egoe-plus
Automobily Cestovní ruch Informační technologie Infrastruktura Silnice Zprávy

Přehledně: Rakušané zvednou ceny dálničních známek pro rok 2021

Rakouské dálniční kupony pro rok 2021. Pramen: Asfinag
Rakouské dálniční kupony pro rok 2021. Pramen: Asfinag
Použití rakouských dálnic bude pro řidiče příští rok mírně dražší než letos.

Použití rakouských dálnic bude pro řidiče příští rok mírně dražší než letos. Rakouský správce dálnic a rychlostních silnic ASFINAG upraví ceny podle inflace, což představuje zvýšení o 1,5 procenta. Cena roční známky pro osobní auta se zvýší z 91,1 eura na 92,5 eura.

Rakušané podle zákona upravují ceny známek podle inflace každoročně, například v roce 2017 stála roční známka 86,4 eura. Počínaje emisí pro rok 2018 si přitom řidiči mohou vybrat mezi virtuální a nalepovací vinětou. Cena je u obou forem stejná. Pro příští rok bude mít nalepovací kupon jablečně zelenou barvu.

Stejně jako v České republice platí i v Rakousku dálniční známky 14 měsíců. Známky pro rok 2021 jsou tak využitelné už od prosince a jejich platnost skončí 31. ledna 2022. Rakouské nalepovací známky se začnou prodávat koncem listopadu na 6000 prodejních místech v Rakousku i v zahraničí.

České dálniční kupony pro příští rok budou poprvé virtuální, nalepovací známky jako případná alternativa po vzoru Rakouska zachovány nebudou. Ceny přitom zůstávají už od roku 2012 stejné: roční známka vyjde na 1500 korun, desetidenní na 310 korun a měsíční na 440 korun.

Rakouská dálniční síť je fakticky hotová, měří přes 2200 kilometrů. České síti chybí k úplnosti zhruba 800 kilometrů, dnes měří přibližně 1300 kilometrů.

Ceny rakouských dálničních známek pro rok 2021 (v závorce 2020) v eurech

10 dní 2 měsíce rok
automobil 9,5 (9,4) 27,8 (27,4) 92,5 (91,1)
motocykl 5,5 (5,4) 13,9 (13,7) 36,7 (36,2)

Pramen: ASFINAG

 

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota

Ono je to naprosto fuk, protože on k nim stejně nikdo nebude jezdit, kromě příhraničních a ti dálnici do Sparu nepotřebují.

leviathan

Ono nezáleží na kurzu?

M. K.

Taková hanebnost! Rakouští vydřiduši
zdražují dálniční známky! Desetidenní
Teď vyjde na celých 9.5€(cca 247kč)!
Ještě že u nás zůstavají na pěkných 310kč.

Martin V.

Kdo ale projíždí tam a zpět na pobyt v délce 2-3 týdny, pro toho je naše měsíční známka 440 Kč výhodnější než dvě rakouské desetidenní za 19 EUR. Obojí je ale pořád mnohem výhodnější než slovinský systém cíleného tahání peněz z cizinců (jak už diskutovali níže).

BND30

To dá rozum, že za svoje horší dálnice nemohou chtít tolik, jako my za naše vymazlené.

josef

ano…u nás jsou ceny stálé…aspon vždy pár měsíců

Vlk

A to ještě rakušané jezdí po skutečných silnicích, ne jako tady v naší republice ten tankodrom !!!

R.D.

Mě se líbí, že ASFINAG financuje svůj provoz i výstavbu dálniční sítě jen z prodaných známek a mýta. U ŘSD by to nešlo?

jakub (easydrink)

Tak vzhledem k tomu, že za známky a mýto se vybírá cca 15 mld. ročně a ŘSD potřebuje tak 50-60 mld. ročně (což je tedy i se silnicemi), tak by to asi moc nešlo.

jkjk

ASFINAG v roce 2019 vybral 524 mil. eur na známkách, 200 mil. na tunelovém mýtnem a 1,5 mld. eur na nákladním mýtném. U nás se ve stejném roce vybralo 5,5 mld. Kč na známkách a 10,8 mld. Kč na nákladním mýtném.

Miky

ASFinAG výstavbu financuje dluhem, což si může dovolit, protože toho k postavení už mnoho není, takže to vzhledem k výši zejména mýta, v klidu ustojí. Ale většina rakouské sítě byla postavena ještě za „státní“ peníze.

jakub (easydrink)

A co Slovinci? Ti neplánují něco udělat s tou svou týdenní známku.
Pokud jde o rakouské známky, tak myslím, že zatím většina řidičů u nás neví, že se dá koupit i elektronická známka a rovněž tak lze kupovat průjezdy tunely.

Alibaba

Slovinci určitě neplánují nic udělat s týdenní známkou, protože by na 10 denní nevydělali tolik. Musíte si přece na cestu tam a zpět jednu známku koupit…

ABC

A to ještě můžeme děkovat Rakušákům že je dokopali alespoň k té týdenní, která občas i stací, jinak zpočátku měli jen měsíční.

Pivlis

Z našeho pohledu je to svinstvo, ale zkuste se na to podívat z jejich strany.

Martin V.

Já si ji loni chtěl koupit den předem, ale jako soukromé osobě mi to nedovolili (minimálně 18 dní předem z důvodu ochrany zákaznika při nákupu po internetu, a tedy možnosti vrátit zboží ve lhůtě 14 dní). Někdo mi tu radil, že jsem si to měl koupit jako firma a vyplnit tam IČO jakékoli firmy, které najdu. To mi zrovna nepřijde moc košer. Vy jste podnikatel nebo kupujete s dostatečným předstihem?

martin

IČO jsem tam ani nevyplnoval.

Tom Matoo

Pak jste, ale nemohl mit okamzitou platnost znamky.

Tom Matoo

Ano neni zadny problem s vyplnenim IC, fakticky se tim vzdavate prava spotrebitele odstoupit od smlouvy ve lhute 14 dni. TA firma jejiz IC jste pouzil se o tom nemuze zadnym zpusobem dozvedet. Do nakladu si to samozrejme s cizim IC nemuzete dat.

Georg

ano, jste jediny, kdo na to prisel…

Michal J.

A co Švýcaři? Ti neplánují něco udělat s tou svou roční známkou?

A co Rakušané? Ti neplánují udělat něco s tím odíráním Němců, kteří jedou z Mnichova do Bolzana po dálnici jen pár kilometrů kolem Innsbrucku, ale musejí si koupit dálniční známku a ještě k tomu zaplatit mýtné za Brennerskou dálnici?

A co Lichtenštejnci? Těm jako Rakušané už neobnoví průjezd za dvě eura, aby za ten kousíček kolem Bregenz při cestě do Německa nemuseli kupovat celou dálniční známku?

BND30

Nechtěl by ASFINAG kooptovat naše ŘSD … ?

ČD4ever

ŘSD je záměrně vedeno tak, jak je vedeno.