Dopravci Rozhovory Železnice

Hejtman: Chceme v krajských vlacích svůj tarif, nemáme kontrolu nad příjmy

Bývalý šéf Českých drah Miroslav Kupec (vlevo) při podpisu smlouvy na provoz vlaků v Plzeňském kraji s hejtmanem Josefem Bernardem. Foto: České dráhy
Bývalý šéf Českých drah Miroslav Kupec (vlevo) při podpisu smlouvy na provoz vlaků v Plzeňském kraji s hejtmanem Josefem Bernardem. Foto: České dráhy

Plzeňský kraj jedním z pěti krajů, který od prosince přechází ve smlouvách s dopravci na takzvané brutto smlouvy. Ty povedou i k tomu, že České dráhy i jiné dopravci nebudou moci ve vlacích objednaných krajem prodávat jízdenky podle svého tarifu, ale pouze podle krajského. „Investujeme velké peníze do nových vozidel a jejich provozu a máme právo mít příjmy více pod kontrolou,“ vysvětluje hejtman Josef Bernard. Změny nastanou od 1. července příštího roku.

Co je pro vás hlavním důvodem přechodu na brutto smlouvy?
Rozhodli jsme se jít cestou nových vlaků i autobusů. Jen příští roku tu bude jezdit několik desítek nových vlaků a několik stovek autobusů. Zaplatíme za jejich provoz více než dosud. Podle nás je to ale velké lákadlo, jak dostat lidi více do veřejné dopravy a proto chceme mít i kontrolu nad příjmy z jízdného. Navíc se státními slevami vznikla poměrně nepřehledná situace ve výběru jízdného a my nechceme, aby poškozen na konci byl Plzeňský kraj.

Projevuje se nasazení nových Regiopanterů na počtech cestujících?
Jednoznačně. Tam, kde jezdí, meziročně stoupl počet cestujících o desetinu, o víkendech dokonce o třetinu. Myslím, že něco podobného nás čeká na dalších trasách i v autobusech.

Mluvíte o nepřehledném účtování slev v dopravě. Jak se to projevuje?
S dopravci jsme měli domluveny výše kompenzačních plateb od kraje při existenci slev pro seniory 50% Nyní jim stát kompenzuje 75%. Jestli dobře počítám, od nás nyní dostávají úhradu za padesátiprocentní slevy a od státu za slevy 75 %. Senioři ale nejezdí za slevu 125%, nikdo jim nedoplácí 25% za to, že se vlakem svezou.

Znamená to, že máte pocit, že vám České dráhy říkají jiné o skutečné ztrátě za provoz vlaků, než je ve skutečnosti?
Řeknu to jinak: máme teď velmi omezené možnosti kontroly nad celým systémem veřejné dopravy v kraji, přitom do něj dáváme stovky milionů korun. Brutto smlouvy toto zásadně změní.

Zpráva o nových pravidlech vyvolala poměrně silné reakce u cestujících. Neobáváte se toho, že dojde ke zhoršení dopravy a její síťovosti?
Na krajské úrovni rozhodně ne. Tam je integrovaný tarif výhodnější než jízda s Českými drahami, pokud lidé nemají například karty typu IN100. U mezikrajských spojení je to otázka, o které ještě budeme dále jednat.

Víte už, jaké jízdenky Českých drah budete uznávat?
Chceme uznávat všechny. Chceme ale mít poměrnou část z jejich tržeb, který vlak projede v naší objednávce. Když někdo pojede na jednu jízdenku například z Domažlic do Prahy a část pojede osobním vlakem v našem kraji, budeme chtít tržbu za něj za tento vlak.

Platí to i s režijkami?
Ano, to jsme řekli i Českým drahám jasně, že to je pro nás uniklá tržba a proto budeme chtít, aby za jízdu cestujícího s režijkou kraji zaplatily.

Bude možné prodávat jízdenky podle vašeho tarifu v e-shopu Českých drah?
Věřím, že je to jen otázkou dohody a softwarových úprav a bude to možné. Nicméně platí to, že v osobním vlaku na našem území bude platit pouze náš tarif.

Reagovaly České dráhy na tyto úpravy při podpisu smluv nějak negativně?
Ne, musím potvrdit, že jednání s vedením ČD jsou tvrdá, ale korektní. Vždy se dostanu snadno k nejvyššímu vedení.

Nemáte obavy z toho, že vlakový personál nebude nijak motivovaný k tomu, aby skutečně prodával jízdenky? Nebudete kvůli tomu posilovat revizory?
Můžeme domluvit motivační systém pro průvodčí tak, aby byli zainteresováni na výběru tržeb a určitě posílíme kontroly. Budeme rozvíjet veřejnou dopravu a investujeme do ní nejvíce v historii kraje. Černé pasažéry ale tolerovat nebudeme. Koupit jízdenku bude opravdu jednoduché a doufám, že občané chápou, že v tomto musíme být neústupní..

Jak náročné je v integrovaných systémech rozdělování tržeb mezi dopravcem v režimu netto?
Problém není náročnost, ale nepřehlednost a menší možnost kontroly dopravce.

Je důvodem vypsání soutěží v režimu brutto i fakt, že ČD dosud všechny soutěže napadaly kvůli režijkám?
Ne, to nebyl faktor, který nás vedl k brutto smlouvám.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jirka
Host
Jirka

Dlouho říkám, že osobně bych zavedl zaměstnanecké jízdné. Výše slevy oproti běžnému by byla otázka dohod a diskuse. Rozdíl by CD doplacely jako benefit. Jednak by nám zbytek obyvatelstva nezavidel nadrazakum rezijky, druhak by byl dokonalý přehled, kolik takové nadrazacke cestování stojí… Jenže by toto nebylo dostatečně odborarske, takže hlavně OSZ by do toho hodilo vidle i kdyby na to vedení CD kyvlo…

Martin1
Host
Martin1

Předpokládám, že hejtman, celá jeho rodina + další radní využívají k cestám do práce vlak. Jak jinak by přišli na tak skvělý nápad?

Pavel
Host
Pavel

Od kdy bude platit nový tarif v PK? Od prosince 2019 nebo července 2020 ? Prosinec 2019 je uveden v tomto článku, červenec 2020 v https://zdopravy.cz/jizdenkovy-chaos-v-nekterych-krajich-zapomente-na-doklady-ceskych-drah-i-jejich-e-shop-35077/

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Dnes to chlapi řešili v hospodě. Dojíždí do Olomouce (já vím, že jedná o jiný kraj) a mají IN 50. Platí 1200 CZK měsíčně s tím, že ráno jedou osobním vlakem a zpět domů Ex1. Od 1.1. v krajském tarifu zaplatí 1907 CZK a na linku Ex1 můžou zapomenout (takže osobákem) a u rodin budou o 2 hodiny později. To zabolí…

jan
Host
jan

Tomu se říká podpora flexibility pracovní síly v praxi.

Chronosphere
Host
Chronosphere

Tu IN 50 dostávají zdarma?

babilon
Host
babilon

Ta je započítaná v těch 1200.

Karel
Host
Karel

A co teprve kdyby ráno jezdili vlakem a odpoledne zpátky autobusem.

babilon
Host
babilon

Místo krajských 1970 Kč/měs si mohou pořídit In100 za 1658 Kč/měs, mohou jezdit čím chtějí, budou u rodin o dvě hodiny dříve, ušetří tři stovky a ještě mají jako bonus cestování vlaky ČD po republice zdarma.

nowas
Host
nowas

„ušetří tři stovky“ Chtěl jste říct prodělají 458,- mesíčně.

Alexandr
Host
Alexandr

„Plzeňský kraj jedním z PĚTI krajů, který od prosince přechází ve smlouvách s dopravci na takzvané brutto smlouvy“
Proč se ve všech článcích píše, že krajů s brutto smlouvami bude pět, když já jsem jich napočítal celkem šest? Brutto smlouvy mají platit v Plzeňském, Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji; jestli se nepletu. Který kraj vypadl ze seznamu? Zlínský, který prý má nějaké problémy s tarifem/se smlouvou?

Takže od příštího roku bude 6 brutto + 7 netto smluv nebo 5 brutto + 8 netto smluv (kraje bez Prahy)?

Novotny
Host
Novotny

Cestovani uz ted je tarifne slozite a plne vyjimek. Proc kraje za nase penize uzaviraji nevyhodne smlouvy v neprospech cestujicich. Cestujicimu je jedno nejake brutto nebo netto smlouvy. Stejne to zaplati tak nebo tak. Fakt uz kraksti zastupitele resi blbosti a hazi klacky pod nohy dopravcum, kteri musi plnit spoustu nesmyslnych podminek na ukor ceny. To se netyka jen vlaku, ale i soutezi v autobusove doprave v Plzenskem kraji. Kdyby radeji Ministerstvo dopravy resilo urychlene jednotne jizdne a jednotnou metodiku cenove prijatelnou pro vsechny kraje i za cely stat v zeleznicni doprave a nematlo cestujici, co a jak bude po… Číst vice »

Karel
Host
Karel

No a IDS jsou právě o tom, aby to nebylo tarifně složité a aby neměl každý dopravce svých deset tarifů. Kraje sice nejsou ideální, ale přece jen je to rozhodování o dopravě blíž občanům, než kdyby o každé lokálce v Lidečku Horním rozhodovali úředníci z Prahe. To bychom pak zase mohli rýpat, proč si to platí a objednává každý stát sám za sebe a proč to někdo neplatí a neobjednává dohromady za celou Evropu, za celou Zeměkouli a za celý vesmír. Jednotné jízdné být vůbec nemusí, stačí když na sebe bude doprava navazovat, budou jednotné vyhledavače spojení, popřípadě jednotné či… Číst vice »

jofrey
Host
jofrey

Velká škoda, že jediný ministr dopravy, který měl myšlenku a snahu s tím něco dělat byl ve funkci jen 4,5 měsíce v roce 2009.Jsme tak malá zemička, že by měl být jeden systém pro celou ČR

Karel
Host
Karel

„Kontrola na příjmy“ (v titulku) má být něco jiného než „kontrola nad příjmy“ (v textu článku)?

Karel
Host
Karel

Dík za opravu!

Václav
Host
Václav

Proč věnujete tolik času psaní různých nesmyslů a reagujete na politické nuly, podívejte se na inrternetové stránky jaký mají tarif ve Švýcarku, v Holandsku nebo v Německu. Kdyby tam každý cestující měl zjišťovat jaký je kde tarif, jakou jízdenku bude potřebovat a kdo je dopravce, tak by se z toho zbláznili. My zadáme nějaké společnosti za milióny vyřešit jednotný jízdní doklad a tarif, stejně to bude paskvil, když v civilizovaném světě vše dokonale funguje. Tvorba IDS lidmi s nulovou odborností nemůže jinak vypadat, než jaká je realita. Nastudujte si z německé literatury jak v devadesátých letech přistoupili k řešení regionální… Číst vice »

Radka
Host
Radka

Ve Švýcarsku mají IDS tarify a brutto smlouvy (jinak by to nefungovalo). V Německu někteří dopravci svůj tarif vůbec nemají, protože by ho neměli komu prodávat (jezdí jen v rámci jednoho IDS). Ještě něco?

Jiří Krtička
Host
Jiří Krtička

Souhlasím s Vámi, že čistě krajský tarif není dobré řešení, ale zrovna Německo není vhodný příklad. Na stránkách DB si například nekoupíte jízdenku na S-Bahn po Berlíně, což ještě před několika lety šlo.

Dalibor
Host
Dalibor

Nemci prohráli válku.

Petr-666
Host
Petr-666

obávám se, že válku jsme prohráli především my, kteří jsme byli „přiděleni“ do otroctví k CCCP 🙁

Dáda
Host
Dáda

My (Češi) jsme v podstatě (až na pár jedinců) žádnou válklu nevedli. Jen přes nás prošlo několik okupačních vln.. Německá, Ruská… A taky párkrát bylo mobifikováno území našeho státu (většinou metodou o nás-bez nás)

IGCT
Host
IGCT

Rozhodnutí kraje neuznávat režijky a jízdné dopravce je logické a z pohledu hospodaření správné. Náš zákazník, náš pán. Prostě zaměstnanci ČD/ČDC,DÚ a SŽDC si zvyknou. Rozhodně je to vůči ostatním cestujícím nastavení spravedlivých pravidel. Jedná se rozhodně o krok správným směrem.

jan
Host
jan

Ale tak dobře. Tak upravím snad zákon ne..

Cyklista
Host
Cyklista

Proč upravovat zákon?

IGCT
Host
IGCT

i to v budoucnu bude, až bude odpor proti zrušení minimální.

Dominik
Host
Dominik

Vůči ostatním cestujícím fér? A nechtěl byste taky zrušit zaměstnanecké slevy v obchodech, to je přeci nefér, že jako obyčejný zákazník musím platit plnou cenu narozdíl od zaměstnanců?

Petr-666
Host
Petr-666

nevšiml jsem si, že by v obchodech měli zaměstnanecké slevy pro zaměstnance jiných řetězců nebo dodavatelů.

IGCT
Host
IGCT

jenomže ty zaměstnanecké slevy dává podnik jako dobrovolný benefit. Spíš je zarážející, že to někdo ala Dominik považuje za samozřejmost. Do práce se chodí pracovat. A za pracovní výsledky dostává člověk mzdu. To, že firma poskytne navíc příspěvek formou benefitu, se nesmí pokládat za samozřejmost.
Už je vůči firmám hodně nespravedlivé to, že platí zaměstnance, když jsou nemocní, když zaměstnanec neodvádí tou dobou žádný pracovní výkon. Nemocenská by se správně měla platit ze zdravotního pojištění.

Dominik
Host
Dominik

Vyplývá z mého příspěvku,že to snad považuji za spravedlnost, jestli pro Vás jo, tak asi máte bujnou fantazii, nebo jinak, co je podle Vás nefer (vůči cestujícím) natom, že zaměstnanec dopravce, má zvýhodněné cestování? Proto ten příměr k obchodům.

IGCT
Host
IGCT

Dominiku, přece nefér je právě to zvýhodněné cestování vůči ostatním cestujícím. Nefér jsou dotace. Dotace jsou vpodstatě korumpování neschopných.

Dominik
Host
Dominik

Jak říkám, takže po obchodech budete chtít aby zrušili slevy pro zaměstnance, protože to zvýhodňuje zaměstnance před obyčejným zákazníkem?
Jo závist je mocná, ale jestli nám tak závidíte režijku, tak pojďte na železnici míst je dost.

IGCT
Host
IGCT

Milý Dominiku, jenže já pracuju ve stejné firmě jako ty a dokonce pod stejnou správou a režijku mám a hodně ji využívám. Ne, nebudu po obchodech nic takového chtít. Jen říkám, že je to správný přístup kvůli rovnému přístupu. Režijka je forma dotace. Objednávání vlaků je taky forma dotace. A dotace prostě křiví trh. Právě díky dotacím a dotačním politikám je takový nárůst levičáctví v evropě. A ono, na dráze je opravdu velký procentuální podíl neschopných lidí, které jinde nechcou. I proto ta dráha vypadá tak, jak vypadá.

Ondra L.
Host
Ondra L.

Režijka neni forma dotace, je to zaměstnanecky benefit podobne jako stravenky nebo prispevek na duchodovy sporeni. Aby me tu teda nepropiral predchozi diskuter ve svym svatym boji za rovny trh a proti udajnemu rustu levicactvi, doplnuji, ze kraj ma samozrejme pravo rezijky prislusnymu dopravci znemoznit.

Cyklista
Host
Cyklista

NE NENÍ TO ZAMĚSTNANECKÝ BENEFIT.
1. není to benefit poskytovaný zaměstnavatelem, ale je nařízena zákonem
2. není pouze pro zaměstnance
3. není u ní rovný přístup – někteří zaměstnanci jedné firmy ji mají, jiní ji nedostanou
4. jako benefit se mi nedaní

pako
Host
pako

Ano, zejména na GŘ! Koho baví práce s tabulkami v Excelu, kdo je rád plní naprosto zbytečnými daty z naprosto zbytečných činností, kdo rád buzeruje, už tak přetížený, provozní personál s násobnou kumulací profesí za to, že mu nedostatečně nebo nesprávně generuje data pro jeho krrráááásnééé tabulky… Kdo rád vymýšlí stupidní nařízení, opatřeni a vyhlášky, o kterých sám dobře ví, že jsou to pitomisti (jen si to nepřipouští) a budou k smíchu… …ten bude na GŘ spokojen. Darmožrouti – do provozu s nimi, na noční, dělené, dvoudenní směny venku mezi „zákazníky“ s maximální zodpovědností a hrozbou trestu za „malé“ pochybení… Číst vice »

David
Host
David

Nomen omen

Milan
Host
Milan

Zaměstnanecký benefit by měl hradit zaměstnavatel , ne kraj , nebo jiný objednavatel dopravy. Proto je to „ZAMĚSTNANECKÝ“ benefit.

Vbb
Host
Vbb

Když tu argumentujete zaměstnaneckými slevami v obchodech (třeba Tesco nabízí úžasných 10 procent!), tak mi teda vysvětlete, proč REŽIJKA ČD NEPLATÍ V KOMERČNÍCH VLACÍCH ČD.
Tam bych začal s „řešením“, ČD chtějí, aby jejich režijku uznával někdo cizí, ale samy sobě ji neuznávají.

Cyklista
Host
Cyklista

Už jsem se ptal alespoň 20x, ale odpověď jsem nikdy nedostal =)

Asi je to tím, že ČD režijku jako takovou nechtějí, chtějí ji pouze odbory, pro které je to velmi jednoduchá prezentace jejich obrovského úsilí boje za práva zaměstnanců

malý bobeš
Host
malý bobeš

Od kdy neplatí? Já na ní „komerčními vlaky ČD“ jezdím pravidelně…

Leinad
Host
Leinad

Hlavně vůči kraji fér. Nikdo dopravci nezakazuje, aby svým zaměstnancům koupil IDS jízdenky.
Naopak, kdyby odbory řešili čistě vztahy zaměstnanec-zaměstnavatel (a ne politiku) tak požadují režijky od zaměstnavatele a je jim jedno kde je vezme.

Dominik
Host
Dominik

Jasně dopravce má svůj benefit pro celou republiku a proto bude kupovat IDS kraje ještě k tomu. Pokud by se všechny kraje vyjádřili jasně jako Plzeňský (když budete režijky kompenzovat, tak my Vám je budeme uznávat), tak pak by byla vinna na straně ČD, ale toto vím snad jen o Plzeňském kraji, třeba u JmK jsem se toto nedozvěděl, zda to dráhy odmítli kompenzovat nebo kraj vyhlásil válku režijkam a prostě je šmahem zakázal.
Protože opravdu mi bude platná IDS jízdenka, když dojíždím z jiného kraje.

IGCT
Host
IGCT

Dominiku, ale to je věcí čistě kraje jakožto objednatele slużby a jejího poskytovatele. Vím, že ti to chvilku potrvá to zkousnout a přijmout, ale stejně ti nezbyde nic jiného.

VRT
Host
VRT

Hrdost, čest, dráhy!

eLKá
Host
eLKá

NIkdo nebrání ČD/SŽDC, aby použití režijky kompenzovali kraji úplně stejně, jako mu ČD bude kompenzovat požití IN100. Kraj pak nebude mít problém (bo dostané své peníze) a problém nebudou mít ani režijkáři (režijka jim bude fachat stejně, jako dosud).
Že to ČD/SŽDC bude stát nějaké peníze, to je pochopitelně jasné, ale i tady platí ono Murphyho Zlaté pravidlo umění a vědy: Kdo má zlato, určuje pravidla. A to zlato tady drží dílem kraje, dílem MD. Že se zúčastnění nejsou schopni dohodnout, je bohužel smutná pravda. Nechť se tedy zkusí inspirovat při lyžování např. v Alpách, (jak tam funguje systém permanentek).

Leinad
Host
Leinad

Jelikož kraj uznává IN100, těžko může zakázat in100 vydané zaměstnancům.

jan
Host
jan

Kraje prostě vystrkují rohy, které si před 10 lety nedovolily. Bohužel jsem měl pravdu již před 10 lety, že to bude blbost a v mnoha krajích špatné. On ten pán nějak zapomíná, že rozděluje státní peníze. A i kdybych přistoupil na tu hru, že jsou to krajské peníze, tak 30 % jsou stále státní. Ať mi nikdo neargumentují transparentností vyúčtování, v době EET a účetnictví.. Že to snad byl nějaký důvod.. Však někteří tvrdí, že nějaký jejich zónový systém vychází draze. Takže až to spustí – třeba i jejich voliči zjistí.. Třeba jihomoravský kraj, tam se změny neodvážil komentovat v… Číst vice »

Petr-666
Host
Petr-666

to je ale blábol 🙁

Tronda
Host
Tronda

Když už přistoupíme na hru, že to nejsou krajské peníze, tak to nejsou ani státní, ale peníze daňových poplatníků. A drtivá většina z nich bude s krajským tarifem pro všechny souhlasit.

Hrackalw
Host
Hrackalw

Já nesouhlasím 😀.

jan
Host
jan

Hmm, to je asi jako s modrými zónami. Pak zajednou za roh a zjistí, že je to pro ně úplně na nic a budou platit jakou mourovatí.
A časem zjistí, že i pro ně to není vždy úplné terno.. Jako návštěvy, podnikání atd.. Nyní myslím ty zóny..

jofrey
Host
jofrey

souhlasit? Na konci zaplatíte jako daňový poplatník víc, čím je to nepřehlednější tím je to hůř kontrolovatelné.

Tronda
Host
Tronda

A ještě „levnost ČD“ tak to není vtip dne, ale měsíce. :-):-):-)

Hrackalw
Host
Hrackalw

Tak jsem se dočetl že JMK chystá pro nás svoje režijky. Člověče to už budu mít dvě to asi nerozchodiš.

jan
Host
jan

Tak se podívejte na ceny jízdného v okolních zemích.. A na západě.. …A v privatizované Anglii..

Vbb
Host
Vbb

No tak se na ty ceny podívejte. Jel jsem tam vlakem několikrát, trasy zhruba 100 mil, cena 15 – 25 liber.
Vzhledem k jejich platům nic likvidačního.

jan
Host
jan

Já se na ty ceny díval.. Vy jste vybral nějaké nejlevnější. Oni sami na to mají jiný názor. Flexibilita stojí 16kč/km cca..

Cyklista
Host
Cyklista

Tady také každý vybírá pro srovnání „levnosti ČD“ včasnou jízdenku z krajského do krajského města a s IN50 a nikdo si nestěžuje.

Navíc nevím, proč by flexibilita (zvlášť v Británii) stála 16Kč/km

Vbb
Host
Vbb

Levnější? Možná, nevím. Prostě jsem přišel na nádraží k okénku a řekl cílovou stanici, jen tam, a jedu hned teď.
Nic víc, nic míň.

eLKá
Host
eLKá

Technické: 1. Je škoda, že na kraje a obce nepřešlo víc pravomocí a mohou tak hospodařit jen s tím, co jim stát ve své „moudrosti“ laskavě přenechá. IMHO by si daňoví poplatníci své peníze (neboť jsou to jejich/naše peníze, nikoliv státu) na kraji/obci ohlídal poněkud lépe, než na státní úrovni. 2. EET s tím opravdu, ale opravdu nemá co společného, účetnictví je nástroj a všichni se dohadují o tom, jak toto účetnictví nastavit. Potíž je, že do účetnictví státních firem typu ČD a ČP fakt nikdo nevidí (a velmi silně se domnívám, ža ani vedení obou těchto firem). 3. Síťovost… Číst vice »

jarda V.
Host
jarda V.

jsem zvědav zda si někdo na úřadě dá tu práci a zanalizuje kolik vlastně taková sranda stála a zda je výhodnější brutto nebo netto smlouva a dokáže to presentovat v nějaké lehce pochopitelné formě….. nemyslím tím 120-ti stránkový elaborát ale jednoduchou tabulku kde bude napsáno za trasu z-do jsme platili dříve xxx a teď platíme sice xxx+y% ale tržby byli ve výši AAA což nám dává úsporu tolik a tolik na kilometr…..

Haha
Host
Haha

Nynější stav nelze vzhledem ke kreativnímu účetnictví ČD kvantifikovat.

Petr-666
Host
Petr-666

pitvání „po trasách z-do“ je naprostý nesmysl – jediné co ekonomicky dává smysl je cena za celek (náklady minus tržby).

Axel
Host
Axel

tady se podívej na konkrétní částky. V jedné oblasti byla výhodnější nabídka ČD, v jiné oblasti nabídka Arrivy (poté co Regiojet nabídku stáhnul kvůli Ústeckému kraji) https://zdopravy.cz/anketa-je-wifi-ve-vlacich-nutnost-zastupitelstvo-zlinskeho-kraje-resilo-75-haleru-21782/

Jiří 2
Host
Jiří 2

Já se omlouvám, ale nepřijde vám, že si p. Bernard trochu protiřečí? – bude možné ve vlaku využít jízdenky ČD? Ano, bude to možné, pokud cestující pojede z Domažlic do Prahy a část cesty pojede osobním vlakem a ČD za něj zaplatí poměrnou část – bude možnost nákupu jízdenek v eShopu? Věřím, že ano, je to věcí úpravy software a domluvy, ale BUDE PLATIT JEN KRAJSKÝ TARIF Chápu, že budou uznávat Systém jednotného jízdného, kdy část od Cendisu za tento úsek pošlou rovnou kraji (ostatně uznávání SJT jim bude nařízeno zákonem), ale jak to bude s jinými jízdenkami ČD? Mimo… Číst vice »

Karel
Host
Karel

To Jednotné jízdné samo o sobě je blbost – nikdo si nebude zbytečně kupovat dražší jízdenku místo levnější – ale s ním přichází právě ta technologie rozpočtení jízdného pomocí různých technologií – check-in, statistické modelování atd.
Jinak ta zkratovitá vyjádření asi mají znamenat totéž co v jiných krajích – dotaz na možnost nákupu v e-shopu a ta odpověď „jen krajský tarif“ se týkají vnitrokrajských jízdenek.

Hyx
Host
Hyx

1. Takže když pojedu z Klatov do Domažlic, bude platit jen krajský tarif?
2. Budu moci jet z Karlových Varů do Plzně spěšným vlakem, na jízdenku podle tarifu ČD (koupenou v Karlových Varech)?

Karel
Host
Karel

Pokud jsem to pochopil správně, tak
2) pro mezikrajské cesty vlaky ČD bude možné použít tarif ČD (bez ohledu na kategorii a objednatele použitých vlaků)
1) v případě vnitrokrajské cesty bude záležet na tom, kdo je objednatelem vlaku (což se pozná podle kategorie vlaku) – kraj bude uznávat jen krajský tarif, ale pokud byste cestoval pouze vlaky, které kraj neobjednává, tak vám tam dopravce nebo objednatel může uznávat nějaký jiný tarif.

Jméno
Host
Jméno

Tak ono i pro vnitrokrajskou cestu by případně bylo možné použít tarif ČD – ale musely by si zasmluvnit, že zaplatí kraji to, co by mu náleželo podle tarifu IDS, a to se od modrých lemplů čekat nedá.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Já v tom rozpor nevidím. I e-shop může prodávat i krajský tarif. Dokonce i ta cesta skrz kraj může být domluven tak, že e-shop autotomaticky složí jízdnenku ze dvou. Z ČD až na hranice kraje a pak z krajské.

Podobné skládání už e-shop dělá. Pokud si kupujete mezinárodní jízdenku ze stanice, ze které ji nelze vydat, je výsledem složení vnitrostátní a mezinárodní jízdnenky.

Petr-666
Host
Petr-666

zamyslete se, jak asi se dnes dělí tržby z krajského/integrovaného jízdného mezi jednotlivé dopravce při netto režimu smluv – tak při brutto smlouvách to bude úplně stejné, jen opačným směrem

Kuba W
Host
Kuba W

a když zrušíme nepotřebné kraje které tady před 15ti lety nebyly tak už bude líp? mě ti hejtmani, co dokáží dělat 3 funkce a ještě otěhotnět (netýká se Plzeňského kraje) lezou na nervy

MartinS.
Host
MartinS.

A místo krajů vrátíme okresy a okresní úřady, které tu byly? Regiony se v mnoha oblastech života nedají spravovat z Prahy, protože úředník tak daleko nedohlédne…

Pedro
Host
Pedro

Na to tady dlouhá léta bylo funkční zemské zřízení.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

http://3.bp.blogspot.com/-AOcSagGY1X0/VIylp02oTMI/AAAAAAAAKi4/L5mYfVxEuYc/s1600/Seuttnerova%2Bmapa%2BMoravy%2Bz%2Bpoloviny%2B18.%2Bstolet%C3%AD.jpg

Povšimněte si, že Poruba byla samostatná a součástí Kroměžížského kraje. V dnešních podmínkách dost na vztek. A pozor, Brünn – Vischau, to není dálnice D1, ale tereziánská silnice.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Wischau, samozřejmě.

Chronosphere
Host
Chronosphere

Pardon,ale Kroměřížský kraj na mapě jaksi není k nalezení,tím méně Poruba,a už vůbec ne jako součást Moravy.Napřed se naučte číst v mapách.

Karel
Host
Karel

Kraje existovaly i za zemského zřízení.
Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Historie_kraj%C5%AF_v_%C4%8Cesku

Josef
Host
Josef

Okresy máme stále, jen ty okresní úřady ne.

MartinS.
Host
MartinS.

Protože pravomoce okresních úřadů (státní správa) přešly z části na obce s rozšířenou působností a z části na krajské úřady (spolu s pravomocemi různých krajských poboček státních úřadů, aby se státní správa přiblížila občanům.

Kuba W
Host
Kuba W

a jelikož zůstaly okresní úřady dál a mají stejnou funkci, otázka zní k čemu ty kraje máme?

Chronosphere
Host
Chronosphere

Okresní úřady byly zrušeny již před čtvrtstoletím.Je podivné,že jste to dosud nezaznamenal.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Česká republika se tedy stále územně člení na:

Hlavní město Praha
Středočeský kraj se sídlem v Praze
Jihočeský kraj se sídlem v Českých Budějovicích
Západočeský kraj se sídlem v Plzni
Severočeský kraj se sídlem v Ústí nad Labem
Východočeský kraj se sídlem v Hradci Králové
Jihomoravský kraj se sídlem v Brně
Severomoravský kraj se sídlem v Ostravě

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Toto platilo od roku 1960 do roku 1990.

Ale zcela určitě potřebujeme někoho, kdo nám vysvětlí, že do roku 2004 kraje neexistovaly.

Karel
Host
Karel

Toto územní členění státu platí stále. Nepleťte si ho s územně-samosprávným členěním.

PetrB
Host
PetrB

Severomoravský kraj? Snad Moravskoslezský kraj se sídlem v Ostravě.

Karel
Host
Karel

Severomoravský kraj je jednotka územního členění státu podle stále platného zákona o územním členění státu, Moravskoslezský kraj je vyšší územně samosprávný celek podle úplně jiného zákona. Existují oba.

suri
Host
suri

Je to přesně tak – stále platí zákon č. 36/1960 Sb., o územním členění státu. Podle něj se území státu dělí na kraje, kraje se dělí na okresy a okresy se dělí na obce a vojenské újezdy, a tyto kraje a okresy jsou tam dále jednotlivě vyjmenovány, včetně sídel kraje. Neplést tedy kraje jako územní jednotky podle tohoto zákona (7 krajů + území hl. města Prahy) a kraje (13) jakožto veřejnoprávní korporace – a současně vyšší územní samosprávné celky (kam vedle 13 krajů patří ještě Hlavní město Praha, která ale krajem není), které jsou ustaveny ústavním zákonem č. 347/1997 Sb.,… Číst vice »

Karel
Host
Karel

Praha krajem je – viz první větu zákona o hl. m. Praze: „Tento zákon upravuje postavení hlavního města Prahy jako hlavního města České republiky, kraje1) a obce…“

Axel
Host
Axel

Dobrý den, všem diskutérům. Nechci komentovat formu jakou železniční dopravce proplácí a (doufám) bude proplácet jízdy z/do svým zaměstnancům. Napíšu pohled proč MUSÍ dojít ke zlepšení veřejné hromadné dopravy (regionální i dálkové autobusové i železniční). Na webu rsd.cz jsou výsledky sčítání dopravy v letech 2010 a 2016. Na pár tratích kde jezdívám jsem si ověřil, že došlo k velkému nárůstu počtu projíždějících aut (a dle mého pozorování se zhoršily i možnosti parkování v těchto oblastech). Příkladem je silnice I/57 jižně od Vsetína (sčítací úsek 7-1310), kde mezi těmi 6-ti roky se o více než 1/3 zvýšil počet projíždějících aut. Ovšem… Číst vice »

Qěcy
Host
Qěcy

Tak on se především zlínský kraj nikdy nesnažil udělat ucelený dopravní systém. O IDS nemluvě. Konkurence je jiná věc, v pověstném Švýcarsku si dopravci nekonkurují a zpravidla si tam kantony ani nedělají soutěže na dopravce. Oni tam spolupracují. Na druhou stranu vysoká kvalita vozidel i systému vyžaduje vysoké investice a mzdy tamních lidí jsou vysoké, tudíž provoz švýcarských IDS je podstatně nákladnější, než těch českých. Z toho plyne, že všechny české ids6 jsou více či méně loukostové.

Axel
Host
Axel

Souhlasím jen napůl. Bývalé krajské vedení (jmenovitě radní pro dopravu Kučera z KSČ) opravdu skoro nic neudělalo… a taky po právu přišly o desítky % hlasů (např. KSČ přišla o polovinu). Současné krajské vedení se snaží, otázka zda-li se jim to povede dotáhnout do dalších voleb, bo ÚOHS nejprve zrušil (autobusové) soutěže a ale pak ÚOHS obrátil a „zrušení zrušil“, čili více než půl roku zbytečného zpoždění. Uvidíme. Snad se podaří obrátit trend, kdy (regionální) železniční dopravu ve Zlínském kraji používalo čím dál tím míň lidí, což bez integrace patrně hrozí. https://zlin.rozhlas.cz/soukrome-vlaky-misto-ceskych-drah-a-300-milionu-navic-pro-zeleznici-zastupitele-7719972

Ivo
Host
Ivo

Pokud je mi známo, tak ve Zlínském kraji ani neplánují jízdenky, které by platili u všech dopravců v jejich kraji.

noerf
Host
noerf

Axel: zkuste zaparkovat na celý den v Českých Budějovicích u nádraží a jet vlakem a zpět do Prahy či Plzně. Za lístek dáte tři, čtyři stovky a parkování v okolí bude na 12 hodin stát podobně. Pokud se u nádraží nevytvoří možnosti parkování po celý den, za nějakou rozumnou cenu například 50 Kč/den, tak si myslím, že se počet cestujících bude zvyšovat velmi pomalu.

Axel
Host
Axel

A proč nemůže fungovat a) P+R na kraji Budějic, b) přesednutí na MHD a c) pak na vlak? Neznám konkrétní situaci v JČ. Právě proto souhlasím, aby si regionální dopravu organizovali místní (s respektem k tomu, aby se neručili mezikrajské spoje), bo člověk z dálky nezná místní specifika jako např. dojíždění do škol, podíl „městských“ obyvatel bydlících v nedaleké vesnici a každodenně Po-Pá dojíždějících do města,…
comment image/1ccadbaf-ccdd-4ab1-bb6c-584336d84076?version=1.1&t=1427885953328
https://www.czso.cz/documents/10180/20555415/1804120426_27.pdf/d216b1ce-ec0d-48c5-bff1-7124f5a925a7?version=1.0

Ohledně dálkové dopravy patrně nebude stejná situace pokud je člověk z Třeboňska nebo z (lidnatějšího) Soběslavska a chce podniknout cestu dle Vašeho příkladu.

AAA
Host
AAA

a) P+R na kraji Budějic, b) přesednutí na MHD a c) pak na vlak

protože tím by člověk ztratil zbytek mládí…

Petr-666
Host
Petr-666

protože nikdo není zvědavý přestupovat (s čekáním) z auta na MHD a pak znova s dalším čekáním na vlak. Dtto cestou zpátky se zpestřením sedlovými/večerními/nočními intervaly MHD (delšími než cesta autem)

asdfr
Host
asdfr

A skusali ste tak cestovat ?
Ja som som do prace chodieval z okresneho mesta do krajskeho, takze verejnou dopravou to bolo stylom MHD – VLAK – MHD. Co som takymto sposobom cestoval tak 1,5 hodiny tak autom som to urobil za 40 minut a stylom od dveri ku dveram. Nehovoriac o cene, VHD vyslo pomaly viacej ako autom.

Axel
Host
Axel

Řeč byla o cestě z venkova u Českých Budějovic do Prahy/Plzně. Nevím jak v Plzni, ale pokud do Prahy nejedete někam na okraj (např. Rudná), tak auto není rychlejší než vlak. Zvláště, pokud trasu nejezdíte často, ale jen občas (např. jednou měsíčně), tak řidič nejede optimálně a nemá úplně kompletní zkušenost kde parkovat v Praze.

Petr-666
Host
Petr-666

přesně naopak – čím dál od centra/metra v Praze jedete, tím je kombinace vlak+MHD pomalejší

Axel
Host
Axel

@petr. To co píšte, tak něco v tomto smyslu jsem taky napsal (viz můj příklad s Rudnou). Ale když už toto chcete tvrdit jako pravidlo, tak nesouhlasím. Fakt se Vám zdá, že cesta odněkdu z Jindřichohradecka řekněme do Prahy-Suchdol (což není centrum Prahy), tak že auto by bylo rychlejší než kombinace autem/regionálním busem na kraj budějic, pak hromadnou na vlakové v ČB… vystoupit na vlakovém Praha-Hlavní nádraží, Áčkem na Dejvickou a busem do Suchdola?

Petr-666
Host
Petr-666

A cestou zpět jste v pérdeli, protože se už VHD z Budějovic domů nedostanete. Z Jindřichova Hradce jste autem na P+R v Praze Chodově za hodinu a půl, což při cestě přes Budějovice (ať už autobusem, nebo s necháním auta někde u konečné MHD) je čas, kdy byste se možná už dostal na tamní nádraží. Dtto Praha-Suchdol – není třeba procpávat se po magistrále centrem Prahy, z D1 lze jet jak po vnějším okruhu, tak i po vnitřním Jižní spojkou a ze Smíchova tunelem nahoru – oboje rychlejší, než metro-přestup-metro-přestup-autobus (a to nevím, zda teď na konci není -metro-přestup-tramvaj-přestup-autobus). Když… Číst vice »

Axel
Host
Axel

Já jsem z úplně jiné části republiky=nemůžu znát situaci na místě líp než místní. Chcete-li tam u Vás jezdit kombinací regionální VHD (místní bus) a republikové VHD (vlak) do jiných částí ČR, tak holt Vám nezbyde než vyměnit krajské zastupitele (až se bude blížit konec současných smluv).

eLKá
Host
eLKá

Potíž je, že ta P+R jsou zoufalé malá (dle loňské studie FS ČVUT pod 10% potřebné kapacity). Navíc, IAD v Praze je tak našponovaná, že jediný drobný ťukanec např. na Dobříšské zastaví dopravu v celém městě.

Karel
Host
Karel

Řeknu to jinak: máme teď velmi omezené možnosti kontroly nad celým systémem veřejné dopravy v kraji.
Trochu z nadsázkou😀 ať si založí a provozuji svou dopravní firmu se vším všudy a mají kontrolu hned.😁😁😁😁

Jackub
Host
Jackub

Když to udělali v ústeckém kraji, to bylo křiku!

a8n
Host
a8n

Křik byl slyšet akorát od mafiánů z Busline.

Karel
Host
Karel

No a nebo si taky můžou dopravu objednat u nějaké firmy, která nebude Černá Díra, milý jmenovče.

Mates
Host
Mates

Nikde se nikdo nezniňuje, jestli bude ve spojích objednávaných kraji na základě brutto smluv akceptováno národní jízdné? Pokud jej však MD hodlá vůbec někdy zavést…

-TR-
Host
-TR-

Akceptováno bude, protože MD to nařídí pro všechny spoje v závazku veřejné služby.

Mates
Host
Mates

Tomu budu věřit až ve chvíli, kdy tomu skutečně tak bude.

suri
Host
suri

To co nazýváte národní tarif se bude jmenovat jednotný jízdní doklad, nebude nařízen Ministerstvem dopravy, ale bude uzákoněn, a sice novelou zákona č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících a o změně dalších
zákonů, který je právě v legislativním procesu – schválen Poslaneckou sněmovnou a odeslán do Senátu, kde zatím neprojednán. Povinnost dopravcům podvolit se povinnému uznávání jednotného jízdního dokladu je v přechodných ustanoveních této novely navržena na 13. prosince 2020.

Karel
Host
Karel

Doklad není tarif a tarif není doklad. Ten systém byl vyvíjen pod názvem SJT (Systém jednotného tarifu), Uzákoněny budou nejspíš jen podmínky jeho používání a uznávání, nikoliv samotný tarif. Aspoň není obvyklé, aby se přímo v zákoně uváděly nějaké sazby, koeficienty či výpočetní vzorečky. A není to novela zákona 194/2010, ale novela drážního zákona (http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=326).

suri
Host
suri

Ten změnový zákon se jmenuje „zákon, kterým se mění zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony“. Ale zákon o drahách je jen jeden z mnoha zákonů, které se touto novelou mění. Podstatná jsou ta slova „a další související zákony“, protože jednotný jízdní doklad bude skutečně upraven v zákoně č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících, konkrétně jako nový § 7a. Je to ve čtvrté části tohoto změnového zákona. Pojem“jednotný jízdní doklad“ je termín používaný zákonem pro to, co Cendis bude vyvíjet pod nějakou obchodní značkou typu „one ticket“ nebo „jednotný tarif“.… Číst vice »

Karel
Host
Karel

Díky za upřesnění. Nicméně i přesto platí, že tarif není jízdní doklad a jízdní doklad není tarif. Ostatně obecně vzato existence jednotného jízdního dokladu by ani vůbec nemusela být navázána na existenci jednotného tarifu, a naopak.

Hrackalw
Host
Hrackalw

Jinými slovy pane hejtmane. Zaměstnanci ČD kteří budou vozit vámi objednané vlaky budou vykonávat práci vlastně pro vás a pro vaše občany. Stejně jako zaměstnanci ČD pro MD na rychlících. Jenže na rozdíl od státu který benefit režijky za náročnou práci uznává vy ne. Pro vás naše práce asi dost náročná není a nezaslouží me si za práci pro vás nic. Máte nás vlastně jen za takový póvl námezní pracovní sílu. Skvělé pane hejtmane !!! A to stejně většina těch lidí žije ve vašem kraji.

Jarek
Host
Jarek

Pro vás naše práce asi dost náročná není a nezaslouží mesi za práci pro vás nic.
Cože? V Plzeňském kraji nedostávají zaměstnanci ČD plat? To je opravdu nehoráznost.

libor
Host
libor

ježíš, tak ať jim zaměstnavatel dá příspěvek na dopravu. já nevím, co furt řešíte režijky. Pokud nějaký zaměstnanec „národního dopravce“ chce mít síťovou jízdenku ČD, ať si koupí produkt IN100.

mirekk
Host
mirekk

IN100 v krajských tarifech nebude uznáván

libor
Host
libor

tak budou jezdit za keš, IN100 pro cesty po ČR…

Haha
Host
Haha

Bude.

Jmfjv
Host
Jmfjv

Za naší náročnou práci dostáváme mzdu. Dostáváme ji od našeho zaměstnavatele (v tomto případě ČD). Kraj je zákazníkem našeho zaměstnavatele. Do nás mu, v dobrém i zlém, nic není. Důvod, proč při zakázce pro MD lze používat „režijky“ a při zakázkách pro některé (!) kraje je využívat nelze, spočívá v obsahu dané zakázky. To jsou ony „brutto“ a „netto“ smlouvy. Jejich princip byl již na mnoho místech vcelku srozumitelně vysvětlen. Neodolám malému příkladu: Pokud budeme mít zakázku, zavážet rohlíky do Tesca (například), asi nikoho nepřekvapí, že Tesco nebude souhlasit s tím, že naši zaměstnanci si mohou pro svojí potřebu brát… Číst vice »

Mašinka
Host
Mašinka

Omyl. Kupují si potraviny v obchodě za jinou cenu, než koncový zákazník. To samé zaměstnanci pekáren apod. A režijky nejsou zadarmo. To např. zaměstnanci DPP Praha mají plnohodnotné Lítačky zdarma.

Haha
Host
Haha

Ano. Ale to je na náklad ZAMĚSTNAVATELE (na úkor jeho zisku), ne na úkor ZÁKAZNÍKA! TO je ten rozdíl, kraje odmítají dotovat režisty SŽDC a spol. z daní.

Petr-666
Host
Petr-666

za režijku zaměstnanci platí jen symbolický poplatek, nikoli skutečnou cenu jízdného – až budete platit součet ceny tuzemské a slovenské In100 (aneb obsah odpovídající režijce), pak se teprve budete moci ohánět, že máte zaplaceno. Do té doby jste s kecy o „placení“ pro všechny jen za nenažrané hlupáky.

noerf
Host
noerf

Jmfjv: Proč to neřešíte se svým zaměstnavatelem? Kraj v tomto případě vcelku postupuje správně.

Jmfjv
Host
Jmfjv

Co přesně mám řešit se svým zaměstnavatelem? I já si myslím, na základě dostupných poznatků, že kraj postupuje správně.

Mates
Host
Mates

Naprostý souhlas, každý vidí že mají železničáři režijky, ale další bonusy ve formě nočních směn, práci o víkendech a svátcích, dělené směny apod., to už se nikdo nezmiňuje. Při tom, pokud někdo prahne po režijce, může přijít, volných míst v provozních pozicích je t.č. na železnici dost.

libor
Host
libor

tak tam nepracujte, když vám to nevyhovuje. jděte pracovat jinam nebo začněte podnikat a bude si pracovat ,kdy budete chtít vy …

Mates
Host
Mates

Myslím, že vám celkem není nic do toho, kde pracuji a pokud vůvec pracuji, nicměně díky za geniální radu.

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

Tak jo, my to někdy zkusíme tak třeba týden nebo i měsíc se nebudeme trápit s provozem vlaků. Říká se tomu stávka . A poprosil bych popeláře aby udělali to samé. Až vám bude smrdět pod okny hora odpadků a na D1-47 bude parkoviště , které se přelije na všechny silnice I až III třídy , protože to budou všichni chtít nějak objet , tak třeba poznáte že nás potřebujete. My totiž chápeme že každá práce je potřeba. Tak dlouho se mluvilo o řemeslníkách jako o “lopatách” až si nyní těch pár důchodců nebo lidí 40+, co k tomu dokonce… Číst vice »

Tronda
Host
Tronda

Tak šup do tý stávka a hlavně musí být pořádně dlouhá, abysme poznali, že nejde o zpoždění.

Petr-666
Host
Petr-666

výborný nápad – všem stávkychtivým režistům přestat vyvážet odpad, vypnout vodu, elektřinu, … dokud nebudou režijky dostávat i pracovníci komunálních služeb, skládek, vodáren, elektrorozvodů, elektráren, … – ať režisté poznají, jaké je to být sám vydírán!

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

Myslíte ze lidi nemají zaměstnanecké výhody jinde než u dráhy ? To jste opravdu tak omezený? Nebo zaslepený ? Že by měla Gaussova křivka v podání Miloše Zemana pravdu o české populaci ?

Petr-666
Host
Petr-666

elektrárníci snad vyhrožují stávkou, pokud nebudou mít elektřinu zdarma u konkurentů svého zaměstnavatele?
požaduje snad někdo jiný kromě drážních režistů, aby mu jeho zaměstnanecké výhody platily všude aniž by za to jejich zaměstnavatel zaplatil (tedy aby se na ně skládali ostatní lidi)?
to režijky opravdu narušují funkci mozku až tak moc?

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

Kraj nenk konkurence , zaměstnanci elektrarenskych společnosti mají slevy , zaměstnanci T-mobile mají volání výhodnější a nejen oni . A nikdo se jim na jejich výhody neskládá . To je proste vědoma manipulace. Omílaná lež … Režijně není zdarma. Dráha jako zaměstnavatel to svým zaměstnancům v různé míře zpoplatnovala již id císaře pana přes Masaryka až k Havlovi. Rozhodne tím kraje nezbohatnou. Já osobně jsem dopravu v režimu jízdních výhod v krajích užil minimálně , pokud vůbec a už určitě nevyužiji. Jde mi o to jak nesmyslné je to argumentovano.

Petr-666
Host
Petr-666

ano, nesmyslnou „argumentaci“ předvádíte vzorně

eLKá
Host
eLKá

Technická: Příklady, které uvádíte (ČEZ, T-Mobile, atd.) jsou plně v režii daných firem. V případě brutto smluv jsou ČD v pozici pouhého dodavatele služby a tedy ve stejné pozici, jako jsou dodavatelé technologií ČEZ/T-Mobile a nějak mi není známo, že by střeba takový Huawei nárokoval volání zdarma pro své zaměstnance.

davidl
Host
davidl

Jenze ostatni zamestnavatele nesou naklady zrizeni techto benefitu. Coz u smlouvy kde dostanou veskere trzby zaplaceny CD neni…

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

Ó jak pravicové!!!! Je to legální způsob jak poukázat na svoji cenu, někdy chlap pozná jak skvělou manželku měl jen tehdy když si sbalí kufry a potichu ho opustí. Nebo když mu ji vezme třeba nemoc. Ale holt když to neocení dřív, dobře mu tak.
Myslím, že všichni alternativní dopravci se těší až bude ta stávka a oni hned nasadí své zálohy a nikdo nic nepocítí. Myslím že slovem “vydírání” jste prozradil o sobě hodně. Děkuji

Železničář z venkova
Host
Železničář z venkova

Zálohy?
Jaké zálohy?
Soukromníci mají nějaké zálohy?Kde?

davidl
Host
davidl

Hlavne ze popelari nemusi platit poplatek za svoz komunalniho odpadu, ze?
😀

Svojsin
Host
Svojsin

Moc bych nevyhrozoval, dlouhodobá stávka CD by byla požehnáním pro ostatní železniční a silniční dopravce. A že by se to bez problémů neobešlo?? Na ně by se zloba neobratila… Ale zkuste to, min. pro zajímavost.

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

Chtěl bych mít vaši jistotu… Já osobně nechci stávkovat , já si to jen umím představit a obdivuji sebejistotu až nabubrelost diskutujících. Oni asi opravdu věří že v radách zaměstnanců národního dopravce jsou samí lemplové, kdežto u jiných společností dělají samé včelky. A ty tisíce soukromě využívaných aut a mobilů nikdo chudák nevyužívá. A rozhodně je neplatime v ceně služeb a zboží my všichni. O svatá prostoto.

eLKá
Host
eLKá

Ne, samí lemplové v ČD rozhodně nejsou. Znám podobný státní moloch, který stojí odhadem tak na 15% lidí, kteří práci pro něj vnímají jako své poslání/životní lásku… (jinak by byli dávno jinde). Pak tam bude tak 5% lidí, kteří se naučili v daném prostředí „dojit“ pro sebe a ten zbytek… Ten v lepším případě nepřekáží těm 15%.
Čísla u dráhy se mohou pochopitelně lišit, ale nemyslím si, že nějak dramaticky

Dominik
Host
Dominik

A při stávce zaměstnanců SŽDC by Vám byly k čemu soukromí dopravci?

Karel
Host
Karel

Hlavně by se ukázalo, kolik tratí je zbytečných, jak je jejich správce nespolehlivý a jak se bez nich chtě nechtě budeme muset obejít. Správci silnic kupodivu stávkami nehrozí, i když žádnou režijku nemají, která by jim dovolovala se zadarmo svézt vaším soukromým autem.

Jmfjv
Host
Jmfjv

Stávka SŽDC? Už dnes se musí prostý cestující i renomovaný dopravce umět často obejít bez železniční infrastruktury. Říká se tomu výluková činnost. (vtip)

Mates
Host
Mates

Hlavně aby na to SŽDC měla, až začne stávkovat. Ono většina dopravců začne počítat ztráty a ty někdo bude muset zaplatit……Ono stávkovat kvůli benefitu je docela sprostý…..
PS: pokud jste tedy tak výjmečný druh, jak zde často SŽDC předkládá, tak si vás jistě zaměstnavatel váží a na dopravu vám přispěje…..

Karel
Host
Karel

Klidně stávkujte, aby si všichni uvědomili, že by si měli služby objednat od někoho serióznějšího a spolehlivějšího. A vy budete ještě škemrat, aby vás zaměstnal.

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

Já osobně se o práci nebojím , nevím kam dřív skočit , nemluvě o tom že jsem anglofonní a frankofonní . S vyhláškou 50 par8 a dalšími znalostmi . Jenom mi vadí ta nenávist a závist a naprosté nepochopení pojmu “ režijní” .

Petr-666
Host
Petr-666

nepochopení pojmu „režijní“ je zřejmé především u režistů, požadujících aby je „zdarma“ vozili všichni ostatní (např. kraje)

davidl
Host
davidl

Ja vam ze srdce preji rezijku a 100% si ji zaslouzite.
Jen ji musi CD zaplatit kraji….
Tot vse.

Priklad: budu prodavac a budu si vse kupovat se slevou 95% – kdo to doplati? Muj zamestnavatel nebo vyrobce zbozi???

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

Mimochodem na Innotrans mého příbuzného ještě jako studenta Masné oslovila SBB jako fíru……Asi nebude škemrat u Jančury….

Petr-666
Host
Petr-666

tož ať v SBB povypráví něco o stávkování za režijky – dostane takový kopanec do zadnice, že ani u toho Jančury se nezastaví 🙂

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

SBB uznává FIP , a stávku uznává i švýcarský právní řád …. mimochodem psal jsem reakci na kecy o škemrání… manipulujte s něčím jiným …a pan RJ má takový přetlak zájemců o práce …

Karel
Host
Karel

i to je možné – že místo stávkujících ČD tu zakázky přeberou DB, SBB a další. A kdoví, třeba si SBB najmou Jančuru na subdodávku…

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

DB stávkovalo a SNCF taky … něco dalšího ? Kvaziargumenty?

Karel
Host
Karel

No tak zakázku nedostanou, když jsou nespolehliví – jejich problém. 🙂

eLKá
Host
eLKá

Jen víc takových, upřímně.
Sice nám tu stát bude brečet, že tu práci u nás nemá kdo dělat a že na to nemá peníze (kecá, jen ty peníze hází na naprosto jalové věci a z velké části také z nich platí lidi, kteří jsou i zadarmo drazí), ale asi není jiné cesty, než stát a celou veřejnou správu dokopat k funkčnímu stavu.

davidl
Host
davidl

OK, ale musite vyvinout tlak na zamestnavatele CD aby se domluvil se svym zakaznikem (krajem) za kolik bude vozit rezijkare. Kraj urcite bude rad – ziska dalsi penize do rozpoctu. Je to jedine spravne reseni, protoze kraj plati veskere naklady i zisk CD. Tedy ve mzdovych nakladech by meli mit CD i benefity…

Nebo si opravdu myslite ze kdyz mi muj zamestnavatel da stravenku, tak za ni nezaplati? Prece ma prace je pro dobro lidstva a kazdy by mel byt poctnen mi dat neco zdarma, ne? 😀

MartinS.
Host
MartinS.

Práce na dráze není jedinou, kde se dělá o víkendech, svátcích, nocích… fakt ne. Takže to k režijkám nijak nepatří… a ono by možná kraje i byly schopné uznávat režijky, kdyby je měli jen zaměstnanci ČD a SŽDC a ne i jejich rodiny, důchodci apod.

Petr-666
Host
Petr-666

kraje nemají problém uznávat režijky, pokud jim za jízdy režistů jejich zaměstnavatelé zaplatí jako mají zaplaceno za každého jiného cestujícího – jenže tento fakt je pro mozky rozeřvaných režistů příliš složitý, ti mentálně končí u socialismu/komunismu pro sebe 🙁

libor
Host
libor

a co ŘSD to rozdává dálniční známky svým zaměstnancům a všem firmám, co zajišťují správu silnic a dálnic?

Karel
Host
Karel

Spíš je otázka, jestli pracovníci ŘSD nebo údržby silnic mají právo se nakýblovat do libovolného cizího autobusu nebo auta a zadarmo se s ním svézt.

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

Určitě všichni technici svá auta parkují v pátek na dvoře a v pondělí ráno si je vyzvednou, a mobily zamykají v 16:00 do šuplíku v kanceláři. Jo a ani do soukromého mailu se nepodívají….

Karel
Host
Karel

To záleží na jejich zaměstnavateli, jestli jim na svém dvoře dovolí parkovat jejich auta. Každopádně do cizího auta nebo autobusu se necpou. Třeba do vašeho.

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

S oni rezijkari lezou do cizích vlaků?

Petr-666
Host
Petr-666

do vlaku KRAJŮ se vehementně cpát chcete

davidl
Host
davidl

Ano, bezne si jede nedeli se sneznym pluhem na nakup:-D

Cyklista
Host
Cyklista

Bohužel už se to tady probíralo několikrát, ale zde diskutující drážní zaměstnanci nechápou, že existují spousty jiných profesí, kde se pracuje o víkendech, svátcích, nocích, nebo dokonce na turnusy…

Oni doma nesvítí elektřinou, nepijí vodu, ty super vlaky se vyrábí samy a ze slunečního svitu, ne z oceli a hliníku. Rohlík, který jí na snídani se v noci sám upekl a doběhl do obchodu, balíček, kterým si z eshopu nechají posílat dárek pro děti, taky po nocích pobíhá sám, atd.

Za práci v noci náleží každému příplatek, stejně tak za přesčas. Ne režijní jízdenka

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

další bonusy ve formě nočních směn, práci o víkendech a svátcích,

Zaměstanaci v nemocnici jsou na tom stejně. ŘEŽIJKY I JIM!
Zaměstanaci v nemocnici přece také pracují pro kraj!

Karel
Host
Karel

Pokud dopravu objednává kraj, tak režijky pro všechny zaměstnance kraje by byly logičtější než režijky pro zaměstance akciovky, která zrovna je nájemným dopravcem.

Leinad
Host
Leinad

Režijky jsou věc vztahu zaměstnanec (odbory) zaměstnavatel. Ať si je klidně má. Ale proč by je měl platit zákazník, třeba kraj?

Tronda
Host
Tronda

Nechceš ten flašinet trochu inovovat? Už he to trapné.

Martin Ler
Host
Martin Ler

Když tady někdo argumentuje náročností prace, jaké výhody mají ve vlacích ČD například lékaři z nemocnic?

libor
Host
libor

nebo třeba pracovníci v železárnách. Jestli si sem tam můžou domů odnést trochu té oceli? nemyslím si…

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

V bance mají nižší úrok u půjček a účet zdarma ( tedy v roce 2007 to mělo punc výhody ) , ve velkoobchodu elektro nižší ceny zboží než velkoodběratelé atd.

Petr-666
Host
Petr-666

a to mají jen u svého zaměstnavatele, nebo i u všech ostatních bank a a velkoobchodů?
(chápu, že režista rozdíl nikdy nepochopí)

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Bylo mi napsáno, žě mají školy pro děcka zdarma a držet hubu.

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

Ve vlacích ne, v nemocnici ano. Myslíte si ze tam nefunguje zaměstnanecká výpomoc? Ze čekají v pořadníku na operaci ? A mají stejně zacházení včetně teticek a strýčků jako člověk z ulice ? A tím chcete argumentovat ? Posunovači, firovi, mechanikovi , který se tak dostane do práce a z práce ? A studentům stát místo slevy na cestu do školy dává slevu na všechny jízdy a platíme to i my rezijkari .