egoe-plus
Letectví

Revoluce v létání? Norové chtějí do roku 2040 na krátká spojení jen elektrická letadla

Návrh podoby nového hybridního letadla, které připravuje Airbus. Foto: Airbus
Návrh podoby nového hybridního letadla, které připravuje Airbus. Foto: Airbus

Norsko svůj přechod z ropy k elektřině v dopravě myslí vážně. Po velkém přesunu aut od spalovacích motorů k elektromobilům chystá země podobnou revoluci i u letecké dopravy.

Státní podnik Avinor, který provozuje norská letiště, oznámil, že do roku 2040 chce, aby krátké vnitrostátní lety zajišťovala pouze letadla s elektrickým pohonem.

Myslíme si, že všechny lety, které trvají do hodiny a půl, by mohla létat elektrická letadla,“ řekl norské veřejnoprávní stanici NRK šéf Avinoru Dag Falk-Petersen. 

Avinor už loni na podzim zakoupil první letadlo s elektrickým pohonem na testování. Jde o dvoumístný letoun The Alpha Electro G2  od slovinského výrobce Pipistrel. V blízké budoucnosti chce správce letišť vypsat tendr na malé letadlo pro 19 lidí na běžný komerční provoz.

Elektrická letadla výrazně sníží dopady létání na životní prostředí. Bude s nimi také levnější létat, provozní náklady budou nižší,“ dodal Falk-Petersen. Podle norských statistik vnitrostátní letecká doprava tvoří 2,4 % emisí CO2.

Norsko je jedním z největších exportérů ropy a zemního plynu na světě, současně ale také průkopníkem elektromobility. Loni v Norsku bylo už každé druhé prodané nové auto na baterii.

Vývoj elektrických letadel zatím příliš nepokročil. Airbus opustil myšlenku na stoprocentně elektrické stroje a zaměřil se na vývoj hybridního modelu ve spolupráci s výrobcem motorů Rolls Royce a německým Siemensem. První let by měl proběhnout v roce 2020. 

Boeing investoval do amerického start-upu Zunum Aero, první hybridní letadlo má na trh přijít v roce 2022.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Nicky

ABC 1960: Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru.To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný… Číst vice »

Děd Vševěd

To je naprosto geniální, mate jedničku s hvezdickou. :-)))