Rozhovor: Uznávat režijky? Musíme se chovat jako řádný hospodář, říká jihomoravský náměstek
InterPanter, Brno hlavní nádraží, foto: České dráhy
Jihomoravský kraj od začátku příštího roku chystá velké změny v regionální železniční dopravě. Ve vlacích má platit jen tarif IDS
Pánové Hanák a Vitula (starosta Židlochovic a krajský radní) si za státních 800 mega postavili pomník a teď se musí všechno podřídit tomu, aby se prokázalo, že je to ok…
Například pro současného cestujícího Vranovice – Brno hl.n. s in-kartou ČD, který nevyužívá žádný návazný způsob dopravy zdraží cestování o cca 400 korun měsíčně. Takových cestujících jsou jen z Vranovic řádově desítky (možná i stovky). Jako bonus byl krajem snížen rozsah dopravy v úseku Hrušovany – Vranovice o 10 vlaků denně! Co vy na to pane Hanáku? To je podpora veřejné dopravy jako řemen, že? 😡😡😡
a pocitate do toho cenu listku na brnenskou mhd? velkemu mnozstvi lidi nestaci se jen dostat na hlavak, ale pokracuji mhd; pro takoveho cestujiciho to zdrazeni nebude nijak vyrazne, coz?
Osobně jsem nedělal srovnávání tarifu, ale předpokládám, že IDS jim vychází levněji v případě cestujících bez In Karty. Jenže pravidelný cestující, kterých bude ve vlacích většina, tak IN 25, nebo IN 50 má a tam už IDS levnější být opravdu nemusí. Takže pro tyto cestující se to pochopitelně zdraží. Ale stále je možnost, že se ještě dohodnou, protože 19.11. se prý uskuteční další jednání na toto téma v sídle JMK v Brně.
Mne to vysvetleni staci. Drahy dostanou zaplaceno a z castky necht si plati zamestnance jak chteji. To, ze kraj bude ve svych vlacich uznavat rezijku za 1500kc, je velmi vstricne.
Kraj šetří a údajně se chová jako řádný hospodář a je přitom připraven „vyhodit“ stovky milionů v souvislosti s nákupem nových vozidel. Jsem zvědav, který odpovědný hospodář v Zastupitelstvu JMK zvedne ruku pro nákup vozidel krajem. -Kraj musí v 1.fázi vynaložit 100% vstupních prostředků včetně DPH na nákup vozidel. -Kraj si musí na celou částku, 6,7 mld, nikoli jak se píše 3,3 mld vzít úvěr se značnými úroky -Kraj obdrží dotaci z EU po náročném posuzování (uváděné 3 měsíce jsou nesmysl, zkušenost je min. 1,5 roku) z pořizovací ceny, ale bez DPH -Celé DPH, cca 1,4 mld musí kraj zaplatit… Číst vice »
no revidoval bych tu vetu o znacnem uroku. Jestli je neco stale priznive, tak to urokove sazby…
mne je mimochodem mnohem sympatictejsi, kdyz si dotaci bere verejna instituce, nez nejaka firma. takhle muzou firmy ferove soutezit o to, kdo bude delat provozaka.
cerpat dotaci takto je urcite mnohem lepsi, nez dotace firmam (napr. penamu).
Všichni zaměstnanci železnic ví že problém je i v tom, že množství zaměstnanců se v rámci plnění svých pracovních povinností dnem i nocí přesunuje vlaky například na odstraňování poruch a závad na železniční infrastruktuře. Všichni tito zaměstnanci si dnes platí režijky za 1100 kč ročně. Pokud by režijky neměli, museli by vykazovat tzv cesťák. Vzrostly by tudíž rapidně náklady SŽDC. To stejné by se stalo u průvodčích ČD při přesunu do výchozí stanice vlaku. Náklady státní firmy SŽDC i ČD a.s. vlastněné státem by byly následně přeneseny na stát tzn zase na daňové poplatníky. A tím se kruh uzavírá. Zrušením… Číst vice »
jojo, tenhle troll „Otmar“ je tupý, arogantní a nemravný vůl.
Děkuji pane Axel. Já si zachovám slušnost a urážet vás nebudu. Respektuji vaše názory byť jsou odlišné. Příjemný den přeji.
U trolla neexistuje něco jako slušnost. U trolla existuje pouze snaha popírat logiku, neustále opakovat vyvrácené argumenty a vyvolávat naštvání. Podle mého názoru činnosti lidí kteří pod nickem trolla Otmar, tak jejich činnost prospívá zejména konkurenci Českých drah, protože takovou nenávist vůči zákazníkům Českých drah kterou píše troll pod nickem Otmar, tak taková nenávist se jen tak nevidí.
Píšete pane Axel velice obecně. Napište nějaké konkrétní věci kde jsem zaséval nenávist. Děkuji.
„množství zaměstnanců se v rámci plnění svých pracovních povinností dnem i nocí přesunuje vlaky například na odstraňování poruch a závad na železniční infrastruktuře.“
A to včetně tratí bez osobní dopravy či takových tratí, kde jezdí jiný dopravce než ČD (tzn. takový, který není povinen pracovníky SŽDC přepravovat „zdarma“).
„To stejné by se stalo u průvodčích ČD při přesunu do výchozí stanice vlaku.“
V případě nich platí zvýhodněná cena 480 Kč ročně (coby částka, kterou mají ČD zaplatit JMkraji; tuto částku ČD mohou, ale také nemusejí chtít po onom zaměstnanci proplatit).
Přesně jak říká kolega xyz. Tam kde ČD nejezdí už se to děje. Evidují se cesťáky. A vše se tím prodražuje. Zatím je to mizivé procento tratí. Ale čím jich bude více tím bude celý systém financování chodu železniční dopravy dražší.
ja bych se cestaku zas tak panicky nebal….
U nás se cesťáky vyplňovat musí tak jako tak (stravné, příp. služ. vozidlo, MHD nebo Pendolino), ale pravda je, že prostě ty cesty vlakem neúčtujeme, přestože si každý z nás režijku zaplatil „ze svého“. Je to taková gentlemanská dohoda. Pokud člověk jezdí několikrát týdně po celé republice, tak je to dost slušná úspora.
Ten nejzajímavější bod z diskuse zůstává… a tím je cena. Někteří zde dokonce tvrdí, že kraj dává slevu, což je těžký omyl. Naopak, cena je naprosto přestřelená a hned vysvětlím proč. Zaměstnanci, zde tedy zastoupení odbory, chtějí zachovat režijku jako celorepublikový benefit, tedy nikoliv rozsekání na hranice jednotlivých krajů, protože tím by to ztratilo na hodnotě. Jinak řečeno, zaměstnanec z JMK by nyní mohl jezdit osobákem v Olomouckém kraji, ale naopak to již dle JMK bez příplatku nelze. Zde nejde o to, zda to skutečně využijí, ale o to, že mají tu možnost. Je to jasné a logické. Na podobném… Číst vice »
„Takže, aby zůstal celorepublikový benefit, tak kraj chce 150.000.000,- Kč ročně“
Nikoliv, kraj chce 1500 Kč za jednotlivou režijku pracovníka „neČD/neJMK“. Tato částka 1500 Kč může být zaplacena jen za část takových držitelů. Kdo nemá o aplikaci umožňující jízdu ve vlacích objednávaných JMkrajem, za něj ČD tuto částku platit nemusejí.
To si asi nerozumíme… o celosíťovou mají zájem všichni, tam nejde o reálné využití, ale o princip zachování celku. Kraj však stanovil nesmyslnou cenu. Analogicky je to totéž, jako kdyby IN 100 stála 280.000,- ročně, protože ČD si řeknou, že daný člověk jede ve více regionech současně, což je ale nesmysl.
„Analogicky je to totéž, jako kdyby IN 100 stála 280.000,- ročně“
Nikoliv. Právě těch 1500 Kč ročně (coby částka zaplacená dopravcem směrem k objednateli) odpovídá plusmínus částce 20 000 (cena celosíťové IN100) děleno 14 (počet krajů).
Taktéž připomínám, že ta cena 1500 Kč je cenou netýkající se pracovníků ČD v JMK, kterým byla (IMHO spravedlivě) dojednána částka/kompenzace nižší.
Ale houby… přesně naopak, nebo si snad někdo myslí, že tam těch pár lidí skutečně projezdí cca 150 mega ročně ? Podotýkám, že v OS a SP vlacích…
@Pandrhola… dobrá připomínka. Takže jednotliví dopravci (=nejen ČD) jezdící pro JMK fakturují příliš moc peněz Jihomoravskému kraji, když paušální jízdenka stojí tolik peněz ve srovnání s IN100?
Bylo by prosím možné srovnat jak „levně“ či jak „draho“ vychází integrované jízdné i v jiných krajích ve srovnání s IN 100?
Princip IN 100 je založen na množstevní slevě, kdy se vychází z toho, kolik ten člověk v průměru reálně projezdí a zbytek dostává jako bonus zdarma. Nevím od kolika km se to vyplatí dnes, ale dříve to bylo myslím od 55 km pro každodenní dojíždění do práce a zbytek cestování kamkoliv po republice byl zdarma. Je jedno, zda tam člověk s IN 100 pojede, ale IN 100 mu tam prostě platí. Režijka je v rozsahu pokrytí území ČR totožná, ale berou si ji i lidé, kteří dojíždí pravidelně třeba jen 5 km, nebo vůbec a jen jednou za čas ji… Číst vice »
I když mám pražskou tramvajenku, v Brně i Liberci si kupuju jízdenky.
Že by paušál na všechny kraje stál víc než paušál na Prahu, by mi přišlo docela logické.
Však to jsou také samostatné systémy. Ale příklad Prahy lze pro srovnání využít. Co kdyby každá městská část od příštího roku chtěla svůj vlastní systém a stanovila si odlišná pravidla ? Vždyť přeci každému musí být jasné, že v jeden okamžik se můžete pohybovat pouze v jedné městské části současně. A nepřineslo by takové rozdrobení jen chaos pro cestujícího ?
A proč by to nějaká pražská část dělala?
IDS JMK vznikl protože před integrací to rozdrobené bylo(vlak vs bus vs MHD), podobně je na tom PID.
Proč by to dělala ? Správná otázka. Protože by k tomu dostala příležitost. Železnice zde byla také jeden systém s návazností na mezinárodní dopravu. A teď si představme, že metro v Praze by zůstalo pod primátorem a každá městská část by si nastavila svá vlastní pravidla pro ostatní druhy MHD. Pro cestující by to znamenalo chaos. A totéž se nyní děje na železnici, rozdíl je jen ve velikosti území, ale princip je v podstatě stejný.
Berlínská zeď padla, je tomu 30 let, ale politikům v JMK je to asi líto, proto s trochou nadsázky… ať žije… Brněnská zeď. Ale raději vážně… 1) Zahlédl jsem tu jeden docela pomýlený názor od PzD: „jen aby nedošlo k mýlce – tím „ale přece nemusí zatěžovat kraj“ jsem samozřejmě myslel, že ČD mají kraji za režijkáře zaplatit (tedy těch 1500,-) … tedy nést náklady na dopravu svých zaměstnanců stejně jako když jiní zaměstnavatelé zaplatí autobus, …“ Mno, ono je to částečně pravda… tedy zaměstnanecký benefit je nákladem zaměstnavatele. O tom není pochyb. Jenže jak víme, tak benefity v žádné… Číst vice »
ad 1) vtip je v tom, že pokud by opravdu měly ČD požadovat vyšší cenu, tak na některých linkách holt budou vlaky nahrazeny autobusy. Tj. Váš předpodklad by platil jen na těch linkách, kde ČD „mají“ monopol… Které konkrétní linky ČD v Jihomoravském kraji mají „monopol“, že nemůžou být (v řádech let či měsíců) nahrazeny a) jiným železničním dopravcem (např. dopravcem, který dodá strojvedoucí do vlaků v majetku JMK), b) autobusovým/mikrobusovým dopravcem, c) spolujízdní automobilovou dopravou? Např. je „monopolní“ železniční linka z Veselí n. Moravou do Brna? Ano, ale jen v úseku Kyjov-Bučovice. Ve zbytku tuto linku jde nahradit dopravou… Číst vice »
ad 1) vtip je v tom, že cenu nenavyšují ČD, ale kraj… protože brutto smlouva je o nákladech a benefity jsou nákladem, tak platí, že zvýším náklady = zvýším si úhradu. Jsou to spojené nádoby. Pokud tedy někde nevyjdou peníze, když před požadavkem kraje vyšly, je logicky na vině pouze kraj…
ad 2) výklad Tarifu MD, ad 3) zjevně spadá pod bod 10.4 smlouvy mezi ČD a JMK, protože PTV je pro dopravce závazný.
Ostatně, to už jsme spolu dost rozsáhle probrali minule, takže se k tomu snad nemusíme vracet… 😉
ad ad 1) Ovšem připomínám, že na většině tratí nemá ČD monopol = pokud navýší nabízenou částku, tak třebas uspěje konkurence (busy/mikrobusy, automobilová spolujízda). A po 2023 je dost možné, že ČD budou minoritní i v železniční Os/Sp dopravě v Jihomoravském kraji (železniční konkurence s vlastními vlaky, nebo s vlaky Jihomoravského kraje)…. Tj. Váš názor, který popisuje monopolní vztah dodavatele, tak tato situace platí jen na menší části Jihomoravského kraje. ad ad 2) namísto slova „zjevně spadá“, bych prosil konkrétně z čeho (z jaké části Právního řádu ČR) Váš názor vychází. Myšleno, abyste dopsal konrétní paragrafy těch právních norem, které… Číst vice »
Ad 1) To, že nemá monopol je irelevantní, když tu cenu navyšuje kraj, protože pak je přeci jedno o jakého jde dopravce. Pokud se nepletu, tak kraj tyto částky specifikoval až nedávno, tedy dlouho po uzavření oné smlouvy, ve které akceptoval nabídku ČD. Není nic jednoduššího, než ten dodatečný požadavek stáhnout a cena se měnit nemusí. To „zjevně spadá“ je myšlen bod 10.4. „Dopravce má právo odmítnout vyhlášení tarifů a Smluvních přepravních podmínek požadovaných Objednatelem či Pověřenou osobou pouze v případě, že by byly v rozporu s platnými právními předpisy, a to zejména s výměrem Ministerstva financí ČR, kterým se… Číst vice »
Nemyslím, že je jedno jaká forma dopravy/jaký dopravce provozuje veřejnou hromadnou dopravu. Pokud je parkování v pohodě a pokud se podaří domluvit, tak mimo velká města naprosto vyhrává spolujízdní automobilová doprava (vychází to zhruba, když v autě jedou 3 lidé,… záleží jak moc daleko/blízko je zastávka hromadné dopravy od „bydliště“ cestujících)…. Podobně platí, že velmi silnou konkurencí v regionální dopravě jsou autobusy…. A pokud už se bavíme o železniční regionální dopravě, tak: a) na R8 byl RGJ levnější o více než 10% než ČD b) na části tratí Zlínského kraje byla Arriva levnější o více než 1/3 než ČD Tj.… Číst vice »
To je ale na jinou debatu, protože třeba vlak platí za každý km ujetý na kolejích poplatek za dopravní cestu. Tedy i na regionálních tratích. To u auta není, proto může být spolujízda levnější, ale takto to nastavil stát.
A i při porovnání vlakových dopravců rozdíly být mohou, protože náklady na provoz na jednotlivých tratích se od sebe liší. Ani u ČD není cena za km na všech tratích stejná.
To Vy tvrdíte, že České dráhy si mohli a můžou při vyjednávání diktovat, že chtějí, aby si zákazník připlatil. Na některých linkách České dráhy můžou, na některých moc ne (resp. to nastane, až budou dodány Jihomoravskému kraji ty rozjednané vlaky). A na části linek už ČD/jiný železniční dopravce vůbec neměli jezdit (protože železniční doprava na nich není (skoro) vůbec využívána)…. a zejména u těchto skoro nevyužívaných linek se díky stávce dostane jako priorita jak co nejrychleji tyto linky zrušit, popř. zredukovat.
P.S. To s tím, že se liší náklady na jednotlivých tratích je jasné. Já Vám na 2 konkrétních příkladech napsal, že za zhruba stejných podmínek (na stejné trati) byly ČD výrazně dražší.
Zde bohužel nemám žádná data k porovnání… i na stejné trati může být rozdíl v nákladech různých vozidel.
Co ale bude zajímavé, tak rozdíl v kalkulovaných mzdových nákladech, kdy dopravci podali nabídku v době, kdy ještě neměli zaměstnance a jejich představa kolik zaplatí lidem neodrážela realitu na trhu. Později však inzerovali vyšší plat, takže ta cenová nabídka mohla být podhodnocená. To je ale už rizikem (chybou) dopravců a nikoliv objednatelů.
Ale jak říkám, zde nemám konkrétní data, tak nemohu hodnotit.
Ale nic takového netvrdím. Pouze říkám, že cenová nabídka na jejímž základě byla uzavřena smlouva byla podána dříve, než kraj specifikoval částku za onen doplatek. Oprostěme se nyní od toho, že se zde jedná o režijky, protože předmětem by mohlo být v podstatě cokoliv.
Na to by přeci musel reagovat každý dopravce a v podstatě každý dodavatel služeb obecně.
Hm… celý zdroj nedorozumění je v tom, že ČD nevycházeli ze smlouvy, ale při výpočtu za kolik nabídnou své služby, tak počítali s tím, že část smlouvy není platná, protože je v rozporu s čímsi… A doteď jsem se nedočetl (ani od Vás, a ani od jiného diskujícího) konkrétně které ustanovení právní normy (např. zákona jako součásti Právního řádu) způsobuje neplatnost části smlouvy mezi ČD a JMK… Přičemž zdůrazňuji, že ta právní norma (která způsobuje neplatnost) by měla relevantní k uvedené smlouvě…. Buďto se poraďte s nějakým právníkem (z členských příspěvků železničních odborářů by neměl být problém nějakého kvalitního zaplatit)… Číst vice »
Nejsem v odborech… Ale zdroj nedorozumění si netroufám takto stanovit, protože je poněkud nejasný. Pan náměstek tvrdí, že to bylo řečeno již v podmínkách při zadávání VŘ, což asi nebude pravdou, jak už tu nějaký jiný účastník řízení psal. Slyšel jsem totéž, ale to je tvrzení proti tvrzení. Nejasná je zde i role samotného MD. Co je ale předpokládám nesporné, tak to je ona částka, kterou kraj stanovil až nedávno… takže nebylo možné s ní kalkulovat již při podání nabídky. Zde je klíč. V ostatních bodech se totiž všechny strany shodnou, jen v té částce nikoliv. Proč se řeší částka… Číst vice »
Takže řádný hospodář kraj nemá s tím že ve vlaku jede 5 zaměstnanců drah na režijku žádné dodatečné náklady, přesto žádá několik milionů za tyto zaměstnance od ČD.
A co kdyby všichni cestují jezdili bez placení…. Dle Vaší logiky je to taky v cajku, ne?
Proč by měli jezdit zdarma všichni. Úplně stačí železniční zaměstnanci tak jak je to běžné v celé Evropě.
Pokud dopravce někomu promine jízdné tak je to věc akcionářů toho dopravce, proč dopravce plýtvá penězi. Chápu, že dopravce pro své zaměstnance dává část mzdy ve formě slevy na své produkty/služby, tj. chápu, že dává smysl dával slevy na dopravu svým zaměstnancům. Ovšem Vy, se pane zaostalý železničářský odborářský papaláši, dožadujete, aby ve stejné praxi pokračoval zákazník Vašeho zaměstnavatele, tj. my všichni, abychom platili 2x Vašemu zaměstnavateli. A to nedává smysl, proč by Váš dopravce měl dostat zaplaceno 2x, z našich daní. Tj. já jako cestující a jako daňový poplatník si říkám: že Vám ta drzá a nemravná huba neupadne… Číst vice »
@pro Otmara. Pane zaostalý železničářský odboráři, jestli jste přesvědčen, že kdokoliv porušuje Vaše práva (např. tím, že porušuje nějakou interní dohodu nebo Právní řád České republiky), tak nic nebrání, abyste jej žaloval u soudu. Zaostalostí myslím to, že smlouvu Vám trvalo více než 15 měsíců si pročíst smlouvu, dle které jediný možný způsob jak Vy můžete získat od ČD jízdenku (skoro) zdarma v Os/Sp v JMK, tak tímto jediným způsobem je že si jízdenku pro Vás koupí firma ČD od Jihomoravského kraje. A upřímně se těším a podporuji 100%, aby Vy konkrétně jste byl v příští letech mezi propuštěnými od… Číst vice »
Pane Axel. Buď trochu slušnosti anebo prosím nereagujte na mé komentáře. Já vás taky nikde osobně nenapadám ani neurážím. To že máme na věc odlišný názor ještě neznamená že se tady budeme osobně napadat. OK?
Vzhledem k naprosté absenci morálky, která vyplývá z Vašich názorů (že jste „nadčlověk“), tak jsem volil ještě dosti mírná slova.
Jako nadčlověk se tady chováte pouze vy. Vaše „poučky“ kapitalistického svazáka jsou dílem trapné, dílem směšné. Vůbec netušíte, co je to ekonomická optimalizace nákladů na pracovní sílu, zato jsou vaše kydy plné povýšeneckého moralizování. Vaše ekonomické znalosti jsou pouze teoretické, ale budete dělat mistra světa.
Pane Axel. Pravděpodobně nepracujete ani jste nikdy nepracoval u železnice. Problém je i v tom, že množství zaměstnanců se v rámci plnění svých pracovních povinností dnem i nocí přesunuje vlaky například na odstraňování poruch a závad na železniční infrastruktuře. Všichni tito zaměstnanci si dnes platí režijky za 1100 kč ročně. Pokud by režijky neměli, museli by vykazovat tzv cesťák. Vzrostly by tudíž rapidně náklady SŽDC. To stejné by se stalo u průvodčích při přesunu do výchozí stanice vlaku. Náklady státní firmy by byly následně přeneseny na stát tzn zase na daňové poplatníky. A tím se kruh uzavírá. Zrušením režijek de… Číst vice »
Přitom doteď a tím žádné náklady stát neměl. Pár lidí svezl zdarma ve vlaku a ještě si od nich nechal zaplatit paušálně 1100 Kč za onu režijku.
Pane Otmar, já si cesťák připravím po cestě (a dopíšu jej během další cesty). Co Vy děláte během cesty? P.S. Pro ty kdo často jezdí, tak ušetří čas u cesťáky jejich paušalizací (úprava je popsána v Zákoníku práce tuším v § 185).
S ohledem na tu nesmírnou míru tuposti, arogance a nemravnosti, kterou Vy, pane Otmar, předvádíte vůči zákazníkům Vašeho údajné zaměstnavatele České dráhy, tak já jsem napsal poslední reakci na Vaše nesmyslné a nasírací texty.
Anebo by železniční tratě (ty málo/vůbec nepoužívané) by byly zrušeny, zvláště pokud většinově kopírují trasu silnice
„Proč by měli jezdit zdarma všichni. Úplně stačí železniční zaměstnanci tak jak je to běžné v celé Evropě.“
Však JMK s tím problém nemá. To jen ČD se zdráhají dát 125 Kč měsíčně za konkrétního „neČD/neJMK“ pracovníka, aby to nadále bylo možné.
Ale zaměstnanci nejezdí bez placení… oni si to mimo přímé platby zaplatili svojí prací.
Výborně. Takže když si u řezníka objednám a řádně zaplatím dvacet kilo masa do svojí maloobchodní prodejny, kde ho chci prodávat svým zákazníkům, tak dostanu jen devatenáct kilo, protože kilo (které nesmím prodat) sežrali zaměstnanci jatek a zaplatili ho svoji prací.
Nikoliv… dostanete 20 kg a dokonce za dohodnutou cenu. On ten benefit pro zaměstnance totiž již bude v té dohodnuté ceně zahrnut.
Jenže v tomto případě ten benefit pro zaměstnance ČD v dohodnuté ceně (smlouvě) s JMK zahrnut nebyl. Vy ho tam někde vidíte?
Opravdu ? Jak to víte ?
Neznám smlouvu mezi dodavatelem a odběratelem, nebo kupujícím a prodejcem… ve které by byly řešeny benefity zaměstnanců dodavatele. A to nejen u jednoduché kupní smlouvy, např. když si půjdu koupit boty. Dokonce to není ani v pojistných podmínkách, když uzavírám pojistku. Ono to totiž řešit odběrateli nepřísluší. Dostane nabídnutou cenu a buď s ní souhlasí, nebo ne.
A jelikož benefity u žádné firmy nepadají z nebe, tak je to vždy zahrnuto v ceně produktu, nebo služby… jako náklad na výrobu, nebo službu.
@Pandrhola, no právě! Tak proč chtějí zaměstnanci řezníka od maloobchodníka ještě nějaký doplatek (tj. další peníze které nejsou uvedeny ve smlouvě mezi řezníkem a maloobchodníkem)?
Jenže tady je to přeci přesně naopak, maloobchodník chce dodatečně slevu. Copak vážně nevidíte ten rozpor ?
„Jenže tady je to přeci přesně naopak, maloobchodník chce dodatečně slevu.“
Nikoliv, to dodavatel (dopravce) trvá na platnosti typu jízdenek, které nejsou z kategorie „brutto“ (tzn. rozúčtováváné v rámci IDS; ostatně skutečnost, že tarif je stanoven objednatelem, je uvedena i ve smlouvě). Odběratel s onou platností souhlasí, nicméně za stanovených podmínek.
Nikoliv… ty jízdenky sice nespadají pod IDS, ale ani pod tarif dopravce… Spadají pod tarif MD, tedy nelze je ignorovat. Jejich platnost, stejně jako platnost pro komerční vlaky, sice byla v tarifu vyjmuta, ale stejně jako u komerčních vlaků to platí pro případ bez časového doplatku. O tom to tedy není.
Celý problém se tak točí kolem tohoto doplatku, tedy jeho výše. A tu si kraj před podpisem smlouvy nestanovil… vyjádřil se až dodatečně.
„Spadají pod tarif MD“… čili nespadají pod tarif stanovený objednatelem (kterýžto objednatelem – tedy krajem – stanovený tarif jako jediný je ve smlouvě stanoven jako „povinný“; ostatní jsou dovoleny jen se souhlasem/za povolení objednatele).
Jenže tarif MD nelze vynechat, to by pak neplatil ani připravovaný SJT a přitom již nyní víme, že zde platit bude.
„Jenže tarif MD nelze vynechat, to by pak neplatil ani připravovaný SJT“
Čímž se lze obloukem vrátit k argumentaci, že stejně jako SJT bude docházet k rozklíčovávání tržeb mj. v rámci jednotlivých objednatelů („kompenzace za platnost onoho tarifu při bruttosmlouvách“) a dopravců, že obdobným rozklíčováním je reálná cena roční režijní jízdenky (20 000 Kč) vydělená počtem krajů (14), kde výsledkem je přibližných 1 500 Kč (po zaokrouhlení „na stovky nahoru“ v situaci, kdy JMK patří k větším krajům) coby kompenzace požadovaná JMkrajem.
Jenže jak to bude u SJT zatím nebylo stanoveno, protože tento tarif je zatím stále v přípravě, proto nelze tyto podmínky předjímat. Druhou pochybnou částí je, že cena roční režijky nebyla nikdy vyčíslena na 20.000 Kč a proto jsem IN 100 bral především pro srovnání rozsahu platnosti na území ČR. IN 100 se vyplatí při pravidelném cestování na vzdálenost nad 55 km, což pro zaměstnance s režijkou neplatí, protože zde není podmínka, že všichni jezdí denně víc než 55 km, aby to byla odpovídající cena. Navíc ten „doplatek“ je jen pro OS a SP vlaky, takže je rozsah proti IN… Číst vice »
** Ještě dovětek – k jistému argumentačnímu klamu, kdy z věci X nelze automaticky vyvozovat Y – zde konkrétně, že zvěci „SJT bude povinný pro všechny vlaky tzv. v závazku“ nelze automaticky usuzovat, že „ministerstvem vyhlášený tarif o cenách, které mají/mohou ČD požadovat za prodej zaměstnanecké jízdenky pracovníkům ČD/SŽDC/MD/DÚ“ je rovněž povinný pro všechny vlaky tzv. v závazku (resp. zde s omezením na „všechny vlaky ČD v závazku“).
„X“ automaticky neznamená „Y“.
(Tolik jen teoretický dovětek; reálně JMK onu možnost uznávání zaměstnaneckých jízdenek ČD nabízí pro všechny držitele tohoto druhu jízdenek.)
Jenže právní výklad z MD je jiný a v podstatě potvrzuje co jsem psal, viz toto:
https://www.odbory.info/obsah/5/aktualni-informace-z-jednani-o-rezijnich-vyhodach-22-10-2019/205483
Tedy režijka s časovým příplatkem je dle tohoto výkladu platná i v těchto vlacích. Neplatná je bez příplatku. Příplatek by mohlo stanovit MD, ale to k tomu zmocnilo ČD. Tuto část bych považoval za uzavřenou, protože zde problém není.
Sporná je jen ta nesmyslná cena, kterou kraj za těch pár OS a SP vlaků požaduje jako kompenzaci.
Za poplatek, který neodpovídá službě.
@Pandrhola…. všichni daňoví poplatníci si „zaplatili“ na daních dost na to, aby mohli v dotované veřejné hromadné dopravě jezdit (zdarma)… V čem je rozdíl? Vy jako zaměstnanci platíte daně ze mzdy u ČD (která mzdě od ledna ušetří, protože přestala zaměstnancům dávat jízdenky do Os/Sp v JMK), my ostatní platíme daně z mzdy u zaměstnavatele ABC nebo XYZ nebo z podnikání, tj. od zákazníků.
To souhlasím, ale o daních rozhodují politici. Prozatím přiznali 75% slevu pro vybrané skupiny. Co bude dál je v jejich rukou. Osobně jsem pro, aby si každý zaměstnanec mohl dát náklady na cestu do práce jako daňový odpočet. Do práce přeci jedeme vydělávat na daně a ne za zábavou. 😉
Ano, částku za dojíždění za obživou je nemravné zdaňovat. Mluvím o nějakém paušálu
Alespoň zde se shodneme.
„takže řádný hospodář kraj nemá s tím že ve vlaku jede 5 zaměstnanců drah na režijku žádné dodatečné náklady“
Náklady na provoz jsou břemenem dopravce (přečtěte si, co jsem k tomu napsal o vlákno níže).
Ovšem břemenem objednatele jsou tržby a ty již z jakékoliv „nettojízdenky“ onomu objednateli „ucházejí“ (ušlé tržby). Proto žádá několik milionů za tyto zaměstnance od ČD.
Vtip je v tom, že pokud platící zákazníci dlouhodobě nezaplní vlak o kapacitě např. 416 sedaček, tak pojede vlak s nižší kapacitou. Nebo pojede bus. Nebo mikrobus. Nebo automobilová spolujízda. TJ. neplatící zákazníci (=černí pasažéři) „brání“, aby se ušetřilo na plýtvání, když zbytečně jezdí předdimenzované vlaky.
P.S. Je-li diskuze o ceně za jízdenky do spojů mimo špičku (a mimo první a poslední spoje), tak souhlasím, že cena jízdenek mimo špičku je menší než cena jízdenek ve špičce
Jde namestka pro dopravu za ten dopravni paskvil a tarif, co Kraj vymyslel, vubec postihnout a odvolat z funkce?
Z Brna do Blanska jede vlak se 100 cestujícími. Nebo z Brna do Blanska jede vlak s 105 cestujícími z toho 5 režisty. Jaký je rozdíl v ekonomických nákladech na jízdu prvního a druhého vlaku?
„Jaký je rozdíl v ekonomických nákladech na jízdu prvního a druhého vlaku?“ (Budu-li předpokládat, že tuto sugestivní otázku nepokládáte záměrně, tak: ) Ten rozdíl není téměř žádný (pozor, neznamená to totéž co nulový). Nicméně, dopravce nese pouze „riziko nákladů“. Proto vyčíslil nákladovou cenu. Riziko tržeb však nově nese objednatel (JMK). Proto považuje kompenzaci za tržby ušlé z platnosti těchto „nettojízdenek“ (tzn. takových, z nichž tržba nejde „na společnou krajskou hromádku“, nýbrž do rukou konkrétního dopravce. Pádná otázka tedy je: „Z Brna do Blanska jede vlak se 100 cestujícími. Nebo z Brna do Blanska jede vlak s 105 cestujícími z toho… Číst vice »
Klíčovou odpovědí je vytížení kapacity vlaku plus odhadovaná poptávka od do vlaku přesednou cestující z jiných forem dopravy – např. až přesednou lidé, kteří dnes cestující automobily do Brna – tj. jak tito lidé budou cestovat, až Město Brno zpoplatní vjezd do (širšího) centra. Tj. má na tomto konkrétním spoji (kde nyní jezdí 105 cestujících) jezdit vlak s kapacitou a) 140 osob (první poptávaný typ nového vlaku pro JMK)? b) 310 osob (druhý poptávaný typ nového vlaku pro JMK)? c) s jakou kapacitou má jezdit posilový vlak? (a je jedno jestli budeme počítat s tím, že nynější 6-vagonové vlaky řady… Číst vice »
Anebo žádné posily na železnici z Blanska do Brna nejsou potřeba? Protože až režijkáři začnou platit za jízdu, tak třebas se domluví a pojedou ve více lidech autem… Mluvím o tom, že pro cestující z Blanska může být cestování vlakem delší, např. pokud jejich cíl v Brně není někde po trase z Maloměřic/Židenic, ale míří třeba do Řečkovic…
Spíše je otázkou jestli má na exitu 43 u České být velkokapacitní parkoviště P+R, kde auta vezoucí pouze řidiče budou mít možnost zaparkovat a dojít na železniční zastávku Česká směr Brno, pokud potřebují do KrPole
Zajímavé, že režijkáři jsou nepoměrně chytřejší a podnikavější, než zbytek populace, používající železniční dopravu. Protože ti ostatní se dosud nebyli schopni domluvit na spolujízdě a ještě stále používají ty předražené vlaky.
už se těším, jak budu z Mokrý Hory na Pražákovu jezdit do práce vlakem… hodina na to stačit nebude…
Z Brna do Blanska jede vlak se 100 cestujícícmi. Nebo z Brna jede vlak se 115 cestujícímí, z toho 5 režisty a 10 kteří jedou úplně načerno. Jaký je rozdíl….
Značný. Ty režisty teda musíte mnohonásobně líp zaplatit, aby se vám na to nevyflákli.
Z Brna do Blanska jedou dva vlaky. V jednom jede 105 cestujících na jízdní doklady IDS. Ve druhém jede 100 cestujících na jízdní doklady IDS a 5 dalších cestujících, kteří odmítají uhradit jízdné, protože mají se svým zaměstnavatelem, který je současně poskytovatelem tohoto vlaku, nějakou interní dohodu o zaměstnaneckých výhodách. Jaký je pro objednavatele vlaku, který nese všechna ekonomická rizika rozdíl v ekonomickém výsledku prvního a druhého vlaku?
To jsou tak strašný kecy v tom článku… peníze, které kraj nekontroluje jednoduše nemá k dispozici, to je celý ten problém proč tenhle přerod vzniká… A režijky… Nemají náhodou ti co se přímo podílejí na chodu státu, jako zvolení zástupci v krajích a vládě, taky nějaké „menší “ výhody??? Výborně. Já si myslím, že s jejich platy se jedná o … “ velice seriózní , na kterou jiní cestující (občané) nemají šanci dosáhnout, neboť platí mnohonásobně více…“ a ve všem! .. takže si vážená nenažraná krajská a vládní prasata zaplaťte všechno sami a za plnou cenu, stojíte nás všechny moc… Číst vice »
„Nemají náhodou ti co se přímo podílejí na chodu státu, jako zvolení zástupci v krajích a vládě, taky nějaké „menší “ výhody??? Výborně.“ Ptáte se a vzápětí si hned sám odpovídáte. „Já si myslím, že s jejich platy se jedná o … “ velice seriózní , na kterou jiní cestující (občané) nemají šanci dosáhnout“ Dovolím si osobní otázku – tento váš postoj vůči krajským či vládním představitelům byste měl (a sem jej i napsal) i v případě, pokud by JMK souhlasil s uznáváním režijních jízdenek ČD ve všech vlacích ČD bez jakékoliv zpětné kompenzace, je to tak? 🙂 „takže si… Číst vice »
A bylo to skutečně ČD na ruku, nebo ti diletanti nejsou prostě jenom schopni to soutěžit?
bylo to cele site na CD, to byl zamer teto „souteze“
Pak nechápu, proč teď dělají takové ofuky, když jsou takoví kámoši…
Celý ten humbuk okolo režijek je kvůli hamižnosti JM kraje zastupovaného panem Hanákem. A to přesně kvůli 6 milionům Kč, které si myslí že od ČD za režijkáře vyinkasuje. Jak zanedbatelná částka v rozpočtu kraje. Druhá věc. Chudák občan žijící na hranici kraje který pracuje za hranicí kraje. Evropa tarify integruje. Malá pidizemě Česko tarify rozděluje podle krajů. Přeji vám pane Hanáku mnoho spokojených cestujích. Mám ale pocit že jste je právě vyhnal do aut.
„Celý ten humbuk okolo režijek je kvůli hamižnosti JM kraje zastupovaného panem Hanákem.“ Záleží na úhlu pohledu. Jde-li o 6 mil. Kč (?) ročně, pak lze naopak prohlásit, že pro ČD to je (mj. oproti částce, kterou od JMK tak jako tak dostane) pakatel. Jak zanedbatelná částka v jejich rozpočtu. „Chudák občan žijící na hranici kraje který pracuje za hranicí kraje.“ Občan platí násobně vysoké jízdné, než které nejsou ČD ochotny zaplatit za „neČD/neJMK“ držitele svých zaměstnaneckých jízdenek. „Evropa tarify integruje. Malá pidizemě Česko tarify rozděluje podle krajů.“ Např. Rakousko: IDS tarify víceméně dle spolkových zemí; při cestě byť jen… Číst vice »
XYZ: Souhlas, když si odboráři za přitakávání vedení ČD myslí, že jde pro kraj o drobné, nechť zaměstnancům zaplatí za tyto režijky.
Pro příklad, pokud někdo od Letovic jede busem na nádr a pokračuje vlakem do Svitav, žádný odborář se jej nezastane, že musí platit podruhé, nebo že mu zaměstnavatel(nejspíš) cestu neproplatí…
Odborář se zastává prioritně osob které si platí členský příspěvek. To má logiku ne?
Celý ten humbuk je kvůli neochotě/neschopnosti ČD přiznat svým zaměstnancům benefit ve výši 125 Kč měsíčně.
Omlouvám se, zapomněl jsem na zaměstnance SŽDC.
To je váš pocit. Stejný pocirty byly, když se IDS začínal implementovat do autobusů. Tak to funguje až pár let. Nemám pocit, že by se cestující vyhnali do osobních aut. Nechápu, proč totéž co funguje v autobusech nemůže fungovat i ve vlacích. Zvlášť, když už to tam už dávno funguje…. tj Vo Co Go Týhle Play? o to, že už se bude jezdit JENOM na IDS, nikoliv na tarif IDS + tarif ČD. Nevidím žádný zásadní rozdíl.
Zaslechnuto na jednom nádraží. Neberte mě za slovo, jen dávám do diskuse, tak jak jsem minulý týden „dostal“. Výpravčí v jedné stanici: Takže SŽDC nic, jsme asi páté kolo u vozu.. výpravčí si po já nevím 150 letech bude muset platit za vlak. U ČD někdo režijku ano, jiný ne. Všude vládne totální nasranost. Vůči JMK, tak i vůči blbounovi, kdo takovou smlouvu za ČD vůbec podepsal.. Nebýt ČD, tak v kraji nejezdí nikdo. Ani Jančura, nikdo. Nikdo se nepřihlásil.. a nikdo jiný by to nedal. Proč tedy takové ústupky?? Skoro vydírání a ultimáta. To smrdí korupcí… Kdyby JMK chtěl… Číst vice »
Konečně správná otázka – proč ČD nechtějí zaplatit těch pár milionů ročně za jízdné pro své zaměstnance? Připomínám, že smlouva je na 2 miliardy ročně (5,6 miliardy plus DPH). A vemte si jaké vlaky jezdí třebas na S2 nebo na S3… já bych tipl, že na těchto linkách ČD „rýžujou“ jak na Klondike. protože i ten největší trouba by dokázal být v zisku s vlakem starým 50 let (tj. počáteční investice do vlaku by se měla dopravci už dávno „zaplatit“ za ty desítky roků provozu). Uznávám, že před necelými 10-20-ti lety proběhla modernizace, ale nešlo o nic zásadního při porovnání… Číst vice »
Pořád dokola. Zaměstnavatel je SŽDC, tak ať svým výpravčím pořídí jízdenku. A díkonce od kraje se slevou Jak prosté 😃
SŽDC to vážně zvažuje. Otázka, co udělají zaměstnanci SŽDC, čili lidé kteří tu železnici řídí až spatří vlak JMK. Dle reakcí se nepřetrhnou… Pod tím si můžete představit co libo.
@Luke, jasně ať SŽDC zdraží poplatky za používání železnic a to o částku kterou POTŘEBUJÍ zaměstnanci SŽDC na dojíždění z/do práce.. Jednak SŽDC bude férově placená nejen z osobní dopravy, ale taky z nákladní (všimněte si že např. do diskuze se nezapojuje Petr Šimral z Metransu). A taky patrně se ukáže jestli se fakt vyplatí provozovat některé lokálky které jsou nyní téměř bez cestujících.
SŽDC nemůže sama od sebe zdražit poplatek za použití dopravní cesty. To určují politici. SŽDC je tudíž v nevýhodné situaci.
Přetrhnout se nemusí, stačí když budou dělat svoji praci, jinak si zahravaji.
Ono úplně postačí když bude ten výpravčí dělat svou práci striktně podle předpisů a zastaví se podstatná část vlaků sama.
„Výpravčí v jedné stanici: Takže SŽDC nic, jsme asi páté kolo u vozu..“ Já jsem minulý víkend slyšel, jak výpravčí SŽDC ve stanici na pomezí JMK a jednoho ze sousedních krajů při výpravě prohodil pár vět s paní průvodčí ČD, kdy onen výpravčí řekl „zkur**nej Jihomoravskej“. „Takže SŽDC nic, jsme asi páté kolo u vozu.“ Zjevně nevěděl o tom, že pokud za něj ČD zaplatí 1500 Kč za rok, tak mu režijní jízdenka bude ve vlacích objednávaných JMkrajem nadále platit. „Sníh. Njn, co my s tím. Budeme se snažit co se do nás vejde, to je jasný. Aby to jelo.… Číst vice »
Vážně? JMK má kolikrát sněhu až až, a to i v Brně.
Vážně
Pozn. předchozí příspěvek s krátkým textem „Vážně“ jsem nepsal já. Žel, úskalí neregistrovaného psaní. 🙁
„Vážně“ jsem psal já a ten předchozí příspěvek jsem nepsal já. Ale co vlastně znamená „já“? Je tu snad někdo, kdo není já?
tři centimetry sněhu, na Svoboďáku čtyři
Luke: jenže se „soutěžilo tak nějak všechno“. Pokud by se dlouho nikdo nepřihlásil, KU by musel nejspíš sejmout zbytečnosti, kde nesmyslně vyhazuje, jako třeba Boskovic – VO a rozdělit oblast na více částí, kde avizovali soukromnící „chuť “ se přihlásit. Nejspíš by tedy ČD o některé výkony přišla ve prospěch busů, o jiné co by šly „soukromníkům“ a něco jako Tišnov -Břeclav a většina Letovice – Brno by asi zůstala ČD za větší prachy a možná i při zachování režijních výhod. Byla by to ale situace o kterou ČD z dlouhodobého pohledu stojí?? Šlo by opravdu o výhru nad konkurencí… Číst vice »
Někteří kolegové výpravčí, a to zvláště na lokálkách, nějak nepochopili ono rozdělení na ČD a SŽDC. Dělají pro strojvedoucí první poslední, zuby nehty se brání soukromým dopravcům, které mají za póvl. Kolegialita je krásná věc, ale všeho s mírou. Přátelé přeci mohou být i z různých firem, jen to tak „nežrat“ a neprotlačovat.
Ale jak se jim to, že jsme najednou jiná firma, hodilo, když se jednalo o ukončení prodeje jízdenek.
To ani nevím, že SŽDC přestala prodávat jízdenky.
Proč by měla SŽDC prodávat jízdenky? Prodej jízdenek je přeci primárně věcí dopravců
Vážení režisti a ostatní ufňukanci: smlouvu na to, jak to bude, podepsal váš zaměstnavatel (ČD) už před nějakým časem. Pokud se vám znění smlouvy nelíbí, běžte si stěžovat ke svému zaměstnavateli. JMK není váš zaměstnavatel. Pochopte, že nyní dopravu provozuje JMK ve svém tarifu a ČD si najal (na základě soutěže) pouze jako firmu, která ty vlaky bude vozit. Logicky ale kraj chce za každého cestujícího zaplatit. Jestli se ČD rozhodly vám jízdné neproplácet (tak jako vám formou režijky propácejí jízdné jinde), proč se vztekáte na kraj?
Vážený pane Zlamaliku jestli jste to z této diskuze ještě nepochopil proč se jak píšete vztekame i když já bych to nazval jinak na kraj pak to asi nemá cenu vysvětlovat znovu.
Vy jste marnej. Znovu: JMK dal zadání a hledal dopravce, který ho umí splnit. ČD se dobrovolně přihlásily, vyhrály a podepsaly to. Fakt je ten špatnej zrovna kraj?
Režijky mají krom ČD i SŽDC, MD, Drážní inspekce. I bratia Slováci. Zajímavé, že žádný jiný kraj s tím nemá problém, pouze JMK. Vlak objednaný JMK pojede tak nebo tak. Plný nebo třeba jen se dvěma lidma. V čem můžou režisti kraji škodit? Zajímavé, že třeba „režijní“ průkazy DPMB nikomu nevadí….
Viz níže / dříve v diskuzi
No tak v tom případě nemusí jízdné platit nikdo, když vlak pojede tak jako tak, jak by k tomu daňoví poplatníci přišli, aby platili daně, jízdné a někdo jiný se jen tak vozil.
Pokud dlouhodobě jezdí vlak polo/skoroprázdný, tak správně měla (a doufám bude) následovat reakce:
Místo Regionovy pojede 810/RegioMouse… a pokud cestující nezaplní z větší části tento menší vlak, tak místo vlaku pojede bus (a pokud na trati není nákladní doprava tak trať patrně bude zrušena).
Samozřejmě výše uvedené neplatí pro první a poslední vlak, kde je jasné, že není nutné trvat na maximálně využité kapacitě.
Poznámka: Mluvím o PLATÍCÍCH cestujících (je vcelku jedno jestli si jízdu platí ze své čisté mzdy/zisku z podnikání, anebo jestli cestujícím jejich cestování někdo proplací, např. zaměstnavatele). Protože co je (skoro) zadarmo, toho si lidé vesměs neváží
Kraj si zaplatí vlak, ovšem ČD jaksi nemusí do něj lákat pasažéry. Je to tak?
Přesně tak, protože JMK se chce do 2023 zaměřit na využití kapacity = bude-li v konkrétním vlakovém spoji málo využitá kapacita, tak JMK bude po 2023 poptávat dopravu s nižší kapacitou. Holt, ať o konkrétní podobě (a o tom kolik to bude stát z našich daní) rozhodnou sami cestující. A to mluvím o PLATÍCÍCH cestujících.
To je ovšem velmi asociální. Některý vlak jede jednoduše poloprázdný ale i těch 15 osob musí do té práce nějak dojet. Každý nemá auto. Někdo jede k lékaři a už je starý a nemůže ani řídit už. Vy byste ty vlaky škrtnul a co ty lidi? Železnice nikdy nebyla výdělečná a nikdy nebude. Je to především služba.
A co autobus/mikrobus, ten by nestačil? S možností obsloužit i několik jiných vesnic i těch, kam nevedou koleje.
\@Otmar… Pokud dlouhodobě se nedaří vytížit kapacitu ani takového vláčku jako 810, tak o čem chcete diskutovat? Jaké je jiné řešení než přestat vyhazovat peníze za dotování skoroprázdného vlaku a peníze přesměrovat na silniční dopravu – bus, mikrobus, automobilní spolujízda, taxík. Uznávám, že např. je vhodné ponechat v provozu železniční linky tam kde jsou velmi obtížné přírodní podmínky, kdy hrozí že např. v zimě bude silnice neprůjezdná (např. Jeseníky), ale těch lokalit je relativně málo. Ale proč by měla být dotována železniční doprava po lokálce Čejč-Hodonín?… když projíždím Hodonínem, tak z vlaku z Čejče vystupuje míň cestujících než je prstů… Číst vice »
Asi proto, že je ekologická to jste se Axeli na vejšce neučili?
810? Ve srovnání s busem ( i ty nejstarší busy jsou mnohem mladší než 810 tj. jejich motor bude velmi pravděpodobně mnohem lepší po všech stránkách)….
A pokud se budeme bavit konkrétně o lokálce Čejč-Hodonín, tak Vás nenapadlo, že lidi odrazuje železniční nádraží vzdálené několik set metrů mimo centrum – stačí si srovnat,kde zastavuje vlak v těchto obcích, tj. pokud nejede bus, tak spousta lidí radši pojede autem než aby šla těch několik set metrů na vlak).
Takže je otázkou, co KONKRÉTNĚ rozumíte pod pojmem „ekologická“ doprava
No hochu silnice jsou již teď přeplněné, dej tam ještě více autobusů. Myslím si , že smysl celé IDS bylo páteřní systém vlak a autobusy budou navážet cestující, aby nám nejezdili do Brna. Ale ty ne přípoje, které vymyslel asi KORDIS , tomu moc nenahrávají. Někde přijede na zastávku vlak a rozvozový autobus zrovna odjíždí, to by jste si na kraji měli pohlídat .
Máte nějaká čísla, že silnice z/do Hodonína na autobusové nádraží (ve směru od Mutěnic/Čejče) je přeplněná? Pokud máte nějaká čísla, tak kde konkrétně (asi myslím ulici Brněnskou) se to ucpává? Autobusové nádraží v Hodoníně je kousek od vlakového.
Myslel jsem to všeobecně, ne v Hodoníně. Ale když pojedou třeba z Čejče místo 2 autobusů za hodinku 4 nebo 6 do Brna na aut.n. kde není možné pomalu projet. Ale stejně jsi to nepochopil. To nevadí, kdy dopravu na kraji vede chemik nebo co je průmyslová škola a znalec dopravy mu tam poklonkuje se není co divit.
A já píšu, že skončí vlaky z Hodonína přes Břeclav do Brna? Ne. Ty jsou dost vytížené a zůstanou. Rozlišujte prosím. V tom je ten problém, že se do sebe mísí smysluplné linky veřejné dopravy a linky v „klinické smrti“
Daňoví poplatníci už teď přicházejí o miliardy ročně kvůli Babišovým slevám. U režijek hovoříme o cca 6 miliónech ročně které poptává Jihomoravský kraj po ČD. A jsou to železničáři. Jejich režijka je tady od císaře pána.
Pořád Babišovy slevy. Ale že na Slovensku jezdí lidé nad 62 let zdarma jiz pět let, pouze v ve vlacích EC platí 1 euro za přepravu, to se nepíše. A nikoho to tam ještě nezruinovalo.
„Ale že na Slovensku jezdí lidé nad 62 let zdarma jiz pět let, pouze v ve vlacích EC platí 1 euro za přepravu, to se nepíše.“
Jistě že píše.
„A nikoho to tam ještě nezruinovalo.“
Aneb „co je vidět a co není vidět“ – mj. tam „jsou peníze“ na vození důchodců/dětí/studentů de facto zdarma, zato „nejsou peníze“ na zahuštění taktu na mnoha tratích, které dosud jsou stylem „max. 5 párů vlaků za den“.
Ještě bych přidal velmi zanedbaný stav tratí oproti ČR. Prostě když dáte peníze do slev někde jinde budou chybět. Oproti Slovensku máme mnohem lepší stav tratí.
Možno by sa prevezené peniaze dali využiť napríklad na zdravotníctvo? Takže to možno ruinuje zdravotníctvo? Ludia pochopte nič nie je ZADARMO.
DPMB má taky režijky ve smlouvě, taky je musel vyjednat.
Ale tam stačilo si dupnout, že v IDS nebude, a celej IDS tak může jít do pápá lálá…
Co se z rozhovoru se socanem Hanákem už nedozvíte, je třeba to, že díky JMK zaniknou pújčovny kol na nádražích. Hodonín, Břeclav a Veselí nad Moravou. Stejně tak zanikne úschova zavazadel, třeba v Břeclavi často využívaná služba. Turisti si rádi odloží bagáž, aby mohli v klidu poznat město atd. Bohužel… Půjčovny kol supr – za opravdu mírný poplatek máte k dispozici například i elektrokola nebo koloběžky. Obrovská výhoda je mimo jiné i v tom, že kolo si můžete půjčit v jedné stanici – a vrátit v jiné. Plus přeprava vlaky zdarma. No nic, my tu turistiku zabijeme, socani s lidem!
Neházejte zrušení těchto komerčních aktivit ČD na JMK. Ptejte se ČD, případně MD jak pro turisty přijíždějící do Břeclavi dálkovými vlaly zajistili uschovu bagáže, půjčovnu kol, … Já jezdím do práce vlaky denně a kupodivu úschovnu nepotřebuji 🙂 Rovněž pochybuji, že by břeclaváci potřebovali půjčovnu kol …
Břecláváci ne, ale co turisti?
Viz má druhá věta … jaký přístup k turistům mají ČD a MD? Fakt si myslíte, že občan Ladné pojede na výlet do Břeclavi a tam si bude půjčovat kolo?
Jsem turista, jedu z Prahy railjetem. Vystoupím v Břeclavi a rád bych si uložil bágl a půjčil kolo. Proč by to ČD měly rušit i pro tyto pasažéry? Jak píše PzD, ten kdo přijede vlakem 10 km, asi není klient půjčovny ani úschovny.
To neruší ČD, ale přístup kraje. Kraj je ten, kdo by měl z turistického ruchu profitovat a tedy se o něj starat. ČD tuto službu nyní nabízejí jako aktivitu navíc, protože samostatně je to pochopitelně silně prodělečná činnost. Ale pokud výnos z dopravy přebírá kraj a ČD jen vozí, pak si kraj přebírá i tuto činnost, protože na ni má výnosy z prodeje jízdenek (ten už nejde ČD) a zájmem kraje je jistě i podpora turistů, protože turismus přináší zisky do regionu.
PzD
Asi žiješ ve své vlastní bublině. Jsi naprosto odtržen od reality potřeb obyvatelstva, co se sektoru veřejné dopravy týče.
Očividně tématu nerozumíš. Zvaž prosím své další setrvání v této diskusi.
Hmmm … vyloučení za odlišnost názoru? Rád se jako platící uživatel veřejné dopravy nechám odborně poučit o svých potřebách 😃
Hmm… . Nikdo tě nevylučuje za odlišnost.
Pokud by jsi však o dopravě něco znal, tak by jsi věděl, CO platící zákazníci oceňují na veřejné hromadné dopravě, ve vyspělé evropské dopravě.
😉
@X1… namísto obecného poučování co mají dělat ostatní, byste radši mohl nějaký vlastní názor…Třebas co asi ocení cestující, když necelých 8 týdnů před začátkem dlouhodobé smlouvy se od zaměstnanců dopravce dozví, že je fajn stávkovat, protože zákazník jejich zaměstnavatele „neskáče jak pískají“ zaměstnanci dopravce (ale s na jednání se svým zaměstnavatele tito zaměstnanci kašlou)… I v dnešní zběsilé době tento omyl železničářů má velmi velkou šanci, že to bude vtip roku.
Axel Že to bude vtip roku? O tom žádná. 😉 Kritizuji, protože vím a nejsem sám, že krajskou dopravu lze dělat lépe. Každý z čtenářů této diskuze, který jezdí do zahraničí se jistě setkal s efektem synergických procesů jednotlivých elementů, s důrazem na plnění požadavků cestujících, objednavatelů dopravy a legislativy. Vše v kontextu lokálních, národních i mezinárodních pravidel (zákonů) a nepsaných zvyků. Prozatím však pozorujeme jak JMK bačuje pouze v kontextu lokálním, s důrazem na jednostraně zaměřeného cestujícího (typisch PzB = jde k pokladně jednou za rok, ostatní řeší přes internet, úschovnu nepotřebuje, protože o kufr se mu postará najatá… Číst vice »
@X1 S přidáním automatů na jízdenky souhlasím. Nevím, co přesně myslíte osvětou… Byl by konkrétní příklad, kde ta osvěta je správně? Ohledně zbytku tomu příliš nerozumím, protože v Jihomoravském kraji nastane přesně to co požadujete… Železnice si přestává „hrát“ na svém písečku a s IDS JMK jízdenkou pojedu jak potřebuji. A doufám-li správně, tak mnohem pečlivěji se bude vyhodnocovat, kde přidat kapacity či frekvence spojů a kde ubrat…. A to bez ohledu na formu dopravy (busová, železniční, automobilová spolujízdní) Chápu-li správně, tak hlavním motivem změn ohledně nahrazení jízdenek ČD za jízdenky IDS JMK (a bohužel včetně „zániku“ IN25/50/100) je podezření,… Číst vice »
Osvěta = starší výraz pro Informovanost veřejnosti, za účelem jí NĚCO naučit a aby byla schopna to NĚCO jednoduše používat. Ohledně zbytku: Axeli, totálně jste obrátil myšlenku. Vždyť v kontextu Evropy si JMK začal sám hrát na pískovišti a ještě se na něm uzavřel a patrně se na něm i zamkne. Otázka zní. Jak bude IDS JMK použitelný v kontextu národním a mezinárodním? Když si koupím jízdenku z Rakouské vesnice, přes Vídeň, Berlín do Hamburku, bude mi platit i na hvv (mhd) Hamburg. To není otázka, to je fakt. A stejný případ, ovšem s cílem v Brně? NELZE!! Jelikož IDS… Číst vice »
@X1 ten příklad z rakouské vesnice do Hamburku, tak v čem se to liší od situace v ČR? Prosím konkrétně, např. chcete-li vyjet z Malého Beranova u Jihlavy do Hodonína, tak v čem vidíte ten konkrétní rozdíl?
Ohledně zbytku Vašeho komentáře: pročtěte si o5 moji reakci a zkuste tentokrát zareagovat k věci…
Platící cestující z dálky třeba ocení jiné služby (tu úschovnu, půjčovnu, jánevímco), než platící cestující v rámci kraje (návaznosti, integrovaný tarif). Co vy na to? Pokud se někomu hodí zavřít úschovnu aby ušetřil pár korun a dávat to za vinu kraji, tak tomu říkám vych.. čůranost.
Denně dojíždím autobus + vlak + mhd. Mimo to preferuji a využívám vlaky k cestám po ČR, na Slovensko, do Rakouska a Německa (dál raději letadlo). Jsem plně platící cestující. Pokladnu potřebuji 1x ročně – pro pořízení šalinkarty (v e-shopu bohužel zatím víc než Brno nejde). Další jízdenky kupuji v apkách či na e-shopech (Muj vlak, Poseidon, RegioJet, DB, …). Když se náhodou něco děje, z některé z aplikací se většinou dozvím víc a hlavně rychleji než z odjezdové tabule, od pokladní či průvodčího (pokud vůbec přijde). Co potřebuji? Četné a pravidelné spojení, čistá a pohodlná vozidla (jak nástup do… Číst vice »
PzD Já, já, já …. . Egoista? Jsou miliony dalších platících cestujících, kteří se však chovají jinak. A to aniž by tak chtěli. A je naprosto irelevantní zda jsou to mládež, denní či týdení pendleři, baťůžkový turisté, byznys turisté, byznys cestující, senioři pracující, senioři cestující, skupinky seniorů s dětmi na výletech a desítky dalších možností. Prodejní automat na nádraží v Bregenz (A) na mne mluví česky a zeptá se zda chci v Brně na hlavní, dolní nebo Krpole. Dokáže mi vydat měsíční pendler kartu z Lindau(DE) do St. Margreten(CH). Tedy v jiné zemi. Nikoliv v jiném regionu. Kolik takových automatů… Číst vice »
X 1 1.Egoismus? Pouze jsem sdělil své potřeby a zvyky. Na rozdíl od Vás si totiž nepřivlastňuji právo mluvit za všechny cestující, ani se nestavím do role jejich mlučího. Mimo jiné jsem napsal, že se nebudu přít, co potřebují ostatní. 2. Dovoluji si ale podotknout, že jsou miliony cestujících, kteří se chovají stejně jako já. Jednou za rok si pořídí jízdenku a chtějí mít na své pravidelní cestě do a z práce svatý pokoj. 3. Automaty – pokud se matně pamatuji, kdysi jich pár v Brně bylo, proč od nich ČD ustoupily …. Možná v době, kdy je začaly testovat,… Číst vice »
Automaty šetří pokladní a navíc nemají potřebu stávkovat proti zákazníkům.
X 1
Drobná faktická: Nezamyslice – Olomoucký kraj, Třebíč – Vysočina.
A?
No a? Elsterwerda – Berlín – Ludwigslust. Automat v Braniborsku mi dokáže prodat jízdenku, i pro denní dojíždění, která daným regionem prochází. Platná tedy i mimo kraj a pro vícero dopravců. Pokud nefunguje automat na zastávce nebo ve vlaku, prodá mi takovou průvodčí.
To samé bych očekával i u kvalitního IDS. Je IDS JMK kvalitní? Koupím si v JMK, krajskou jízdenku pro denní dojíždění, která krajem durch prochází/pouze začíná/pouze končí?
samozřejmě si v JMK takovou jízdenku koupíte … JMK jasně deklaruje, že pro jízdy přes, do a z JMK bude akceptovat tarify dopravců (včetně mezinárodních :-)), následně SJT … vše je na tomto webu k dohledání
Zdá se, že objednatel vývoje automatu v Bregenz věděl, co chce.
„Dokáže mi vydat měsíční pendler kartu z Lindau(DE) do St. Margreten(CH). Tedy v jiné zemi.“ Technická poznámka – je tomu díky tomu, že dopravcem vlaků právě až do Lindau, jakož do st. Margrethen, jsou ÖBB (dopravce se nemění na státní hranici jako u nás do všech sousedních zemí). Jde tedy o situaci, za kterou nemůže JMK, ale sama situace s ČD či dalšími „národními“ železničními dopravci ze sousedních zemí, že ke změně dopravce dochází na státní hranici. Perličkou je, že o to výhodnější pozici má přeshraniční autobusová linka do Laa a. d. Thaya, která má českého provozovatele (+ český tarif… Číst vice »
Ad: Lindau – Bregenz – St. Margreten. Bingo.
Ale je tam jen taková drobnost. Spolupráce regionálních i celostátních systémů tří zemí.
Stejnou měsíční pendler fahrkartu si mohu zakoupit jak na pokladně DB v Lindau, ÖBB v Bregenz, tak i v kase SBB ve Švajcu. Já si jen vyberu tu, která je pro mne nejvýhodnější. Kupodivu, je to ta, která spadá pod IDS Vorarlberska a je zakoupena v automatu ÖBB. A je fuk že je to v jiném regionu (nebo i v zahraničí). Tam kde se rozmohlo více liberalizace, například Německo, Nizozemsko, se tyto synergické efekty přenášejí i na soukromé dopravce.
Prosím ? Turisté jsou snad přínos pro kraj, tak co s tím má co do činění MD ? Jakou to má logiku ?
Jasně, ČD to dotěď zajišťovaly ve své režii v rámci komerčních aktivit, ale to teď při změně smlouvy přebírá kraj. A nakonec, tohle měla být starost kraje uz dávno… v rámci podpory turistického ruchu.
„díky JMK zaniknou pújčovny kol na nádražích. Hodonín, Břeclav a Veselí nad Moravou.“
V případě Břeclavi (méně pak i v případě Hodonína) platí, že tamní pokladna prodává jízdenky i na jiné než krajem objednávané vlaky.
Kraj zde https://smlouvy.gov.cz/smlouva/soubor/8283103/P3_TPSZ.pdf (str. č. 78 – 83) stanovil mj. počet pokladních, které on v rámci smlouvy zaplatí, ovšem v případě Břeclavi tím více platí, že provoz druhé pokladny/úschovny/půjčovny může být pokryt platbou z úhrady za rychlíkové a expresní spoje.
JMK zakazuje půjčovnu kol nebo úschovnu báglů?
Kraj platil prodej jízdenek IDS, ČD místo toho co by držely otevřenou pokladnu, dotovaly úschovnu báglů a půjčovnu kol. Kraj nemá důvod platit tyto služby
Dovolil bych si nesouhlasit s Vaším názorem, že Jihomoravský kraj nechce úschovnu zavazadel pro turisty nebo půjčovnu kol… Protože jedním ze smyslů, že kromě samostatných měst a obcí existuje taky samostatný kraj, tak je že zajišťuje veřejnou hromadnou dopravu… na čemž by se města/obce těžko dokázali dohodnout, protože co je lidem ze Znojma do dopravních potřeb lidí např. z Vyškova. Ovšem dalším důvodem existence krajů je podpora turistiky, což je průmysl, který se v naprosté většině neobejde bez spolupráce celého regionu… proto bych rovnou nerušil půjčovny kol nebo úschovny zavazadel. Spíše bych čekal, že se bude rozhodovat dle konkrétní lokality… Číst vice »
Jednak se říká „kvůli“, když je to negativní, jednak to není pravda. Nikdo nezakazuje drahám (ČD, SŽDC) takovou půjčovnu nebo úschovnu provozovat i dál.
Ta „vůle“ není o moc výstižnější než ty „díky“.
Přesně tak, „k vůli“ je to nějaké osoby, správně je „z důvodu“. 🙂
Režijky… Nikde to není problém, pouze v JMK. Jistě, kraj nabídnul režijky ČD – ovšem pouze zaměstnancům kteří se budou přímo podílet na provozu. To jsou prosím kteří? Bude to i posunovač ČD? Který dá dohromady soupravy? Bude to i pokladní, která prodá jízdenku? Kdo to bude a kdo ne? Dále kraj požaduje za „ostatní“ režijkáře 1500,- ročně. Za všechny režisty, pozor! Nikoliv třeba pouze za ty s bydlištěm v JM kraji… Ani se ČD nedivím, že s toto pálkou nesouhlasí. Kolikrát asi pojede pan Karel z Děčína do Brna? No? Kolikrát bude jezdit třeba Brno – Tišnov, aby náhodou… Číst vice »
„Nikde to není problém, pouze v JMK.“ Nemáte pravdu, viz mj. i zdejší článek poskytující vyjádření představitele Moravskoslezského kraje o situaci do budoucna. „Dále kraj požaduje za „ostatní“ režijkáře 1500,- ročně. Za všechny režisty, pozor!“ Nikoliv, kraj nepožaduje, aby platba proběhla za všechny držitele těchto jízdenek. Jen za ty, kteří o takový příplatek/aplikaci mají zájem. „Kolikrát asi pojede pan Karel z Děčína do Brna?“ Pokud vůbec, tak nepojede vlakem objednávaným JMkrajem = takový příplatek ani nepotřebuje = bude mít režijní jízdenku bez „JMKpříplatku“. „Připomínám, že režijka, která platí ve všech ostatních krajích plus na Slovensku stojí 1100 Kč. Tudíž se… Číst vice »
Jj, pan Karel se na nějaké IDSko vyflákne a pojede autem.
vyborneN pojede autemN tudiz neni nutno rezijku uznavat
a opět … kraj nepožaduje 1500,- za všechny režisty, ale za ty, kteří v JMK potřebují jezdit a tedy si pořídí přes svého zaměstnavatele příplatek … pokud si jej nikdo nepořídí, dobře … o to kraji přece jde … podporovat chce jen ty zaměstnance ČD, kteří se na provozu pro JMK podílejí …
A SŽDC?
Kraj ale pozaduje za všechny režisty 1500,- .
Nikde se totiž neuvádí, že za režisty z jiných krajů bude chtít méně, nebo nic, takže jak jste na to přišel ?
Požadavek na dodržení platnosti celosíťové režijky byl přeci jasný od počátku.
A víte, kolik stojí normální roční ježdění po celém JMK? i těch 1500 je víc než přátelská cena.
Tak jako máme lokomotivy Bobiny, vagony Honeckery…atd atd. Tak navrhuji pojmenovat vaginy se zeleným pruhem Hanáky 😀 Kluk jeden socanská ušatá 😀
Překlep, vagony. I když ty vagíny taky o něčem vypovídají..
Freudovský překlep?
Ne, fakt nechtěný
Vagony s pruhem… Bavil jsem se nedávno s průvodčí, prý to bude supr. Osobák zastavuje co cca 3-4 minuty a já budu lítat furt do „zeleného“? To jako jak? Už nyní je třeba o víkendech problém, plno lidí. A co když se zelený vagon porouchá, to narychlo polepí jiný? A vagon bude uprostřed, na konci nebo na začátku?
nerozumím … proč by měl běhat, když má být přednostně v tomto/u tohoto vozu?
Protože musí kontrolovat i ty nezelené?
Pokud jsem správně pochopil, tak má hlavně odbavovat. Viz článek
PzD
Asi to v JMK někdo špatně pochopil.
Označené dveře se vyskytují i u západoevropských dopravců. Ale prakticky vždy je za nimi prodejní automat. Pokud tam ovšem automat není, je to neklamné znamení, že jste na velmi vedlejší trati. Potom se může stát, že dojde revizor/štiplístek v nějaké jiné stanici.
Na hlavních tratích (NIKDY neprodává jízdenky vlakový personál (jen ve velmi vyjímečných situacích. – trať Dresden – Leipzig asi 5x jízdenka, za měsíc).
Zkrátka radní a zástupci JMK, nepochopili princip značených dveří. Ulehčili si práci a situaci vyřešili, sraném nahoru.
Ad. Prodej jízdenek: Kolik automatů bude nově rozmístěno?
Průvodčí bude v zeleném prodávat, v ostatních vagónech může revizor pokutovat. Kde jsou na vlaku dva (vlakoš a štíplístek), tam bude štíplístek rovnou pokutovat.
Štiplístek je štiplístek, ať se tituluje jako vlakvedoucí, nebo jakkoliv jinak.
Dotaz na autora rozhovoru – prosím bylo by možné doplnit jak to přesně bude s označovači jízdenek (a případně s automaty na prodej jízdenek)? Jde mi o to, že jestli chápu správně, tak v neděli dopoledne na spoustě nádraží nebude pokladna prodávající celý sortiment jízdenek IDS JMK. Chápu správně, že když na konkrétním nádraží (kde obvykle funguje pokladna) nastoupím mimo provozní dobu pokladny, tak že zaplatím ve vagonu s průvodčím normální cenu za jízdenku? Anebo bez ohledu na otevírací dobu pokladny mi prodá za běžnou cenu průvodčí ve vlaku? Zjednodušeně řečeno – pan/paní průvodčí budou na všech nádražích fungovat jako… Číst vice »
Tak mělo by to fungovat stejně jak v autobusech. Koupíte si jízdenku idsjmk nic jinyho žádný příplatky ne. Proti se to dělá. Ani na darzai nekoupíte jinou jízdenku než idsjmk ta je jediná která se uzná a salinkarta
Měsíční taky ve vlaku? A Univerzální taky ve vlaku…. a tu mi rovnou označí pan/paní průvodčí?
Pokud vím, tak ve stanici s otevřenou pokladnou bude přirážka 50,-.
Myslíte to tak, že bez přirážky mi prodá jízdenku, pokud nasednu na nádraží kde je pokladna, která ovšem v době odjezdu vlaku nemá provozní hodiny (viz např. Modřice, které bude mít otevřenu pokladnu pouze 2 dny z 5 pracovních dní)? Příklad nasedám v Modřicích v pondělí v 15:42, a kolega mě vyhodil před nádražím, že jsem si nestihnul koupit jízdenku… tj. musím do dveří se zeleným pruhem a platím 50 Kč přirážku. Ta samá situace ale je to v úterý, a opět zelené dveře ale tentokrát bez přirážky? A ve čtvrtek se zdržím déle v práci a jedu z Modřic… Číst vice »
Ano, navíc toto není problém průvodčího, že jste přijel na poslední chvíli (navíc to nemáte jak prokázat). Takto to funguje už dnes i u ČD (akorát teda přirážka je 40,-).
Je otevřena pokladna, dostanete přirážku, není, je to bez přirážky.
@Dominik…Tj. klíčové není jestli na nádraží existuje pokladna, ale jestli má provozní hodiny v době odjezdu vlaku? Nebo jestli v době odjezdu vlaku pokladna nebyla v provozu? Tj. jde mi o to, že např. v Brně-Židenicích nepotřebuje JMK, aby v neděli dopoledne byla v provozu pokladna ČD. Ovšem bude-li v neděli dopoledne z dobrovolného rozhodnutí ČD otevřena nějaká pokladna (předpokládám že ČD budou mít zájem prodávat jízdenky na dálkové linky ČD, když už jim v Brně-Židenicích konkuruje RGJ), tak mě to nemusí zajímat (=nemusím čekat ve frontě u pokladny), protože bez přirážky mi jízdenku prodá průvodčí ve vlaku… Stačí když… Číst vice »
Moravsky Pisek neleží na S2, ani S3, tedy nastuote kam chcete
@PzD… aha, díky. Jenom pro zajímavost – oba ranní přímé Sp z Hodonína přes Břeclav do Brna jsou tedy ve dvojím režimu? Tj. z Hodonína do Břeclavi jsou sice s nalepeným zeleným pruhem, ale to je jen jako (protože na této trase mezi Hodonínem a Břeclaví je vždy nádraží s pokladnou)? A z Břeclavi do Brna tento samý vlak má pravidlo, že bez jízdenky nastupovat pouze do těch dveří Interpanteru se zeleným pruhem? Ptám se proto, protože z M. Písku do Modřic (u Brna) jede v 4:44 s přestupem v Hodoníně, kde však pokladna otevírá až 4 minuty po odjezdu… Číst vice »
„oba ranní přímé Sp z Hodonína přes Břeclav do Brna jsou tedy ve dvojím režimu? Tj. z Hodonína do Břeclavi jsou sice s nalepeným zeleným pruhem“
R/Sp linka Brno – Břeclav není S3, ale R13 = na ní se „usměrňovací“ pravidlo nevztahuje.
@xyz Tak tomu nerozumím. Vlak Os v 4:45 z Moravského Písku nemá „usměrněný“ nástup, tj. do Os z M. Písku můžu nastoupit libovolnými dveřmi, a jízdenku mi prodá pan/paní průvodčí ve vlaku bez přirážky? A pokud bych náhodou nevyjížděl z M. Písku, ale vyjížděl bych z Hodonína týmž směrem (na Brno), tak Sp 1770 s odjezdem v 5:26 opět nemá „usměrněný“ nástup, tj. v Ho nastupuji libovolnými dveřmi a průvodčí mi prodá jízdenku bez přirážky (protože pokladna v Ho ještě nemá provozní dobu)? A teoreticky, pokud bych do Sp 1770 nasedal až v Břeclavi (odjezd směr Brno v 5:44, tedy… Číst vice »
Pokud se nepletu, Moravský Písek je do značné míry obsluhován rychlíky. Kolik pokladen či pokladních budou mít ČD či MD pro odbavení cestujících v těchto vlacích? Múžete to taky vygooglit?
Nemyslím, že je Moravský Písek obsluhován pouze rychlíky. Spíš jde o to, že cestující z Kyjovska a Bzenecka pokud chtějí vlakem na okresní instituce do Hodonína, tak jedou přes Moravský Písek. Čili-pohyb cestujících je relativně značný, ovšem nákup jízdenek probíhá mimo pokladnu v M. Písku. V zásadě platí, že vlakem na jih od Brna se z oblasti M. Písku dá dostat pouze kombinací Os do Hodonína a Sp z Hodonína. Pozn. mezi oběma ranními Sp z Hodonína (směr Brno) jede stejným směrem také jeden R, který patrně bude mít odlišná pravidla než jsou ty nově zaváděná od 1.1:2020, ale to… Číst vice »
To je odborník, soudruh náměstek! Takže – JMK nařídí ČD kolik kde bude pokladních…aby se prý ušetřilo. A o to více pošle do vlaků revizorů! Úžasné. Jedni o práci díky JMK přijdou a druzí k ní přijdou jako slepý k houslím… Pokladní propustit, my si tam dáme svoje lidi.
„Takže – JMK nařídí ČD kolik kde bude pokladních“ Přesněji: JMK v zadávacích podmínkách stanovil, kolik pokladních on sám proplatí. Mimochodem, počet otevřených pokladen i tak od konce tohoto roku výrazně poklesne ve všech krajích, byť z jiného důvodu (situace, kdy SŽDC již nebude prodávat jízdenky ČD, tedy toho subjektu, jejichž režijní jízdenky využívají mj. právě i pracovníci SŽDC). A ke zrušení pokladen dochází mj. i v sousedním Kraji Vysočina i v několika případech z kategorie „tam, kde pokladnu už teď provozují samy ČD se svými pokladními“, mj. jde o stanice jako Pelhřimov či Přibyslav. Tzn. nejde o jev, který… Číst vice »
Smluvní prodej jízdenek zaměstnanci SŽDC je max u 15 stanic v ČR. To je naprosto zanedbatelné číslo pane XYZ
„Smluvní prodej jízdenek zaměstnanci SŽDC je max u 15 stanic v ČR.“ Jen v JMK do této chvíle přinejmenším Novosedly, Hodonice, Božice, Šumná, Zastávka, Střelice, Velké Pavlovice, Kobylí, Čejč, Mutěnice, Sudoměřice nad Moravou, Nemotice atd. Např. v Kraji Vysočina do této chvíle Batelov, Bransouze, Kralice, Leština, Luka n/J. Moravské Budějovice, Okrouhlice, Počátky-Žirovnice, Rapotice, Rožná, Ždírec nad Doubravou. Tedy 12 (neúplný výčet) z JMK a 11 (úplný výčet) z Kraje Vysočina, tzn. jen za dva kraje jde o 23 stanic. Pak mj. dosud všechny stanice v oblasti Jeseníků (trať č. 292 + odbočná 295) atd. Bez dalšího taxativního vypisování si dovoluji… Číst vice »
Nevím kde berete ta čísla. Já mám informace přímo od SŽDC.
Přímo u SŽDC najdete seznam cca 160 stanic a zastávek.
https://provoz.szdc.cz/Portal/ViewArticle.aspx?oid=1741137
https://provoz.szdc.cz/Portal/Show.aspx?oid=1567071
Pánové ten seznam je z června 2018. Od té doby došlo ke značné redukci.
Zmatek, bordel pro cestující. Jihomoravský kraj úspěšné odláká z vlaků hodně lidí..představte si, že ze stanice, kde není pokladna nastoupí třeba 20 lidí..to má průvodčí prodávat jízdenky těm a na zbytek vlaku se vykašlat?
nevím přesně kam směřujete … pokud k usměrněnému nástupu, pak těch 20 lidí bude mít alespoň pohromadě a nebude je muset hledat po celém vlaku … ale kde berete tu jistotu, že všech 20 (i když tam není pokladna) nemá jízdenku? většina bude mít předplatní, pár předem zakoupené jednorázovky označené na nástupišti, někdo využije aplikaci ČD či IDS, …
Co to je za nýmanda?? Je o pár let starší, ale u něj s věkem moudrost nestoupá. Bakalář z práva, strojař, pracoval ve stavebnictví. Jak se tenhle nedouk dostal k dopravě?? Řádný hospodář se chová úplně jinak. Tak by měl o dopravě rozhodovat někdo, kdo jí aspoň trochu rozumí.
Bude JMK uznávat průkazy ZTP a ZTP/P? Ve všech debatách o nové podobě placení jízdného tohle nevidím. Nebo to znamená, že krajské tarify ZTP a ZTP/P neuznávají a cestující tak budou muset platit plné jízdné?
Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P jsou jednou z kategorií zahrnutých v tarifu IDS JMK do slevy 75 %, viz https://www.idsjmk.cz/cenik/Cenik.pdf (poznámka „zlevněné A“ + příslušný sloupec tabulky vlevo nahoře). Tento tarif je dosud u linkových autobusů jediným možným, u vlaků „volitelně možným“; nově zřejmě bude „jediným platným“ i u regionálních vlaků v JMK.
Krom toho, IDS JMK nabízí pro držitele těchto průkazů i celoIDSkovou celoroční jízdenku za 2400 Kč.
2400 Kč za rok. Hm, přitom In karta se dá pořídit za 990 Kč na tři roky. To ten krajský tarif je opravdu drahý.
2400 Kč na rok coby „definitivní“ jízdenka (= bez čehokoliv dalšího se dá cestovat v rámci IDS JMK).
Oněch 990 Kč je pouze slevová kartička coby „poukaz na slevu při nákupu běžných jízdenek“.
Nelze srovnávat.
Samozřejmě uznává …viz tarif ids jmk
Jinak co se týče režijek můžeme s tím nesouhlasit nicméně uznávat režijky je nařízeno zákonem a dokud nebude tento změněn dostává se Jihomoravský kraj do pozice kdy by porušoval zákonné normy.
Nemáte pravdu.
Přesně tak, nemá. Jak už jsem psal níže:
– U soutěžených výkonů právní úprava připouští vyloučení platnosti režijních jízdenek. A JMK kompletně byl soutěžen.
– Přesto, JMK nakonec připustil uznávání všech režjiních jízdenek (tzn. i kdyby to bylo zákonem nařízeno, tak by byl „z obliga“), ale ČD nechtějí na jeho návrh přistoupit.
Vážení diskutující, opravdu nikdo z nás nemá představu kolikrat vlastně rezijkar tuto vyhodu již nyní dost nadhodnocenou při prolongacich vyuzije. My prostě víme kam směřovat hod kamenem. V naprosté většině případů je využita zamestnecka výhoda tak akorát při jízdě do práce a nebo rezijkare děti do školy. To je opravdu pan Hanák takový furiant že se pouští do sporu, který kraji nic nepřinese? A k připravovaný záměrům usměrnit cestující na ty s jízdenkou a na ty bez. Je fakt unikát jsem denně svědkem jak si hrají mladíci na honenou s průvodci. Preju panuHanakovi mnoho dalších skvělých myšlenek jak pomoci hromadné… Číst vice »
@Honza… 2 poznámky: 1. Všem dobře fungujícím lidem na železnici (ať už z ČD nebo z SŽDC nebo z ČD Carga nebo z DPOV nebo…) přeji ať jim zaměstnavatel proplácí cestu z/do práce (a klidně ať zaměstnavatel platí tak dobře, aby děti měli na dojíždění do školy). 2. Z mého pohledu nejde ani tak o ty peníze od cestujících (nebo od jejich zaměstnavatele). Pro mě je mnohem podstatnější, aby se ukázal skutečný zájem PLATÍCÍCH cestujících. Tam kde je naroste poptávka přidat spoje/navýšit kapacitu (např. místo spousty aut do širšího centra Brna ať lidi dojedou na busové/vlakové nádraží a přesednou do… Číst vice »
psal jsem to již jinému uživateli, třeba budete rychlejší – jaké ustanovení kterého zákona objednatel, tedy JMK, konkrétně nectí? prosím o citac
Pepa z Depa.
Cituji onen ZÁKON:
Ministerstvo stanoví ceny jízdného a přepravného a podmínky jejich uplatnění (tarify) pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti České dráhy, zaměstnanců státní organizace Správa železniční dopravní cesty, zaměstnanců ministerstva a Drážního úřadu, podílejících se na zabezpečování, provozování drážní dopravy, poživatelů důchodů, kteří pracovali v oblasti drážní dopravy, jakož i jejich rodinných příslušníků.
Ministerstvo má rozhodující slovo a kraji to může, teoreticky, nařídit, protože je nejvyšším orgánem v daném segmentu.
@Manitou… „§ 1 Předmět úpravy (1) Tento zákon upravuje a) způsob zřízení a činnost akciové společnosti České dráhy a b) zřízení a činnost státní organizace Správa železniční dopravní cesty, jako právních nástupců státní organizace České dráhy.“ Tj. smlouva se týká Českých drah (kde akcionářská práva vykonává mj. MinDopravy) a SŽDC, kde zřizovatelem této příspěvkové organizace je Ministerstvo dopravy… Tj. souhlasím, že Ministerstvo dopravy má velké slovo v rozhodování Českých drah a v rozhodování SŽDC. Ovšem jak vyplývá z Vámi citovaného zákona, tak tento zákon se týká POUZE Českých drah a SŽDC. No a kde ve smlouvě o dopravě v Jihomoravském… Číst vice »
Zákon je „vyšší bere“. V tom se snad shodneme.
Tedy, z tohoto pohledu, může být ve smlouvě cokoliv a to, za jakých podmínek bude daná skupina cestovat má rozhodující slovo MD.
Chápu postup MD, že se do toho nemontuje a čeká, zda se strany nedohodnou.
Pokud se nedohodnou, do jednání vstoupí „befelem“.
To je běžná praxe na všech úrovních řízení.
Pochopitelně nevím, kdo a jaké má zde zkušenosti v oblasti řízení kolektivů a firem, ale dle příspěvků se to jeví, že jsou to, ve valné většině, osoby řízené nikoliv řídící.
Dalším aspektem soutěže, kterou zde neustale operuje jistý člověk, je, že se přihlásil jediný zájemce.
V případě, že by se nepřihlásil nikdo, zůstalo by vše v provizoriu a tedy dle zaniklé smlouvy.
Tudíž JMK háže ramena, ale je tím, kdo tahá za kratší konec, čehož si je vědom velmi dobře. Nejdřív nikdo, poté jen někdo, nyní všichni a snaží se v křeči z toho ještě něco vydolovat.
Byznys je o schopnostech dostat z minima maximum. A to absolutně nezvládl.
„Nejdřív nikdo, poté jen někdo, nyní všichni a snaží se v křeči z toho ještě něco vydolovat.“
Naopak, jde již o dvě vstřícné ústupky (kdy – vašimi slovy – z toho po oněch dvou ústupcích – „vydoluje“ ještě méně).
„Byznys je o schopnostech dostat z minima maximum.“
Situace, kdy státní orgán přikazuje obchodní společnosti, aby ta uznávala své zaměstnanecké jízdenky i jiným subjektům než svým vlastním zaměstnancům či rodině, je velmi vzdálen od pojmu „byznys“.
S copywritery nediskutuji.
Nereagujte na mé komenty, jako nereaguji na vaše, dokud se nezbavíte své potřeby kopírování a naučíte hovořit i bez toho.
„Nereagujte na mé komenty“ Pro jistotu napíši i sem: Vygooglil jsem si, co je tento „paragraf“ zač; jde o toto https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwiQlI7Yzd3lAhWRblAKHS7vCOIQFjAAegQIBRAC&url=https%3A%2F%2Fwww.adpcz.org%2Fcomponent%2Fphocadownload%2Fcategory%2F11-ostatni%3Fdownload%3D242%3Atarif-jizdneho-a-prepravneho-pro-prepravu-zamestnancu-cd-szdc-md-a-du-ucinnost-od-1-1-2018&usg=AOvVaw2A7Z_ODa2-53d0Ga3h4Szb. Z textu vyplývá, že jde o příkaz od MD směrem k ČD, a. s., v tom smyslu, kolik Kč mají stát roční režijky. A pozor – na straně č. 5 je výslovně uvedeno 5 bodů uvádějících, kterých případů se platnost takto stanovených (+ oceněných co do ceny, kterou platí zaměstnanec) režijních jízdenek netýká. Pátým bodem onoho vyloučení z platnosti je bod: „vlaků ČD, a.s. zajišťovaných v režimu veřejné služby dle zákona č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě… Číst vice »
Zakopaný pes bude v základu celé věci. Provozování železniční dopravy nikdy nebylo ani nebude pravý byznys. Nikdy to nebylo rentabilní ani nebude. Je to prostě služba, kterou bude vždy někdo muset dotovat. Jde jen o to komu a za jakých podmínek. Takže slovo byznys bych v tomto oboru činnosti vůbec nezmiňoval.
Spíše bych řekl že se jedná o byznys s dotacemi. Bez nich by tady nebyl žádný dopravce. Ani RJ ani Leoš.
Obecně bych s Vámi souhlasil, pouze mi není jasné k jakému tématu diskutujete (evidentě jste mimo téma tohoto článku a příslušné diskuze k tomu článku).
Nazval bych to základy obchodního vyjednávání, kdy je pozice vyjednávacího s jediným zájemcem velmi slabá.
Prakticky to není určené pro vás, ale jiné natvrdlé kolegy a ekonomická embrya.
„Nazval bych to základy obchodního vyjednávání, kdy je pozice vyjednávacího s jediným zájemcem velmi slabá.“ – Nejde o „zájemce“, ale již zasmluvněného dodavatele, který podpisem smlouvy souhlasil s jejími podmínkami. – Obchodní vyjednávání běžně probíhá před podpisem slouvy, ne po něm. ČD, a. s., smlouvu podepsaly cca v polovině roku 2018. I zde odkáži na plné znění (a to v kratším, „stravitelnějším“) odkazu vámi citované pasáže: http://www.uzz.cz/files/0grb7_Tarif.pdf kde na straně č. 5 v dolní části je uvedeno vymezení, že tato právní úprava se nevztahuje na vlakové spoje vzešlé z nabídkového řízení (kde nabídkové řízení probíhalo právě v JMK) + připomínám,… Číst vice »
“ V případě, že by se nepřihlásil nikdo, zůstalo by vše v provizoriu a tedy dle zaniklé smlouvy.“
Což se nestalo; jeden subjekt se přihlásil a smlouva s ním byla podepsána. Tzn. vaše poznámka je irelevantní.
Jestliže se bavíme, že nějaká smlouvě podléhá zákonu (např. Zákonu o veřejných zakázkách), tak bychom se shodli, že platí = zákon má téměř vždy přednost před smlouvou. Ovšem vůbec nechápu souvislost tohoto Vašeho názoru s výše popsanou konkrétní situací… Copak jste slepý, že si neumíte přečíst, že České dráhy nemají co mluvit do toho kolik peněz bude platit ten který cestující v Sp/Os v Jihomoravském kraji…. Ještě jednou – Vámi citovaný zákon se vztahuje POUZE na České dráhy (a na SŽDC)… a protože České dráhy se v novém typu smlouvy zbavili činnosti o tom jaké bude jízdné, tak se na… Číst vice »
Asi jsem se nevyjádřil dosti jasně.
Protiprávní paragrafy smlouvy jsou neplatné, tak to funguje ve všech smlouvách.
Například smluvní pokuty. S těmi mohou souhlasit obě stranyv daný okamžik a případě plnění se platící strana může obrátit na soud a ten může rozhodnout, že je její výše v rozporu s dobrými mravy a tak podobně. Poněkud vzdálený případ, ale aktuálně mě nic lepšího pro příklad nenapadá.
Nerozumíme si – Vámi citovaný zákon se nevztahuje na typ smlouvy, kde České dráhy POUZE jezdí. Tj. nejvztahuje na typ smlouvy, kde získávání/lákání zákazníků (=cestujících) má na starosti někdo jiný, v tomto případě Jihomoravský kraj… P.S. Vůbec nevylučuji, že nějaká ujednání mezi zaměstnanci Českých drah (a jejich dětmi, či bývalými zaměstnanci ČD t.č. v penzi) ukládají Českým drahám zajistit cestování pro tyto osoby. Ovšem řešením je, že České dráhy se zařadí na STEJNOU čáru jako všichni ostatní cestující = osoby které České dráhy v minulosti vozili jako jakási neviditelná součást mzdy, tak za jízdu budou platit …. Protože jedině tak… Číst vice »
Zákon se týká dopravce + SŽDC, což je, dle zákona, prakticky stejná firma, pouze administrativně rozdělena z objektivních příčin. V tomto kontextu je objednatel zcela vedlejší, protože teoreticky může provoz zajišťovat kdokoliv jiný, například RGJ, LE, OBB, DB,… dle toho, kdo v soutěži uspěje. S ohledem na to se akceptace jízdních výhod zaměstnanců považuje za samozřejmé. Nelze považovat za srovnatelné lokální dopravce u busů (třeba BORS). Podle mě to dané osoby ani nenapadlo v souvislosti s minimálními náklady na toto jízdné v celkovém balíku, což je smutné, leč se stalo. Ještě smutnější je neochota kraje řešit kulturu dopravy, ale to,… Číst vice »
„Zákon se týká dopravce + SŽDC, což je, dle zákona, prakticky stejná firma, pouze administrativně rozdělena z objektivních příčin.“ Naopak – dle právních úprav počínaje obchodním zákoníkem jde samozřejmě o dva různé právní subjekty, dokonce každý z nich má odlišnou právní formu. „V tomto kontextu je objednatel zcela vedlejší“ Objednatel ano, ne však způsob přidělení kontraktu. Odkazovaná právní úprava zmiňuje mj. vyloučení platnosti u spojů vzešlých z nabídkového řízení. „neřešilo nesmysly na tomto málem hřišti se svými jednotkami, které nemá, kdo obsluhovat.“ To, že je „nemá kdo obsluhovat“, je váš subjektivní dojem. Obsluha souprav bude předmětem soutěže ze strany JMK… Číst vice »
Jasně, že zákon se týká činnosti Českých drah (a SŽDC). Ovšem činností Českých drah u Sp/Os v Jihomoravském kraji není starost/pravomoc kolik a komu jaké jízdné.
Možná jsem natvrdlý, ale kde KONKRÉTNĚ JE PŘIKÁZÁNO, že České dráhy mají POVINNOST (ze zákona) rozhodnout kolik a od koho budou vybírat jízdné…
České dráhy se dobrovolně rozhodli, že v Sp/Os v JMK nechtějí mít starost/pravomoc jídzného (a to výměnou za to, že všechny Sp/Os na Jižní Moravě budou Českým drahám velmi pravdpodobně vydělávat, protože všechny předem odhadnuté náklady zaplatí Jihomoravský kraj)
Axel:*Bohužel se musím vzdálit, mám i jiné záležitosti než tu stále být.
Děkuji za korektní a smysluplnou diskusi. 🙂
Dobrovolně? JmK se rozhodl, který typ smlouvy uzavře, ČD na to vliv neměly.
„Protiprávní paragrafy smlouvy jsou neplatné“
I zde raději připomenu, že odkazujete na právní úpravu, která jednak upravuje cenu režijní jízdenky stanovenou „od MD k ČD“, a to ve smyslu „kolik Kč ročně mohou ČD vyžadovat za tuto jízdenku od zaměstnanců“. Tzn. neupravují výši kompenzace za tuto jízdenku od objednatele (kraje) k dopravci.
A hlavně – odkazovaná právní úprava výslovně vylučuje svoji platnost mj. na soutěžené výkony (+ krom toho např. na nostalgické či komerčně provozované vlaky ČD).
Takže zákon nenařizuje, že režijky platí všude. Zákon říká, že MD stanoví ceny a podmínky. A MD již pře několika lety tarifem stanovilo, že režijky neplatí ve vysoutěžených vlacích. A kraj soutěžil. V čem tedy kraj porušuje zákon?
Odpověděl jsem výše
zákony, tarify, …, se prostě v tomto státě mění, jak je zrovna potřeba … pokud to vnímáte takto … howgh
„Ministerstvo má rozhodující slovo a kraji to může, teoreticky, nařídit, protože je nejvyšším orgánem v daném segmentu.“
Ovšem JMK (již) nemá problém s tím, aby všechny režijní jízdenky (i pro osoby, které se zajišťováním smluvní dopravy v JMK nemají nic společného) nadále v regionálních JMvlacích platily.
„Ministerstvo stanoví ceny jízdného a přepravného a podmínky jejich uplatnění (tarify) pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti České dráhy“ Vygooglil jsem si, co je tento „paragraf“ zač; jde o toto https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwiQlI7Yzd3lAhWRblAKHS7vCOIQFjAAegQIBRAC&url=https%3A%2F%2Fwww.adpcz.org%2Fcomponent%2Fphocadownload%2Fcategory%2F11-ostatni%3Fdownload%3D242%3Atarif-jizdneho-a-prepravneho-pro-prepravu-zamestnancu-cd-szdc-md-a-du-ucinnost-od-1-1-2018&usg=AOvVaw2A7Z_ODa2-53d0Ga3h4Szb. Z textu vyplývá, že jde o příkaz od MD směrem k ČD, a. s., v tom smyslu, kolik Kč mají stát roční režijky. A pozor – na straně č. 5 je výslovně uvedeno 5 bodů uvádějících, kterých případů se platnost takto stanovených (+ oceněných co do ceny, kterou platí zaměstnanec) režijních jízdenek netýká. Pátým bodem onoho vyloučení z platnosti je bod: „vlaků ČD, a.s. zajišťovaných v režimu veřejné služby dle… Číst vice »
Nevím, zda je přesně takto právně pojato…nicméně jediná zákonná norma, která je českými občany všeobecně a bezvýhradně přijímána, měří 17 cm na délku a 7,4 cm na šířku…ačkoliv možná ani to ne, v době bezhotovostních převodů pozbyla významu.
@Otmar… chápal bych, kdybyste Vy, jako papaláš železničářských odborů svolával stávku, aby Váš zaměstnavatel, tj. České dráhy hnali k soudu Jihomoravský kraj za údajné porušování smlouvy Jihomoravským krajem…. A chápal bych stávku jejímž cílem by bylo dotlačit zaměstnavatele (České dráhy), aby zaměstnancům Českých drah proplácel jízdenky v Os/Sp provozovaných Jihomoravským krajem, a to do momentu než rozhodne soud (tj. po případném vítězství ČD u soudu by Jihomoravský kraj proplatil Českým drahám vše, až do haléře)…. tj. jste-li si fakt jistí, že by České dráhy přesvědčili soud, že Jihomoravský kraj porušuje smlouvu… Ovšem s ohledem na nízkou úroveň diskuze zdejších údajných… Číst vice »
Asociální socan zdražuje lidem cestování.
Nene, to jste poplelt. Socan z Jihomoravského kraje rozdává železničářům 80 až 90% slevu z obvyklé ceny paušální jízdenky a to z kapsy ostatních cestujících = tj. poskytnutím té brutální slevy socani zdražují cestování všem kdo nejsou z ČD… (a je jedno jestli jde o jihomoravské socany z ANO nebo z ČSSD)
Škoda, že nikdo z místních znalců problematiky jízdenek z pohledu dopravce, dosud neokomentoval tu záhadu, kam „mizí“ peníze za konkrétní jízdenky ve vlakové dopravě (=na rozdíl od autobusové):
Otázka: Jak je to s platbami kompenzací za státní slevy pro studenty a seniory. Když se zaváděly, stát deklaroval, jak ušetří krajům díky nižší prokazatelné ztrátě. Projevilo se to u vás nějak?
Odpověď: V autobusech ano, ve vlacích v podstatě nijak. I to se změní od ledna, kompenzace budou plně JMK.
Jakpak to budou řešit gumy v Plzni, kde je v brutto vysoutěžené smlouvě na linku P2 gigantická nezastropovaná pokuta za každý neodjetý kilometr z důvodu stávky? 🙂 Smůla co? 🙂
Funkční odbory by vůbec neměly brát na tato ustanovení.
V tom případě dopravce zaplatí za jeden den stávky cca několik desítek milionů korun. 🙂
Tím lépe pro stávkující, ne?
Mám obavu, že je to dvousečné… Stávkující se mohou prostávkovat na úřad práce… A to tím, že podnik položí kvůli pokutám…
I kdyby České dráhy skončili, tak velká část železničních linek bude dál v provozu. Protože železnice má zákazníky. Spíše by dopady stávky měli řešit ti železničáři jejichž živobytí se týká (skoro)liduprázdných spojů či málo používaných linek. A také by to měli řešit na těch tratích (jako Čejč-Hodonín) kde IMHO kromě téměř nevyužívané regionální osobní dopravy nejezdí žádné jiné vlaky jako např. dálkové/mezistátní pasažéřské nebo nákladní..
Tady je takových právních expertů, až to není hezké. Je v té smlouvě napsáno, že dodavatel ručí i za škody, které nezpůsobil?
Platí penále za spadané stromy?
Já nechápu, který blb vám tohle nakukal, že to tu furt tak papouškujete.
Ten Hanák těma blbýma kecama provozní zaměstnance a potažmo cestující tak nasere,že ta stávka opravdu vypukne.
– Připomínám, že JMK nabídl Českým dráhám uznávání režijních jízdenek pro všechny jejich držitele; pomyslný míč je nyní na straně ČD.
– Jaké (dle vašeho názoru) „blbé kecy“ z úst p. Hanáka (které by dle vašeho názoru být příčinou vypuknutí stávky) máte na mysli? Děkuji za odpověď.
myslim,ze cestujici chape celou situaci jinak nez rezijkari
Drtivé většině cestujících jízdné zlevní, takže nenasere a problémy ufňukaných režistů je nezajímaj. Konečně v dolech a továrnách furt nabíraj, tak můžou jít tam, zatím ale žádné hromadné výpovědi.
Nejsou
Nezlevní. Ten kdo chtěl jezdit za tarif JMK už na něj dávno jezdí. Jenže je plno cest, kde bylo cestování za tarif ČD levnější. A to nám kraj sebere.
Třeba přeprava kola: s ČD za 40Kč, tarif JMK za 78. To už je nehoráznost!
@malej-jarda… prosím to je nějaká novinka těch 78 Kč za kolo, ne? Odkud kam stojí jízda samotného kola 78 Kč? https://www.idsjmk.cz/cyklo.aspx
A to JMK až bude za rok zaveden JST také prohlásí že tento tarif v jejich vlacích nebude platit protože by ztratili přehled a to jako správní hospodáři nemohou připustit 😀.
Tarif dopravce a SJT má ale jednu diametrální odlišnost … přiřazování tržeb a jejich dělbu v SJT zajišťuje na dopravcích nezávislá autorita 😃
A jak ta autorita pozná že cestující jel např. při přestupu v JMK dále vlakem krajským nebo jiným. Nebo snad JST bude vázán jen na jeden konkrétní vlak?
To je ale něco jiného … nezaměňovat statistickou nepřesnost se zkreslováním a neprůhledností
Prostě JMK ten úplný přehled mít nebude a o tom jsem psal. Nárok na to SJT neuznat asi mít nebude a dostane se do podobně situace možná i hodně podobné jestli i v SJT bude dohodnutá nějaká obdoba režijky. Tak proč proboha to celé kvůli jednomu roku takto komplikuje. Když ještě ke všemu nemá žádnou představu o kolik na tržbách kvůli rezijkam cestujících z jiných krajů přichází.
1. jako správný hospodář může připustit statistickou nepřesnost, nemůže ale připustit neprůhlednost 🙁
2. pokud stár do SJT zakomponuje režijky, bude je jako nařízenou slevu muset kompenzovat stejně jako jízdné pro děti a důchodce. Nepředpokládám, že by Regiojet a další dopravci vozili režijkáře zdarma.
A jsme opět u stejného problemu jak Ta nezávislá autorita pozná jakým vlakem cestující jel a komu má co kompenzovat když třeba do JMK vjede rychlíkem a pak bude mít možnost přestoupit buď na osobní vlak nebo na rychlík a dojet do cílové stanice. JMK bude mít ještě menší přehled než má teď.
„JMK bude mít ještě menší přehled než má teď.“ Teď, když jdou tržby do kapsy provozozovatele/dopravce, nemá přehled ani sám kraj (ten jen platí fixní částku); navíc ani samy ČD neumějí (jak jste nyní vy sám přesně popsal) rozklíčovat tržby na konkrétní vlak (žádné načítání QR kódu neprobíhá; přepravní průzkumy prováděné přímo Českými dráhami také ne, přinejmenším ne v JMK). Dalším aspektem (kromě těch, které jsem zmínil buď já či předřečník) je, že vyšší cenová hladina JST oproti IDSkovému jízdnému zajistí, že i při možném zkreslení ve smyslu „pro regionální vlaky v JMK rozklíčováno menší % tržeb ze JST než… Číst vice »
„Prostě JMK ten úplný přehled mít nebude a o tom jsem psal.“
V diskusi k jinému článku od jiného diskutujícího zaznělo, že rozklíčování jednotlivých jízdenek a tržeb z nich při přestupech má probíhat přes načtení QR kódů přenosnými pokladnami.
(Nevím, zda/nakolik to je pravdivé; nicméně subjektivně bych to považoval za dobré řešení.)
No obzvláště v JMK je toto spíše utopie po tom co JMK vymyslel. Já jako cestující s jízdenkou nastoupim do neoznačeného vozu kam se průvodci s největší pravděpodobností ani nedostane jak mi potom načte ten kód. Aby se nacetlo vše muselo by být mnohem více průvodcích. A chodit po vlaku hodně rychle jak říkám aby toto fungovalo spolehlivě je spíše utopie.
Další (klidně i souběžně prováděnou) eventuální činností mohou být přepravní průzkumy v rámci celé sítě SJT. Ostatně, i v JMK je rozklíčování tržeb z IDSkového jízdného směrem k jednotlivým dopravcům prováděno mj. na základě průzkumu prováděného s IDSkovými jízdenkami.
Nicméně, souhlasím s předřečníkem ve věci „nezaměňovat statistickou nepřesnost se zkreslováním a neprůhledností“ včetně jevu typu (v jakémkoliv kraji, kdy mimochodem JMK není jediným, který zavedl či v blízké době hodlá zavést bruttorežim) „statistická nepřesnost vzešlá z toho, že průvodčí nestihne zkontrolovat/načíst jízdenku“.
Tak já jako rezijkar jsem osobní vlak nebo spěšný vlak v JMK použil naposledy někdy před pěti lety. A takových nás je naprostá většina . Tím myslím těch z jiných krajů. Pakliže by se konaly jen ty občasné průzkumy musela by to být veliká náhoda abychom se v těch průzkumech vůbec objevili. Takže by nakonec JMK nedostal vůbec nic žádnou kompenzaci. I na tomto příkladu je jasná nesmyslnost požadavků JMK dostat za každého rezijkaře z cizích krajů 1500 korun.
„Pakliže by se konaly jen ty občasné průzkumy musela by to být veliká náhoda abychom se v těch průzkumech vůbec objevili. Takže by nakonec JMK nedostal vůbec nic žádnou kompenzaci.“ – Režijní jízdenka není IDSkovou ani SJTkovou jízdenkou = na ni se obsah mého příspěvku nevztahuje. – Kompenzace od ČD směrem k JMK za platnost režijní jízdenky (z kategorie „mimo pracovníka ČD v JMK + jeho rodinu) je požadována coby roční paušál 1500 Kč, nikoliv coby „poplatek za každé načtení karty“. Tzn. vaše poznámka je v této věci irelevantní, včetně následné věty „I na tomto příkladu je jasná nesmyslnost požadavků… Číst vice »
Ale diskuze je přeci o případných rezijkach zakomponovaných do SJT a o tom jak je kompenzovat. Ta poslední má poznámka o 1500 korunách byla jen proto že je nesmyslné chtít ty peníze i za někoho kdo do JMK nejezdí.
„je nesmyslné chtít ty peníze i za někoho kdo do JMK nejezdí.“
Jak již napsal i předřečník – JMK peníze za „jízdenky těch, kdo do JMK nejezdí“ nechce.
Jednoduše takové režijní jízdenky budou bez aplikace umožňující cestování v regionálních vlacích objednávaných JMkrajem.
Ale když si vše řádně pročtete, JMK chce těch 1500 pouze za ty, kteří budou mít pořízen příplatek a tedy v JMK potřebují jezdit, nikoli automaticky za všech 90 tis.režistů.
„použil naposledy někdy před pěti lety“
Takže vám vlastně ani nevadí, že tam nebude platit.
Neboj žádná režijka tam nebude. 😄😄😄
Nazdar 😀 jestli jsi četl můj predchozi příspěvek tak mi to je naprosto jedno když tam nejezdím mě je nějaká režijka od JMK naprosto lhostejná.
A jen tak mezi námi uvidíš že bude 😀.
Tak proč to už několik týdnů řešíte, když je vám to naprosto jedno?
Kvůli principu.
A jak kraj pozná,jestli na jeho jízdenku jedu osobním vlakem nebo rychlíkem, který platí stát? A jestli pečlivě tyhle peníze odvede MD.
bacha at rezijkarum nepraskne cevka,Nechapu proc by mel kraj platit nejake firme dojizdeni jejich zamestnancu do práce??? A jak je velmi dobře znamo tak rezijkari nepouzivaji rezijky jenom k cestam do práce.ale i k ruznym vyletum atd
To je tak jednoduché že se divím že to nechápete 😀. Ale pozor aby cévka nepraskla vám až JMKj ustoupí jako ostatní kraje.
„Ale pozor aby cévka nepraskla vám až JMKj ustoupí jako ostatní kraje.“
Vždyť už ustoupil. Souhlasí s platností režijních jízdenek ČD nejen pro zaměstnance (+ rod. přísluš.) ČD zajišťující provoz vlaků v JMK, ale (zjevně oproti původní verzi) i pro ostatní skupiny držitelů těchto jízdenek. Leč, ČD se k tomu staví vlažně (jinak by nyní již nebylo o čem diskutovat).
Uz jste byl na leceni skrz ctrl+c ctrl+v?
Vlažně? Chtějí se dohodnout, ale kraj chce nesmyslně vysokou kompenzaci, a jaký si pán na kraji nechápe, že odbory s ČD souhlasí (že kompenzaci chce kraj vysokou), když vykřikuje ať se odbory domluví se zaměstnavatelem a neútočí na kraj. Jaktože se SŽDC s ČD (před asi 2 roky) v pohodě dokázalo domluvit?
„Vlažně?“
Ano, jinak už by dohoda byla na světě. Kraj ustoupil již dvakrát – návrhem nižší ceny pro režijní jízdné 480/990 Kč a poté tím, že připustil možnost platnosti zaměstnanecké jízdenky ČD i pro ty osoby, které nezajišťují smluvní přepravu v onom kraji.
ČD nebyly schopny ustoupit ani v onom třetím kroku.
„odbory s ČD souhlasí (že kompenzaci chce kraj vysokou)“
= odbory zastupující zaměstnance dodavatele rozhodují o tom, jakou smí po jeho zaměstnavateli požadovat odběratel kompenzaci za uznávání svých podmínek namísto (dodavatelem smluvně stanovených coby primárních) tarifních podmínek objednatele. 🙂
JMK neustoupi,protoze nabidl CD dohodu za určitých podminek ,tzn,ze rezijkari nebudou jezdit na naklady kraje,ale na naklady CD
Ano, proti tomu nikdo neprotestuje, jen ČD i odbory nesouhlasí s výši kompenzace.
Tady někdo závidí. I když ani není co..
V praxi se jedná o politickou sebevraždu zastupitelů JMK. Zcela nepochybně se jedná o zhoršení pro tisíce lidí, kteří ve volbách zohlední jejich absurdní jednání, když teď se dohadují o režijky a zdražují veřejnou dopravu, přitom za rok 2018 na business lety Jihomoravský kraj zaplatil za provozování linky Brno – Mnichov – Brno letecké společnosti BMI regional necelých 22 milionů korun. https://zdopravy.cz/kraj-spustil-tendr-na-leteckeho-dopravce-pro-linku-z-brna-do-mnichova-25092/
Jako obyvatel JMK neočekávám že by v krajských volbách byla železniční doprava významným tématem, ta trápí hlavně pár šotoušů.
@Stráťa… souhlas, že ve velké části JMK je dostupná náhrada za regionální železniční dopravu Sp/Os. Takže stávka cestující naštve, ale za pár měsíců/roků se najde náhrada za ty méně používané spoje/linky Sp/Os… no a lidem v ČD/SŽDC, kteří nebudou nadbyteční, tak dostanou přidáno, protože zůstanou jenom ty nejvíc využívané spoje/linky Sp/Os a tak zbyde dostatek peněz z dotací, které se neutratí za jízdy poloprázdnými vlaky, ale ušetřené dotace namísto toho půjdou k zaměstnancům… Tak ať už ta stávka začne, ať tím odstartuje redukci přebytečných linek (a taky redukci tratí, zejména těch málo používaných nebo těch tratí kterou vedou souběžně se… Číst vice »
Mýlíte se. Např. kvůli zpackané optimalizaci v Pardubickém kraji v roce 2011 uspěl další rok Jaromír Dušek.
Režijkáři nemají většinu, ovlivnit mohou maximálně tak volby do zbytečného senátu, kam nikdo nechodí.
Nebejt režijek tak ten web můžou zrušit 😀
Jihomoravský kraj je jediný který se musí chovat jako řádný hospodář? Toto slovní spojení je politiky zneužíváno podle toho jak se jim to hodí. Tedy náměstky hejtmanů odpovědných za dopravu v ostatních krajích by podle vyjádření pana Hanáka měli zavřít. Nebo zákony platí v každém kraji jinak?
Bohužel ve spoustě věcí má jinak pan náměstek pravdu 🙁
No, pokud se nepletu, pochyby ohledně vykazování tržeb ČD veřejně vyslovil např. plzeňský hejtman
Což ovšem neznamená, že jsou ty pochyby oprávněné. Ono to také může být dle přísloví… podle sebe soudím tebe.
Koukám že za řádného hospodáře se dá schovat taky úplně všechno -:)
Bylo by vhodné zmínit stranickou příslušnost náměstka, abychom věděli, koho nevolit. Našel jsem, že se jedná o člena ČSSD.
„Když jde o peníze, každý je téhož náboženství.“ François Marie Arouet, zvaný Voltaire.
I na tarifních problémech se ukazuje, že vznik krajů v této podobě byl velký omyl.
Kdybyste jen věděli, jak ten pán lže 🙄 To co říká do médií se diametrálně odlišuje od toho, co probíhalo během jednání mezi KÚ a ČD. Aby to vypadalo tak, že oni nic, oni zlatí, to České dráhy fuj fuj 🙁 Cestující jsou jim naprosto ukradení. Ten zástup stížností na zdražení dopravy (ne od nějakých režijkářů, bohužel od běžných cestujících) taky nepřiznají a navíc dopravě bohužel nerozumí ani omylem. Papouškuje jen co mu kdosi nakukal. Škoda, že nemohu napsat víc 😞
Ještě že budou za chvíli krajské volby. Rezijkari a ten zástup nespokojených obyčejných cestujících jistě bude vědět koho jiz raději nevolit 😀.
Víme, jak to s těmi volbami bývá. Navíc,.v absolutních číslech je to sice poměrně hodně, ale v relativním porovnání je to marginalita. Režijkáři jsou mi ukradení, zde se jedná bohužel o normální cestující.
Ta představa, že nějací režijkáři rozhodnou volby 😂😂😂
Davide umíte číst 😀 já psal že rezijkari a ta spousta nespokojených obyčejných cestujících kterým se zdraží jízdné.
„To co říká do médií se diametrálně odlišuje od toho, co probíhalo během jednání mezi KÚ a ČD. (…) Škoda, že nemohu napsat víc 😞“ Což znamená, že jste na oněch jednáních buď byl osobně přítomen (= jste jedním z pracovníků vedení ČD, tedy dopravce, který nyní projevuje jen vlažný přístup k tomu, aby za své zaměstnance zaplatil krajem navrženou kompenzaci za režijní jízdenky ČD) či na něm byl osobně přítomen váš známý/blízký (atd.) z vedení ČD (kde i jeho pohled může být subjektivně ovlivněn + lze namítnout, že informace, které vám podal, mohou být – byť i nechtěně/nevědomky –… Číst vice »
A co třeba KORDIS? Ten Vás nenapadl? A není jediným, kdo byl jednání přítomen. Na jednání jsem byl osobně a ne za ČD. Je více institucí, které se jednání účastnily. Režijky a vlažný přístup? Ono ani to není tak, jak kraj v médiích prezentuje 😔
„A co třeba KORDIS? Ten Vás nenapadl? A není jediným, kdo byl jednání přítomen.“ Tím pádem děkuji za (bez ironie) pro mne překvapivou informaci, že takováto jednání objednatele (JMK) s dopravcem (ČD) o tom, které „nettojízdenky“ ČD za jakých podmínek (ne)budou platit v rámci kontraktu dvou smluvních stran (JMK + ČD), se účastní (dle vašeho vyjádření) přinejmenším dva další subjekty. „Režijky a vlažný přístup? Ono ani to není tak, jak kraj v médiích prezentuje.“ Pokud by ČD měly „jiný než vlažný přístup“, tak by nyní již nebylo co řešit; za příslušný počet jízdenek by kraji zaplatily (resp. ani to není… Číst vice »
Ano, mluví do toho např. i právě ten KORDIS neb pan náměstek … no řekněme, že tomu ne zrovna dvakrát rozumí 🙂
A zdá se, že tomu co říká kraj o oněch 1500,- bezmezně věříte. Nedělejte to 😉
S rezijkamo souhlas je to benefit zamestnavatele pro zamestnance a nikdo nebrani CD aby svým zamestnancum tento benefit zaplatily
A co dodržovat zákony. Pokud zákon říká, že ČD musí dodržovat režijní jizdenky.. Není to sprostý alibismus a přehazování problému mezi sebou jako horký brambor?
„Pokud zákon říká, že ČD musí dodržovat režijní jizdenky.“
– U soutěžených výkonů právní úprava připouští možnost neuznávat tyto jízdenky. Výkony v JMK pro období od 12/2019 soutěženy byly.
– JMK pro všechny skupiny držitelů režijních jízdenek umožní, aby nadále byly uznávány. Je pouze na uvážení ČD, a. s., zdali tohoto umožnění využije v plném rozsahu (= zaplatí za všechny držitele) či v jen částečném rozsahu.
nikdo nebrani CD aby svým zamestnacum tento benefit poskytovaly
tak ať je ČD dají … ale přece tím nemusí zatěžovat kraj … benefit dává zaměstnanci zaměstnavatel … jiní zaměstnavatelé zákon nepotřebují a zaměstnancům jízdné proplácejí, zajišťují jim svozy autobusy, …
jen aby nedošlo k mýlce – tím „ale přece nemusí zatěžovat kraj“ jsem samozřejmě myslel, že ČD mají kraji za režijkáře zaplatit (tedy těch 1500,-) … tedy nést náklady na dopravu svých zaměstnanců stejně jako když jiní zaměstnavatelé zaplatí autobus, …
Sobě si svůj autobus… 😀
Pokud se na to koukám jako běžný cestující, který jezdí z Brna na víkendy domů, tak se mi cesta zdraží o osm korun. Na to, že jezdím do města, které je vzdálené 30 km, tak to zdražení je extrémní.
A ano, porovnávám cenu s IN25, ale tu mám každý rok zdarma za naježděné km.
Takže budu mít stejnou kvalitu (pokud nakonec nebude k dispozici Můj vlak, tak dokonce horší) za více peněz.
8 korun je extrémní zdražení? Kolik zdražilo za poslední dobu pivo v hospodě?
Ano, ale zdražilo v celé republice. Ne v jednom kraji.
O 8 korun týdně? To si rovnou běžte nafackovat za takový kydy.
Proč? Všude se píše, že tím obyvatelé získají levnější dopravu, ale nemyslím si to. A osm korun týdně samozřejmě není žádná velká částka, ale jde mi o princip.
Navíc to nebude trvat dlouho a ceny půjdou dále nahoru. Letos to zůstane takto jen proto, že kdyby ještě zdražili, tak by to bylo neúnosné. Ale příští rok očekávám že to bude o více než deset procent, které jsou zmíněné v článku…
Zcela mimo (režijkovou) soutěž, nebo chcete-li – OT: Fascinuje mě, jak se ČSSD stále chová, jako kdyby měla třicetiprocentní volební výsledek.
To není OT, to je OKU (outside the known universe). To jako mají říct, jsme sice v krajské koalici zodpovědní za dopravu, ale protože máme jen pět procent, tak na to kašleme?
Na začátku bylo 6 statečných, kteří bojovali s drážní mafií vybírajicí výpalné od krajů i státu za sociální smír. Všichni ty pražské bafuňáře musíme platit z našich daní. Držím Jihomoravskému kraji palce, aby jako posledni společně se Zlínským krajem vytrvali v boji s chobotnicí a tento boj vyhráli. Odvaha jít proti pražským papalášům se dnes nenosí a čest politikům, kteří to dokážou.
O zlínském kraji bylo na konkurenčním webu trefně napsáno, že od nového roku bude nově jediný kraj v ČR, kde nebude možné elektronické odbavení ve vlaku.
Okurková sezona. V dopravě se zřejmě nic moc neděje, neb každý týden zde pravidelně jsme krmeni režijkami, nebo státními slevami. Na druhou stranu je hezké se bavit nad ubrečenými nádražáky, kterým berou jejich modlu 🙂
Správný hospodář… Správný hospodář… Stát jako firmu…
Koho a co mi to jenom připomíná??
“ Koho a co mi to jenom připomíná??“
Připomenu, že výrok „stát jako firmu“ není v tomto rozhovoru obsažen (ostatně, hovoří v něm představitel krajské samosprávy, nikoliv státní správy).
To je přece úplně něco jiného. Nechovat se jako řádný hospodář znamená říkat si o klepeta.
To je jen povrchní podoba, péče řádného hospodáře je právně dlouhodobě zavedený pojem, který se v našem právu v různých modifikacích začal vyskytovat už v roce 1811.
Povinnost nezacházet lehkomyslně s cizími prostředky je dost samozřejmá. O detailech a hraničních případech se samozřejmě lze hádat, pak mívá konečné slovo soud. Jak jsem se díval na databázi judikátů, je jich tam přes 700.
Já se divím vůbec, že kraj toleruje zaměstnanecké jízdné třeba Dopravního podniku Brno, když je Brno zapojené do IDS JMK. 🙂 A to si teda nemůže kraj zařídit ve všech stanicích a zastávkách na lince S2 a S3 automaty a místo toho bude šaškovat s nějakým pruhem? Chudáci cestující, kteří z jiných částí země do vlaku nastoupí a hned dostanou na přivítanou v Jihomoravském kraji pozdrav za 50,-. Ještě doufejme, že kraji nebudou vadit rg jízdy zadarmo zaměstnanců ČD.
1. DPMB zřizuje a financuje Brno, kraj do zaměstnaneckého jízdného DPMB tedy asi nemá co mluvit 2. zaměstnanecké jízdné DPMB mají zaměstnanci zajišťující MHD v Brně, nikoli v Praze, Ostravě, … 3. Kraj (mimo v článku zmiňované standardní režijky) pro zaměstnance ČD podílející se na provozu v JMK připravil vlastní zaměstnanecké jízdenky za 480,- (990,- rod.přísl.) – viz některý z předcházejících článků 4. kraj tedy stejně jako DPMB (město Brno) nevidí důvod nabízet prakticky zdarma jízdné desítkám tisíc lidí, kteří nemají s JMK nic společného 5.jako standardnímu platícímu cestujícímu (a to platím za rok násobně více) přístup kraje připadá logický… Číst vice »
I posunovač v České Třebové de facto zajišťuje dopravu pro Jihomoravský.
„I posunovač v České Třebové de facto zajišťuje dopravu pro Jihomoravský.“
– Teoreticky jedině u tří (?) vlaků za (výhradně pracovní) den (objíždění lokomotivy od posilových Os vlaků jedoucích v trase Brno – Česká Třebová).
– Prakticky ani to ne, protože obrat v České Třebové je činěn mezi vlakovými spoji objednávanými v daném úseku Pardubickým krajem.
může být, taky jsem citoval „podílející se na provozu v JMK) … ale posunovač v Liberci nebo traťový dělník v Mostu to asi nebude, že?
A kde chcete mít hranici? Např. člen vlakové čety pracující v ZAP Praha , taky zajíždí do oblasti IDS JMK na vlacích kde jsou uznávány jízdní doklady IDS JMK. Zajišťuje provoz či nezajišťuje v rámci IDS JMK?
@Hodně štěstí… A pro tyto situace zná 99% našeho národa takové kouzelný vynález: „cestovní příkaz“ pro proplacení cestovného.
A kdo tu píše o tom, že je to jen na pracovní cesty?
No pan náměstek je z jiné planety. Myslím si , že nejlepší by bylo udělat z JMK úplně jinou republiku. 13 krajů se dohodlo a jen JMK dělá problémy. Jak úžasné. Ještě, že doma ležím se střevní chřipkou abych se na to mohl jít pořádně posr…
Typický Brno.
Tam mají kokoti a debilové asi hnízdo.
Však tam tady sídlí MU…
Problémy nedělá JMK ale ČD. Nabídka JMK je férová a pokud ČD šly do tendru s takto předem nastavenými pravidly, pak je míč jednoznačně na straně ČD.
Doporučuji za Jihlavou zavést pasové kontroly a na cestu do Vídně vymezit pásmo pro volný průjezd.
Není důvod platit za něco o čem nemáme komplexní přehled, říká pan náměstek. A nechat si platit za něco o čem také nemáme komplexní přehled je v pořádku? Vždyť oni vůbec nemají přehled o tom kolik vlastně majitelů rezijek kteří nejsou z JMK u nich regionální dopravu využívá. Požadovat platbu 1500 korun za něco co neudělám ,protože většina mimokrajskych rezijkarů ani do JMK nebo v JMK jejich vlaky za celý rok nepojede to dělá řádný hospodář? Ne tak se chová podvodník. Požadovat téměř o třetinu větší částku než je za celou republiku za neprovedenou službu je nehoraznost.
„Požadovat platbu 1500 korun za něco co neudělám ,protože většina mimokrajskych rezijkarů ani do JMK nebo v JMK jejich vlaky za celý rok nepojede to dělá řádný hospodář? Ne tak se chová podvodník.“ Na každou transakci musejí být dva – plátce a příjemce. Tento požadavek JMK nesplňuje znaky podvodu. Je na uvážení ČD, zdali uvedenou částku zaplatí. Z logiky věci vyplývá, že kdo v regionálních vlacích JMK „za celý rok nepojede“, tak ten ani onen „režijkový příplatek“ nepotřebuje. „Požadovat téměř o třetinu větší částku než je za celou republiku za neprovedenou službu je nehoraznost.“ – Připomenu, že dopravce má právo… Číst vice »
Vy prostě nechápete ten benefit režijek. Já mám MOŽNOST jet kam chci. O to jde. Proto je to ve skutečnosti tak levné…
„Dnes se běžně děje to, že když někdo nemá jízdenku, tak jde schválně na opačný konec vlaku a čeká, že nepřijde průvodčí.“ Nelogický výrok. To by dotyčný musel ještě před příjezdem vlaku do oné neobsazené zastávky vědět, v jaké části soupravy se zrovna průvodčí nachází. Stejně tak nelogický je i následný dovětek s revizory (kteří prý budou procházet „ne-zelenopruhové“ vozy) – mohli tak namátkově činit i dosud a procházet vlak „z opačné strany“ než průvodčí. ———————————- Novou informací (ve smyslu „v žádném článku na toto téma to zde ještě nebylo uvedeno“) je „České dráhy budou odvádět paušální platbu za každého… Číst vice »
Průvodčí mají své postupy a místa ve vlaku. Nikdy jsem toho nezneužil, ostatně nastupuju na stanici s pokladnou, ale když jezdím vlakem denně, umím s vysokou pravděpodobností odhadnout, kde průvodčího najdu.
„Stejně tak nelogický je i následný dovětek s revizory (kteří prý budou procházet „ne-zelenopruhové“ vozy) – mohli tak namátkově činit i dosud a procházet vlak „z opačné strany“ než průvodčí.“ To by ale nebolo nič platné keďže by ľuďom nemohli dávať pokuty, nanajvýš naúčtovať bežné cestovné. A o to tu ide. Doteraz sa niekto niekde zašil tak aby ho nikto nekontroloval a ak to náhodou nevyšlo, tak len zaplatil cestovné. Po novom buď nastúpiš do vozňa kde je veľmi veľká šanca kontroly, alebo riskuješ vysokú pokutu. Za mňa dobré. Aj keď stále nechápem prečo sa v roku 2019 nejde cestou… Číst vice »
„To by ale nebolo nič platné keďže by ľuďom nemohli dávať pokuty, nanajvýš naúčtovať bežné cestovné.“
A jde vám tedy v principu o to, aby neunikaly tržby z jízdného (jak se vyjádřil zástupce objednatele), nebo jen o pokuty?
Proč by i revizoři nemohli prodávat jízdenky bez pokut těm, kdo právě nastoupili do neoznačeného vozu, a pokrýt výběrem jízdného i tu část soupravy, kam se nestihne dostat průvodčí, když do označených dveří nastoupí větší skupina lidí a průvodčí stejně jízdenky všem prodat nestihne? Revizor v jiném voze bude k ničemu a bude fungovat jen jako dobře placený neplatící cestující.
Průvodčí v takové zastávce vypravuje vlak, takže se ukáže venku a takovému „šedému pasažérovi“ stačí nastoupit jinými dveřmi a pak projít vlak až na konec…
A že bych se na to procházení soupravy za jízdy (jako vetchý stařík) nevy…l …
Po přečtení životopisu p. Hanáka se nedivím, že jeho pozice je čistě na základě politické příslušnosti, nikoliv manažerských zkušeností.
Prakticky celý život tajtrdlíkuje v komunální politice a tedy rozhodnutí jen dle „síťového grafu“.
Neštěstí tohoto státu je, že tito paznehti hrají prim. Bez racionálního ekonomického náhledu na celou věc, který je mimo jejich schopnosti.
Ve srovnávání s např. Václavem Klausem ml. je na úrovni leštiče obuvi v indické Bombaji ve velmi odlehlé uličce.
Manitou: Uvidíme za rok až dva provozu, jak bude vypadat obsazenost vlaků a jaké bude mít Jihomoravský kraj tržby a náklady oproti současnosti.
To je právě fatální problém. Vymyslí nákup jednotek a to pouze jednoho typu v iluzi, že se dopravci pretrhnou, aby s nimi mohli jezdit, navíc v době nedostatku personálu. Jiné kraje se dohodly s dopravci, že výměnou za smlouvu nakoupí jednotky. Obávám se, že JMK doprava, pod vedením uvedeho člověka, si neuvědomuje rozdíl mezi dopravou silniční a drážní. Dopadne to tak, že začnou vymýšlet vlastního drážního dopravce, přičemž školení strojvedoucích není krátkodobá věc a hlavně nemohou konkurovat po strance finančního ohodnocení či benefitů oproti dalším. Na konci této miliardové epizody si nad tím „umyjí ruce“, protože zastupitelstvo rozhodlo. Však to… Číst vice »
@Manitou… jestli chápu správně, tak velká část vlaků v JMK je hooodně starých. A konkrétně připravovaný nákup nových vlaků do majetku JMK je míněn nikoliv jako navýšení počtu vlaků používaných v Jihomoravských vlaků, ale k výměně za ty nejstarší mašiny… Prosím, bylo by konkrétně možné mi vysvětlit jaké jsou další možnosti zákazníka vůči dodavateli, než je možnost, že zákazník si pořídí techniku a soutěžit bude pouze pro dodávku kvalifikované obsluhy techniky. To by mělo přece přilákat konkurenci, tak aby bylo na výběr z více než jedné nabídky, nebo se pletu? Přece už dnes je spousta strojvedoucích, kteří nyní nejezdí přímo… Číst vice »
Ano, jezdí zde řada 560, což jsou opravdu vraky. Řešení je dohoda cena vs. vozový park vs. tarifní podmínky daného vítěze. Logicky, pokud se kraj nechce chovat, jako vychcaný zloděj, je na prvním místě cestující. A to se neděje. Kraj chce jednoduše vyrejžovat, co nejvíce na veřejné službě bez ohledu na to, jaké popelnice budou jezdit. Jistě jste zaznamenal dohody o nákupu vozidel v dalších krajích v poslední době, nikoliv akce před x lety. Strojvedoucích je velký nedostatek, viz situace u Arrivy, která získala slovenské strojvedoucí skrz lepší finanční nabídku oproti ZSSK. Stejně, jako RGJ a další privátní dopravci mohou… Číst vice »
kraj 7 let nezdražil jízdné … a chce vyrejžovat … kraj přisypal 140 mil. a chce vyrejžovat … kraj chce nahradit šroty novými vozidly a chce vyrejžovat … no, vlastně ano – snaží se získat pouhých 5 miliard z evropských zdrojů … to je podle vás špatně?
Jízdné je jedno z nejdražších i teď. Úroveň přepravy řešit bez zajištěné obsluhy je pouze politická hra, jak se zviditelnit. Dále poplatek za režijní jízdné je jistý tabulkový zisk. Reálně ovšem o něj bude mít zájem zlomek lidí. Pouze opět hra na zviditelnění, jelikož v celkovém objemu jsou ty náklady na režijní dopravu zcela minimální.
A tak by se dalo pokračovat.
vy to jízdné platíte? já ano a naprosto mi vyhovuje .. na rozdíl od tarifu ČD
Budete se divit, platím.
Akorát nejsem zavistivý ubožák, abych plakal nad benefity jiných.
jejda … přeskok od platících cestujících k režijkářům … tady někdo něco někomu závidí? pokud zaměstnavatel chce dát benefit, či si ho odbory na zaměstnavateli vybojují – OK … ale není v pořádku, aby benefit dával objednatel, v zásadě zákazník … jinak dojdeme k situaci, že si objednáte a zaplatíte třeba svatební vlak a odbory půjdou do stávky, protože mají nárok na jízdu zdarma, neboť dopravcem jsou České dráhy …
Objednatel musí respektovat podmínky dopravce a především zákon.
Může se cukat, ale nakonec mu nic jiného nezbude.
Viz sleva 75%. Tu taky respektuje na základě nařízení.
jaké ustanovení kterého zákona objednatel, tedy JMK, konkrétně nectí? prosím o citaci … 75% slevu uznává, MD následně doplácí tržbu do 100% 🙂
Režijní výhody – přeprava zaměstnanců daných organizací a ministerstva MD dopravcem ČD.
Jestliže se to JMK nelíbí, nechť vysoutezi někoho jiného a vše je dle legislativy.
tu citaci prosím, ne vaše znění či výklad 🙁
„Objednatel musí respektovat podmínky dopravce a především zákon.“
– Právní úprava připouští vyloučení platnosti režijních jízdenek u soutěžených výkonů.
– JMK přesto akceptuje platnost režijních jízdenek pro všechny jejich držitele ve vlacích objednávaných oním JMK; jediným subjektem, který (vašimi slovy) „se cuká“, jsou ČD, a. s., se svým vlažným přístupem k akceptaci podmínek oné platnosti.
„Viz sleva 75%. Tu taky respektuje na základě nařízení.“
Sice je to mimo téma tohoto článku, nicméně připomenu, že onu slevu jednotliví dopravci (resp. v objednávané dopravě do toho mají co říct i objednatelé) MOHOU, nikoliv MUSEJÍ akceptovat.
Vážený, pokud chcete diskutovat, laskavě vynechte kopírování.
Nikdo není zde tak tupej, aby nepochopil kontext.
ale zkopírovat sem to ustanovení zákona, které dle vás jmk porušuje, byste mohl
Určitě vám vyhovím. Aktuálně jsem na stavbě (jsem TDI).
Nejdražší? To není pravda. Víceméně každou jízdu vlakem si porovnávám s IN25, kterou mám také, a IDS-JMK je vždy pod cenou ČD, někdy i velmi hluboko. Při kombinaci vlaku a MHD je to brutální rozdíl: např. Vyškov – Brno, Královo pole, IN25: 63 Kč plus MHD (na hlavní bych měl při stávající výluce o přestup víc a cenu 56 Kč), IDS tarif přes Poseidon 45,50 Kč včetně MHD.
Tolik na téma drahoty… Podobný poměr je i u všeho předplaceného.
Musíme se chovat jako řádný hospodář… tak zadotujeme leteckou linku do Mnichova 😉 Ps. jinak s neuznáváním režijek souhlasím!
Přesně tak, jinak s tou leteckou linkou je to jako když SMK chce nebo chtěl dotovat linku do Vídně. To je úplná kravina. Rozdíl je akorát v tom, že SMK uznává režijky.