dkv-spojujeme

Soud uznal 5 manažerů vinnými kvůli pádu mostu ve Studénce, dva dostali 3,5 roku

Nehoda u Studénky 8. srpna 2008. Autor: České dráhyNehoda u Studénky 8. srpna 2008. Autor: České dráhy

Soud v Novém Jičíně odmítl nové posudky navrhované stavební firmou.

Okresní soud v Novém Jičíně dnes uznal pět manažerů stavebních firem vinnými z pádu mostu ve Studénce v roce 2008, po němž zahynulo osm lidí. Zdeněk Malý a Oldřich Magnusek z firmy Bögl & Krýsl dostali 3,5 roku vězení nepodmíněně. Petr Janouškovec a Michal Foniok ze společnosti Ostravské dopravní stavby (dnes Eurovia) a Miroslav Kovalík z firmy Bögl & Krýsl dostali podmíněné tresty. ČTK to řekla mluvčí soudu Pavla Nippertová.

Neštěstí se stalo 8. srpna 2008. Do trosek zříceného silničního mostu narazil mezinárodní rychlík. Osm cestujících tragédii nepřežilo a skoro 100 dalších utrpělo zranění, někteří s dlouhodobými následky.

Právník společnosti Bögl & Krýsl předložil k odvolacímu jednání nový revizní posudek. Nippertová řekla, že soudce Jaromír Pšenica dnes ale posudek jako důkaz odmítl. Dokazování tak skončilo a jednání pokračovalo závěrečnými řečmi, na něž odpoledne navázalo vyhlášení rozsudku. Státní zástupce žádal nepodmíněné tresty, obhájci zproštění viny.

Dnešní rozsudek je u novojičínského senátu třetí v pořadí. Obžalovaných bylo původně deset. V roce 2017 je soud všechny zprostil viny, protože se podle něj nepodařilo prokázat, proč přesně most spadl a že by za to mohli právě obžalovaní. Státní zástupce se proti tomu odvolal a Krajský soud v Ostravě v následujícím roce rozsudek zrušil a vrátil případ okresnímu soudu.

V roce 2019 novojičínský soud opět vynesl zprošťující rozsudek. Krajský soud loni v případě pěti obžalovaných zprošťující rozsudek potvrdil, ovšem u druhé poloviny obviněných prvoinstanční zproštění viny zrušil a nařídil nové projednání jejich případu. Okresní soud se nyní musel řídit jeho závazným pokynem.

Zproštěni byli Marek Krejčiřík a Michal Adam z firmy Bögl & Krýsl, Jiří Vlach z Ostravských dopravních staveb, živnostník Jiří Karásek a Ladislav Novický ze Správy silnic Moravskoslezského kraje.

ČTK

Tagy Bögl & Krýsl České dráhy nehoda ve Studénce 2008 Studénka
46 komentářů