Škoda poprvé představila veřejnosti elektrobus, cestující po Praze začne vozit v lednu

Nový autobus Škoda E’CITY. Foto: Sandra Sedlecká / RopidNový autobus Škoda E’CITY. Foto: Sandra Sedlecká / Ropid

DPP nasadí autobusy na linky ze Strašnické a Želivského na Jižní Město.

39 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota

Když jsem byl malý tak po Praze trolejbusy jezdili normálně, komplet se vyráběli v Ostrově nad Ohří a nemuselo se nic vozit přes půlku světa, kdy transport udělá takovou uhlíkovou stopu, že ji elektroautobus nevymaže za dobu své životnosti. A to nemluvím o likvidaci a výrobě baterií.

Zbyněk

Pěkné vozítko, akorát v tom novém schématu PID bude v provozu z čela a zezadu hodně matoucí pro ostatní účastníky provozu.

Mengo

Jesti ten el bus bude dobijet jak ty nase , naprosto nahodne , tak chudaci kolegove za volantem.

Daniel Jablonecký

To je nejlepší napsat „ty nase“ nebo „u nas“, protože samozřejmě všichni hned víme, kde Mengo působí. Díky za takhle podnětné komentáře.

Pája

Mně se tedy – čistě subjektivně – líbí zadní partie karoserie víc než Heuliez, co tady s prakticky stejnou výzbrojí i parametry stejného výrobce už nějaký ten pátek jezdí. Jasně, na design to nejezdí a přední čelo i boky ujdou i u toho Heulieze. Výzbroj celkem OK, pokud by se s tím měly obsluhovat jiné trasy, asi by se snesl větší dojezd – to je většinou podle přání a finanční možnosti zákazníka.

Desta

Snad jim to neblafne, jak se už stalo párkrát v Německu.

Jan

Které busy blafly v Nemecku? Jakou měly chemii baterií a skutečně to blaflo od baterií?

Martin

Proc jsou v interieru vsechny sedacky na stupnich? To neni zrovna uplne idealni, puvodne tak to mel i SOR, ale nakonec par sedacek sundal na nizkou podlahu…

Pavel Vavříček

Další žebřiňák

Kubrt

V přední části nějaké sedačky bez podest jsou; bohužel pořádná fotka přední části interiéru není (nebo jsem jí nenašel), jen zde https://www.sustainable-bus.com/electric-bus/skoda-presents-e-citi-new-electric-bus/

jva

Vypadá to na 6 sedaček bez podesty. Mj. kvůli motoru před zadní nápravou (kvůli rozložení motnosti).

Martin

No, treba uz i Skoda Tr24 je tedy vice prostornejsi i vice nizkopodlazni… sice trolejbus oproti elektrobusu, ale da se to srovnat…

Martin

Lepsi srovnani, najdete si interier MAN Lion’s City, elektrickou verzi…

tarten

Halt když je něco nízkopodlažní, ještě to neznamená, že je to také nízkozadelní.

Jana

Nizkopodlazni ve svem principu znamena, pokud mozno, bez barier. Tedy nejen nastoupit, ale i se co nejlepe v autobuse pohybovat… Pro hure pohyblive horsi, pro kocarky hrozne zhorseni (strasne malo mista)

Pražec

Jak vypadá uzemnění v případě dobíjení z tram. troleje?

Kubrt

Ono je to „dobíjení z tramvajové troleje“ v uvozovkách. Jedná se o dvoupólovou trolej (trolejbusovou), ovšem napájenou ze stávající tramvajové troleje. V Praze je to na Palmovce, vozidlo může být klasická trolejbusová „tykadla“, nebo takový pantografek s dvěma kontakty jako SOR nebo Rampini. Na této stránce jsou vidět obě řešení. https://mhd86.cz/2017/10/14/dpp-zahaji-zkusebni-provoz-elektrobusu-s-dynamickym-dobijenim/

Vbb

>V Praze je to na Palmovce
A na Strašnické. Bývalo to i na Želivského či na Horoměřické.

Ryk Mat

Je tam samozřejmě instalován galvanický oddělovač (lidově zvaný dobudka) a dobíjecí stopa je dvoupólová.

RadekS

Nabíječ (DC/DC) je samostatný kontejner a je galvanicky oddělený … Stejná výzbroj je v Budějovicích, Žilině a Zlíně. Nabíjecí výkon je o 40 kW vyšší. Tady jsou navíc „vodou“ chlazené baterie. Je to dobré řešení tam, kde jsou nějaké troleje. Je o poznání flexibilnější. Nevýhodou je o něco vyšší hmotnost (ten nabíječ váží cca 300 kg).

Kamui

Proč Praha zavádí dva nekompatibilní druhy elektrických vozidel? Jednak (baterio)trolejbusy a k tomu elektrobusy, které neumí jezdit pod dráty. Neměl by se budovat jen jeden systém, tj. trolejbusy s bateriemi, které by obsluhovaly i bezdrátové linky?

SaulGoodman

A proč je to nekompatibilní? Nabíjet se mají umět tyhle i pod vedením pro trolejbusy.

Já nevím, oboje má své pro a proti. Trolejbus je prostě trolejbus, ta baterie je tam spíš jako doplněk, aby se nemuselo vše elektrifikovat. Výhody jasné, nevýhoda nižší dojezd na baterii. Tohle je prostě elektrobus, který může jezdit všude a nemusí se pro něj stavět speciální infrastruktura. Ale zas nic moc výkon a čekal bych nižší životnost baterie.

Kamui

Trolejbus může mít ty stejné baterie jako elektrobus. Bateriotrolejbus je vlastně elektrobus s tyčovými sběrači, a řídící elektronikou umožňující přímé napájení měniče z trolejí (to že trolejbus je formálně drážní vozidlo neřešme).

Kubrt

Aby měl trolejbus stejně – velké a drahé – baterie jako elektrobus, nedává smysl. Kouzlo parciálních trolejbusů je právě v tom, že si koupím právě takové baterie, které stačí pro můj účel, tedy mám šanci se s cenou vozidla dostat níže, než u plnotučného elektrobusu. Samozřejmě zase je dražší infrastruktura – takže každá potenciálně parciálně-trolejbusová linka by se měla řešit individuálně a kapacita baterií a % zatrolejovaného úseku by měly být v rovnováze. Samozřejmě s rezervou a nějak rozumně odstupňované, aby v jedné garáži nebylo vedle sebe 10 typů trolejbusů, každý vhodný právě pro tu jednu linku, vzájemně nezastupitelných.

Kamui

Tak k tomu přistupujte obráceně – nechť jsou kupovány elektrobusy s trolejbusovými sběrači a možností v případě potřeby jízdy i pod dráty.

Twix

A ta možnost jízdy pod dráty u elektrobusu by se měla využít kdy? Pokud jen výjimečně, asi to není tak nutné, to už se to vždy pokryje z té baterie. A pokud by to využíval pravidelně na lince, měl by ten úsek pod dráty mít nějakou rozumnou délku, aby to mělo smysl dělat. No a tím už se vlastně blížíme tomu parciálnímu trolejbusu a můžeme zmenšit baterku 🙂

Leinad

O kolik je levnější sběrač, který neumí dobíjet za jízdy? Kdyby sběrače byly za stejnou cenu, tak snad není důvod to odmítnout. Akumulátor takový aby s rezervou pokryl co je potřeba, s tím souhlasím..
Já se obávám, že hlavní rozdíl není „technický“ ale „legislativní“, na elektrobus stačí řidičák D, na trolejbus jsou potřeba drážní papíry.

Jiří Kocurek

Pokaždé, kdy jde kolem někdo s obsedantně-kompulzivní poruchou. Nafta pod dráty je zločin, baterie pod dráty taky. Dráty se musí používat každým vozidlem!!! Cyklista?!

Kubrt

To ale bude zbytečně drahé, když všechna vozidla budou mít baterku jako „normální elektrobus“.

Jan

ožná dnes ale za prá let se srazí cena baterie dolů a rozdíl bude tak malý, že se ani nevyplatí stavět ty náhodné kusy vedení do pár kopců, které tvoří jen malou část trasy linky. E’CITY má kapacitu baterie (a to používá ještě prastarou chemii NMC) 275 kWh. Řekněme, že trolejbus s baterií si vystačí se 75 kWh baterií a tedy rozdíl je 200 kWh. Při ceně celé baterie za $100/kWh to výrobce vyjde pouze o půl milionu dráž! Když si přičítám marži a nějaké náklady na výkonnější nabíjení tak jsem odhadem na milionu, což je stále malý podíl na… Číst vice »

jva

Ono nejde jen o kapacitu baterek, ale taky o hmotnost. Když sebou budete tahat tuny navíc, musíte ubrat na obsaditelnosti, aby to vycházelo do celkové povolené hmotnosti. Sice je to jen teoretické (když to má stejný interiér jako nafťák, těžko přesvědčíte cestující, že tam nemohou, byť by se tam vešli). Jenže požadavek na linkovou kapacitu pak může při nasazení takových vozidel vést ke zhuštění intervalu, což jsou navíc vozidla a, řidiči, jiný interval může nabourávat přestupy…

Frantisek

Trolejbus potřebuje stejně velké a těžké baterie jako elektrobus? Nu, v původním pražském podání = hlavně, ať to není trolejbus = základ baterie a sběrače jen jako doplněk možná, ale to asi není ten ideál…

55p

Pro různé linky se hodí různé typy vozidel. Pokud není efektivní ani částečná elektrifikace, proč mít kompletní trolejbus?

Cestujici

Pro redakci, to zelené záhlaví u některých článku nevypadá zrovna dvakrát pěkně, přimlouvám se za úpravu.

Adam H

Přimlouvám se taktéž. Ten odstín zelené působí dost „agresivně“.

Vbb

Souhlas, původní decentní modrá byla lepší.