egoe-plus
Infrastruktura Rozhovory Železnice

Rozhovor: Pokud chce kraj dopravu obnovit, lze prodej dráhy zastavit

Ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Jak se prodávají lokálky? V rozhovoru celý proces vysvětluje ředitel odboru pronájmu a prodeje Správy železniční dopravní cesty Jakub Červenka. „V nejbližší době by se seznam rozšiřovat neměl,“ říká.

Jak se tratě, které jdou do prodeje, vybírají?

Ten proces byl nastartován už v roce 2010. Správou železniční dopravní cesty bylo navrženo ke zrušení deset regionálních tratí. Zároveň s tím se začalo hovořit i o možnostech prodeje či pronájmu, což by zrušení trati odvrátilo. V této situaci vzniklo ve spolupráci správy železnic, ministerstva dopravy, krajů a obcí vládní usnesení, které podmínky přesně vymezuje. Musí jít o regionální dráhy, které jsou dlouhodobě nevyužívané. Zásadní tedy je, že ty tratě neslouží svému účelu, většinou na nich není objednaná doprava déle jak pět let.

Stará se SŽDC o ty dráhy, i když jsou už na seznamu?

Všechny tratě, které jsou na uvažovaném seznamu ke zrušení, jsme schopni relativně operativně zprovoznit v případě takového požadavku, vyjma trati Kralovice – Mladotice, která dlouhodobě neslouží provozu a není provozuschopná. Když na tratích deset či patnáct let nikdo neobjedná dopravu, tak je velmi obtížné ročně investovat desítky milionů korun do jejich údržby, bez výhledu na alespoň minimální návratnost ve formě objednávky pravidelné dopravy. Před přijetím novely zákona o odpadech je navíc rozebírali sběrači kovů ve velkém. Bohužel není v našich možnostech 24 hodin denně monitorovat tratě, na kterých není pravidelný provoz.

Trať Mladotice – Kralovice je vzhledem k zanedbanosti asi nejsložitější případ, lze vůbec čekat, že se jí podaří prodat?

Tam už proběhla tři kola nabídky. A v rámci prodeje za finanční obnos nikdo zájem neprojevil.

Můžete popsat ta tři kola?

V rámci prodeje podle usnesení vlády nejdříve trať nabízíme za cenu zjištěnou. Tu určujeme na základě znaleckého posudku, vychází ze zákona o oceňování, tabulek a předpisů ministerstva financí. Když nikdo nemá zájem, dáme nabídku za cenu obvyklou. Tu rovněž dělá znalec, je nižší a blíží se ceně tržní. Ve třetím kole pak můžeme ještě tuto cenu snížit zhruba na polovinu, přičemž se jedná o cenu orientační a v některých případech může být i výrazně nižší.

Co se děje po tom, když trať nikdo nechce ani za polovinu tržní ceny?

Dál postupujeme podle usnesení vlády. Trať musíme nejprve nabídnout bezúplatně ministerstvu obrany. Pokud nemají zájem ani vojáci, přichází na řadu nabídka bezúplatného převodu nezrušené dráhy krajům a obcím. V pravidlech je, že nesmí dráhu pět let dál prodat. A pokud chtějí dotaci na její údržbu ze Státního fondu dopravní infrastruktury, tak tam musejí jezdit minimálně dva páry vlaků denně nebo ekvivalent za rok.

A pokud samospráva nechce trať ani zadarmo, zrušíte jí?

Ano, do jednoho roku zahájíme kroky vedoucí ke zrušení dráhy. Poslední slovo má Drážní úřad, následně dojde ke snesení kolejí. Tím to ale nekončí, je tu stále možnost bezúplatného převodu takto zrušené dráhy obcím. Pak tam může vzniknout třeba cyklostezka. Nesmí ale dojít k rozparcelování a rozprodeji. Příkladem může být trať Čejč – Uhřice u Kyjova. Místní starostové o ni mají velký zájem, ale až po zrušení dráhy. Chtějí budovat cyklostezku. Vyloženě čekají na ten poslední krok, až bude dráha zrušená.

Kolik drah už jste takto od roku 2010 zrušili?

Na základě tohoto usnesení žádnou. Dvě jsme loni prodali společnosti AŽD Praha (Čížkovice – Obrnice, Dolní Bousov – Kopidlno). Nejdále v celém procesu jsme u zmíněné dráhy Kralovice – Mladotice, kde čekáme do konce roku na vyjádření Kralovic, zda budou nebo nebudou mít zájem o bezúplatný převod nezrušené dráhy. Mladotice ani kraj to nechtěly. Pokud Kralovice neprojeví zájem, zahájíme proces rušení dráhy. Obecně se dá říci, že bezúplatný převod zrušené dráhy je velice lákavý a obce mají v drtivé většině zájem se k tomu majetku dostat.

Je možné trať z toho likvidačního seznamu i vyjmout?

Než vůbec začneme nějakou trať prodávat, tak komunikujeme s kraji, obcemi, vedeme různá jednání, kde se tážeme na jejich názor a záměry v dopravní obslužnosti. Ten proces chvíli trvá, kupní smlouvu můžeme podepsat až po schválení vládou. A ano, pokud kraj řekne, že dopravu objedná, tak lze dráhu vyjmout z procesu prodeje. Například u trati Čelákovice – Mochov se změnil přístup kraje, který tam chce začít objednávat dopravu a dokonce tam vybudovat novou zakázku.

Existuje i možnost převést tu dráhu na nějaký spolek drážních nadšenců?

Mohou si tu trať koupit. Pokud se ptáte na bezúplatný převod, tak taková možnost na naší straně neexistuje, nicméně mohou se domluvit na spolupráci třeba s obcí, která má možnost získat trať zdarma. Musím ale říci, že nějaký tlak či poptávku ze strany spolků necítíme.

Bude se ten seznam v brzké době rozšiřovat?

Zatím pracujeme s tím, co máme. V nejbližší době, pokud vím, by se rozšiřovat neměl.

Stojí správě železnic ty ušetřené peníze vůbec za to, aby absolvovala tak dlouhý a složitý proces?

Jsme státní organizace a musíme se řídit platnou legislativou a nařízením vlády. Když nám vláda dala tento úkol, tak není dost dobře možné nerespektovat její usnesení a nechat tratě ležet ladem. Může se stát, zcela hypoteticky, že tady budeme mít za dvacet let osmdesát tratí, kde nebude nikdo jezdit a my je budeme muset udržovat.

Seznam tratí určených k prodeji.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Já nějak nechápu, jak by někdo (např. kraj) mohl objednávat dopravu na trati 162 v úseku Kralovice – Mladotice, když je tento úsek už 20 let nesjízdný? Byl na něm zastaven provoz už v roce 1997, ale České dráhy až do roku 2011 zajišťovaly NAD, od roku 2012 jezdí místo NAD autobusová linka na objednávku kraje. O přepravu ve směru Kralovice – Mladotice je tedy nejspíš ze strany objednatele zájem, jen po železnici to nejde, protože ČD/SŽDC tu trať nechaly zchátrat. Ale není to o tom, že by se musely investovat desítky milionů korun do trati, kde 10-15 let nikdo… Číst vice »

železničář v důchodu

Z Kralovic až do Mladotic už tu trať nikdy nikdo neobnoví, protože by to bylo tak drahé, že ekonomická efektivita nemůže vyjít kladně ani při započtení všech možných externalit (a autobusové spojení je tam pro místní obyvatele zjevně výhodnější), ale za obnovu by určitě stály cca 2 km z Kralovic k Mariánské Týnici s ještě jednou zastávkou i v Kralovicích – i to by sice bylo dost drahé, ale mělo by to aspoň nějaký smysl (samozřejmě především pro výletníky a pro návštěvníky kláštera). A pak by se samozřejmě také musely dohodnout Středočeský a Plzeňský kraj a jejich organizátoři veřejné dopravy… Číst vice »

Jan

Přitom si myslím, že je pro koncové trati jednoduché řešení. Počkat 5 let. Pak do 810 ky dát kameru, laser a nouzové tlačítko a nechat ji jezdit autonomně 30 km/h. Jen odvahu je třeba.

Michal

Nepochopil jsem úplně, jak toto jednoduché řešení zajišťuje údržbu trati?

Jan

Tak stačí se podívat třeba na plány v Pardubickém kraji, kde kraj plánuje neobjednávat neuvěřitelné tratě. Opět nějaký náměstek za ODS. Ods je prostě synonymum katastrofy asi vždy, ve všem a všude. K tomu jejich možná přímá zadání soukromým dopravcům. To je prostě špatné, že stačí jedno volební období. Někdo něco zruší. Druhý to pak chce obnovit (jako obnovy tramvají z OPD). Nebo se můžem podívat na Olomoucký kraj, jak zase nechtěl objednat lidem vlak do Sobotína, kde si trať obce zachránily a opravily. Jak se evidentně chystají zrušit vlaky do Dolní Moravy (turistického centra) – přestávají objednávat. Jako u… Číst vice »

Michal

Můžu se jenom zeptat jak lze neobjednat vlak do Dolní Moravy, když tam nevedou koleje?

Možná byste nám mohl vysvětlit v čem je proti této praxi lepší objednávat vlak do Mlynického Dvora pro pět lidí denně přímým zadáním ČD… to je trochu výsměch daňovým poplatníkům, ne?

jančurobijci

Jaké neuvěřitelné tratě myslíte?
Navíc o víkendu by se mělo jezdit všude, i tam, kde o to není zájem cestujících….

Rado

DB netz v tomto ohledu volí poněkud pragmatičtější způsob. Jsou tratě které jsou opravdu zbytečné a u jiných je jejich budoucnost rozporuplná. Znám železniční nákladní trať , která se klikatila téměř stovku kilometrů porůřím a napojovala na sebe mnoho vleček z různých podniků, dolů, oceláren a jiných. Byla tam i když ty podniky už dávno svůj provoz ukončili. Vloni bylo zprovozněno přes 40km kvalitní cyklostezky a na dalších částech se pracuje. Některé části této tratě byly dvou i vícekolejné. Dnes je to cyklistická magistrála s odpočívkami. Některé bývalé podniky obsadili developeři, a tak z bývalých vleček je dnes napojení na… Číst vice »

coudy

Jančura chce jezdit na regionálních tratích tak má možnost ukázat jak mu to půjde bez dotací…

jančurobijci

Nikde jsem si nevšiml, že by nějaký soukromý dopravce chtěl jezdit na REGIONÁLNÍ trati BEZ DOTACÍ.
Máte někde odkaz?
Děkuji předem.

František

Opravdu má nějaká vláda aktivní zájem na tom, aby tratě neležely ladem a fyzicky se likvidovaly? Proč se rozhoduje jen na základě osobní dopravy, aniž by byla snaha o využívání napojených vleček namísto ničení silnic těžkými auty? A co když bude naopak za dvacet let někomu některá dráha chybět? Proč se všechny obce třesou na cyklostezky jako na zlatou krávu, ale koleje vedoucí odněkud někam jim po vůli nejsou? A co když je vůbec všechno jinak, než tvrdí zatvrzelí úředníci…

Michal

No ale! A jaké vlečky jsou mezi Mladoticemi a Kralovicemi, případně hentam u Čejče a jaké tvoří objemy?

Že ty železnice vznikaly před 100 lety s úplně jinou strukturou průmyslu, poptávky po přepravě i dostupných technologií ti uniká?