Silnice

Přehledně: kde od ledna nebudete potřebovat dálniční známku

Úseky dálnic, kde není potřeba dálniční kupon. Autor: MDČR
Úseky dálnic, kde není potřeba dálniční kupon. Autor: MDČR

Na dalších 41 kilometrech dálnic nebude od ledna potřeba dálniční známka. Ministr dopravy Dan Ťok dnes podepsal vyhlášku, podle které budou osvobozeny od poplatku hlavně obchvaty měst. Vyhláška také určuje podobu nových dálničních kupónů, které se začnou prodávat od prosince.

„Dálniční známku nebudou řidiči od ledna potřebovat například na dálnici D3 kolem Veselí nad Lužnicí a také na D6 mezi Chebem a Karlovými Vary. Bez poplatku bude také dálnice D55 kolem Otrokovic,  D52 u Pohořelic nebo část D46 u Hněvotína, aby se motoristé mohli bezplatně dostat na obchvat Olomouce na dálnici D35,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Cena dálniční známky zůstala stejná, jako v roce 2017 – 1500 Kč za roční známku, 440 Kč za měsíční kupón a 310 Kč za desetidenní. Prodej začne nejpozději 1.prosince.

„Doporučujeme motoristům, aby ve vlastním zájmu neodkládali nákup ročních kupónů na konec ledna, ale koupili si je co nejdříve. Vyhnou se tak případnému riziku, že při hromadných nákupech kupónů na poslední chvíli budou na některých prodejních místech přechodně vyprodané“, říká ministr dopravy Dan Ťok.

Podoba ročního dálničního kupónu pro rok 2018. Foto: Ministerstvo dopravy
Podoba ročního dálničního kupónu pro rok 2018. Foto: Ministerstvo dopravy

Nové dálniční kupóny budou kvůli jejich zvýšené ochraně proti padělání opět opatřeny bezpečnostními prvky. Aktuální seznam prodejních míst včetně poštovních provozoven je na stránkách SFDI.

Přehled dálničních úseků bez poplatku od příštího roku
D3 Veselí nad Lužnicí sever – Bošilec (104. – 109. km)
D6 Karlovy Vary – Cheb (131. – 162. km)
D46 Hněvotín – Olomouc, Slavonín (37. – 39. km)
D52 Pohořelice (23. – 26. km)
D55 Otrokovice (30. – 32. km)

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

A silnice 56 opět nevýjmuta. Ani část u Ostravy. A jak zavedou mýto, bude to úplně peklo pro dojíždějící.
Ještě navíc ta nehezká věc, kdy se z hromady nedálnic udělaly dálnice. A na těch se pak díky EU bude tvrdě platit mýto.

Jirka

To ani ministerstvo neví, že na D48 je mezi 30. a 31. km také část dalnice, která není zpoplatněna? To i na wikipedii je zmínka, že ten kilometr není zpoplatněn.

S. Kaisler

Dle čeho soudíte, že to ministerstvo neví? Já jsem ten článek pochopil tak, že tady jsou JEN NOVÉ úseky, kde to platí od roku 2018. Což není případ, který zmiňujete.

Jirka

Na obrázku jsou zpoplatněné (modré), aktuálně nezpoplatněné (oranžové) a úseky, které od příštího roku zpoplatněné nebudou (zelené). Ta část byla uvedena do provozu listopad 2011 takže by měla být už dávno v oranžových, ale na obrázku jsem ji tam nenašel a to ani na obrázku na stránkách ministerstva.