Primátor Ostravy sliboval vyřazené tramvaje na pomoc Ukrajině, nakonec je DPO prodal

Tramvaj T3R.P v Ostravě. Foto: Michal ChrástTramvaj T3R.P v Ostravě. Foto: Michal Chrást

Nový majitel kupuje tramvaje za více než dva miliony korun, chce je věnovat Ukrajině.

Jen sliby zůstaly z dubnových výroků primátora Ostravy Tomáše Macury (ANO 2011) o pomoci Ukrajině v podobě věnování vyřazených tramvají. Dopravní podnik Ostrava (DPO) je nakonec prodal ve veřejné soutěži. Koupila je za více než dva miliony korun společnost Gepard Express Alberta Fikáčka, který se výrazně angažuje v pomoci Ukrajině a tramvaje chce nakonec z Ostravy na Ukrajinu dostat i za cenu, že za ně musí zaplatit.

Prodej celkem 26 tramvají vyplývá z registru smluv. Na podpis smlouvy upozornil jako první server MHD-Ostrava.cz. Gepard Express za ně zaplatí 2,259 milionu korun.

Primátor Ostravy Macura v dubnu uvedl na Twitteru, že ze souboru 26 vozidel na prodej vyčlení provozuschopné tramvaje jako pomoc Ukrajině. K tomu ale nakonec vůbec nedošlo.

Macura v reakci na zjištění deníku Zdopravy.cz uvedl, že „hledání koncového uživatele pro tramvaje trvá déle, než se předpokládalo“. Na Ukrajinu tak mají zamířit tramvaje z druhé tranše, které se letos vyřadí.

 

Albert Fikáček uvedl, že počítá s tramvajemi z Ostravy pro provoz v ukrajinském městě Nikolajev (Mykolajiv) na jihu země. „Tramvaje zde slouží například i k rozvozu pitné vody,“ řekl Fikáček. Postup Ostravy je pro něj zklamáním, zvláště v souvislosti s přístupem jiných měst. „Příští týden by měly odjet na Ukrajinu trolejbusy z Brna, které dopravní podnik věnoval zdarma. Na Ukrajinu mají putovat zdarma i tramvaje z Prahy či trolejbusy z Jihlavy,“ řekl Fikáček. Podle svých slov zatím řeší i možného sponzora nákupu ostravských tramvají, je ale připraven tramvaje zaplatit i ze svých zdrojů.

Fikáček kupuje celý soubor 26 tramvají za vyvolávací cenu. Jde o 20 tramvají T3 a 6 tramvají T6A5, některé jsou jen na náhradní díly. Rozprodej souvisí s postupnou náhradou novějšími vozidly, zejména Škoda 39T ForCity Smart.

Tagy Albert Fikáček ANO 2011 dopravní podnik ostrava DPO Gepard Express ostrava pomoc Ukrajině prodej tramvají slibotechna
53 komentářů