Protesty zabraly. Správa železnic stopla plány na zbourání holešovského nádraží

Výpravní budova v Holešově. Foto: Ptáček pozemní stavbyVýpravní budova v Holešově. Foto: Ptáček pozemní stavby

Správa železnic sepíše s městem memorandum o budoucím využití budovy.

Správa železnic (SŽ) zastavila plány na bourání části výpravní budovy v Holešově. Proti záměru protestovalo město i lidé v petici.

Po dnešním jednání v Holešově se starostou města Rudolfem Seifertem to uvedl na twitteru generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. „Dohodli jsme se na memorandu, kde definujeme využití prostor: volnočasové aktivity, pracoviště městské policie, zázemí pro dopravce. Přípravy na ubourání objektu jsem zastavil,“ uvedl Svoboda.

Správa železnic plánovala budovu z roku 1888 „optimalizovat“, což by znamenalo zbourání jednoho patra. Objekt by tak zůstal přízemní. Vysvětlovala to náročností údržby nebo náklady na energie. Budova prošla rekonstrukcí před 11 lety v době, kdy ještě patřila Českým drahám. Bourání mělo být součástí velké modernizace, které Správa železnic ve stanici chystá v kolejišti a s budováním nástupišť.

Petici proti bourání podepsalo 750 lidí. „Přejeme si, aby vedoucí pracovníci Správy železnic přistupovali k výše zmíněné historické stavbě a k jejímu pěknému, estetickému okolí s úctou, jakou si zaslouží, a aby vzácnou architektonickou památku z 19. století v Holešově zanechali postavenou pro další generace,“ uvedla autorka petice Olga Svátková.

Město nabídlo Správě železnic už dříve využití pro potřeby Městské policie, zázemí řidičů autobusů nebo jako centrum volného času. „Bylo nám sděleno, že stát do cizího majetku nemůže investovat. Je nám to velmi líto, zmizí velmi historická budova,“ uvedl minulý týden Seifert. Po medializaci plánů Svoboda na počátku týdne oznámil, že se do Holešova pojede podívat a prověří plány olomouckého oblastního ředitelství. Dnes jejich plány zastavil.

Tagy demolice nádražních budov Holešov Správa železnic trať 303 Kojetín - Valašské Meziříčí
79 komentářů