Infrastruktura Silnice Stavebnictví Zprávy

ŘSD uvádí do provozu modernizovanou křižovatku na D46 u Olšan, doplnilo pruhy

Přestavba křižovatky na D46 u Olšan. Pramen: ŘSD
Přestavba křižovatky na D46 u Olšan. Pramen: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic dnes uvádí do provozu modernizovanou mimoúrovňovou křižovatku na dálnici D46 u Olšan u Prostějova. Původní křižovatka byla vybudována v roce 1975 ve směrovém oblouku bez připojovacích a odbočovacích pruhů. Proto byla označována jako jedna z nejvíce nebezpečných dálničních křižovatek v ČR. Otevření oznámilo ŘSD v tiskové zprávě.

„Chybějící připojovací a odbočovací pruhy křižovatky u Olšan tvořily bodovou závadu a  výraznou překážku bezpečnosti provozu. Zejména při najíždění vozidel na D46 docházelo ke konfliktním situacím, a to vzájemným omezením mezi účastníky silničního provozu,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

V rámci modernizace byly doplněny připojovací a odbočovací pruhy, rozšířen byl dálniční most přes potok Blata a došlo také k vybudování nového nadjezdu silnice III/5707 přes dálnici D46. Součástí byla i výstavba nové protihlukové stěny, díky níž má dojít ke snížení hlukové zátěže v obci Olšany u Prostějova.

Zakázka byla realizována jako pilotní projekt v systému Design & Build; zhotovitel tedy stavbu naprojektoval i postavil. Mimoúrovňová křižovatka Olšany u Prostějova je v pořadí již čtvrtou modernizovanou křižovatkou na dálnici D46. Zahájení modernizace další křižovatky, konkrétně MÚK Prostějov – střed, je plánováno na příští rok.

D46 MÚK Olšany

Hlavní trasa:
délka: 1,1 km
kategorie: R 22,5/100
počet všech stavebních objektů: 24

zhotovitel: EUROVIA CS, PORR, OHL ŽS
cena stavby dle smlouvy: 104,9 mil. Kč bez DPH
termín realizace: 05/2018 – 09/2019

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
tom
Host
tom

Jen že omezení je tam ještě i dnes…Takže nevím co uvádí do provozu….

Martin V.
Host
Martin V.

Je to chválihodné, ale kolik podobných křižovatek ještě v naší dálniční síti máme? Já vím o pár podobných nájezdech na D7 mezi letištěm a Slaným. Při hustém provozu je to fakt adrenalin!

Twix
Host
Twix

Výživná je i D4 u Prahy, ne kvůli nájezdům, ale každou chvíli do pravého pruhu přímo ze zastávkového zálivu najíždí kloubový autobus. S tím ovšem na straně infrastruktury moc nevím co dělat.

Asd
Host
Asd

Takových dobrých zpráv není nikdy dost. Jen tak dál a houšť. Snad se jednou dožijeme kvalitní dálniční sítě.

Polo
Host
Polo

proč se staví D1 kolem přerova, když se modernizuje a dá dále zmodernizovat D46??? my jsme fkat bohatá země 🙁

zesp
Host
zesp

Protože D46 byla už od začátku budována jen jako regionální spojnice Brna s Olomoucí, a nikdy se nepočítalo, že bude převádět tak intenzivní provoz a plnit funkci hlavního tahu napříč republikou. Tomu odpovídá i její směrové a výškové vedení, je užší než klasická dálnice a nemá žádné odstavné pruhy. Byla stavěna jako levná napodobenina dálnice. No a protože se dálnice kolem Přerova stále nestaví, bude plnit tuto veledůležitou funkci ještě dlouho. A za současných technických parametrů v kombinaci s hustotou provozu se jízda po ní stala vyloženě nebezpečnou. Takže se dělají alespoň ty nejkřiklavější úpravy tak, aby byla alespoň o… Číst vice »

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

ANO, jsme tak boahtá země, že si můžeme dovolit vést tranzit delší cestou. Nápověda: PL − AT

off
Host
off

Nešlo by něco udělat se spojením „nejvíce nebezpečných“? Není to zrovna „nejvíce hezká“ čeština 🙂

JarynJarin
Host
JarynJarin

Furt lepší jak nejnebezpečnější…

Martin
Host
Martin

Slovo „nejnebezpečnějších“ je naopak správně, „nejvíce nebezpečných“ zavání otrocky přeloženým „most dangerous“. Je to příklad, jak kontakt s angličtinou ovlivňuje naše vyjadřování. Je to něco podobného, jako když vidíte reklamu s heslem např. „Vylepši si tvůj počítač“ – to je taky nesmysl, česky tam musí být „svůj“.

jirka
Host
jirka

zrovna slovo ‚svuj‘ je soucast ceskeho chaosu a vlivu rustiny na cesky jazyk. Privlastnovaci zajmena byla v Cesku standard. Teprve s nacionalismem V.Klaus a tzv. jazykove reformy /kdy se cestina primkla k rustine / doslo k paskvilu ‚svuj‘.. A tak diskuse je obcas o koze a voze nebot nikdo nevi komu je vec, otazka etc. smerovana… Slovo SVUJ Je blbost-Nema vyznam u Zapadnich Slovanu. U Rusu jo, tam neexistuje MIT A BYT a ani majetek prosti lide nemaji

Martin
Host
Martin

Blbost to není: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=630

Klaus, Rusko ani Brusel s tím nemá nic společného. Ale to už je zcela mimo téma.

jirka
Host
jirka

treba nejvic naivnich lidi je v Cesku… je to klaro a transparentni. Basta

David Šádek
Host
David Šádek

Zeptám se, proč sem rovnou nedáte odkaz na tiskovou zprávu ŘSD? Slovo od slova stejný text.. Nechcete pro podobné krátké zprávy založit třeba denní výtah nebo něco takového? Nebo jednoduše uvést zdroj než udělat CTRL+C & CTRL+V?

Není to tak dlouho, co zde někteří autoři hořeli kvůli tomu, že jejich autorský text jiná média převzala bez řádných citací.. U statních organizací to neplatí?

Jan Sůra
Admin

Je rozdíl mezi tiskovou zprávou a autorským textem. V textu je uvedeno, že otevření ŘSD oznámilo v tiskové zprávě.

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll