Správa železnic přiveze do Česka rychlovlak TGV

TGV, ilustrační foto. Autor: SNCFTGV, ilustrační foto. Autor: SNCF

Správa železnic do Česka přiveze typ vlaku, který už není v pravidelném provozu.

Správa železnic představí začátkem června veřejnosti francouzský vysokorychlostní vlak TGV. K vidění bude v Praze, Brně, Jihlavě a Ústí nad Labem.

Desetivozová francouzská vysokorychlostní jednotka přijede do Česka přes Německo, nejprve se představí veřejnosti 6. června na pražském hlavním nádraží, kde bude stát od 11 hodin v blízkosti východu z nového podchodu na Žižkov. Večer bude následovat přesun do areálu brněnského výstaviště, kde bude po tři dny součástí venkovní expozice na tamním kolejišti.

Dalšími zastávkami vlaku bude 10. června stanice Jihlava a o den později hlavní nádraží v Ústí nad Labem. Následně se opět přes Německo vrátí do své domovské země. Na přepravě soupravy po českém území bude Správa železnic spolupracovat s dopravcem ČD Cargo.

Prezentovanou jednotku typu TGV PSE s evidenčním číslem 16 dodala v roce 1980 společnost Alstom pro projekt TGV Sud-Est (jihovýchod), který přinesl bezkonkurenční vlakové spojení Paříže s Lyonem. Šlo o součást série 109 jednotek s oranžovým nátěrem.  Jde o jednu ze čtyř jednotek, které nebyly sešrotovány. Vlak tvoří dva hnací a osm vložených vozů o celkové délce 200 metrů, v původní konfiguraci nabízel celkem 368 míst. V roce 1981 dosáhl rychlostního rekordu 380 km/h, na běžných spojích jezdil 300 km/h. V pravidelném provozu sloužil do roku 2018, celkem najel 13 383 189 km. V Česku bylo TGV na představení v roce 1991. Šlo o typ Atlantique.

Správa železnic loni plánovala představení německé vysokorychlostní jednotky ICE 4, nakonec z prezentace sešlo.

Tagy Správa železnic TGV VRT
312 komentářů