Přílet Katarců snížil ceny letenek do Asie. Zájem o cesty do exotiky stoupl

Airbus A320 společnosti Qatar Airways. Foto: Qatar AirwaysAirbus A320 společnosti Qatar Airways. Foto: Qatar Airways

Na pražském Letišti Václava Havla přistane v pondělí poprvé Airbus A320 společnosti Qatar Airways na pravidelné lince z Dauhá. Příchod

Na pražském Letišti Václava Havla přistane v pondělí poprvé Airbus A320 společnosti Qatar Airways na pravidelné lince z Dauhá. Příchod dalšího dopravce je dobrou zprávou hlavně pro cestující, kteří míří do Asie či Afriky: ještě před startem nové linky výrazně zamíchal cenami letenek.

Příchod Katarců je konkurencí hlavně pro Emirates, flydubai a Turkish Airlines. Právě tyto aerolinky míří nejvíce na české cestující, kteří chtějí letět do Asie, zejména pak do zemí někdejší Indočíny. I když jeden Airbus A320 nezamíchá proti obřímu Airbusu A380 provozovaném v Praze společností Emirates celkovou nabídkou, konkurence zjevně funguje.

Dobře to dokládá spojení Prahy a Bangkoku, jedna z nejprodávanějších tras u dálkových letů z Prahy. Ještě před příchodem Qatar Airways ho Emirates prodávali nejlevněji za 16 tisíc, teď za 13790 korun. Běžně tuto akci spouští Emirates v září, letos kvůli konkurenci už v srpnu.

Největší prodejci letenek v Česku se v názorech na cenový vývoj díky další konkurenci liší. Podle Student Agency ceny klesly, Asiana provozující portál Letuška naopak pokles nevidí.

Podle Věry Janičinové, šéfky prodeje letenek ve Student Agency, klesly ceny letenek do Asie hlavně tam, kde je větší konkurenční boj. Tedy například na linkách do Thajska. „Průměrná cena letenek do této destinace je o 15 % nižší než v minulém roce. Poklesla z 16 576 korun na 14 282 korun, přičemž cena letenky do Bangkoku v červenci začínaly na 10 600 korunách, a to právě s leteckým dopravcem Qatar Airways,“ dodala Janičinová.

Podle marketingového manažera Letušky Jana Marka k žádným zásadním poklesům do hlavních asijských destinací nedošlo. Oba největší hráči na trhu se ale shodují v tom, že letos výrazně stoupla poptávka po letech do Asie, klidně i s odletem na příští rok. „Největší skok jsme za období květen až červenec 2017 zaznamenali v prodejích letenek na Phuket (+ 41 %) a do Bangkoku (+ 38 %),“ dodal Marek.

Podle Janičinové zhruba patnáct procent letenek prodaných v červenci pro Qatar Airways bylo na příští rok.

První letadlo nové linky přistane v Praze v pondělí podle letového řádu ve 13:10. Redakce Zdopravy.cz přinese z příletu reportáž. Airbusy A320 v barvách Qatar Airways ale nejsou na Ruzyni žádnou novinkou, v posledních týdnech nahrazují kvůli stávce palubního personálu často letadla British Airways na lince mezi Londýnem a Prahou.

Tagy A320 qatar airways ruzyně
Žádné komentáře