Slovenské dráhy vybavily vlakvedoucí kamerami, pilotní projekt začíná na západě země

Vlakvedoucí ZSSK s tělovými kamerami. Foto: ZSSKVlakvedoucí ZSSK s tělovými kamerami. Foto: ZSSK

Dopravce si od kamer slibuje větší bezpečnost personálu i cestujících.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) nově vybavila část svých vlakvedoucích tělovými kamerovi. Nový projekt má přinést větší bezpečnost zaměstnanců i zvýšit kvalitu služeb.

Pilotní projekt začíná ve vlacích na západě Slovenska, postupně se má tato výbava rozšířit pro personál ve všech vlacích.

Cílem je ochránit cestující i vlakový personál před případnými konfliktními situacemi a celkově zvýšit kvalitu cestování vlaky ZSSK. Za poslední rok sice počet incidentů ve vlacích mírně klesl, musíme ale pracovat na tom, aby bylo cestování vlakem bezpečné a komfortní. Toto malé a lehké zařízení tomu pomůže,“ řekl Peter Helexa, generální ředitel ZSSK.

Po zvuku i obraz. V Brně začnou revizoři kontrolovat i s kamerou

Podle státní tajemnice ministerstva Lucie Kurilovské kamery mohou posloužit jako důkazní materiál v případě řešení incidentů nebo stížností cestujících. „I na základě zkušeností z jiných zemí přítomnost tělových kamer působí jako prevence a přispívá ke slušnému chování a dodržování předpisů,“ uvedla Kurilovská.

V roce 2023 došlo ve vlacích ZSSK k 1 119 incidentům mezi vlakovým personálem a cestujícími. Jde o fyzické útoky nebo například vandaly, kteří znečišťují interiér nebo kuřáky na toaletách.

Nové kamery od společnosti Axis jsou vybaveny technologií, která uchovává automaticky obrazový materiál z posledních 30 sekund před aktivací nahrávání. Tato funkce umožní „vrátit čas“ a analyzovat situaci před začátkem záznamu. ZSSK již používá zvukový záznam na osobních pokladnách, pomáhá tím řešit stížnosti cestujících.

Tagy kamery ve vlacích Železničná spoločnosť Slovensko ZSSK
32 komentářů