Doprava ve městě Lanovky

Rozdílné přístupy k omezení. Na Petřín lanovka pojede, na Ještěd ne

Petřínská lanovka. Autor: DPP
Petřínská lanovka. Autor: DPP
Lanovka zpřístupňuje lidem rozsáhlý parkový areál, vysvětluje DPP chystané obnovení provozu.

Včerejší zpřísnění podmínek volného pohybu lidí po zemi si dopravci zatím vykládají různě. Vidět to je i na případu dvou lanových drah. Zatímco České dráhy přerušily provoz kabinové lanovky na Ještěd, na Petřín se od soboty po výluce znovu rozjede.

„Lanovka je součástí Pražské integrované dopravy a zpřístupňuje lidem rozsáhlý parkový areál. Vycházky do přírody nejsou zakázány, naopak doporučovány,“ vysvětlil vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík.

Lanovka stojí od 2. října kvůli pravidelné údržbě. Během ní dochází k čištění navíjecí komory, trati, stanice, vozů nebo opravě kamerového systému. Údržba se koná pravidelně dvakrát ročně. Je zkontrolováno osvětlení, uklizena trať, stanice a vozy a opraven kamerový systém. Údržba lanovky se koná dvakrát ročně. Během zimy přepraví měsíčně 120 tisíc lidí.

České dráhy naopak přerušily do odvolání provoz kabinové lanovky na Ještěd. „Jedná se o rekreační dopravní prostředek, který primárně nezajišťuje dopravu osob do zaměstnání. Vzhledem k současné epidemické situaci evidujeme také výrazný pokles poptávky. Odstávku využijeme i k plánované pravidelné revizi a údržbě lanové dráhy,“ řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Pravidelná revize začne v listopadu, dříve ji není možné začít, některé díly se ještě vyrábějí.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky mohou lanovky za současných pravidel fungovat. „Lanovky jsou ze své podstaty a funkce veřejnou hromadnou dopravou. Tudíž mohou za současných pravidel fungovat,“ uvedl Jemelka.

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Lanovka na Petřín je běžná linka MHD, nikoliv turistická doprava jako na Ještědu.

Javert

Tak hlavně je to důležitý spoj směrem k VŠ kolejím.

pozorovatel

Jistě – především v době, kdy ministr školství zakázal studentům na nich bydlet …
Ale jinak máte samozřejmě pravdu – pro dopravu vysokoškoláků bývala petřínská lanovka vždycky užitečná, a ti ji také využívali (a jistě i zase budou, až se situace aspoň trochu zlepší).

Jiří Kocurek

Především je Petřínská lanovka zainetgrovaná do MHD a žádné speciální lístky/příplatky nejsou potřeba. Prakticky nelze dokázat, že se jedná o turistickou dopravu. A že je to lanovka? Důlní lanovka je taky lanovka.

Leinad

A na Ještěd je něco potřeba, neplatí tam režijka ani IN100?
Definovat dopravu za turistikou by šlo třeba i poměrem cestujících – věřím že do dotazníku „kam jedeš“ by i v metru v odpolední špičce pár lidí odpovědělo „na výlet“ a i v lanovce na Ještěd může sedět pingl.

Marek

Pigl, když jsou zavřené restaurace?

ČD4ever

PR je velmi flexibilní 😁

Ondrys

Tak podle holidayinfo.cz jsou dnes v provozu čtyři lanovky, tři v Krkonoších a jedna v Jeseníkách. A dalších sedm plánuje víkendový provoz. Takže to rozhodnutí uzavřít nebo ne, je opravdu individuální.

Peeetr

Mohli by počkat alespoň do toho 2. listopadu.

Bob

S čím by měli čekat? Proč zrovna do 2. listopadu? Proč by měli svévolně zrovna tuto jednu linku MHD zastavovat?

Luboš Beneš

A co myslíte že 2.11. nastane? Vzhledem k vývoji to bude nejméně zpřísnění opatření…. takže jezdíme dokud to jde….

Martin

Tak hlavně lanovka na Petřín je vážně důležitým propojením. Mnohokrát jsem ji využil při potřebě se dostat z Malé strany na Strahov. Takže její provoz je opodstatněný.

Kernteriér

Já teda, když mám potřebu z malé strany, tak chodím na WC. Na Strahov bych to asi nevydržel. 🙂

Bob

Na WC chodím spíš na malou stranu. Z malé strany pak do koupelny, protože malou stranu máme příliš malou, než aby se tam vešlo umyvadlo. Strahov je velký, tam se vejde cokoliv.

ABC

tam se vejde i velkých stran 🙂

Vlastimil Kocurek

Máme spoustu malých stran, které se už do Parlamentu nedostanou. Chválabohu.

Martin Votava

Já bych to na ten Strahov radši vydržel, tam jsou totiž záchody (tedy pouze ty na malou stranu) s výhledem na čtvrt Prahy (odněkud asi i na půl, kde i ta Malá Strana musí být jako na dlani). 😀

Jakub P

Jj, par minut lanovkou nahoru a pesky na Pohorelec je na Brevnov nebo do Stresovic urcite lepsi nez to objizdet tramvaji pres Malou Stranu.

pozorovatel

Do Střešovic? No, to tedy nevím: i na ten Pohořelec je to od lanovky pěšky dost daleko, aby cesta tramvají nebyla většinou spíše rychlejší – ale když jsou tramvaje hodně plné, je možná cesta lanovkou a pěšky příjemnější.

Jakub P

Rychlejší asi většinou ne, to jsem ani netvrdil. (I když jak teď na to koukám podrobněji, jsou to 4 minuty jízda plus kilák z kopce versus 13 minut jízdy tramvají, což bude dost těsný a pokud se tramvaj jako obvykle zdrží v zácpě, tak …) Lepší (příjemnější, s výrazně kratší dobou strávenou v dopravním prostředku, s celkem příjemnou procházkou v zeleni) rozhodně. Do těch Střešovic nebo na Petřiny asi ideálně s kombinací procházky od lanovky na vozovnu a dál zas tramvají.