Sasko a Liberecký kraj tlačí rychlejší vlaky. Z Prahy do Berlína přes Liberec

Motorový vůz Stadler RS 1 odjíždí z Mníšku u Liberce do Frýdlantu. Trať Liberec - Černousy by se mohla stát základem pro budoucí rychlejší spojení Prahy a Berlína přes Liberec a Görlitz. Foto: Jan SůraMotorový vůz Stadler RS 1 odjíždí z Mníšku u Liberce do Frýdlantu. Trať Liberec - Černousy by se mohla stát základem pro budoucí rychlejší spojení Prahy a Berlína přes Liberec a Görlitz. Foto: Jan Sůra

Nekonečný příběh slibů lepšího železničního spojení Prahy a Liberce může dostat nový impuls. Saská vláda, polské dolnoslezské vojvodství a Liberecký

78 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
xyz

Cit. ON:
„Görlitz se dlouhodobě cítí odříznutý od německého hlavního města a sní o vybudování rychlejší trati. Ta zatím vede jen částečně z Berlína do Chotěbuzi, kde je aktuálně rychlost 160 kilometrů v hodině a je elektrizovaná a dvojkolejná. Dál už pokračuje jako jednokolejka. Dvě stě kilometrů dlouhá vzdálenost dnes vlakům trvá většinou nejméně tři hodiny. “
Cit. OFF:

Berlin Hbf. – Cottbus SYSTÉMOVĚ v 1 h taktu (celodenně celotýdenně) za 2 h 35 min.
https://odeg.de/files/7715/2991/4105/WEBneu_RE2_RB17_SUED2018_370x315.pdf
https://odeg.de/files/5315/1152/6823/WEB_OE65_2018_296x210.pdf

Žádné „většinou nejméně 3 h“.

Jiří Šrámek

Omlouvám se. Asi čtu ten přiložený jízdní řád špatně, nebo blbě chápu psaný text, ale vychází mi, že z Berlína do Chotěbuzi to trvá +/- 1,5h a další cca hodinu do Gorlitz. Takže celkem asi 2,5h z Berlína až do Gorlitz a ne jen uvedený úsek Berlín – Chotěbuz.
Takže vlastně již nyní je trasa daleko rychlejší, než bylo původně uvedeno v článku.

xyz

Oprava údaje v mém předchozím komentáři: samozřejmě jsem měl na mysli trasu Berlin – Görlitz (ne Berlin – Cottbus) za 2 h 35 min. (resp. 2 h 35 min. to není z Berlína Hbf., ale z Berlína-Friedrichstrasse; z Berlína Hbf. činí cestovní doba cca 2 h 40 min.).

Přemek

Ctění diskutéři, ona ta doba jízdy závisí kromě přesnosti zdrojových informací hlavně na tom, zda jde o jednokolejnou nebo dvojkolejnou trať. Mezy Budyšinem a Zhořelcem je jednokolejka, kdo nevěří, může si tam udělat výlet. Co znamená jezdit po staré jednokolejce, známe z 4. koridoru…

Martin

Tak smysl dava i zlepsit trat do Zitavy a Varnsdorfu z Liberce, na nemecke strane je jizda pohodlna a rychla, na ceske to jakztakz jde, ale polsky usek je tragedie… jinak postavit az k hranicim rychlejsi dvoukolejnou trat z Liberce by nemusel byt problem,… Prioritou by ale mel byt usek Praha-Liberec, ktere defacto neexistuje (to co zde existuje se neda nazvat spojeni Praha-Liberec), M.Boleslav i Liberec dlouho tlaci na VRT,… Nechapu proc se stale odklada nova trat na M.Boleslav a Liberec, jestlize to jde zvladnout po dalnici za cca 1h, tak bych s na zeleznici rad videl cestovni doby o… Číst vice »

Johnny Gomezz

včera jsem cetl na iDnes.cz ze se planuje prima rovna trat Liberec-Svijany
zkaceni jizni doby do Prahy o 1h10min !!!!!
viz clanek a MAPA: https://ekonomika.idnes.cz/vlak-rychlejsi-doprava-vystavba-zeleznice-trat-f5y-/eko-doprava.aspx?c=A181015_432723_eko-doprava_fih

Martin

No, tuto trat vypracovala spolecnost Valbek, ale rovna neni, je navrzena na 120km/h a vyhyba se obcim s nekolika tunely, …
http://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2018/03/rychlostni_trat-prezentace.pdf

Je to jedna z moznosti jak trat zrychlit, ale nejsem si jisty, zda zrovna toto trasovani je vhodne, kazdopadne zkrati jizdu diky lepsim parametrum oblouku a primeho spojeni mimo Turnov…

železničář v důchodu

Zajímavé řešení – jen mi tam chybí jakékoli použitelné napojení do Turnova = pro spojení Liberce s Hradcem Králové (a Pardubicemi), které je pro mnohé zdejší debatéry skoro stejně „důležité“ jako spojení s Prahou: předpokládám, že ta nová trať znamená úplnou likvidaci té stávající, protože ta „malůvka“ žádná propojení ani MÚK neznázorňuje.

Martin

To je prave to, proc si myslim, ze to neni zrovna nejlepsi reseni, protoze prakticky nahradi puvodni trat a nasmeruje ji na Prahu. Me prijde logictejsi uvazovat o nove trati jako prime rychlostni, byt kvuli usporam na nizsi rychlost (120-160), tunel Liberec-Hodkovice a Sedlejovice-Doubi se spojkou Doubi-Svijany, kde zustane moznost odbocky na Turnov… V tomto pripade by zustala puvodn trat jen pro osobni zastavkovy vlak Turnov-Liberec a nova trat pro dalkove vlaky. Od Svijan uz pak jde stavet pomerne rovnou trat s vysiimi rychlostmi na M.B. a Prahu, VRT ekonomicky vyjde urcite v useku M.B.-Praha, do M.B. to muze byt… Číst vice »

Miloš

Nebo aspoň normální dvojkolejnou trať jako je Brno – Veselí nad Moravou (samozřejmě s elektrifikací)

Přemek

Asi tak, to smysl dává.

Přemek

Tak tlaky na vybudování VRT jsou tlaky lobby a užitečných idiotů. Kdo tu probůh stojí o trať, jejíž profil je striktně izolovaný od svého okolí, protože prevence před jakoukoli kolizí s čímkoli, která stojí měrně trojnásobek současných koridorů s Vmax=200 a kterou ještě nikdo v reálném terénu ani náznakem netrasoval? A kdo nás přesvědčuje, že se bez VRTu neobejdeme, tak jako nás přesvědčuje, že se neobejdeme bez EU, dluhové krize a zdrojové nestability?

J. Dobiáš

Liberečtí si před těmi 150 lety postavili trať Liberec-(Kolín-Jihlava-Znojmo)-Vídeň tak, aby se Praze vyhnula. Daň za to platíme dodnes. Je čas to konečně napravit a tlačit právě na úsek Praha-Liberec, který je dnes samozřejmě nejvytíženější, i když ne na železnici. Snad není třeba zdůrazňovat, že by se jednalo o posílení vnitrostátních vazeb – to bylo doufám kontroverzní naposledy před 80 lety…. V podstatě jde o napravení 150 let starého omylu.

železničář v důchodu

Tehdy to ovšem žádný „omyl“ nebyl – Liberec byl německým městem (Čechů tam nežilo ani 10 %) a s Prahou měl jen velmi málo společného (maximálně formálně s nějakou státní správou a soukromě s kamarády pražskými Němci) – takže žádné přímé a rychlé spojení s Prahou příliš nepotřeboval (to už spíše s Hradcem Králové).

J. Dobiáš

Praha byla zemským hlavním městem a spojení do Vídně by se dalo efektivně zrealizovat i přes ni, takže se evidentně jednalo o politicky motivované trasování, které dodnes způsobuje problémy. To samé platí o severočeských městech jako Most či Chomutov, která byla nejdřív spojena s Vídní (přes Cheb) a dobrého železničního spojení s Prahou se nedočkala dodnes. Každopádně tato „národovecká“ motivace již skončila v propadlišti dějin, takže nechápu proč tady někteří chtějí spojovat „německý“ Liberec přednostně s Německem, když to i v dřívějších dobách bylo minimálně kontroverzní.

Matěj

Pokud bych žil v Liberci, tak bych si jistě vybral přednostně trať do Německa (Görlitz, Chotěbuz, Berlín), abych tam mohl jezdit za prací a bylo by to pro mne zcela důležitější než spojení s Prahou. Nejedná se o nic kontroverzního, pokud jsou zde nápady na propojení dřívějších hlavních měst v Sudetech. I když Praha byla zemským hlavním městem, tak bylo logické spojit vše s Vídní, která byla hlavním městem celé monarchie a taktéž mnohem větším městem než Praha. Praha i s předměstími neměla ani půl miliónu obyvatel, naopak Vídeň měla 2 miliony (údaje z roku 1910). A dodal bych, abychom… Číst vice »

Matěj

Myslím si, že pro Liberec, který je železničně odstřižen by rychlejší spojení s Německem bylo přínosné. Řekněte mi, co se Vám na tomto konceptu nelíbí?

Gejza

Jenomže ve východním Německu to s prací není až taková sláva. Sice mají nástupní platy ve fabrikách kolem 40 tis., ale také tam nemají kdoví jakou nabídku pro lidi s vyšší kvalifikací. A to jsou především ti, co utíkají (dojíždějí) do Prahy za prací. Těch pár set míst ve fabrikách na Žitavsku negeneruje dostačující přepravní potenciál (nehledě na polohu fabrik v průmyslových zónách za městem – daleko od železnice) a čeští dělňasové vám těžko půjdou dělat někam do Drážďan nebo Chotěbuzi, protože chtějí bydlet v ČR. Liberec má už dávno lepší vlakové spojení s Říší, než s Prahou, ale že… Číst vice »

Alibaba

Akorát když to budeme pitvat do detailů, tak se dřív postavila (a zahájen provoz) trať Cheb – Chomutov -Praha než Plzeň – Cheb.
Nebo myslíte napojení Chebu přes Bavorsko? Tady to stejně souvisí s otevřením Buštěhradky. A Most byl taky připojen dřív přes Prahu (Ústí nebo Chomutov).

MartinM

žádnou trať Liberec nestavěl a už vůbec ne tak jak jí popisujete. nejdříve byla postavena trať Pardubice-Liberec-Slezsko a o pár let později pak dráha tzv. Pražsko-turnovská. Tak tu nepište nesmysly.

AAA

Liberečtí si před těmi 150 lety postavili trať Liberec-(Kolín-Jihlava-Znojmo)-Vídeň tak, aby se Praze vyhnula. Daň za to platíme dodnes. Je čas to konečně napravit

Takže si jí tentokrát Liberečtí postaví do Prahy (za své)? Inu, to jim fandím.

Alibaba

Pokud to Němci a Poláci myslí vážně, Berlín – Vroclav (přes Zhořelec – tam by asi byl jen „závlek“ z přímější a kratší trasy), tak bych stejně stavbu nějaké rychlejší trati z Prahy do Liberce nevázal na její pokračování dál na sever (až severovýchod).
Předpokládám, že se uvažuje Praha Liberec s jízdní dobou pod hodinu (se zastavením v Boleslavi a mimo Turnov), je to vzdušnou čarou něco okolo 100km. Teď jde o to jak budou politici odvážný a jak dlouhý dovolí udělat tunel pod Ještědským hřebenem.

Daniel Mach

Zdá se mi, že je to několikátý a opět zbytečný výkřik. Z Turnova do Liberce se nikdy žádná vysokorychlostní trať nepostaví a pokud se podívám na státní kasu, tak stavba tunelu z Ústí nad Labem do Drážďan ji asi dost vyčerpá už tak. Proč stavět souběžně dvě železniční trasy v ose Praha – Berlin, když z Ústí n.L. do Drážďan vlastně budou dvě souběžné už po stavbě tunelu. No a propojení Liberce, Zittau a Goerlitz je k pousmání. Proč se dodnes přes Polsko jezdí krokem? Řeší se to už před dvacet let, i peníze by možná byly, ale nějak to… Číst vice »

Martin1

Tak na Liberec se z pohledu železnice vždycky tak nějak kašlalo… Teda až na druhou polovinu 19. století. 🙂

Milan

Stačí porovnat ceny jízdného Praha-Liberec v eshopu ČD a Flixbusu a hned je jasné, že za víc jak trojnásobek ceny Flixbusu pojedou vlaky prázdné.

Jiří Šrámek

Kdyby jel vlak z Liberce do Prahy půl hodiny, tak klidně trojnásobek zaplatím. Jenže když mu to trvá 2,5h a ještě se musí v Turnově přestupovat, je autobus jasnou volbou.

Jiří Šrámek

Gorlitz / Zhořelec je rozumný cíl. Pro ty, kteří neznají situaci: https://www.openrailwaymap.org/?lang=null&lat=49.87339770318919&lon=14.918060302734375&zoom=9&style=maxspeed

Gryf

Nejdůležitější zůstává napojit Liberec na Vratislav a Berlín. Praha počká.

Jiří Šrámek

Když „Praha“ nemá zájem… I nyní je z Liberce daleko lepší železniční infrastruktura směrem Žitava / Drážďany, než kamkoli do vnitrozemí ČR. Na náš region se okázale kašle, tak se nedivte.

železničář v důchodu

„I nyní je z Liberce daleko lepší železniční infrastruktura směrem Žitava / Drážďany, než kamkoli do vnitrozemí ČR.“
Samozřejmě – proto si ji přece také Němci pro „přivázání“ Reichenbergu k (tehdy) „Německému spolku“ (resp. konkrétně k Sasku) před více než 150 roky postavili …

Jiří Šrámek

Smekám před Vaší logikou. Tvrdit, že je nyní něco, co se postavilo před 150 lety, v daleko lepším stavu, než něco jiného, postaveného taktéž před 150 lety, protože se „to“ postavilo před 150 lety, vyžaduje notnou dávku fištrónu.

železničář v důchodu

Vy zase překvapujete svojí „logikou“ mě, když jste nezaregistroval, co vše se na tratích v okolí Liberce (a jmenovitě právě na trati Liberec – Hrádek nad Nisou) v posledních cca 20 letech významně vylepšilo: základ, který to umožnil, ale vytvořili právě už ti stavitelé před více ne 150 roky – byť uznávám, že pro to měli lepší podmínky než budovatelé SNDVB.

Matěj

Určitě by to bylo pro Liberec lepší napojit jej na Berlín a Wroclaw. Však historicky bylo Liberec německé město. A co se týče napojení na vnitrozemí? Můj takový nápad by byl napojit Liberec do Ústí novou tratí na 200 – 250 km, kde se spojí s VRT od Prahy.

Jiří Šrámek

A jak by taková nová, rychlá trať (Lb-UL) pomohla spojení Liberce s Prahou nebo Hradcem Králové?

Matěj

Vlak z Liberce do Ústí a po té do Prahy. Dá se jet na úvrať anebo tam udělat spojku.

Jiří Šrámek

A z Prahy do Hradce. Bezva. Takže namísto 100km cestovatel ujede 300km. Ani si netroufám odhadovat velikost davu těch zájemců.

Matěj

Jak píše můj kolega. Liberec a Hradec posílil až bolševik. Historicky Liberec a Hradec k sobě moc nejde. Naopak vazby Liberce byly směr Prusko anebo směr Ústí nad Labem.

Matěj

Navíc mi jde o to, aby vznikla trať i mimo Prahu. Přeci není správné mít radiální síť s centrem v Praze. Tím, že by se trať vedla z Liberce do Ústí a dále pod Krušnými horami by došlo k vytvoření „sudetské magistrály.“ Samozřejmě to předpokládá trať z Liberce do Wroclawi a z Liberce před Görlitz do Berlína.

Alibaba

Rychlá trať (200-250km/h) z Liberce do Ústí je ekonomicky mimo. Je správné míti z ekonomického pohledu u nás radiální tratě do Prahy (Brna a Ostravy).
To že by se z Liberce do Ústi mělo na tratích zrychlit nerozporuji.

Matěj

Klidně nižší rychlost mezi UNL a Libercem (např. 160).
S tím centralismem nesouhlasím a zejména pragocentrismem. Stát přeci musí chtít, aby životní úroveň rostla i v jiných oblastech než v hlavním městě a aby se lidé nesestěhovávali do hlavního města.

Martin

Proc do toho pletete pragocentrismus, to s tim nema co spolecneho, spojeni s M.Boleslavi, Prahou dava smysl prave z dopravniho hlediska, uz jen z hlediska pracovnich prilezitosti, propojeni s dalsimi mesty jako smer Plzen-Mnichov, Tabor-Budejovice, Praha-Brno-Ostrava…
Dalsi spojeni smer Berlin, Vratislav, Hradubicko a Olomouc je samozrejme take zadouci, ale s prioritou mi to moc nesedi, zvlaste, kdyz je dalnice precpana a autobusy vyprodane…

Alibaba

Nazývejte si to jak chcete, ale stavět takovéhle rychlé tratě se má tam, kde se předpokládají alespoň nějaké velké přepravní proudy. A ty jsou se dají očekávat mezi Prahou a Libercem, než do z Ústí do Liberce.

železničář v důchodu

Vazbu Liberce na Hradec Králové posílil až „bolševik“ – původně měl Liberec mnohem silnější vazby naopak (právě) na Ústí nad Labem.

MartinM

A čím je posílil, tím že krajské město pro Liberec bylo Ústí? Liberec měl vždycky vazbu spíš na Hradec a taky tomu odpovídá i trasovaní tratí. Kde do Hradce je přímá trať a do Ústí ne.

Matěj

To je blbost. Liberec a Ústí jsou německá města, takže vazba byla mezi těmito městy a samozřejmě vazba na Prusko apod.

MartinM

Na Prusko na nepřítele? Jo jasný… Krom toho Ústí bylo bezvýznamný městečko.

MartinM

Jo hlavně Hradec má větší vazbu na Liberec než Ústí. Jako Hradečák moc dobře vím kolik jezdí lidí do Liberce.

železničář v důchodu

Ovšem to, že je něco teď (a bylo „za bolševika“), vůbec neznamená, že tomu tak bylo předtím či dokonce původně nebo vždy …

MartinM

Historické spojení Hradce a Liberce bylo už dávno za Valdštejnů a vůbec už za středověku.
Ústí bylo dříve bezvýznamné městečko (do výstavby chemiček), takže těžko k němu mohl mít Liberec nějakou vazbu a dodnes tyto města spolu nemají mnoho společného. A až právě bolševik z Ústí udělal krajské město i pro Liberec. Historická krajská města jsou naopak Boleslav (pro Liberec) a Litoměřice (pro Ústí) Odůvodňovat vazby tím že tam žil Němci už je úplnej nesmysl. Taková Jihlava byla taky německé město. Chce si to nejdříve něco zjistit z naší historie ….

MartinM

Prostě abych to shrnul Liberec neměl vazby na Ústí ve středověku, za Rakouska-Uherska, za První republiky a ani teď. Částečně možná za bolševika, což ale bylo Liberečákům dost proti jejich vůli.

Miloš

Nebo alespoň elektrifikovaná dvoukolejka (Poříčany-) Nymburk – Boleslav – Liberec

To

Liberec je za horama, stejně jako KV

Jiří Šrámek

Možná při pohledu z Turnova. Ale od Berlína v cestě žádné hory nejsou.

MartinM

Neškodilo by se občas podívat do mapy. Jizerský horyjsou co? Jel jste někdy z Liberce do Frýdlantu?

Jiří Šrámek

Vážený pane. Jsem z Liberce. A ano, jel jsem i do Frýdlantu. Mnohokrát. Cestou „od Berlína“ jsem měl na mysli směr od Žitavy a ne od Frýdlantu. Bohatě stačí když odložíte onu avizovanou mapu, vylezete na Ještěd a rozhlédnete se po okolí. Zkuste třeba toto:
https://www.360cities.net/ge_image/jested-tower-liberec-czech-3?utm_source=google_earth&utm_medium=all_images
Uznávám, že tyto zimní snímky nejsou perfektní, ale nic jiného jsem tak narychlo nenašel. Směrem Berlín budete koukat tak, že modrá cedule, označující parkoviště, bude dole v pravém rohu obrazu. V cestě skutečně žádné hory nejsou. Ty Jizerské jsou od Liberce na severovýchod.

Jiří Šrámek

Ještě tohle:
https://www.360cities.net/ge_image/jested-jizera-liberec-czech-republic?utm_source=google_earth&utm_medium=all_images
Na Berlín budete koukat zhruba přes stožár lampy v pozadí mezi dřevěným křížem a lidmi, koukajícími do mapy. Jizerské hory jsou vidět zhruba v ose střechy stanice lanovky a od této osy doprava (na obzoru).

jan

Prostě nevím, proč se v té placce nepostaví Praha Turnov na 200.. Místo toho vymýšlí kraviny typu Turnov Liberec a přetrasování. To je fajn. Ale až by stálo to první.

ApolloXI.

Dvěstě v městě, třista z místa … Ta magická dvoustovka je pro šotouše v Česku teď jak „červená na býka“ 😀

Martin

No zrovna z Liberce do Turnova, no nevim, bohate by stacilo i 120-160, ale od Turnova do M.B. a predevsim z M.B do Prahy to uz na 200-250 je… vyplati se… hlavne by byly krasne dojezdove casy… Ale o rychlosti to neni, hlavne o tech casech…

Grossák

Jednoznačně souhlasím. I proto bych nepohoršoval nad návrhem Valbeku, který uvažuje z Turnova do Liberce Vn = 120 km/h.

Jiří Šrámek

Ten návrh Valbeku má jiný problém. A to je napojení v Turnově.

Alibaba

Řekl bych, že návrh Valbeku je celkově mimo. Nejen již zmíněné napojení Turnova. Za tak těžký prachy není nutné stavět jen na 120km/h. Někdo trefně prohlásil, že jako primárně projektanti silnic se Valbek protě nezapře. 🙂

Jiří Šrámek

Nezlobte se, ale samostatná trať Praha – Turnov (i kdyby třeba na 300) nic neřeší. Nejdůležitější je právě úsek Turnov – Liberec. Bez něj celá akce nemá smysl. Představte si, že jste letecká společnost a zavádíte novou linku. Třeba z Madridu do Moskvy. Ale cestující budete vysazovat už v Charkově. Myslíte si, že o takovou linku Madrid – Moskva bude zájem?

Jakub

To se ptejte ruských separatistů.

Martin1

Nikdo by se nevysazoval. Prostě by se pokračovalo dál, jen s vylepšeným spojením. Ano, tunel by to vyřešil, o tom žádná.

jan

Ale pomohlo. Myslím, že značně. Ale tady nejde jen o Liberec, ale návazné tratě.. A Škoda auto.

železničář v důchodu

„Prostě nevím, proč se v té placce nepostaví Praha Turnov na 200.“
Třeba proto, že to úplná „placka“, jaká se to na první pohled zdá, není: samozřejmě by tam sice postavit rychlou trať možné bylo, ale nikoli zcela bez komplikací. Navíc ten rychlý úsek neřeší právě to nejdůležitější, tedy jak rychle překonat Ještědsko-kozákovský hřbet, bez čehož bude výhoda té relativně snáze realizovatelné části rychlého spojení neutralizována.

Martin

Smerem na Liberec vede pekna dalnice, skoro v rovine a min. polomeru s vyjimkou obchvatu mest. Pokud se podivate na zeleznici v dane oblasti a dalnici, tak to date i s plnohodnotnou VRT, dokonce muzete mit i velka stoupani a klesani na VRT, … VRT ale neni realna, rychlost 200 ale uplne v pohode,… Mate pravdu, ze s trati skoncite nekde pred Turnovem, kde nemate jinou moznost nez trat narovnat, alespon castecne tunelem, ale ten zdaleka nemusi byt na vysokou rychlost, staci jen, ze se trat vice narovna a rychlost muze byt i 120… Ono pak tou rychlou casti trate… Číst vice »

Martin

http://www.zelpage.cz/news_n/vrt-kolin—ryn-mohan-ice3.jpg

To k tomu stoupani, foto z trati Frankfurt-Koln…

Alibaba

Trať Frankfurt-Koln je čistě VRT (žádné náklady) a technologie jízdy vlaků je ke sklonovým poměrům (určitě přesahujícím 12,5promile) uzpůsobena. Na tom „vlnobití“ se do stoupání počítá se spomalením a dolů se zrychlením.
Tipnu si, že trať pod Ještědským hřebenem bude do 200km/h pro smíšenou dopravu bez velkých stoupáních.

Martin

Tak bych to taky videl… pokud tudy nebude vest plnohodnotna VRT smer PL…

X 1

Martin Ty šílenče. Němci tuto trať mají ve skriptech jak NEstavět příště. Vždyť to má přes 30 promile. Původně to měla být VRT po které by v noci jezdily náklady aby se ulevilo od hluku a kapacitně tratím okolo Rýna. Ale politikům se to zdálo furt drahý, tak projektanti aby o zakázku nepřišly, tak dokola slevňovali. A jako to dopadlo vidíme na tomto odstrašujícím paskvilu. Trať je drahá na provoz i údržbu. Soupravu údržby nebo betonářskou jednotku musí jistit dvě výkonné mašiny. Osobka? Jakš, takš, Gut. Ale cargo je furt v údolí Rýna a to je masakr. Náklady ve dne,… Číst vice »

Martin

Ja nejsem silenec :-D, ona ma dokonce 40 promile,.. Nedavno cca tyden to bylo co na trati horelo ICE, pravdepodobne od klimatizace…
Tam je to opravdu hodne, ale jenoch chci vyvratit mytus, ze VRT nezvladaji vyssi stoupani,… Prave, ze zvladaji vetsi stoupani nez jsou na dalnicich a jinych zel. tratich diky konstrukci vlaku…
S takovym stoupanim se uz snad nikde nepocita. 😀
Co se tyce Liberce, tak az k Turnovu to prakticky rovina je, od Turnova by mela trat byt upravena a asi nejlepe 2 tunely, ale ne podle Valbeku…

Martin

Tech problemu je vic, nejen nakladni doprava, spise viadukty a mosty to prodrazily, osobni doprava je v pohode, dokonce lepsi nez prismisenem provozu, ta trat je hodne vytizena a s nakladni by se kapacita snizila.