Smartwings navýší základní jmění o polovinu. Hlasování na valné hromadě zpochybnil Jaroslav Tvrdík

Boeing 737 MAX 8 OK-SWE 24. února v Praze před prvním letem po uzemnění. Foto: SmartwingsBoeing 737 MAX 8 OK-SWE 24. února v Praze před prvním letem po uzemnění. Foto: Smartwings

Většinu akcií má upsat Unimex Group Jiřího Šimáněho, za část akcií Číňanů hlasovala nově založená česká firma

Akcionáři letecké společnosti Smartwings schválili navýšení základního jmění společnosti o 620 milionů korun. Základní kapitál tak posílí oproti současnému stavu o polovinu na 1,841 miliardy korun. Vyplývá to z čerstvě zveřejněného zápisu z valné hromady založeného ve sbírce listin obchodního rejstříku.

K odsouhlasení plánu došlo už na dubnové valné hromadě, ke zveřejnění došlo až nyní. Podle stránek pro investory  mělo od dubna proběhnout několik dalších valných hromad. „Záležitost navýšení není uzavřená, pracujeme na tom,“ odpověděl na dotaz deníku Zdopravy.cz předseda představenstva Jiří Šimáně.

Smartwings se dlouhodobě potýkají se spory mezi českými akcionáři a čínským investorem, společností Rainbow Wisdom Investment patřící čínské státní skupině Citic. Čínského akcionáře dlouhodobě zastupuje Jaroslav Tvrdík. Čínský spolumajitel firmy, který vlastní necelou polovinu Smartwings, se dlouhodobě odmítá podílet na posílení financí aerolinek, které nejprve bojovaly s uzemněním letadel 737 MAX, pak s následky pandemie. Firmě nakonec poskytl půjčku předseda představenstva Jiří Šimáně.

Jirberger hlasoval za 23 % akcií patřících čínskému investorovi

Na valné hromadě se podle zápisu objevil zástupce společnosti, o které se dosud v souvislosti se Smartwings nemluvilo. Advokát Šimon Peták zde podle zápisu zastupoval firmu Jirberger, která vznikla teprve letos na počátku roku a má základní jmění deset tisíc korun.  K hlasovacím právům se firma dostala odkoupením pohledávky za čínskými akcionáři od Komerční banky, uvádí se v zápise.  Jirberger měl podle zápisu hlasovací práva k 23,43 % akcií, tedy necelé polovině čínského podílu ve Smartwings. Zástupce Jirbergeru nakonec hlasoval ve shodě s českými akcionáři.

Jméno Šimona Petáka se nedávno objevilo v souvislosti s Radou České televize. Jde o advokáta, který má zpracovat posudek údajného střetu zájmů šéfa ČT Petra Dvořáka. Deník N zjistil personální propojení s lidmi, kteří mají zájem na konci Dvořáka. Peták působí ve firmě Rex.Law, která nemá vlastní stránky, telefonní kontakt uvedený v seznamu advokátů České advokátní komory neexistuje.

Proti využití hlasovacích práv se na valné hromadě podle zápisu postavil Jaroslav Tvrdík. Podle něj neměla společnost Jirberger vůbec právo se valné hromady účastnit. Hlasoval proti navýšení základního jmění.

K navýšení kapitálu má dojít dvoukolově, přičemž jako úpis lze použít započtení pohledávky Jiřího Šimáně ve výši 600 milionů korun v podobě dosud nesplaceného úvěru, který letecké společnosti poskytl. V praxi by to znamenalo, že Šimáněm ovládaný Unimex Group by navýšil svůj podíl ve Smartwings a došlo by k naředění čínského podílu. Podle Tvrdíkova tvrzení v zápisu schválený model navýšení kapitálu zvýhodňuje právě Unimex.

 

Tagy smartwings
55 komentářů