Cestovní ruch Dopravci Železnice Zprávy

Do Mukačeva za osm stovek. Dráhy rozšířily Včasnou jízdenku na Ukrajinu a Chorvatsko

Motorová jednotka 813+913 společnosti ZSSK. Foto: Szalay3/Wikimedia Commons
Motorová jednotka 813+913 společnosti ZSSK. Foto: Szalay3/Wikimedia Commons

České dráhy ve spolupráci se slovenskou společností ZSSK a ukrajinskými železnicemi UŽ zavádějí poprvé svou Včasnou jízdenku Evropa i na Ukrajinu. Konkrétně jde o spojení českých zemí s Mukačevem s přestupem v Košicích. Novinkou letošní sezony je rovněž rozšíření Včasné jízdenky Evropa i na Chorvatsko.

Železničná spoločnosť Slovensko zavedla dva páry nových přímých vlaků Košice – Mukačevo a zpět. Tyto regionální rychlíky odjíždějí z Košic v 9:10 a ve 12:01 a do Mukačeva přijíždějí ve 14:00, respektive v 16:42. Opačným směrem odjíždějí ve 14:54 a 18:20 místního času a do Košic přijíždějí v 18:13 a 21:33.

V obou směrech navazují s časovou rezervou na přímé noční vlaky EuroNight Slovakia z/do Prahy. „Nová Včasná jízdenka Ukrajina bude k dispozici na noční vlaky ‚Slovakia‘ a ‚Bohemia‘ mezi Prahou a Košicemi a na navazující regionální rychlíky z Košic do Mukačeva,“ uvedla ředitelka odboru cenotvorby ČD Zuzana Čechová.

Cena Včasné jízdenky Ukrajina začíná na 27 eurech, tedy přibližně na 710 korunách. K ceně samotné jízdenky je však třeba připočítat ještě rezervace v hodnotě od 132 korun. Vlak z Košic do Mukačeva je totiž povinně místenkový. Zpáteční cestu Praha – Mukačevo – Praha včetně nejlevnějších rezervací lze tedy pořídit od 1684 korun.

Dráhy rovněž nově zavedly Včasnou jízdenku Evropa pro Chorvatsko. Detaily neuvedly, na svých stránkách uvádějí příklady jízdenek Praha – Záhřeb (od 1236 Kč) a Praha – Split (od 1499 Kč).

Včasné jízdenky Evropa představují levnější možnost cestování vlakem, dráhy je nabízejí už do 11 evropských zemí. Cena jízdenek například z Prahy do Hamburku, Frankfurtu nad Mohanem, Varšavy nebo Innsbrucku začíná s Včasnou jízdenkou Evropa od 500 korun.

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
michalspina

„Dráhy“ také avizovaly od 9. června Včasnou jízdenku na SC Košičan + přímé vozy Košice – Kyjev (mezi Lvovem a Kyjevem zastavuje jen v Berdyčevě). V ceníku to mají, ale koupit se to zatím nedá…

Miropiro

Jen faktická. Včasná jízdenka na Ukrajinu už ČD měly, akorát byla až do Kyjeva a jelo se také přes Slovensko přímou ukrajinskou stodolou, jednu dobu, jestli mne paměť neklame, se takto dalo jet už z Prahy.

Džamel

Existovala, nebyla to však stodola, ale RICko, zavedení včasné Ukrajiny nastali v červnu 2017 a ukončeno bylo v prosinci 2017 se zavedením přestupu v KE…

Ondra

Závěrem pro srovnání: cesta vlakem s nuceným přestupem je asi o 55% nežli cesta přímým autobusem. Doba jízdy vlakem asi 16h, autobusem kolem 11h.

Tomáš Záruba

A po odečtení doby spánku?

Jiřík

ale to pohodlíčko v autobusu, to je k nezaplacení, zejména, když je plný

Jan1203

Můžete mi prosím ukázat ten autobus s jízdní dobou 11h? V idosu vidím nejrychlejší spoj s 12h 40min, většinou však více. U toho vlaku je těch 16h u toho spoje s 3h přestupem v Košicích. Tím rychlejším něco pod 15h. Otázku možného zdržení na hranicích raději nerozvádím.

Ondra

Je to tak, bus 12:40, přehledl jsem, že 10:40 byla nabídka přes blablacar.

Rtep

Nejen já, ale asi hodně lidí zaplatí za vlak klidně trojnásobek, ale cestou se vyspí v lehátkovém nebo lůžkovém voze.

Addams

„Slovenske železnice“ je spolocnost so sidlom v Ljubljane, ktora vlaky Kosice – Mukacevo neprevadzkuje.

Roman Svačina

Ta cena rezervace Košice-Mukačevo je taková nevšední, když plnè jízdné z Košic do Mukačevo vyjde na cca 200 CZK… ale není to tak hrozné srovnání jako TLK Wydmy kdy včasná jízdenka třeba do Gdyně vyjde na cca 630 CZK z Ostravy (kurde kde se ty Včasné jízdenky z appky Můj vlak pro tuhle trasu ztratily na celé léto?) a přes eShop PKP IC vyjde jízdenka na ten vlak na cca 360 (pravda z Chalupki)….

JaJeČ

Žádné jízdenky z aplikace nezmizely. Můj vlak nikdy neprodával jízdenky do Polska, protože ty je třeba tisknout.

Roman Svačina

Musí být vytisknuté a potvrzené českým pruvodčím/pokladnou. To ano. Ale v apce byly… Jízdenku stejně posílá appka i na email… .

Roman Svačina

Tak ani eShop ČD nic. Možná bouchám blbé datumy, ale 14.8. nic.
P.S. moje známá chce jet do Polska a když jsem ji odkázal na mzn. pokladnu v Jeseníku, nebo v Zábřehu tak mě poslala do… ( bydlí v Hanušovicích)

JaJeČ

Opravdu v aplikaci jízdenky do Polska nikdy nebyly. Jinak Poláci tak často mění jízdní řády, že předprodej kolikrát nelze standardních 60 dní předem.

Ajemgut

Praha – Split se ovšem naprosto nedá doporučit, jelikož je v Zagrebu na přestup pouhých 15 min. a dle vyjádření HŽPP navazující vlak NEČEKÁ.

Ajemgut

,, train 821 on route Zagreb Main station – Split will not wait passengers from your train, because trains are not connected.,,

Marek

žádný další vlak pak už nejede?

Ajemgut

Jede ještě cca za 2 hod. noční SEZONNÍ vlak Adria (Budapest – Split), který je ovšem povinně místenkový. Nicméně já cestu do Splitu plánoval Praha – Zagreb Sedačka a Zagreb – Split lůžko a toto se mi zdá jako velký risk.

Radek Janata

V sezoně pak jede ještě maďarská Adria, ale ta bude velmi pravděpodobně 100% vyprodaná.

Jinak až další den ráno. To je prostě Balkán se svými zpožděními a vlaky jedoucími jednou nebo dvakrát za den.

Cyklista

To se ví že čeká, jeli jsme minulý týden, čekal hodinu…

Ajemgut

Byl bych moc rád kdybych se pletl, ale proč by pak HŽPP odpovídala takto na můj dotaz?

Cyklista

Chorvatsko je v EU, tudíž platí práva cestujících, kdyby nečekal, museli by pro všechny zajistit hotel a lůžko by jelo prázdný…

Marek

no tak aspoň že tak 🙂

Radek Janata

Máte pravdu, ale není to díky EU, tahle pravidla platí na základě UIC SCIC dohod. Hotel vám tak mají zajistit i například v Bělehradě, i když v Srbsko v EU není.