RegioJet chce od června příštího roku přímý noční vlak na Ukrajinu

Traxx RegioJetu před první jízdou. Autor: Zdopravy.cz/Josef PetrákTraxx RegioJetu před první jízdou. Autor: Zdopravy.cz/Josef Petrák

Rostoucí trh osobní dopravy mezi Českem a Ukrajinou přilákal dalšího dopravce s plány na přímé spojení. RegioJet chce od června

Rostoucí trh osobní dopravy mezi Českem a Ukrajinou přilákal dalšího dopravce s plány na přímé spojení. RegioJet chce od června příštího roku zavést přímý vlak na Ukrajinu, který by doplnil zavedené spojení vlaku v kombinaci s autobusem.

RegioJet už svůj plán oznámil Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, který ho zveřejnil na svých stránkách. Na celkem 754 kilometrů dlouhou trasu se má vlak vydávat jednou denně přes noc každým směrem. Pojede z Prahy do ukrajinské pohraniční stanice Mostyska II. V ní budou navazovat další přípoje ve směru do Lvova a dalších oblastí Ukrajiny.

„Ukrajina je pro RegioJet přepravně velmi zajímavý trh a zájem o ni vzrostl po zavedení bezvízového styku mezi EU a Ukrajinou v loňském roce. Vidíme rostoucí zájem jak na straně obyvatel Ukrajiny cestovat do ČR a dalších zemí EU – nejen za prací ale i za turistikou nebo studiem; stejně tak roste zájem českých turistů o cesty na Ukrajinu. Již dnes RegioJet nabízí denně spojení do Užhorodu a Mukačeva – a to v kombinaci vlakové spojení Praha – Košice a garantovaný návazný spoj Košice – Užhorod – Mukačevo a ročně zde přepravíme kolem 30 tisíc cestujících,“ říká Ivana Kašická, ředitelka vlakové a autobusové dopravy RegioJet.

RegioJet má v plánu provozovat jeden pár spojů denně, a to jako noční vlak sestavený z 8 až 12 spacích vozů s kapacitou 400 až 600 míst s odjezdem z Prahy ve 22:10 a a příjezdem do pohraniční ukrajinské stanice Mostystka II v 9:30. V podobné časové poloze by měl jet spoj také v opačném směru, v Praze má být v 6:10 (rozdíl je dán časovým posunem). Vlak má v Česku zastavit v Pardubicích, Zábřehu, Olomouci, Hranicích na Moravě a Ostravě, cestou například také v Krakově a Řešově.

„Cílem je přeprava cestujících zejména mezi Lvovskou oblastí Ukrajiny a klíčovými centry v rámci České republiky a dalších zemí EU,“ uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Už dříve oznámil plány na přímé železniční spojení s Ukrajinou Leo Express, České dráhy nedávno oznámily spolupráci se ZSSK na lince z Košic do ukrajinského Mukačeva. Nově zavedený spoj navazuje na noční vlaky do Prahy a z Prahy. Spojení Česka a Ukrajiny posílí i ukrajinské aerolinky SkyUp, které od října spouští tři nové linky z Česka.

Tagy RegioJet spojení Česko - Ukrajina spojení ČR - Ukrajina Top
99 komentářů