Praha zvažuje, že auta u Vltavy a na Malé Straně omezí trvale

Oprava tramvajové trati na Malostranském náměstí v roce 2018. Foto: Jan SůraOprava tramvajové trati na Malostranském náměstí v roce 2018. Foto: Jan Sůra

Praha prodlouží až do 17. listopadu současný dopravní režim na Smetanově nábřeží a na Malé Straně. Omezení chce využít ke

Zpět na článek
285 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
KarelF

Pražští radní by se měli jít podívat do města. Potřeboval jsem projet okolo 12 -té hodiny z východní části Černý Most do západní Stodůlky a zpět. Před zavřením se toto dalo zvládnout za cca 2 hodiny po zavření centra výlet na 4-6 hodin. Tunely od smíchova až do troji jsou zapnuté většinu dne na 50 km jižní spojka kolona od krče na smíchov před tunely radiály stojí fornta z butovic až k tunelům fronty na prašném mostě klidně, až na vypich. Jediný důvod zavřené vjezdy do tunelů kde je krásný průměr. Takže milí radní jízdní doba z jednoho konce prahy… Číst vice »

KarelF

Jsem buď pro zpoplatnění když už nebo také pro zvýhodnění aut na elektřinu, CNG, vodík. Případně pokud prokážu, že jedu zásobovat nebo prokazatelně prokážu, že mám práci u klienta který sídlí v omezené oblasti.
Zpoplatnění bych rozhodně udělal inteligentnější a také bych udělal více stání pro zásobování minimálně na 15 a 30 minut.

Anonym

Je pravda, že auta v centrech jsou ikonou zejména východních měst, kam my ale stále patříme, tak co.

petr766

Btw, naprosto skvělý příklad, že zklidňovači jsou blázni, je právě Malostranské náměstí. Hrrrr zakázat parkování aut, pak na tu dlažbu x měsíců nikdo nehrábl a nakonec se tam objevilo pár židliček a stolků z nějakého hipster kafe stánku a plocha je stále stejně prázdná, zcela nevyužitá, vydlážděná. A ještě horší příklad je spodní část Václaváku, kde to slouží akorát ke kasírování a jako plac pro MP i PČR, aby dávali pozor na dealery apod., aby je v práci na Václaváku nikdo nerušil….

Alexandr Mikulka

A co je na tom špatně?

Zdeva

Aut je prostě moc a většina jsou jednoválce a tak se není co divit,že je skoro všude plno.(důležité slovo:jednoválce).

Jirka

Proč to neudělají po vzoru Brna a neudělají v pěší zóně z Václavského, na Staroměstské a až na Malou Stranu velký městský okruh? Brnu to prospělo. Teď už se jen z centra odstraní lidi a šaliny.

petr766

Slušná demagogie

Hanzi

Ono to zas tak horký s tím zákazem nebude, jako ostatně nikde. Do Nerudovky se taky nesmí, jen na povolení a jaký tem přes den panuje čilý ruch 🙂

Ušatá

No konečně, já pamatuji tyto snahy již od 70. let, ale tehdy se nezavedlo. Zdůvodňovalo se to ideologicky, že se tam musí hlídat cizí diplomati a tak musí být nenápadná auta těch, kteří je sledovali, V posledních desítkách let se to nezdůvodňovalo vůbec, prostě auta musí být všude, dokonce se uvažovalo, že se naopak zruší tramvaje. Takže snad konečně zde bude čisto a klid a tramvaje budou mít volnou a rychlou cestu.

Aleš Kofránek

Problém s vámi je ten, že vy nejenže té věci vůbec nerozumíte, ale nechcete vidět ani ty příklady, které zcela vyvrací ty vaše ideologické fantasmagorie. Ano, například v Německu jsou pěší zóny na mnoha místech, nicméně vždy jsou velmi dobře dostupné kapacitními komunikacemi a po jejich okrajích jsou rozmístěné parkhausy, kde zaparkujete, byť samozřejmě za peníze. Kapacitní P+R s dobrou návazností na metro a S-bahn jsou také v každém větším německém městě samozřejmostí. Srovnejte nynější stav v Praze, zejména od jihozápadu, západu a severozápadu. Že by někdo vytvořil oblast o rozloze 8km2, kam se nedá rozumně dojet autem, to jsem… Číst vice »

Ušatá

Není důvod nikam zajíždět autem. Pokud někdo něco potřebuje dopravit, pak lze zaplatit poplatek za jednorázový vjezd a osobní aura pro místní – zpoplatněná, ostatní mají smůlu. Pěšky i tramvají. Jen zkrátit výrazně intervaly!

petr766

Proč by měli mít smůlu? Protože někdo s baťůžkem se ideologicky nudí a závidí ostatním auto?

petr766

To je na ně moc složité, jejich jednoduché uvažování „auto = zlo“ jim jiný pohled nedovolí. Mně třeba v Praze daleko víc než auta vadí a ohrožují cyklisté (i když těch je minimum), pumpičkáři (těch je většina včetně sdružení Automat a BouchalCup ;-), koloběžky, elektrické koloběžky a podobná, zcela zbytečná vozítka, která reálně neřeší žádný problém s dopravou, pouze překáží zejména chodcům, ale i autům a dost často i té MHD (a v MHD). Jinak přesně, třeba Vídeň trošku (víc) ideologicky udělala pěší zónu v Mariahilfestrasse, ale budiž – stále můžu dojet z prakticky jakékoliv vedlejší ulice prakticky až tam… Číst vice »

Hanka

Naprosto souhlasím, v centru bydlím. Správné řešení je zpoplatnit!

FlyingJ

Mně teda pokles průměrné rychlosti v Blance o 10 km/h nepřijde zanedbatelnej. Průměrka 66 km/h na sedmdesátce je plynulej průjezd. 56 už znamená mnohem hustší provoz, takže může docházet k regulaci vjezdu do tunelu. Třeba na Malovance bývají poslední dobou kolony před tunelem ve špičce extrémní. Měli by se kouknout i na statistiku omezení vjezdu do tunelu a z toho plynoucí kolony na povrchu. Průjezd tunelem je jedna věc, druhá je se do něj vůbec dostat.

Samuel Novák

Smetanovo nábřeží a Malá Strana slouží, bohužel, hlavně k tranzitu dopravy přes město. Nemáte dořešený malý městský okruh, nemáte dořešený velký městský okruh, nemáte nic, pouze pomatené cyklistické vize. Blanka je na hraně kapacity, Jižní spojka je na hraně kapacity a stačí málo a hroutí se IAD. Vyřešte dopravu kolem metropole a potom si tu Prahu zavřete celou.

Aleš Kofránek

No ona je bohužel na řadě míst i MHD na hranici kapacity.

Y.K.

A to se říkalo, že se centrum uzavře hned po dokončení Strahovského tunelu… pak dokončení Blanky… teď dokončení celého okruhu a pak zase něco bude. Centrum je dávno kudy objet.

Samuel Novák

Centrum není kudy objet. Jsou pouze čtyři možnosti tranzitu městem. Jižní spojka, Blanka, Magistrála, Malá Strana a nábřeží. To vše je díky naprosté neschopnosti vedení magistrátu v podání Hudečka, Krndy a Pyrátů. Nebýt Béma, tak není ani Blanka! Jasně se říkalo, že Blanka nevyřeší nic, protože chybí tunel na Prosek a tunel do Malešic. O malém a velkém okruhu jsem psal. Běchovická spojka mezi D8-D10-D11-D1 byla připravená ke stavbě již před deseti lety a není hotovo vůbec NIC. Jenom tato komunikace by výrazně ulevila celému městu a díky dostavěné D0 přes Jesenici a Lahovickému mostu by stáhla většinu tranzitu, který… Číst vice »

Ušatá

Tímto se vždy zdůvodňovalo, proč nejde omezit auta v Praze. A když se prosadilo, postavilo, tak zase to nešlo, protože se zase musí stavět dál. A tak dokola. Prostě diktát uživatelů a fanatiků silniční dopravy. Za cenu zdraví lidí, ohřevu města a nemožnost zde normálně žít. Na druhou stranu dostat do ulic stromy, zeleň je neskutečně složité až nemožné.

Martin

Po povodnich byla Praha temer uzavrena, predevsim mosty a slo to,… Nicmene to byla mimoradnost, presto ukazala dobre to, ze do centra opravdu nemusi tolik lidi autem…

petr766

Ale oni nejedou to toho centra, tam opravdu většina z normálních lidí nejede. Oni potřebují projet skrz, protože neexistují prakticky normální jiné trasy, které by bylo možné použít.

Jirka

Není náhodou pár set metrů vedle tunel za desítky miliard? Kolik takových tunelů ještě potřebujete?

KarelF

Je potřeba dokončit městský a velký okruh kde určitě nějaké tunely jsou. Ale bez hotových okruhů je uzavírání centra nesmysl, protože prostě není kudy jinudy.

KarelF

Ano jenže to si já pamatuji, že aut jezdilo v roce 2002 o polovinu méně než jezdí dnes. To bývali fronty do centra z ústecké dálnice ne v Dáblicích, ale maximálně někde na Pelc Tyrolce u Vltavy. A přes letnou šlo projet z jedné strany prahy na druhou do hodinky to jde dnes ztuha s tunely. Navíc zákazy byli v té době přísné a hlídky policie vás prostě nepustili. Takže lidem ani nic jiného nezbylo než nejet a použít mhd. Bylo několik typů povolení na průjezd a získat je zvlášť ty maximální nebylo vůbec snadné. Vím o čem mluvím, protože… Číst vice »

petr766

Žije se „zde“ úplně normálně. Že není hotová ani základní infrastruktura, je prostě fakt, se kterým nic neuděláte a nijak ho neobhájíte. A nejen v Praze. Pak si optimalizujte dopravu okolo centra dle libosti. Na Malé straně či v okolí Smetanova nábřeží jsou daleko větším problémem hordy turistů, dá se tam žít úplně normálně, stačí jít o ulici vedle.

Martin

Zrovna Mala Strana nepojme tolik aut v ulicich, aby to znamenalo nejake velke zdrzeni nebo kolaps… Na Male strane to byla prakticky jen trvala kolona…
Doprava kolem metropole je bohuzel na statu, ten ma v kompetenci dalnicni sit… Mj. kdyby zvolil jine trasovani, tak uz z velke casti D0 stoji, jak na severu, tak na vychode… jeste stesti, ze na jihu zvolil jinou variantu, pac jinak by neexistovalo ani spojeni D5/D4 a D1…

petr766

Nejlepší na tom je, jak si ti cyklofanatici z Automatu a pár podobných MHD šotoušků myslí, že asi někdo baví po těch ulicích jezdit autem. Jenže když normální alternativa v podstatě neexistuje…. ale to je na ně už moc složité

Jirka

Jakou jinou alternativu než tunel pár set metrů vedle byste si představoval?

Y.K.

Já tomu fandím. Ještě Smetanovo nábřeží je děsivá ostuda.

kanafasik

Hovadina na entou. Pokud vnitřní okruh stále supluje vnější okruh, je uzavření možného průjezdu nesmysl. Jen přinese problémy u tunelů. Stačí se tam zajít podívat co se tam děje nyní. Několikrát denně je vjezd regulován. magistrála je už ucpaná permanentně, Ječná jakbysmet. ten „komfort obyvatel“si užijí spíš turisté. A problém se jen přesune jinam. Obyvatelé P5, P6 aP7 Vám poděkují. Dostavte okruhy a pak můžete experimentovat.

Samuel Novák

Příprava staveb je na dlouhou dobu, na to kašlal už neschopný Hudeček s Krndou a současná oteplákovaná sestava na magistrátu na tuto přípravu jaksi nemá mentální kapacitu.

mgr.pavel

Tak ta současná sestava na magistrátu i bez té vaší mentální kapacity zvládla toto: https://zdopravy.cz/zelena-pro-vlastu-prazsti-radni-schvalili-plan-na-tunel-z-blanky-az-do-malesic-36762/

Samuel Novák

To bylo připravené ještě za Béma, Pyráte. Co tunel na Prosek, ten byl také připraven, kdy ho dostavíte?

Ferenc Futurista

V této logice to bylo připravené ještě za RSDr. Zusky, páč Zákos

Franta

Konečně má někdo odvahu to provést. Je to podle mě jedna z věcí, která když se podaří, tak už ji nikdo nebude chtít vrátit zpět. Pocit na blití, co člověk měl, když procházel pěšky Karmelitskou, Letenskou, Valdštejnskou a Křížovnickým náměstím z kolon, smradů výfuků a neuvěřitelné špíny z automobilů. Budiž se toto stane definitivně minulostí! Vivat a odvahu!

Jarek

Asi tak. V současné podobě jsou to stoky a ne ulice…

Aleš Kofránek

A třeba vídeňskej Ring je taky stoka? Nebo třeba Unter den Linden, Champs Elysees?

Prt

Vídeňský Ring je ve stopě bývalých hradeb. My tam máme magistrálu a Blanku, ne obě předpolí Karlova mostu…

čecháček

Srovnáváte jablka s mrkví. Zkuste se zamyslet nad uličním profilem Letenské/Valdštejnské/Karmelitské/Smetanova nábř. u Karlových lázní. No a teď si vezměte ty vaše Unter den Linden nebo Avenue des Champs-Élysées.

Zrovna průjezd Karlovými lázněmi je, myslím, perfektním dokladem, proč tranzit omezit.

Aleš Kofránek

No jo, jestli ono to nebude tím, že v daném území prostě žádný takový bulvár není, takže ta doprava musí jít starými nevyhovujícími ulicemi. Jenže jde o území 8 km2, které má být nyní zcela neprůjezdné. To není rozumné řešení dané situace a jen to dále zkomplikuje život návštěvníkům centra, podnikatelům, rezidentům.

Ušatá

Představte si, že tak ještě před 6O lety skoro auta v Praze nebyla. jak to zvládali všichni??? V té Praze se žilo slušně, dalo se dýchat i bydlet a MHD fungovala velmi dobře. Třeba jen namátkou intervaly tramvají byly většinou ve špičce od 2 do 5 minut.

petr766

Srovnávat 60 let zpět za komančů, tak to je opravdu vrchol hlouposti a demagogie. Bylo taky v Praze tolik firem, pracujících, turistů, obyvatel, obchodů, služeb? Asi ne, že…. tak někam už zalezte s touto demagogií

Ušatá

Možná i víc. Asi toho o Praze moc nevíte.

KarelF

Tak to pochybuju. Pamatuji kdy jsem na muzeu vylezl z metra u dnešního mekáče a bylo vidět, až dolů na můstek jak málo tam bylo lidí zkuste to dneska. Pamatuji kdy okruh nevedl jižní spojkou zksute dneska jižní spojku dát do trasy od D1 přes Bohdalec k slavii přes želivského invalidovnu kobylisy a ven z Prahy. To by neklaplo ani když by se to nakreslilo 🙂

petr766

Asi tak, ta auta pojedou jinde aby si pár místních mohlo užívat klidnější ulice? Vždyť to je stoka, ale turistická

KarelF

Takže problém odsuneme do okolí kde to není tak moc vidět. To je stejná demagogie jako 3 lidi z běchovic co blokují už leta stavbu okruhu jen protože si tam koupili parcelu o 10 let později co vznikl projekt na okruh. A navíc si na tomto úspěchu postavili i politickou karieru. Franto také sypete svoje odpadky na sousedovu zahradu nebo před jeho dveře od bytu? Tak já chápu ten váš příspěvek.

čecháček

Konečně. Akorát že to mělo být už s otevřením TKB, ne-li dávno před ním!

Pro méně informované diskutující ještě doplním, že ve všech dosud navrhovaných řešeních se nejednalo o přetvoření na pěší zónu, jak tu někteří zcela mimo mísu plácají, ale o zamezení průjezdu tranzitní automobilové dopravy, tedy uzávěru na úrovni Křižovnické a Malostranského náměstí/Karmelitské. Dopravní obsluha, zásobování, papaláši, pražští zloději s taxametry, sanitky atd. budou mít přístup do oblasti pořád.

Aleš Kofránek

Jak budete u takto rozsáhlé oblasti tu dopravu organizovat? To jako všichni, co tam bydlíme, máme kanceláře atd. budeme zase chodit někam pro bumážky? S tím prosím pěkně běžte někam, kde slunce nesvítí.

D J

Ne. Protě jen neprojedete skrz.

Ušatá

Ono už v té dávné minulosti to bylo řešeno jako pytel. Prostě vjedete a stejným způsobem zpět vyjedete, ale nemůžete nijak projet.

Eduard

Nic proto pěším zónám ve městech. Jsou velice potřeba, ale na druhou stranu všeho s mírou. Pokud někam zakážeme vjezd automobilů, tak se z daného místa stává místo bez obyvatel. Dneska si málokdo pronajme či koupí byt na bydlení bez možnosti parkování. Praha místo toho, aby se snažila co nejdříve vybudovat funkční obchvat vymýšlí jen způsoby jak svým obyvatelům komplikovat život a všechny ostatní jak co nejvíce obrat.

Poudy

V Praze žije dost lidí, kteří auto nemají a nikdy mít nebudou. A ne z finančních důvodů. Takže pokud se z centra odstěhuje jeden Pepík co nedá autem ani ránu, tak se tam místo něj velmi rád nastěhuje druhý Pepík, co jezdí mhd a centrum se mu tudíž vyplatí. Nemějte o práci strach, rozhodně se z ní nestane město duchů.

Poudy

Pardon, o Prahu samozřejmě 🙂 No a ve výsledku je to vlastně dobře, když lidé co jezdí autem úplně všude budou někde na Zličíně a lidé co se připravují výhradně MHD obsadí centrum a širší centrum. V Praze se bude lépe dýchat, nebude tu jedna plečka na druhé a ulice budou přívětivější, za mě určitě palec nahoru.

petr766

Aha, on když člověk bydlí v centru města, tak nikam nejezdí, nikam nemusí, nemá příbuzné atd. Tak to jo.

Martin S.

To, že zákaz vjezdu obyvatel = odsun obyvatel není pravda. Navíc, tady nejde o ZÁKAZ, rezidenti tam stále můžou stejně jako zásobování ap. !

Aleš Kofránek

No to se taky ještě neví. Jak třeba budou rozlišovat rezidenty a nerezidenty? Navíc, to jako za rezidentem už nemůže přijet návštěva a třeba za podnikatelem zákazník? To vám asi majitelé nemovitostí a podnikatelé poděkují. Já mám takové podezření, že tohle propagují hlavně krasoduchové, co mají přesnou představu, jak má vypadat podle nich ideální městská ulice (žádný auta, všude samý kola, koloběžky, sousedský slavnosti, sojový latéčko a cizrnový karbanátky), nicméně v dané oblasti nebydlí.

mgr.pavel

„Pokud někam zakážeme vjezd aut, tak je z toho místo bez obyvatel“ – co je toto za nesmysl, prosím? Jednak místní doprava zůstane zachována, a druhak MHD a cyklisté tam budou vždy – tak jaké „místo bez obyvatel“???

Ušatá

Právě opak. Místa bez vlivu automobilové dopravy se stávají velmi atraktivní a je o ně zájem. Naopak narůstá počet stížností na provoz a stání aut skoro všude, jen se lidem odpovídá, že si mají zvyknout, že je to taková doba nebo se mají odstěhovat na venkov. Zajímavé, že?

petr766

Aspoň nelžete.

Ušatá

To nemám ve zvyku, ale mám dost informací a znalostí. A to je pech, co?

Aleš Kofránek

Pan náměstek Scheinherr je demagog a lhář. Ať mi ukáže jediné evropské město, kde je vytvořena takto rozsáhlá neprůjezdná oblast. Já o žádném nevím.

Kuba

Mluvíme o středu historického jádra města. Ukažte mi, pane Kofránku, jediné evropské město, kde by byla vytvořena takto rozsáhlá průjezdná oblast přímo historickým jádrem. Já o žádném nevím.

Marťas

Tak především v článku chybí mapa uzavřené oblasti, snad tedy mohu vložit odkaz: http://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/625013/centrum-prahy-jen-pro-rezidenty-mesto-prodlouzilo-uzavirku-obou-brehu-vltavy.html. No a z mapky je vidět, že nejde JEN o průjezd historickým centrem, ale příjezd/odjezd z něho. Takže např. do Rudolfina akorát pojedete jinudy a doprava a její důsledky se pouze přenesou jinam – třeba na Magistrálu. A je dobré si uvědomit, že tramvají na koncerty lidi jezdit nebudou. I když jim tam zakážete jezdit soukromým autem úplně, stejně autem pojedou, akorát s nápisem Taxi (nebo Uber, podle vkusu každého soudruha).

Franta

Kdykoliv jsem na koncertu v Rudolfinu, tak si davam s manzelkou sekt. Ani by me nenapadlo jet do Rudolfina autem. Ano, bydlim 15 minut vlakem z Masarykova nadrazi, takze mam centrum dostupne nonstop verejnou dopravou. Mimoprazsti mohou zaparkovat v jakemkoliv parkovacim dome v sirsim centru a do Rudolfina dojet MHD.

Karel

Proboha, to někdo fakt jezdí do Rudolfina na koncert autem? 🙂

Kalanis

Pusť si Kazmův průser s předáváním Českých Lvů – jsou to totiž prakticky všechny „významné osoby“. A to i tací, co to mají z hotelu jen 350m (Four Seasons, Intercontinenal).

Aleš Kofránek

Průjezdné je jaksi od nepaměti, to nemusel nikdo vytvářet. Akorát se dřív se tam jezdilo s koňma. Jediná spravedlivá regulace je mýto. Ne tyhle opičárny, že z jedný strany centra na druhou pojedu s 10 km objížďkou. To je opravdu světové unikum a na výzvě, ať mi někdo ukáže nějaké jiné město, kde to takhle funguje, trvám.

Obtloustlý Travolta

Mýto není spravedlivé. Zvýhodňuje pracháče.

Aleš Kofránek

Zatímco zákaz vjezdu zbuzeruje všechny rovným dílem. Jo, to socialistické myšlení je v nás ještě pevně zakořeněno. Bohužel.

Paja

Jakože čím víc peněz máte tím méně platíte?

Jarek

Holt pojede tramvají. To není ta nejstrašnější tvář chudoby.

Jakub

Veřejná doprava by měla vždy mít přednost před automobilovou.

A.R.

Koukám, že si tady dost lidí myslí, že aut je v Praze ještě pořád málo a že ty kolony jsou úplně v pořádku. Fakt jsem rád, že mezi těmi agresivními psychopaty, kteří neví, co je blinkr, a zaparkují všude, kde se to hodí zrovna jim, nejsem. Jen se na těch silnicích pozabíjejte a vyvztekejte, já jsem úplně v klidu a až se zakáže vjezd na Malou Stranu, bude to ještě lepší.
Laskavě si uvědomte, že IAD nikdy nebude mít přednost před veřejnou dopravou. Komu není rady, tomu není pomoci, že, autíčkáři?

Hanzi

A proto vznikaji okruhy, Vlasta, Radlicka radiala atp aby auta z mesta vymizela, jo ty musíš byt slušný pacient hochu.

A.R.

Hochu, nevim, na kterem oddeleni te zavreli, ale ladujou do tebe moc malo prasku. Rec byla samozrejme o doprave v centru. Musel jsem ti napovedet, co? Zkus jednou vytahnout hlavu z vyfuku a bude se ti lip myslet.

Andros Baman

Z tebe ta tolerance k ostatnim primo cisi.

A.R.

Z autickaru ta tolerance k ostatnim primo kape.

Aleš Kofránek

Přednost ne, ale že má někdo od Národního divadla k Interkontinentalu jezdit Blankou nebo před magistrálu, to může opravdu vymyslel jen úplný debil.

os.ka.rek

Od Národního k Intercontinentalu se dá hlavně dojít za dvacet minut pěšky, nebo tam jezdí každé 4 minuty (často nízkopodlažní) tramvaj.

petr766

Tak třeba tahat se krámama dvacet minut městem nebo přecpanou tramvají je ideál

KarelF

Tak ano dám vám do ruky schůdky, batoh s nářadím, notebook, bednu s kabelem, vrtačku a nějaké ty cajky okolo a můžete vyrazit.

A.R.

Mate pravdu, i ja jsem tochu ujel. Ale autickari si mysli, ze jsou tady sami a vsechno se jim musi podridit, aby se svym pekacem mohli od vylohy obchodu v nakupnim centru az k sobe do obyvaku.

petr766

A „pan“ A.R. by pořešit nešel. Jedna urážka za druhou

Poudy

Od Národního divadla k Interkontinentálu pojede autem maximálně tak nějaký tlustý líný Kofránek, normální člověk si sedne na tramvaj která tam jezdí co pár minut.

Aleš Kofránek

Třeba proto, že tam bydlí, třeba proto, že veze vercajk, třeba proto, že veze dvě děti a kočárek, třeba proto, že tam jede někoho nabrat a pak vyjíždí směr Brno, těch možností je x. A jen kovaný bolševik jako jste vy se chce lidem pořád plést do životů a určovat jim, co mají dělat.

Ušatá

Vidíte, a já to vše absolvoval a absolvuji MHD a pěšky, Nikdy jsem auto neměl a nechci a jde to, Když je hodně zle, tak lze použít taxík nebo známého. A to je tak jednou za 10 let.

petr766

Jo to je přesně to zvrácené myšlení. Budu otravovat známého, najednou se auto hodí

Ušatá

Ještě že nejste můj známý! Co byste pak dělal?

Honza D.

A kdo tam jezdí autem, Kofránku? Jestli host ubytovaný na náměstí Curieových, tak ten by tam asi netrefil a použil by taxi, bo by nejspíš během vstřebávání kulterního zážitku v „kapličce“ zřejmě i požil. 🙂

Aleš Kofránek

Ten, kdo k tomu má nějaký důvod. Nebo si snad myslíte, že se někdo jedním nejucpanějších míst v Praze poskakuje z plezíru? Já se těmto místům autem vyhýbám, jak můžu, jenže na Praze 1 pracuji, takže to holt vždycky nejde.

Ušatá

A proč by tam tím autem měl jezdit? Jaký pádný důvod k tomu je? Je důležitější soukromý zájem nebo pohodlí nebo zdraví populace a stav prostředí a obyvatelnost?

petr766

Máš pravdu, Tobě a podobným fakt není pomoci. Jen si přej, abys nikdy neřešil třeba prakticky každodenní nutnost starat se o nemocné rodiče, dítě apod. Pak poznáš, že MHD je k ničemu.

KarelF

S vaší představou budete řešit servisní věci jak. Objednal jste si nějaké zboží přes pplku hmm tak jo depo Malešice využití mhd je hned na snadě. co pak třeba servis vody instalatér dá brašnu na rameno a vyrazí i s trubkama tramvají tak to by asi neklaplo kvůli těm trubkám a třebas internet ono to není jen o notebooku vrtačku bednu s kabelem a jedem mhd 🙂 No tak se probudte ruku z nočníku ven a nohama na holou zem. dobré ráno.

os.ka.rek

Jako místní říkám ano, prosím. Neskutečně to ulevilo provozu a tramvaje se tam konečně nezasekávají. Díky!

Andros Baman

To je znamej sobeckej pohled. Kdyz mam domek za mestem, radsi at jede tranzit pres namesti, nez aby mi kousek od baraku postavili obchvat.

os.ka.rek

Ovšem zde je to na úkor dopravy pro celé město. Trpí tím stovky lidí v tramvajích, profitují z toho zabednění jednotlivci v autech. Nedá se pořádně přejít silnice. Když má Praha jeden z nejlepších veřejných dopravních v Evropě, proč stále tolerovat, či dokonce podporovat individuální dopravu?

Andros Baman

Protoze ne kazdej chce v MHD cichat bezdeky, duchodce, ozraly, cyklisty a delniky?

Kuba

A ne každej chce v Praze čichat auta, poslouchat jejich hluk, nemít kde přejít ulici. Ne každej chce nemít kde zaparkovat, pokud bydlí na Malé Straně. Ne každej má auto a proto ne každej chce trávit 20 minut v tramvaji v úseku, který by měl jít projít za minuty dvě. Nikdy se nikdo nezavděčí všem, v tomto případě je holt třeba preferovat většinu (která je v případě dopravy v centru vcelku výrazně na straně MHD).

Trdlo

A proč tam ta auta asi jsou? Mají možnost jet po kompletním okruhu (tranzit)? Nemyslím si, že by někdo stál o to trávit čas v koloně skrz město, pokud by mohl frčet po okruhu. Bez semaforů, křižovatek, přechodů… Pořád je to o tom, že není dokončený okruh.

bohyn

Objezd pro tento tranzit uz existuje: strahov + blanka + magistrala.

Aleš Kofránek

Pro tranzit asi ano, ale ten tam po otevření Blanky jezdí o dost méně. Třeba pro dodavatele, co veze zásilku do jedné firmy v Karoliny Světlé a druhé v Široké už o dost méně. A ono je takových jízd docela dost. Takže se sice možná zlepší životní prostředí v Křížovnické, ale zase se zhorší okolo magistrály a v Ječné. Dokud budou v centru obchody a firmy, bude tam doprava. Jediné rozumné řešení je dostavba páteřní sítě komunikací a pak zpoplatnění. To by mohlo trochu pomoci.

Ušatá

A co jste udělal pro to, aby to tak nebylo? Raději sednete do auta? Tedy ustupování zlu a neřešení problému? Jak prosté a jednoduché. Proto ten b……všude. A co Vám vadí na dělnících? Nebo jak tomu rozumět?

Ales.Kofranek

Protože vám je do toho kulový, čím kdo jezdí. Bože, co je tohle za dobu, kdy každý jelito se cítí povoláno určovat ostatním, jak mají žít svoje životy.

Obtloustlý Travolta

Není nám do toho kulové! 80 let si vy, líné zadky, v autech sjednáváte nehorázné výhody, a to naprosto všude. Padají kvůli vám celé domovní bloky, demolují se parky, likviduje příroda, za oběti z nehod nepadají žádné, nebo jen směšné tresty. Hlavně u bohatých viníků, celebrit, jak se říká. Přijde li, v období tak vyhrocené preference vaší libůstky někdo, kdo hodlá na naprosto marginálním území poněkud omezit vaše hrátky (resp. začal brát ohled na jiné skupiny uživatelů ulic), ozývá se řevu, jak z paviání klece. Já nevím, školy nemám, ale agresivní bolševismus si přestavuji přesně jako jednání zastánců automobilismu v… Číst vice »

Aleš Kofránek

Dobrý, když je centrum Prahy marginální území, tak proč to teda vůbec řešíme?

Ušatá

Velmi dobře napsáno. Já to zase mohu doložit tím, že není prakticky možné dostat do ulic stromy, protože to podle majitelů aut omezuje parkování a auta nemají kde stát. A to když už se konečně vyřeší problém sítí a stromy lze do ulice dostat. Nazvat to jen sobeckostí je velmi slabé slovo. Je to arogance a drzost, jednání, které nepatří do společnosti. Prostě společenský zájem není sprosté slovo. A do toho ještě ta absurdní změna a tvorba územního plánování , kde nový územní plán by měl uvolnit ještě více stavění všude, a to i na úkor zelených ploch. Nevím, kdo… Číst vice »

petr766

Stromy do ulic nejde dostat hlavně kvůli inženýrským sítím. Tak nelži. Naopak, při reko ulic se to většinou nějak řeší.

Ušatá

Piště o tom, čemu rozumíte! A o lhaní si něco přečtěte. Třeba to pak zkuste definovat.

KarelF

Tak to lze obvinit všechny co bydlí a pracují v centru, protože používají internet a většinu stromů nelze například vysázet kvůli optickým sítím jdoucích souběžně v chodnících vedle komunikací.

petr766

Tak se smiř s tím, že nikdo nic lepšího než auto ještě nevymyslel. A vidí to tak většina lidí. Jinak by těch aut tolik nebylo ty bolševníku

D J

Zato nějaký jiný jelito těm ostatním chce naordinovat hluk, smrad a neprůchodnost města. 😀

Ušatá

To je dáno tím, co a jak působí, jaké škody vznikají a dopady do zdraví jsou to nejhorší, což penězi zaplatit nejde. Ta potřeba dovézt někam v této oblasti něco je minimální a dá se dělat různými způsoby. Třeba i v noci tramvajemi, např.

Aleš Kofránek

Jako místní říkám jednoznačné NE.

A.R.

To by mě zajímalo, jak to chceš vyřešit. Budete se tady hádat, čí názor má větší váhu?

Andros Baman

Co cekat od rudozelenejch Piratu. Jenze automobilisti jsou prakticky vsichni Prazaci, takze Hrib bude nejen prvni, ale i posledni piratskej primator.

Petr766

Doufejme

Radek Janata

Auto sice mají v Praze skoro všichni, ale do centra s ním jezdí velmi malá část lidí. V centru v přepravním výkonu kraluje MHD. Takže většina lidí to spíš ocení.

Andros Baman

Ja teda nevim, ale kdyz chci ject z dostihu v Chuchli chlastat na Pavlak, jezdime autem pres Smichov, Blanka je mi k nicemu.

Honza

Ona je otazka, jestli je idealni jet z chuchle chlastat na pavlak autem. Myslim, ze kombinace vlak/metro by mela byt ta cesta. Vnimam to tak, ze se tu potkavaji dva pohledy – pravo na to pohybovat se kde chci a jak chci a pravo na prijemne/ciste prostredi. Myslim, ze reseni je ve velke preferenci hromadne dopravy. Kterou mame sice dobrou, ale mohlo by to byt vyrazne lepsi

Jakub

Jestli někam jezdíte chlastat autem, tak byste se měl nad sebou zamyslet.

Andros Baman

Rika ti neco Modry andel?

Kuba

Ano, Modrý Anděl mi něco říká. Jen ještě víc zasírá dopravu (a naprosto zbytečně).

Andros Baman

Pokud ti prijde zbytecny, ze nemusi ozrala sam ridit, tak mne teda ne.

Kuba

Přijde mi zbytečný – ne, vlastně spíš zvrácený – že ožrala jede chlastat autem.

Andros Baman

Tak treba. Jsem z Letnan, vracim se ze sluzebky v Brne a mam vanocni besidku na curlingu na Chodove. Tak tam prijedu, naleju se svarakem a zavolam si Andela. Ty, nezvracenej bys zrejme nejdriv jel do Letnan vozem a pak zpatky metrem. No, kazdej jsme jinej.

Aleš Kofránek

Mně vždycky fascinuje, jak má každý přesnou představu, co mají dělat ostatní. Opravdu je smutný, jak je ten bolševismus v lidech zakořeněný i 30 let od plyšáka.

Aleš Kofránek

No jsem zvědavej, jestli budete psát to samý, až budou ta auta na elektriku. Ale to si zase najdete něco jiného, viďte?

Aleš Kofránek

Co jak chci?

Ušatá

Pomohou jen lokálně, stále tu jsou velké plochy potřebné pro silniční dopravu, které se nadměrně ohřívají. Čili stále je hlavním řešením co nejkvalitnější, nejkomfortnější hromadná doprava a omezení individuální.

Honza D.

Kofranku, víte, kde mají elektromobily výfuk? Mj. třeba ve Chvaleticích, Prunéřově, Počeradech….

A.R.

Autíčkáři jinak argumentovat neumí. Považují za své právo znečišťovat ulice svým pekáčem a překážet na nich.

...

Kdežto vy ji rozhodně nijak neznečišťujete, protože autobus nebo 810 žádné emise nemá, že. Taky netopíte, nejíte, nespotřebovávate elektrickou energii atd., předpokládám 🙂

Ušatá

Jakou plochu zabírá autobus či ta 810 a kolik auto a kolik pojmou lidí a zboží???

KarelF

Tak elektroauta budou smrdět někde jinde kde to neuvidíme a to bude v pořádku.

Ušatá

Podle toho Vašeho myšlení a názorů je zakořeněný spíš ve Vás. Prostě Vy máte pravdu, že!

Ušatá

Mně přijde zbytečný ožrala a ožírání se. Prostě úroveň některých je fantastická. Proto i ty názory.

Poudy

Tak máš jet chlastat někam, kde je to pro automobily přívětivé. Zrovna v okolí Chuchle je do 10 minut autem spousta krásných hospod kde najdete i privátní parkování. Ale jestli se potřebujete za každou cenu vylít na Pavláku jako nějaké děcko, tak si tam dojeďte MHD, zuřivá tohle místo je docela dostupné, nemyslíte? A jakpak jezdíte s tím autem z hospody předsedo?

Aleš Kofránek

Psal, že si bere želvy. Ale jinak je vám do toho samozřejmě velký kulový, proč někdo kam jezdí.

Ušatá

Vlakem na Hlavní a metrem na Pavlák. A to jezdíte autem pod vlivem? No potěš pánbů!

Driver

Z chuchle na ip je to pár minut vlakem

KarelF

SŽDC udělalo zastávku Praha -IPPavlova???

Flinta

Takže prodloužení času nutného na průjezd Blankou o 16,8% není výrazný?

mgr.pavel

Vzhledem k tomu, že jinde se kolony zkrátí a třeba tramvaje, každá s desítkami cestujících, projedou rychleji, tak mi to tak strašné nepřijde.

Ono jde o cca minutu. Minuta déle snad není taková hrůza, ne? (chci naznačit, že ne vždy má relativní porovnání tu největší váhu)

Kamui

Přesně tak, relativní porovnání mnohdy není nijak vypovídající. Vzpomínám na jednu závěrečnou zprávu od DI, kde bylo, že strojvedoucí jel 11 km/h místo předepsaných 5 km/h, čímž překročil rychlost o 120 %.

Aleš Kofránek

Kde jinde se kolony zkrátí? Vy se furt tváříte, jako že někdo jezdí autem přes centrum z plezíru. Do Blanky se tam jezdilo proto, že to jinudy nešlo. Dneska je to spíš už doprava, co tam má cíl. Pokud tu dopravu zakážete, tak se buďto přelije jinam nebo ubudou ty cíle, tedy podnikatelé, obchody, provozovny, taky je tam dost státních úřadů (i když těch by škoda zrovna nebyla). Zbude jen turistický skanzen. Mimochodem, na tomhle je dobře vidět, jak v tom současný magistrát lítá jak nudle v bandě a nemá vůbec jasno v tom, jakou koncepci centra chce vlastně podporovat.… Číst vice »

KarelF

realita 1 minuta v tunelu, minimálně 30 a více minut před závorou dole před tunelem. :))

Anonym ze severu

Třeba to Blance pomůže – nižší rychlost, nižší pravděpodobnost vzniku těžší nehody (a pokud vím, tak Blanka měla hlavně ulevit přetíženému centru nebo ne?)

Qwe

Od počátku se vědělo, že Blanka ničemu nepomůže, dokud nebude stát i druhá část vnitřního okruhu. Vědělo se to ještě před začátkem stavby.

D J

Od začátku se vědělo, že Blanka ničemu nepomůže, pokud se ty trasy, které má nahradit, nepřiškrtí nebo zcela neuzavřou.

Ušatá

Pamatuji, jak mně zdůvodňovali stavbu Blanky. Na základě ní z centra města zmizí většina IAD, omezíme ji ! Tak že je konečně vše v pořádku. Nebo ne? Že by to ti páni z ODS , KDU a dalších neříkali pravdu? Že by to tehdy nemysleli vážně?

jozka

Jenze ona z ulic velka cast aut zmizela. Problem je v tom, ze nastoupili kouzelnici se stetci a ulice priskrtili, takze prujezdnost je tam, kde predtim.

Hanzi

Až člověk nebude ze severu na jih a ze západu na východ nucen aniz by chtěl projíždět celou Prahu, tak pak si ji zavřete třeba celou. Zásobování, služby, řemeslníci atp vám pak zcela jiste rádi zastaví na okraji Prahy.

Anonym ze severu

Jestli někdo jede pracovat do místa, kde je zákaz, tak snad není problém mu vydat povolení ke vjezdu nebo?

Hanzi

Aha, takže opet skončíme u vyjimek a potom následně vyjimky z vyjimky….. dobra cesta

Kuba

Zásobování, řemeslníků, služeb, atp. se zákaz logicky netýká. Ano, výjimky jsou dobrá (nutná cesta) – protože výjimky (bohužel) aktuálně tvoří jen velmi malé procento dopravy přes centrum.

Aleš Kofránek

Jasně, na všechno bumážky. Lidi vůbec moc rajzujou, tam bude třeba zase zavést výjezdní doložky… a pak nastane teprv ten pravej socialistickej ráj.

Anonym ze severu

Že si to nějakej Pražáček na magistrátě neuhlídá je věc druhá, někde takovýhle věci bez problému fungujou… jenže vy v Praze jste asi nějaký divný…

Aleš Kofránek

Kde jinde? Znovu se ptám. V kterém městě již podobný systém na takto rozsáhlé oblasti funguje? Pořád jako na potvoru hrobový ticho…

Gremli

Kždé větší město potřebuje udělat následující: a) postavit kapacitní parkoviště s dobrou dostupností veřejné hromadné dopravy (VHD) b) pokud to jde, tak oddělit veřejnou dopravu od aut, aby VHD nestála v zácpách a to i za cenu uzavření některých ulic pro vše mimo dopravní obsluhy c) oddělit hlavní proudy VHD od cyklistů (cyklista je pomalý a neměl by zdržovat hlavní směry VHD, bohužel leckde se v rámci zklidňování ulice zužují a VHD pak nemá možnost cyklisty bezpečně a rychle předjet) d) mít vhodná vozidla VHD – kapacitně, ekologicky i komfortně e) mít dostatečně kapacitní tranzitní trasy pro auta a na… Číst vice »

Dushan

Jinými slovy dosavadní města zbourat a začít znovu, abychom dojížděčům umožnili plynulý průjezd autem od domu do kanceláře.

Jackub

Proč jste si ze všech těch smysluplných bodů udělal tak nesmyslný závěr??!

Aleš Kofránek

Ono by stačilo, kdyby ti dojížděci mohli normálně zaparkovat někde u metra. O čemž se ovšem v Praze už tak 30 let jen žvaní.

D J

Jenomže to je neřešitelná úloha, rozdíl kapacit je příliš velký. Když už někde něco, tak u vlakových zastávek, které mají z jedné nebo obou stran pole.

Ušatá

Ono by stačilo, kdyby tím autem zajeli k nejbližší železniční stanici nebo mohli rovnou jet celou trasu pohodlně veřejnou dopravou.

J.L.

Zapomněl jste na okruh, který by umožnil dostat se třeba ze severního okraje Prahy na D5 bez nutnosti jet přes město. Zlatá byť ucpaná Blanka.

Gremli

Tohle zrovna krásně spadá do bodu e) 🙂

J.L.

Bod e) uvádí „tranzitní trasy“ – tranzit = průchod, průjezd. Já jsem psal o objezdu či obchvatu.

Jan Pytela

Snad právě kvůli odvedení tranzitní dopravy se ty obchvaty staví ;))

jozka

„Severni okraj prahy na D5“ neni transit.

Aleš Kofránek

To bych podepsal. A myslím si také (byť to není populární), že rozumná regulace je zpoplatněné parkování v centru velkých měst a také městské mýto. Rozhodně lepší, než tohle zákazové peklo a neustálé omezování a zklidňování.

Petr

Vskutku hovadský nápad. Já jsem všemi 10 pro preferenci MHD. Sám s ní jezdím skoro denně. Ale rozumné alternativy pro IAD v Praze bohužel neexistují, vyjma Blanky je infrastruktura jak za krále klacka. Podívejte se na ten masakr na magistrále teďka. A IAD je nenahraditelná, protože MHD je na hraně kapacity.

Dushan

Uvidíte, jak po dalším rozšíření zón placeného stání v Praze, přestane být „IAD nenahraditelná“. Co se týče kapacity MHD vs. IAD, jedna souprava metra přepraví až 1000 cestujících. Sám si jistě spočítate, kolika autům to při průměrné obsazenosti vozidel IAD odpovídá.

Petr

Ja jsem si toho vedom. Ale ta souprava prepravi kulove, kdyz uz je plna. A ona je plna celou ranni i odpoledni spicku a interval zkratit nejde. Tramvaje to same. Az konečně neco vybudujeme, muzeme zacit zakazovat.

Dushan

Denně dopoledne i odpoledne jezdím metrem přes celé centrum a obvykle najdu místo k sezení. Situace, kdy je kapacita aspoň v části využitá skutečně na 100% je asi půhodina před novoročním ohňostrojem a po jeho skončení.

Petr

To jezdíte jako strojvedoucí, viďte? To pak věřím, že většinou místo k sezení najdete, vpředu bývá jedno, kam se cestujícím dostává těžko.

Dushan

Ne, jen se nestydím vejít dále do vozu a nestát na plošinách u dveří. Kromě toho místa obložená taškami a kabelkami cestujících nelze považovat za obsazená.

Paja

Místa obložená důchodi a turisty taky? Asi každý jezdíme přes jiné centrum Prahy nebo v jiných špičkách.

Aleš Kofránek

To zřejmě jezdíte metrem v jiném paralelním vesmíru.

Kubrt

Já jezdím pražskou VHD takřka denně a autem se do Prahy pouštím, jen když je to nezbytné – ale i kdyby jedna souprava metra měla kapacitu 5000, tak nikdy nepokryje všechny přepravní potřeby a proto VHD a IAD ve městě musí koexistovat a obě jsou skutečně nenahraditelné.

Dushan

Není v plánu abolutně uzavřít město pro automobilovou dopravu. O „přepravní potřeby“ kvůli zásobování a služby řemeslníků proto nemusíte mít obavu.

Kubrt

Nejde jen o řemeslníky a zásobování, ale i o běžné občany, ale to někteří nejsou schopni pochopit (nebo se tak tváří).

Martin V.

No já jsem třeba musel na zmíněnou Malou Stranu jezdit autem čtyřikrát do roka do nemocnice pod Petřínem. Byl s tím sice spojen pravidelný rituál otvírání motoru a kufru před americkou ambasádou, ale nebyla k tomu alternativa. A představa, že Malou Stranu přetnou a já ze severu budu muset pod Petřín jezdit přes Smíchov, mě rozhodně netěšila. Teď tam jezdit nemusím, tak tam nejezdím. Ale nemůžu vyloučit, že tam za nějaký čas budu jezdit s někým jiným z rodiny. Zpoplatnění je O.K., s tím bych problém neměl.

Ušatá

K nemocnici jezdí městský autobus, v průměru vozí do deseti lidí, takže byste se tam snadno vešel

Martin V.

Já tam klidně dojdu i pěšky, o to nejde. Když ale do nemocnice vezete někoho, kdo dojde sotva z domu k autu a od auta do ordinace, tak MHD fakt není řešením. Ještě bych mohl objednat sanitku, kterou pustí skrz omezení, ale to je zbytečně těžší auto a zaměstná to víc lidí. Takže ekologii zase nepomůžete.

Ušatá

To je pravda. Ale přeci jen přepravovat nemocné by mělo patřit do rukou odborníků než to dělat soukromými osobními auty. Jinak samozřejmě doprava do nemocnice je asi něco jiného než pojíždění do hospody a pod.

Petr766

A tím metrem se dostanu za Prahu jak? Nechám auto na neexistujicim PR parkovišti a pak budu pokračovat čím? Jen abych neprojel skrz město?

Kuba

Smutné je, že většina dopravy v centru jsou Pražáci, kteří opravdu nepotřebují nechávat auto na P+R. Těm stačí, když nechají auto doma.
Pokud chcete projet skrz město, nerozumím tomu, proč byste jezdil přes historické centrum. Časově si nepomůžete snad v žádném případě.

Jackub

„Smutné je, že většina dopravy v centru jsou Pražáci, kteří opravdu nepotřebují nechávat auto na P+R.“

Jak to VÍTE?

Kuba

Stačí se podívat na RZ. Ano, v dnešní době to není 100% vypovídající hodnota, ale když 95% aut má pražskou SPZ, hádám, že většina z nich bude bydlet opravdu v Praze. Stačí se zamyslet…

Aleš Kofránek

No to zrovna v Praze není vypovídací hodnota skoro vůbec, když půlka firem v republice má v Praze registrovaný auta.

Kalanis

Tak to je naprostá lež. Obzvlášť novější auta s pražskými Ačky mívají firmy jako firemní se sídlem v Praze. O trvalém či přechodném pobytu jejich osádek to ale nic nevypovídá. Naopak je naprostou klasikou, že s těmito vozy jsou denodenně zacpané příjezdové komunikace – Holešovičky, Strakonická, Bělohorská, … A upřímně – není to jen Praha, platí to i v Brně nebo Budějovicích. Jen to tam není v takovém rozsahu. Příčina tohoto stavu je spíš na socioekonomický výzkum.

Aleš Kofránek

Na okraji města přesednete na nákladní kolo a vaše auto se na druhej konec města bude teleportovat. Někdy, když čtu nejnovětší výplody hipsterů z magistrátu mám pocit, že k tomuto typu uvažování nemají daleko.

Aleš Kofránek

No někdy se do toho metra ve špičce běžte podívat. Nezdá se mi, že by tam byla nějaká zvláštní redundance.

mgr.pavel

A proč je MHD třeba v centru Prahy na hraně kapacity? Protože tramvaje stojí v kolonách aut.. (jasně, není to jediný důvod, ale ukazuji že omezení IAD pomůže MHD).

Petr

To teda určitě není hlavní důvod. Zkuste někdy nastoupit ve špičce (někdy i mimo špičku) na Olšanské na devítku. Sotva se vejdete. A to nejsme v centru. Ta tramvaj nikde nestojí v koloně s IAD. Pražská MHD zoufale potřebuje desítky kilometrů nových tratí metra i tramvají. Dokud je nebude mít, bez aut se neobejdeme.

Dushan

Zrovna na trase linky 9 v Seifertové ulici, je blokování průjezdu tramvají auty denní záležitostí.

Ušatá

Právě že ta devítka stojí v kolonách jak na Žižkově, tak v centru a štosují se tam, takže třeba i čtvrt hodiny nic nejede a pak jedou tři za sebou. Právě když tramvaje budou mít volné trasy, tak se dost vyřeší. Navíc bez aut není problém krátit intervaly právě na těch tramvajích. On špičkový interval 8 minut a 10 v létě je neúnosný, stejně jako sedlové a večer 20 minut nebo o sobotách a nedělích také. I to metro má stále dlouhé intervaly. V sedle večer a o So a Ne by neměl přesáhnout 6 minut, jak tomu bývalo při… Číst vice »

Driver

Ve špičce 4minuty je málo?po 2 minutách je to nesmysl jeden semafor a zase pojedou za sebou

Aleš Kofránek

Když jich je furt stejně a v kolonách stojí všechny, tak se to na kapacitě nijak neprojeví. Akorát dojedou všechny srovnatelně pozdě. #elementárnílogika

Ušatá

Ne! Vyhání to lidi z MHD a dále pak po těch zpožděních první narvaný, druhý už to jde a třetí je prázdný. A to je špatně. Je potřeba pravidelný krátký interval.

Petr766

Možná ta jiná moderní města mají okruhy. Tunely a průtahy pro dopravu. Praha ne. Tak ať se automat hodí zase do klidu.

mgr.pavel

Část obchvatu už je, vnitřního i vnějšího, tak lze v části centra IAD omezit (dost nepřesně řečeno).

A.R.

Smiř se s tím, že automobilismus nikdy nebude mít masovou podporu.

Kubrt

??? Někteří si tady stěžují, že automobilismus je 80 let protěžován (nevím, co to slovo znamená, asi něco s protěží alpskou?), a teď z toho samého tábora zaznívá, že automobilismus nebude mít masovou podporu. No já bych řekl, že v zemi kde žije 11 milionů lidí a jezdí skoro 6 milionů osobních aut, se o masovou záležitost jedná, ať se někomu líbí nebo ne.

Ušatá

Jednak proto, že se to oproti VD vyplácí a protože je to podporováno a protože stav organizace VD v ČR je nevyhovující. Třeba když na venkově jede autobus jednou za 4 hodiny, o So a Ne nic nebo 2x denně apod. A ceny oproti IAD jsou relativně vysoké.

Jackub

Dokud lidé budou mít auta, tak podporu mít bude. Jinak by jejich majitelé byli sami proti sobě. 😉 A až je mít nebudou, tak budeme ve státě typu KLDR, kde žádná fuj fuj auta nejsou a všichni jsou (i proto) šťastní. 😉 Mimochodem – bydlím na malém městě a to byste koukal, jaký je před osmou ráno u školy šrumec, když drtivá většina žáků je do školy přivážena rodiči! Přitom na pěší docházku to odnikud v rámci města není daleko a cesty nejsou z jakéhokoliv důvodu nebezpečné. Rodiče ovšem svorně tvrdí, že to dělají kvůli bezpečnosti svých dětí. Jak jim… Číst vice »

A.R.

Špatně jsi to pochopil. Jako obvykle.

Radek

Když se stavěl Strahovský tunel, tak už tehdy se slibovalo uzavření Malé Strany. Už aby to bylo.

A.R.

Teda to bude vzteku. Jen proto, aby si mentalne zaostali autickari mastili sve ubohe ego v pekaci na kazde prazske ulici. Povolil bych tam vjezd, ale za nejaky poplatek, aby si to priste rozmysleli. Auta tam nemaji co delat. A ty vymluvy, ze tam kazdy neco veze, uz me nebavi.

Petr766

Vida. Ekosotous blb

A.R.

Samozřejmě, že jsi blb, autíčkáři.

Hanzi

Pravil někdo , kdo si auto může pořídit možná tak na poštovní známce.

A.R.

Mám tolik peněz, že bych mohl živit několik aut. Ale nejsem trotl a nebudu vyhazovat peníze oknem za něco, co nepotřebuju. Jóó, ty by ses s tím frajeřil, viď? 😀 Tak na nějaké frajery není v Praze místo. Zkus to v Grónsku, tam je místa dost, hňupe.

Hanzi

Tak audinka zatím zabírá i na frajereni v Praze, určitě vic jak nekdo kdo vyleze jako socka z podchodu na Muzeu.

Jakub

Člověk musí být hloupý, aby někoho z důvodu, že vyjde z podchodu nazval sockou. Bohužel, tady je to pořád divokej východ, takže i takoví lidé jako vy, tady žijí.

A.R.

Od doby, kdy autíčkáři argumentují tím, že je pro ně jízda autem levnější, jsou pro mě socky oni. Takže nasedni do toho svého pekáče a běž překážet na silnici tam, kde o to stojí. Tady jsi nepříjemnej jako komár.

Petr766

No jasně sotousku. A vydělal jsi je jezdenim v MHD a psaním příspěvků plných chyb a nesmyslů. PS já po Praze autem téměř nejezdím, ale vidím aspoň souvislosti, ty komediante 😂😂😂

A.R.

Kdybys viděl souvislosti, neplácal bys takové ptákoviny. Jseš buď blbej nebo podplacenej.

Aleš Kofránek

Tady slovník nevadí pane admine?

KarelF

Tak ono stačí ty příspěvky jen skrýt tedy text, aby jsme to rovnou přejeli dál, aby jsme ty kraviny neviděli a nemuseli číst a kdo chce tak si je může rozkliknout.

Aleš.Kofránek

Když nemáš na auto, alespoň ho nezáviď ostatním.

A.R.

Tobe nemuzu zavidet nic. Snad to, ze te jeste nehospitalizovali.

Paja

Všimnul jste si že na Malý Straně je třeba nemocnice? Povezete tam nemohoucí babičku tramvají?

A.R.

Máš fakt blbou dedukci, když sis myslel, že mě to nenapadlo.

Jan Pytela

Když jsme měli opravdu nemohoucí babičku, stejně jsme potřebovali povolení, protože parkoviště bylo mimo areál nemocnice, tedy celkem daleko. Tady problém s vyřizováním povolení fakt nebude..

Aleš Kofránek

Tohle vám přijde fakt normální? Že se musíte milostivě někoho dovolovat, abyste mohl přivézt svého příbuzného do nemocnice, nebo třeba přijet za svými rodiči, kteří udělali tu chybu, že zůstali bydlet v centru Prahy?

jozka

Parkoviste NMSKB je primo u vstupu a zadne povoleni tam nebylo treba, tedy alespon jeste pred tremi roky. Maximalne se podrobit prohlidce, jestli misto dedecka nevezu bombasticky darek US ambasade.

mgr.pavel

Souhlas. Tranzit nemá co v historickém centru dělat, pokud rozumné alternativy existují.

Petr766

V Praze neexistují

mgr.pavel

A článek jste četl? 😉

A.R.

Možná četl, ale nepochopil. 😀

Ales.Kofranek@centrum.cz

Jenže ten článek je plný demagogických nesmyslů. Alternativa existuje pro širší centrum, a pochybuju, že tihle lidé dneska jezdí věčně zacpanou křižovatkou u Rudolfina či přes Klárov. Jenže pokud do toho centra musím jet, tak mi skutečnost, že mohu jet Blankou moc nepomůže. Stejně tak je holý nesmysl, že by to nezpůsobilo kolony na jiných místech. Stojí to teď všude, magistrála, Ječná, Holečkova….

P48

Je to tak, predtim byla magistrala a Jecna bez kolon a dokonale prujezdna.

Jan Pytela

Pokud do toho centra musíte jet, tak máte určitě pádný důvod (rezident, zásobování), takže se vás omezení netýká…

Ušatá

Jen tak mimochodem. Jak k tomu přijdu, že díky autům nabírám neustálá zpoždění. Jan namátkou, díky autům na Malé Straně jedu často na Smíchov od Klárova i deset minut navíc. Obdobně přes Karlovy Lázně na Karlák a do Nuslí. A dokonce už z nám. bří Synků se mně podařilo k Thomayerově nemocnici tramvají a pak autobusem nabrat 25 minut zpoždění kvůli zácpě. To tu nikdy nebývalo.

KarelF

Jestli jste to nezaregistrovala tak já ano potřeboval jsem po dlouhé době přes město a celá Praha kvůli těmto dvěma uzavírkám stojí

Ušatá

Až na to, že to bylo i dávno před uzavírkami – tedy denně a zhoršuje se to postupně. Ty uzavírky dají šanci, že mnoha autíčkářům tu jízdu po Praze znechutí a buď tam nepojedou nebo pojedou něčím jiným.

A.R.

Existují. Jenže ne každý má mozkovou kapacitu na to je hledat. A pokud bydlíš tak blbě, že se bez auta nikam nedostaneš, sám ses o ty alternativy připravil. Tak trp.

Petr766

Tak povídej.

A.R.

Spíš povídej ty, proč bydlíš na tak pitomém místě, kde nemáš jinou alternativu.

Chorobný prokrastinátor

… A nic na tom nezmění výkřiky různých populistů, chytráků, pseudo milovníků svobody, nebo křivých hub, které si na protizákazových akcích mastí ega.

Aleš Kofránek

Kdybyste místo prokrastinace něco pořádného dělal, možná byste si na auto také mohl vydělat a nemusel ho závidět ostatním.

Jackub

Praha neřeší příčinu, ale následek. Ta auta nezmizí, jen se přemístí jinam a logicky se objeví protesty těch, kterým doprava pod okny naroste. Dokud nebude existovat plnohodnotný a ucelený vnější a vnitřní okruh, jsou takováto řešení špatná. Nikdo, opravdu nikdo nechce poskakovat v kolonách! Schválně – za jak dlouho se dočteme, že Blankou projíždí XYZ aut, že je to následkem dopravní indukce a zintenzivní se regulace na vjezdech/výjezdech? Jak se bude postupovat při uzavření některého z tunelů (obzvlášť Strahovský bývá uzavřen relativně často)? Navíc – jak se rozliší tranzitní doprava od místní? Mně to přijde, že současná koalice dopravu v… Číst vice »

A.R.

Nechce, ale autickari se do tech kolon pousteji sami a zcela dobrovolne kazdy den. Nejsou schopni vymyslet jine reseni.

Petr766

Jaké? Trávit ve veřejné dopravě x hodin navíc? Nebo jezdit na bicyklu? 😂😂😂

mgr.pavel

Já třeba si domluvil více práce z domu. Protože mne nebavilo denně čekat v koloně (ať už v autě či trolejbusu). Někdy do práce jezdím cíleně mimo špičku.

Chápu, dělník v Kolbence si toto domluvit nemůže. Ale kolik zaměstnání lze aspoň z části dělat z domu nebo aspoň nezačínat v 9?

Aleš Kofránek

To je jistě rozumné, nicméně ne každý si to může dovolit. Já to také občas tak dělám, nebo jezdím do práce na kole, když je pěkné počasí. Ale v životě by mě nenapadlo to ostatním nařizovat. Kde se pořád v lidech bere ta potřeba organizovat životy ostatním, to prostě nechápu.

jozka

Drtiva vetsina.

A.R.

X hodin navíc? No když jsi trouba a z Modřan do Hostivaře jedeš přes Suchdol, tak ano. 😀 😀

Paja

A cestující v MHD dělají to samý s MHD. Jsou to ale troubové co? Nejlepší jezdit na kole. Dokud nebudou zácpy na cyklostezkách, pak budou troubové i cyklisti.

Zdeva

7 z 10ti aut jsou jednoválce…

Petr766

Plná pravda, ale to těžko omezovaci, co vesmes žádnou dopravu nikdy řešit nemuseli, nepochopí. Ono je rozdíl být umasteny sotous teoretik nebo skutečně řešit cestování, dojíždění, nákupy, rodinu atd.

A.R.

Mám dvě dcery, řeším nákupy, dojíždění a cestování. A zvládáme to bez auta. Přece nebudu svoje potomky vystavovat úchylnému jednání autíčkářů, aby mi auto nabourali nebo poškodili. Na to mám svoji rodinu až moc rád.
On je totiž rozdíl být umaštěný autíčkář nebo spokojený obyvatel města, který si nervy neničí v autě. Tolik času, abych držel volant, ani nemám.

Aleš Kofránek

Však si jezděte jak chcete, to je vaše věc. Nechápu ale, proč chcete po ostatních, aby váš životní styl sdíleli a chcete jim to dokonce nařizovat.

A.R.

Není v mé pravomoci někomu něco nařizovat. To sis mě s někým spletl. A když je dobré tu IAD na Malé Straně zakázat, tak tam prostě nebude a můžeš se stavět na hlavu. Ale ty bys vjel autem i k orloji a k výloze obchodního centra, aby ses nachodil co nejméně, viď?

Panoramix

Pro koho tahle současná garnitura na radnici pracuje? Oni dělají vše pro to, aby normálnímu obyvateli Prahy znemožnili běžně fungování. Raději uvolní “historické centrum” turistům (Pražák se zdravým rozumem se tam opravdu nevyskytuje pokud vyloženě nemusí) a vytlačí běžný provoz na neexistující objízdná trasy, čímž ještě více zahustí ten zbytek silnic, přes které se dá město projet. V zásadě zbývají 2!!! Tak až budou zase kvákat na jiné téma – o potřebě zklidňování magistrály – ať si nejdřív vzpomenou na všechna ta negativní opatření, kterými ji naopak zahušťují. Ty jejich vlhké sny o tom, že všichni přesednou do MHD a… Číst vice »

Dushan

Vaše myšlení je poněkud zvrácené, když podle vás „normální obyvatel Prahy“ potřebuje „k běžnému fungování“ osobní auto.

Aleš Kofránek

Ano potřebuje. Pokud jeho jedinou náplní není skrání sojovýho latéčka někde v Bistru na Vinohradech.

Ušatá

Nic nesrkám, autem nejezdím a stíhám vše, pokud mně auta nezdržují v cestě MHD.

Anonym ze severu

Piráty si zvolili hlavně mladý lidi a pokud vím, tak jde hlavně o jejich budoucnost. Nechci se Vás nějak dotknout (není to cílené), ale většina z nich tady bude žít déle než Vy a jestli ty mladý opravdu chtějí omezovat IAD, tak bych to nechal na nich a nekecal jim do toho (když Vám matka říká, že jste se měl zachovat jinak, tak byste na ni asi taky nejradši vyjel nebo ji jednu vrazil… většina lidí to tak má)

Jackub

No jestli většina lidí občas své matce „jednu vrazí“, pak není divu, že současná společnost vypadá, jak vypadá… :-/ A tím spíš bych na takové generaci nic nenechával, s takovým přístupem… 😉

Aleš Kofránek

Tak když se jim to nelíbí, ať tím autem nejezděj. Doba, kdy mi někdo furt určoval, co mám dělat už tu jednou byla a já jí zpárky nechci.

Ušatá

Já zas nechci, aby mne někdo s tím svým autem poškozoval, otravoval a bránil v normálním životě. Jste schopen to pochopit? Chápete vůbec dopady současného rozmařilého životního stylu? Víte kolik nás to pojíždění auty a nákladní doprava na silnicích ročně stojí? Proč to mám platit a podílet se na tom i svým zdravím? Oháníte se nějakým bolševickým myšlením. Právě to Vaše, kdy chcete vše podle sebe a neuznáváte odborná fakta takovému myšlení nasvědčují.

Marian Kechlibar

Zvláštní, všichni voliči Pirátů, kteří mi to přiznali, mají nad padesát.

Chorobný prokrastinátor

Rozumný návrh. Ulice nejsou nafukovací a ostatní (neautomobilní) cestující trpělivě snášící celých 80 let protěžování osobních aut jsou konečně vyslyšeni.

Petr766

Kdo ostatní? Nebýt turistů tak tam nikdo nechodí

mgr.pavel

Nu protože teď není důvod. Centrum Prahy je plné turistů a štrůdlů aut. Bylo by fajn centrum trochu navrátit obyvatelům. Tak aby tam všechny skupiny obyvatel nějak rozumně koexistovaly.

Jackub

Já si v Nerudově, na Karlově mostě, v Karlově ulici, na Staroměstském náměstí, ani v Celetné štrúdly aut nevybavuji… To samé na Starém Městě jako takovém (tam jedině to nábřeží). To samé Malá Strana. Takže samotné centrum je vůči pěším velice vstřícné. Mimochodem – a co místní, kteří vlastní auto? Těm by se tato místa „navracet“ neměla? 😉

Paja

V historickým centru nemají místní co dělat, ať táhnou na sídliště. A pak do centra můžem zakázat vjezd všem. A pak si soudruzi od Zelených, AutoMatu a různých „alternativ“ můžou připít na konečné vítězství.

Jan Pytela

Třeba cesta z Letné po Pařížské do centra. U právnické fakulty v pracovní dny rozhodně štrůdly aut jsou. A autem se dostanete až na to Staroměstské náměstí, kde mají různé pochybné turistické služby rovnou parkoviště…

Ušatá

A co třeba každodenní štrůdly aut od Újezdu ke Klárovu?

Pavel Novacek

Takže automobily na těch objízdných trasách v důsledku vyprodukují více emisí, ale budeme jásat. Čištší vzduch na Malé straně výměnou za ještě více smradu v Ječné. Názorný důkaz, jak jsou obyvatelé některých městských částí podřadnější.

Martin S.

A nebo to opatření eliminuje cestu autem úplně a člověk si místo jízdy autem uvědomí, že může ject tramvají nebo metrem. Stihne to za stejný čas jako autem, cestou si stihne zařídit nějaké věci a procvičí se chůzí na zastávku. 🙂

kanafasik

jo jo, už vidím jak nyní přecpané tramvaje a metro poberou všechny ty další cestující, kteří nechají auto doma. :))DP nemá dostatek řidičů, krátí jízdní řády. Tak to jsem na tu kvalitní MHD zvědavý…

Aleš Kofránek

Tak kolik je nyní v Praze modal split? Ročenka TSK říká 59:41 ve prospěch MHD. A leckde už MHD nestíhá, přičemž jednou z těch oblastí je právě centrum a širší centrum. Tedy, kdyby se to dostalo i třeba na 65:35, tak se to asi bez významného posílení tramvají a metra neobejde. A to mi řekněte, jak to zrovna v centru chcete provést?

Jan Pytela

A jaké je průměrné zpoždění na linkách, které projíždí centrem? Budete se muset asi zeptat řidičů, protože nám obyčejným lidem DP údaje o zpoždění neposkytuje, každopádně málo to asi nebude. Snížení zpoždění o 4 minuty na 15 spojích vám na hodinu vykouzlí jednoho řidiče navíc 😉

Ušatá

Příklady denního zpoždění jsem na pár trasách uváděl výše. A je to prakticky každý den dopoledne i odpoledne. Mám to z vlastní zkušenosti, ne tedy z doslechu. A je to o nervy, když nemohu dojet na místo ve smluvený čas nebo nestíhám víc věcí. A to jen proto, že někomu se líbí jezdit autem. A kdo mně ty ztráty pane Kofránku zaplatí? Vy?

Zvědavý cestující

Konečně