Rozdílné přístupy k omezení. Na Petřín lanovka pojede, na Ještěd ne

Petřínská lanovka. Autor: DPPPetřínská lanovka. Autor: DPP

Lanovka zpřístupňuje lidem rozsáhlý parkový areál, vysvětluje DPP chystané obnovení provozu.

Včerejší zpřísnění podmínek volného pohybu lidí po zemi si dopravci zatím vykládají různě. Vidět to je i na případu dvou lanových drah. Zatímco České dráhy přerušily provoz kabinové lanovky na Ještěd, na Petřín se od soboty po výluce znovu rozjede.

„Lanovka je součástí Pražské integrované dopravy a zpřístupňuje lidem rozsáhlý parkový areál. Vycházky do přírody nejsou zakázány, naopak doporučovány,“ vysvětlil vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík.

Lanovka stojí od 2. října kvůli pravidelné údržbě. Během ní dochází k čištění navíjecí komory, trati, stanice, vozů nebo opravě kamerového systému. Údržba se koná pravidelně dvakrát ročně. Je zkontrolováno osvětlení, uklizena trať, stanice a vozy a opraven kamerový systém. Údržba lanovky se koná dvakrát ročně. Během zimy přepraví měsíčně 120 tisíc lidí.

České dráhy naopak přerušily do odvolání provoz kabinové lanovky na Ještěd. „Jedná se o rekreační dopravní prostředek, který primárně nezajišťuje dopravu osob do zaměstnání. Vzhledem k současné epidemické situaci evidujeme také výrazný pokles poptávky. Odstávku využijeme i k plánované pravidelné revizi a údržbě lanové dráhy,“ řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Pravidelná revize začne v listopadu, dříve ji není možné začít, některé díly se ještě vyrábějí.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky mohou lanovky za současných pravidel fungovat. „Lanovky jsou ze své podstaty a funkce veřejnou hromadnou dopravou. Tudíž mohou za současných pravidel fungovat,“ uvedl Jemelka.

Tagy České dráhy Dopravní podnik hl. m. Prahy dpp lanová dráha Horní Hanychov - Ještěd lanová dráha na Petřín Lanovka Petřín seznam
20 komentářů