Sebevražda, nebo únos? Pád Boeingu v Číně mohl být podle WSJ úmyslný, ukazují to data z černých skříněk
Piloti během prudkého klesání letadla neodpovídali na dotazy řídících letového provozu.
Za březnovou nehodou Boeingu 737-800 společnosti China Eastern Airlines nebyla s největší pravděpodobností závada na letadle, ale úmysl někoho na palubě. S odvoláním na své zdroje a předběžnou zprávu analýzy záznamu z takzvaných černých skříněk o tom píše list Wall Street Journal.
Při nehodě zahynulo celkem 132 lidí. Analýza dat z černých skříněk už dříve vyloučila technické problémy, proto se experti zaměřili na chování pilotů. „Letadlo udělalo to, k čemu mu někdo v kokpitu dal pokyn,“ řekl WSJ zdroj obeznámený s poznatky amerických vyšetřovatelů.
Podle agentury Reuters posádka vůbec nereagovala na dotazy řídících letového provozu v době, kdy už letadlo mířilo k zemi. Jednou z variant je tedy sebevražda jednoho z pilotů, podobně jako se stalo v roce 2015 při nehodě Germanwings. Druhou verzí může být možnost, že někdo pronikl do kokpitu a zmocnil se ovládání letadla.
Reuters upozornil i na skutečnost, že čínské úřady začaly cenzurovat veškeré zprávy o této nehodě na čínských sociálních sítích.
Šest let starý Boeing 737-800 havaroval v březnu v Čuangské autonomní oblasti Kuang-si. Kontrola letového provozu se snažila neúspěšně navázat kontakt s posádkou kvůli rychle klesající výšce letadla. Letoun dopadl velkou rychlostí do hornatého terénu, což zpočátku ztížilo hledání černých skříněk. Úřady v druhé polovině dubna uvedly, že zařízení jsou velmi poškozená, což zpomalilo analýzu záznamů. Dopravce poté na měsíc všechna letadla tohoto typu odstavil.