Správa železnic rozšíří monitoring mostu přes Vltavu ve Výtoni, chce mít lepší přehled o kritických místech

Železniční most pod Vyšehradem. Pramen: Správa železnicŽelezniční most pod Vyšehradem. Pramen: Správa železnic

Zakázka nesouvisí s rozhodováním o budoucnosti mostu.

Správa železnic (SŽ) vypsala další zakázku, která má pomoci lépe sledovat stav Výtoňského mostu přes Vltavu. V soutěži bez odhadované ceny poptává současně i firmu, která k diagnostice provede i další údržbové práce, jako je natírání nebo čištění uzlů.

Vyplývá to z dokumentace na profilu zadavatele. Soutěž přichází v době, kdy je most mezi Výtoní a Smíchovem nejsledovanější stavbou na české železnici s vyhraněnými zastánci i odpůrci jeho zbourání a nahrazení novou konstrukcí. Stav mostu se zhoršuje a Správa železnic na něm musela omezit provoz.

V případě diagnostiky má dojít ke zpřístupnění kritických míst diagonál v napojení na dolní pas. Součástí zakázky je diagnostika pomocí endoskopu a měření zbytkové tloušťky.

„V současnosti na mostě probíhá monitoring nosných konstrukcí pomocí měřicích přístrojů. Zakázkou dojde k rozšíření počtu měřených bodů a spektra měřených veličin. Cílem je tedy poskytnout přesnější obraz o stavu kritických míst konstrukce mostu a přesněji sledovat vývoj už zjištěných poruch,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Opatření jsou podle ní součástí zajištění bezpečného provozu přes most, nejsou tedy závislá na zvoleném řešení následné rekonstrukce.

O osudu mostu diskutovali nedávno odborníci na speciálním kolokviu. Jasno má být do konce roku.

Tagy Správa železnic Výtoň Výtoňský most železniční most pod vyšehradem
50 komentářů