dkv-spojujeme

Soud zrušil v USA povinné roušky ve veřejné dopravě, zdroj mnoha sporů zejména v letadlech

Boeing 737 MAX 8 v barvách American Airlines. Foto: AABoeing 737 MAX 8 v barvách American Airlines. Foto: AA

Americká vláda chystá proti verdiktu odvolání.

Cestování letadlem a vlakem je od včerejšího dne opět po více než roce možné bez roušek či jiné ochrany dýchacích cest. Federální soud na Floridě zrušil nařízení amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Center for Disease Control and Prevention – CDC), podle kterého měla povinnost platit ještě nejméně do 3. května.

Rozhodnutí centra označila soudkyně Kathryn Kimball Mizelle za nezákonné a překračující jeho pravomoci. Organizace podle soudkyně jmenované ještě prezidentem Donaldem Trumpem navíc dostatečně nevysvětlila, proč se roušky musí nadále nosit. Dopravci tak od včerejšího dne nemohou nařizovat cestujícím, aby jejich dopravní prostředky používali s rouškou. Opatření se týká kompletně celé veřejné dopravy. Soud vyhověl žalobě organizace Health Freedom Defense Fund (HFDF) a dvou občanů, kteří uvedli, že roušky zvyšují jejich úzkost a riziko panické ataky.

Verdikt soudu je zklamáním pro vládu Joe Bidena, které roušky chce dál v dopravě zachovat. Ministerstvo spravedlnosti chystá odvolání. Důvodem je rostoucí počet případů nákazy Covid-19 v posledních týdnech.

Dopravci ve svých prohlášeních uvedli, že cestujícím roušky nadále doporučují, současně znovu začali uvádět, jak účinné jsou HEPA filtry na palubě.

Povinnost nosit roušky vede v USA v letadlech k řadě sporů mezi cestujícími a palubním personálem. Od začátku loňského roku americký úřad civilního letectví FAA zaznamenal přes 7 000 incidentů, z toho se 70 procent týkalo právě nošení ochrany dýchacích cest.

Tagy ochrana před koronavirem Spojené státy americké USA
13 komentářů