Stát příští rok zavede jednodenní dálniční známky

Elektronické viněty kontroluje mobilní automat. Pramen: MDČRElektronické viněty kontroluje mobilní automat. Pramen: MDČR

Se vznikem jednodenní známky počítá eurounijní směrnice. Mají ji zavést všechny státy EU.

Stávající roční, měsíční a desetidenní dálniční kupony doplní příští rok jednodenní známka. Uvedla to dnes ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Lucie Bartáková. Přesný termín a cena kuponu zatím nejsou známy. Se vznikem jednodenní známky počítá eurounijní směrnice.

V českém systému elektronických dálničních se chystají i další novinky. „Do budoucna plánujeme napojení na registr silničních vozidel, aby měli tuzemští motoristé jistotu, že zadaná SPZ existuje a při jejím zápisu neudělali chybu. Platnost známky chceme v budoucnu zobrazovat i na Portálu dopravy přímo u konkrétního vozidla,“ doplnila Bartáková.

Elektronické dálniční známky byly v tuzemsku zavedeny pro rok 2021, prodávat se začaly v prosinci 2020. Od počátku prosince 2022 do konce února 2023, tedy v období prodejní špičky, si jich motoristé koupili celkem 2,22 milionu. Před rokem ve stejném období to bylo 2,16 milionu e-známek.

„V období od prosince do února dominují v prodejích roční e-známky, což souvisí ještě s dřívějšími papírovými kupony, které platily vždy do konce ledna a většina řidičů na platnost papírových známek plynule s její elektronickou verzí navázala,“ říká Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém elektronických dálničních známek provozuje. Ve zbytku roku se ale poměr obrací, ve větší míře se prodávají desetidenní a třicetidenní známky.

Tagy Cendis dálniční kupóny elektronická dálniční známka SFDI
56 komentářů