První polygon na testování samořiditelných aut vznikne u Stříbra

Mapa chystaného polygonu u Stříbra. Foto: AccoladeMapa chystaného polygonu u Stříbra. Foto: Accolade

Investiční skupina Accolade předběhla ministerstvo dopravy s plány na vybudování testovacího polygonu pro vozy s autonomním řízení a oznámila stavbu

Investiční skupina Accolade předběhla ministerstvo dopravy s plány na vybudování testovacího polygonu pro vozy s autonomním řízení a oznámila stavbu prvního takového okruhu v Česku. Vznikne u Stříbra do roku 2022.

Informaci, kterou včera jako první přinesl server Motejlek.com, dnes firma potvrdila v tiskové zprávě.

Náklady odhaduje firma na miliardy korun, chce tím přitáhnout do Česka přední vývojáře. „Česká republika dnes ve srovnání se světem poněkud zaostává s přípravou na přechod na automobily s autonomním řízením. Na západ od nás funguje několik více či méně pokročilých testovacích polygonů, opačným směrem se první už staví. To by nás už ve velmi blízké budoucnosti mohlo stát opravdu hodně – odchod talentů, odliv peněz na výzkum a vývoj a v delším důsledku i nižší investice do výroby ve prospěch těch zemí, které nabízejí lepší zázemí. Tomu chce Accolade zabránit,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade.

Na polygonu chtějí testovat veškeré dopravní situace. Podle Kratiny dnes stávající testovací centra umí nasimulovat rovné ulice typu amerických měst, ale ne křivolaké uličky. „Takto ověřené systémy jsou pak na pražském Starém městě, v uličkách Lisabonu nebo v centru Říma úplně ztracené. Ale právě takové prostředí budeme umět ve Stříbře navodit,“ vysvětluje Kratina. Okruh bude vedle městských uliček umět vytvořit i prostředí dálnice, silnic první třídy, okresek nebo jízdy v tunelu.

Polygon bude připravený na testování technologií, které budou na silnicích dostupné v blízké i vzdálenější budoucnosti. Bude schopen ověřovat například neustálou komunikaci vozidel mezi sebou i v městském, zastavěném, prostředí, včetně komunikace s prvky městské infrastruktury. „Cílem je přispět k vývoji zcela samostatných aut schopných provozu bez zásahu člověka,“ dodala firma v tiskové zprávě.

Ministerstvo dopravy zatím o samořiditelných vozech hlavně mluví, zatím prvním krokem je sepsání strategie. Už na začátku roku ministr dopravy Dan Ťok uvedl, že chtějí postavit vlastní testovací polygon.

Accolade chce do Česka přitáhnou nejlepší automobilové vývojáře z celé Evropy.  „V rámci přípravy oslovíme české i německé vysoké školy a zejména předpokládáme spolupráci se soukromými vývojovými centry. Samozřejmě velmi stojíme o podporu města a kraje, protože vznik polygonu bude velkým impulzem pro rozvoj Stříbra, Plzeňského kraje i celé České republiky,“ dodává Kratina.

 

Tagy Accolade samořiditelné vozy Stříbro
Žádné komentáře