ŘVC zahájilo stavbu čerpací stanice pro lodě v Roudnici, nabídne i další služby

Servisní centrum pro lodě, Roudnice nad Labem. Vizualizace. Pramen: ŘVCServisní centrum pro lodě, Roudnice nad Labem. Vizualizace. Pramen: ŘVC

Podobné servisní centrum na Labi zcela chybí, Roudnice bude první takto vybavenou lokalitou.

Ředitelství vodních cest (ŘVC) zahájilo dnes v Roudnici nad Labem stavbu servisního centra pro lodě. Vznikne v blízkosti přístaviště pro malá plavidla, které se v podobě 75 metrů dlouhého mola buduje od září. Servisní centrum zbuduje za 88,3 milionu korun bez DPH společnost Strabag Rail.

Centrum bude sloužit rekreačním plavidlům i velkým osobním a nákladním lodím. Bude zde možnost tankování nafty a benzínu do lodí, pitné vody, odčerpávání odpadních vod, nádních zaolejovaných vod a odběr komunálních odpadů.

„Ucelená síť čerpacích stanic a servisních center tohoto druhu na labské vodní cestě chybí. Servisní centrum v Roudnici by mělo být prvním z řady, které ŘVC na Labi a dolní Vltavě plánuje postavit,“ uvedl šéf ŘVC Lubomír Fojtů. Podobná servisní centra ŘVC v minulých letech zbudovalo  v přístavech Hluboká nad Vltavou a Veselí nad Moravou.

Servisní centrum pro lodě, Roudnice nad Labem. Vizualizace. Pramen: ŘVCServisní centrum pro lodě, Roudnice nad Labem. Vizualizace. Pramen: ŘVCStavba přístaviště v Roudnici nad Labem (září 2022). Pramen: ŘVCZahájení stavby servisního centra pro lodě, Roudnice nad Labem. Pramen: ŘVC

Servisní centrum v Roudnici bude rozděleno do dvou provozních celků – servisního stání a provozního zázemí. Servisní stání v podobě pevného mola s dalbami bude přímo u vody. Bude sloužit k přistávání plavidel a čerpání pohonných hmot. Bude zde také možné z plavidel odčerpat odpadní a nádní vody do nádrží umístěných pod molem.

Provozní zázemí servisního centra bude vybudováno na břehu za cyklostezkou, nad stávající opěrnou zdí, která bude sanována a zároveň v ní bude vybudováno přístupové schodiště. Nad úrovní ohroženou povodněmi bude postavena budova s prodejnou, skladovacími nádržemi, čerpacími stojany a stáčecím místem.

Pokud bude chtít plavidlo čerpat pohonné hmoty, posádka si na hlavních ovládacích stojanech u provozní budovy navolí částku, druh paliva a vybere stojan a následně může z příslušné čerpací pistole umístěné na servisním stání na mole čerpat pohonné hmoty přímo do plavidla. V rámci technologického zázemí budou umístěny i kontejnery k odběru komunálního a tříděného odpadu.

Hotovo má být v lednu příštího roku.

Tagy přístaviště Roudnice na Labem Ředitelství vodních cest rekreační plavba Strabag Rail
1 komentář