Rozebrána, přesunuta o 300 metrů a znovu postavena. ŘSD přesunula kapli

Kaple u staré karlovarské silnice v Hostivici na původním místě. Foto: ŘSDKaple u staré karlovarské silnice v Hostivici na původním místě. Foto: ŘSD

Kaple na původním místě ohrožovala provoz na silnici.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) završilo v neděli netradiční akci. Z ochranného pásma silnice v Hostivici přesunula o zhruba tři sta metrů dále barokní kapli takzvané Hájecké cesty. Kaple byla v neděli vysvěcena.

Kaple byla v havarijním stavu v ochranném pásmu bývalé karlovarské silnice I/6 (dnes I/6J). ŘSD zajistilo její odborné rozebrání, restaurování pískovcové koruny a následné osazení na novou kapli na pozemku města Hostivice, které si tento objekt převzalo rovněž do vlastnictví.

Celá akce vyšla ŘSD na zhruba dva miliony korun. „Kaple byla ve špatném technickém stavu s porušenou statikou a musela být již provizorně podepřena. Ohrožovala tak provoz a současně bránila úpravám přilehlé silnice I/6J. Realizované řešení bylo nakonec výsledkem dohody ŘSD, města Hostivice a Národního památkového ústavu,“ řekl Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

Kaple je jedna z původních dvaceti na cestě mezi Prahou a loretánskou kaplí Navštívení Panny Marie v Hájku, jejichž základní kámen byl položen 10. 6. 1720. Stavebně byly dokončeny v roce 1723 a s obrazovou výzdobou v roce 1734. Postupem času kaple podél cesty zanikaly a dnes jich existuje pouhých 12. Nově je umístěna na novém místě za Peterkovým mlýnem v Hostivici.

Kaple od staré karlovarské silnice na novém místě. Foto: ŘSD

Kaple od staré karlovarské silnice na novém místě. Foto: ŘSD

Tagy I/6 Národní památkový ústav Ředitelství silnic a dálnic ŘSD stěhování kaple
11 komentářů