Mimořádné události Železnice

Slovenská vláda přeruší studentům dopravu zdarma, seniorům slevu ponechala

Motorová jednotka 813+913 společnosti ZSSK. Foto: Szalay3/Wikimedia Commons
Motorová jednotka 813+913 společnosti ZSSK. Foto: Szalay3/Wikimedia Commons

Nová slovenská vláda přistoupila k dočasnému zrušení bezplatné přepravy dětí a studentů ve vlacích. Jde o opatření v rámci boje s koronavirovou nákazou, které má trvat po dobu zavření škol. Informoval o tom slovenský Denník N.

Důchodcům bylo nulové jízdné ponecháno, vláda je nicméně vyzvala, aby vlaky zdarma nevyužívali a bez závažného důvodu nevycházeli z domu.

Bezplatné cestování ve vlacích zavedla vláda premiéra Roberta Fica na podzim v roce 2014. Týkalo se dětí do 15 let, studentů denního studia a důchodců nad 62 let. Stoprocentní sleva neplatí ve vlacích vyšších kategorií (EC, IC).

V České republice se mládež a senioři (nad 65 let) těší slevě 75 procent. V minulých dnech ministryně financí Alena Schillerová v České televize několikrát naznačila, že vláda slevy omezí, zatím k tomu ale nedošlo.

56 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
náhodný kolemjdoucí

Jen ať vyčíslí, kolik na tom při současném provozu veřejné dopravy stát ušetří.
Spíš se jedná o laciné gesto, které má vytvořit dojem, že se šetří, aniž by však voliči museli pocítit nějaké negativní dopady.

Tom

Nejde o snahu usetrit penize ale o to at lidi zbytecne necestuji …

Vladimír Bílý

Jenže ohroženou skupinou jsou nejvíce senioři, kteří mají zůstat doma. Zatrhli to však mladým. Komu to dává nějakou logiku, ať se přihlásí.

Jiří Kocurek

Jediná logika je snad v tom, že důchodci chodí k volbám a dřív bylo líp. Takže budou chodit k volbám a volit toho, kdo dá těm mladým pořádně přes prsty. Všude si vozí prdel autem. To by tak hrálo! Sebrat jim peníze, aby na to neměli.

Jiří Kocurek

Čest výjimkám mezi důchodci, bohužel jich je málo.

valach

Oni totiž na rozdíl od mládeže sedí důchodci doma, třeba bez roušky důchodce nevidět, zato u mláže ano – i když sporadicky, sám jsem už zaregistroval tři a to jen při nutných pochůzkách, navíc tvoří velkou většinu těch které při pochůzce potkám.

MartinS.

Není škola. Děti nemají kam cestovat. Mají sedět doma. Není tedy důvodu, aby je to lákalo, že si budou jezdit zadarmo na výlety. Důchodci sice také mají sedět doma, ale můžou mít potřebu někam jet. U dětí by to byla spíš chuť než potřeba.

Jiří Kocurek

Takže děcka nesmí za trest ani k babičce, protože není škola. To v nich zcela jistě vychová pocit zodpovědnosti za vlasní činy, když budou zavřené doma, za to, že někdo jiný zavřel školy.

pozorovatel

No, právě – aby ji zbytečně nenakazila = viz dnešní zatím poslední případ úmrtí na ten virus v Praze.
Navíc teď není žádný důvod, aby děti zbytečně jezdily vlakem do sousední vsi za kamarády.
Jste sice „vševěd,“ ale možná vám uniklo, že situace na slovenském venkově je co do způsobu života úplně jiná, než na jakou jste zvyklý vy ze svého okolí …

Pezos

„Veľa dôchodcov totiž naďalej využíva bezplatnú železničnú dopravu, evidentne nie z nevyhnutných dôvodov,“ uviedol premiér. Minulý víkend boli napríklad plné vlaky penzistov do Tatier.
https://www.aktuality.sk/clanok/776089/koronavirus-matovicov-zoznam-opateni-ruska-budu-povinne-vsade-studentom-rusia-vlaky-zdarma-dochodcovia-maju-nakupovat-len-od-9-do-12/

Takže tak.

Juraj

Nový premiér Matovič už vyzval seniorov, že ak sa bude opakovať minulý víkend, keď boli vlaky plné dôchodcov, tak to stopnú úplne. IMHO by to bol správny krok už teraz.

vagonář

Přece nikdo rozumný teď necestuje.

Kulový blesk

A co lidé cestující do zaměstnání? Nemůže být každý na home office nebo si nechat napsat vymyšlenou neschopenku.

Jiří Kocurek

To víte, tohle je pod rozličovací chopnost „moralisty“. Jsou i tací, kteří za neslušné šmahem označní všechny, co jedou z odpolední směny. Že nebyli do 8 večera doma, jako každý spořádaný člověk.
Jeden poslanec ČSSD se dokonce „proslavil“ tím, že označil za k—vy všechny, kteří pracují v noci. V tom úsloví je „potmě“ a ne „v noci“. Nějak měl problém se omluvit, že to popletl.

Eduard

Jakkoliv slevám pro důchodce či děti a bezplatné hromadné dopravě fandím, tak za současné situace je to správné rozhodnutí. Lidé mají teď sedět na zadku a někde trajdat.

Jiří Kocurek

To řekněte doktorovi a zdravotním sestrám. Pekařovi, který rozváží chleba. A krávy se musí dojit a krmit denně.

Eduard

Samozřejmě máte pravdu, zdravotníci a nejen před nimi hluboce smekám, musí v těchto těžkých časech pracovat. Stejně jako spousta dalších. Nemyslel jsem to generálně. Ale mnoho dalších nemusí. Myslím, že např. bez nových aut a jiných komodit se dočasně bez problémů obejdeme. Bez svých blízkých nikoliv. Proto je dobře, že každý kdo bezpodmíneně nemusí sedí doma.

Lesan

Je-li toto opatření dočasné a po otevření škol dojde k jeho znovuzavedení, příliš mu nerozumím. V případě Česka takovým krokem těžko ušetřím, když dnes téměř nikdo nejezdí = není komu slevu dotovat.

Pavel P.

A o tom je politika. 90 % koblih toto nikdy nepochopí.

-TR-

Toto opatření se dle všeho potichu stane trvalým. Proto.

Tomáš

Jde o to že tímto opatřením nechcou ušetřit, ale odradit studenty od cestování v současné situaci.

Juraj

Na Slovensku kompenzácia nie je viazaná na skutočné cesty, ale je plošná. To len na okraj.
Tu však primárne nemá ísť o úsporu.

vagonář

to je tak srandovní

Držgrešle

Doufám, že se v ČR slevy sjednotí na 50 % pro studenty i seniory. Nevím, proč by senioři měli být zvýhodňováni vyšší slevou proti rodinám s dětmi/studenty, které se mají podporovat. Jestli je to kvůli volebnímu právu…

Hen ten oný

Protože neudrží tak dlouho stolici. 🤓

PetrPetr

V ČR se dá očekávat, že slevy zruší studentům, protože ti stejně Bureše nevolí.

Jiří Kocurek

A navíc jsou Agrofetu téměř k ničemu. Agrofert potřebuje levnou pracovní sílu. Někoho, kdo bude držet hubu a krok. Někoho kdo se spokojí se stokorunovou pokutou za to, že si šel koupit roušku a šel bez roušky. Mohl dostat až tři mega.

Anonymas

Já zase nevím, proč by vůbec měl být někdo zvýhodňován.

Vladimír Bílý

Souhlas. 50% je ideál. Je to pořád dost významná podpora, aby to těmto dvou skupinám finančně ulevilo. Na druhé straně by to tolik nerujnovalo státní rozpočet a ubylo by množství pasažérů, kteří jedou jen proto, že to mají v podstatě zadarmo.

Jiří Kocurek

Děckám do základní školy bych tu 75 % slevu nechal. Dojíždění dětí do základní školy (do 15 let věku) státní rozpočet nezruinuje.
Narozdíl od … Firmy. Ta v roce 2013 získala 1,1 miliardy Kč na dotacích, v roce 2017 už to bylo 2,1 mld. Kč. Data za rok 2019 se mi narychlo najít nepodařilo. Nečekám pokles.

Kulový blesk

Mně přijde nejlepší to, co bylo za komárů. Podpora studentů v podobě 75% slevy na jízdenku, ale jen na pevně stanovenou trasu z místa bydliště do školy a ze školy do místa bydliště. Včetně možnosti povolení duplicitních tras, pokud existují. Pokud chce někdo cestovat za zábavou, tak ať si to zaplatí. Zas tak drahou VHD nemáme.

Jiří Kocurek

Váš předpoklad, že studenti mimo do školy jezdí jenom za zábavou, je špatný. Spousta z nich jezdí na brigády… pokaždé jinam.

Dominik

A pracující taky mají státní slevy na cesty do práce?
Navíc, jak jezdili na brigády dřív, když sleva byla vázaná na cestu do školy?

Dominik

Studentům klidně jen 30 – 40% a jen na cesty do škol, vždyť všude vykřikovali, jak to nepotřebují. A důchodcům klidně těch 50% oni už v produktivním věku byli a do státu už peníze přinesli.

Jan

Strašně, spíš by měli zrušit důchodcům. Matovic dostal svého jména populisty.

Pitrys

Naopak, zrušit děckam, seniorům nechat, nebo raděj zrušit úplně.

Hen ten oný

Vy snad nestojíte o to, aby se snižoval průměrný věk obyvatelstva v ČR? 😃

Jiří Kocurek

Jakože rodiče mají peněz dost a tak za děcka do povinné základní školy zcela bez mrknutí oka zapaltí plné jízdé? No tak to není ani ve Velké Keši za Velkou louží.

Pitrys

Bylo to tak vždycky ne? To by bez slev přestali posílat děcka do školy? Jde o to zrušit tyhle komunistické populistické opatření.

MartinS.

Nechtějí, aby si děcka, v době, kdy nemají školu, jezdila zadarmo na výlety. To je snad pochopitelné.
Důchodce se bude bát o život, ten do vlaku nevleze, takže taky nepojede.

Pezos

A proto byly o víkendu plné vlaky důchodců z Bratislavy na výlet do Tater.

xyz

Jestli to má být opatření proti nákaze, měli to zrušit i seniorům (namísto pouhého „vyzvání nevycházet“).

V opačném případě lze argumentovat, že stejně tak i studenty bylo možné pouze „vyzvat nevycházet“ či přinejmenším „vyzvat necestovat“ a nemuselo se nic rušit.

Vlado

No tak to je dle mého názoru trochu nesmysl.Student až do 18 ti let většinou žije u rodičů a někde jezdit při uzavřených školách opravdu nemusí ,ale důchodce ,který je i častokrát sám si z vesnice do města občas dojet musí .Jinak mám stále stejný názor studentům nechat slevy ,nebo i zadarmo ,ale jen do školy a zpět.Naopak důchodcům ,co již pro stát něco zaplatili na daních ,klidně zadarmo v ČR i SR .Jinak je mylně uvedeno ,na vlaky EC se slevy na ŽSSK vztahují,pouze na komerční vlaky IC ne .

Martin V.

Právě že teď, i když je z vesnice, nikam sám jezdit nemá. A hromadnou dopravou už vůbec ne. Ať jim (stát, obce, příbuzní, sousedé, e-shopy, neziskovky…) zajistí dovoz všeho potřebného domů. Zrovna důchodci jsou ohroženi nejvíc. A dočasné zrušení cestování zdarma by byla i symbolická výzva: NIKAM NECESTUJTE!

Jiří Kocurek

Jo a jak si zajede pro důchod? Na vesnici pošta není a nebyla ani za císaře pána. A na kontrolu k doktorovi taky jezdit nemá?

Jiří Kocurek

Aha, takže fajn. Pro důchod na poštu teda nesmí. A za co bude žít?

Jaaa

Důchod doveze pošťák. Horší je ten doktor, Koronavirem ostatní nemoci záhadně nezmizely…

Kulový blesk

Opatření proti nákaze? Vždyť nezrušili ani ty slevové akce v hypersupermarketech, které jsou teď vůbec největší riziko. Podívejte se v první den platnosti nového akčního letáku do Lidlu, Kauflandu, Tesca. Houf lidí u vchodu už před otevřením, potom obchod narvaný k prasknutí, protože se dá ušetřit 10 korun na 200korunovém nákupu. Úplně dokonalé místo na přenos nákazy, ale vláda to nezruší, proto voliči to nechtějí. A to jsou slevy v obchodech, které státu nepatří. těžko pak můžeme čekat zrušení slev poskytovaných přímo státem.

PetrN

Vláda zrušení dokonce několikrát odmítla, ono mrazení o 1, 5 miliardy je pouze očekávaný pokles nákladů,vzhledek k tomu, že se teď ne cestuje… Je mi jasné, že se pan Sůra snaží najít jakoukoli naději na zrušení nenavidenych slev, ale opravdu k tomu nedojde…

Jan Sůra

Na autora textu jste koukal?

PetrN

Ne, v mobilní verzi webu bohužel není vidět, nicméně vzhledem k množství nenavistnych článku z vaší strany ohledně tohoto tématu, které se tu v průběhu loňského roku pravidelně objevovaly a vzhledem k tomu, jak je tento článek stylem „clicbait“, kdy z titulku vyplývá něco zásadně jiného, než je samotný obsah zprávy, psán, jsem jako autora tipnul Vas 🙂 Za svůj chybný tip se omlouvám 🙂

Jiří Kocurek

U Vyškova vykolejil nákladní vlak. Podrobnosti připravujeme ← Nenávistný článek. Zasloužilí drážníci požadovali zavřít toho, kdo to zveřejnil. A přilehou silnici taky, aby to řidiči neroznesli.

Jaaa

Vy budete akorát kobliha, to je tak všechno…

esc

Název článku je tedy pořádný clickbait 😀

Jan Sůra

Clickbait = nepravdivá či matoucí informace v titulku. Co je konkrétně zde nepravdivého?

Denník

Pozor, v EC bezplatná preprava platí, len je potrebné si k lístku kúpiť príplatok v hodnote 1€. Tak ako ku každému vnútroštátnemu lístku platiacemu v EC. 🙂