nedojel.

Tuzemák

No a nechce náhodou stávkovat i personál ČD, vinni budou oba rovným dílem. ČD se mohou „šábnout“ se SŽ, kraji to jistě bude jedno komu pošle účet poměrem 50:50 stále je to ale jen zákazník, né zaměstnavatel.

Pandrhola

Zde na pokuty nemá kraj nárok, pokud tedy kraj nehodlá pokutovat sám sebe, protože k tomu v podstatě zavdal příčinu.
Na pokutu by měl nárok, kdyby neodjeté spoje byly vinou na straně dopravce, což není. Nejedná se o stávku proti zaměstnavateli, aby bylo možné říct, že je vina na straně dopravce, protože jí mohl předejít, ale budou stávkovat za své hospodářské a sociální zájmy, což není stávka vedená proti zaměstnavateli. Navíc se zapojí i zaměstnanci SŽ, tedy třetí strana a to dopravce také neovlivní.

PvvS

Pokud se zapojí zaměstnancí ČD, tak vzniká.

Marek

Až budou CD ziskové, ať si vyrvou i letenky zdarma…

Axel

Promiňte, ale to spolu vůbec nesouvisí. Záleží na tom, jestli jsou ČD levnější než konkurence (ať už konkurence jinou dopravou jako bus nebo automobilní spolujízda … nebo konkurence jiných železničních dopravců)…. To na mě jako cestujícímu záleží, je to, aby se přestalo vyhazovat peníze z okna. Tj. vadí mi některé vlaky (ale i busy), které jezdí poloprázdné… nepočítám první a poslední spoj (tam chápu že není kritérium aby jel zaplněný). K čemu má být udržována trať Čejč-Hodonín, když při čekání v Hodoníně vidím, že z „kače“ od Čejče vysedne 2, 3 někdy i 4 cestující. K čemu má mezi Moravským… Číst vice »

Petr

Teď abych se bál letět na dovču když nádražákům ta vydírací stávka vyjde , že mi při letu na klín posadí manželku pilota že má „leteckou „režijku . Při mé smůle by to byla nepěkná osoba.

Jan Miksa

Jeden zásadní rozdíl tu je. V letadle máš letenku na konkrétní místo, takže ti ho nemůže nikdo obsadit. Takže v letadle by i manželka pilota musela mít minimalne rezervaci místa. Ve vlaku Českých drah můžeš sedět kde chceš a to i když máš normální jízdenku. Využívají to lidi hlavně o Vánocích kdy jsou přecpané vlaky a potřebujou jet klidně na stojáka.

Axel

Dobrý a proč diskutujete o tom jak to funguje ve vlacích dopravce Českých drah, když stávka je zaměřena na vlaky dopravce Jihomoravský kraj?

Chytrý za 2

Ve vlaku Českých drah panuje tím pádem demokracie.

Já, kdo jiný

Pozor, pozor,
Ze sedmého nástupiště třetí koleje,
vlak dnes nepojede, neboť spadly troleje
a až to všechno opravíme a Base smontujem,
bude čtvrtek a to my stávkujem,
běžte domů pěšky drazí občani…..

Chytrý za 2

…zažili jsme horší.

Kopr51

aby se rýmoval i konec:

pěšky běžte domů občani
vy ovce i vy berani

Hen ten oný

a budou vám tleskat všichni Brňani.

Kopr51

no prosím a já myslel že jsem tu jediný (zneuznaný) poeta

Dalibor

zajímalo by mne jak moc to soudruzi myslí vážně, tj. koli % jsou to je vyýhrůžky a kolik % je reálné odhodlání to fakt vypnout a stávkovat.

Pandrhola

Vypadá to, že dost vážně.

Chytrý za 2

A co uděláš Dalibore pro překažení stávky TY 👈

Marian

Řekl bych, že je to celé prapodivně nastavené a chytá se utíkající pes za kočičí ocas. Zaměstnanecké benefity jsou a měly by být součástí systému, ale tak, že je bude poskytovat zaměstnavatel zaměstnancům, ovšem nikoliv tak, že je bude nárokovat na svém zákazníkovi, ale tak, že je bude poskytovat ze svého zisku. To, že ony benefity ve skutečnosti zaplatí také ten zákazník v ceně produktu / služby, je sice fakt, ale přeci jen to vypadá lépe. Navíc na ony benefity se může takto na pozadí složit více zákazníků a je jen na zaměstnavateli, jak ten výsledný koš benefitů namíchá. Do… Číst vice »

Axel

Pro Marian… zapomínáte, že řada vlakových linek má alternativu v autobusové/automobilové spolujízdní dopravě. Nebavíme se o S2/S3 nebo o vlacích z Veselí n. Moravou směr Kyjov. Bavíme se o Čejč-Hodonín popř. o Veselí n. Moravou-Vrbovce… tj. firma ČD nemá možnost libovolně navyšovat požadovanou cenu.

Axel

zapoměl jsem dopsat – že řada vlakových linek má alternativu v (velmi pravděpodobně) levnější autobusové/automobilové spolujízdní dopravě.

videosen

Rozklíčovat, co je a co není levnější je docela složité, jisté však je, že stále slyšíme: „doprava se má převádět na koleje, odlehčíme silnicím….

Axel

tak si pročtěte smlouvu mezi ČD a Jihomoravským krajem. Vlak je o polovinu dražší než bus… viz za cena za sedačku u vlaku je 1,18 Kč/km. U náhradní autobusové dopravy je cena za sedačku 81 haléřů/km. Ta cena za vlak zahrnuje mix různých typů ve které jsou třebas i kače RegioMouse (nevím jestli jezdí i původní vagony typu 810)…

Výjimkou jsou linky S2/S3 (kde ve velkém jezdí stařičké vagony typu 560)

videosen

Nebudu srovnávat nesrovnatelné. Autobus má s vlakem společné pouze sedačky, ostatní vlastnosti jsou velmi rozdílné.

Axel

Tak si zkuste jízdu z Moravského Písku do Bzence. Vlakem a busem… Nechápu proč by na této lince měl být vlak dražší… jestli to není tím, že ve vagonu s kapacitou cca 40-50 míst jedou 3 až 4 lidé.

videosen

Píšu obecně a nebudu dál reagovat na případy, které se Vám účelově hodí. Pouze jste potvrdil má slova, tedy, že každý druh dopravy má své vlastnosti. Autobus je podstatně mobilnější a všude nevedou koleje. Vlak poskytuje plynulejší jízdu, protože osa koleje nevybočuje tak výrazně jako tomu je na silnici, rozjezdy a brzdění jsou u vlaku mnohem snesitelnější, prakticky každý vlak má WC, prakticky každý bus jej nemá. V autobuse se nemůžete procházet a máte větší šanci na nehodu.
Věřím, že nebudete srovnávat 810 s posledním modelem busu a nepodbitou trať s klasickými spojkami, s dálnicí.

Axel

Právě, že celou dobu o tom mluvím… tj. že některé lokálky jsou zbytečné. Proč nestávkují železničáři, aby jejich zaměstnavatelé přestali vyhazovat peníze z okna, aby mohli zbylým železničářům přidat?

videosen

Obávám se, že asi ani netušíte, kdo je dopravce, kdo správce, kdo objednává a kdo cestuje. To je jedno, obzvláště, když slečna závist zvedlas prapor! Na počtu přispěvovatelů vidím, že jsme v Česku.

Axel

Moc nechápu ty řeči o závisti. Já mluvím o konstruktivně zaměřené stávce proti Vašim zaměstnavatelům = zrušit ty lokálky které jsou prodělečné a z úspor navýšit mzdy železničářům… A Vy jste psal, že nemá smysl srovnávat komfort mikrobus a komfort vagonu mezi Moravským Pískem a Bzencem… no právě, že to smysl má. A velký. Levnější, pohodlnější.

Petr

Rozdíl základní Bus/vlak…….jízda busu -silnici krom dálnice bus využívá zdarma (rozuměj zaplatí občan z daní). Vlak jede po kolejích za peníze tzn každý hnutí kola je spoplatněno…

Axel

A proto navrhuji téměř nevyužívané lokálky zrušit (i s kolejemi) – viz Čejč-Hodonín. A z úspor navýšit mzdy zbylým železničářům.

Chytrý za 2

Se všemi těmito výše uvedenými názory souhlasím byť s výhradami.

Bert

Souhlasím s vámi s uvedeným způsobem systému poskytování benefitů zaměstnavatelem. Ano, mělo by to jít ze zisku firmy, způsobů by se našlo jistě více. Co mne zaráží, je výtka vůči ‚drážním gumídkům‘, kteří se zastavili na úrovni roku 1970. Zajímalo by mě, který rok “ brzdy“ byste určil stávkujícím zaměstnancům např. ve Francii, Anglii, Itálii či Německu? A nestávkují tam jen zaměstnanci železničních společností. Nebo je v ČR menší právo na stávku než v ostatních zemích EU? Jako ostatně vše?

Axel

Jenže plánovaná stávka kvůli (nepeněžním) mzdám není proti jednání zaměstnavatele, ale stávka je namířena proti zákazníkům zaměstnavatele… Vy znáte lepší způsob jak odehnat zákazníky (a tím přijít o práci), než kterou plánují ti tupí železniční odboráři?

Bert

Každá stávka zasáhne obě strany. Zaměstnavatele a bohužel i zákazníka. Ať už to bylo v letecké dopravě nebo u nás i ve zdravotnictví, kdy se přijímaly jen akutní případy. Pacient = zákazník. A zákazníkovi je jedno, jestli jde o navýšení mzdy, zachování benefitů či uzavření kolektivní smlouvy.

Pečlivý pozorovatel

Pane Axel vy jste si ten článek ještě pořádně nepřečetl? Nebo ho vážně nejste schopný pochopit?

Axel

Ne, já opravdu nechápu proč chtějí stávkovat, aby mohli cestovat za „reálnou a přijatelnou cenu“… Protože to můžou už dneska (nezávislena mínění jejich zaměstnavatele)… mají stejné možnosti jako všichni ostatní cestující…takže fakt nechápu za co chtějí stávkovat… leda že by chtěli, aby platilo „jsem nádražák, kdo je víc“.

Chytrý za 2

Schánějme stávkokazy.

Petr

Axel….neberte je jako cestující běžné…berte to jako služební cesty ,tzn jste někam vyslán a dopravujete se služebním prostředkem zaměstnavatele(průkazka že můžete je režijka) za poplatek který si na průkazku nahrajete můžete jet pak i soukromou cestu (něco jako když máte od zaměstnavatele pujčené auto a vyplňujete cesťáky včetně soukromích jízd) .Teď to převedu na váš případ,dyť mají možnost jezdit jako ostatní …v překladu: zaměstnavatel vám pujčí auto aby jste mohl jet na pracovní cestu a vy zaplatíte opotřebení, naftu a splátky toho auta…

Axel

Hm… tak pokud někomu připadá, že 1500 Kč ročně (=125 Kč měsíčně) za Sp/Os vlaky na jižní Moravě nejsou za „reálnou a přijatelnou cenu“, tak byl bych rád, kdyby mi tu jízdenku prodal. Zaplatím dvojnásobek tedy 3000 Kč

Dalibor

Přesně tak. za 250Kč/měsíc mít všechny vlaky na Jm kraji k dispozici, do toho bych okamžitě šel.

Pečlivý pozorovatel

Pánové Axeli a Dalibore a to by jste ochotně dali i kdyby jste si byli jistí že do JMK vůbec nepojedete? Pokud vím celá debata a i spor je o neJMK rezijkaře.

Axel

pokud paušální jízdenku někdo nepotřebuje, ať ji nekupuje… tj. chápal bych stávku proti firmě ČD že nutí VŠEM svým zaměstnancům paušální jízdenku ve vlacích Jihomoravského kraje.. jenže žádná taková stávka se neplánuje. Proč?

babilon

Takže stávkujete za benefit, který vůbec nevyužijete? Jo, to dává smysl.

Axel

Pro babilon… jestli jsem snad správně pochopil zdejší nadšence do stávky, tak oni tvrdí, že Jihomoravský kraj nabídnul slevu 90 až 95% z jízdného ve vlacích Jihomoravského kraje pokud ČD odeberou desítky tisíc jízdenek (prý celorepublikově je držitelů režijních jízdenek ve vlacích ČD kolem 100 tisíc lidí). Jenže ČD prý mají zájem pouze o pár tisíc jízdenek do vlaků Jihomoravského kraje…. nechápu v čem je problém…. holt sleva nebude 95%, ale bude třebas 70% a zaplatí ji firma ČD těm pár tisícím svých zaměstnanců, kteří fakt jezdí po Jihomoravském kraji.

Pečlivý pozorovatel

Nevím proč každého kdo není závisti vzteky bez sebe a přemýšlí logicky považujete za zaměstnance ČD. Nejsem rezijkar a nestavkuji.

Bert

Máte možnost. Nastupte k ČD, volných míst je prý dostatek. Mladí jít do turnusu nechtějí, potřebují volný víkend a být v teple. Nejlépe u PC. Získáte spoustu dalších výhod, je jich opravdu nepřeberné množství.

Axel

Pokud mají ČD nedostatek vlastních zaměstnanců, tak proč nechtějí přidat těm současným?

Bert

Tak teď jste mě přesvědčil. Zní to logicky. Přidat zaměstnancům, které mám. No a co, že další dvě místa nejsou obsazena, to zvládnou už ti, co mají uzavřenou pracovní smlouvu. I když je to o 50 km dál.

Axel

Logiku to má, protože a) eliminujete riziko, že téměř k odchodu rozhodnutý výborný zaměstnanec zůstane ve firmě, pokud mu vadila neadekvátní mzda… b) mám zkušenost, že spokojený zaměstnanec ve svém okolí je sám od sebe nejlepší „náborář“ pro firmu – zvláště, pokud by zaměstnavatel zaplatil odměnu svému zaměstnanci za tip (za doporučení) na dobré zaměstnance, který po přijetí do firmy by firmě zůstal (tj. část odměny tipaři vyplatil na začátku, a zbytek dejme tomu po roce od přijetí nového kolegy/-ně).

Bert

Jo, tu odměnu za tip určitě vyplácí většina zaměstnavatelů. Poptám se u svých přátel zaměstnaných v různých oborech, kolik takových společností existuje. A jsou také jiné důvody, proč i ne úplně spokojený zaměstnanec zůstává. Ty důvody nebudu jmenovat, opakoval bych se z jiného příspěvku.

xyz

Pokud „mladí do turnusu nechtějí“, pak je to mj. vina odborové organizace, že nedokázala vyjednat lepší finanční i jiné (plánování směn) podmínky tak, aby se toto zaměstnání stalo atraktivnějším i pro mladé.

Dle vaší teze „máte možnost, nastupte k ČD“ lze přistupovat i opačným směrem – komu se na železnici za podmínek stanovených JMkrajem nelíbí, může odejít pracovat jinam. Míst je i v jiných oborech povětšinou dostatek.

Bert

To máte pravdu. Jenže když je vám např. 50, tak je o vás opravdu u jiných firem obrovský zájem! A pokud se týká výše mzdy nejen v souvislosti s náborem nových, hlavně mladých lidí, pak jste si snad vědom toho, jaký problém je např. ve zdravotnictví. A tam mluvíme o zcela jiných částkách. Bez závisti, zaslouží si to. Společnosti, které jako nástupní plat nabízí 35000 a nemohou sehnat zaměstnance. A zkušenosti se zaměstnáváním cizinců nám předvedla Arriva.

Luboš

Dělám úplně mimo obor železnice. Těžko komentovat. Obecně fandím zaměstnancům v jejich boji za zachování benefitu. Osobně by se mi taky nějaký benefit líbil i v naší firmě. Bohužel my se nedokážeme ve firmě takto zorganizovat a bít se za společnou věc. Proto železničáři máte můj obdiv a podporu za to jak se dokážete spojit a táhnout za jeden provaz.

René Krejcárek

Ano jistě kupředá levá, zpátky ni krok….

xyz

Ve firmě byste se zorganizovali výhradně vůči zaměstnavateli. Tento železničářsko-odborářský krok však rozhodně není namířen výhradně proti zaměstnavateli (ČD u pracovníků ČD; SŽDC u pracovníků SŽDC).

Robert

Tak problém je hlavně v Tarifu který vydává Ministerstvo dopravy a který říká že na výkonech z nabidkovych řízení rezijky neplatí. Tam je zakopaný pes a ne u JMK nebo ČD. Toho si ale odboráři mohli všimnout dřív než nyní.

xyz

Upřesním, že:
– onen tarif uvádí, že na výkonech z nadídkových řízení režijky nemusejí platit (tzn. mohou, ale nemusejí)
– JMK nakonec přistoupil na umožnění jejich platnosti na svém území (a to i u těch zaměstnanců, kteří pro JMK nezajišťují provoz), ovšem za odpovídající kompenzaci.

Kopr51

Kéž by stávka vůbec neproběhla. Stačí oboustranná dobrá vůle.

Dominik

Jenže ta ze strany kraje moc není.

-TR-

Proto je třeba hrozit stávkou, aby ta dobrá vůle kraje někdy nastala.

Kopr51

Vynucená dobrá vůle hrozbou (zde stávkou) je nesmysl. Dobrá je ta nevynucená hned od počátku nebo příklon k ní v průběhu jednání.

Chytrý za 2

Taky se dá stávkovat tak, že o tom nemusí nikdo vědět. Někdy se to v provozu daří bez vyhlašování stávky.

Axel

Nevím jakou vůli kraje považujete za dostatečnou… protože na tom nezáleží. Neboť nikdo kromě zaměstnavatele nemá jak splnit přání stávkujících zaměstnanců… jenže zaměstnanci nechtějí stávkovat proti svému zaměstnavateli…

Dominik

Jenže tato stávka vytvoří tlak na obě strany

Axel

Jak 2 strany? To nechápete, že postupně do „hry“ vstoupí i další? náhrada vlaků (zejména lokálek) pomocí autobusů, města budou organizovat P+R pro automobilní spolujízdu s přestupem na MHD, …

-TR-

A Vy zase nechápete, že v tomto roce je rušení vlaků politicky neprůchodné. Příští rok to už průchodné je, ale to už může být situace úplně jiná (zejména i s ohledem na výsledky letošních voleb) a celá epizoda ohledně režijek už nejspíš bude dávno za námi.

Sinda

Ale stávka rozhodně poskytne prostor pro praktické otestování železnici nahrazujících řešení. Dobře vy! 😀

-TR-

A vy si myslíte, že to dopadne dobře? Ty dopravní zácpy v Brně a okolí chci vidět 😀

Dalibor

zas takoví tragédie to nebude. předpokládám prodloužemí cesty do/z práce na dvojnásobek.

Chytrý za 2

Předisponují se sem Arrivy z ostatních krajů ty to stávkujícím ukážou až to bude lítat.

Axel

V 2023 bude mít Arriva i RGJ k dispozici část svých vagonů typ 845

Dominik

Kraj i zaměstnavatel, oba jistě budou chtít, aby se situace rychle vyřešila.
To je Vaše teorie, ale máte pro svou domněnku nějaké důkazy?

Kopr51

Do poslední chvíle budu věřit, že přeci jen ji dají průchod. A ne-li, až pak se vnitřně ztotožním se stávkou.

Tronda

Na straně kraje je dobré vůle víc než dost, sleva z ceny celoročního cestování pro zaměstnance jednoho z dodavatelů více než 90% je velmi velkorysá.

Kopr51

Promiňte, ale stanovisko JMK jste pochopil po svém.

Dominik

Jak 90%, chtějí snad zaměstnanci krajské jízdenky, na všechny dopravní prostředky? Ne, takže potom nemůžete vycházet z krajské jízdenky, na veškerou dopravu v kraji.

Sinda

Kdo platí, ten určuje pravidla. Vlaky si platí kraj ze své kapsy, ne ČD. Logicky tedy nemohou ČD rozhodovat o tom, koho a za jakých podmínek převezou.

-TR-

Někdo může rozhodovat o tom, koho převezou? Vítejte v totalitě. Před nástupem do vlaku šup na kádrovou prověrku, nesplníš-li ji, jdi pěšky!

Tronda

Jenže taková v nabídce není, stejně jako např. v Praze není k zakoupení jenom roční jízdenka na přívoz.

Dominik

Tak jak můžete porovnávat 2 různé věci?

Chytrý za 2

Lepší než porovnávat jednu.

Axel

pro Tronda… Vy asi nejezdíte v Jihomoravském kraji, že? Protože tam fungují na systému tzv. zón. Tj. naprostá většina cestujících nekupuje měsíční/čtvrtletní/roční jízdenku na vlak nebo bus, ale kupuje na zóny… a to přestože na dané lince jezdí BUĎ vlak NEBO bus… Tj. není moc časté, že by si člověk mohl vybrat jestli chce jet busem nebo vlakem, ale jede podle toho jaký druh dopravy objednal Jihomoravský kraj. Příklad – když člověk jede z Břeclavi do Brna, tak pojede vlakem, Příklad 2 – když člověk pojede ze Slavkova do centra Brna, tak pojede přímým busem (přestože do centra Brna nakonec… Číst vice »

-TR-

Plácáte nesmysly. Když vezmu zrovna případ trasy Slavkov – Brno, vlak S6 i autobus 601 jedou přes stejné zóny, tj. 635, 620, 610, 101, 100.

Koupím-li si měsíční nebo čtvrtletní jízdenku IDS JMK, můžu jet jak vlakem, tak autobusem. Nic mi v tom nebrání, mám koupené odpovídající zóny.

Axel

Pro -TR- evidentně nejezdíte v JMK protože ti kdo pravidelně potřebují do centra (na Zvonařku resp. na přestup MHD na jih směr Komárov či na okružní bus např. do Bohunic) jedou busem. Ti kteří chtějí do Slatiny nebo Šlapanic nebo Krpole jedou vlakem – (pomalým) Os. Ti kteří chtějí do Židenic (jedou resp. jezdili) vlakem – Sp… Tj. většina cestujících si nekupuje jízdenku podle toho jestli chtějí jet busem nebo vlakem, ale kupují si jízdenku podle cíle své cesty.

-TR-

Ale stojí to stejně a jsou to stejné zóny. Pokud budu mít měsíční nebo čtvrtletní jízdenku IDS JMK na tuto trasu, můžu cestovat jak vlakem, tak autobusem, jak se mi bude chtít. To je fakt.

Axel

Já reagoval na názor, že jízdenka platná pouze na část dopravních prostředků (tj. na vlak) v integrovaného systému v JMK má pro konkrétního cestujícího téměř stejnou hodnotu jako kdyby měl jízdenku na všechny druhy dopravních prostředků (bus, vlak, mikrobus, trolej, tram) v IDS JMK.

S ohledem na slevu 90-95% z ceníkového jízdného nechápu co by kdo ještě chtěl. Leda, že by fakt šlo o ješitnost („já jsem nádražák, kdo je víc“) = abych my ostatní cestující nosili na svých rukách ty cestující, kteří pracují v ČD nebo v SŽDC.

-TR-

Dosud zaměstnanci ČD ani SŽDC nemuseli platit nic navíc za to, že jezdí v Jihomoravském kraji. Nedivím se jim, že tento stav by rádi uhájili.

Axel

Proč ne, ať si klidně hájí svůj názor, a to třebas formou stávky proti svému zaměstnavateli… ale z nějakého důvodu takovou stávku neplánují, proč? Nýbrž chtějí stávkovat proti zákazníkům svého zaměstnavatele, holt ten šéfodborář který to vymyslel, tak to bude „duševní gigant“

Tronda

Po JMK sice často nejezdím, ale systému zón narozdíl od režistů rozumím. Pouze jsem přirovnával, že jejich výkřiky, že kraj nenabízí kalkulaci roční jízdenky pouze pro železnici, jsou stejné jako kdyby někdo v Praze požadoval kalkulaci pouze pro přívoz. V PID je sice pásmový tarif, ale z tohoto pohledu je to totéž a pro normální, zdůrazňuji normální lidi je to úplně ideální stav – neřeší při své cestě jakým druhem dopravy mohou a nemohou jet.

Axel

Jo, a právě protože leckdy se v IDS JMK nedublují busy a vlaky, tak moc nechápu proč všichni železničáři chtějí paušální jízdenku platnou pouze ve vlacích Jihomoravského kraje. Tj. že nechtějí paušální jízdenku platnou (na určitý počet zón) ve všech dopravních prostředcích Jihomoravského kraje. Některým železničářům patrně vyhovuje jezdit pouze vlaky.

Petr

Axel nahoře jsem se vám to snažil vysvětlit režijkáři vlakama jezdí na pracovní cesty …a výkon práce je na železnici zony jsou k ničemu když za prací pojedu 100Km zase po železnici ….přiklad Brňák jede režij jízdou do Třebové tam převezme vlak a jede spátky, mohl by jet vlakem zaměstnavatele ale nemůže protože ve vlaku zaměstnavatele platí Jihomoravská malost a bordel, tedy si musí koupit jízdenku až na hranici kraje tzn než mu to dráhy vykompenzují tak zbankrotuje (nehledě na to že Čd bude muset následně vše proplatit) ….nedávno se mi ozval jeden kolega Ing, který léta jezdil vlakem do… Číst vice »

Tronda

Ale prd, ten Brňák pojede do České Třebové na služební cestu, takže si koupí jízdenku a tu mu zaměstnavatel proplatí, zákoník práce platí na železnici taky.

A ten váš kamarád ing. si blbě zjistil fakta, protože IN100 v JMK platí, nicméně hlídat kde platí a kde neplatí musel i dříve, protože IN100 nikdy neplatila na všech tratích v ČR.

Pražák

Přesně naopak, kraj nabídl, že zaměstnanci ČD a dalších mohou jezdit ve vlacích kraje za 1 500 Kč/ročně (tedy za hubičku).
ČD a spol odmítají i tuto velmi nízkou cenu za zaměstnanecký benefit uhradit.

Kopr51

Z prohlášení OSŽ toto nevyplývá. Společné stanovisko odborových organizací působících na železnici k situaci režijních výhod ČD v Jihomoravském kraji ze dne 7. ledna 2020 Podrobnosti Nadřazená kategorie: Zpravodajství On-line Kategorie: Informace Zveřejněno: 8. leden 2020 AKTUALIZOVÁNO Včera (7. ledna 2020) se v sídle OSŽ v Domě Bohemika v odpoledních hodinách uskutečnilo společné jednání představitelů odborových organizací působících na železnici za účelem domluvy na společném postupu v problematice režijních výhod ČD, zejména s ohledem na aktuální situaci, kdy od 1. ledna 2020 není pro všechny držitele režijek zajištěna možnost na základě časového příplatku využívat vlaky ČD objednávané Jihomoravským krajem. Po… Číst vice »

Dominik

A v čem je ten JmK tak výjimečný, že doplatek pro kraj má stát více jak celorepubliková režijka? Navíc kraj nesmyslně vyčlenil SŽDC a když už, tak chce akceptovat jen režijky ČD.
Ono je vůbec prazvláštní, že u In100, Businnes (a aby to nebylo tak nápadné) a In Senior problém od začátku neměli a o režijce nechtěli nejdřív ani slyšet.

Sinda

Nejen JmK. Ostatní kraje -prozatím- couvli, ale z toho nemůžete dovozovat, že situace ze časem nezmění i v jiných krajích. Proč by měl JmK finančně nést historické břemeno plynoucí z existence ČSD, později ČD následně rozdělených na ČD a SŽDC?

Režijka je závazek Č(S)D, nikoliv JmK. Je na dnešních ČD a SŽ, jak svým závazkům dostojí. Ale není důvod, aby to financoval právě kraj. Současní právní nástupci ČSD logicky musí hrábnout do své vlastní kapsy a slíbený benefit zaplatit.

Dominik

Ale nikdo neříká, že by kraj neměl požadovat žádnou kompenzaci.

Pražák

Však ji také požaduje, 1500 Kč za hlavu a rok, jen to ČD. a spol. nechtějí za své zaměstnance uhradit.

Pražák

Co to melete člověče nešťastná? On kraj chce, aby těch 1500 Kč hradili zaměstnanci? Ne, on to chce po ČD a dalších organizacích jejichž zaměstnanci tradičně režijku využívají. Zda to následně ČD. a spol. přenesou na své zaměstnance či uhradí ze svého zisku není věc kraje.

Axel

Anebo ČD koupí paušální jízdenky ve vlacích JMK pouze pro ty své zaměstnance, kteří o tu paušální jízdenku stojí.

Tronda

Hele a když už se oháníš cenou celorepublikové režijky, byla s JMK cena celorepublikové režijky konzultována? Jaké bylo jeho stanovisko? Souhlasil s tím?
To je totiž dost podstatné, takhle se totiž režisti domáhají stravy v restauraci, za cenu, kterou si sami dohodli s kde kým, jenom ne s majitelem té restaurace.

xyz

„A v čem je ten JmK tak výjimečný, že doplatek pro kraj má stát více jak celorepubliková režijka?“
Směšujete poplatek za režijku ze strany držitele směrem k ČD (nízká cena) vs. poplatek za režijku ze strany ČD k objednateli (cena odpovídající podílu provozu v JMK vůči objemu celostátního provozu co do běžné ceny celosíťové jízdenky, tzn. 1500 Kč vůči 20 000 Kč).

Marek

Kraj s tím nic nemá společného. O benefitech se baví zaměstnanec a zaměstnavatel. Je to stejné jako by rezijky chtěli RegioJet zaměstnanci na spojích ČD. Taky pracují na dráze ne?

Axel

Třeba ať chtějí zaměstnanci RGJ jezdit ve vlacích ČD, ale to je věc mezi zaměstnanci a zaměstnavatel v RGJ. Nikoho normálního by nenapadlo s tím obtěžovat zákazníky zaměstnavatele.

xyz

JMK zde dobrou vůli projevil již 2x:
– platnost zvýhodněné zaměstnanecké jízdenky pro pracovníky ČD v JMK + jejich rodinu
– nakonec i nabídnutí platnosti všech zaměstnaneckých jízdenek při finanční kompenzaci ze strany ČD

Jirka

Tak by mě zajímalo jestli bude Babiš 31.ledna zase telefonovat a odsune za pár milionů na přesčasy tu stávku ze soboty na pondělí?
Na facebooku se pak svým ovcím pochlubí, že je rád , že je šéf odborů akční a hlavně, že mohl aspoň trochu pomoci.

Kopr51

coby kdyby

Hen ten oný

kedy něčo, tak nič a keby volačo, tak vôbec nič

Kopr51

to já jen že kdyby přeci, tak potom jestli určitě, spíš ale možná ani ne

Anonym

Stávku jednoznačně podporuji, ale ne kvůli režijkám, ale kvůli té tarifní izolaci co tam je zavedena. Nicméně zajímavé je, že u Arrivy a možná i u jiných dopravců se jejich „režijky“ neřeší a uznávají se.

Sinda

Viníkem tarifní izolace jsou historicky České dráhy neochotné uznávat jízdenky jiných menších dopravců. ČD to celé jen hodily na ministerstvo a tak se teď čeká na integrovaný tarif.

Když začínal PID v Praze, tak ČD nechtěli uznávat třeba ani OpenCard. Dodnes takto neuznají SMS jízdenku, byť ta je v jiných dopravních prostředcích bez problémů platným jízdním dokladem. Stávka by tedy za těchto parametrů měla cílit proti ČD.

videosen

Deset roků mělo MD na řešení a tady je výsledek

Sinda

Hlavně že u ČD se mají nač vymluvit, že? 😀

Macek

SMS je dodnes platná pouze v prostředcích DPP, protože se jedná o jejich produkt.

Tronda

Nemáte pravdu sms jízdenka platí i na linkách jiných dopravců.

Chytrý za 2

Ale na co vám je, když vlak nepojede?

xyz

Žádná tarifní izolace v JMK není; pro mezikrajské jízdenky nadále platí tarif ČD.

Miky

Tak zaměstnanci jedné státní organizace budou stávkovat, aby management jejich zákazníka (státem 100% vlastněná a.s.), vyjednal pro ně benefit u zákazníka této a.s. (veřejno-právní korporace, v tomto případě JM kraje). To je jako kdyby údržbáři telekomunikací stávkovali aby management O2 se mnou vyjednal, abych je nechal ze svého telefonu volat za 10 Kč/měsíčně. To nevymyslíš.

videosen

Možná, že by stačilo podívat se do historie, na vzájemné uznávání výhod. A nejen do historie, ale i v současnosti něteří dopravci tuto možnost připouští.

dopravak

Ale ať si tuhle výhodu klidně uznávají i pro tety do pátého kolena, ale ať to vše evidují a kraji proplatí. A v tomhle je zřejmě ten zakopaný pes. Odborářům a všem starým strukturám prostě tenhle bordel vyhovuje a nechtějí se ho vzdát.

Alex

A České dráhy snad ve svých vlacích uznávají režijní výhody zaměstnanců JMK? 😀

videosen

Pokud to budou lidi z profese, tedy pokud bude fungovat kraj, jako dopravce, proč ne? Jediný efekt, který bude mít likvidace výhod bude více lidí v autech. Osobně jsem pro velké slevy pro všechny obyvatele, nebo pro výrazné zpoplatnění silnic a to v poměru kdo co rozbije, ať zaplatí. Tak, jak ve Švýcarsku.

Sinda

Jenže tak to není. ČD se rozhodně režijky jiných dopravců jako kompenzaci uznávání vlastních režijních výhod nechystaly. Jinými slovy chtěli jen brát. Dávat už ne.

videosen

Nemáte pravdu, v tv při debatě zástupce ČD MD A Jančura se oba dopravci shodli. Logicky by se nejednalo o žádné braní a nedávání, protože by jeden uznával druhému. přesně, jak tomu bylo za mocnářství.

Axel

pro videosen… Váš sen o zpoplatnění silniční dopravy podle skutečně odjeté vzdálenosti už funguje. V nějaké podobě. Jmenuje se to spotřební daň na benzín/naftu.

Sinda

Bohužel na původní účel zavádění spotřební daně z paliv (a později DPH, která se z ceny zahrnující spotřební daň vypočítává a odvádí) se již po letech poněkuď zapomělo, zejména při hledání dalšího penězovodu jménem mýto.

David

Videosen: Pokud bude více lidí v autech a počet aut se nezvýší, pak je to jedině dobře.

Miky

Úplně nechápu, co myslíte tím „vzájemné uznávání výhod“? Nějak si nedovedu představit, co by SŽ mohla zaměstnancům JM kraje recipročně nabídnout… Komentovanou exkurzi na hradle?

PvvS

Že by zaměstanci ostatních dopravců v IDSJMK jezdili taky zadarmo vlaky a naopak.

Pražák

SŽ provozuje nějaké vlaky? Myslete trochu než něco vypustíte

Dalibor

Ale jo provozuje. Akorát do nich neprodává jízdenky…

Pražák

Pravda, na drezíny se štěrkem jsem zapomněl. To by určitě zaměstnanci IDS JMK ocenili.

Sinda

A tak zážitková turistika je dnes vcelku populární záležitost i jako zaměstnanecký benefit.

PvvS

Njn, konečně narazili na realitu. A zjistili, jak se cítí ti okolo, co si dopravu musí platit sami. Teď jsou jak ostatní lidé, cestu do a z práce si platí sami a nikoho to nezajímá. navíc stále mají dost výhod. Režijka na celý zbytek sítě a doplatek na JMK za pakatel . A až někteří pochopí, že vlaky v JMK už nejsou vlaky ČD ale kraje. Kraj je ten komu patří kapacita a kdo rozhoduje o tom za jakých cenových podmínek se bude jezdit. ČD pouze dodávají službu a vozidla. Za pevně daných podmínek ve smlouvě. A že si dodavatel… Číst vice »

Alex

Odboráři bohužel nedokáží přiznat pochybení svých vlastních zaměstnavatelů. A dokonce ani pochybení svých vlastních zástupců delegovaných do dozorčích rad svých zaměstnavatelů.

Dominik

Za pakatel? Možná kdyby požadovali i ostatní dopravce, busy a MHD, takto je 1500,- přemrštěné.

PvvS

Pro toho, kdo dojíždí denně vlakem je to pakatel. Za 500 pro místní je zadarmo. Za 1500 nikdo nenutí, je na každým, jestli si to dokoupí. Ale chtít za 1500 celosíťovou v ceně 22 000 je snad blbý vtip.

Tronda

Přemrštěné? Vždyť přece doporučuješ cenu 1,7 Kč / km, která je dle tebe nízká. Spočítej nám schválně, kolik kilometrů ujedeme vlakem za tu tvoji cenu 1,7 Kč / km.

BoH

Schválně jsem si zkusil dát traťovou čtvrtletní jízdenku ČD z Brna do Kuřimy – 2 331 Kč… za rok je to tedy 9 324 Kč. Myslím, že 1 500 je v podstatě za hubičku nehledě na to, že tam žádné traťové omezení neexistuje 🙂

David

Do Kuřimy? To je ta Kuřima? Hm, nemyslím si.

Chytrý za 2

Kouřim, Kouříš, Kouříme.

Dominik

Co to je za nesmysl? Vždy musím porovnávat službu se základní cenou, takže ne s nějakou čtvrtletní jízdenkou, ale se základní cenou režijky.

Axel

A přesně kvůli takovým namachrovaným kecům (=že ostatní cestující jsou podlidé z pohledu „režijkářů) do 3 roků (od začátku stávky) skončí velká část železničních linek na jižní Moravě

Dominik

Jaké namachrované kecy? Jací podlidé? O tom jsem neřekl ani slovo, ani na ostatní cestující neútočím.

Axel

Jaktože neútočíte na cestující? Nesmyslnou stávkou zaměřenou proti cestujícím? Když železničářští odboráři věděli už před roky, že ČD jako dopravce skončí jako dopravce Sp/Os vlaků na jižní Moravě. Jaktože neútočíte na cestující, když stávkou proti cestujícím chcete, aby se ostatní cestující složili na cestování pro Vás za cenu 5% až 10% z ceny, kterou platí ostatní (výdělečně činní)… zvláště když na řadě míst jsou vlaky zbytečné (viz lokálka Čejč-Hodonín) Namísto výměny „chrápajících“ zástupců železničních odborářů v dozorčí radě ČD, namísto toho, abyste se Vy železničáři omluvili cestujícím ohledně monopolními vydírání? Z mého osobního pohledu nevidím ani chlup sympatií vůči takovým… Číst vice »

Dominik

Stávka není zaměřena proti cestujícím, ale bohužel je to doprava, tak se to dotkne i jich, stejně jako, když jinde stávkovali řidiči autobusů, nebo jako když stávkovali učitelé, také se to dotklo rodičů a nikdo netvrdil, že je to útok na rodiče.

Nikdo tu neříká, že si kraj nesmí říct o kompenzaci, ale v rozumné výši.

Za co? Že chceme hájit svůj benefit? Za to se opravdu omlouvat nehodlám.

Axel

Pokud chcete vyjednávat o své mzdě, tak vyjednávejte (např. stávkou) se svým zaměstnavatelem… ale o stávku proti svému zaměstnavateli evidentně železničáři nemají zájem. Proč?

-TR-

Pro GVD 2020/21 se nic rušit nebude. Důvod – volby.

Pro ostatní GVD to závisí na výsledcích voleb a sestavené krajské koalici. Může to dopadnout podobně, může to dopadnout lépe, může to dopadnout hůř. Stát se může ještě mnoho.

Bude-li nová garnitura k železnici nepřátelská, rušit může v GVD 2021/22 a 2022/23. Kdyby rušila o rok později, tak už by to byl průser z pohledu krajských voleb v roce 2024.

Tronda

Základní cena je služby je cena ročního jízdného po JMK, nic víc, nic míň.

Dominik

Ona existuje roční jízdenka v JmK pouze pro železnici? Nikdo jiný druh dopravy nežádá. Jestli ne, tak není co řešit, nelze kombinovat jízdenku na všechny druhy dopravy s jízdenkou na vlak.

Tronda

Není v nabídce, tak se nenabízí, stejně tak není v nabídce roční jízdenka pouze pro trolejbus, nebo pouze pro loď na přehradě.

Dominik

Tak jak můžete porovnávat 2 rozdílné věci? Prostě není, tak pak nelze ani srovnávat.

Tronda

Tzn. že neexistující službu ani nemůžet požadovat.

Pražák

Jakou cenu režijky? Copak to kraj chce, aby to platili prostí ajzboňáci? Ne chce, aby to platily ČS, SŽ a další. Zda, komu a jak to přípaeně přeúčtují dál je již interní záležitost těchto organizací.

Dominik

Ne, chce aby to platilo ČD, SŽ úplně vyřadil.

Pražák

No v pořádku, ať si to ČD následně vyřeší s SŽ.

Dominik

Jak si to ČD může se SŽ vyřešit, když kraj řekl, že bude akceptovat jenom režijky zaměstnanců ČD?

xyz

Nemáte pravdu; kraj řekl, že při kompenzaci cca 1500 Kč/ks/rok bude akceptovat veškeré režijky jiných pracovníků (než již předem domluvených, finančně zvýhodněných zaměstnaneckých jízdenek pro pracovníky ČD v JMK + jejich rodiny).

xyz

Nenapsal jste to celé. Chce, aby to platilo ČD s tím, že je na jejich uvážení, jak si budou se SŽDC a dalšími subjekty přefakturovávat platbu za platnost režijních jízdenek těch neČD subjektů.

Samozřejmě že platbu (resp. kompenzaci) by mohly provést jedině ČD, protože ony jediné mají s JMK smluvní vztah (na rozdíl od SŽDC atd.).

babilon

Ty vogo, takže stávkujete za něco, co má hodnotu ani ne stovku měsíčně?

Kopr51

za 100 měsíčně si moc vlakem nezajezdíte
za 100 měsíčně si na režijku zajezdíte až do omrzení

Gajda

Tak já jen doufám, že jihomoravský kraj bude vůči ČD minimálně stejně tvrdý jako Zlínský vůči Arrivě a Pardubický vůči Leo Expressu, pokud tedy ČD neustoupí a nenabídnou kraji finanční kompenzaci za uznávání režijek v ním placených vlacích. A stejně tak doufám, že na to kraj nezapomene, až bude vybírat, kdo bude jezdit s jím pořízenými vlaky, protože pokud to bude jedna nejmenovaná žlutá firma, asi pak kraj nebude nikdo vydírat stávkou kvůli režijkám. 🙂

Dominik

ČD kraji nabídlo paušální částku za všechny režijky, ale to kraj odmítl a požaduje platbu za každou režijku zvlášť a ještě nesmyslně dělí na krajské a mimokrajské a ČD a neČD.

Alex

Paušální nabídka ČD neodpovídala představám kraje o platbě za službu umožnění přepravy zaměstnanců dopravce a jejich rodiných příslušníku ve vlacích, kde kraj sám nese riziko tržeb. Kraj si objednává celý vlak a je tudíž ryze na kraji, za jakých podmínek bude koho vozit.

Nebo mi chcete říct, že když si od ČD pronajmu vlak, tak musím strpět fakt, že mi část jeho kapacity vyčerpají režijkáři bez jakékoliv kompenzace? Logika lidí od dráhy je vážně zvrácená!

Axel

Pro Alex… Váš příklad je zavádějící. Protože abyste si odhadnul jakou potřebujete kapacitu dopravního prostředku v pravidelné dopravě, tak potřebujete znát zájem platících cestujících…. A aby jihomoravský kraj získal co nejpřesnější data, tak tomu brání odboráři, když trvají na paušální jizdence… Uznávám, že nedává moc smysl, proč tedy Jihomoravský kraj akceptuje paušální jízdenku firmy ČD, tedy IN100.

MiKi

To je logika odborářů.

dopravak

A nebude to tím, že je v podstatě nemožné odhadnout/ověřit, kolik km se takhle najezdí? V kraji máte x tisíc zaměstnanců dráhy. Jeden nejezdí vůbec, druhý jezdí s rodinou x-set km denně. Už vidím ty diskuze, kolik najede průměrný režijkář. Řešením je jedině evidence každé jízdy, což je technicky jednoduše proveditelné a tyto km pak ČD a spol. kraji jednoduše proplatí (dejme tomu sníženou sazbou za km). benefitem je pak evidence, kolik platících lidí jezdí třeba na poloprázdných lokálkách.

PvvS

To byly podmínky kraje. Buď náhrada za každé použití režijky ve vlacích JMK, nebo poušál.. Jenže to by se režijkáři museli hlásit u průvodčího každou jízdu.

Axel

No a v tom je problém – předložit jízdenku ke kontrole?

Chytrý za 2

pokud ji nemáte?

dopravak

Jenže to by se režijkáři museli hlásit u průvodčího každou jízdu.

přesně. Podle mě je tohle správně nejenom tady v kraji, ale všeobecně. I tyto jízdy „zdarma“ mají být nějak evidovány a odpípnout cestu u průvodčího, případně nějak cestu zaregistrovat snad není takový problém.

3PO

Vždyť se u průvodčích režijkáři už několik let hlásí.Ne tedy osobně „pane průvodčí,mám režijku“,ale režijka (In-karta s aplikací zaměstnanecké jízdné)se při každé kontrole ve vlaku načítá na přenosné osobní pokladně,kterou již mnoho let každý průvodčí má u sebe.Výkon směny bez ní snad ani možný už není.

Dominik

Ale asi tak si to dotyčný představují, budeme běhat po narvaném vlaku a volat, pane průvodčí mám režijku.

Axel

No to tedy nevím… Já tedy jel z Brna. seděl jsem u stolku (tj. sedačky proti sobě). Naproti mě si sedla paní. Přišel pan průvodčí. Mě zkontroloval In-kartu. Paní mu ukázala nějakou průkazku (jsem si jistý, že na průkazku se jen podíval, určitě průkazku nekontroloval stejným způsobem jako mě kontrolval Inkartu). Za Břeclaví jak pan průvodčí procházel, tak si sednul vedle paní a pár minut si povídali jak se daří v práci… vyrozuměl jsem že oba jsou železničáři (netroufnu si odhadnout jestli jsou z téže firmy, nebo jestli např. paní nepracuje v SŽDC), detaily jsem se snažil neposlouchat, takže jsem… Číst vice »

PvvS

Haha, maximálně se podívá na kartu. Ale načítat ani omylem.

Dominik

Ano, asi tací jsou, ale je jich dost, který svou povinnost plní 100% a i režijku načítají do POPky.

Jaaa

A jako jak? Vnějškově je to obyčejná IN karta, není jak poznat rozdíl.

Tronda

Paušální částka mohla být vypočtena jen a pouze tím, že ČD znásobili 1500 Kč x počet režistů, kterým chtějí tímto paušálem režijku zaplatit, to že platit nechtěji a nebo neumí počítat opravdu není problém kraje. Takto je to jako kdyby jsi si chtěl v ochodě rezervovat a objednat 10 rohlíků na den a zaplatit na měsíc dopředu paušálem, v obchodě ti řekli, že místo 1,9 za rohlík po tobě budou chtít na jeden rohlík jenom 50 haléřů a ty sis to spočítal na 30 Kč na měsíc, protože přece ty víš, že pouze 10 haléřů je pro ně ta správná… Číst vice »

xyz

Nejde o nesmyslné, nýbrž smysluplné dělení, protože jihomoravští zaměstnanci ČD zajišťují směrem k JMK smluvní kontrakt. Ostatní pracovníci ČD, jakož i všichni pracovníci SŽDC, nikoliv.

Petr

Spíš si myslím, že současný hejtman JMK Šimek, zažije za půl roku svůj v pořadí čvrtý politický krach, takže tyhle pomníky co si snaží po letech, kdy o něm nebylo ani vidu a slechu postavit jsou již zbytečné.

Tronda

Protože k volbám přijdou zhrzení režisti a nikdo jinej.
Ale aspoň je legrace, co tam máte dál?

Axel

Nevím jak pan Šimek, ale jeho stranická šéfová = paní krajská zastupitelka Mgr. Ing. Malá Taťána nemá moc velkých šancí… aspoň z mého pohledu prostě neměla dostatek zkušeností aby rovnou fungovala jako náměstkyně pro investice (viz letošní rezignace)… A asi ani nebude mít zájem kandidovat, protože v osobním životě (rozvod) to patrně nemá snadné.

Josef

Tuto stávku nepodporuji (stejně žádná nebude). Jednou ty režijky stejně nebudou platit, protože bude jezdit více soukromníků, nebo je prostě zruší a basta. A co mají dělat chudáci platící cestující, kteří jsou nuceni jezdit ve šrotech jako 810 např. na tratích o délce 50 km a více. Ti by za to od ČD měli dostat zaplaceno, že do těch šrotů vůbec jsou ochotni nastoupit. Leckde ještě vypadají tak jak, když vyjely z výroby (lavice potažené koženkou).
Když nebudou režijky svět se pro mne nezhroutí. Život jde dál, a dělat kvůli tomu medvědí službu železnici nehodlám.

Cestující

Po přečtení nadpisu bylo jasné, kteří diskutéři zde budou grafomansky ejakulovat. 😆

Kopr51

můj typ je, že to budou cestující

Chytrý za 2

kdo budou ejakulovat?

Od dráhy

Zdravím diskutující a jak tak čtu většinou diskutující kteří se trochu nechali unést mediálními zprávami a čekají apokalypsu-právo na stávku je vážení zakotveno v ústavě ČR stejně jako právo vyjádřit svůj názor-písmem, ústním vyjádřením,stávkou. Zvláštní je že ta všemi vzývaná a opěvovaná demokracie je přesně o tomhle, možnosti svůj názor vyjádřit a stát si za ním. Zaměstnancům největšího železničního dopravce se nelíbí že je kraje chtějí obrat o poslední benefit který jím zůstal-to jim zavidite? Od té doby co objednavaji kraje a jejich zastupitelé jde železnice pomalu ale jistě do kopru-pořád doufám že to ti lidé páchají z neznalosti-protože pokud… Číst vice »

Luke

Kraje nemůžou za to, že jim zaměstnavatel benefit nezajistil. Benefity zaměstnanců v civilizovaném světě hradí zaměstnavatel ze svého rozpočtu. Ale civilizace k zaměstnancům železnic asi ještě nedošla 😀

Kubrt

Jaký trestný čin se stal, že tu šermujete trestním oznámením? Proč jste ho už nepodal?

videosen

Nikde nenapsal, že se stal trestný čin. Seznamte se s výrazem: pokud.

Sinda

Chcete-li podávat trestní oznámení na činnost krajských zastupitelů, pak by se nějaký trestný čin stát musel.

Dotyčný napsal: Od té doby co objednavaji kraje a jejich zastupitelé jde železnice pomalu ale jistě do kopru-pořád doufám že to ti lidé páchají z neznalosti-protože pokud tenhle způsob neřìzení dělají záměrně pak je to na trestní oznámení

Bohužel nespecifikuje, jaké trestní oznámení by podával. Právník autor zjevně asi nebude.

videosen

Bože!

Axel

pro diskutujícího „od dráhy“ … háček je v tom, že zaměňujete právo na stávku od práva shromažďovacího…. Každé je kvůli něčemu a je o něčem… Vůbec nikdo nebrání, aby železničáři ve svém volném čase (např. o dovolené) se shromáždili a v mrazivém lednu se procházeli s transparenty. Jenže železničáři chtějí stávkovat a to konkrétně tak (v teple otápěné budovy) čekat až omzrlí cestující začnou železničářům napřímo platit jejich výplaty… Holt zajímavá myšlenka, kdy nestávkují proti svému zaměstnavateli, ale proti zákazníkům svého zaměstnavatele…. Je to zvrácená myšlenka a svědčí o ubohém charakteru takových… a já osobně budu velmi rád, aby skončilo… Číst vice »

Kubrt

Ty si udělej kurz pochopení psaného textu. Uživatel „Od dráhy“ si myslí, že nějaký trestný čin se stal, jen neví jaký a jestli záměrně, nebo z nedbalosti.

Hanzi

Jaký poslední benefit? Nemáte vice dovolené než je ze zakona? Nemate dodatkové dovolené ( po odslouzenych tuším 15 letech, ale máte a hrazené zamestnavatelem) ? Nemate prispevky na penzijní a životní připojištění v radu 2000 měsíčně od zamestnavatele? Tak co tu stále melete o poslednim benefitu. Na vaše vyhody se skládá celý stat. A tohle ty lidi se….e

MiKi

Ale no tak. Tolik závisti v pár větách. Na výhody železničářů se neskládá celý stát. Už nějakou dobu.

pave69

No to teda skládá, protože dráha žere státní dotace víc než celý Agrofert, což jde oboje z kapes nás všech.

Petr

To je svatá pravda . Pokud opominu příjemce mzdy ze státu (učitelé , důchodci , policajti , vojáci …. ) od kterých se to v rámci daní jenom přeleje tak na ně vydělává cca 2,5 mil pracujících . Myslím , že jsme hodně silná ekonomika , když k tomu navíc stihneme zaplatit sportovce , zpěváky , umělce ….
Nikdo tu nezávidí jakýkoli benefit . Jen mi hlava nebere , že nejvíc benefitů nabízí stát a u tohoto se ptám . Proč stávkujete a proti komu ? Co bych pochopil je stávka proti zaměstnavateli . Ale proti zákazníkovi ????????

Dominik

Ale zaměstnavatel není ten, kdo blokuje režijky.

Alex

Zaměstnavatel za ně jen nechce zaplatit tomu, kdo nese riziko výběru tržeb.

PvvS

Je. Smlouvu uzavřel, podmínky věděl. A teď jenom přenáší platbu na jiné. ČD nic nepřiplatí, SŽDC podle webu vyplatí bonus 3600. tedy alespoň podle tohoto. http://www.osz.org/index.php/zpravodajstvi-on-line-osz/36-zol-informace/5247-aktualni-informace-z-jednani-o-rezijnich-vyhodach-ve-vlacich-jmk-9-12-2019-zamestnavatele-budou-postupovat-rozdilne . Takže je vidět, jak se ČD postavily za své zaměstnance. Místo aby jim přispěly na jízdné, jako každý solidní zaměstnavatel, tak je hodily přes palubu. Ale podle některých za to může JMK..

Dominik

To je teda bonus, jak noha, možná kdyby to bylo na měsíc, či čtvrtrok, ale na rok?

Axel

Když se Vám zdá málo kolik zaměstnavatel přidal svým zaměstnancům, tak stávka je jednou z možností. Ale je divné, že nikdo z železničářských odborářů neuvažuje o stávce proti svému zaměstnavateli. Ale chtějí stávkovat proti nevinným cestujícím.

Dominik

1) Jedná se o SŽDC, to opravdu není můj zaměstnavatel.
2) Mě více vyhovuje režijka, jak nějaký bonus na dopravu.

Axel

tak stávkujte, aby Vám zaměstnavatel proplatil celoroční jízdenku od Jihomoravského kraje.

PvvS

Jde primárně o úhradu jízdného v JMK, ne o navýšení platu..

Petr

No to je jasny . Váš zaměstnavatel jenom chce , že váš benefit zaplatí někdo jiný a diví se že nechce . To je jako krádež za bílého dne a ještě se nestydí .

Dominik

ČD se platbě nebrání (sami částku nabídli), ale žádají rozumnější částku.

Petr

No ty jsi mimoň . To je jako by jsi sis šel koupit do autosalonu auto za 300 a nabídl by jsi 30 000 s tím , že pracuješ ve firmě co na ty auta vyrábí třeba zámky a chceš rozumnější cenu , kterou jim nabídl tvůj zaměstnavatel , co ti slíbil , že ti to dají .
Myslím , že by jsi se nešel ani zeptat a ne že na chodníku před obchodem budeš držet hladovku a obtěžovat všechny okolo místo aby jsi si to vyjasnil ze SVÝM zaměstnavatelem .

Sinda

U ČD pracuje spousta mimoňů. Dříve se jim přístup na internet omezoval na prověřené jedince, ale dnes zdá se má přístup každý 😀

Dominik

No koukám, že Vám v Bohnicích ten internet už také spravili 🙂

xyz

Nejen ČD, ale (v tomto vyjádření se to projevilo v plné nahotě) i odbory, a to jen cca 100 Kč/ks/rok coby „systémové řešení“, namísto 1500 Kč/ks/rok.

Sinda

Úhrada zaměstnaneckých benefitů je zodpovědnost zaměstnavatele, nikoliv objednatele služeb.

Tronda

Však vám právo na stávku nikdo neupírá, stávkujte su klidně di aleluja, akorát ta výplata pak bude mírně řečeno hladová.

Ale vysvětlete nám, jak kraje posílají železnici do kopru? Tím, že až na výjimky (např. Vysočina, která zrušila vlaky do Horní Vilímeče, ale proti tomu se neprotestuje, protože jinak tam platí režijka, takže volání po jedné jízdence z Horní Vilímeče do Ostravy se neobjevují) neustále poslední roky přidávají nové a nové vlaky? V čem je ten rozklad?

videosen

Srovnejte si počet cestujících v autě a ve vlaku. Díky tomu, že je zanedbaná infrastruktura, díky tomu je železnice pomalá. Přidání vlaků je sice supr, ale pokud železnice nepřetáhne ze silnice cestujícího do vlaku, potud jde železnice do kopru.

Alex

Stávka na železnici bude mít přesně opačný efekt. Ale na to odboráři a zaměstnanci drah jaksi zapomínají.

Tomáš

Chtěl mít tu schopnost vidět do budoucnosti jako Vy.

Alex

Této schopnosti se říká historická zkušenost. Jen naivní člověk si může myslet, že cestující budou dobrovolně a ochotně rukojmími dopravce a boje jeho zaměstnanců za vlastní prebendy.

Tronda

Tak na stav železniční infrastruktury opravdu kraje vliv nemají, to je záležitost na úrovni ministersva-státu. Krajr mají odpovědnost za místní osobní dopravu. Takže znovu jak jde železnice díky krajům do kopru?

Flinta

Ale benefity má poskytovat zaměstnavatel a ne zákazník. V tom je celý problém.

Pandrhola

To zjevně není ten problém, protože i zde by zaměstnavatel benefity poskytoval. Zákazník je totiž vždy uhradí v ceně produktu, nebo služby, tak to funguje všude… A tady vznikl ten problém, zákazník se rozhodl vstoupit do vztahu mezi zaměstnavatel / zaměstnanec a chce za tento benefit kompenzaci, což je asi světový unikát. Vezměme si třeba mobilního operátora. Tam také benefity platí zákazník, nebo si snad někdo myslí, že manažeři O2 chodí po večerech na brigádu, aby mohli zaměstnancům poskytnout benefit ? A teď si představte, že přijdete do O2 s tím, že jako jejich zákazník chcete slevu, jelikož nehodláte připlácet… Číst vice »

Axel

Nemáte pravdu, že cokoliv firma ČD bude požadovat jak dodavatel Jihomoravského kraje, tak Jihomoravský kraj zaplatí. Protože konkurence – ať už jiné druhy dopravy (bus, …) a konkurence jiných železničních dopravců… Prostě když ČD budou hodně drahé, tak patrně o část zakázky přijdou (a kvůli tomu propustí i zaměstnance)

Rajče

Je docela markantní rozdíl mezi soukromou společností a státem/krajem dotovaným subjektem z daní občanů.

pave69

Když jsem velký zákazník, tak v O2 tu slevu dostanu, protože jinak si objednám služby u Vodafone. Tj. pokud se to zaměstnancům ČD nelíbí, nemusí v JM jezdit žádný vlak ČD kde by neplatily režijky. Všechny vlaky totiž budou někoho jiného – třeba Regiojetu.

Pandrhola

Jenže to je „množstevní“ sleva, se kterou jde mobilní operátor do nabídkového řízení. I u ČD došlo k podání nabídky s nějakou cenou.
Zde se však jedná o další dodatečnou slevu po uzavření smlouvy s tím, že chcete ještě slevu za zaměstnanecké benefity. Vodafone se ani nepřihlásil, protože neměl zájem. A schválně, jestli v takovém případě tu slevu dostanete…
Jinak je na rozhodnutí kraje, zda do konce ledna bude chtít smlouvu vypovědět, nebo zda se nějak dohodnou.

PvvS

Podle toho příkladu by zaměsntatnci O2 mohli chtít volat z cizích mobilů zadarmo.

Pandrhola

Špatný argument, zaměstnanci ČD taky nejezdí v cizích vlacích zadarmo.

PvvS

Jezdí.. Teď už kapacita vlaků patří JMK a ne ČD. Takže jezdí zadarmo cicím vlakem.

Rajče

Ale soudruhu. Vidím, že ti chlapy na dílně slušně vypláchli mozek. Odbory jsou přežitek konce 19tého a začátku 20tého století.

Pečlivý pozorovatel

Pane Rajče není to k tématu ale nedá mi to se nezeptá. Myslíte si že kdyby ve Škodovce v MB neměli tak silné odbory jako mají, že by měli platy jako mají? Já myslím že určitě ne. O nějakém přežitků bych raději nemluvil. To by na západ od nás byli ale pořádně přežití téměř všichni.

Axel

Tak si přečtěte čeho dosáhli odboráři v bratislavském závodu VW, když se jim povedlo hodně navýšit mzdu (mj. formou stávkových pohotovostí). Letos v létě 1/5 zaměstnanců byla propuštěna.

Pečlivý pozorovatel

Jenže ta pětina byla propuštěna kvůli situaci na trhu a elektromobilitě 😀. Zvýšení platu v tom hrálo podřadnou roli.

Alex

Ano, výkony se převedli do jiných závodů s menšími problémy. A slováci utřeli.

Axel

Zkuste se ještě jednou zamyslet nad tím, jakou roli hrálo, že odboráři úspěšně dojednali (např. formou stávkových pohotovostí) dost velké navyšování mzdy… IMHO zaměstnanci VW v Bratislavě brali vyšší mzdu než zaměstnanci Škodovky v ČR.

Rajče

Tak jestli jim to takhle podali, tak gratulace vedení, že jim to tak hladce prošlo 🙂

Rajče

Odbory jsou organizovaná složka neschopných zaměstnanců, která se vydíráním snaží přiživit na práci těch schopnějších. Víc nemám co bych dodal.

Dominik

Odbory jsou dobré, jelikož by s námi jinak zaměstnavatelé vymetali, a evidentně se jich bojí, když se některé podniky snaží alespoň znemožnit fungování odborů, když je nemůžou zakázat.

Rajče

No vidíš. A v naší firmě odbory nemáme, jsme spokojeni, benefitů máme jako pražců na trati a platy hrubě nadprůměrné. Čím to asi bude?

-TR-

Je to tím, že ve vaší firmě má šéf rozum. Kdyby ho neměl, byli byste za odbory rádi.

Sinda

Zatímco šéfové u ČD rozum nemají. Tak proč se nestávkuje proti jim? 😀

-TR-

To se zeptejte zaměstnanců ČD, já tam nepracuji.

Alex

V případě drážních odborů jde spíše o pojistku neschopných před vyhazovem 😀

Kofolytik

Poslední benefit? A co dotované zájezdy s ČD Travel? Více dovolené než je zákonná norma? Příspěvky na penzijní připojištění? FIPky?

Axel

A proč se cestující mají zajímat jak vysokou či nízkou mzdu mají lidé kteří se podílejí na provozu veřejné dopravy? Cestující se mají zajímat jestli dopravce dodržuje zákon… Což Jihomoravský kraj dodržuje… A odboráři měli několik roků času, aby zkusili vyjednávání se svým zaměstnavatelem, jenže proč se snažit, když stačí, aby se „odboráři“ vzbudili až pár měsíců předem účinností dlouhodobé smlouvy.

Rajče

Já jako cestující vyhlašuji stávku proti železničářům. Už mě nebaví jezdit 40 a více let starými vagóny bez klimatizace, vakuového WC, Wi-Fi, usměvavého personálu a základních služeb na palubě. Ať si ten socialistický holobyt na kolečkách který netopí strčí do své zadní části těla.

Haha

A zaplatíte si to v jízdném? Pokud ne, jakože ne, tak musí chtít hlavně objednavatel. Jízdné samotné stačí tak akorát na tu údržbu nynějšího.

Rajče

Já jízdné platím, jaké si národní dopravce řekne. Ale domnívám se, že za ty 40 a více let staré vagóny, které už ani pořádně netopí to ještě přeplácím. Jsou i s mašinou komplet odepsané už několikrát.

videosen

Tak sem dejte čísla.

Rajče

Lokomotiva rok výroby 1988 a vagóny ještě z NDR. Chceš pochybovat, že jsou opravdu už účetně odepsané? Jediným nákladem pro dráhy je tak personál, poplatek za cestu, trakční elektřina a drobná až nepatrná údržba vozidel.

Axel

pro videosen… já si třeba platím v jízdném, že když kupuji na dálkový vlak (pojedu třebas 3-4 hodiny) jízdenku, tak mě velmi zajímá v jakém vagonu pojedu, takže beru i místenku, přičemž dopravci (v tomto případě Českým drahám) poskytuje na sebe email i telefon… Jaké je překvapení, když nastoupím do vlaku, ale žádný nabízený vagon nepřijel… a namísto toho unavený, naštvaný pracovník ČD mi možná ukáže po pár desítkách minut jízdy, kde by mohlo být náhradní místo…

Rajče

To je ještě ten lepší případ. Když jsem jel vlakem ČD (ZSSK) z Popradu do Olomouce, místo našich rezervovaných míst tam byl stojan na lyže a kufry. Vlak narvaný k prasknutí, sednout nebylo kam. Prostě tam šoupli jinej vagón, ale že by se někdo obtěžoval pořešit rezervačky, tož to kurw@ ani omylem. Nebo když jsme se v létě pekli v expresu ČD z Budapešti do Brna. Celý vlak bez klimatizace, okna nešly otevřít, snaha personálu nula. Jak jsem dozvěděl od chlapíka z jídeláku, takhle už jeli z Prahy a nikdo to neřešil. Prostě opravdu servis hodný národního dopravce. Takových zkušeností… Číst vice »

Axel

Pro Rajče… a zkuste jako já někomu z příbuzných/známých doporučovat, aby zkusil přesednout z auta do dálkového vlaku… Co myslíte, že mi pak řekli? Takže už nedoporučuji.

Rajče

Já nikomu nic nedoporučuji. Ať se každý zařídí po svém. Ale přijde mi smysluplnější, jet např. do Prahy vlakem, když mohu po cestě pracovat než trčet na dálnici v zácpě. Je fakt, že raději jezdím s mnohem větší časovou rezervou než bych musel a pokud je to možné, jezdím obchodní třídou s RJ.

Axel

No to právě není jisté, jestli budete sedět na takové sedačce kde vystoupíte ve stejné formě jako po jízdě autem. Anebo jestli vinou dopravce na Vás zbyde akorát takové to vyklopné bidýlko které bývá v uličce naproti kupé.

petříček

Co si kraje či MD objednaly to ČD na rozdíl od ostatních odjezdí.
Do 15.12. jsem jezdil vyhřátou Regionovou a pokecal s průvodčí, ted při každém otevření dveří mrznu v Regiosprinteru bez průvodčího..

Alex

Průvodčí skutečně není společnice na pokec. To jste si něco hodně spletl.

Axel

Na které lince na jižní Moravě jezdí RegioSprintery?

Pečlivý pozorovatel

Pane a uvědomujte si to že toto co jste tu teď popsal platí v současnosti většinou i o všech ostatních dopravcích? Až bu stát a kraje dávat stejně dotace za ujetý km a až bude i jízdné srovnatelné s vyspělými zeměmi pak bude i u nás kultura a kvalita cestování taková jakou si představujeme.

Flinta

Troufám si tvrdit, že 40 let stará vozidla nemá ve svém vozovém parku ani jeden soukromý dopravce působící v ČR.

videosen

Troufat si můžete cokoli, fakta jsou ale jiná.

Axel

Jezdím (několikrát do týdne) na lince Bojkovice – Uherský Brod – Staré Město u UH. Za ČD jezdili Regionovy a typ vagonů 854. Nyní jezdí typ vagonů Lint a typ 845… rozdíl značný… Přičemž nabídka ČD byla o 1/3 dražší než nabídka Arrivy

Pečlivý pozorovatel

Ale má a co náhradní souprava Arivy do Rakovníka nebo náhradní 810 LE v Ústí n Orlicí?

Alex

A co ty běžně provozní 810tky u ČD? 😀

Flinta

To je ale náhradní vozidlo, ČD tato vozidla provozují v pravidelném provozu.

Pečlivý pozorovatel

A myslím že soupravám 845 již také pomalu na tu čtyřicítku táhne.

Flinta

Motorová jednotka české řady 845 je jednotka německého označení 628.2, vyráběná v letech 1986–1989 v Německu ve vagónkách Duewag a Waggon Union. viz wikipedia

Rajče

Proč furt melete o dotacích? To je jenom socialistický výmysl na udržení neudržitelného. Základem má být komerční služba, která vydělává. Pokud není poptávka, tak bohužel. Proto jezdíme pořád šrotem národního dopravce se spruzenými ksichty personálu (čest vyjímkám).

-TR-

Někdo mele socialistické nesmysly, jiný (jako Vy) mele libertariánské nesmysly.

Rajče

Jasně. Proto se celý socialistický (komunistický) blok rozpadl a postupně se navrací k liberálně/konzervativním hodnotám, protože nic jiného dlouhodobě není udržitelné.

Sinda

Takto se vtipkovalo těsně před pádem socialismu… žeby dobrá zkušenost? 😀

Když se v Japonsku vlak opozdí o minutu, všichni jsou nervózní a železnice vrací jízdné.
U vás se stane, že vlak nepřijede vůbec, železnice nevrací nic, ale lidé se vrátí domů.

BoH

Pokud není poptávka, tak bohužel? Tak to bychom mohli 95 % rovnou zavřít (a zbytek zavřeme poté, co by se dopravci sami měli postarat o infrastrukturu), pokud si má na sebe železnice vydělat sama. Úkolem státu ale není ukazovat svým občanům prostředníček, takže dotace do veřejné dopravy naštěstí existují.

Rajče

Záleží jakých 95%. Pokud jde o počet přepravených cestujících, tak si troufnu tvrdit že jsou přepravování na hlavních tazích a nikoliv na spojích z Horní do Dolní Lhoty. Tam tu službu mnohem lépe a ekologičtěji odvede mikrobus.
Úkolem státu je co nejméně zasahovat do života občanů.

BoH

Úkolem státu není co nejméně zasahovat do života, ale plnit určité funkce. Jednou z funkcí je zajištění základní dopravní obslužnosti. I kdyby ten vlak tam nejezdil, stejně ten stát i ten mikrobus bude muset zaplatit.

Axel

Jasně. A o tom celou dobu mluvím, že díky stávce se do pár roků ušetří.. že např. na lince Čejč-Hodonín už skončí vlaky neboť dotace pro taxík by byly levnější pro těch doslova pár cestujících.

Pandrhola

To by skončila i většina silnic a v podstatě i veškerá doprava včetně chůze, protože pokud by se mělo vybírat i ošlapné za chodník, tak si někteří nedojdou ani na nákup.

BoH

Ano, máte pravdu.

Petr72

Nikdo vás tím vlakem jezdit nenutí, můžete jít pěšky nebo jet na kole/autem nebo autobusem…

Rajče

Proto jsou spoje ČD moji poslední volbou. Ale bohužel prostě občas není zbytí. A neustále mě ČD přesvědčují, že to je socialisticko-odborářský bordel na kolečkách.

Axel

Pro Petr72 … a přesně jak píšete, tak se nejpozději za 3 roky stane… zejména u některých lokálek.

BoH

Já železničáře chápu, ale doufám, že jim to nevyjde. Režijka je skutečně relikt minulosti. Zaměstnavatel (SŽDC, dopravce) bude mít stále možnost nabídnout benefit ve formě „koupíme jim předplacenou jízdenku“ a je hotovo. Režijka povinná ze zákona nedává v případě liberalizace dopravy a u brutto smluv smysl.

Axel

Tak to jste asi jediný, kdo chápe proč železničáři nechtějí stávkovat proti svému zaměstnavateli. Ale chtějí stávkovat proti nevinným… nevinným myslím tak, že nemají možnost splnit přání stávkujících.

BoH

Oni nestávkují proti někomu, ale za něco. Stávkou tlačí na všechny strany včetně objednavatele, který nechce, aby vlaky nejezdily a tím mohou docílit toho, že se dané rozhodnutí kraje ještě změní. To si myslím, že je celkem logické.

Axel

To není logické, neboť nikdo jiný než zaměstnavatel stávkujících nemá možnost nic udělat se mzdami (i nepeněžními) svých zaměstnanců…. Tj. stávka bude nekonečná neboť stávkou proti zákazníkům svého zaměstnavatele nelze splnit přání stávkujících, ledaže by stávkující dali výpověď a stali se zaměstnanci Jihomoravského kraje.

BoH

No, myslet si to můžete, ale opravdu tomu tak není 🙂

BoH

Ještě pro jistotu dodám, proč tomu tak není.

1) Tento benefit je dán ze zákona, nikoliv z vůle zaměstnavatele. Za to (i když podle mě nesmyslně) zaměstnanci drah bojují.
2) Kraj není kdoví jaký zákazník, který si může dovolit se na zlobivé zaměstnance dopravce jen tak vybodnout a jít jinam. Kraj ty vlaky potřebuje, proto je pravděpodobné, že bude ochotnější obnovit akceptaci režijek, pokud prostě dopravce ze dne na den nevymění.

Takže chování zaměstnanců, že netlačí na zaměstnavatele, ale přímo na stát, je pochopitelné.

Axel

Je-li ze zákona, tak bych chápal stávku železničářů, aby jejich zaměstnavatel se začal soudit s tím kdo prý porušuje zákon… Ale to není cílem stávky, že…

Ano, část vlaků bude v provozu i dál (např. S2/S3), akorát ne všichni zaměstnanci pracující na železnici budou mít za 3 roky práci, protože budou nadbyteční neboť část železniční dopravy na jižní Moravě je nadbytečná. Tj. železničářům, kteří budou mít práci i po roce 2023, tak předpokládám stoupnou mzdy (ať už peněžní či nepeněžní), protože se přestanou vyhazovat peníze z okna, jak se to děje nyní.

BoH

Ale ano, to máte pravdu. Nicméně toto jsou až další důsledky, které odbory neřeší. Odbory chtějí režijky za každou cenu. No a když to nedokázal vyjednat zaměstnavatel, tak se těmito kroky snaží tlačit na samotného jak říkáte zákazníka. A já chápu, proč to dělají, ale zároveň souhlasím, že si sami pod sebou řežou větev.

Qěcy

Se podívejte, kdo je autorem zaměstnaneckých jízdních výhod. Je jim Ministerstvo dopravy a to už mnoho let. Bohužel. Rezijky jsou právě Bc díky tomu relikt minulosti s mnoha podivnostmi a diskriminacemi. Například noví zaměstnanci ČD Cargo na ně nemají nárok. Rezijky jsou pro zamestnance CD, SŽDC, ministerstvo dopravy, SŽDC některých úřadů. A část zaměstnanců jednoho nákladního dopravce.

Takovýhle vyhláškou ministerstva založený benefit ani mně nepřijde v pořádku. Prostě zejména ministerstvo dopravy v tom má udělat pořádek.

Pandrhola

Jenže když zákazník přijde s tím, že tahle část nákladů se mu nelíbí a chce za ni v podstatě slevu, tak je to problém. Jistě, zaměstnavatel se může rozhodnout, že ty peníze dá, ale místo nákladů na zaměstnance sebere jiné náklady, třeba za naftu, protože v principu je to totéž (naftu také vozí zdarma). Pak zaměstnanci sice nebudou chtít stávkovat, ale co bude říkat kraj ? I zde pak kraj bude příčinou toho neplnění, jelikož podstatnou část peněz nutnou k plnění odčerpal.

Axel

Anebo si zákazník nakoupí v jiném obchodě, že … (tj. část železničních linek skončí a nahradí je busy nebo automobilní spolujízda).

Pečlivý pozorovatel

Pane Axel přečtěte si pořádně celý článek a snad pochopíte proti komu nebo spíše proč ta stávka je vyhlášena. A když nepochopite tak to je pak asi vaše smůla. Ale rozčiluje tě se naprosto zbytečně to vás ubezpečují. Já to pochopil hned. Asi proto že jsem nestranný a nemám závisti zatemeny zrak a rozum 😀.

Axel

Já článek četl… píše se tam že chtějí stávkovat, aby mohli jezdit dotovanou veřejnou hromadnou dopravou za „reálné a přijatelné ceny“… To můžou už dneska. Nebo to mám chápat tak, že ve vlacích Jihomoravského kraje chtějí někteří stávkovat, aby byli považování za „nadlidi“, tak jak se cítili nacisté?… Míním to tak, že stávkující chtějí, aby ceny jízdného pro všechny cestující měly být brutálně nižší (na zhruba 5% až 10% běžného jízdného) pro učitou skupinu cestujících, a to pro stávkující? Tak to zkuste říct do očí někomu normálnímu.

libcha

Já třeba nechápu, proč stávkují za režijky platné jenom ve vlacích ČD. Já být zaměstnán ve veřejné dopravě, tak bych si přál jako benefit slevu na obecnou jízdenku (IDS JMK nebo za rok rovnou SJT). Ještě nepochopitelnější je to u zaměstnanců Správy železnic (ex SŽDC), kteří vlastně s firmou ČD a.s. nemají nic společného.

Sinda

Jen škoda, že národní veřejné aerolinky už nejsou. FIPkou letadlem, to by bylo teprv něco! 😀

BoH

No, řekl, že jsou v tom 3 faktory:
1) Vždy to tak bylo, tak proč to měnit.
2) ČD je stále dominantním dopravcem.
3) Zákon jim ku prospěchu nikdo neupraví, tak se snaží, aby alespoň nebyl zrušen.

Flinta

K bodu 1). Jenže v dobách „vždy to tak bylo“ byl jeden dopravce a jeden objednatel dopravy.

BoH

To je samozřejmě pravda. Ale názory lidí jsou konzervativní a ne vždy racionální. Na druhou stranu jsou tam právě ty dva body 2 a 3, které jsou velmi racionální 🙂

Axel

Pro BoH … kde jste vzal informaci, že firma ČD jako dodavatel pro Jihomoravský kraje pro regionální veřejné dopravě na jižní Moravě má podíl na trhu přes 50% (=tj. že je dominantní)?

Dominik

Když budu mít na SJT i Slovensko, tak klidně.
Kdyby do návrhu SJT započítali i režijky se současnými benefity pro všechny zaměstnance drah, tak by takové boje nebyly.
Po JmK nikdo nechce, aby režijka platila i v ostatních dopravních prostředcích, takže bych částku 1500,- chápal, pokud by šlo o všechny prostředky, takto je ale přemrštěná. Navíc, jakým právem kraj určuje, či režijka tam platit bude a čí ne?
A ani nestojím o takovou jízdenku, mně stačí vlaky.

Hanzi

Za co chcete stávkovat? Za ty megasumy ze státního rozpočtu? Za to že s vámi dojet někam na čas je jak výhra v loterii? Kromě toho že se jedná o stávku asi vaši příznivci stejně moc nepoznají. Další ze skvělých důvodu co nejméně odevzdat na daních tomuto státu.

Axel

Nesouhlasím, že vlaky pravidelně jezdí s velkým zpožděním (nepočítám 5 minut při jízdě delší než desítky minut).

Souhlasím, že doprava na leckterých lokálkách je totálně předražená v poměru k malému počtu platících cestujících.

Rajče

Jezdím denně 124. Za poslední půl rok snad nepřijel na čas.

Axel

co to je 124?

Rajče

Číslo vlaku 🙂

Pečlivý pozorovatel

Nejsem zaměstnanec ČD ale pane Hanzi neplete si to s Arrivou nebo LE?

roman

Jaké megasumy máte na mysli ?

Tronda

14 mld. ročně (+ dosyp za prodej nádraží, apod.) z veřejných zdrojů se vám snad zdá málo?

-TR-

Zrušení režijek je možná v souladu se zákonem, ale je to taky příšerně zvrhlé. Stávku jednoznačně podporuji. Nenažraný kraj chce od zaměstnanců ČD platit za to, že jedou vlakem svého zaměstnavatele. Je to sprosté a vyděračské.

Očekávám, že Jihomoravský kraj včas přehodnotí své rozhodnutí a režijky bude uznávat, stejně, jako je to v ostatních krajích.

Vzhledem k tomu, že do stávky se zřejmě zapojí i zaměstnanci SŽDC, očekávejte, že nevyjede ani kolo. Dokonce ani mezinárodní vlaky.

Axel

Ve kterém Sp/Os vlaku na jižní Moravě jezdí železničáři vlakem svého zaměstnavatele? Dopravcem je Jihomoravský kraj.

P.S. Souhlas, že jsou reálné možnosti jak zablokovat veškerou železniční dopravu. Na druhou stranu jsou reálné možnosti jak reálně (během pár roků) zredukovat regionální železniční dopravu o desítky procent (tj. zrušit některé lokálky). Tj. efekt bude dvojí – podstatná část železničářů přijde o práci a zbývajícím železničářům patrně stoupnou mzdy (peněžní i nepeněžní jako je např. ta „vzývaná“ paušální jízdenka), protože přestanou doplácet na provoz totálně ztrátových linek.

-TR-

Pokud se k takové redukci, či spíš zákeřné pomstě, Jihomoravský kraj opravdu odhodlá, věřím, že současné vedení kraje patřičně ztrestají voliči v letošních krajských volbách.

Stráťa

Jenom aby jim voliči nepoděkovali za náhradu vlaku častěji jedoucím, rychlejším a pohodlnějším autobusem který zastaví ve vesnici a ne někde v poli. To by se železničářům asi docela protáhli tváře.

-TR-

Jo, to chci vidět, jak nahradíte autobusem např. linky S2 a S3 😀 😀 😀

Stráťa

Linky S2 a S3 jsou určitě ty nejméně významné vlakové linky v JMK. 😀

A vzhledem k tomu že mezi největšími městy v kraji (Brno-Znojmo) železnice vlastně nevede a vozí to autobusy tak proč by nešlo mezi těmi menšími?

-TR-

Už to tady píšu poněkolikáté. Letos budou volby do krajů. Rušit vlaky před volbami je politická sebevražda, a dokladám to příkladem z Pardubického kraje, kde rušení proběhlo v roce 2011 a volby o rok později. Mělo to vliv, viz tehdejší volební úspěch Duška a spol.

Axel

Fakt bych rozlišoval – nikdo nemluví o zrušení linky S2/S3. Řeč je rušení některých lokálek… díky nynější stávce k tomu dojde velmi brzy (možná už před koncem nynější 3-leté smlouvy s ČD).

Linka Čejč-Hodonín měla být zrušena už dávno. Až bude vyzkoušen zájem platících, opakuji PLATÍCÍCH cestujících tak předpokládám autobusy nahradí železniční dopravu i na lince Veselí n. Moravou-Vrbovce (za platící cestující nepovažuji ty, kteří platí 5% či 10% z ceníkového jízdného – jako jsou např ti kteří budou stávkovat na jižní Moravě).

-TR-

To je fakt super, že na základě svých šotodogmat chcete zlikvidovat jedno z posledních spojení vlakem na Slovensko. Zabijete tím cestovní ruch v oblasti. Jak se čeští turisté dostanou na Čachtický hrad?

Už teď jsou v Čachticích problémy s parkováním v letní sezóně.

Alex

Vytrháme koleje na nádražích a bude spousta parkovacích míst navíc. Při nadšení pro stávky ze strany drážních zaměstnanců beztak nejlepší řešení 😀 Parkoviště příliš nestávkují a svému účelu dokáží sloužit i během stávky pokladníka 😀

-TR-

Milý pane, zapomněl jste, že od roku 1993 se Čachtice nachází na území cizího státu.

Axel

Pro -TR- … proč by čeští daňoví poplatníci měli dotovat vlaky směr Vrbovce/Myjava, aby na českých turistech vydělávali na Slovensku, tj. v zahraničí? To už by bylo stejné jako dotovat letecké chartery do Egypta, že…

-TR-

Protože třeba těmi vlaky cestují i Slováci pracující v Česku, jejichž počet se zvětšuje každý rok. Po likvidaci expresu Nitra – Trenčín – Praha, který provozovala Arriva, představuje trasa přes Vrbovce jediné kloudné spojení směr Veselí nad Moravou a Brno.

Axel

Pro -TR- kdy jste přes Vrbovce jel naposled? Mikrobus do VnM by stačil.

Ano, toho arriváckého (nedotovaného) vlaku na Trenčín, Piešťany, Nitru je škoda. Sice jsem s ním nejel nikdy dál než do Trenčína, ale byl fajn. Na jaře jsme chtěli zkusit Piešťany… uvidíme jestli tu linku nahradí nějaký bus.

-TR-

Píšu právě o tom, že po zrušení expresu Arrivy se situace začíná měnit a cestující se přeskupí, mj. i právě do vlaků přes Vrbovce, protože nemají jinou možnost. Dálkových autobusů ze Slovenska nejezdí mnoho, takže vlaky svou roli budou plnit dál.

Arriva se svůj expres už pokoušela nahradit busem od 17. do 30.12. (nedostatek hnacích vozidel), ale zrušila i NAD poté, co tím nikdo nejezdil.

Tronda

JMK bude mít brzy vlastní vlaky a dopravcem v nich pak bude někdo jiný, takže to bude takové pyrrhovo vítězství.

Navíc za tři roky bude mít RJ volné 845 v Ústeckém kraji a v Německu se také ledacos uvolní, takže bláboly typu neseženou vozidla neplatí ani v motorové trakci. Bude to sice ojeté, ale proti šrotům 854 z konce 60. let to je jasný pokrok.

No a lokálky typu Zaječí – Hodonín se prostávkují k tomu autobusu doopravdy.

Axel

Arrivě ve Zlínském kraji přijdou vagony typu Stadler GTW (některé 845 budou také volné). Otázkou je kolik si Arriva ponechá vagonů typu 845 jako zálohu na současné trati, protože to pokažené renomé bude spravovat hodně dlouho.

Jihocech

Pohodlnější autobus? To jako vážně?

Axel

Tak si zkuste jízdu ze Slavkova do Brna vlakem a busem…

pave69

Pokud bude stávka a dopadne to „zákeřnou pomstou“, tak já vedení ve volbách poděkuji. Každá nenažranost má svou mez. Vlakem nejezdím.

-TR-

Rozpočtově odpovědný politruk poděkuje, ale běžní občané nikoliv. Však to taky uvidíte na výsledcích voleb.

-TR-

Dopravcem jsou České dráhy. Jihomoravský kraj je pouze objednatel.

Marek Janík

„POUZE objednatel“ 😀 … čili zákazník, který celou tu srandu cáluje – a pokud se rozhodne necálovat, žádný vlak nevyjede a režijkáři (kromě toho, že nedojedou vůbec nikam) ještě navíc přijdou o práci

-TR-

Jestli chtějí krajští pohlaváři prohrát letošní volby, tak jim vřele doporučuji všechno zrušit.

Likvidace lokálek měla vliv na výsledek voleb v Pardubickém kraji v roce 2012 (viz úspěch Duška a spol.).

Kubrt

No, Dušek tam pár vlaků vrátil a v dalších volbách propadl. Tak nevím co z toho plyne.

-TR-

Návrat vlaků v Duškově režii byl poměrně rozpačitý, zároveň za jeho působení nevznikla žádná srozumitelná koncepce, jak by se měla doprava v kraji rozvíjet. Není divu, že poté to projel.

Petr

Ve finále to jsou všichni příjemci a hospodáři s penězi nás daňových poplatníků, takže tyhle žabomyší války jsou fakt k smíchu.

Axel

Pro Petr… nejde o žabomyší válku, jde o to, aby se přestaly vyhazovat peníze oknem – např. na lince Čejč-Hodonín už dávno měly přestat dotace pro vlak, protože např. dotovat taxík by bylo levnější než vozit těch pár, doslova pár, cestujících.

Spolužák

Axel, ty jsi furt stejný koukám. Už od střední školy co tě znám, se chceš jenom s někým pohádat, proto chodíš i sem a na pivo nezajdeš. Tobě je jedno, o co tu jde, jen se pohádat .

Pečlivý pozorovatel

Pane Axel dopravcem je ČD JMK je objednatel.

Axel

Je velký rozdíl mezi linkou Olomouc-Šternberk-Šumperk a linkou Veselí nad Moravou-Kyjov-Brno… Na obou linkách jezdí vagony firmy ČD a řídí je zaměstnanci firmy ČD. Ovšem v pravním případě je firma ČD opravdu dopravcem, tak ve druhém případě je firma ČD pouze dodavatelem dopravce, tj. dodavatelem Jihomoravského kraje…. A tenhle fakt znali zástupci odborů v dozorčí radě firmy ČD už roky (už od cca 2018), tj. nynější stávka je naprosto nemravná a zákeřná a já doufám, že si odskáčou v první řadě ti zákeřní odborářští šéfové.

Jihocech

DOPRRAVCEM jsou ČD.
JmK žádné svoje vlaky, strojvudce a průvodčí nema.
O poté co JmK nakoupí svoje vlaky i nadále bude dopravcem ČD případně jiná najmuta společnost

Dominik

Dopravcem jsou stále ČD. Má snad JmK licenci provozovatele drážní dopravy, předpis pro provozování drážní dopravy, a další? Nemá, dopravcem jsou stále ČD.

Axel

Firma ČD je dodavatelem. Dopravcem je Jihomoravský kraj. Např. v regionálních vlacích v Olomouckém kraji byste měl pravdu že v Os/Sp je firma ČD dopravcem.

-TR-

Rozpočtově odpovědný politruk, který nezná základy drážní legislativy.

Alex

Řekl drážní ekonomický pseudoodborník, který ani neumí odlišit pojem odběratel a dodavatel. Kolikátý pivo v tý nádražce dnes už máte? 😀

-TR-

Zato vy tam v kavárně pijete to svoje odporné latté 😀

Dominik

Naučte se rozlišovat dojmy, kraj je tak maximálně přepravcem, dopravcem jsou stále ČD. Já, když si objednám vlak ČD na konkrétní akci se taky nestávám dopravcem.

Pandrhola

To fakt ne, máte v tom zmatek…
Dopravcem jsou skutečně v obou případech ČD, v obou případech poskytují službu spojenou s dopravou osob.
Oba kraje jsou zde v roli objednatele služeb. Rozdíl je jen ve způsobu financování těchto služeb.

Pražák

To je hluboký omyl. Jedou v krajském vlaků který si kraj od jejich zaměstnavatele pronajal i personálem a platí za to plnou cenu. Pokud je někdo nenažraný, tak jsou to ČD, které nechtějí poskytnout svým zaměstnancům benefit.

-TR-

Dopravcem vlaku jsou dle platné legislativy České dráhy, nikdo jiný.

Jihomoravský kraj si samozřejmě jako objednatel může určovat ze zákona podmínky. Ovšem ne vše, co je v souladu se zákonem, je etické. A toto je právě ten případ. Proto považuji stávku za oprávněný krok.

Alex

Dopravce není totéž co přepravce. Trošku se Vám ty pojmy pletou 😀 My platíme JMK, nikoliv ČD.

dopravak

Uvědomte si, že vlaky jsou kraje. Ten si je koupil a platí ČD jejich provoz. Je proto naprosto pochopitelné, že chce kraj za provedené jízdy zaplatit. Samozřejmě to nemusí být nutně plná cena za km, to už je součástí nějaké dohody. Ale v prvé řadě musí ČD své režijní jízdy nějak evidovat a ty pak kraji proplatit. Ať zaměstnanci ČD, nebo kdovíkoho tento benefit mají, ale ať je to všechno řádně zaevidováno a proplaceno. Je přeci nemravné, aby obyvatelé JMK dotovali ze svých daní jízdy zaměstnancům ČD. Zřejmě jste zaspal v hlubokém socialismu, kdy bylo všechno všech.

-TR-

Já budu raději ze svých daní dotovat jízdy zaměstnancům ČD, než aby moje daně šly např. na podporu politických neziskových organizací nebo na sociální dávky pro nepřizpůsobivé.

Režijku sám nemám, ale dokážu pochopit zaměstnance na železnici, že se zlobí. Na jejich místě bych stávkoval taky.

dopravak

Nepleťte sem laskavě věci, které s tématem nijak nesouvisí.

Axel

Pro -TR- anebo další možnost je, že na některých linkách vlaky skončí a nahradí je autobusy…. To je celá pointa. Kterou odboráři (a protože jsou odboráři, tak mají své zástupce v dozorčí radě ČD) měli řešit už před roky, někdy v roce 2018

-TR-

Absolutně ignorujete fakt, že letos jsou krajské volby, a proto nic zrušit nelze. Píšu to tady už asi pošesté.

Axel

Zkuste si promluvit s lidmi u nás. Zatímco dřív lokálku Čejč-Hodonín zachránil hlas místních (už dávno nedávaly smysl dotace pro železničáře na této lokálce), tak dneska neznám nikoho kdo by chtěl hájit železničáře.

-TR-

Vás tam asi nebudou mít moc rádi, když uvážím, jaký odpor veřejnosti se loni zvedl proti rušení vlaků. Pár článků je i na tomto webu.

Axel

Co se asi tak mohlo změnit? Že by stávka jejímž důvodům nikdo normální nerozumí?

-TR-

Já třeba taky nerozumím tomu, proč Jihomoravský kraj kromě neuznávání režijek zavedl blbost se zeleným pruhem. A myslím si, že tomu nerozumí nikdo, kromě rozpočtově odpovědných politruků jako Vy.

Axel

Vy jste psal že veřejnost chce udržovat provoz nejen na smysluplných linkách, ale i na totálně nesmyslných (protože úplně prodělečných) linkách… A já psal, že mám opačnou zkušenost. Uvidíme za 3 roky, až skončí nynější štědrá smlouva s ČD jako dodavatelem.

-TR-

Chytrý politik v roce 2023 nic nezruší. Protože v roce 2024 budou další volby 😀

Ale pravda je, že hlupáků, kterým to nedojde, je i v politice dost.

Zdeněk

Správně, a v tomto případě krachující německé dráhy. Víte, že až 500 miliard Kč odchází z našich peněz do zahraničí. Toto je jeden z příkladů. Nemíním živit ze svých peněz cizí státy. I

Jihocech

Kraj si vlaky teprve koupí. A ani potom nebude dopravcem

Alex

To je stejné, jako kdyby zemědělec požadoval maso zdarma v řeznictví svého odběratele. Ve stejné pozici jsou dnes vlaky ČD provozované pro kraj.

BoH

Upřímně tady nenažranost vidím jedině u daných odborářů. Jistě by jim zaměstnavatel veškeré cestování do práce proplatil, ale oni chtějí pro sebe i své členy rodiny ježdění po celé republice téměř zadarmo a to je pak těžké…

Luke

A když si u ČD pronajmu v jejich vlaku vyhrazené kupé pro svoji rodinu, mám se rovněž obávat, že mi jej obsadí zaměstnanci ČD a já zůstanu stát? 😀 A takto modré mozky viditelně uvažují.

Tronda

No tak mezinárodní vlaky pojedou po ferdinandce, která je řízena dálkově z Přerova, jak už se ostatně párkrát při mimořádnostech stalo a je to.

-TR-

Jenže tato trať vede přes Břeclav, a ta je v Jihomoravském kraji. Jediné trasy, jak JMK objet, vedou přes České Velenice (Rakousko) nebo Horní Lideč (Slovensko).

Tronda

Cca od podzimu 2018 se i Břeclav ovládá z Přerova, takže není důvod něco objíždět.

Flinta

A provoz těch vlaků platí kdo? Protože kdo platí, určuje kdo a za kolik se poveze.

-TR-

Určuje, kdo se poveze 😀 Takže budeme zavádět politické prověrky a kádrovat, kdo milostivě smí jet vlakem a kdo ne?

xyz

„Nenažraný kraj chce od zaměstnanců ČD platit za to, že jedou vlakem svého zaměstnavatele. Je to sprosté a vyděračské.“
JMK výslovně upozornil, že platit chce od ČD, nikoliv od zaměstnanců.

A ono „vlakem svého zaměstnavatele“ platí jen pro pracovníky ČD. Nikoliv pro pracovníky SŽDC, MD atd. Jejich zaměstnavatelem nejsou ČD.

Bohumil D.

Když vezmu v úvahu průměrnou spotřebu osobního auta 6 litrů/100 km, tak by se mi ta režijka při 1500 Kč vyplatila až při dojíždění do práce (při jedné cestě) od 50 km. Na menší vzdálenosti by se mi vyplatilo jezdit autem, pokud ho mám. (Amortizaci do toho nepočítám, protože to auto stárne, rezne i když stoji před domem, olej se stejnak doporučuje měnit ročně atd., takže by to významně vzdálenost nezmenšilo a hlavně, ten kdo si pořizuje auto sním chce jezdit). Tudíž JMK nemůže tvrdit, že by byl škodný, protože pokud část cestujících přesedne do auta, tak určitě JMK nebude… Číst vice »

xyz

Vaše úvaha je od počátku nesmyslná, protože počítá s tím, jako by těch 1500 Kč/ks/rok měl platit zaměstnanec, a to ještě v plné výši. Nic takového však JMK nepožaduje.

Také připomenu, že běžní cestující platí za dojíždění (nejen v JMK) výrazně více než 1500 Kč/rok.

Bohumil D.

1) Není to pravda, protože JMK argumentoval, že když bude uznávat režijku a nedostane těch 1500 Kč za režijku, tak přijde o tržby. Z toho vyplývá, že kraj počítá s tím, že nebyla-li by uznána režijka, tak si ti zaměstnanci budou kupovat jízdenku ze svého. A to dle mé úvahy odvede tuto množinu cestujících (nebo její část) k jiné formě dopravy viz má úvaha výše. Proto je argumet kraje nesmyslný. 2) To, že je veřejná doprava je dražší než 1500 Kč jedině podporuje moji úvahu a také je to vidět ve statistikách (viz data SDBL 2011), kde podíl individuální osobní… Číst vice »

dopravak

Jinak řešení se nabízí jednoduché. každý režijkář by si pořídil nějakou čipovku JMK. Režisti by se s ní odbavovali stejně jako ostatní cestující a ČD by pak proplatily jízdy kraji. Aspoň by tak bylo reálně vidět, kolik tento benefit stojí.

Alex

To je pořád dokola. To by musely ČD zaplatit, stejně jako kompenzují v regionálních linkách jiné uznávané jízdenky. A to vedení ČD nechce.

Frantisek

Co porad melete vsichni jen o Ceskych drahach? Vzdyt do stavky pujdou i vypravci a ti s ČD nemaji nic spplecneho. Kdy vam to konecne dojde??!!

libcha

S ČD to má společného to, že stávkující požadují platnost režijek právě jen ve vlacích ČD. V případě výpravčích je to ještě divnější. Proč by neměl výpravčí (třeba z Vyškova) chtít, aby jeho režijka platila u RJ? (dva otazníky, dva vykřičníky)

Axel

Na jižní Moravě firma ČD nefunguje jako dopravce v žádných Os/Sp…. Pokud jde o výpravčího (zaměstnance SŽDC), tak já rozumím takovému přání akorát je to věc dohody mezi zaměstnance a SŽDC… ovšem žádnou stávku vůči SŽDC jejich zaměstnanci neplánují… proč?

Dominik

Ale figuruje, jelikož JmK opravdu není dopravcem: Zákon o dráhách dopravce označuje termínem provozovatel drážní dopravy, tedy někoho, kdo má licenci pro provozování drážní dopravy.

dopravak

Samozřejmě jsou tím myšleni i ostatní zaměstnanci. Ať jim benefit klidně zůstane, ale ať si příslušné jízdy evidují a jejich zaměstnavatelé je následně kraji proplatí. Jenomže tady je asi jádro problému. Zřejmě nikdo z těchto organizací nechce, aby v těchto jízdách byl pořádek.

Axel

Přesně tak… protože ono nejde ani tak o samotné jízdné, ale o to jaký je reálný zájem cestujících. Protože co je (skoro) zadarmo, toho si lidé vesměs neváží viz příklad jak před lety lidi nesmyslně kupovali celé pytle rohlíků, které (tuším) Kaufland) prodával za 10 haléřů…. Tj. jestli zájem platících, opakuji PLATÍCÍCH cestujících nevytíží většinu kapacity vlaku typu „kača“ (myslím ten vagon kde je motor, který táhne druhý vagon bez motoru), tak ať je nahrazen autobusem. Za platící cestující nepovažuji ty, kteří dosud platili 5% až 10% z ceny jízdného, protože zbytek jim dosud doplácely České dráhy (které na toto… Číst vice »

Jihocech

Reálně ten benefit stojí přesně 0 Kč.
Aby kraji unikali tržby jak tvrdí, musela by nastat situace, kdy rezijkar zabere místo platícímu cestujícímu.
Což možná párkrát za pětiletku může nastat na trati Praha Ostrava v pátek odpoledne, ne v regionálním vlaku okolo největší slovenské vesnice na Moravě

Axel

Pro Jihocech, anebo holt vlak (buď konkrétní spoj nebo celá linka) přestane jezdit, protože rozhodne poptávka platících, opakuji PLATÍCÍCH cestujících. Za platící cestující nepovažuji ty, kteří platí 5% až 10% z jízdného

Chytrý za 2

Zaplať si pivo a žvań si co chceš.

PvvS

Nejde o místo, ale využití služby. A tou je přeprava z místa A do místa B. Ta je využita a vyvstává nárok na plnění.

Stevard

Chce se mi brečet jak za nás zaměstnance najednou odbory kopou😪. Když podepisovali PKS 2020 tak jim stačila almužna v podobě 1,5% navýšení platů po odečtu inflace. Teď se najednou probrali a zachraňují rezijky deset minut po dvanácté. 🤦‍♂️ Vedení ČD si zaměstnanců neváží, odbory jsou tu jen jako zajezdová kancelář a řadový zaměstnanec ma sotva na nájem v Praze.👏👏👏 Tady už jen zhasnout a zavřít.

Karlos S.

RegioJet, Leo, GW, AŽD, LanderBahn i Arriva mohou otevřít šampaňské, pokud se bude stávkovat. Jen tak dál milí odboráři, děláte vše pro to, aby měli objednavatelé další důvod vypisovat soutěže a zadávat linky mimo ČD. Hezky pěkně, zatleskejte si! 😀

Frantisek

Jste trochu mimo misu. Kdo chce především stavkovat je Sprava zeleznic. Drive SŽDC neboli vyoravci. A ti kdyz si postavi hlavu tak nepojede nic. Ani ti soukromnici. Vime?

Alex

A přitom nahrazování vlaků autobusy u soukromníků tu bylo zhusta kritizované… mají to vyzkoušené, tak holt teď budou mít jiný a vcelku objektivní důvod 😀

Stráťa

Autobusy pojedou a železničáři se budou divit proč kraj neobjednává vlaky.

-TR-

Milý pane, budou krajské volby. V tuto chvíli je zrušení provozu na jakékoliv trati politicky neprůchodné.

Alex

A za kterou politickou partaj odboráři teda vlastně stávkují? 😀

Karlos S.

Tak bylo by rozumné se snad dívat dopředu v delším horizontu, než jsou jen nejbližší krajské volby 😉

BoH

Co není dnes, může být zítra 🙂

Chytrý za 2

Však take včera není dnes.

Dáda

Ano ale větršina veřejnosti to znamená cokoliv na dráze a není to soukromník = ČD. Tj hodně lidí nerozlišuje SŽ, ČD, ČDC, Telematiku AŽD… většinou to mají „sjednocený“ jakože ČD.

Alex

Zrovna ČDT z 29% soukromý sektor ale vlastní. A AŽD je zcela soukromou společností.

Karlos S.

Víme. Ale ten problém je jinde – zapojují se odbory modrého dopravce a neuvědomují si, jak tím strašně poškozují svou firmu – ne v získávání dalších zakázek, ale v udržení těch stávajících, to je to co ČD bude v dalších letech bolet nejvíc. A bohužel tím poškozují i železnice jako systém, protože autobus nestávkuje a nedělá problémy. Ten poslušně jezdí, protože si váží kšeftu. A tak takovéhle voloviny jako stávka kvůli režikám mohou vést i k přehodnocení nezbytnosti železniční dopravy v některých místech, kde se vyplatí spíš autobus. Bože odboráři proberte se a začněte dělat konečně něco, co pomůže železnici!… Číst vice »

Jihocech

Ten kdo poškozuje železnici jako systém jsou především kraje

Axel

Co to znamená „poškozovat železnici jako systém“. Že je udržována v provozu takřka liduprázdná železniční doprava na lince Čejč-Hodonín? Autobusové nádraží v Hodoníně je doslova za rohem. Železniční trať zastavuje mimo centrum konkrétních dědin. Všechny dědiny na trase vlaku jsou mnohem pohodněji (z pohledu cestujícího) obsluhované busem… Není to spíše tak, že taková nesmyslná lokálka ubírá peníze na smysluplnější linky (např. z Hodonína do Veselí n. Moravou… protože za Rohatcem chybí obchvaty obcí a průměrná rychlost do Veselí n. Moravou je tak 30 km/h)?

Chytrý za 2

Kraj je dneska pánem. Přes to nejede vlak.

Tronda

Tak z vyhlášení odborů vyplývá, že stávkou budou postihnuty pouze vlaky objednávané JMK (Os+Sp).
Jak si to tedy konkrétně v případě výpravčích představujete?
Pokud výpravčí bude stávkovat, je to jistě jeho právo, ale musí prostávkovat celou směnu, nevypravit nic a samozřejmě bze nároku na mzdu – to je, ale proti vyhlášení odborů.
Pokud však pracovat začne, pak už pracovat musí, bude vypravovat cargo, Ex, R a pak jeden vlak (např. i přes přímý pokyn nadřízeného) vypravit odmítne, jedná se o hrubé porušení pracovní kázně, se všemi nepříjemnými důsledky pro toho výpravčího.
Jo je to poněkud schizofrenní situace.

PvvS

A hlavně jak by řešili vlaky, který přesahují kraj..

xyz

„Kdo chce především stavkovat je Sprava zeleznic. Drive SŽDC neboli vyoravci.“
Nikoliv; prohlášení je společné pro všechny odborové organizace = již nelze argumentovat, že „stávkovat chce především SŽDC“ (u které je to ještě absurdnější, když její pracovníci nejsou ani z ČD, ani z JMK).

Marek Janík

Pořád nějak nevím, proti komu chtějí stávkovat….
Proti svému zaměstnavateli, že jim nebyl schopný ten benefit dohodnout u JMK?

dopravak

Režijky jsou neskutečný přežitek i z pohledu čerpání benefitu. Pokud zaměstnavatel dává svým lidem benefit, tak to zpravidla dělá tak, aby jej mohli čerpat všichni zaměstnanci více méně stejně. To ale u režijek zdaleka neplatí. Pro rodinu železničáře z Kolínska, kterému půlka rodiny jezdí do práce a do školy v Praze vlakem, to znamená přilepšení desítky tisíc ročně. Jsou zde ale i takoví, kteří zrovna nemají to štěstí, že bydlí vedle koridoru a tento benefit nejsou schopni čerpat ani na cesty do práce. Benefit tak naplno řádně užívá jenom část šťastlivců, ostatním je více méně k ničemu. Proto by se… Číst vice »

Pečlivý pozorovatel

Od zdejších závistivců dostanu spoustu mínusů to je mi jasné. Podotýkám že jsem nestranný pozorovatel a možná i proto se na to dívám objektivně. Vážení zkuste se zamyslet nad jednou věcí. Ano JMK se bojí že by přišel o tržby to je pravděpodobně legální obava. Ale o jaké tržby by přišel? Má alespoň přibližnou představu kolik vlastníků režijky a kolikrát využije za rok jeho vlaky? Myslím tím samozřejmě těch kteří nežijí v JMK. Jak si může být jistý tou částkou kterou požaduje? Dle mého trvat na 1500 korunách za někoho kdo bydlí třeba v Chebu a třeba za celý rok… Číst vice »

Stráťa

JMK se chová rozumně, taky mohl po ČD požadovat za každého režijkáře 21500 za roční síťovou jízdenku jako po všech ostatních cestujících. Benefity jako režijka jsou záležitostí mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, na zákazníka se přenáší v podobě vyšší nabídkové ceny zakázky podle které si zákazník vybírá. Ale tomu se ČD brání protože by díky tomu mohli tu zakázku jednou prohrát.

Takže znovu, není to o závisti. Ať si železničáři režijky klidně mají, ale ať se v soutěžích chovají chovají korektně a do nabídkové ceny počítají všechno co tam patří (včetně režijek).

Marek Janík

no 21500 ne, protože to je komplet všechno (MHD, busy, vlaky) …. Ale i kdyby se udělat nějaký přepočet jenom na kilometry odjeté vlakama, tak to rozhodně bude víc než 1500 Kč. Já být kraj, tak teď uraženě stáhnu i tuto nabídku a dám jim pěkně pod nos reálnou cenu.

Pečlivý pozorovatel

Drtivá většina tzv. režijkářů vlakem JMK za celý rok nepojede. Podle vás je 0 krát 0 více než 1500. Co jste měl z matematiky 😀?

Alex

Tak proč je kolem toho takový celostátní humbuk? 😀

Marek Janík

Tak proč po tom tak horlivě touží, že skoro stávkují? 😀 😀 😀

Pečlivý pozorovatel

Nevím proč sem pletete čelisťovou jízdenku? To je něco naprosto jiného. To je nabízený produkt dopravce a kupuji si ho jen ti cestující pro které je výhodný a vědí že se jim vyplatí. Že se kraj chová rozumě? Rozumě by se choval kdyby si vyčíslil skutečné ušlé zisky a ty chtěl kompenzovat. Takto se chová spíše jako tzv. “ šmejdi“ snaží se prodat za údajné rozumnou cenu svůj produkt těm kteří ho vlastně ani nepotřebují a nevyužijí ho takže je vlastně dost předražený. To není rozumné chování.

dopravak

Ale jakým způsobem to má kraj vyčíslovat. Chtěl bych vidět, jakým způsobem se odhaduje kolik režistů najede ročně oskm. Podle mě ani samy ČD neví, kolik jejich zaměstnanci a rodinní příslušnící najedou. Základem by mělo být to, aby se všechny jízdy režistů prostě evidovaly. Jízdy by pak šly prostě přeúčtovat.
ve firmách je toto naprosto běžná věc. Tak jako se u každé služebky vykazují km, tak by se měly vykázat km u každé jízdy režisty. To lze udělat úplně jednoduše přes in-kartu. Opravdu nechápu, jak mohou ČD celé roky žít v takovém bordelu.

Axel

A není právě to důvodem stávky = že komusi vadí, aby „bylo jasno“, kolik vlastně reálně stojí to ježdění (skoro) zdarma?

dopravak

Ano, zřejmě to je ten hlavní problém. Kdyby se nějaký systém našel v JMK, tak by se zřejmě musel najít i jinde…

xyz

„Podotýkám že jsem nestranný pozorovatel a možná i proto se na to dívám objektivně.“
I tato věta je do jisté míry subjektivním názorem, který se může, ale také nemusí, zakládat na pravdě.

Novotný

Kdyby raději odboráři řešili s objednateli zavedení síťové karty (státní tarif), platné pro všechny železniční dopravce v ČR, kteří jsou v rámci dopravní obslužnosti placeni kraji a státem, bylo by to vhodnější. Na to by jim doplácel zaměstnavatel určitou částku, třeba 3/4 jako benefit a tuto kartu by si mohli koupit i obyčejní pravidelní cestující. Například zhruba za cenu IN100, navýšenou o alternativní dopravce. A k tomu by měli drážní zaměstnanci například z ČD, SŽDC částečný bonus na dráhy do zahraničí (SR). Pak by už bylo asi jedno, jestli jezdí zelený, červený nebo modrý vlak dopravců. Hlavně, že jede včas,… Číst vice »

Robert

Jak to je s „šalinkartami“ pro zaměstnance a rodinné příslušníky jihomoravských autobusových dopravců? Kolik za ně kraj účtuje dopravcům?

Alex

Pokuď dopravci jezdí za brutto, pak s tím dopravce vcelku logicky žádné náklady nemá. Dopravce už dostal zaplaceno za to, že linku odjede.

Robert

Já se bavím o obdobě režijek pro zástupce autobusové dopravy. V JM kraji dostává zaměstnanec dopravce i jeho rodinní příslušníci celokrajskou roční šalinkartu platící ve všech autobusech s označení 100 a výše.

Alex

No zjevně se takto dohodli. Tedy přistoupili na podmínky kraje. Managementu ČD se ale ekluje, že by měla tento benefit svým zaměstnancům ze své kasičky zaplatit.

Robert

Však na to se právě ptám. Jestli a kolik platí dopravce kraji (koordinátorovi) za tyto průkazky pro zaměstnance a rodinné příslušníky, abych měl srovnání s požadavkem kraje vůči drahám.

Axel

Zkuste Registr smluv. Číst, psát evidentně umíte (počítat předpokládám umíte taky).

Robert

Děkuji za radu, nicméně počkám, jestli se nenajde někdo, kdo píše, protože ví.

Alex

Jinými slovy jste líný si to najít sám.

Robert

Jinými slovy víš (jako já) kulové a nechceš to přiznat. Na mobilu se to hledá dost blbě.

Alex

Jen hloupé výmluvy. Ale ano, od ČD jsme na výmluvy vlastně zvyklí.

Robert

Já nemám s ČD nic společného. Jen jsem se zeptal, jestli to někdo neví. Místo toho jsi mi začal psát něco úplně jiného a pak mi doporučil, abych si to našel sám. Perfektní.

Axel

sorry, ale ale aLex je jiný diskutér než axeL

Robert

Jo, pardon, jak jsem psal, na mobilu jsou některé věci složitější.

Komik

Situace velmi komická. Za poslední tři roky zpětně, kdy se všude navyšují mzdy řádově o desítky procent, se tlupa všech uvedených odborů rozhodla za zaměstnance v rámci sociálního smíru a pochopení možností zaměstnavatelů spokojit se s nárůsty v řádů jednotek procent a díky inflaci je to almužna opravdu směšná. Přitom efektivita práce narostla geometrickou řadou. Argument zaměstnavatelů, že si zaměstnanci přeci vydělají prací přesčas akceptovali, namísto toho, aby jim ho omlátili o hlavu. Nyní skupinově brojí za režijky, za benefit. Asi mám pokřivené hodnoty, ale co je pro zaměstnance důležitější, mzda, nebo jeden přežitý benefit? Proč SŽDC dokázalo dát zaměstnancům… Číst vice »

Cargo

Opět se řeší režijky, bože…
Navíc kraj už řešení vydal, není co řešit, kraj objednává vlaky, tak si bude určovat podmínky. Nevidím v tom nic špatného.

Kamui

Ač sám aktivní režijkář a FIPkař z mimo JMK, tak říkám že si podřezávají sami pod sebou větev a dělají ČD medvědí službu. Dopadne to tak, že za tři roky bude v JMK vybrán takový dopravce, u kterého prudění s režijkama hrozit nebude.

Chytrý za 2

Správně. Ať se jedou poučit do Francie.

Martynick

To už dávno je, jen se o tom nemluví 🙂

Axel

Pro Kamui – nemyslím, že za 3 roky bude firma ČD automaticky diskvalifikována. Spíše jde o to, že na části linek už bude nabízet pouze řidiče vlaků+obsluhu cestujících. Část linek úplně skončí (lokálky). A část linek bude patrně předmětem tvrdého konkurenčního boje (např. Veselí n. Moravou-Brno) kde bude rozhodovat každá koruna. Takže někteří železničáři o práci určitě přijdou, otázka je kolik jich za pár roků bude. SJde o to , jak moc naštvou nás cestující, abychom tlačili na ukončení provozu některých linek (lokálek)… Čím déle bude trvat tahle nesmyslná stávka, tím víc lokálek skončí.

Jihocech

On ten „dopravce “ už je dávno vybrán.
Čeká se jen na nové krajské vlaky.
V Brně sídlí jeden Žlutý tlachal se svým povoznictvím, který pro svoji bankrotující firmickh potřebuje ksefty

Axel

Jsem překvapený, že odboráři (ti z firmy ČD) dosud nevyměnili své zástupce v dozorčí radě firmy ČD. Protože to co chtějí řešit jejich zaměstnavatel (a předpokládám i odboráři v dozorčí radě firmy ČD) vědí už roky… Takže stávkovat měli zaměstnanci ČD už před roky… nynější stávku (když neodvolali ty vedoucí odboráře, kteří zpackali svoji práci), považuji za naprostou zlomyslnost… zajímalo by mě kolik voličů v JMK ztrací v krajských volbách v JMK ta partaj, která by zvažovala že podpoří nároky těchto zlomyslných odborářů.

Otto Pospíšil

Jedenáct odborových organizací, z nichž některé se dle názvu svou činností musí dublovat. Wow!

Alex

Je to výhodný rito. Takový bez práce 😀 A odborářského funkcionáře bez souhlasu odborů nevyhodíte.

Džamel

Snad, když kraj koupí auta, není ve smlouvě, že bude zadarmo vozit zaměstnance autosalonu. Měli by se řežimkáři probrat a uvědomit si, že kraj je jejich zákazník, ten , bez koho by neměli ani korunu…

Hen ten oný

Počkejte až vám začnou stávkovat cestující. Já bych se jim ostatně vůbec nedivil.

Jiří Kocurek

Tak ono se může stát, že si odboráři vystávku jí akorát to, že v JMK už nebudou jezdit vůbec.

Alex

Kéž by tomu tak bylo. Vyděračské praktiky odborářů jsou v tomto případě nemístné. Zítra bude dopravce nutit svého zákazníka, aby mu na jím pronajatém vagonu umožnil zdarma vozit kontejnery s čínskými zásilkami pro jejich zaměstnance?

Chytrý za 2

Jasně. Natáhněte tam Arrivu s Bulhary. Ty vám nezastávkujou, kdybyste se zbláznili. 😃

Alex

Zatím tady kvůli svým prebendám stávkou nahlas vyhrožují jen železničáři národního dopravce.

xyz

V situaci, kdy by jiný dopravce převzal veškeré Os/Sp výkony v JMK, by k němu přešla přinejmenším část dosavadních pracovníků ČD v JMK, protože zdaleka na všichni dosavadní pracovníci ČD v JMK by chtěli pravidelně dojíždět do jiných krajů a pravděpodobně by v těch jiných krajích ani pro všechny nebyla práce v rámci ČD.

Axel

Bavíme-li se firmě ČD, tj. o odborově organizovaných zaměstnancích firmy ČD, tak nevím jak jste to myslel… Myslel jste to tak, že za 3 roky se určitě najde levnější nabídka na železniční dopravu od konkurenční firmy než jaká bude nabídka firmy ČD… osobně nemám pocit, že by firma ČD byla dražší (jako byla dražší o 1/3 např. ve Zlínském kraji) kvůli přeplácení svých zaměstnanců… tj. těch zaměstnanců které nezbytně potřebuje… Spíše bych si tipnul, že firmu ČD zatěžují náklady na modernizaci/nákup nových vlaků… A konkrétně veřejnou dotovanou dopravu na jižní Moravě prodražuje neefektivní doprava na některých železničních lokálkách. Osobně si… Číst vice »

Alex

Celé dlouhé roky byla investiční činnost značně zanedbávána, peníze v ČD mizely neznámo kde, v pochybných projektech – odborářům v dozorčích radách navzdory – ale chudinky ČD jsou dnes zatížené modernizací svého vozového parku?

Pokuď mají dnes ČD problém se zatěžujícími investicemi, tak jen sklízí plody své mnohaleté (ne)činnosti.

Axel

Pro Alex…. Osobně předpokládám, že firma ČD se rozdělí – na a) „dálkovou“ dopravu (která předpokládám bude konkurovat busům/autům/ostatním železničním dopravcům … předpokládám, že v této firmě bude i příměstská doprava okolo Prahy, Brna, Ostravské, Hradecko-Pardubické, Olomoucké a Plzeňské aglomerace. Plus doprava v lidnatých/dopravně komplikovaných částech Ústecka (Most/Chomutov/Ústí/?Děčín). b) A ve druhé části ČD budou regionální linky, vesměs ty prodělečné, jako příklad myslím např. linku Čejč-Brno, které budou plně závislé na dotacích a plně vystaveny tlaku na co nejrychlejší ukončení provozu a nahrazení busy/auty. Nechápu ty zaměstnance ČD na regionálních (lokálkových) linkách, kteří chtějí stávkovat… Holt si podřezávají větev, protože… Číst vice »

Pražák

Mohl byste mi vysvětlit jak může být provoz lokálky v brutto režimu pro ČD prodělečný, tedy pokud osoba, která v ČD kalkulovala cenu neudělala nějakou chybu? Vždyť z pohledu ČD je to ideální stav, nenesou riziko tržeb (což je největší neznámá v celém vzorci), platí pouze vozidlo, obslužný personál, phm a náklady za použití kolejí. To jsou všechno více méně buď fixní částky, případně relativně dobře odhadnutelné (navíc předpokládám, že smlouvy obsahují tzv. inflační doložku). Oproti tomu ta dálková doprava, pokud není v závazku , je pro dopravce podstatně vyšší riziko. Nicméně souhlasím, s tím, že na spoustě lokálek je… Číst vice »

Axel

Na jižní Moravě jezdí železniční regionální doprava v tzv. netto režimu, tj. všechny dopravce který provozuje veřejnou hromadnou dopravu je Jihomoravský kraj. A jde dopravu, která je tedy plně závislá na dotacích, tj skončí-li vůle donátora (tedy nás voličů), tak regionální železniční doprava je v ohrožení (kvůli např. busové konkurenci nebo kvůli individuální automobilové dopravě,… pokud by jízdné odpovídalo skutečným nákladům… např. platit 100 Kč za 5 km jízdy lokálkou na lince Čejč-Hodonín). A firma ČD přestala být plnohodnotným dopravcem (přestala inkasovat tržby), protože nyní jezdí za svoje náklady plus přiměřený zisk… Tj. v tuto chvíli nepředpokládám, že pro firmu… Číst vice »

Jihocech

Prodělečných, tj závislých na dotacích je 90% linek , vcene těch příměstských silné využívaných

Axel

To by mě zajímalo jak může být prodělečný regionální vlak z Tišnova nebo z Blanska. Máte k tomu nějaké údaje/statistiku?

Jihocech

Ty objednané vlaky jsou možná polovina potřebných vozidel.
V motorové trakce kraj nebude mít vůbec nic.

Chytrý za 2

A pocítí na vlastní kůži jak vypadá panská zloba.

Axel

Tak když chtějí železničářští odboráři chtějí jezdit za reálné ceny… tak přece jim nic nebrání si koupit standartní jízdenky v JMK (a tyto jízdenky si nechat proplatit od zaměstnavatele)… A pokud zaměstnavatel nechce proplácet, tak jednou z možností je stávka proti zaměstnavateli. Ale nechápu proč tedy stávkovat chtějí proti nám cestujícím, když nechceme platit jízdu za pakatel… To radši ať začnou být nahrazovány železniční lokálky autobusovou dopravou nebo kombinovat s auty (parkoviště P+R co nejblíž nástupiště dálkových vlaků resp. nástupiště MHD). A po téhle odtučňovací kůře železniční dopravy, tak předpokládám na zbytku linek (které budou +- konkurenceschopné), tak zbývajícím železničářům… Číst vice »

Dáda

Už se docela těším! Bude sranda!

Chytrý za 2

Přátelé a už se ví kvůli čemu vysmahli dva náměstsy ČD.

Kopr51

Jak pro koho.

Kopr51

zlatej Hašek

Chytrý za 2

Nagano!!!

Arimatejsky

Dominik na Hrad.

Kopr51

Dominik na Hrad, Michal zpátky hejtmanem JMK.

Chytrý za 2

Ten bordel už nikdo nenapraví.

Kopr51

Mnoho jde napravit (ne všechno), jen se musí chtít.